TASAVVUF AYRI BİR DİN

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Dinler Tarihi > TASAVVUF AYRI BİR DİN
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Dinler Tarihi > TASAVVUF AYRI BİR DİN
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: TASAVVUF AYRI BİR DİN  (Okunma Sayısı 152262 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #270 : 03 Temmuz 2014, 03:20:08 ÖÖ 03 »

Bu alem İnsan için yaratıldı. Zira İnsan, ayine-yi Rahman ’dır.

İnsanda, Allah-u Teala hazretlerinin fiili ve subuti sıfatlarının zuhur ve tecelli eylediği gibi hiçbir eşyada zuhuru görülemez!

İnsan alemin küçültülmüş nüvesidir.

Manası ile “yeryüzünde halifemi yaratacağım” hitabının tecellisi ve sırr-ı ilahidir.!

Nur-u Muhammedi 'nin zuhur mercii hazreti insan, nazargahı İlahi olan insanı kamil.!

İnsanı kamilin en büyük rütbe ve makamı ise ne kadar rahmet-i İlahi ile yücelirse yücelsin Hz. Allah ’ın zatına karşı yokluktur, abdiyettir.

Zira hiçbir zaman abd rab olmaz, rabbımız da abd olmaz!

“La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü vehüve alâ kulli şey’in kadir

Allah’dan başka ilah yoktur. Şeriki, benzeri de yoktur. Mülk onundur. Ancak hamd ona mahsustur. Zira her şeylere kadir olan Hz. Allah 'ın zatıdır.

Hz. Allah buyuruyor k;

Yeryüzünde "HALİFEMİ YARATACAĞIM" ..!

Ne mana taşıyor hiç düşündük mü.? Anlamak, idrak etmek için hiç, çaba, gayret sarfettik mi.? Tabii ki de HAYIR..!

Sonra kalkıp, MÜRŞİD, EVLİYA, VELİ, ELÇİ, RESUL gibi Kuran kavramlarının manalarını değiştirme, çabası ve gayreti içerisine giriyoruz.

Hz. Allah 'ın halifeliğine bir insan nasıl layık olabilir.?

Allah 'ın Halifesi ne mana taşıyor.?

Tabii olmak, Biat etmek bunlar neden geçmişte vardı da, bugün yok.?

Biat etmekten, Tabii olmaktan, günümüzde yalnızca Tasavvuf erbabı kişiler bahsediyor. Acaba üzerine basa, basa bahsedilen bu ifadeler ne anlama geliyor.?

Rabbim idrakını versin inşaallah da, bütün insanlık içerisinde bulunduğu şu halden kurtulsun.

"Yeryüzünde "HALİFEMİ" yaratacağım"..!

Hitabı acaba neyi ifade ediyor..?

"Kul 'a bela gelmez Hak yazmayınca,
Hakk bela yazmaz, kul azmayınca"..
Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #271 : 03 Temmuz 2014, 04:05:19 ÖÖ 04 »

Osiko; Öylesine bir darbe aldın ki sen bu darbenin altında o cahil aklınla zor kalkarsın gibime geliyor zaten kalkamıyorsunda.

Senin sözlerine iftiralarına cahiliklerine ayetleri hoyratça kullanıp mürş itlerinin! şirklerini küfürlerini temizlemeya çalışmana cevap verecek halim yok ancak verdiğim deliller sana bir tokat gibi indiğini görüyorum.

Demişsin ki; Kopyala, yapıştır.. Akıl hocası çok. Tabii ki elinde malzeme bol olacak.

Osisko şunu bilki zan haktan yana bir şey değildir. Heleki iftira ancak müfteri olanların işidir. O kes kopyala dediğin çalışma benim kendim çalışmamdır. Daha evvel Medineweb forumda baş editör iken yazdığım yazılardı Max bunu kast etti. Ancak sen içine düştüğün çukurun vehametinden iftira dahi atmaktan geri kalmıyorsun.

Gerçi peygambere yalan yere hadis bile isnat eden birinden başka ne beklenir ki?

Sen daha tasavvuf ile ve vahdeti-vücut şirkini dahi birbirinden ayırd edemeyecek kadar kendi dininden bile bi habersin.

Sana dedim ki Şeyh Abdul Kadir Geylan’in vahdeti-vücut şirkini ifade eden bir tane sözünü getir sen bunu bile getiremedin. Şimdide kalkmış selefiliği kendi kıt aklınla açıklamaya çalışıyorsun.

Yahudiler Uzeyr Allah’ın oğludur dediler kafir oldular (Tevbe/30)

Hıristiyanlar İsa Allah’ın oğludur dediler şüphesiz kafir oldular (Tevbe/30)

Vehdeti-Vücutçular biz Allah’ız dediler ketmerli bir şekilde kafir oldular.

Bunların küfürleri Şeyhülislam İbn-i Teymiyye ninde dediği gibi Yahudi ve Hıristiyanlarınken daha da katmerlidir.

Bir insan yeryüzünde en büyük küfrü nasıl işleyebilir diye düşündüğümüzde ancak ve ancak  haşa sümme haşa kendisinin Allah olduğunu söylerse işlemiş olur.

Bu sözde Allah dostları sözde evliyalar utanmadan arlanmadan Allah olduklarını ifade etmektedirler. Bunlar bu iddiada bulunurken birileride bunların sırtlarını sıvaslayarak bunları alim bunları ermiş olarak sunmaktalar ve böylece aynı küfürleri katmerli bir şekilde savunmaktalar dolaysıyla aynı hükmü bu savunucularda almaktalar.

Hem kendilerine ilmi-leddün verildiğini söylüyorlar hemde zahiri olarak gördükleri Kur’an ayetlerinin arkasına sığınıyorlar. Bu nasıl bir müşriklik yaw

Madem ki size peygamberlere verilmeyen ilim verildi o halde siz neden Kur’an ı kullanıp insanların dini taraflarını istismar ediyorsunu.

Be hey Allah’tan korkmaz

Ve be hey peygamberden utanmazlar

Bana şunu deyin ki Allah İhlas/Suresinde hiçbirşeye benzemez diye ferman ederken siz nasıl oluyor da Allah’ı haşa kendiniz gibi aciz beş kuruş etmez olarak tanımlıyorsunuz? Bu nasıl bir sapıklık yaw;

Daha Allah’ın varlığının delillerini dahi Kur’an da göremeyecek kadar aciz ilimsiz, bilgisiz, cahil biri kalkmış sünneti inkar edebiliyor.

Demişsin ki; İslam 'da olması gereken teslimiyet, Tasavvuf dilinde bu şekilde izah edilir.

Osisko tasavvuf dilinde değil şu telaffuzu doğru yap tasavvuf “dininde”

Oisko söyle bakalım taharetini yapmaktan bile aciz olan şeyhin nasıl oluyorda Allah olduğunu ifade edebiliyor.

Biz verdiğimiz her bilginin kaynağını verdik.

Sen boşver bize çiruk anlatmayı bunu açıkla?
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #272 : 04 Temmuz 2014, 01:28:01 ÖÖ 01 »

Osiko; Öylesine bir darbe aldın ki sen bu darbenin altında o cahil aklınla zor kalkarsın gibime geliyor zaten kalkamıyorsunda.

Senin sözlerine iftiralarına cahiliklerine ayetleri hoyratça kullanıp mürş itlerinin! şirklerini küfürlerini temizlemeya çalışmana cevap verecek halim yok ancak verdiğim deliller sana bir tokat gibi indiğini görüyorum.

Demişsin ki; Kopyala, yapıştır.. Akıl hocası çok. Tabii ki elinde malzeme bol olacak.

Osisko şunu bilki zan haktan yana bir şey değildir. Heleki iftira ancak müfteri olanların işidir. O kes kopyala dediğin çalışma benim kendim çalışmamdır. Daha evvel Medineweb forumda baş editör iken yazdığım yazılardı Max bunu kast etti. Ancak sen içine düştüğün çukurun vehametinden iftira dahi atmaktan geri kalmıyorsun.

Gerçi peygambere yalan yere hadis bile isnat eden birinden başka ne beklenir ki?

Sen daha tasavvuf ile ve vahdeti-vücut şirkini dahi birbirinden ayırd edemeyecek kadar kendi dininden bile bi habersin.

Sana dedim ki Şeyh Abdul Kadir Geylan’in vahdeti-vücut şirkini ifade eden bir tane sözünü getir sen bunu bile getiremedin. Şimdide kalkmış selefiliği kendi kıt aklınla açıklamaya çalışıyorsun.

Bunların küfürleri Şeyhülislam İbn-i Teymiyye ninde dediği gibi Yahudi ve Hıristiyanlarınken daha da katmerlidir.

Bir insan yeryüzünde en büyük küfrü nasıl işleyebilir diye düşündüğümüzde ancak ve ancak  haşa sümme haşa kendisinin Allah olduğunu söylerse işlemiş olur.

Bu sözde Allah dostları sözde evliyalar utanmadan arlanmadan Allah olduklarını ifade etmektedirler. Bunlar bu iddiada bulunurken birileride bunların sırtlarını sıvaslayarak bunları alim bunları ermiş olarak sunmaktalar ve böylece aynı küfürleri katmerli bir şekilde savunmaktalar dolaysıyla aynı hükmü bu savunucularda almaktalar.

Hem kendilerine ilmi-leddün verildiğini söylüyorlar hemde zahiri olarak gördükleri Kur’an ayetlerinin arkasına sığınıyorlar. Bu nasıl bir müşriklik yaw

Madem ki size peygamberlere verilmeyen ilim verildi o halde siz neden Kur’an ı kullanıp insanların dini taraflarını istismar ediyorsunu.

Be hey Allah’tan korkmaz

Ve be hey peygamberden utanmazlar

Bana şunu deyin ki Allah İhlas/Suresinde hiçbirşeye benzemez diye ferman ederken siz nasıl oluyor da Allah’ı haşa kendiniz gibi aciz beş kuruş etmez olarak tanımlıyorsunuz? Bu nasıl bir sapıklık yaw;

Daha Allah’ın varlığının delillerini dahi Kur’an da göremeyecek kadar aciz ilimsiz, bilgisiz, cahil biri kalkmış sünneti inkar edebiliyor.

Demişsin ki; İslam 'da olması gereken teslimiyet, Tasavvuf dilinde bu şekilde izah edilir.

Osisko tasavvuf dilinde değil şu telaffuzu doğru yap tasavvuf “dininde”

Oisko söyle bakalım taharetini yapmaktan bile aciz olan şeyhin nasıl oluyorda Allah olduğunu ifade edebiliyor.

Biz verdiğimiz her bilginin kaynağını verdik.

Sen boşver bize çiruk anlatmayı bunu açıkla?

"ONE MİNUTE" , "ONE MİNUTE" ..!

Dedik ya..  EDEP YA HUUU..!

Kişiyi nasıl bilirsin ..?

"KENDİM GİBİ" diye haykırıyorsun.

Kendini anlatmışsın. Ben tanıdım seni ama başkalarının da daha iyi anlamalarına yardımcı olmuşsun. Sağol..

Rabbim ömür  ve imkan verdiği müddetçe inşaallah buradayım ..

Yani daha çok günaha gireceksin..

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #273 : 04 Temmuz 2014, 01:42:47 ÖÖ 01 »

Birçok kişi tarafından tanınan bir şahsa sormuşlar,

- Neden namaz kılmıyorsun.?

Demiş ki,

- Allah c.c Kuran 'da buyurmuyor mu, "huzuruma durmayın" diye..!

Şaşırmışlar fakat ayeti de bilmedikleri için epey bir araştırmışlar. İçlerinden birisi demiş ki,

- Fakat o ayetin başında Hz. Allah, "sarhoşken huzuruma durmayın" buyuruyor..!

Adam her zamanki pişkinliği ile cevabı yapıştırmış,

- Benim o kadar okumam yok ki..!

İşine geleni al, gelmeyenini bırak. Kimseyi kandıramazsın. Selefiliği insanlara empoze etmek, edebilmek adına yapmış olduğun bu tertip, gün gelecek ve kendine dönecek.

Zulüm baki değildir.

Okuyanların da bunun farkına vardıklarını düşünüyorum.

Kelam nereden düşüyorsa, oraya hitap eder. Bundan hiç kuşkum yok. Allah 'ın işimi rast getireceğinden bir an bile kuşku duymadım, duymuyorum.

HAK TEALA, HAK 'lının ve HAK 'tan yana olanın yanındadır.

Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #274 : 04 Temmuz 2014, 02:11:08 ÖÖ 02 »

Birçok kişi tarafından tanınan bir şahsa sormuşlar, - Neden namaz kılmıyorsun.?Demiş ki,- Allah c.c Kuran 'da buyurmuyor mu, "huzuruma durmayın" diye..!Şaşırmışlar fakat ayeti de bilmedikleri için epey bir araştırmışlar. İçlerinden birisi demiş ki,- Fakat o ayetin başında Hz. Allah, "sarhoşken huzuruma durmayın" buyuruyor..!..Osisko alıntı

Kendi Şeyhini ne güzel tarif etmişsin. Bunu söyleyen senin evliya olarak bizlere sunduğun Hacı Beşikktaşlı Velidir.İşte Allah insanı böyle şaşırtır.

- Benim o kadar okumam yok ki..! Osisko-alıntı

Onu gördük ve biliyoruz senin okuma yazman yoktur. Biz boşuna mı sana aklını başkasının cebinden çıkar oku diyoruz? Aynı Şeyhin gibi kalkıyorsun ayetlerin siyak ve sibakına bakmadan yarım yamalak bilginle ayetleri yorumlamaya çalışıyorsun. Alakasız meselelere alakasız ayetleri delil sunuyorsun.

Kelam nereden düşüyorsa, oraya hitap eder. Bundan hiç kuşkum yok. Allah 'ın işimi rast getireceğinden bir an bile kuşku duymadım, duymuyorum. Osisko-alıntı

Osisko bırak kelamı melamı sorulan sorulara cevap ver. Senin şeyhlerin kendilerinin Allah oldukları iddialarını kendi kaynaklarından dipnotlarıyla birlikte verdim. Kendi yazmış oldukları beşer ürünü kitaplara mistik bir hava katmak için bunlar Allah katındandır dediklerini delilleri ile birlikte verdim ki bunları iddia etmek açık bir küfürdür Enam/93  bunlara niçin cevap vermiyorsun?

Osisko şu ayetlere bak;

Bismillahirrahmanirrahim

1.Kul hüvellâahü ehad 

2.Ellâahüs samed 

3.Lem yelid ve lem yüüled

4.Velem yeküllehüü küfüven ehad

De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbirşey onun dengi değildir. (Ve o hiçbirşeye benzemez)

Ayetler bu iken, ayetler Allah’ı böyle tanımlar iken nasıl oluyor da senin şeyhlerin Allah’ı kendilerine benzer olarak tanımlıyorlar: Lafları dolaştırma ve bize çiruk (hikaye) anlatma buna cevap ver lütfen;

Mesnevi olarak bilinen şirk dolu kitap nasıl oluyor da hüccetlerin hücceti oluyor? Bu iftira küfür değil de nedir o zaman? bunu açıkla.

Bizim bildiğimiz hüccet Kur’an’dır o halde bu sapığın iddiasına göre Mesnevi Kur’an’ında hücceti konumundadır. Madem ki artık ben buradayım diyorsun buyur bunları açıkla. Hadi bakalım söz sende;
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #275 : 04 Temmuz 2014, 02:29:08 ÖÖ 02 »

İnsanlar yalnız "inandık" demekle, hiç sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?
Ankebut 2

Andolsun biz, onlardan öncekilerini sınadık. Elbette Allah doğruları bilecek, yalancıları bilecektir.
Ankebut 3

Şu an sınandığını bil. Kuran ayetlerinde geçen "EVLİYA" kelimesini evir, "dost" de..

Çevir, dost de..!

Sonra yine değiştir, "bütün mü-minler Allah 'ın dostudurlar" de..!

Sonrasında ise Maide 51 ayetinde geçen EVLİYA kelimesini, Yahudi ve Hıristiyanları dos edinmeyin diye tefsir et..!

Bu kadar çelişkiyi kime yutturacaksın.? Bütün ayetlerde geçen "EVLİYA" kelimesini inkar ediyor, manalarını işine geldiği gibi tefsir ediyorsun.

Yok dediğin, İnkarlarını bir görelim;

Rabbimiz! Onlara, kendi içlerinden senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitabı ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir "ELÇİ" gönder. Her zaman üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin. Sen.
Bakara 129

Nitekim kendi içinizden size ayetlerimizi okuyan, sizi temizleyen, size Kitab'ı ve hikmeti ve bilmediklerinizi öğreten bir "ELÇİ" gönderdik.
Bakara 151

Mü’minler, mü’minleri bırakıp da kâfirleri “EVLİYA” edinmesin. Kim bunu yaparsa, artık Allah ‘tan rahmet beklemesin. Ancak onlardan korunmanız başka. Allâh sizi kendisinden sakındırır. Dönüş yalnız Allah'adır.
Ali İmran 28

‘‘Ey inananlar, müminleri bırakıp da kafirleri ‘‘EVLİY’’ edinmeyin. Allah’a aleyhinizde apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz.’’
Nisa 144

‘‘Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere "TABİİ" olun, onların sözlerini önemseyin. Çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir.’’
Yasin 21

Rabbin, kendilerine ayetlerimizi okuyan bir "RESULÜ" memleketlerin ana merkezine göndermedikçe, o memleketleri helâk edici değildir. Zaten biz ancak halkı zalim olan memleketleri helâk etmişizdir.
Kasas 59

Allah kime hidayet ederse, işte o, hakka ulaşmıştır, kimi de hidayetten mahrum ederse artık onu doğruya yöneltecek "MÜRŞİT" bulamazsın.
Kefh 17

‘‘Dikkat et! EVLİYAMA korku yoktur; onlar üzülmeyeceklerdir de.’’
Yunus 62

Onlar, İman edip de Takvâya ermiş olanlardır.
Yunus 63

Onlar için dünya hayatında da ahirette de “Müjde” vardır. Allah’ın buyruğunda asla değişme yoktur. İşte bu, büyük kurtuluşun kendisidir.
Yunus 64

Sana göre ayetlerde geçen;

EVLİYA : dost demek,

VELİ : dost demek,

UYARICI : dost demek,

MÜRŞİD : dost demek,

RESUL : dost demek ..!

Bunca ayetleri inkar et, yalanla ..

Sonrasında, Mısır 'dan, Suriye 'den, Arabistan 'dan ithal (mezhep kuran, din 'e ilave eden) evliyalarının şeyhlerinin kelamlarını burada doğruymuş gibi kullan.

Bana tokat vurmuşmuş.. Vay annesine, aneannesine, hatta babaannesine..!

Cevap vermeye başladığın ilk andan beridir, yalan, iftira, hakaret, aşağılama binbir türlü renge bürünüyorsun. Selefi .. Peygamberin ilk on üç yılı ile yetiniyor, on yıl yok. Nasıl bir imandır Aman Allah 'ım aman..

Hiç zahmet etme, İllaki Kuran ..!

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #276 : 04 Temmuz 2014, 02:38:09 ÖÖ 02 »

Birçok kişi tarafından tanınan bir şahsa sormuşlar, - Neden namaz kılmıyorsun.?Demiş ki,- Allah c.c Kuran 'da buyurmuyor mu, "huzuruma durmayın" diye..!Şaşırmışlar fakat ayeti de bilmedikleri için epey bir araştırmışlar. İçlerinden birisi demiş ki,- Fakat o ayetin başında Hz. Allah, "sarhoşken huzuruma durmayın" buyuruyor..!..Osisko alıntı
[/color]

Kendi Şeyhini ne güzel tarif etmişsin. Bunu söyleyen senin evliya olarak bizlere sunduğun Hacı Beşikktaşlı Velidir.

İşte Allah insanı böyle şaşırtır.

Bu kadar çabuk zıplayacağını bildiğim için isim vermedim. Ramazanda oltasız balık tuttuk.

O senin zannettiğin Evliyaullah Hacı Bektaşi Veli değil, bektaşi adında içki içen, mukallit davranışlı bir kişi.

Evliyaullah 'a böyle bir davranışı yakıştırdığın için bilsen ki ne kadar çok sorumluluk aldığını..!

Balığın da hakkını vermek lazım.

kutbay
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #277 : 04 Temmuz 2014, 02:40:38 ÖÖ 02 »

Arkadaşlar, uzlaşamayacağınız kesin. Artık bu konuyu daha fazla uzatmayalım lütfen.
Forumda açılan farklı konulara yapacağınız yorumlarınız ile birbirinizi daha iyi tanıyabilir ve ön yargıları kırabilirsiniz kanaatindeyim.

Bu konunun açılma ve tarafların bilgi paylaşım sebepleri şuan gelinen noktadan uzak. Hal böyle iken (sizde takdir edersiniz ki) mesajlarınızı okumanın pek anlamı kalmıyor.

Bu konunun kilitlenmemesi ve belki de yıllar sonra farklı yorum yapacak kişilerin önünü kesmeme adına, Ricam; bu konuya son yorumlarınız yapıp, noktalamanız.

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #278 : 04 Temmuz 2014, 03:12:26 ÖÖ 03 »

Ayetler bu iken, ayetler Allah’ı böyle tanımlar iken nasıl oluyor da senin şeyhlerin Allah’ı kendilerine benzer olarak tanımlıyorlar: Lafları dolaştırma ve bize çiruk (hikaye) anlatma buna cevap ver lütfen;

Mesnevi olarak bilinen şirk dolu kitap nasıl oluyor da hüccetlerin hücceti oluyor? Bu iftira küfür değil de nedir o zaman? bunu açıkla.

Bizim bildiğimiz hüccet Kur’an’dır o halde bu sapığın iddiasına göre Mesnevi Kur’an’ında hücceti konumundadır. Madem ki artık ben buradayım diyorsun buyur bunları açıkla. Hadi bakalım söz sende;

"Karşımda Hüsameddin vardı da, Mesnevi bu şekilde oldu. ŞEMS olsaydı, başka türlü olurdu"..

Seviye, idrak, akletmek, farketmek, kavramak, görmek, anlamak..!

Üç yaşındaki çocuğun anlaması için, ona kendi seviyenden hitap edemezsin. Onun seviyesine inip, anlatmak zorundasın. Çocuk veya karşında her kim varsa, onun hal ve ahvalini göz önünde bulundurarak muhatap olmak, ona göre kelimelerini seçmek zorundasın.

Sen, İlkokulda Üniversite dersi verildiğini gördün mü.? Veya,

Tıp fakültesinde, yargı ve hakimlikten..?

Mesnevi, Hüsameddin 'in seviyesinde yazılmış bir kitaptır. Her beşerin okuyup, anlayabileceği, anlamasını kolay kılabileceği bir üslupta yazılmıştır. Fakat sizler her ne hikmetse, mesnevi denince adeta, cinsel bir mecmua veya bir kitaptan bahsediliyormuş gibi algılıyorsunuz.

Yani Kuran 'ın doğrudan "TERCÜMESİNİ OKUMAKLA" , TEFSİR veya MEALİNİ okumak arasında dağlar kadar fark vardır.

Tercümede hiç bir mana değişmez. Muhakkak suretle birebir anlatımla sunulur.

Fakat tefsir ve mealler, yazarların tırnak ve parantez içi kendi görüş ve düşünceleri ile doludur. Bir nevi kul kelamı karıştırılmıştır.

Aramızdaki fark ne biliyor musun..?

Ben, beni Yaratanı, yoktan Var edeni biliyorum. Allah 'ı biliyorum.

Fakat sen, yalnızca Allah 'ın varlığına inanıyorsun. Belki de cehennem korkusundan dolayı mecburiyetinden.. Bilmediğin, fakat yalnızca kabul ettiğin bir Yaratıcıya inanıyorsun.

Sen kainata bakarak Allah 'ı idrak ettiğini "iddia ve zan" nediyorsun..!

Ben ise, Hz. Allah 'ın lütfu ile, senin aslında baktığın halde göremediğin, Rabbimin şahidiyim.

Görerek dot cemalini
Göçer "İllallah diyenler"
Sekiz uçmağın kapısın
Açar "İllallah diyenler"

Bir de aramızda fark edemediğin, asla da fark etme şansın olmayacak olan şu fark var ;

Sen "İNKAR EDİYORSUN" ,

Ben ise, "AYETLERİN MANASINI İZAH ETMEYE, SANA FARK ETTİRMEYE" çabalıyorum.

İşte bu kadar açık ve net..! Bu ifadem de senin anlamana, idrakine yetmeyecek.

Seviye, idrak, akletmek, farketmek, kavramak, görmek, anlamak..!

İşte bütün mesel bu ..

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #279 : 04 Temmuz 2014, 03:25:13 ÖÖ 03 »

Arkadaşlar, uzlaşamayacağınız kesin. Artık bu konuyu daha fazla uzatmayalım lütfen.
Forumda açılan farklı konulara yapacağınız yorumlarınız ile birbirinizi daha iyi tanıyabilir ve ön yargıları kırabilirsiniz kanaatindeyim.

Bu konunun açılma ve tarafların bilgi paylaşım sebepleri şuan gelinen noktadan uzak. Hal böyle iken (sizde takdir edersiniz ki) mesajlarınızı okumanın pek anlamı kalmıyor.

Bu konunun kilitlenmemesi ve belki de yıllar sonra farklı yorum yapacak kişilerin önünü kesmeme adına, Ricam; bu konuya son yorumlarınız yapıp, noktalamanız.

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sürekli farklı sorular sorulması hasebiyle konu bu şekli aldı. Tamamen uzaklaşılmış değil. Bu uyarı size göre farklı duruş sergilediğim için değildir umarım.

Eğer ki okuyan kardeşlerimize fayda sağlayamıyor isek , bence kilitlense de farketmez, komple kapatılsa da. Fakat bir tek kişi ile muhatap olununca farklı görüş ve düşüncelerin ortaya çıkması elbette düşünülemez.

Başlangıçta böyle değildi ama her ne hikmettir buralara taşındı. Konuyu takip eden kardeşlerimiz dikkate alınırsa bence kapanmamalı.

Kısa yazılarla, soru ve cevap şeklinde olursa, hem daha anlaşılır, hem de daha uygun olur.

Ama iktidar sizin, siz ne derseniz o olur sanırım. 

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #280 : 04 Temmuz 2014, 04:10:38 ÖÖ 04 »

Hepsi bir değildir; Ehl-i kitap içinde istikamet sahibi bir topluluk vardır ki, gece saatlerinde secde ederek kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar. Onlar, Allah'a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülükten menederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar Salih insanlardandırlar. Onların hayır cinsinde yaptıkları şeyler karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, takvâ sahiplerini çok iyi bilir.
Ali İmran 113.114.115

İslam Dini yalnızca biz Muhammedilerin Dini değil. Bütün insanlığın Dini 'dir.

Hz. Allah ayetlerinin başında uyarıyor amma, her ne hikmettir işimize gelmediği için görmemezlikten geliyoruz. Ayetlerin başında;

- Hepsi bir değildir,
- Ehli Kitap 'tan öyleleri var ki,
- Ey inananlar,
- Ey iman edenler,
- Mü-minler o kimselerdir ki,
- Ancak inananları uyarabilirsin,
- Bu kitap Müttakiyler için,
- İnananlara de ki ,

Şeklinde başlamakta. Bana cevap verme gayretinde olan arkadaş, bunları gör, anla, idrak et ve cavap yaz. Senin en çok hataya düştüğün yerler burası.

Bir ayetin manasını alıyorsun ve o ayeti genele yayarak ifadelendiriyorsun. Halbuki bahsettiğin bazı ayetteki İnanmış, iman etmiş, Mü-min, Müttakiy, Ehli Kitap, Hepsi bir değildir gibi ifadelere yer vermediğin müddetçe, küfürdesin, Allah 'ın ayetlerini inkar ediyorsun, genelleme yaparak değerlendiriyorsun, dolayısı ile Kuran 'a iman etmiyorsun.  

Onlar biz (haşa) Allah 'ız demediler.

Ancak, sen kendi idrak ettiğin gibi ifade ediyorsun. Vahdet-i Vücud 'u idrak edemeyip, o zatları küfürde görenlerin yazdıklarına itibar ettiğin için küfre düşüyorsun.

Allah 'ın varlığı her şeyde tecelli eder. Canlı ve cansız ayrımı olmadan her zerrede. Bunu kendin de ifade ettin.

Adam devesiyle çölde giderken namaz için mola veriyor. Namazını bitiriyor ve yola revan olacak. Bakmış ki devesi ölmüş.. Diyor ki,

-Deve burada.
-Devenin sırtındaki yük de duruyor.
-Deveyi götüren nerede .?

Devenin her azası da yerinde. Yürüt bakalım nasıl yürüteceksen..

İman ister.

‘’Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Biz ona verid damarından da yakınız.’’
Kaf 16

VERİD DAMARI : Bütün vücudu ihata eden hücrelerin hepsinde mevcut olan damar.

Kullarım, sana benden sorarsa: Ben yakınım. Du'a eden, bana du'a ettiği zaman onun du'asına karşılık veririm. O halde onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.
Bakara 186

Daha nasıl ifade etmem gerekiyor.?

Her zerre O 'nun varlığı ile var. Hz. Allah buyurmuyor mu;

"Onu düzenledim ve ona ruhumdan üflediğim zaman hemen ona secdeye kapanın!"
Hicr 29

Hiç bir Evliya, Veli, Mürşid aslında senin ifade ettiğin gibi ilahlık, haşa Allah 'lık davasında olmamış, tam tersine, her şeyde, yaratılmış olan her zerrede, Allah 'ın varlığını müşahede etmişlerdir.

EVLİYAULLAH , kendilerinde asla güç, kuvvet görmemiş, kendilerine tabii olanlara güç, kuvvet ve kudretin tek sahibi olarak Allah 'ı anlatmışlar, Allah 'ı bildirmişlerdir.

Varlık, benlik Allah 'a mahsustur. Kul, aczini bildiği, idrak ettiği kadar, Rabbini bilir.

-Tasavvuf erbabı yaşantı olarak aşağı, (düşkünlere),
-Hal olarak, iman ve inanç olarak yukarı bakar.

Bilir ki yaratılmışlık olarak kimsenin, kimseden üstün olmadığını..!

Bilir ki, üstünlüğün takvada olduğunu...!

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #281 : 04 Temmuz 2014, 04:32:58 ÖÖ 04 »

Yerinde, hatta geç kalınmış -içimden yapmayı veya yapılmasını arzuladığım- bir uyarı, kendi adıma teşekkür ediyorum.

Konuya sonradan dahil olan üyenin yazdıklarının uzunluğu, akabinde düşünce paylaşımı ile başlayıp nefsani savunumlara doğru uzayan ve sonu ne yazık ki genelde ve hep çoğunlukla karşıdakini tekfir ile nihayet bulan yazılara aşinalığımdan ötürü okumayı, konuyu takip etmeyi bırakmıştım.
Değil istifade edebilmek bu hale şahitlik bile üzdüğünden ve negatif etki uyandırdığından sonlandırılması yerinde olacaktır.

Birbirimizi rencide edip kırmayalım; bırakalım üzülen insanlık değil, şeytanlık olsun.

Ciddi emek isteyen bu konuya katkı sağlamak adına mı bu yaptığınız yorum, yoksa iki kişinin tartışıyor olması mı.?

Bir tek kişinin, bir tek kelimede olsa alabileceği hiç mi bir şeyden bahsedilmedi.?

Yapmış olduğunuz yorum, neden kapatılması yönünde.?

Neden düzgün bir üslup ile katkı sağlamıyorsunuz.?

Sizce konu kapatıldığı zaman üzülen şeytan mı olur, yoksa "İNSANLIK" mı.?  

Üstelik bunca takipçisi varken..

İSRA
Daimi Üye
**

Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..

« Yanıtla #282 : 04 Temmuz 2014, 06:38:57 ÖÖ 06 »

Yerinde, hatta geç kalınmış -gönlümden yapmayı veya yapılmasını arzuladığım- bir uyarı, kendi adıma teşekkür ediyorum.

Konuya sonradan dahil olan üyenin yazdıklarının uzunluğu, akabinde düşünce paylaşımı ile başlayıp nefsani savunumlara doğru uzayan ve sonu ne yazık ki genelde ve hep çoğunlukla karşıdakini tekfir ile nihayet bulan yazılara aşinalığımdan ötürü okumayı, konuyu takip etmeyi bırakmıştım.
Değil istifade edebilmek bu hale şahitlik bile üzdüğünden ve negatif etki uyandırdığından sonlandırılması yerinde olacaktır.

Birbirimizi rencide edip kırmayalım; bırakalım üzülen insanlık değil, şeytanlar ve şeytanlık olsun.

Ciddi emek isteyen bu konuya katkı sağlamak adına mı bu yaptığınız yorum, yoksa iki kişinin tartışıyor olması mı.?

Konuya değil; sizin kardeşliğinize katkı sağlamak adına idi. İkiniz tartışmıyor savaşıyorsunuz.

İlk başlarda sizi izlerken burada diğer ülkelerdekine benzer bir iç savaş olsa sizin diğer üyeyi -selefi, harici her neyse- onunda sizi tasavvuf ehli diye -Allah adına, din adına!- rahatlıkla katledebileceğinizi düşündüm. Bunun için büyük şeytan diye bilinen ülkelere, düşmana hiç gerek yok. Değil ABD ve a,b,c planları vs., zeki küçük bir çocuk bile bir ülkeyi/halkını üstelik plansız olarak birbirine düşürebilir. Nasıl mı? Asabiyet duygusunu körükleyerek. Mustafa Kamal' da bunu yapmadı mı? Irk üstünlüğü, yahut toplumda baskın olan muhtelif aidiyetleri kullanarak.

Humeyni döneminde İranlı Kürtler katledildi, Sünniydiler diye. Şu an Sünniler, Şiileri Şii diye katlediyor. Saddam, kendi ülkesinde nicesini katlettirmişti, mezhep yada ırk ayrılığından. İdam edilince o zalim mahluk 'bizden biriydi, namaz kılıyordu vs. diye bir an da sahiplenildi, pirüpak oldu. Düşman diye dile dolananlar 3. dünya ülkelerinde halkını birbirine düşürerek iç savaş yoluyla kaos yaratıp uzaktan durup seyrediyorlar. Müslüman halklarda, 'Kardeşlerimiz aç, yaralı perişan!' deyip tahrip edilen ülkelere koşuyorlar yardım niyetine. Oysaki, oturup dışarıdan birilerinin kendi gündemlerini belirlemelerine seyirci kalmak yerine içerideki gedikleri kapayıp yaralarını sarabilseler, kardeşliği tesis edebilseler tüm acılar yaşanmadan önlenebilir. Bundan öncesinde diğer ülkelerde bu yapılamadı, bari bundan sonrasında ve bu ülkede halklar uyansa, İslam'ın mesihi soluğuna uygun bir kardeşliği tesis ederek insanlığı ayağa kaldırıp bir örneklik oluşturabilseler ne güzel olur!... Elbette bu öncelikle kendimizden ve çevremizden başlayarak sağlanabilir. Küçümsenen detaylar büyük problemlerin habercisidir aslında.

Paylaşılamayan nedir, bu kadar mı sevgimiz eksildi, bu kadar mı kin ve öfke doluyuz?

Ezhatim bana tavsiyede bulunurken(sağ olsun) ayeti aktararak Allah'ın ve peygamberin emrini ölçü aldığını ve alınması gerektiğini salık vermişti. Peki nerede?!

Allah ve Resulleri bir futbol takımının teknik direktörleri değiller ki, slogan atan amigolarla coşsun, buna kıymet versinler. Amele, icraata bakarlar. Allah, ''Yeryüzünü imar edin, Rüzgârınız dağılmasın, Sözü yumuşak ve güzel öğütle söyleyin, Şeytan apaçık düşmanınızdır'' derken, Muhammed peygamber ''Birbirinizi sevmedikçe ve kendiniz için istediğinizi başkaları içinde istemedikçe kamil iman sahibi olamazsınız'' diye buyururken ölçü aldığını söyleyenler, ayetleri yarıştırıp -mızraklar ucuna takar gibi sıralayıp- onları uygulamaz, birbirlerine tahammülkâr ve merhametle yaklaşmaz ise samimiyetleri ne derecede inandırıcı olabilir?...
Anlayamadığım husus, öğüt verenler tebliğ yaptığını iddia edenler, davet ettikleri şahısları sevmiyorlarsa neden cehenneme gitmeleriyle bu kadar ilgileniyorlar ve kendilerini yorup önüne geçmeye çalışıyorlar?!.. Bıraksınlar, canları cehenneme olsun.. Yok eğer içlerine sinmiyor, bu durumun önüne geçmek engel olmak ise niyetleri ve vicdanları aktifse o halde sevginin gereğince davranmaları mantıklı olan değil midir?! Seviyorlarsa, bunca hakaret niye ve öfke nasıl olabiliyor? İyiliğe, doğruluğa güzelliğe böyle mi davet edilir? çirkinleşerek!.. İnsan sevdiğine böyle mi davranır? havsalam almıyor....

Bir tek kişinin, bir tek kelimede olsa alabileceği hiç mi bir şeyden bahsedilmedi.?

Evvelinde idi, sonlarında değil. Okusam ve yazılanları tefrik etsem tek yararlı cümle bulamayabilirim ama peşi sıra dizilmiş yığınla hakaret kalır geriye.

Yapmış olduğunuz yorum, neden kapatılması yönünde.?

Konunun kapatılması yönünde arzum da, kurduğum cümle de olmadı. Kapatılması gereken konu değil, egolar.

Neden düzgün bir üslup ile katkı sağlamıyorsunuz.?

Katılımım olduğu sıralar eğri/düzeysiz bir üslup kullandığımı sanmıyorum, sonrasında da katkım olmayacağının nedenini izah etmiştim. Yukarıda duran paragraftaki sebeple idi. Düşüren veya düşürülen duruma maruz kalmamak da, bana, tek başına geçerli bir sebep olarak yeterlidir.

Sizce konu kapatıldığı zaman üzülen şeytan mı olur, yoksa "İNSANLIK" mı.?

Konu değil de sizler, üslubunuzu İslamileştirmeyip yorumlarınızı aynı şekilde devam ettirir ve kapatmazsanız, sevinen şeytanlar, üzülen insan yanınız olacaktır ne yazık ki!

Üstelik bunca takipçisi varken..

Çoğunluk, kalabalıklar niteliğin ölçüsü değildir. Zira insan tartışmacı, tartışmalara pek meyyaldir. Takipçilerinin çokluğu ancak durumu daha da vahim kılar; kötü örnekten etkilenmeleri, hayatında pratiğe geçirmeleri açısından...

İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #283 : 04 Temmuz 2014, 05:18:31 ÖS 17 »

ah osisko,

"illa ki kur'an" dediğiniz kitap söylediklerinizi teyid etmiyor aksine tekzib ediyor.

selam.

Aleyküm selam

Benim söylediklerimi tekzip eden bir tek ayet paylaşın. Kuran dışında bir tek şey bahsetmedim, emin olabilirsiniz.

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #284 : 04 Temmuz 2014, 05:32:30 ÖS 17 »

Çoğunluk, kalabalıklar niteliğin ölçüsü değildir. Zira insan tartışmacı, tartışmalara pek meyyaldir.

Senin dediğin doğrudur, benim dediğim doğrudur diye bir tartışmaya girmedim. Tartışmaktan ziyade, Kuran 'da geçen ifadelere dikkat çekmek istedim. Her ne hikmettir bilmiyorum, tartışmanın yönü bu tarafa özellikle kaydırıldı.

Uzunca yazılmış yazıların arasına gizlenmiş ifadelere kayıtsız kalamam. Allah 'ın med-hü sena ettiği manevi yol büyükleri olan Evliyaullah 'a karşı yapılmış olan bu çirkin ifadelere sessiz kalamazdım, kalmadım.

Eğer ki bu bir kusur ise, ben o kusuru işledim.

Bundan sonrası için daha dikkatli olmaya çalışmayacağım anlamında değil.

Eğer ki bunun için forumdan veya forumu takip edenlerden özür dilemem gerekiyorsa, diliyorum. Maksadın hasıl olabilmesi için, Hüsameddin 'in seviyesine inmeyi beceremedik demek ki..!

Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: