ramazana hangi gün başlanır ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ramazana hangi gün başlanır ?  (Okunma Sayısı 74987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #105 : 28 Haziran 2014, 01:22:11 ÖS 13 »

(Geçmiş konu ile birleştirilmiştir, önceki mesajlara göz atabilirsiniz)

Ta 2007 de de bu konuyu konuşmuşuz
Yıl oldu 2014 hala konuşuyoruz
Bir arpa boyu yol alamamışız

Valla arkadaşlar diyaneti devleti ne kadar sevmediğimi bilirsiniz. Bunu izaha gerek yok. Tamam diyanete uymayayım kime uyayım ?

Gaipten bir yerlerden bir haber geliyor hilal göründü gorunmedi diye. Haberi veren kim hilali gözetleyen kim nerden baktı nasıl baktı kör mü sahin gözlü mü ?

Hele tc devletinin diyanetini begenmeyenlerin Suudi devletinin gözlemci lerine itibar etmeleri garibime gider ?
TC gavur da Suud islam mı? 
Diyanet güvenilmez de Suud mu güvenilir ?
neden her sene ihtilaf oluşur da bir senecik olsun aynı güne denk gelmez ? Siyasi rekabet olabilir mi ?

sözün özü
Diyanet doğrudur demiyorum savunmuyorum
Ama nerden kimden geldiği belli olmayan ve bana göre siyasi görünen farklı uygulamaya da tabi olmuyorum.

Daha once de sormuştum bu ay hareketleri güneş takvimi gibi sabit mi değişken mi ? Ona göre değerlendirilir.
Ve bilimsel hesap ve gözlem yapılır.
Çöl bedevisi gibi çıplak gözle ay gözlemek konuyu hikmetten yoksun anlamaktır. Hoş zaten neyi isabetli anladık ki bunu anlayalim.

Sözün özü konu bilimseldir hadisle sünnetle hüküm verilmez
o yüzden ne kadar konuşsak boş ve eksik kalır.

Biz müslümanlar da otorite olmadığı sürece bu böyle sürer gider.
2015 Ramazanın da tekrar tartışma ve görüşme duası ile allah kabul etsin. ..

FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #106 : 28 Haziran 2014, 01:39:51 ÖS 13 »

Gaipten bir yerlerden bir haber geliyor hilal göründü gorunmedi diye. Haberi veren kim hilali gözetleyen kim nerden baktı nasıl baktı kör mü sahin gözlü mü ?

Yukarda linkini verdik. Yine verelim:
http://moonsighting.com/

2 sene önce Arabistan'a uymadım, Diyanete uymuştum. Çünkü bu linkte hilal görünmüştü.Bu sene bu linkte hilal görünmedi.
Bu sitede bütün sene boyunca hilali görebilirsiniz.

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #107 : 28 Haziran 2014, 01:45:27 ÖS 13 »

Orucum oruc tutanı severim ....
Kim ki oruç yiyip cigara içiyorsa ajafdddgdaffdaaa

Not font kurbaa
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #108 : 28 Haziran 2014, 02:40:39 ÖS 14 »

Fecr abi verdiğin linke göz attım da
2 grup oluşmuş
Türkiyeyi takip edenler
Suudu takip edenler

Bana göre abd uşağı sisi destekçisi Suud daha güvenilmez devlettir. Neyse uzatmaya gerek yok allah kabul etsin ayrıntılarda bogulmayalim dinin ibadet in özüne ulasalim. 

http://moonsighting.com/1435rmd.html

OFFICIAL 1st Day of Ramadan in Different Countries

Saturday, 28 June 2014: 

Bosnia and Hercegovina (Follow Turkey)Canada (FCNA/ISNA - Fiqh Council of North America/Islamic Society of North America)India [Hijri Committee of India] (Observation of every day of the month)Ireland (ECFR - European Council for Fatwa and Research)Libya (Moon must be born before Fajr in Libya)Luxembourg (ECFR - European Council for Fatwa and Research)Macedonia (Follow Turkey)Serbia (Follow Turkey)Turkey (Altitude > 5°, elongation > 8°)Yemen (Official Decision)

Sunday, 29 June 2014: 

Australia (Local Sighting)Austria (Follow Saudi)Azerbaijan (Follow Saudi)Bahrian (Follow Saudi)Bangladesh (Some areas follow Saudi)Barbados (Local Sighting)Belgium (Follow Saudi)Bolivia (Follow Saudi)Bulgaria (Follow Saudi)Canada (Toronto Hilal Committee)Chechnia (Follow Saudi)China (Following MeccaCalendar.org)Denmark (Follow Saudi)Egypt - Moon Born before sunset & moon sets at least 5 minutes after sunsetFinland (Follow Saudi)Georgia (Follow Saudi)Hungary (Follow Saudi)Iceland (Follow Saudi)Iraq (Follow Saudi)Italy (Follow Saudi)Jordan (Follow Saudi)Kazakhstan (Follow Saudi)Kuwait (Follow Saudi)Kyrgizstan (Follow Saudi)Lebanon (Follow Saudi)Mauritania (Follow Saudi)Netherlands (Follow Saudi)Norway (Some follow Saudi)Palestine (Follow Saudi)Philippines (Follow Saudi)Qatar (Follow Saudi)Romania (Follow Saudi)Saudi Arabia (Local Sighting - Official Announcement)Spain (Follow Saudi)Sudan (Follow Saudi)Sweden (Follow Saudi)Switzerland (Follow Saudi)Syria (Follow Saudi)Taiwan (Follow Saudi)Tajikistan (Follow Saudi)Tatarstan (Follow Saudi)Turkmenistan (Follow Saudi)U.A.E. (Follow Saudi)UK (Follow Saudi) [Coordination Committee of Major Islamic Centres and Mosques of London]UK (30 days completion) [Wifaaqul ulama), (Ahle Sunnat Wal Jamaat], OR (Sighting from countries east of UK)Uzbekistan (Follow Saudi)

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #109 : 28 Haziran 2014, 02:53:52 ÖS 14 »

http://www.makkahcalendar.org/en/ramadan-2014.php

Burada hangi ülkenin hangi günde başlaması gerektiği açıkça yazıyor:
28 inci Haziran 2014 - Aşağıda belirtilen ülkeler Cumartesi, 28 Ramazan 2014 başlamalıdır th - Haziran 2014

AFRİKA (17)

Benin
Burkina
Cape Verde
Ekvator Ginesi
Gabon
Gambiya
Gana
Gine
Gine-Bissau
Fildişi Sahili
Liberya
Mali
Moritanya
Sao Tome
ve Principe
Senegal
Sierra Leone
Togo

N. VE ORTA AMERİKA (23)

Antigua ve Barbuda
Bahamalar
Barbados
Belize
Kanada
Kostarika
Küba
Dominika
Dominik Cumhuriyeti
El Salvador
Grenada
Guetamala
Haiti
Honduras
Jamaika
Meksika
Nikaragua
Panama
Saint Kitts and Nevis
Aziz Lucia
Saint Vincent and
Grenadines
Trinidad ve Tobago
Amerika Birleşik Devletleri Of America

S. AMERICA (12)

Arjantin
Bolivya
Brezilya
Şili
Kolombiya
Ekvador
Guyana
Paraguay
Peru
Surinam
Uruguay
Venezuela
  OKYANUSYA (1)

Fransız Polinezyası

29 inci Haziran 2014 - Aşağıda belirtilen ülkeler Pazar, 29 Ramazan 2014 başlamalıdır th - Haziran 2014

AFRİKA (37)

Cezayir
Angora
Botsvana
Burundi
Kamerun
Orta Afrika
Cumhuriyeti
Çad
Komorlar
Kongo
Kongo Demokratik
Cumhuriyeti
Cibuti
Mısır
Eritre
Etiyopya
Kenya
Lesotho
Libya
Madagaskar
Malawi
Mauritius
Fas
Mozambik
Namibya
Nijer
Nijerya
Ruanda
Seyşeller
Somali
Güney Afrika
Güney Sudan
Sudan
Svaziland
Tanzanya
Tunus
Uganda
Zambiya
Zimbabve

ASYA (44)

Afganistan
Bahreyn
Bangladeş
Bhutan
Brunei
Burma ( Myanmar )
Kamboçya
Çin
Doğu Timor
Hindistan
Endonezya
İran
Irak
Japonya
Ürdün
Kazakistan
Kuzey Kore
Güney Kore
Kuveyt
Kırgızistan
Laos
Lübnan
Malezya
Maldivler
Moğolistan
Nepal
Umman
Filistin
Pakistan
Filipinler
Katar
Rusya Federasyonu
Suudi Arabistan
Singapur
Sri Lanka
Suriye
Tacikistan
Tayland
Türkiye
Türkmenistan
Birleşik Arap Emirlikleri
Özbekistan
Vietnam
Yemen

EUROPE (48)

Arnavutluk
Andorra
Ermenistan
Avusturya
Azerbeycan
Belarus
Belçika
Bosna Hersek
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Georgia
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İrlanda
İtalya
Kosova
Letonya
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malta
Moldova
Monako
Karadağ
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Romanya
San Marino
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre
Ukrayna
Büyük Britanya
Vatikan

OCEANIA (14)

Avustralya
Fiji
Kiribati
Marshall Adaları
Mikronezya
Nauru
Yeni Zelanda
Palau
Papua Yeni Gine
Samoa
Solomon Adaları
Tonga
Tuvalu
Vanuatu

Leyl
Daimi Üye
**

« Yanıtla #110 : 28 Haziran 2014, 03:56:11 ÖS 15 »

(Geçmiş konu ile birleştirilmiştir, önceki mesajlara göz atabilirsiniz)

Hele tc devletinin diyanetini begenmeyenlerin Suudi devletinin gözlemci lerine itibar etmeleri garibime gider ?
TC gavur da Suud islam mı? 
Diyanet güvenilmez de Suud mu güvenilir ?
neden her sene ihtilaf oluşur da bir senecik olsun aynı güne denk gelmez ? Siyasi rekabet olabilir mi ?

sözün özü
Diyanet doğrudur demiyorum savunmuyorum
Ama nerden kimden geldiği belli olmayan ve bana göre siyasi görünen farklı uygulamaya da tabi olmuyorum.

Daha once de sormuştum bu ay hareketleri güneş takvimi gibi sabit mi değişken mi ? Ona göre değerlendirilir.
Ve bilimsel hesap ve gözlem yapılır.
Çöl bedevisi gibi çıplak gözle ay gözlemek konuyu hikmetten yoksun anlamaktır. Hoş zaten neyi isabetli anladık ki bunu anlayalim.

Sözün özü konu bilimseldir hadisle sünnetle hüküm verilmez
o yüzden ne kadar konuşsak boş ve eksik kalır.

Biz müslümanlar da otorite olmadığı sürece bu böyle sürer gider.
2015 Ramazanın da tekrar tartışma ve görüşme duası ile allah kabul etsin. ..

Tamamen katılıyorum.Sorular, çelişkiler daha da arttırılabilir.Elebaşı olarak bilhassa son yıllarda şu siyasi rekabet konusunu düşünür oldum.Mesele sadece Ru'yet-i Hilal konusundan çok politik liderlik midir sorusu benim de kafa karışıklığımdır!

Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8
kalemşör
Daimi Üye
**

« Yanıtla #111 : 28 Haziran 2014, 04:45:30 ÖS 16 »

daha dünyayı hareketli zanneden bir zamanlarda güneşi sabit zanneden günümüzün ilkel bilimi ile dini ibadetleri tespit etmeye kalkışmak fasittir. senin bedevi yöntem dediğin şey nebevi yöntemdir, max.

Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #112 : 14 Temmuz 2015, 02:46:53 ÖS 14 »

yavvv iş güç mücahidlik müteahhitlik derken siteye neredeyse bibuçuk senedir girmemişim. akp iktidar oldu ay göründüydü görünmediydi kavgası sona erdi sanırım. Ama gıcıklık bu ya bu sene ankara rasathane verilerine göre ayın 18inde bayram olduğunu iddia ediyorum. Hadi hilalistler buna da cevap verin bakalım Smiley

TIKLA

çoook önemli not. Takvime bakıp ayın onyedisinde hilal göründü öyleyse bayram yaparız demeyin sakın, çünkü hilal göründükten sonraki gün bayram yapılır bu böyle biline...

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #113 : 15 Temmuz 2015, 11:54:29 ÖS 23 »

yaw rahmetli abi bir döndün pir döndün...  Azn

koskoca diyanet bilmiyor da bi sen mi biliyorsun  Wink Cheesy

eeee napacağız şimdi.
son günler oruç zorlamaya başladı abi yapma gözün sevem uzatmaları oynamayalım cuma bayram yapalım  Huh? Cheesy
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #114 : 16 Temmuz 2015, 05:28:31 ÖS 17 »

Korkma  Max

Cuma günü bayram  Smiley

Hilali izle de bak

www.moonsighting.com

Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #115 : 16 Temmuz 2015, 06:35:43 ÖS 18 »

Fecr üstadım, benim anlayamadığım.. İzlemeni istediğin sitedeki ay görüntüsü canlı olarak takibi yapılan bir ay görüntüsü değil ki.. Sadece simülatör.. Proğram yapımcısının kendi verilerine göre ayın hangi tarihlerde nasıl görüneceğini gösterir bir şema..
İnşaallah Cuma bayramdır, biz de ağız tadıyla eş dost hısım akraba bayram yaparız. Benim burada çıkıntı yapmamda ki asıl neden şu:

Yıllardır yok filan yerde hilal göründü deyip ramazanın son günü bayram yapan arkadaşlarımız, bi gün uzayınca o filan yerdeki hilal görünmeme haberlerini niye kulak ardı ediyor bu bir..

mesele eskiden statüye başkaldırı, diyaneti tanımama adı altında yapılıyordu, gerçekten de öyleydi. Niye? Laik seküler bir devletin kurumuydu da ondan. Akp ile birlikte herşey meşrulaştı, diyanet meşrulaştı, iktidar meşrulaştı, bayramlar bayram, ramazanlar ramazan oldu diyanet öyle dedi diye.. bu da iki

Bir üçüncüsü ise şu... Eski usül hilal göründü bayram yapalım, oruç tutalım iddiaları çağ gerisinde kaldı diyenler bilimsel verilere göre hareket etmek niyetinde iseler yukarıda verdiğim ankara üniversitesi rasathanesindeki ay takvimi bilimsel veri değil mi? ne zaman güneşin tutulacağını, ne zaman ayın göz kırpacağını, kuyruklu yıldızların ne zaman neşvü nema bulacağını bu bilim yuvacıkları belirlemiyor mu? Öyleyse cumartesi bayram... Bu böyle biline... marjinallikse marjinallik.. cuma bayram yapanı affetmem..

Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #116 : 16 Temmuz 2015, 06:39:13 ÖS 18 »

Ha bu arada unutmadan ister cuma ister cumartesi ister pazar.... Hangi gün bayram yapmak işinize geliyorsa o gün yapın.. Rabbim tuttuğunuz oruçları, iftarda yediğiniz yemekleri kabul eylesin.. Bayramınız mübarek olsun.. Alemi islama huzur getirsin, müslümanlara şuur getirsin, ümmete ümmet olma bilinci kazandırsın inşaallah.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #117 : 16 Temmuz 2015, 08:07:06 ÖS 20 »

Rahmetli abi

Şaban ayını hep beraber 30 güne tamamlamadık mı?
O zaman bu sene Ramazan ayının 30 çekme imkanı yoktur. Ya Şaban 30 a tamamlanır Ya da Ramazan 30 a tamamlanır öyle değil mi?
Hem Şaban ayı 30 gün olup hem de Ramazan ayı 30 gün olmaz

Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #118 : 16 Temmuz 2015, 08:36:49 ÖS 20 »

öyleyse bu tabloyu niye yaptı bu arkadaşlar?

http://www.makkahcalendar.org/en/ramadan-timetable-calendar/

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #119 : 16 Temmuz 2015, 09:14:08 ÖS 21 »

Aynı sitenin bir başka sayfasında da 16 Temmuz 2015 tarihinde Hilalin nerelerde görüleceğini anlatıyor  Smiley

http://www.makkahcalendar.org/en/eid-al-fitr/

Oruçta başlangıç doğrudur. Şaban ayı 30 a tamamlandı. 17 Haziranda başlangıç hilali görüntüsü

http://moonsighting.com/moonphotos/only/1436rmd20150617calif.jpg

Bu sene oruç 29 gün

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: