İLK YARATILAN İNSAN KİM ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > İLK YARATILAN İNSAN KİM ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > İLK YARATILAN İNSAN KİM ?
Sayfa: 1 2 3 [4]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: İLK YARATILAN İNSAN KİM ?  (Okunma Sayısı 65402 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 2510« Yanıtla #45 : 18 Kasım 2008, 04:42:39 ÖS 16 »

İnsanı ilkin yaratmaya kadir olan Allah, onu ikinci defa yaratmaya daha çok kadirdir: "O ilkin mahlûku yaratıp sonra da tekrar diriltecek olandır ki, bu ona göre (birinciden) pek daha kolaydır..." (er-Rûm 30/27). (Allah) ölüden diri çıkarır, diriden ölü çıkarır; yeri, ölümünden sonra diriltir. İşte siz de, (kabirlerden) böyle (diriltilip) çıkarılacaksınız. ” (Rûm S., 19)

SONUÇ: 
Kuran ayetleriyle yaptığım açıklamalar doğrultusunda sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Hz  adem yaratılan ilk insandır. Ondan önce yaratılan insana benzeyen aklı melekeleri tam gelişmemiş  insanımsı mahluklar vardı ve Adem ondan türedi demek son derece yanlış ve o kadar da sakıncalı bir yorumdur.
Neden sakıncalı ?

İzah edemezsiniz. Kesinlikle tekamül ile izah edemezsiniz ancak evrim ile izah edebilirsiniz ki,  artık bu insanımsı tipin bir maymun tipinden meydana geldiğini  söylemek zorunda kalırsınız. İnsana en çok benzeyen maymun tipi orangatan maymudur. Zaten evrimi savunanlar da bunu apaçık dile getirirler. O insan ile maymun arasında bir geçiş tipidir.

Nitekim böyle ileri derecede insanla akrabalığı bulunan ve son derece insan türüne benzeyen  üstelik aklı melekeleri de insana sona derece yakın olan bu maymuna bir takım elbise diktirin onu giysin gömlek kravat takın ve yüzünü traş edin bu haliyle onu insandan ayırt edemezsiniz.
Yürüyüşü dahi insana benzeyen ve son derece insan gibi düzgün adım atan bu cins mahluk evrimcilerin iddia ettiği insanımsı mahluktur. Ve onun evrimleşmesiyle insan meydana gelmiştir.

O halde bu görüşe göre meleklerin secde ettiği Adem maymunların torunu adem olmaktadır.

Adem yaratılmadan önce insanlar ve insan toplukları zaten vardı . Adem onlar arasında halife olarak seçildi ve atandı demek de kanımca hatalı ve yanlış bir yorumdur ki. İnsan aklı melekesi ile Allaha  kulluk için yaratıldığını ayetlerden anlamaktayız. İnsan ilk var olduğundan bu yana hep Allahı hamd ve tefekkürle yaratılmış bir mahluktur ki, işte o ilk yaratılış ilk adem olan insan aynı zamanda ilk halifedir. Hazret-i Âdem, Allah'a ilk hamd ve ilk tövbe edendir.Yaratılan insanların ilki, yeryüzünde Allahü teâlânın ilk halîfesidir.

Ayet herşeyi insan emrini verdik herşeyi insan için yarattık der ayet. Bu ne demek ? İnsan yeryüzünün hatta yeryüzlerinin halifesi ki herşey onun emrine verilmiş olmaktadır. Herşey insan içindir. Dolayısıyla İnsan ilk yaratılışından beri halife olmuştur. Zaten ilk insanın yaratılış gayesi onun ve neslinin yeryüzüne halife atanması ve Allahın emrine itaatkar kılınması idi.  İŞTE AYETLER

Her şey insan için, insan da Allah için yaratılmıştır.  

"O (Allah) ki; yeryüzündeki şeylerin hepsini sizin için yarattı, sonra (kudret ve iradesiyle) göğe yönelip, onları da yedi (kat) gök olarak düzenledi. O, (herşeyi bilen) Alim'dir." (Bakara, 29)

Allahû Teâlâ insanı kâinatin en üstün varlığı olarak yaratmıştır.

"O'dur ki , O yüce Allah'tır ki bütün göklerde ve bütün arzlarda (hayat olan âlemlerde yarattığı) her şeyi katından sizlerin (insanların) emrine musahhar kıldı. Muhakkak ki bunda düşünen bir kavim için âyetler vardır." (Casiye, 13)

Madem ki insandan başka herşey insan için yaratılmıştır, öyleyse insan Allah Katı'nda en çok sevilen mahlûktur. Yüce Rabbimiz en çok insanı sevdiği için onu yeryüzünün hükümdarı olarak yaratmıştır.

Onlar ki; kendilerine bir musibet isabet ettiği zaman; "Biz muhakkak ki Allah içiniz (Allah için yaratıldık) ve muhakkak O'na döneceğiz (ulaşacağız)" dediler." (Bakara, 156)
FATIR- 39: Sizi yeryüzünde halifeler yapan O'dur. Artık kim küfrederse, küfrü kendi aleyhinedir. Kâfirlerin küfürleri, Rablerinin katında kendilerine buğzdan başka bir şey artırmaz, kâfirlerin küfürleri kendilerine zarardan başka bir şey artırmaz

BU APAÇIK AYETLER BİZE GÖSTERİYOR Kİ, YARATILAN İLK İNSANIN VE ONUN NESLİNİN YERYÜZÜNE HALİFE OLACAĞIDIR.

NEML-62 Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz.
 
İlk kan döküş ve ilk cinayet de Ademoğulları arasında olmuş ki kardeşini öldüren insan cesedin nereye ve nasıl gömeceğini bilememiştir.
Adem ve oğulları çağlar yaşadılar ilk çağ . Bilgileri, ilimleri tecrübe ile artı ve yaşamlarında tekamül gösterdiler ve bu günlere geldiler.

Hz Ademden once yeryuzunde "kan dokucu, fesad çıkarıcı" hayvani sifatlarla yasayan varliklarin var olmus olmasi ,Hz Ademin ilk insan olma özelligini ortadan kaldirmaz. Hayvansal şekillerine bakarak melekler bu sözleri söylemiş olabilirler ve hatta önceki yaratılan cinlerin özelliklerine bakarak bu sözleri söylemiş olurlar ve hatta Allahın gayb bilgisinden dilediği miktarı kendilerine açarak siz bana asla isyan etmeyecek olan kullarımsınız demişse de...

SONUÇ BÖLÜMÜ İLE DEVAM EDİYORUM
Logged
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 2510« Yanıtla #46 : 19 Kasım 2008, 06:47:45 ÖS 18 »

Kuran ayetlerindeki tüm bulgular delilleri ile birlikte ilk yaratılan insanın Adem as olduğunu kuvvetle kanıtlamaktadır.

Soru: Meleklerin Ademe secde edişi onun halife olacak özelliğinden miydi ? Yoksa yaratılacak ilk insan olmasından mıdır ?

Her ikisi de apaçık söylenebilir. Hem yaratılan ilk insan olması ve hem de onun ilk haife olacak olmasındandır.

Soru: Şayet Adem (as ) ilk insan olmasaydı veya ondan önce yaratılmış insanlar olsaydı kuran bundan bahseder miydi bahsetmez miydi ?

Bana göre kuvvetle bahsederdi. Çünkü böylesine çok önemli bir mevzu da kapalı bırakmazdı. Kuranın bize bu apaçık bilgileri vermesi lazım gelir. Şimdi Adem (as) den önce insanlar olsaydı bu devri Kuran karanlıkta bırakır mıydı?
Olacak ve oluşacak her aksi düşünceyi, tereddütü ve şüpheyi ortadan kaldırdı.. ve Zaten bahsetmiştir de ilk insan Ademdir diye.

Şayet ilk insan Adem olmasaydı sorumuz tekrar konu başlığı olarak bize döner ve İLK YARATILAN İNSAN KİMDİR DİYE !

Önemli değildir diyenlere kuranın cevabı var. İlk insan Allahın kudret eliyle çamurdan şekil verildikten sonra ondan bir ruhla yaratılmıştır. Önemlidir. Çünkü ilk eşrefi mahluk yaratılıyor ve ona bir takım emanetler yükleniyor. Ve yüklenecek ki, dağlar ve taşların yüklenmekten korktukları, istemedikleri bir emanet yükleniyor ve daha sonra bu emanetle onu imtihan amaçlı yaratıldığını söylüyor. ( Zariyat 56- Ankebut 2,3 )

Ankebut-3- Biz onlardan önceki kuşakları sınavdan geçirdik. Bu sınav sonucunda Allah, doğru sözlüler ile yalancıları kesinlikle belirleyecektir.

Yani ilk yaratılacak insan kim ise onun da Allaha karşı görevi olacağını ve onun hidayet ve doğru yola gelmesi için Allahın vahyine mahzar olacağı pek açıktır. Artık onun yaşayacağı yaşam bir hayvani yaşam olmayacaktır. Eşrafı mahluk ilk insan yaratılıyor !

Eşrafı mahluk olacak ilk insanın da halife olması gerekiyor. Halife olmasındaki bu gerçek ise onun eşrafı mahluk olmasındandır.

GüNÜMÜZDE YAŞAMLARI EN AŞAĞI HAYVANDAN DAHA AŞAĞI HAYAT SÜREN İNSANLAR YOK MU ? ALLAH BUNLAR İÇİN HAYVAN TABİRİNİ BİLE KULLANMAZ. DAHA AŞAĞI MAHLUK TABİRİNİ KULLANIR.( Furkan 43,44 )

İNSAN YA YARATILANLARIN EN HAYIRLISI YADA EN ŞERLİSİ EN KÖTÜSÜ OLACAK


Beyyine-6: Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile Allah'a ortak koşanlar, içinde ebedî kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler

Beyyine-7: Şüphesiz, iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar


İnsan Allahın emirlerine tabii olup takva sahibi olunca yaratılmışların en hayırlısı sıfatını kazanmaktadır
Logged
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 2510« Yanıtla #47 : 19 Kasım 2008, 07:16:36 ÖS 19 »

ŞİMDİ şu soruyu soralım ve diyelim ki, madem ki, adem as yaratılan insanmsı türünden yaratılmış ve onlar üzerine halife olmuştur.

SORU: Peki o halde Adem (as ) ve eşine cennet bahçesinde iken Allahın bir uyarısı vardı. Şu ağaca yaklaşmayın diye. onlara musallat olan şeytanın ne olduğu tam bilinmeyen şu ağaçtan yerseniz ölümsüz olacaksınız vaadi ile onları kandırıp Allaha isyan ettirdiğinde O zamana kadar farkında olmadıkları avret yerleri kedilerine açık belli olup utanma hissine kapılmadılar mı? Ayeti hatırlayalım

ARAF-22- "Böylece onları aldatarak alta düşürdü. Ağacın meyvesinden tadar tadmaz, ayıp yerleri meydana çıktı. Bunun üzerine cennet yaprakları ile örtünmeye koyuldular. Rabbleri onlara şöyle seslendi: "Ben size o ağacı yasaklamamışmıydım, şeytanın açık düşmanınız olduğunu size söylememiş miydim 

ŞİMDİ BU AYETE YORUM GETİRENLER NASIL YORUM GETİREBİLİR ACABA  ! DİYE MERAK EDİYORUM

Bazılarının Adem insanımsı türünden idi ve o zamana  kadar hala insan olamamıştı dediklerini duyar gibiyim. Yani bu şekilde bu düşünceyle ile bir yorum yapsalar hiç şaşmamak lazım.

Adem yaratılan insanımsı türünden insan ise, yaşadığı toplumların o zamana kadar olan üremeleri nasıl olmuştu.?

 Çünkü biz biliyoruz ki ancak hayvan olan varlıklar da AVRET YERLERi onlar için edep, utanma duygusu değildir ve pek normal olarak üremelerini şehveti arzular ile gerçekleştirmektedirler.  Dolayısıyla bu topluluklara insanımsı tabiri demek ve bu tabiri kullanmak onların hayvan olmalarına en büyük delildir ki artık onlar ALLAHIN bir sınava ve imtihanına tabii değillerdir. Şuur ve irade verilmeyen canlılar nasıl imtihana tabi olabilir. Çünkü henüz daha insan olamamışlardır ve emaneti yüklenmemişlerdir.

Ademin bunlardan arasından seçilip ona irade ve şuurla insan vasfını kazandıran özelliği ile  onlar üzerine ilk haife olarak atanması ne garip bir hadise olur ki, cennet bahçesinde sınanan Adem ve eşi bir hataları sonucu onlara avret yerleri gösterilmiş olup ve cennet bahçesinden kovulmalarına sebeb olmuştur. Cennet bahçesinden yeryüzüne inen adem  kendisinin de türediği bu insanmısı varlıklara mı peygamberlik yapacaktır?

Kendisi ve eşinin işlediği hata ile avret yerleri kendilerine belli olarak apaçık açılan utanma duyguna kapılan Adem onlara ne öğretecektir ? Hem ademin akıl ve zeka ile onlardan ayrıcaklı olarak seçilip eğitildiğini söyleyeceğiz ve hem de akıl ve zeka kapasiteleri tam gelişmemiş insanımsı varlıklardan söz edeceğiz ! ve hem de bu varlıklara peygamberlik yapacağını nasıl söyleyebilmekteyiz

Yok şayet adem önceki insansımsı değil de yaratılan gerçek insan türünden ise o zamana kadar Farkında olmadıkları avret yerleri ile nasıl üreme yapabilmişlerdir diye sormak lazım? Adem İlk insan değilse ve insanlardan insan ise pek açık olarak insan imtihaN AMAÇLI YARATILMIŞTIR VE Allahın emirlerine tabi idi. Yani onlara da zina etmeyin hükmü ile emredilmişlerdir. Çok önceden de Edep yerleri onlara da belli ediilmiştir.

Ankebut-3- Biz onlardan önceki kuşakları sınavdan geçirdik. Bu sınav sonucunda Allah, doğru sözlüler ile yalancıları kesinlikle belirleyecektir.
 

 EVET BU HİTAPTA İLK İNSANDAN SON İNSANA KADAR OLACAK HİTAPTIR

(Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Hucurat-13 ))

ARAF-26- "Ey ADEMOĞULLARI ( insanoğulları,) size ayıp yerlerinizi örtecek ve süslenmenizi sağlayacak elbiseler gönderdik. Takva elbisesi bunlardan daha hayırlıdır. Bu Allah'ın ayetlerinden biridir. Ola ki, düşünüp ders alırlar.

HİTAP KİME ? İNSANA VE İNSAN OĞULLARINA Kİ, BURADAN İLK İNSANDAN (DAHİL) SON İNSANA KADAR BU EMİR GEÇERLİ OLACAK EMİRDİR.

AYETE KESİN DİKKAT ETMELİSİNİZ Kİ EY ADEM OĞULLARI EY ADEM EVLATLARI DİYE BAŞLAR. Bu Ne demek ? Ne anladınız ?  Ne anlaşılır ve dahası nasıl başka türlü nasıl yorum yapılabilir


İşte daha kesin ve daha net anlatımlı ayet ve bakalım ne anlarsınız biz insanlar Ademin evlatlarımıyız değil miyiz ?

Ey Ademoğulları, şeytan, anne ve babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini sıyırtarak, onları cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de bir belaya uğratmasın. Çünkü o ve taraftarları, (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları, inanmayacakların dostları kıldık.   (A'RAF SURESİ / 27)

ANNE VE BABAMIZ KİM ? EĞER ANNE VE BABAMIZ ADEM VE HAVVA DEĞİLSE ONLAR YARATILAN İLK İNSAN DEĞİLDİR.. YOK ŞAYET AYETTE İFADE EDİLDİĞİ GİBİ ANNE VE BABAMIZ İSE ONLAR YARATILAN İLK İNSANDIRLAR DEĞİL Mİ ! DikkAT hitap bizlere ki bu hitapta yalnız babamız değil  aynı zamanda biyolojik annemizden de söz edilmekte Hem anneye ve hem de babaya vurgu yapılmaktadır

Her şeyden önce insanların yeryüzünde yayılmaları, cennetten çıkmalarından sonra olmuştur. Çünkü yasak ağaçtan yemezden önce iki kişiden başka yani Adem ile Havva'dan başka insan neslinin bulunmadığı Kuran'dan açıkça anlaşılmaktadır. Bunu ifade eden ayetler Taha suresinin 116-121. ayetleridir. ("Bir zaman biz meleklere, 'Adem'e secde edin' demiştik. Onlar hemen secde ettiler; yalnız İblis hariç. O diretti. Bunun üzerine: 'Ey Adem, dedik, bu, senin ve eşinin düşmanıdır.

Dikkat kimin düşmanı ? Şayet ademden önce yaratılan insan varsa onların düşmanı demiyor ayet senin ve soyunun düşmanı diyor.

SON

Logged
karadamlalar
Daimi Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 68


« Yanıtla #48 : 01 Ocak 2014, 08:51:56 ÖS 20 »

anladığım kadarıyla yazar arkadaş vefat etmiş Allah rahmet eylesin. emek verilmiş ama Kuranın açıklamalarında canlılığın ortak bir atadan türediğini savunan evrim görüşüne bir itiraz değil aksine buna atıflar olduğuna inanıyorum ki merhumun açıklamaları beni tatmin etmedi. evrimi savunan biyologlar/bilimciler bilimci vasfını bırakıp kendi sözde tarafsızlıklarını delerek evrimi islamın batıllığına(!) delil olarak kullanma gayretine girdiler, bu durum da bir tepkisellik sonucu müslümanlarda evrim karşıtlığını doğurdu. evrimi müslümanca okuma gayretinde çok müslüman var Allaha şükür. evrimin bilimsel yönden kanıtlanmışlığı artık pek çoğumuzca yakin hale geldi, zaman geçtikçe daha çok müslüman için bu durum değişecektir inşallah.
Logged
maxpayna
Genel Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 5127WWW
« Yanıtla #49 : 01 Ocak 2014, 08:58:50 ÖS 20 »
evet abdulhamit abimizi rabbe yolculadık bizlerden önce rabbine, ahiretine doğru yoluna çıktı.
biz şahidiz ki samimi niyetlerle kitabı kuranı anlama derdi ile dertlenmişti...

konuya dönecek olursak paralel başka konular vardı bağlantı kurması adına link veriyorum buyurunuz :

KUR'AN'DA HZ. ADEM*  http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,6195.0.html

Bakara Suresi 30-34   http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,5535.msg36903.html#msg36903

Logged
karadamlalar
Daimi Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 68


« Yanıtla #50 : 01 Ocak 2014, 10:39:55 ÖS 22 »
evet abdulhamit abimizi rabbe yolculadık bizlerden önce rabbine, ahiretine doğru yoluna çıktı.
biz şahidiz ki samimi niyetlerle kitabı kuranı anlama derdi ile dertlenmişti...

konuya dönecek olursak paralel başka konular vardı bağlantı kurması adına link veriyorum buyurunuz :

KUR'AN'DA HZ. ADEM*  http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,6195.0.html

Bakara Suresi 30-34   http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,5535.msg36903.html#msg36903Allah razı olsun faydalandık kendisinden, ölünce sevap defteri kapanmayanlardan imiş..
Logged
.müslim.
Daimi Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 54


« Yanıtla #51 : 21 Mayıs 2014, 10:33:34 ÖÖ 10 »

siteyi dolaşırken bu konuya denk geldim..güzel bilgiler var faydalanırız inşallah..paylaşım yapan kardeşimizin mekanı cennet olsun inşallah..bu konuda Mehmet okuyanın görüşü var beni daha çok tatmin etti..en doğrusunu allah bilir..
Logged
.müslim.
Daimi Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 54


« Yanıtla #52 : 21 Mayıs 2014, 10:37:10 ÖÖ 10 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=KBywSioi2zE" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=KBywSioi2zE</a>
Logged
Sayfa: 1 2 3 [4]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.279 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu