Şekere Boy Abdesti

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... > Mizah > Şekere Boy Abdesti
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... > Mizah > Şekere Boy Abdesti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Şekere Boy Abdesti  (Okunma Sayısı 5984 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« : 26 Mayıs 2011, 06:35:49 ÖS 18 »

ŞEKERE BOY ABDESTİ

Eskiden meselâ İran'da çaya tatlandırıcı olarak hurma ve üzüm katılıyordu. İngilizler İran'a şeker satmaya kalktıklarında bunu başaramadılar.

Sonra İranlı Mollalarla irtibat kurdular. (İranlı Mollaları bizim Diyanet İşleri Başkanlığı gibi düşünelim.) İngilizler Mollaların vereceği fetva karşılığında kazancın % 10'nu teklif etti.

Nitekim bir Cuma Namazı'nda (İran'da Cuma Namazları o bölgenin en büyük camisinde ve çok kalabalık olarak kılınıyor) Cuma Hutbesi'nde Mollalar şu vaazı verdi:

“Siz Allah'ın nimeti olan hurma ve üzümü nasıl olur da çaya katarsınız! Bundan böyle çaya şeker katacaksınız!”

Bu vaazdan sonra İranlılar çaya şeker katmaya başladılar. İşler yoluna girince İngilizler Mollalara verdiği %

10 payı satışların iyi gitmediği gerekçesiyle vermemeye başladı. Bunun üzerine Mollalar ikinci bir fetva verdi Cuma Hutbesi'nde:

Gâvur icadı şekeri çaya katmak caiz değildir!”

Bu fetva üzerine İranlılar evlerindeki şekerleri sokaklara döktü... İngiliz firmaları bunun üzerine baktılar olacağı yok, Mollalarla yeniden masaya oturdu. Fakat Mollalar bu sefer % 20 pay istedi.

İngilizler çaresiz kabul etti. Mollalar Cuma Hutbesi'nde bu sefer şöyle fetva verdi:

Biz size çaya şeker katmayın dedik ama sokaklara dökün de demedik, şekeri sokağa dökmeyeceksiniz, şekeri çaya batıracak ve böylece gâvur icadı şekere boy abdesti aldıracak ve öyle içeceksiniz.”

ALINTI

movsar
movsar
Daimi Üye
**

zorlaştırmayın,,kolaylaştırın bea

« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2011, 06:46:19 ÖS 18 »

aslı astarı olmayan  dedikodu...
İranlı Mollaları Hafife alıcı bi fasarya..ki Mollalarda İlim de irfanda vardır onuda herkes bilsin.

Seyyid-e Kerbela
Daimi Üye
**

« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2011, 08:47:38 ÖS 20 »

Selamunaleykum
gecenlerde bu konuyu okudum yorum yapayim dedim firsat kalmadi sonra unutkanligimiza geldi simdi tekrar görmek iyi oldu..

Fecr Üstad Forumda gerek hitab tarziniz gerek paylasimlariniz herdem kaliteli güzel iceriklere sahib konular yazilar paylasiyor ilminizden faydalanilacak sahis oldugunu gösteriyorsunuz lakin arastirmadan böyle abes bir konuyu acmak sizce nekadar hos ve dogrdur?

Bu uydurmayi cikaran kimdir nerede ne amacla söylemis biliyormusunuz??

HYP (Halkin Yükselis Partisi Genel Baskani Yasar Nuri Öztürk Smiley ) denizli genel baskanin laf olsun torba dolsun, camuru at kirlenmesede izi kalsin hesabi..

Latife maksatli oldugunu kabul edip böyle birseyin aslinin olamdigini sizinde bildiginizi  umud ediyorum..

Qalb-i Muhabbet ile..!

Yürüdügün yolda ayagina batan diken kavusacagin gülün habercisidir!
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2011, 10:39:38 ÖS 22 »

fecr abi fıkrada iran yazan yerlere arabistan yaz sorun hallolur sanırım.
bunu da ilk defa  gördüm iranın dokunulmazlığı var herhalde, hakkında fıkra sakıncalı oldu ...
fıkra işte...
bizim nasreddin hocanın günahı neydi  Huh?
Seyyid-e Kerbela
Daimi Üye
**

« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2011, 11:00:23 ÖS 23 »

Eger Yanlis Anlasilmissam özürdilerim!

Suan Gerek Ayetollah Hamanei olsun Gerek Hasan Nasrallah Olsun Suriye hakkinda söylediklerine karsi oldugumuda belli edeyim.. Arabistan olsun diye bi kaidede yok emin ol ayni mevzuyu onlar icinde savunurdum ama dedim ya eger sakaysa is baskadir ama yok degilse bambaska..
Konu Serbest Kürsüye acilmis  ve ben yanlis anlamissam düzeltisin..
Tekrardan Affen insAllah..

Yürüdügün yolda ayagina batan diken kavusacagin gülün habercisidir!
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2011, 11:40:36 ÖS 23 »

ben konuyu fıkra olarak gördüm güldüm geçtim.
elbette ben de sizin gibi art niyetli olarak irana çamur atılmasını kabullenemem.

FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2011, 09:37:58 ÖÖ 09 »

Bu menkibeyi/hikayeyi/espriyi/fıkrayı asarken olaya farklı yerden bakılacağını bilseydim asmazdım. Smiley

Bu espriyi okuyunca aklıma İranlı Mollaları küçük düşürmek,onları maddi menfaat için fetva verdiklerine dair bir çağrışım yapmadı, ya da ilk anda bana bu mesajı vermedi.Bu espride ben şunu görmüştüm ve yüzden paylaşmıştım:
-Tüketim kültürünün Müslüman topluma girmesi için kafirlerin bir çok yol denediklerini ve bunu zamanla başardıkları gerçeğini gördüm.Tarihimize bakalım bunu rahat görürüz.Yakın tarihimize bir baktığımız zaman yeme-içme kültürümüzde söz sahibi Allah'ın mı yoksa kafirlerin,müşriklerin,ehli kitabın mı etkili olduğunu görürüz.
Bugün kendimize temel ihtiyaç dediğimiz şeylerin %90'ının asli ihtiyaç olmadığını ama başkaları tarafından yavaş yavaş bize enjekte ve empoze edilerek nasıl da temel ihtiyacımız haline geldiğine bir bakalım. Amerika,coca colayı islam ülkelerine ve Afrika ülkelerine içecek olarak sokmak için önceleri çok uğraştı ve sonunda başardı.Bunu sistemli bir çalışma sonunda elde etti.Bunu öncelikle insanlara bedeva olarak sundu,insanların alışkanlığını değiştirdi.Daha sonra bundan bir çok paralar kazandı ve kazanmaya devam ediyor.Batının tüketim kültürünün Müslümanlar arasında da yayılmasını vesile olan din adamları olmuş mudur?,olmamış mıdır?.Olmuş da olabilir.Bazı din adanlarından fetva almış da olabilirler.Dinini çıkar için satanlar,makam mevki için fetva olanlar tarih boyunca olagelmiştir.Osmanlı zamandında Şeyhulislamların bir kısmının,padişahın istediği fetvayı verdikleri tarihsel bir gerçektir.
Yukardaki hikayede şahısların o kadar da ehemmiyeti yoktur.O ismin yerine başka isimlerde konulabilir.Farklı anlatımlar olabilir.Bazı sözler,hikayeler vardır ki insanlar,olumsuz imajları farklı toplumlar için anlatılır.Halk arasında söylenen bazı söyleyişler de öyledir.Mesela;

"...........  olmaz evliya,olsa da evliya koyma avluya" diye bir söz var.Boşluk bırakılan yere kimi Türk,kimi Kürt, kimi Türkmen, kimi Alevi vs.isimler koyarlar.
Hikayedeki İranlı Mollalar ifadesi de izafidir.Orada verilmek istenen mesaja dikkat etmek daha yerindedir.Bu yazıyı bir yerde okuyunca,gülümsemeyle okuyup buraya aktarmıştım.Yoksa İranlı Mollaları küçük düşürmek değil amacımız.İranlı Mollalar konusunda İslam Devriminden bu tarafa sempatim vardır ve bu yüzden çıkmayan damgayı bile yemişimiz Smiley.
Seyyide Kerbela kardeşiminiz meramını gayet iyi anlıyorum.Yazının serbest kürsüye asılması hataydı.Ama bir art niye söz konusu değildi.Mizah bölümüne aktarıyım

B.A.Ş.A.K.
Üye
*

« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2013, 09:47:54 ÖS 21 »

Şekere boy abdesti aldırınca otomatik olarak helal gıda sertifikasınıda almış oluyor Cheesy
movsar
movsar
Daimi Üye
**

zorlaştırmayın,,kolaylaştırın bea

« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2013, 08:25:20 ÖS 20 »

Müslümanlar dünyanın FİTNESİ midir acaba ? ki bunca iğrençlik bela hep bunlara geliyor

islamicihan
Üye
*

« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2018, 12:42:44 ÖS 12 »

Tövbe ya Cheesy
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.096 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu