aNKaRa ..

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > aNKaRa ..
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > aNKaRa ..
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: aNKaRa ..  (Okunma Sayısı 9053 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« : 16 Ağustos 2009, 01:09:12 ÖÖ 01 »

madde 1.
Yeni baslayanlar için ankara aştidir. soğuğun içine işlediği anda basını kaldırıp etrafta denizi aramaz isen kolay alışırsın.

madde 2:
Ankara da deniz yoktur. deniz kenarında bir kentte bir sekilde bulunmuşsan, denizi seviyorsan, ankara yı kısa vadede sevemeyeceksin, hiç kasma. yine de çeneni kapa,ankara iyi güzel de denizi yok abi bea kabilinden düşüncelerini kendine sakla, bu muhabbetleri defalarca kez duymuş olan ankaralılar pek sevencen davranmazlar, sıcak yaklaşmazlar. baygınlık verirsiniz. yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim.

madde 3:
Ankara yı istanbul ile, izmir ile kıyaslamaya kalkmayın, bu da sevilmez, hele izmir karşılaştırması tiksinti yaratır. yok kordon vardı yok çiğdem vardı bilmemne... gölbaşı nda denize dökerler adamı allahama..

madde 4:
Ankara da kış soğuk geçer. rüzgarı keser, ayazı süründürür. kalın giyinin, bere ve eldiven edinin; öğlen dışarı çıkıyorsanız ve geç saatlerde dışarda bulunmanız gerekecekse havaya aldanmayın. coğrafya dersinde karasal iklim için neler söylerdiniz onları hatırlayın. ya da en iyisi bir gece iliklerinize kadar üşüyün, sonra gece-gündüz sıcaklığı arasındaki büyük farkı anlayın.

madde 5:
Çinçin mahallesi denilen yere gece gitmeyin. gündüz de gitmeyin. illa gidecem ben gezerim görürüm hoplarım zıplarım diyorsanız, en fiyakalı, en pahalı giysilerinizi giyin, telefonunuzu boynunuza asın öle gidin.

madde 6:
Ankara da deniz yoktur. alışın..

madde 7:
elektronik malzeme, korsan cd falan arıyorsanız kızılay da vakit kaybetmeyin, teknosa arayıp kazık yemeyin, maltepe pazarı nı öğrenin. ben öğrenciyim abi sözünü motto bilin, her alışverişte işe yarar.

madde 8:
öğrenciyseniz, kendi evinizde kalacaksanız, bir şekilde itfaiye meydanına gidin,dibine kadar araştırın, az parayla süper ev nasıl döşenir görün. ya da beni çağırın göstereyim.

madde 9:
Atakule de bir halt yok, boşuna meraklanmayın, çankaya ya
sırf atakule için tırmanmayýn. ha eğer ben illa bozkır manzarası görecem edecem diyip de gidecekseniz,hemen aşağıdaki botanik parkına da uğrayın.

madde 10:
Ankara da deniz yoktur. deniz aramayın.

madde 11:
Metro ya girin, kaybolun, ama alışveriş yapmayın.

madde 12:
Odtü, bilkent, hacettepe yahut başkent üniversitesi öğrencisi iseniz, araba almayın, otobüs ve servisi tercih edin. eskişehir yolunun her sabah yaşadığı tıkanıkta tuzunuz bulunmasın. sizin yüzünüzden sınava geç kalmayayım. lütfen.

madde 13:
Banliyo trenleri güvenlidir, çekinmeyin kullanın. sincanlı ezik büzük gençlerle muhatap olmayın.

madde 14:
Kaybolursanız kimseye asla ve kat a yol sormayın.
sorduğunuz her yüz kişiden kırkı gitmemeniz gereken yönü, otuzu bambaşka bir tarafı gösterir, kalan otuz da bilmiyorum abi ben buraların yabancısıyım der. karanfil sokak ta sağlık bakanlığı nerede diye sorarsınız, adamı kocatepe camii ne çıkarırlar, yapmadıkları şey değildir. harita edinin.

madde 15:
Odtü lü değilseniz, odtü kampüsüne girmeniz, alcatraz dan kaçmanız kadar meşakkatli bir meseledir, bunu bilin. Israrcı iseniz, risk alın ve güvenpark tan kalkan odtü minibüslerinden birine binin, kampüse girişte kimlik soran görevli minibüse girdiğinde, kendinizden emin bir şekilde adamın gözlerine sen benim kim olduğumu biliyor musun bakışı atın. işe yarayabilir. (ne yaparsanız yapın, gerekirse ormana dalın girin ama kimlik diye topkek ambalajı, kupa sekizlisi göstermeyin)

madde 16:
Ankara da deniz yok. yok ulan işte, yok

madde 17:
Ulus pek sevilen bir yer değildir. eski meclis binasının burada bulunması ulus u güzel kılmaz. zamanla göreceksiniz ki, ulus u hiçbir şey güzel kılmaz, kılamaz; olabilemez. ulus tan ve arka sokaklarından uzak durun.

madde 18:
En popüler buluşma mekanları olan kızılay gima yı ve dost kitabevini ni öğrenin.

madde 19:
Tunalı hilmi caddesi demeyin. ankaralılar -muhtemelen hilmi nin güzel bir isim olmadığını düşünüyor olduklarından direkman tunalı derler. siz de tunalı diyin.

madde 20:
Ankaragücü taraftarı çirkef ve kalabalık, gençlerbirliği taraftarı az sayıda ve enteldir. kalabalık bir ankaragücü taraftar grubu görürseniz sakının. laf atarlarsa karşılık vermeyin. tek kişi bile olsa, iki dakika içersinde sürüyle adam toplayıp peşinizden koşturabilir.büyükşehir belediyespor un taraftarı yoktur, olduğunu iddia eden olursa gülün geçin. nanik yapın.

madde 21:
'boş yere ağlama, kalbini bağlama, ankara kızlarına' şarkısını öğrenin, sık sık söyleyin.

madde 22:
Ankara da en güzel mevsim sonbahardır. tadını çıkarın.

madde 23:
Trafikte taş düşemez ama milletvekili çıkabilir. kırmızı ışıkta sizi bekletebilir. hazırlıklı olun.

madde 24:
Gazi üniversitesi nin iibf dışındaki bir fakültesine gidecekseniz temkinli olun, eli tespihli takım elbiseli tiplerle saçınız, sakalınız, küpeniz üzerine bir konuşma yapmaya hazır olun. adamlarla papaz olmayın.

madde 25:
Gece ondan on birden sonra sokaklarda kimseciklerin kalmaması normaldir, kimyasal bomba neyin atılmamış, insanlar
sığınağa kaçarcasına bir anda ortalıktan kaybolmamışlardır, olağan bir durumdur bu. sakin olun, panik yapmayın.

madde 26:
Cadde ortasında düğün dernek görürsen şaşırmayın, bilmediğiniz ankara havalarında da oynamayın.

madde 27.
Nerde olursanız olun aşağıya doğru indiğinizde kızılaya çıkarsınız. Pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz, kaybolmak gibi bir şansınız yoktur,bunu unutmayın. 'aha nerdeyim lan ben?'dediğinizde ulustasınızdır, panik yapmaya gerek yok, bentderesine doğru gitmediğinizden emin olduktan sonra, hızla metroya ulaşabilirsiniz, müzelerin biraz aşağısındadır. büyük tiyatroyu sorup,entel görünümüne girmeyin, itfaiyeciler çarsısını sorun, kimse sizi kandırmasın. samanpazarı da olabilir. ulus dışınnda ankarada hiçbir yerde absürd bir durumla karşılaşmazsınızz.

madde 28.
Etrafınızda, gözünüzü nereye çevirdiyseniz bir robocopa çarptıysa kızılaydasınız demektir.eylem yapılacak anlamındadır bu. korkmayın.yine, bir avuç eylemci için 4 otobüs robocop, çevik kuvvet inmiştir. bu kadar polisi nereye göndersin kardeşim bu devlet?! mantığıyla öyle bakınır dururlar o polisler.

madde 29.
Ssk işhanı ve sakarya alkol mekanlarıdır. en berrbat birahenlerden tutun meyhane ve club ortamlarının hepsi vardır oralarda.

madde 30.
Ankarada güz bambaşkadır. özellikle, kalabalığı seviyorsanız, yüksel caddesinde; tenhalığı seviyorsanız, bahçeli 7. cadde hariç her caddesinde ve tandoğanın ara sokaklarında turlarsanız, bir aylığına bu şehri sevebilirsiniz belki. onun dışında bürokrasi hemen her zman kendisini hissettirir de bir tek sakarya caddesine uğramaz gibi gelir bana.

madde 31.
Ankara melankoliktir, ekim güzeldir.

madde 32.
Ankaraya geldik laila ya gidelim diye gazlara geldiyseniz 1 şişe viski için 300 milyon, bir bira için 20 milyon gibi fiyatlara hazırlıklı olun. Armada ile migros alışveriş merkezi eşittir ama migros alışveriş merkezi biraz daha eşittir. (bkz: mudo)

madde 33.
Metroya binerken her zaman ve her zaman, mutlaka inenlere yol verin. inen ve binenlerin toplu çemkirmelerine maruz kalmayın. metro ve ankaray ı karıştırmayın. ikisi de kızılay da kesişir; ankaray aşti ye gider, metro ise akköprü ve batıkent tarafına.

madde 34.
Kar-buz çok olur lütfen dikkatli adımlarla yürüyün.

madde 35.
Ankaradaki yürüyen merdiven adabında acelesi olmayan vatandaş sağda dursun diye bir kural yoktur. yürüyen merdivene binecekseniz yürümeyin, durun zira merdiven zaten sizin için yürümektedir.

madde 36.
Kavaklıdere, ayrancı mevkilerine belediye otobüslerine bindiğinizde fark edeceksiniz ki otobüsün yaş ortalaması 65-70 civarlarındadır.korkmayın takım elbiselerle otobüse binmenize gerek yok herkes öyle biniyor diye.

madde 37.
Genelkurmay önünde ayakkabınızı bağlamak üzere durmayın.makinalı tüfek doğrultuyorlar.

madde 38. -
'hocam'a alışın, bu lafı duyunca kendinizi hoca gibi hissetmeyin.bir ankara klasiğidir, özellikle üniversite kampüslerinde güvenlik görevlileri öğrencilere, taksi şoförleri güvenliğe, büfeciler büfecilere, kısaca herkes herkese hocam der. ayrıca taksi şoförü üniversiteli olduğunuzu anladığı anda hocam diye hitap eder size. hoca değilsiniz, ankaralısınız.

madde 39.
Radyo odtü çok hoş bir kanaldır. frekansı 103.1 dir. haftaiçi sabahları modern sabahlar olur güzeldir.

madde 40.
Harikalar diyarı, zart zurt gölü ankaranın tarihi yerleri değildir. aldanmayn.

madde 41 .
Bahçeliye giderkenki yolun ortasındaki gökkuşağı adlı yapının ne ayak olduğunu sormayın boşuna. bilene rastlamadım.

madde 42.
Kızılaydaki yapı kredi binasındaki leyleklerin niye birinin yan yan diğerinin de kanatlarını farklı frekanslarda çırparak uçtuğu üzerine kafa yormayın. biz yorduk yararını görmedik.

TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2009, 01:12:24 ÖÖ 01 »

daha önceki sitede paylaştığımız ve üzerine uzuuunnca yorumlar yapılan bir yazıydı..

lacivert ile Ankara muhabbeti geçince paylaşmak istedim..

Ankarayı görmeyenler, bilmeyenler, merak edenler, tanımak isteyenler okuusun derim Smiley
lacivert
Daimi Üye
**

« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2009, 10:21:56 ÖÖ 10 »

Gerçekten de Ankara'yı çok güzel tespitlerle anlatan bir yazı. Metrodaki inenleri bekleme muhabbetinden yürüyen merdivende yürüme ve durma olayına kadar. Ben hala soldan yürüyerek çıkmaya çalıştığımdan orada duranlardan yol istemeye devam ediyorum ama Smiley

Evet Ankara'da deniz yoktur ve sonbahar da güzeldir Smiley

Tüm güzellik, ilginçlik, zorluk ve kolaylıklarıyla yine de seviyorum Ankara'yı. Memleket işte Smiley

Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)
şimal
Aktif Üye

« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2009, 04:45:32 ÖS 16 »

Ankara zor alışılan bir şehirdir,ilkin kendinizi buz gibi bir şehirde hissedersiniz
zamanla dışarıda sizde O çok eleştirdiğiniz insanlar gibi buzzz gibi olursunuz...üzüm üzüme baka baka misali
bir kaç yakın akrabanız varsa  çok şanslısınızdır
birde sıcak dostluklar kurduysanız
bunlar şehri sizin için sıcacık yapmaya yetiyor...
vesselam Güzel şehirdir Ankara farkında olmadan sizi kendine bağlar
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2009, 10:48:26 ÖS 22 »

talia nerden hatırlattın bu konuyu...
ne geyikler döndürmüştük bu konu üzerine
ahh gençligim; yaşlanıyormuyum neyim.

eveet ankarayı bilmeyenler yeni öğrenenler için bende yardımcı olmak isterim

Alıntı

madde 1.
Yeni baslayanlar için ankara aştidir. soğuğun içine işlediği anda basını kaldırıp etrafta denizi aramaz isen kolay alışırsın.

ben ankaranın eski terminalini görmüş biri olarak diyorum ki; aşti tek kelime ile terminallerin cenneti...!!!

Alıntı

madde 2:
Ankara da deniz yoktur. deniz kenarında bir kentte bir sekilde bulunmuşsan, denizi seviyorsan, ankara yı kısa vadede sevemeyeceksin, hiç kasma. yine de çeneni kapa,ankara iyi güzel de denizi yok abi bea kabilinden düşüncelerini kendine sakla, bu muhabbetleri defalarca kez duymuş olan ankaralılar pek sevencen davranmazlar, sıcak yaklaşmazlar. baygınlık verirsiniz. yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim.

Smiley 8 yıl deniz dibinde yaşadıktan sonra ankaraya taşınınca aynı travmatik ruh halini bende yaşamıştım.
ama dediği gibi zamanla alışıyorsunuz
ama her deniz mevzusu geçince deriiin bir iç geçiriyorsunuz ve şu sözümü tekrar ediyorum;
insanın yaşadığı yerde su olacak azizim su. su hayattır....

ama yabana atmayalım köprülü melih abimiz ankaraya denizi getiremese de heryere park ve havuz/göl yaparak epey yeşillendirdi gözlerimizi.

Alıntı
madde 4:
Ankara da kış soğuk geçer. rüzgarı keser, ayazı süründürür. kalın giyinin, bere ve eldiven edinin; öğlen dışarı çıkıyorsanız ve geç saatlerde dışarda bulunmanız gerekecekse havaya aldanmayın. coğrafya dersinde karasal iklim için neler söylerdiniz onları hatırlayın. ya da en iyisi bir gece iliklerinize kadar üşüyün, sonra gece-gündüz sıcaklığı arasındaki büyük farkı anlayın.

evet ankaranın insanlara yapmayı sevdiği en büyük şaka havası
camdan kafayı uzat amanin ne de güneşli kımıl kımıl bir hava hadi yazlıkları çekip çıkalım
derseniiiz
dışarı çıkıp biraz zaman geçtikten sonra bunun klasik bir ankara tuzağı olduğunu anlarsınız. Smiley

madde 5:
Çinçin mahallesi denilen yere gece gitmeyin. gündüz de gitmeyin. illa gidecem ben gezerim görürüm hoplarım zıplarım diyorsanız, en fiyakalı, en pahalı giysilerinizi giyin, telefonunuzu boynunuza asın öle gidin.

eğer illa gidecem diyorsanız, en yakınınıza 15 dakika içinde seni geri aramazsam polis ve ambulans çagır

cümlesini kursanız daha iyi olur...!!
ankaranın çinçini amerikanın harlemi.
girmesi kolay da.... çıkmasını bilemem
ne zaman araba ile geçecek olsam amcam ya da babam sıkı tembihlere başlar
aman yavrum çok yavaş git burda bilerek arabanın önüne çocuk çıkar para koparmak için...!!!
ama kentsel dönüşüm orayı da vuruyor bakalım ne olacak.

Alıntı
madde 6:
Ankara da deniz yoktur. alışın..

alıştık alıştık bilader. hatta ankarada su da yoktur ona da geçen yaz alıştık
amma deniz işte; özlüyor insan yahu...

madde 7:
elektronik malzeme, korsan cd falan arıyorsanız kızılay da vakit kaybetmeyin, teknosa arayıp kazık yemeyin, maltepe pazarı nı öğrenin. ben öğrenciyim abi sözünü motto bilin, her alışverişte işe yarar.

teknosa = kazık doğru bir tespit...!!!
korsan cd için ise tam tersi kızılayda yüksel de limon bazaar önerilir
zaten kızılayın yeni modası büyüük dükkanları ufak ufak bölüyorlar pazar gibi yapıyorlar. öyle yerlerde korsan sektörü gelişmiştir. ama ilginçtir korsan cd sektörü iyi ama kitap ölü yahu...

maltepe pazarına gelince;

ahh azizim ankaranın neyi meşhur deseler maltepe pazarını sayardım herhalde.
oyun çağımda azmı iz döşedim yollarına pc oyunu almak için.
ilk başlarda walkman modası vardı maltepe pazarında. sonra diskman sonra mp3 derken korsan cd derken
artık maltepe pazarı oldu cep telefonu pazarı.

ankaradaki tek tarihi camii olan maltepe camiisi yanında iken en popüler dönemini yaşadılar
ama yerine alışveriş merkezi dikip maltepe pazarı esnafını sıhhıyeye sepetlediklerinde
işte o an maltepe pazarı fenomeni öldü.
hakkını verelim eskisi mezberdelikti yenisi son derece nezih ama ama ama bitti.
yine de nostalji yapmak isteyenler takılıyor hala...
not : eskiden korsan cd kaynağı olan maltepe de artık cd bulunmaz boşuna gitmeyiniz...az baskın yemediler...

Alıntı
madde 8:
öğrenciyseniz, kendi evinizde kalacaksanız, bir şekilde itfaiye meydanına gidin,dibine kadar araştırın, az parayla süper ev nasıl döşenir görün. ya da beni çağırın göstereyim.

itfaiye meydanı namı diğer hergele meydanı namı bir diğer bit pazarı...
iki yönü var;
spotcular çarşısı olan bölümüne sadece öğrenciler değil yeni ev kuranlar da gider bilindik markaları uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

ama bit pazarı denilen bölüme fazla dalmayın hele bayanlar (hele bayan öğrenciler) zira tekin değildir.
lise yıllarında altından girip üstünden çıkmıştım okul ödevi için.
ya çalınan mallar satılır. eğer çalıntı elektronik ürününüz varsa oraya bakın belki denk gelir;

bir de rahmetli de az kullanmıştı kaabilinden ürünler vardır. ikinci el ayakkabı elbise pantolon ceket..vs.
ikinci el ev eşyaları ve hurdalıklar....
bir nevii çinçine yaşam alanı der isek bit pazarına iş alanı diyebiliriz. Smiley

Alıntı
madde 9:
Atakule de bir halt yok, boşuna meraklanmayın, çankaya ya
sırf atakule için tırmanmayın. ha eğer ben illa bozkır manzarası görecem edecem diyip de gidecekseniz,hemen aşağıdaki botanik parkına da uğrayın.

% 50 isabetli
% 50 = atakulede bir halt yok
% 50 dünya gözü ile ankarayı yukarıdan bir yerden göreyim nasıl bir yapısı varmış diyorsanız hangi aklın nasıl ürettiğini merak ettiğim o kuleye çıkın tavaf edin.

Alıntı
madde 11:
Metro ya girin, kaybolun, ama alışveriş yapmayın.

inşaat halinde iken metro tüneli melihin belediye show alanıydı.
bitince güzel oldu ama öğrenene kadar epey zorlandık. yeryüzüne çıkarken hep yanlış yönden çıkarsınız
ama bir zaman sonra alışırsınız artık karınca gibi yeryüzüne çıkar inersiniz.
metro büyük nimet şükretmek gerek...yazın serin kışın sıcak.

Alıntı
madde 12:
Odtü, bilkent, hacettepe yahut başkent üniversitesi öğrencisi iseniz, araba almayın, otobüs ve servisi tercih edin. eskişehir yolunun her sabah yaşadığı tıkanıkta tuzunuz bulunmasın. sizin yüzünüzden sınava geç kalmayayım. lütfen.

odtu neyse bilkent ehh ama hacettepe...
tercih yapmadan gidin bir görün bu üniversiteyi allahın hangi dağına atmışlar, ondan sonra tercih edin.
nedense çoğu üniversite ve kamu binasını eskişehir yoluna koydular saolasıcalar ee öyle olunca eskişehir yolunun felç olması normal. hacettepeye gideceklerin yolluk hazırlamasını bile öneririm Cheesy

Alıntı
madde 13:
Banliyo trenleri güvenlidir, çekinmeyin kullanın. sincanlı ezik büzük gençlerle muhatap olmayın.

valla 15 yıllık bir ankaralı olarak ben almayayım buyrun siz binin.
çiçin ulaşım aracı gibi birşey yahu. kaçak binenler atlayanlar zıplayanlar kondüktörden kaçanlar tren rayına para demir neyim koyanlar...!!!
istanbulda trenden atılarak ölen genci hatırlatmıyorum yoksa binmezsiniz trenlere...!!!
allahım aklımı koru.

Alıntı
madde 14:
Kaybolursanız kimseye asla ve kat a yol sormayın.
sorduğunuz her yüz kişiden kırkı gitmemeniz gereken yönü, otuzu bambaşka bir tarafı gösterir, kalan otuz da bilmiyorum abi ben buraların yabancısıyım der. karanfil sokak ta sağlık bakanlığı nerede diye sorarsınız, adamı kocatepe camii ne çıkarırlar, yapmadıkları şey değildir. harita edinin.

sorun arkadaş sorun çekinmeyin yurdum insanı yardımseverdir
ben yol sorana gel seni götüreyim diyorum aynı yöndeysem Smiley
ama bulunduğum yerin hemen karşısındaki yeri soran vatandaşı bambaşka taa uzak yere gönderdiğim için
ve bunu sonradan farkettiğim için hala utanırım. affet dostum valla karıştırdım  :-[
yani yapmadığım şey değilmiş Cheesy

Alıntı

madde 16:
Ankara da deniz yok. yok ulan işte, yok

iyi bee  Cry Cry Cry

Alıntı
madde 17:
Ulus pek sevilen bir yer değildir. eski meclis binasının burada bulunması ulus u güzel kılmaz. zamanla göreceksiniz ki, ulus u hiçbir şey güzel kılmaz, kılamaz; olabilemez. ulus tan ve arka sokaklarından uzak durun.

ankaralılarda şöyle bir kanı oluşmuş;
kızılay üst sınıf ulus alt sınıf çarşı pazar mekanıdır.
ulusun arka sokakları zaten ismini söyleyemediğim garip mekanlar dolu tabiki uzak durun meydanından geçin gidin...

Alıntı

madde 18:
En popüler buluşma mekanları olan kızılay gima yı ve dost kitabevini ni öğrenin.

bi de ykm var güvenpark var heykel var..vs..vs
allaha şükür gima kapandı da kurtulduk. elektrik teline konmuş güvercin gibi tüner herkes oraya birini bekler
karşında görünce sırası gelen kuş gibi kalkar kucaklaşır gider.
bu yüzden hep farklı yerleri buluşma yeri olarak tercih ederim
misal şeyh şamil mescidi önerilir...

Alıntı
madde 19:
Tunalı hilmi caddesi demeyin. ankaralılar -muhtemelen hilmi nin güzel bir isim olmadığını düşünüyor olduklarından direkman tunalı derler. siz de tunalı diyin.

hani küçük şehirlerin mecburiyet caddesi namı ile bir caddesi olur şehir merkezinde.
ona benzer canlılıkta ama son kullanma tarihi dolmuş bir cadde.
tunalı deyince anlıyoruz işte hilmiye ne gerek
meclise de türkiye büyük millet meclisi mi diyelim yani...

Alıntı
madde 20:
Ankaragücü taraftarı çirkef ve kalabalık, gençlerbirliği taraftarı az sayıda ve enteldir. kalabalık bir ankaragücü taraftar grubu görürseniz sakının. laf atarlarsa karşılık vermeyin. tek kişi bile olsa, iki dakika içersinde sürüyle adam toplayıp peşinizden koşturabilir.büyükşehir belediyespor un taraftarı yoktur, olduğunu iddia eden olursa gülün geçin. nanik yapın.

gayet isabetli öneriler.
aman diyeyim ankaragüçlü birini görürseniz sırtında kocaman GECEKONDU yazıyor ise yolunuzu bile değiştirmenizi öneririm. sanırım küçükken kuduz aşısı olmamış kişilerin gizli örgütlenme biçimi bu olsa gerek. ilginç insan demeyeceğim yaratıklar
tribünde çok organizeler çok iyiler ama çok tehlikeliler. maça gidecekseniz ankaragüçlü olmasın diğer takım olsun.
hiç unutmam fb ankaragücü maçına gittim
bu ankaragüçlüler aynı renktelerya fener tezahuratı yapıp yürüyorlar karşılık veren sazan fenerli çıktığı an bellerindeki DÖNER BIÇAKLARINI  çıkarıyorlar.  :o :o :o

Alıntı
madde 23:
Trafikte taş düşemez ama milletvekili çıkabilir. kırmızı ışıkta sizi bekletebilir. hazırlıklı olun.

işte ankaranın en belalı işi
zaten trafik bıktırır üstüne bir de aaaaaa sıfır altı bilmem ne sağa çek yolu aç nidaları(anonsu)  ile bir sürü geliyor ise kaç.
ya da trafik polisi sebepsiz yere önünüze kesti ise niye bekletiyorsun memur bey demeyin kesin bir büyük baş geçecektir anca sığıyor yola siz kenarda bekleyin

hiç unutmam süleyman demirel c. başkanı ile bir geçti amanin 21 tane araç saydım bir itfaiye eksikti yok yok.
clinton geçtiğinde ise yük treni geçiyor sanmıştım zira konvoy bitmiyor ben dersaneye geç kalıyorom
sabahın köründe halka el sallayan clinton abimiz kim lan bu adam diyen uyku mahuru ankara halkı görüntüsünde...

Alıntı
madde 24:
Gazi üniversitesi nin iibf dışındaki bir fakültesine gidecekseniz temkinli olun, eli tespihli takım elbiseli tiplerle saçınız, sakalınız, küpeniz üzerine bir konuşma yapmaya hazır olun. adamlarla papaz olmayın.

Cheesy ankaraya has bir durum değil elinde jilet ile faulu uzun ögrenci aradıkları iller de var Cheesy

Alıntı
madde 25:
Gece ondan on birden sonra sokaklarda kimseciklerin kalmaması normaldir, kimyasal bomba neyin atılmamış, insanlar sığınağa kaçarcasına bir anda ortalıktan kaybolmamışlardır, olağan bir durumdur bu. sakin olun, panik yapmayın.

ankaranın en merkezi ve kalabalık yeri kızılay hakikaten akşam 22-23 ten sonra el ayak çekilir.
24 saat yaşayan şehir istanbul imajı burada yoktur yani. ne de olsa memur şehridir sabah mesai vardır
ama kızılayın gece yüzü de var ki hiç bilmezdim; saat 22 den sonra zabıta gittikten sonra heryer özellikle karanfil seyyar satıcı doluyor kalabalıktan yürüyemiyorsunuz bile...!!! tam bir pazaryerine dönüşüyor...
midyecilerle arkadaş  olmuştuk tezgahlarını saklıyorduk zabıta gidene kadar Smiley

Alıntı
madde 26:
Cadde ortasında düğün dernek görürsen şaşırmayın, bilmediğiniz ankara havalarında da oynamayın.

işte evet ankarada yaşadığım belli diyeceğiniz bir olay
hemen her mahallede sokak ortasında kaldırımda bina aralarında arka bahçelerinde geceler kadar bangır bangır ankara oyun havaları ve düğün gürültüleri dinleyebilirsiniz.
eee başım şişiyor dinlemek istemiyorum diyorsanız ;
ankarada yaşıyor isen mecbursun....!!!
illallah ediyorsun ama kaçamıyorsun ab bile boyun eğiyor Smiley

Alıntı
madde 27.
Nerde olursanız olun aşağıya doğru indiğinizde kızılaya çıkarsınız. Pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz, kaybolmak gibi bir şansınız yoktur,bunu unutmayın. 'aha nerdeyim lan ben?'dediğinizde ulustasınızdır, panik yapmaya gerek yok, bentderesine doğru gitmediğinizden emin olduktan sonra, hızla metroya ulaşabilirsiniz, müzelerin biraz aşağısındadır. büyük tiyatroyu sorup,entel görünümüne girmeyin, itfaiyeciler çarsısını sorun, kimse sizi kandırmasın. samanpazarı da olabilir. ulus dışınnda ankarada hiçbir yerde absürd bir durumla karşılaşmazsınızz.

nerden otobüse binerseniz binin ya kızılaya gider ya ulusa. başka da merkezii yeri yoktur.
öyle heryere yürüyemezsiniz heveslenmeyin.sadece ulusta kaybolmayın yanlış yönlere mekanlara girmeyin yeter.
bence hacıbayramı fazla merak etmez ve arayarak bulurum demezseniz başınız şişmez...!!!

Alıntı
madde 28.
Etrafınızda, gözünüzü nereye çevirdiyseniz bir robocopa çarptıysa kızılaydasınız demektir.eylem yapılacak anlamındadır bu. korkmayın.yine, bir avuç eylemci için 4 otobüs robocop, çevik kuvvet inmiştir. bu kadar polisi nereye göndersin kardeşim bu devlet?! mantığıyla öyle bakınır dururlar o polisler.

asker/polis memur şehri ankaraya hoşgeldiniz. askerler halktan kopuktur sadece deve kervanı gibi servis otobüslerini görürsünüz ama polis ayrı
sanırım devletin o kadar çok polisi var ki bir kısmına git evladım güvenparkta kızılayda otur demiş.
eylem olmasına gerek yok bir yığın robocop güvenpark ve bulvar kenarında sinek gibi üşüşmüş otururlar
hayır onlara da yazık akşama kadar laklak çene çekirdek cep telefonu(memur beleş) muhabbeti uyku gazete bulmaca unsurları içerisinde çalışmakta ev yorgun argın evlerine dönmektedirler.
eğer burnunuza eylem kokusu geliyorsa bir an evvel ortamı terk edin
zira hasbelkader bir cop sizi öpebilir ya da gaz bombası yiyip ömrünüzde hiç ağlamadığınız kadar ağlayabilirsiniz.

Alıntı
madde 29.
Ssk işhanı ve sakarya alkol mekanlarıdır. en berrbat birahenlerden tutun meyhane ve club ortamlarının hepsi vardır oralarda.

alkola düşkünlük o kadar yüksektir ki o birahaneler akşamları kaldırımlara taşar da nerdeyse sokagın karşısındaki birahaneler sokak ortasında yan masa konumuna gelir. gecenin ilerleyen saatlerinde oralardan geçmeyin zira bir sarhoşun sataşmasına maruz kalabilirsiniz. ya da kenarda güvenli bir yerde oturun ve havada uçuşan sandalyeleri izleyin eğlence olsun.

ssk iş hanı ayrı bir tirajikomiktir. binanın ortası boştur en altta mescit vardır sen namazını edaa ederken tependeki tüm katlarda bilumum bar meyhane pub türü şeyler müzik sesi yarıştırırlar artık var huşuyu sen düşün
artık orada gece teravih namazı nasıl coşkulu kılınıyordur tahayyül edemiyorum. Smiley
cuma namazı kılarken hangi meyhanede hangi sanatçı!!! çıkacakmış afişleri okuyabilir meyhane kültürünü genişletebilirsin....

Alıntı
madde 33.
Metroya binerken her zaman ve her zaman, mutlaka inenlere yol verin. inen ve binenlerin toplu çemkirmelerine maruz kalmayın. metro ve ankaray ı karıştırmayın. ikisi de kızılay da kesişir; ankaray aşti ye gider, metro ise akköprü ve batıkent tarafına.

ankaraya yeşildir metro kırmızıdır diye basit çocuk mantıgı kurarak da çözebilirsiniz
metro daha amerikanvaridir. ankaraya yurdum banliyolerine benzer.
ilginçtir ankaraya hattındaki yolcular boş boş oturur
metro hattındaki yolcuların çoğunlugu kıraat eder. büyük çogunlugunun elinde kitap dergi gazete ya da soru testi vardır.

metro iki kat altındadır. ankaraya 3 kat altındadır boğulmayın zira ferahtır...

gelelim kapı açılınca camışşş gibi vagona binmeye çalışan insansı yaratıklara;
trenleri eskittik ama hala şunu öğrenemedik bilader bir yol verin inelim
çok basit mantık oysa = içerdekiler inmeden dışardakiler binemez.
genelde kapıdan ilk çıkarım ve bu camış sürüsünü karşılayan ben olurum. kafadan dalar yararak geçerim
bir gün tersime gelecek bir kaçını devirecem ama camış camışlıgını bilmez bana öküz der kendime yanarım.
la havle der geçer giderim.
bunun için tavsiye ankaray ve metrolarda peron iniş çıkış merdivenlerinin önünde duran vagona değil uç noktalarda kalan vagonlara binin daha sakin olur.

Alıntı
madde 34.
Kar-buz çok olur lütfen dikkatli adımlarla yürüyün.

eskiden çok olurdu. hele ankaranın dağ bayır coğrafii yapısını düşünürsek kaymak yaşamın bir parçası
lakin yıl yılı aratıyor artık karlar rabbim tarafından tane ile yollanıyor.
büyüklerimizin boyumuza dizimize kadar kar yagardı, evden  tünel açar çıkardık hikayelerini yüzüklerin efendisi kıvamında fantastik hikaye gibi dinliyoruz artık. ama buza dikkat...

Alıntı
madde 35.
Ankaradaki yürüyen merdiven adabında acelesi olmayan vatandaş sağda dursun diye bir kural yoktur. yürüyen merdivene binecekseniz yürümeyin, durun zira merdiven zaten sizin için yürümektedir.

facebookta yürüyen merdiven kullanmayanlar gurbuna üye oldugumu söylersem cevabım belli olur Smiley

Alıntı
madde 36.
Kavaklıdere, ayrancı mevkilerine belediye otobüslerine bindiğinizde fark edeceksiniz ki otobüsün yaş ortalaması 65-70 civarlarındadır.korkmayın takım elbiselerle otobüse binmenize gerek yok herkes öyle biniyor diye.

evet o muhitte yaşlılar oturur amaaa
saat 10 dan sonra nereden binerseniz binin belediye otobüsü yaş ortalaması 60 üstündedir
zira saolasıca köprülü melih abimzi emeklilere bedava ulaşım kartı dağıtıyor
eee emekli olmuş canı sıkılan yaşlı amcalarımız teyzelerimiz başlıyor ankara turuna...
10 dan sonra bindi iseniz boş yer görseniz bile oturmayın nasıl olsa bir yaşlı binecek yer vereceksiniz.

bu yüzden diyorum; saat ondan sonra otobüsler mezarlık servisine dönüyor
kusura bakmasınlar Smiley

Alıntı
madde 37.
Genelkurmay önünde ayakkabınızı bağlamak üzere durmayın.makinalı tüfek doğrultuyorlar.

demir parmaklık arkasındaki nöbetçi askerler yetmedi şimdi de sivil nöbetçiler koruyor o bölgeyi
gördügünüzde kaldırımda yürüyen genç zannetiginiz kişiye iyi bakarsanız aslında kulagında kulaklık ile orada nöbet bekleyen asker oldugunu anlarsınız. araba ile durmayın arabanız bozulacaksa başka yerde bozulsun ona bile izin yok. asker = başka dünyanın varlıgı karışmayın onlara...!!!

Alıntı
madde 38. -
'hocam'a alışın, bu lafı duyunca kendinizi hoca gibi hissetmeyin.bir ankara klasiğidir, özellikle üniversite kampüslerinde güvenlik görevlileri öğrencilere, taksi şoförleri güvenliğe, büfeciler büfecilere, kısaca herkes herkese hocam der. ayrıca taksi şoförü üniversiteli olduğunuzu anladığı anda hocam diye hitap eder size. hoca değilsiniz, ankaralısınız.

üniversiteli arkadaş da alışmış bana max hocam diyor
ee bunu da hasbelkader babam duyuyor
ve başlıyor sorgu :
sen onların hocasımısın
ne ögretiyorsun
ödevlerini getiriyorlarmı sana
gizli örgütünüz mü var
siz ne ayaksınız..
vıdı vıdı vıdı
herkes ögrendi ama babam ögrenemedi üniversite gençligi hocam diye hitap eder...

Alıntı
madde 39.
Radyo odtü çok hoş bir kanaldır. frekansı 103.1 dir. haftaiçi sabahları modern sabahlar olur güzeldir.

yabancı müzik dinlemeye başladıgım ilk kanal
ama artık tercihim değildir ankara malı olacaksa radyo maydonose dinleyiniz 106.0

Alıntı
madde 40.
Harikalar diyarı, zart zurt gölü ankaranın tarihi yerleri değildir. aldanmayn.

tarihi değildir ama melihe sorarsan harikadır.
tamam artık herkes bıktı illlallah etti melihten ama hakkını verelim heryere güzel park bahçe havuz..vs yaptı da doğayla buluştuk.

Alıntı
madde 41 .
Bahçeliye giderkenki yolun ortasındaki gökkuşağı adlı yapının ne ayak olduğunu sormayın boşuna. bilene rastlamadım.

ehh melih her yere park yaparken hızını alamamış yolun ortasına da yapmış.
ufak bir park ve içinde alışveriş dükkanları. onlar da ufak.
hemen yanıbaşında bir ilçe kadar büyük ve karmaşık tedaş binası ve diger yanında milli kütüphane olunca ve hemen dibinde üniversitelere giden otobüs duragı olunca melih buralardan çıkan inen binen insanlardan iyi müşteri potansiyeli çıkar diye düşündü ama bu sefer baltayı taşa vurdu

yıkıp yolu genişletse daha hayırlı olacagı atıl bir yatırım olarak tarihe geçti. ama melih bu tükürdügünü yalamaz
gerekirse kamyonla müşteri taşır oraya yine geri adım atmaz...

off yoruldum ve akşam oldu
arkadaş bu kadaar uzunmuydu bu maddeler yoksa zaman içinde çogalmışmı.
şimdilik ankara notları bunlar.
aklınıza takılan yer olursa çekinmeden sorun
bilmemek ayıp diil  Wink

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2009, 10:50:17 ÖS 22 »

ohh be sonunda şu mesajı gönderdimya artık ölsemde gam yemem
bundan 3-5 gün önce hiç üşenmedim uzuun bir süre tek tek üstteki mesajı yazdım epeyde vaktimi aldı
napayım lüzumsuz işleri seviyorum Smiley

tam gönder tuşuna bastım ki  :o :o :o blush blush blush bağlantı koptu bidaha  da gelmedi.
ehh içime dert oldu o kadar yazmışım
yazıyı sakladım ve sonunda nete kavuştum hamd olsun
ehh nacizane tecrübelerimden sizi eksik bırakacak değilim dimi ama Smiley
muhabbetle kalınız saygılarımla.....
narcicegi
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2009, 11:20:57 ÖS 23 »

Max dönmüş arkadaşlar Smiley
Haline bakılırsa, yani yazdıklarına, burayı da çok özlemiş Smiley
Hoşgeldin Max Smiley
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2009, 11:48:05 ÖS 23 »

teşekkür ediyorum ablacım
hoşbuldum
burası benim bir nevi evim gibi
özlüyorum yahu Smiley
Aysegul
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 22 Ağustos 2009, 11:25:39 ÖÖ 11 »

Smiley Hoşgeldin Max..
(Yeniden bir Ankara'yı dolaşıverdik, sayende.. sağolasın..)
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2009, 06:00:49 ÖS 18 »

harikasın max süper bir anlatım süper bir yorum Smiley
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2009, 06:10:30 ÖS 18 »

Ankarayı bir de bedirhan Gökçeden dinleyelim.. Smiley

<a href="http://www.dailymotion.com/video/x5o7kb_bedyrhangokce-ankara_music" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">BEDİRHAN-GOKCE- ankara</a>

. -
bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #11 : 12 Şubat 2013, 09:12:54 ÖS 21 »

benzer bir yazı karşıma çıktı bugün... Ankarayı özledim ve gerçekten seviyorum bu şehri Wink

ANKARA'LI OLMAK DEMEK;
Bir mekana gittiğinizde içeridekilerin %50sini tanımak demektir.
Zafer Çarşı'sından 2. El kitap almaktır.
Olgunlar; İngilizce kitaplarınızı almak için ilk adresiniz olması demektir.
Bir zamanlar Or-an’a ya da Çayyolu’na giderken “Buralarda şehir dışı be” demiş olmaktır.
Sinemaya gitmeye karar verip yarım saat sonraki seansa yetişebilmek ve bunu İstanbullulara anlatırken şaşkın suratları izleyerek eğlenmektir.
ODTÜ’lü değilsen içeriye girerken kimlik sormamaları için kapıdan kendinden emin adımlarla yürüyerek geçmek demektir.
Ortaokul döneminde Karum’un yan merdivenlerinde piyasa yapmak demektir.
Vakko ya da YKM’nin önünde birileriyle buluşmuş olmak demektir.
Kızılay’da dersaneye gitmek demektir.
Güvenpark’tan otobüs ya da dolmuş duraklarına gitmektir.
Arjantin’e “Cadde” diyebilmektir.
Tunalı'ya "Tunalı Hilmi" diyenlerin bizden olmadığını bilmektir.
Bir İstanbullunun gelip de “İyi güzel de deniz yok ama yaa!” diyişine “Sanki sen her gün denize giriyorsun ya” demek istemektir.
“Bebe” demektir.
HOSTA= Döner demektir.
İstanbul’da Ankara ayazını özlemektir. Deniz olmamasına aldırmadan bağımlı olmak, sevmektir.
Aşk Tesadüfleri Sever’i izlerken bir Ankaralı olarak herkesten çok ağlamak demektir.
Ve tüm bunları okuyan Ankaralıların yüzünde oluşan gülümsemeyi hep yaşıyor olmak demektir.
Verda Naz
Aktif Üye

« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2013, 10:26:53 ÖS 22 »

Ankara; denizi yoktur fakat parkları çoktur.. Smiley
Yarım günde tamamı gezilebilen bir şehirdir.. Cheesy

Yaşasın İstanbul.. Clap

Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2013, 12:50:15 ÖÖ 00 »

Alıntı
bbetull
“Bebe” demektir.

" LA bebeeee" 
 la'yı unutmayalım lütfen (bakınız behzat komserim ve murat cemşir ahmet kural ikilisi)  Smiley Wink Cheesy

bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #14 : 13 Şubat 2013, 05:08:47 ÖS 17 »

la bebeye ankarada yaşarken kulağım o kadar aşinaymış ki (erkek kardeşim kullanırdı ) hiç farketmzdim ankaraya özgü bi kullanım olduğunu  Roll Eyes şahsen dizilerden sonra jetonum düştü  Cheesy
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: