ramazana hangi gün başlanır ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ramazana hangi gün başlanır ?  (Okunma Sayısı 76922 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #90 : 27 Haziran 2014, 09:06:14 ÖS 21 »

Gelen aciklamalar Hilalin gorunmedigi ve Ramazana pazar gunu baslanacagi yonundedir.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #91 : 27 Haziran 2014, 09:39:33 ÖS 21 »

http://moonsighting.com/

Şu anda Ramazan hilali gözükmüyor

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #92 : 27 Haziran 2014, 10:15:46 ÖS 22 »

Mekkede bulunan abi
Hilal gorunmediğini ve bu nedenle kabede teravih kilinmadigini ve yarın cumartesi değil pazar günü Ramazanın başlayacağını bildirdi. ...

Ben dinayete uyarım arkideş  Wink
Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #93 : 27 Haziran 2014, 10:58:35 ÖS 22 »

Max diyanetin dini pek sağlam bir dine benzemiyor emin misin? Son kararın mı? Smiley
lacivert
Daimi Üye
**

« Yanıtla #94 : 27 Haziran 2014, 11:12:18 ÖS 23 »

Dinayetle diyanet ayni sey mi acep?

Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)
Verda Naz
Aktif Üye

« Yanıtla #95 : 28 Haziran 2014, 12:03:22 ÖÖ 00 »

Arkadaşlar siz ne yapacaksiniz pazar günü mü başlayacaksiniz?

Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!
Verda Naz
Aktif Üye

« Yanıtla #96 : 28 Haziran 2014, 12:44:12 ÖÖ 00 »

Orta Doğu, Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika kıtası ülkelerinin çoğunda pazar günü ramazanın ilk günü olarak duyuruldu.

Orta Doğu, Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika kıtası ülkelerinin çoğunda pazar günü ramazanın ilk günü olarak duyuruldu.

Afrika ülkelerinden Uganda, Etiyopya, Sudan, Somali, Güney Sudan, Burundi, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus,

Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya'da hilalin görülmemesi nedeniyle ramazanın pazar günü başlayacağı açıklandı.

Suudi Arabistan, Filistin, Katar, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman Sultanlığı, Suriye ve Kuveyt'te de ramazan ayının ilk günü pazar olarak belirtildi.

Lübnan'da ise Sünnilerin ramazan ayına pazar, Şiilerin ise cumartesi başlayacağı aktarıldı.

Irak'ta Sünni Vakfı, Sünnilerin pazar günü oruç tutmaya başlayacağını, Şii Vakfı ise Şiilerin yarın hilali gözlemleyeceğini açıkladı.

Yemen Yüksek Mahkemesi de cumartesi gününü ramazanın ilk günü olarak duyurdu.

Avrupa, Asya ve Amerika kıtası ülkelerinin çoğunda ramazan ayının pazar günü başlayacağı duyuruldu.

Asya ülkeleri arasında Japonya, Güney Kore, Malezya, İran, Kırgızistan, Özbekistan ramazan ayına pazar günü başlarken, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan ramazanın ilk gününü cumartesi yaşayacak.

Afganistan ve Pakistan'da ise hilal belirleme komisyonlarının çalışmalarına devam etmesi nedeniyle ramazanın başlama tarihi henüz netleşmedi.

Avrupa'da Avusturya, Fransa, Belçika, İngiltere ve İsviçre'de hilalin görülmemesi nedeniyle ramazan ayının pazar günü başlayacağı açıklanırken, Avrupa Müftülük Konseyi, cumartesi gününün ramazanın ilk günü olduğunu duyurdu.

Amerika'da ise Venezuela ve Brezilya da ramazanın ilk gününün pazar olduğu duyuruldu.

Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde ise ramazanın yine pazar günü başlayacağı bildirildi.

http://www.haksozhaber.net/bir-cok-islam-ulkesi-ramazana-pazar-gunu-basliyor-49376h.htm

Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!
İSRA
Daimi Üye
**

Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..

« Yanıtla #97 : 28 Haziran 2014, 12:57:03 ÖÖ 00 »

Eskiden 'rasathaneler ve muhtelif gereçler olmadığından' herkesi ortak paydada buluşturacak hilalin çıkışı gözetleniyordu. Şimdi ise şartlar farklı, araç-gereçler gelişti.

Sünnete ittiba etmek, mukallitlik bazında algılanırsa; hacca da herkes çöl üzerinden yürüyerek gitmeli, uçak ile caiz değildir sonucu çıkar. Şekilde boğulup özü gözden kaçırmamalı..

Nasıl ki toplanılan gündür Cuma, anlamı da toplanmak/cem olmaktır. Öyle de vakti belirlenmiş ay olan Ramazan da, -ki yılın her ayını say eder- birliktelik içerisinde yapılan ibadet türüdür. Birlikte başlamak, birlikte bayramlaşmak ve bir gün dahi olsa -ilerisinde veya gerisinde kalmayıp- bu sosyal şiarı topyekun yad etmek, ruhuna daha uygun görünüyor...

Nasipse yarın başlayacağım. Ümmet olarak aynı günde başlanması en güzeli olsa da...güvenilirliği olmayan ülkemiz kadar, gayrı-islami yönetim biçimiyle monarş olan Suudi de pek güvenilir, sağlıklı ve takip edilir bir ülke olmasa gerek..

Karmaşaya yol açacak, toplumu tefrik edecek bir tavrı sağlıklı bulmuyorum.
Bir gün eksik tutma ihtimalindense, şaban ayının son gününü tutmuş olma durumu daha sempatik geliyor...

İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #98 : 28 Haziran 2014, 01:24:48 ÖÖ 01 »

Nasıl oluyorda her sene Ramazan oruça denk geliyor anlamıyorum ...
Ve nasıl oluyorda her Ramazan , gözlemmiydi hesapmıydı tartışması bayatlamıyor gene aklım hafsalam almıyor ( hafsala neresi ?)
Her sene en baştan keşfettiğimiz ve haleti ruhiyemizi çok güzel temsil eden , durumumuzu gözler önüne seren bu mini parodiyi kimi zaman içine dalarak, kimi zaman dışında kalmayı becerebilerek yaşıyor olmanın ızdırabı sardı dört yanımı ...
Izdırap ramazandan bana kalan ...

Not font kurbaa
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #99 : 28 Haziran 2014, 09:26:17 ÖÖ 09 »

Dinayetle diyanet ayni sey mi acep?

Dinayet; alçaklık demek . Kökü "dena" dır. Dünya kelimesi de buradan gelir.
Diyanet ise din kelimesinden gelir.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #100 : 28 Haziran 2014, 11:09:59 ÖÖ 11 »

1.   Ezhattim abi haklısın ki Diyanet güvenilir bir kurum değildir.
Lakin Diyanet ten farklı yöntem uygulayıp her sene bir gün sonra ramazana başlayan başka ülkeler hele ki Suudi Arabistan devletine hiç mi hiç güvenmiyorum. Bu ihtilafın siyasi rekabetten doğduğunu düşünüyorum.

2.  Yöntem olarak çıplak gözle hilal takibi değil modern teknikler ile Astronomi ilmi ile yapılan takip tercihimdir. Medeni şartlarda hala Bedevi yöntemler uygulamak bence dini sakal sarık cübbe takkeye indirgeyen cehaletten başka birşey değildir.

3. Ayrıca içinde bulunduğum toplum ile hareket etmeyi tercih ederim. Hangi toplum içinde isem ona uyulması kanaatindeyim ki isra arkadaş üstte güzel izah etmiş.

4. Abdulaziz bayindir in iddialarını ve bu hilal görme mevzusunu artık samimi iyi niyet olarak görmüyorum ramazan bilincinin ve ruhunun içine ediyorlar kısır tartışmalar ile ramazanı tüketiyorlar.  Önemli olan yarım saat fazla oruç tutup tutmadığımız değil önemli olan ramazan ayının ruhunu oruç ibadet inin amacını idrak edebilmektir.  Az önce ıslamoglu tv de güzel söyledi,  Ramazanın ibadet in ruhunu bırakıp cesedi ile oynuyorlar. Dedi

kalemşör
Daimi Üye
**

« Yanıtla #101 : 28 Haziran 2014, 11:16:51 ÖÖ 11 »

hilal görünmedi. pazar başlıyor. bu kesinleşti. nebinin uygulamasını terk edeni terk ederiz.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #102 : 28 Haziran 2014, 11:24:27 ÖÖ 11 »

Diyanet gözleriyle Hilali görseler bile takvimin dışına çıkamaz. Çünkü resmi bir kurumdur. Laik bir devlette de takvimin dışına çıkamaz. Bundan 8-10 sene Kurban bayramında Diyanet İşleri Başkanı kurbanını Diyanet takvimine göre değil Hacda olduğu için Suudilere uyarak kurbanını 1 gün önce kesmişti.
Türkiyede açıkça hilal gözükse bile takvim haricinde bayram yapmazlar. Bayramlarını, tatillerini takvime endekslidir.
Dün saat 22,30 civarına kadar dünyanın hiç bir yerinde hilal gözükmedi. Yukarıda verdiğim linkte   açıkça görülüyordu.
Çıplak gözü esas alıyorsanız , dün hilal görülmedi
Astronomiyi (rasathaneyi) esas alıyorsanız da saat 22,30 itibariyle görülmemiştir.
Bu kadar bilgiden sonra tutanlarda "yevmi şek" gününde oruç tutmuş olur. Kendi bileceği bir iştir vesselam.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #103 : 28 Haziran 2014, 11:29:25 ÖÖ 11 »

3. Ayrıca içinde bulunduğum toplum ile hareket etmeyi tercih ederim. Hangi toplum içinde isem ona uyulması kanaatindeyim ki isra arkadaş üstte güzel izah etmiş.

Bunları sen mi söylüyorsun Max  Lips Sealed
Max değiştin mi yoksa dönüştün mü? Smiley

Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #104 : 28 Haziran 2014, 12:51:19 ÖS 12 »

Max şuna emin ol ben hiçbir zaman Arabistan’a göre tutmadım. Ancak genelde Arabistan’la aynı vakte denk geldim. Haberi Müslümanlardan alıyoruz inşaAllah.

Max hangi ihtilafın. Ramazanın başlaması dinen belirlemiş ve tayin edilmiştir. Hicri takvimi ile Miladi takvim arasında yılda 10 gün fark vardır. Bugünkü diyanet laik demokratik bir rejimin dinini temsil ediyor dolasıyla bunlar henüz yıl başlarken tahmin üzere takvimlerini belirliyorlar dolayısıyla her sene faka basıyorlar. Hepsi bu. Bunlar aynı hava durumu tahmini gibi ramaznıda tayin ediyorlar.

O değil de İSRA adlı üyenin yorumu çok dikkatimi çekti.

Diyor ki nasip yarın başlayacağım.

Yarın başlamak diyanete nasip olmadı hadi bakalım inşallah size nasip olur.

Sonra diyor ki  bayramın ilk günü gelen misafirleri oruç bozan durumuna düşürmemiş oluruz ne güzel. Bak max sen daha ramazana nasıl başlayacağını dahi hesap edemezken millet bayramı düşünüyor.

İSRA daha sonra en diyor ki; Ümmet olarak aynı günde başlanması en güzeli olsa da;

Şimdi sormak lazım biz dini bir kaideyi konuşuyoruz şöyle olsa da böyle olsa da diyebilir miyiz? Allah ve Rasulu bunu böyle uygun görmüş/Ahzap/36 mesele bitmiştir. Din konularında ne şiş yansın ne de kebap mantığı olmaz. Din tek taraflıdır ancak teslim olunur.

Biz dinimizi ve dinimizin vecibelerini yerine getirirken şayet bu uygulamamız tefrikaya yol açıyorsa ki açması olmaz olmazdır böylesi bir durumda tercihimizi Allah’ın rızası doğrultusunda kullanmamız gerekmektedir.

Herhangi bir dini vecibemiz birilerinin örfüne adetlerine geleneklerine dini anlayışlarına ters düştü diye bizim arabuluculuk yapmamız düşünülemez.
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: