Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2  (Okunma Sayısı 15450 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #30 : 17 Temmuz 2008, 09:48:56 ÖS 21 »

Alıntı
ÖYLE YA 2 GÜN İÇİNDE BÜTÜN DÜZENLEMENİN DE BİTMİŞ OLMASI GEREKİR.BENİM YAZIMDA İSE SADECE YERKÜRENİN VE DİĞER GÖKCİSİMLERİNİN OLUŞUM SÜREÇLERİNİN (100 BİN YIL YANİ 2 GÜN) SÜRMÜŞ OLACAĞINI İDDİA EDİYORUM.(SADECE BUNLARIN YEDİ KAT GÖK HALİNİ ALMASI TAMAMLANMIŞ OLMALIDIR.AMA BU YEDİ KAT GÖK ARSINDAKİ DEĞİŞİMLER VE YENİ OLUŞUMLAR DEVAM EDECEKTİR) BUNLARININ HERBİRİNİN OLUŞUMU FARKLI ZAMAN DİLİMLERİNDE BAŞLAMIŞ VE BİTMİŞ OLABİLİR.

Evet, ben de bu görüşlerinize katılıyorum. Fakat sanırım son cümlenizin bilimsel bir kanıta ihtiyaç var.

HERBİRİNİN OLUŞUMU FARKLI ZAMAN DİLİMLERİNDE BAŞLAMIŞ VE BİTMİŞ OLABİLİR

Demişsiniz.

Dünyanın yaşı bilinene göre yaklaşık 4,5 milyar, güneşin yaşı ise yaklaşık 5.5 milyar yıldır.

Madem ki,

Alıntı
BENİM YAZIMDA İSE SADECE YERKÜRENİN VE DİĞER GÖKCİSİMLERİNİN OLUŞUM SÜREÇLERİNİN (100 BİN YIL YANİ 2 GÜN) SÜRMÜŞ OLACAĞINI İDDİA EDİYORUM

Demişsiniz O halde bu zaman farkı nasıl açıklanabilir ?
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #31 : 18 Temmuz 2008, 03:46:49 ÖÖ 03 »

Alıntı
6-Yerküre'nin Göklerden Önce Yaratılması   
Son olarak, dikkatimi çeken başka bir konudan bahsetmek istiyorum.Yukarıda ki <<Uzayda Şeker>>başlıklı alıntı yaptığım yazıda şöyle bir cümle geçiyor: “Bu şeker molekülünün yeni yıldızların oluştuğu bir gaz bulutunda bulunması, hayatın oluşumunda rol oynayan öncü kimyasal moleküllerinin böyle bulutlarda bulunması, gezegenlerin yıldızlar çevresinde oluşmadan çok önce oluştukları anlamına gelir” diyor NASA’ nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ nde çalışan Jan Hollis.’’ Yani  bu açıklamadan gezegenimiz olan dünyanın da Güneşten ve de galaksimizdeki diğer yıldızlardan önce oluşmuş olması gerektiği sonucunu da çıkarabiliriz.Kuran’da Fussilet suresi 9,10,11 ve 12. Ayetlerde de  ilk önce yerkürenin yaratılmasından bahsedilmesinin ardından “sonra duman halinde olan göğe yöneldi’’ denilerek, galaksimizdeki diğer yıldızların dünyamızdan sonra oluştuğu görüşüyle paralellik gösterdiğine de dikkatinizi çekmek isterim

Demişiniz ve ben de şu soruyu sormuştum.

Alıntı
HERBİRİNİN OLUŞUMU FARKLI ZAMAN DİLİMLERİNDE BAŞLAMIŞ VE BİTMİŞ OLABİLİR

Demişsiniz.

Dünyanın yaşı bilinene göre yaklaşık 4,5 milyar, güneşin yaşı ise yaklaşık 5.5 milyar yıldır.

Madem ki,

Alıntı
BENİM YAZIMDA İSE SADECE YERKÜRENİN VE DİĞER GÖKCİSİMLERİNİN OLUŞUM SÜREÇLERİNİN (100 BİN YIL YANİ 2 GÜN) SÜRMÜŞ OLACAĞINI İDDİA EDİYORUM

Demişsiniz O halde bu zaman farkı nasıl açıklanabilir ?

Ayrıca kuran`daki ifadelerden birisi de önce göğün mü yoksa yerin mi yaratıldığıdır. Bakara suresi 29.cu ayette önce yerin yaratıldığını yazarken, naziat suresi 27-32.ayetler arasında önce göğün yarattıldıktan sonra yerin yaratıldığı yazmaktadır.

Naziat/27-33
Siz mi yaratılışça daha çetinsiniz, yoksa gökyüzü mü? Onu O "Allah" bina etti.
Boyuna yükseklik verdi, nizamına koydu.
Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı.
Ondan sonra da yeryüzünü döşedi.
Ondan suyunu ve otlağını çıkardı.
Ve dağlarını oturttu.
Sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için
.

Bu ayetlerde yerin (yerkabuğunun) döşenmesi ve dağların oturtulmasının gece ve gündüzün oluşumundan sonra olduğu açıkça bildirilmektedir. Bu durumda yerin döşenmesi ve dağların oturtulmasından ve otlağın (azıkların!) çıkarılmasından önce güneş var ve gök duman halinde değil demektir
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #32 : 18 Temmuz 2008, 07:21:54 ÖS 19 »

SAYIN ABDULHAMİT,BUGÜN BİRÇOK KAYNAKTA DÜNYANIN YAŞI 4,6 MİLYAR,GÜNEŞİN YAŞI İSE 4,5 MİLYAR YIL OLARAK VERİLMEKTEDİR.(http://www.istanbul.edu.tr/fen/astronomy/populer/gunes02/gunes02.htm)
(http://sufizmveinsan.com/kozmik.html)
AYRICA BAKARA SURESİ 29. AYETTE ''YERDEKİ HERŞEYİ SİZİN İÇİN YARATTI'' DENİYOR.YERİ YANİ ''YERKÜREYİ'' DENMİYOR.BU AYETTE ASLINDA 300 BİN YIL YANİ İLK 6 GÜNDEKİ TÜM MADDELERİN YAPITAŞLARININ YARATILMASINA ATIFTA BULUNULUYOR.DOLAYISIYLA YERDE ŞU ANDA GÖRDÜĞÜMÜZ HERŞEYİN YAPITAŞLARI İLK 300 BİN YILDA YANİ 6 GÜNDE YARATILDIĞINDAN BAHSEDİLİYOR.BÖYLE ANLAŞILDIĞINDA HERHANGİ BİR YANLIŞ VARMI?ZATEN AYETİN DEVAMINDA DA SONRA GÖĞE YÖNELDİĞİNDEN SÖZEDİLMESİ YER VE GÖKTE OLANLARIN HEPSİNİN YAPITAŞLARININ YÜCE ALLAH TARAFINDAN İLK 6 GÜNDE YANİ 300 BİN YILDA YARATILDIĞININ VURGULANDIĞINI GÖSTERİR.
 NAZİAT SURESİ 27.-32. AYETLERDE DE ÖNCE GÖĞÜN YARATILIP SONRA YERİN YARATILDIĞI SÖYLENMİYOR.YERİN DÖŞENDİĞİ OTLAK VE DAĞLARIN ORTAYA ÇIKTIĞI YAZIYOR.YERİN DÖŞENMESİYLE YERİN İLK DEFA YARATILMASI AYRI ŞEYLERDİR.

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #33 : 18 Temmuz 2008, 10:45:47 ÖS 22 »

Alıntı
NAZİAT SURESİ 27.-32. AYETLERDE DE ÖNCE GÖĞÜN YARATILIP SONRA YERİN YARATILDIĞI SÖYLENMİYOR.YERİN DÖŞENDİĞİ OTLAK VE DAĞLARIN ORTAYA ÇIKTIĞI YAZIYOR.YERİN DÖŞENMESİYLE YERİN İLK DEFA YARATILMASI AYRI ŞEYLERDİR
.

Bu ayetlerde yerin (yerkabuğunun) döşenmesi ve dağların oturtulmasının gece ve gündüzün oluşumundan sonra olduğu açıkça bildirilmektedir. Bu durumda yerin döşenmesi ve dağların oturtulmasından ve otlağın (azıkların!) çıkarılmasından önce güneş var ve gök duman halinde değil demektir

DEMİŞTİM

Olmadı, olmadı sayın TAŞPINAR KARDEŞİM neden olmadı ?  Şimdi ben size desem ki, haydi buyrun bakalım.

FUSSİLET SURESİ

9- De ki: "Siz mi yeryüzünü iki günde yaratana nankörlük ediyor ve O'na ortaklar koşuyorsunuz? O alemlerin Rabb'idir."

10- Yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Onda bereketler yarattı ve orada rızıklarını arayanlar için dört günde düzene koydu.

11- Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi, ona ve yeryüzüne: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin" dedi. "İsteyerek geldik" dediler.

12- Böylece onları, iki gün içinde yedi gök var etti ve her göğün görevini vahyetti. Yakın göğü ışıklarla donattık ve bozulmaktan koruduk. İşte bu bilen, güçlü olan Allah kanunudur
.

AYETLERİNİ İDDİA ETTİĞİNİZ TEZİNİZE GÖRE SIRALAMAYA KOYUN VE YARATILMA ÖNCE GÖKTEN Mİ, YERDEN Mİ YOKSA AYNI ANDA MI  BAŞLADI BUNU BERRAKLAŞTIRIN DESEM NASIL
DİYECEKSİNİZ ?

ÖZÜR DİLERİM KONUYU BERRAKLAŞTIRMAK ADINA  ÖZELEŞTRİ YAPMAK ZORUNDAYIM  VE BU ELEŞTRİ, TEZİNİZİN HANGİ YÖNLERDEN KABUL EDİLİP EDİLEMEYECEĞİ VE HANGİ YÖNLERİNİN AYETTEKİ MANALARI KARŞILAYIP KARŞILAMADIĞINA YARDIMCI OLMAK AMACINI TAŞIR/b]
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #34 : 18 Temmuz 2008, 11:19:53 ÖS 23 »

Naziat/27-33
Ve dağlarını oturttu.
ASLINDA BURADA ANLAŞILMAYACAK VE BENİM İDDİALARIMA TERS BİR ŞEY YOK Kİ.
Alıntı

DİYE YAZMIŞSINIZ.EVET BU ANDA GÜNEŞ VE DÜNYA AYNI ANDA VARLAR.SİZİN DE YUKARIDAKİ ALINTIDA DEDİĞİNİZ GİBİ YERKABUĞUNUN DÖŞENMESİ VE DAĞLARIN OTURTULMASINDAN ÖNCE DÜNYA DA GÜNEŞ DE VAR.DÜNYA GÜNEŞİN ETRAFINDA DÖNÜYOR VE YUVARLAK ŞEKLİNİ ALMIŞ.ZATEN BU SAYEDE GECESİ VE GÜNDÜZÜ OLUYOR.BU SAFHADAN SONRA YERKABUĞU DÖŞENİYOR VS.BELKİ DE BUNDAN ÖNCE SICAK MAGMA HALİNDE. SİZ BU YERİN (YEKABUĞUNUN) DÖŞENMESİYLE YERİN İLK OLARAK YARATILMASINI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYOR OLABİLİRSİNİZ.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2008, 02:35:22 ÖÖ 02 »

Alıntı
AYETLERİNİ İDDİA ETTİĞİNİZ TEZİNİZE GÖRE SIRALAMAYA KOYUN VE YARATILMA ÖNCE GÖKTEN Mİ, YERDEN Mİ YOKSA AYNI ANDA MI  BAŞLADI BUNU BERRAKLAŞTIRIN DESEM NASIL
DİYECEKSİNİZ ?

Evet, Yukarıdaki alıntım sözüm Fussilet 9 ila 12 ayetler arasıydı. ve siz bir önceki iletinizde bakın ne demiştiniz

Alıntı
Kuran’da Fussilet suresi 9,10,11 ve 12. Ayetlerde de  ilk önce yerkürenin yaratılmasından bahsedilmesinin ardından “sonra duman halinde olan göğe yöneldi’’ denilerek, galaksimizdeki diğer yıldızların dünyamızdan sonra oluştuğu görüşüyle paralellik gösterdiğine de dikkatinizi çekmek isterim
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #36 : 19 Temmuz 2008, 07:15:46 ÖÖ 07 »

FUSSİLET SURESİ

9- De ki: "Siz mi yeryüzünü iki günde yaratana nankörlük ediyor ve O'na ortaklar koşuyorsunuz? O alemlerin Rabb'idir."

( Evet bu yaratma sizin de teziniz de işlediğiniz gibi, hem güneş ve gezeğenleri ve dünyamız aynı anda 2 günde = 100 bin yılda var olmuştur ve güneş varken dünyamız da yeryüzü kabuğu şeklinde var idi bu ifadeye uygun olsun )

10- Yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Onda bereketler yarattı ve orada rızıklarını arayanlar için dört günde düzene koydu.

( Daha sonraları, dağların döşenmesi rızıkların ortaya çıkması için geçen zaman 4 Gün= 200 bin yıl olacaktır bu zamanda güneş hala var )

11- Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi, ona ve yeryüzüne: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin" dedi. "İsteyerek geldik" dediler.

( Hangi duman halindeki gök bu ? ONA VE YERYÜZÜNE hep birlikte gelin derken, Güneş ve yerin dünya göğü kastedilmiş olmasın ? Zaten, Güneş ve sistemi (gezeğenleri ve dünyamız ile ) hep birlikteki oluşumunda gök duman halinde değil miydi ? Duman halinde göğe Allah kaç defa yöneliyor ? )

12- Böylece onları, iki gün içinde yedi gök var etti ve her göğün görevini vahyetti. Yakın göğü ışıklarla donattık ve bozulmaktan koruduk. İşte bu bilen, güçlü olan Allah kanunudur.

( Yine 2 gün içinde= 100 bin yılda göğü yedi tabakaya ayırdı ise)

SORU: Gökler, En yakın gök dünya göğü ile birlikte 7 tabaka olarak düzenleniyorsa bu düzenlemenin iki gün içinde hep birlikte, HEP beraber olarak bir bütün olarak yapıldığını ayetlerin açık bildirimden anlıyorsak ki,

SİZ

Alıntı
Kuran’da Fussilet suresi 9,10,11 ve 12. Ayetlerde de  ilk önce yerkürenin yaratılmasından bahsedilmesinin ardından “sonra duman halinde olan göğe yöneldi’’ denilerek, galaksimizdeki diğer yıldızların dünyamızdan sonra oluştuğu görüşüyle paralellik gösterdiğine de dikkatinizi çekmek isterim

Demişsiniz[/b]
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #37 : 19 Temmuz 2008, 09:21:47 ÖÖ 09 »

SAYIN ABDULHAMİT ARKADAŞIM,
Naziat/27-33
Ve dağlarını oturttu.
 BU SUREYİ DİKKATLİCE İNCELERSENİZ ÖNEMLİ BİR AYRINTIYI FARKEDERSİNİZ.GECESİ KARARTILAN VE KUŞLUĞU(DİĞER BAZI MEALLERDE DE IŞIĞINI ÇIKARTAN ŞEKLİNDE GEÇİYOR) ASLINDA YERKÜRE DEĞİL.BU OLAYLARDAN GÖKLERDEN BAHSEDİLİRKEN SÖZEDİLİYOR.DÜŞÜNÜN,YERİN GECESİNİ KARARTAN VE IŞIĞINI ÇIKARTAN DENSEYDİ BUNDAN NE ANLAYACAKTIK?AMA BURADA GÖKLERDEN BAHSEDİLİYOR.O HALDE GÖKLERİN KARARTILMASI VE IŞIĞIN ÇIKARTILMASI NEDİR.?İŞTE BU BÜYÜK PATLAMA İLE EVRENİN GENİŞLEMEYE BAŞLAYIP SONRA 300 BİN YIL YANİ 6 GÜN SONUNDA SAYDAMLAŞMAYA BAŞLAMASIDIR.SAYDAMLAŞMA İLE EVRENDE IŞIK VE KARANLIK ORTAYA ÇIKMIŞ OLMALIDIR.
DİKKAT EDİN EN BAŞTA GÖĞÜN BİNA EDİLMESİNDEN YANİ İLK OLUŞUMUNDAN BAHSEDİLİYOR.BU DA BÜYÜK PATLAMA İLE OLMUŞTUR.DEDİĞİM GİBİ SONRA SAYDAMLAŞMA İLE BİRLİKTE IŞIK VE KARANLIK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #38 : 19 Temmuz 2008, 08:27:24 ÖS 20 »

Alıntı
SORU: Gökler, En yakın gök dünya göğü ile birlikte 7 tabaka olarak düzenleniyorsa bu düzenlemenin iki gün içinde hep birlikte, HEP beraber olarak bir bütün olarak yapıldığını ayetlerin açık bildirimden anlıyorsak ki,

SİZ

Alıntı
Kuran’da Fussilet suresi 9,10,11 ve 12. Ayetlerde de  ilk önce yerkürenin yaratılmasından bahsedilmesinin ardından “sonra duman halinde olan göğe yöneldi’’ denilerek, galaksimizdeki diğer yıldızların dünyamızdan sonra oluştuğu görüşüyle paralellik gösterdiğine de dikkatinizi çekmek isterim[/b]
Demişsiniz

CEVAB YAZILMADI. NAZİYAT AYETLERİNİ DE SİZİN ANLATTIĞINIZ ŞEKLİYLE DE ANLAMAK MÜMKÜN
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #39 : 19 Temmuz 2008, 10:14:01 ÖS 22 »

SAYIN ABDULHAMİT KARDEŞİM,
Alıntı
SORU: Gökler, En yakın gök dünya göğü ile birlikte 7 tabaka olarak düzenleniyorsa bu düzenlemenin iki gün içinde hep birlikte, HEP beraber olarak bir bütün olarak yapıldığını ayetlerin açık bildirimden anlıyorsak
AMA BU ŞEKİLDE DÜŞÜNÜRSEK EVRENDEKİ BÜTÜN GÖKCİSİMLERİN AYNI ANDA YARATILDIKLARI İÇİN AYNI YAŞTA OLMALARI GEREKİR.BUGÜN BİLİMSEL OLARAK BÖYLE BİR ÇIKARIM KABUL EDİLEMEZ.
 ASLINDA FUSSİLET SURESİNİN BAHSİ GEÇEN AYETLERİYLE İLGİLİ BAŞKA SORUNLAR OLABİLİR.SUREDEKİ ''SONRA DUMAN HALİNDEKİ GÖĞE YÖNELDİ'' SÖZÜNDEKİ SONRA KELİMESİNİN ARAPÇA KARŞILIĞI OLAN ''SÜMME'' KELİMESİ DAHA SONRA ANLAMINA GELDİĞİ GİBİ ''BİR DE'', ''BUNUN YANINDA'' GİBİ ANLAMLARA DA GELEBİLDİĞİNİ DEĞİŞİK KAYNAKLARDAN OKUDUM.KESİN ANLAMI KONUSUNDA TARTIŞMALI OLDUĞU İÇİN YAZIMIN 6.BÖLÜMÜ OLAN ''YERİN GÖKLERDEN ÖNCE YARATILMASI'' KONUSUNU (EĞER DİĞER İDDİA VE GÖRÜŞLERİM KONUSUNDA TATMİN OLDUYSANIZ VE BİR TEK BUNDA ŞÜPHELİYİM DİYORSANIZ)ÇIKARABİLİRİM VEYA YENİDEN DÜZENLEYEBİLİRİM.BU AYETLERİN ANLAMI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEYE DEVAM EDİYORUM.
 FİKİRLERİME GÖSTERDİĞİNİZ YAKIN İLGİNİZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM.LEHİNDE VEYA ALEYHİNDE OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL.ZATEN BEN SİZDEN TESPİT ETTİĞİNİZ YANLIŞ OLABİLECEK BİR HUSUS VARSA BİLDİRMENİZİ RİCA ETMİŞTİM.BU YÖNDEN DE ÇOK YARARLI OLDU.DAHA ÖNCE DE SÖYLEDİĞİM GİBİ KURAN ADINA YANLIŞ BİR ŞEY SÖYLEMEKTEN YÜCE ALLAH'A SIĞINIRIM.. 
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #40 : 20 Temmuz 2008, 03:00:47 ÖÖ 03 »

Alıntı
EĞER DİĞER İDDİA VE GÖRÜŞLERİM KONUSUNDA TATMİN OLDUYSANIZ VE BİR TEK BUNDA ŞÜPHELİYİM DİYORSANIZ)ÇIKARABİLİRİM VEYA YENİDEN DÜZENLEYEBİLİRİM.BU AYETLERİN ANLAMI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEYE DEVAM EDİYORUM

Evet, tatmin olmak da ne demek ! Müthiş bir tefsire imzanızı atmışsınız bile. Bilimsel verilerin ışığında böyle bir tefsiri ilk defa sizden okudum. Hepsi de kuran ayetlerine  ve bilimin saptadığı gerçeklere uygun. yalnız dediğim gibi bakınız

Alıntı

( Hangi duman halindeki gök bu ? ONA VE YERYÜZÜNE hep birlikte gelin derken, Güneş ve yerin dünya göğü kastedilmiş olmasın ? Zaten, Güneş ve sistemi (gezeğenleri ve dünyamız ile ) hep birlikteki oluşumunda gök duman halinde değil miydi ? Duman halinde göğe Allah kaç defa yöneliyor ? )

Şeklinde soru sormuştum. Sanırım bu ayetin açıklanması çok çok önemli olacak tezinizin daha iyi kavranması ve tümüyle kabul edilmesi için
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #41 : 20 Temmuz 2008, 06:53:32 ÖS 18 »

FUSSİLET 9-12 AYETLERİNDEKİ ''SONRA DUMAN HALİNDE BULUNAN GÖĞE YÖNELDİ'' SÖZÜNDEKİ ''SONRA'' KELİMESİNİN ARAPÇA KARŞILIĞI OLAN ''SÜMME'' KELİMESİ ''BİR DE'', ''BUNUN YANINDA'' GİBİ ANLAMLARA DA GELMEKTEDİR.BENCE  VE BİRÇOK KAYNAKTA DA SAVUNULDUĞU GİBİ ''BİR DE''  ANLAMINI ESAS ALMALIYIZ. YANİ ZAMAN OLARAK ÖNCELİK SONRALIK BELİRTMEYEN HALİYLE ANLAMAK DAHA DOĞRU OLUR GİBİ GELİYOR BANA.( ZATEN O YÜZDEN BİR ÖNCEKİ MESAJIMDA  YAZIMIN 6. MADDESİ OLAN YERİN GÖKLERDEN ÖNCE YARATILMASI KONUSUNU DEĞİŞTİREBİLİRİZ DEMİŞTİM.)
 FUSSİLET SURESİNDE ''DUMAN HALİNDE BULUNAN GÖĞE YÖNELME'' OLAYI EVRENİN BÜYÜK PATLAMADAN SONRAKİ VE HENÜZ ATOMLARIN OLUŞMADIĞI DAHA DOĞRUSU ELEKTRONLARIN HALA SERBEST ŞEKİLDE BULUNDUĞU ''SAYDAM OLMAYAN'' HALİNİ TASVİR EDİYOR OLMALI.YANİ 300 BİN YILDAN ÖNCEKİ SICAK GAZA BENZEYEN PLAZMA OLARAK TABİR EDİLEN HALİNDEN BAHSEDİYORUM.AYETTE SADECE GÖĞE YÖNELDİ DENMEYİP, ''DUMAN HALİNDE OLAN'' DENMESİ BUNU DESTEKLİYOR.TABİ BU NOKTADA AYETLERDE GÖĞE VE YERE BUYRUĞUMA GELİN DENDİĞİ İÇİN,O AŞAMADA YERKÜRENİN HENÜZ OLMADIĞI AKLA GELEBİLİR.EVET HENÜZ YERKÜRE YOKTUR AMA YERKÜREYİ OLUŞTURACAK OLAN MADDENİN YAPITAŞLARI VARDIR VE BUNLARIN YÜCE ALLAH TARAFINDAN BİLİNMEDİĞİ DÜŞÜNÜLEMEZ.ÇÜNKÜ O'NUN İÇİN, SONRAKİ DURUMDAN HABERDAR OLAMAMA HALİNİ YANİ HANGİ MADDELERİN YERKÜREYİ OLUŞTURACAĞINI BİLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNEMEYİZ.
ZATEN DİKKAT EDERSENİZ ENBİYA SURESİ 30. AYETTE DE  ''göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı'' DENİLİYOR.BURADAKİ GÖKLERLE YERİN BİTİŞİK OLMASI YERKÜRE VE GÖKLERDEKİ TÜM GÖKCİSİMLERİNİN ''BUGÜNKÜ HALİYLE'' BİTİŞİK OLDUĞU ANLAMINA GELMEYECEĞİNİ SİZ DE TAKDİR EDERSİNİZ. O ZAMAN DA YERKÜRE HENÜZ YOK AMA ''YER'' OLARAK BAHSEDİLİYOR.
 AYRICA YAZIMDAKİ ''BÜYÜK PATLAMADAN SONRAKİ HOMOJENLİK'' BAŞLIĞI ALTINDA DA BELİRTTİĞİM BİR DURUMA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM.ORADA DAHA SONRA OLUŞACAK OLAN GALAKSİLERİN İLK ŞEKİLLERİ OLACAK OLAN TOPAKLANMALARIN (300 BİN YILDAN ÖNCEKİ SICAK PLAZMADA) TESPİT EDİLEMEMESİ, YÜCE ALLAH'IN İRADESİNİ YENİ BİR YARATIŞ İÇİN GÖĞE YÖNELTTİĞİNİN GÖSTERGESİDİR.YANİ AYETTE ,İRADESİNİ DUMAN HALİNDE BULUNAN GÖĞE YÖNELTTİĞİNİN BELİRTİLMESİ, BAHSETTİĞİM BU DURUMUN VURGULANMASI İÇİN OLABİLİR.
 SURENİN DEVAMINDA ''BÖYLECE ONLARI İKİ GÜNDE YEDİ KAT GÖK OLARAK YERİNE KOYDU'' DENİLEREK, BUNLARIN EVRENDE BİR GÖKCİSMİ OLARAK İLK ŞEKİLLERİNİ ALMALARININ İKİ GÜN SÜRDÜĞÜNÜ (YANİ 100 BİN YIL) VE BU ŞEKİLDE YEDİ KAT GÖĞÜN KATMANLARINI OLUŞTURDUKLARI ANLATILIYOR OLMALIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #42 : 21 Temmuz 2008, 02:21:32 ÖÖ 02 »

Alıntı
FUSSİLET 9-12 AYETLERİNDEKİ ''SONRA DUMAN HALİNDE BULUNAN GÖĞE YÖNELDİ'' SÖZÜNDEKİ ''SONRA'' KELİMESİNİN ARAPÇA KARŞILIĞI OLAN ''SÜMME'' KELİMESİ ''BİR DE'', ''BUNUN YANINDA'' GİBİ ANLAMLARA DA GELMEKTEDİR.BENCE  VE BİRÇOK KAYNAKTA DA SAVUNULDUĞU GİBİ ''BİR DE''  ANLAMINI ESAS ALMALIYIZ. YANİ ZAMAN OLARAK ÖNCELİK SONRALIK BELİRTMEYEN HALİYLE ANLAMAK DAHA DOĞRU OLUR GİBİ GELİYOR BANA.( ZATEN O YÜZDEN BİR ÖNCEKİ MESAJIMDA  YAZIMIN 6. MADDESİ OLAN YERİN GÖKLERDEN ÖNCE YARATILMASI KONUSUNU DEĞİŞTİREBİLİRİZ DEMİŞTİM
.

Alıntı
Alıntı

O HALDE BU İFADENİZİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALIYORSUNUZ ÖYLE DEĞİL Mİ ?
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #43 : 21 Temmuz 2008, 12:19:33 ÖS 12 »

EVET,AMA İNCELEMEYE DEVAM EDİYORUM.DÜNYANIN GÜNEŞTEN ÖNCE OLUŞMUŞ OLABİLECEĞİNE DAİR BİLGİLER DE VAR.DAHA ÖNCEKİ MESAJLARIMDAN BİRİNDE SİZE LİNK OLARAK VERMİŞTİM.DÜNYA 4,6 MİLYAR,GÜNEŞ 4,5 MİLYAR YIL YAŞINDA GÖRÜLÜYORDU.FAKAT DÜNYANI GALAKSİDEKİ DİĞER YILDIZLARDAN ÖNCE OLUŞMUŞ OLMASI İSE ŞÜPHELİ.ASLINDA BENİM YAZIMDAKİ KAYNAKTA DA SADECE GEZEGENLERİN YILDIZLAR ÇEVRESİNDE OLUŞMADAN ÖNCE OLUŞMUŞ OLMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLİYOR.
 AYRICA YAZIMA NAZİAT SURESİ VE FUSSİLET SURESİNİN İLGİLİ BÖLÜMLERİ İLE DESTEKLEYİCİ BİLGİLER EKLEYEBİLİRİM.O ŞEKİLDE DAHA SAĞLIKLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.
ASLINDA BENİM TEMEL FİKİRLERİM 50 BİN YIL VE BUNA BAĞLI OLARAK 6 GÜN ,2 GÜN VE 4 GÜN İLE İLGİLİ OLANLAR VE EN ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜM OLAY İSE BU SÜRELERLE İLGİLİ İDDİAM HİÇ GERÇEK OLMASA BİLE İNKAR EDİLEMEYECEK OLAN ''EVRENİN SAYDAMLAŞMASI''OLAYIDIR. YAZIMDAKİ 6. MADDEYİ SADECE DİKKATİMİ ÇEKTİĞİ İÇİN BİR PARALELLİK OLDUĞUNU GÖSTERMEK ADINA SONRADAN EKLEMİŞTİM.
YENİDEN DÜZENLEME YAPTIĞIMDA SİZE BİLDİRECEĞİM.
SAYGILARIMLA...
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #44 : 21 Temmuz 2008, 10:20:05 ÖS 22 »

Alıntı
YENİDEN DÜZENLEME YAPTIĞIMDA SİZE BİLDİRECEĞİM

AMA BENİM AKLIMA TAKILAN SORULARIM DAHA BİTMEDİ Kİ ! HALA TEZİNİZ DOĞRULTUSUNDA AÇIKLAMANIZ GEREKECEK SORULARIM OLACAK
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: