Kur'an Tek Kaynak mıdır?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kur'an Tek Kaynak mıdır?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kur'an Tek Kaynak mıdır?
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kur'an Tek Kaynak mıdır?  (Okunma Sayısı 27042 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« : 16 Ocak 2013, 01:27:52 ÖS 13 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=qh9p3OC0u4M" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=qh9p3OC0u4M</a>

MaxiMilyan
Üye
*

« Yanıtla #1 : 04 Mart 2013, 03:40:50 ÖÖ 03 »

Güzel açıklamış. begen1

Lakin Adnan Oktar’ı bu ara biraz fazlamı izlemiş ne. Cheesy

Beni seviyormusunuz ; EVET-MaşAllah. MaşAllah.

Beni seviyormusunuz ; EVET-İnşAllah  . İnşAllah

Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #2 : 04 Mart 2013, 11:05:14 ÖÖ 11 »

Maşaallah Maşallah! İşte İslamoğlunu hep böyle görmek istiyoruz İnşaallah.

Fazla edebiyata ve kelama dalmadan aynen bu şekilde açık ve net.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #3 : 04 Mart 2013, 06:50:35 ÖS 18 »

başka bir yaraya parmak basmış güzel açıklamış ama
ben (ana) sorunun cevabını göremedim.

görme özürlü kardeşinize izah edermisiniz mustafa islamoğlu kuran tek kaynak mı sorusuna cevaben ne demiş ?
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #4 : 04 Mart 2013, 07:32:38 ÖS 19 »

00,54 de Geçmiş kaynakları süpürüp atmak doğru olmaz mı sorusuna -"Asla olmaz. Kurana arz etmek gerekir" dedi.
5. dakkalarda da zaten hadisle kuranın çelişmezliğinden...

... özetlke benim anladığım kuran tek kaynaktır diyor?

farklı anlayan varsa?

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #5 : 04 Mart 2013, 07:36:42 ÖS 19 »

başka bir yaraya parmak basmış güzel açıklamış ama
ben (ana) sorunun cevabını göremedim.

görme özürlü kardeşinize izah edermisiniz mustafa islamoğlu kuran tek kaynak mı sorusuna cevaben ne demiş ?

Kuran temel kaynak demiş. Sünnet Kuran'dan bağımsız değildir demiş. Hadisleri de Kuran'a arz edelim kabul ederse biz de kabul edelim, etmezse biz de etmeyelim demiş.
Toptancı bir anlayışla ya hep ya hiç diyenlerden olmayalım demiş. Daha nasıl deseydi.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #6 : 04 Mart 2013, 07:40:52 ÖS 19 »

Kısacası;Kur'an tek kaynak değil TEMEL kaynaktır diyor.

Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #7 : 04 Mart 2013, 07:42:52 ÖS 19 »

Kur'an tek kaynaktır kaynak olmasına amma
Kur'an tek kaynaktır diye Peygamberden gelen malumatı külliyyen silip atamayız,
Her ne kadar rivayetlerde zaaflar bulunsa da kaynağın sağlıklı bir biçimde anlaşılabilmesi için
Peygamber dönemi (ilk dönem) Kur'anı anlama ve yaşama örnekliği gereklidir.. Diyor galiba  Huh? Haksız mıyım?

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #8 : 04 Mart 2013, 07:56:03 ÖS 19 »

Haklısın  Smiley

İfrat'a kaçmadan tefrite düşmeden, İslamoğlu'nun bu yaklaşımı olan orta yol vallahi en sağlıklı yoldur.

Allah bizleri bu her iki aşırı uçtan korusun ve bizleri orta yol/sırat-ı mustakim'den ayırmasın.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 04 Mart 2013, 07:56:51 ÖS 19 »

kuran tek kaynak olsa;
modern insanın iğfal etmediği bakir bir yerli topluluğuna gökten kafalarına kendi dillerinde kuran atsak anlayıp yaşayabilirler mi ?

kuran temel kaynak olsa;
kuranı kıyamete kadar koruyacağını vaad eden allah kuran dışındaki yan kaynak dalları(sünnet hadis icma kıyas..vs) koruma dışı tuttu ise ne derece kaynaktırlar
allah sadece kuranı koruyacağını ve sadece kurandan hesaba çekeceğini belirtiyor ise diğer kaynaklar ne derece "kaynak" olabiliyor.

ya da şöyle soralım;
üstte kafalarına kuran attığımız kabileye kuranın yanında bir de .............. atar isek islamı net ve kesin doğru bir şekilde anlarlar .

noktalı yere ne gelir-gelmelidir ?
süremiz sınırsız istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz atmak kopya çekmek serbest yarışmacı arkadaşlara başarılar dileriz...
ne güzel sınav-yarışma atmak kopya serbest. (yeter ki konuşun atın fikir beyan edin....)  Grin

(tam bunu yazdım hepsi silindi sonra tekrar yazdım. yaa allahım yazmamı istemiyorsan bir sms mi atsan acaba)  Azn
zoruma gidiyor yazdığımı baştan yazmak......

Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #10 : 04 Mart 2013, 08:13:21 ÖS 20 »

maxpayna bu soruyu sorduysa mutlaka lafı bir yere getirmek istediğindendir diye düşündüm ki haklılığım bir sonraki mesajından ortaya çıktı  Cheesy

yine beyin ekzersizi yapalım diyorsun yani

Anlamak isteyene olay çok net ve açık.  

Rabbimizin Üsve-i Hasene olarak takdim ettiği Peygamberimizin sahih sünneti bir Müslüman için bağlayıcıdır abi. İlla da bir ad konması gerekiyorsa, farz mıdır? Farzdır abi. Sizin için Peygamber örnektir diyorsa ki diyor o halde farzdır. Bunu yok bilmek ayeti de kabul etmemeyi beraberinde getirir zira örnek ise örnekliği nerede? Allah bizleri olmayan bir şeye mi havale ediyor.

Bunun dışında kabile örneğindeki gibi tepelerine sadece Kuran atsak yollarını bulabilirler mi falan bunlar farazi ve işi yokuşa sürme gayretleridir. Zira Kuran elimizde Peygamberin Sünneti de aramızda. Daha ne diye fantaziler üretip sahih Sünnet etrafında şüphe tohumları oluşturmaya çalışalım.

max yine kızar gibi oldu ama inan öyle değil, Karadenizliliğime ver gitsin
Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #11 : 04 Mart 2013, 08:21:41 ÖS 20 »

kuran tek kaynak olsa;
modern insanın iğfal etmediği bakir bir yerli topluluğuna gökten kafalarına kendi dillerinde kuran atsak anlayıp yaşayabilirler mi ?

kuran temel kaynak olsa;
kuranı kıyamete kadar koruyacağını vaad eden allah kuran dışındaki yan kaynak dalları(sünnet hadis icma kıyas..vs) koruma dışı tuttu ise ne derece kaynaktırlar
allah sadece kuranı koruyacağını ve sadece kurandan hesaba çekeceğini belirtiyor ise diğer kaynaklar ne derece "kaynak" olabiliyor.

ya da şöyle soralım;
üstte kafalarına kuran attığımız kabileye kuranın yanında bir de .............. atar isek islamı net ve kesin doğru bir şekilde anlarlar .

süremiz sınırsız istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz atmak kopya çekmek serbest yarışmacı arkadaşlara başarılar dileriz...
ne güzel sınav-yarışma atmak kopya serbest. (yeter ki konuşun atın fikir beyan edin....)  Grin

(tam bunu yazdım hepsi silindi sonra tekrar yazdım. yaa allahım yazmamı istemiyorsan bir sms mi atsan acaba)  Azn

Max yine döktürmüşsün ha..Maşallah..Maşallah.. Grin

Maşallah... Maşaşllah... .meselesini biliyormusun.

Bilmiyorsn asöyle sana link olarak vereyin....İnşallah...İnşallah..

Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #12 : 04 Mart 2013, 08:28:47 ÖS 20 »

(tam bunu yazdım hepsi silindi sonra tekrar yazdım. yaa allahım yazmamı istemiyorsan bir sms mi atsan acaba)  Azn

şu üsluba bakın

çok çirkin be max, harbiden çok çirkin ve bayağı

Allah'tan kork da laflarına dikkat et desem bu senin pişmanlığa mı yoksa cehaletini ve küstahlığını mı artırır?
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #13 : 04 Mart 2013, 08:36:02 ÖS 20 »

Max nereden aklına geliyor böyle sorular? Smiley

kuran tek kaynak olsa;

Faraza soruna faraza cevap verelim:
Yeter anlayıp yaşamaya çalışsınlar ve bu konuda samimi olsunlar yeter. Anladıklarını yaşasınlar , anlamadıklarını anlatan feraset sahibi kimseler çıkar elbette. Allah onların samimiyetlerini görüp ona göre karşılık verir.

kuran temel kaynak olsa;

ya da şöyle soralım;

ne güzel sınav-yarışma atmak kopya serbest. (yeter ki konuşun atın fikir beyan edin....)  Grin

.

Madem "kaynak"tan bahsettin sana "kaynak" örneği verelim:

Köyde bir kaynak buldun diyelim. Köylü o kaynağın etrafını çevirdi, büyük bir kapalı su deposu yaptı. Bu depodaki sular köylüye rahat yetiyordu, hatta artıyordu. Diğer köylerde yaşayan başkaları da sizin köye başvurarak "bizim de suya ihtiyacımız var" dediler. Siz de o kaynaktan doğu, batı, kuzey ve güney tarafından delikler/kurnalar açarak borularla diğer köylere o kaynaktan insanlara su verdiniz. Yıllar geçti, o kaynaktan giden sulara harici maddeler karışmaya başladı, ana kaynaktan değil de tali kaynaktan beslenen köylülerin kimisi bulanık renkte, kimisi sarımtrak renkte , kimisi de yeşilimsi renkte su içmeye başladılar. Fakat bunlar suyun bulanık olduğunu fark edemiyorlar. İçlerinden bazı aklı selim olanları "yahu içtiğimizin kaynağına bir bakalım, biz doğru mu içiyoruz "diye araştırmaya çalıştılar. Öncelikle suyun ana kaynağına gittiler , baktılar ki su tertemiz şekilde duruyor. O zaman bir yerlerden bir şeyler karışmış dediler. Temel kaynaktan başlayarak aşağıya yani kendi köylerine doğru yürümeye başladılar, yürüyüşlerinde gördüler ki , kimi yerde asbest borular döşenmiş, kimi yerde lağımlar kanala karışmış, kimi yerde de kanalın boruları küflenmiş. Köylüler bunun çaresi nedir diye düşündüler ve cevabını şöyle buldular:
Temel kaynaktan başlayarak suyun dışındaki harici etkenleri bertaraf edip temizlemeye başladılar, kimi yerde boruyu değiştirdiler, kimi yerde suyun içine girmiş pislikleri çıkardılar. Daha sonra köylerine kadar geldiler ve suyu içtiler ki aynı kaynak suyu.

Çok mu karışık oldu yoksa? Huh?

Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #14 : 04 Mart 2013, 08:43:43 ÖS 20 »

Madem "kaynak"tan bahsettin sana "kaynak" örneği verelim:

Köyde bir kaynak buldun diyelim. Köylü o kaynağın etrafını çevirdi, büyük bir kapalı su deposu yaptı. Bu depodaki sular köylüye rahat yetiyordu, hatta artıyordu. Diğer köylerde yaşayan başkaları da sizin köye başvurarak "bizim de suya ihtiyacımız var" dediler. Siz de o kaynaktan doğu, batı, kuzey ve güney tarafından delikler/kurnalar açarak borularla diğer köylere o kaynaktan insanlara su verdiniz. Yıllar geçti, o kaynaktan giden sulara harici maddeler karışmaya başladı, ana kaynaktan değil de tali kaynaktan beslenen köylülerin kimisi bulanık renkte, kimisi sarımtrak renkte , kimisi de yeşilimsi renkte su içmeye başladılar. Fakat bunlar suyun bulanık olduğunu fark edemiyorlar. İçlerinden bazı aklı selim olanları "yahu içtiğimizin kaynağına bir bakalım, biz doğru mu içiyoruz "diye araştırmaya çalıştılar. Öncelikle suyun ana kaynağına gittiler , baktılar ki su tertemiz şekilde duruyor. O zaman bir yerlerden bir şeyler karışmış dediler. Temel kaynaktan başlayarak aşağıya yani kendi köylerine doğru yürümeye başladılar, yürüyüşlerinde gördüler ki , kimi yerde asbest borular döşenmiş, kimi yerde lağımlar kanala karışmış, kimi yerde de kanalın boruları küflenmiş. Köylüler bunun çaresi nedir diye düşündüler ve cevabını şöyle buldular:
Temel kaynaktan başlayarak suyun dışındaki harici etkenleri bertaraf edip temizlemeye başladılar, kimi yerde boruyu değiştirdiler, kimi yerde suyun içine girmiş pislikleri çıkardılar. Daha sonra köylerine kadar geldiler ve suyu içtiler ki aynı kaynak suyu.

Çok mu karışık oldu yoksa? Huh?

begen1 yok yok çok çok yerinde ve mükemmel bir örnek oldu

görene, köre ne ?  Smiley
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: