Makamlar ve Haller (Mevlana Ile Haci Bektas Hzleri)

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Edebiyat > Nükteler (Moderatör: Yonetim) > Makamlar ve Haller (Mevlana Ile Haci Bektas Hzleri)
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Edebiyat > Nükteler (Moderatör: Yonetim) > Makamlar ve Haller (Mevlana Ile Haci Bektas Hzleri)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Makamlar ve Haller (Mevlana Ile Haci Bektas Hzleri)  (Okunma Sayısı 2740 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Seyyid-e Kerbela
Daimi Üye
**

« : 21 Haziran 2011, 10:56:19 ÖS 22 »

Bir adam kötü yoldan kazandığı parayla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişmanlık duyar ve hiç değilse iyi bir şeye çevirmek için ineği Hacı Bektaş Veli’nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli’ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli ‘helal değildir’ diye bu kurbanı geri çevirir.
Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli’ye de anlattığını ama onun kabul etmediğini söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.
 Mevlana şöyle der:

“Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.”

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergâhına gider ve Hacı Bektaş Veli’ye, Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini Hacı Bektaş Veli’ye sorar.

Hacı Bektaş da şöyle der:

“Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.”

Yürüdügün yolda ayagina batan diken kavusacagin gülün habercisidir!
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2011, 09:47:45 ÖÖ 09 »

Hacı Bektaşı Veli ile Celaleddin-i Rumi aynı zamanlarda yaşamamışlar ki Smiley

Hacı Bektaşı Veli 1281-1338 yıllarında yaşamış
Celaleddin Rumi ise 1207-1273 yılında yaşamış.

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2011, 02:22:30 ÖS 14 »

Bir vakitler İstanbul’a bir seyahat yapmıştık bir grup öğrenci ve dostlarla.Bir kaç yeri gezip,ailesi İstanbul’da olanların,ailelerine ziyaret ve tanışmalar da vardı bu programda.Hatta bu gezimizi “İstanbul’a Gider İken” diye de deneme türünde yazıya dökmüştüm.

Her neye sadede gelir isek;
Eyüp Sultan’da da bir sabah namazı kılalım dedik.Aman ne olur ,çok fazla “müslümanlardan “ olan kardeşlerim Eyüp el Ensari’yi mi,mekan olarak Eyüp Camisi’nimi kutsadınız,çaputta bağladınız mı diye sormasınlar:) Hiç öyle bir niyetimiz ve de inancımız yoktu.O konu ayrı bir mevzu.
 Neyse,Ben kıldım Cami Bahçesinin dışında beklemeye başladım.Sonradan gittiğimde isabetli bir kararla o büyük devasa ağaçların kesildiğini gördüm.İşte kesilmeden önce ,bizim gittiğimiz de mevcut olan ,etrafı taşlarla çevrili ağaçlardan birinin başında, dış tesettürü tam,hatta birkaçı yarı peçe hicaplı, 5-6 tane hanım kardeşimiz,belli ki imamları olan bir başka hanımı can kulağıyla dinleyip,ağaca doğru yüzlerini dönüp,el açıp dua etmeye başladılar.
Merak ettim yanlarına vardım selam verdim ve sordum;
-Ne yapıyorsunuz?
-Dua ediyoruz, şefaat istiyoruz.
-Nasıl yani, kimden istiyorsunuz, kime dua ediyorsunuz?
İmam konumunda ki hanım kardeşimiz açıklama yaptı;
-Peygamber Efendimiz (sav) burada,bu ağacın önünde gelmiş, ümmetine/bizlere dua etmiş, sünnet olduğundan bizde sünneti yerine getirip,şefaat istiyoruz,dua ediyoruz.
-Aman Hanımefendi ,Rasulullah’ın (sav) hiç İstanbul’a geldiği vaki değil ki burada dua etsin.Üstelik O’nun zamanın da İstanbul değil,Bizans İmparatorluğu uhdesinde bir şehir Konstantiniyyedir.Kaldı ki bir ağaca yüz çevirip,dua etmesi Kur’an’ın peygamberinin yapacağı işlerden asla değildir.Yapmayın lütfen.Allah Rasulü’ne iftira atıyorsunuz.Hem dikkat edin sadece kendiniz değil bu kardeşlerimizi de bu İslami olmayan düşüncenizle peşinize takıyorsunuz.Günahlarına aynıyla ortak oluyorsunuz,günaha peşiniz sıra sürüklüyorsunuz.Peygamber’imizi ve yüklendiği misyonu,getirdiği mesajları doğru dürüst algılamamız lazım.  dedim.
Kızarak,
-Asıl siz Peygambere iftira ediyorsunuz,tanımıyorsunuz.O’nu kendiniz gibi bir fani mi zannettiniz?O,istediği anda istediği yere maneviyatıyla gidebilen biridir.İstanbul’a gelip,bu ağaca dönüp dua ettiğine dair hadisler var.Şu anda da istese buraya teşrif edebilir.dedi ve yanındaki hanımlarla beraber “huşu içinde” duaya devam ettiler.
-Allah hepimize doğrularda isabet ettirmeyi nasip etsin kardeşim. Selamun Aleykum dedim ve yanlarından ayrıldım.

Değerli Fecr hocam yukarıdaki aşırı duygusallık sebebiyle akıl süzgecinden geçirilmeyen ve iman terazisinde tartılmayan anekdot ve sizin yaptığınız doğru bilgiye dayalı basiretli bir bakış açısıyla yaptığınız açıklama yaşadığım bu hatırayı anımsattı.

Kur’an’ın koyduğu yerden ettiğimiz Allah’ın kullarını, aşırı yüceltmeci mantığın tarihi, akideyi ve aklı nasıl da bulandırdığına bir örnek yukarda  anlatılan kıssa.

Selam ve dua ile..

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
Seyyid-e Kerbela
Daimi Üye
**

« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2012, 10:28:38 ÖS 22 »

Hacı Bektaşı Veli ile Celaleddin-i Rumi aynı zamanlarda yaşamamışlar ki Smiley

Hacı Bektaşı Veli 1281-1338 yıllarında yaşamış
Celaleddin Rumi ise 1207-1273 yılında yaşamış.

Inan orasi benimde aklima takilmisdi olmaz diyordum ama nihayetinde kisilerden cok cikarilmasi gereken dersin güzelligi icin paylasmisdim..
BIrde bu hikayeyi Seyyid Ahmed Rufai ve Seyyid Ahmed el Bedevi icinde söylüyorlar orasi nekadar gercek onuda bilmek gerek.. Ama dedigim gbi kisilerden cok alinmasi gereken ders ehemmiyet tasiyor..

Yürüdügün yolda ayagina batan diken kavusacagin gülün habercisidir!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.104 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu