ramazana hangi gün başlanır ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Oruç > ramazana hangi gün başlanır ?
Sayfa: [1] 2 3 ... 9   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ramazana hangi gün başlanır ?  (Okunma Sayısı 76600 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« : 18 Ağustos 2007, 11:02:58 ÖÖ 11 »

allahın selamı üzerinize olsun.
malum ramazan ayı yaklaşıyor ve artık klasikleşmiş konu yine gündeme düşecek.

HİLAL’İN GÖZETLENMESİ (RUYET)

kimisi çıplak gözle hilali gözler gördüğü an oruca ve bayrama başlar
kimisi de teknolojiden istifade eder yıllar öncesinden bilir hangi gün olduğunu
ve bu konuda sanırım türkiye ayrı diğer ülkeler ayrı uygulamadadadır.

sizce uygulama nasıl olmalıdır ? diyanete mi uymalıyız yoksa birilerinin hilali gördüğü haberi duyulunca ona göre mi hareket etmeliyiz.

bir orucu bile birlikte tutamamak, hepbirlikte bayram yapamamak müslüman ümmet adına utanç değilmidir ?
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2007, 11:31:29 ÖÖ 11 »

Alıntı
bir orucu bile birlikte tutamamak, hepbirlikte bayram yapamamak müslüman ümmet adına utanç değilmidir ?

utannacaklarımızı saymaya kalksak ilk ondan sonra gelir
ru'yeti hilal

kendi adıma on yıllardır-fitneye mahal vermeden- doğrusuna uyarım.
doğrusu; hilali gören ikinci veya üçüncü ağız..
tabi tekraren bu konuyu birilerinin kullanmasına fırsat vermek, yeni tefrika kapıları açmak ; kaş yaparken göz çıkarmaya benzer

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
esedullahmurat
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2007, 11:36:16 ÖÖ 11 »

Smiley bununla ilgili bir anım var. bir kaç yıl önceydi..4 kuzen sultanahmet'ten eve doğru yola çıktık. tam çemberlitaş'ın oraya geldik  dayım: "orucunuzu bozun" diye telden bizi aradı. Smiley ezanın okunmasınada 1.5 yada 2 saat vardı..birbirimize baktık...maden arabistandan haber gelmiş napalım bizde bozalım bari dedik. (bayramda oruç tutulmaz)

bizde de hep tartışma konusudur (apartmanda) bazıları sudilerin tutuğu zaman tutar. bazılarıda diyanetin verdiği zaman tutmaya başlar. geçen sene bir gün önce tutmuştuk mesela Smiley
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2007, 11:42:23 ÖÖ 11 »

aramızda kalsın murat bize de telefon gelir
ama kimseye çaktırmıyoruz. ne gerek var hır çıkarmaya

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2007, 11:49:25 ÖÖ 11 »

Biz ailede bile bir birlik oluşturamayız bu konuda.Ben müslümanların çoğunluğuna göre hareket ederim onlar diyanetin belirlediği takvimi tercih ederler.Açıkçası bir şekilde tercihlerimizi yapıyoruz fakat aslolanın ne olduğunada benim kalbim kanaat etmiyor.
Teorik olarak açıklamasını ezberliyoruz ama bana pratikte bu kadar % 100 bir kalp tatminiyle başlıyor yada bitiriyor değilim.
esedullahmurat
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2007, 11:55:05 ÖÖ 11 »

aramızda kalsın murat bize de telefon gelir

Wink  Smiley
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2007, 11:57:35 ÖÖ 11 »

itikadi değil ibadi bir konu
tabi olduğumuz görüşleri ictihad sayabilirmiyiz?
eğer ictihadsa vebal yok dimi
yok değilse?
veya resmi ideolojinin müdehalesi olarak mı algılanmalı
eğer öyleyse müslümana düşen karşı tavır almak olmalı
sonuncusuna ihtimal vermiyorum (müdehale değil yani)
evet ictihad mı?
veya bilinçlendirme gayretimize ru'yeti hilalin katkısı ne ?
bu olayı halkın gündemine almalımıyız?
veya sessizce (bizim yaptığımız gibi) bildiğimizi yapmalıyız?
söylememenin vebali varmı?
söylesek karşı tepki alacağımızı bile bile de olsa?
(afedersiniz sesli düşünüyorum) Tongue

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2007, 09:28:50 ÖS 21 »

sayın serender;
siz vahdete odaklandığınız için hiçbir ihtilafa takılmazsınız.
o nedenle bu gibi konular kılçık hükmünde olabilir ve gizli gizli farklı uygulamanızı icra edebilirsiniz.

lakin benim yoğurt yiyişim biraz farklı malumunuzdur.
bir ihtilaf var ise üzerinde araştırılır konuşulur hangisi doğru ise ya da en makul ise amel edilir.tek hüküm çıkmıyorsa bile birini seçmek için iyi kavranılması gerekir.

ama kusura bakmayın en basit (oruç başlama bitme) konularda bile VAHDET olamıyorsak sizin vahdet çalışmalarınız avuntuda kalabilir.

islamdan değil müslümanlığımdan müslümanlıktan utanıyorum.

ama şükredelim en azından taptığımız allah bir tane.ama ondan bile şüphem var hakikaten taptıgımız allah da bile ortakmıyız !!!

Alıntı
serender

biz; hır çıkmasın aman huzur bozulmasın demeye değil zulme yanlışa küfre şirke ve bidate karşı hakkı söylemeye (onlara göre hır çıkarmaya) geldik.aynen peygamberin (onlara göre) hır çıkardığı gibi !!!
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2007, 09:49:27 ÖS 21 »

bi dakka noluyoruz yaa !
vahdet benim ödevim mi tevhide bağlı tüm müslümanların sorumluluğu değil mi? Angry
hem demezler mi adama ...ürküttüğün tavuğa değmez .. Wink

Alıntı
biz; hır çıkmasın aman huzur bozulmasın demeye değil zulme yanlışa küfre şirke ve bidate karşı hakkı söylemeye (onlara göre hır çıkarmaya) geldik.aynen peygamberin (onlara göre) hır çıkardığı gibi !!!

kızgınlık ve öfkeyle hepsini bi arada saymışınız..
yanlışla mücadele ; küfürle mücadele ile aynı derecede değildir.
zulüm, şirk ve bidat hepsi farklı katagorilerde mücadele alanlarına sahiptir.biraz sakinleşiniz ve ; el birlik yapıp şu ümmetin başına ASIL MUSALLAT OLAN BELA TEFRİKAYA karşı mücadele edelim...

ayrıca; elbette ki usul önemlidir. daha namazın ne olduğunu bilmeyen(sanki ben biliyorum) ve tevhidin anlamınn bilmeyen çok geniş bir ümmet var önümüzde..
şimdi biz asıl sorunlara değilde diğer bazı (ibadi)sorunları tartışıp şu dönemde en gerekli değerimiz kardeşliğimize gölge düşürmeyelim..ve lütfen biraz sakin olunuz
değişmeye en yatkın kişilerden biriyim ..buyrun beni ikna ediniz..

ve asla müslümanlığımdan ne olursa olsun utanmadım UTANMAM da ne kadar eksik olsa gurur duymaya en değer şeyim müslümanlığımdır...

LepYota
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2007, 10:06:36 ÖS 22 »

müslüman ümmet adına olmaması gereken bir durumdur.
bu senede yine aynı şey yaşanacak. bir kısmımıza telefon gelecek mail gelecek hilal
göründü diye başlıyacaklar oruca. bir kısmımızda diyanete uyacak.

gözle gözlem yaparak mı oruca başlamak?
yoksa teknolojiyle tespit edilmiş gün mü oruca başlamak?

beni çok üzen bir durum var ki aynı hane halkından insanlar bile aynı gün oruca başlayamıyor aynı gün bayramı kutlayamıyor.
ben de sırf bu yüzden ailem diyanete uyduğu için ve en basit çekirdek yapı olan kurumda
ayrı bir baş çekmemek adına müslümanların çoğuna değilde aileme uyuyorum.

ŞeN DüNYa iÇiNDe SeN
DüNYa iÇiNDe BiR aVuç ŞeN DünYaYDıN SEN
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2007, 10:17:03 ÖS 22 »

şimdi biz asıl sorunlara değilde diğer bazı (ibadi)sorunları tartışıp şu dönemde en gerekli değerimiz kardeşliğimize gölge düşürmeyelim..

sayın serender burası ve buna benzer yerler forum diye nitelenir.
ve forumlarda ana kuruluş konusu ne ise o çerçevede hemen hemen her konu konuşulur tartışılır irdelenir. amaç herkesin fikirlerini bilgilerini sunması ve sonucunda mümkün ise ortak bir sonuç elde etmek değilse ortaya dökülen fikirlerden yanlışı olanlar yanlışını düzeltir eksiği olanlar eksiğini tamamlar.

elbette ki vahdet konuşulacak belki en başta;
ama bu diğer konuların konuşulmasına mani değildir. öyle olsa vahdet dışındaki diğer bütün konu başlıklarının kapatılması gerekecektir.

sizin korkunuzu anlıyorum bu gibi tefrikaya neden olacak konuların mümkün mertebe konuşulmaması.

adam gibi seviyeli konuşmasını bildikten sonra hiçbir konu tefrikaya neden olmaz allahın izni ile. bu nedenle en hassas konuların bile kaşınmasından yanayım.saygılarımla
bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2007, 10:24:05 ÖS 22 »

Hilale dönsek Wink
LepYota
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2007, 10:45:03 ÖS 22 »

aklıma takılan bir soru

diyelimki diyanete uyuyoruz ve bu doğru değil. gözle görülen hilale göre oruca başlayanlar bizden bir gün önce oruca başlamış olsun.
o zaman biz bayramın birinci gününü oruçlu geçiriyor olacağız.
bayramlarda oruçlu olmak haram değil midir?

ben bu konuyu önemsiyorum arkadaşlar.ve son bir kaç yıldır düşünüp
en sonunda kendimce yukarda yazdığım sonuca vardım. doğrumuyum yine bilmiyorum.
burda yazılanlardan faydalanacağım inşallah.

ŞeN DüNYa iÇiNDe SeN
DüNYa iÇiNDe BiR aVuç ŞeN DünYaYDıN SEN
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2007, 11:16:49 ÖS 23 »

eyvallah, lepyota ve betül ve maxpayna(hatırlatmanız için teşekkürler Sad)

ru-yeti hilalden evvel
(madem forum; yazabilirim o halde yazmamam gerekiyorsa lütfen bana bildiriniz anlayışlıyımdır.)
fıkhı farklıllıkarı utanç konusu yapmayacak kadar olgun olmalı ve bu konuda ki farklı uygulamaların başta ailede ve ülkede gayet normal olduğunu bi iyice anlamalıyız..dün.. bu gün ve yarın ibadi olsun itikadi olsun herkesin aynı apaynı düşünemeyeceğini bilelim baştan ??

ve kendi uyduğum fıkhi durumu izah edeyim:

hilalin görüneceği gün şabanın 28 inden itibaren bazı gözcü tepelerinde beklermiş araplar , ve ilk gören kişiye hediyeler verilirmiş.. bu bir arap geleneğidir. hatta nahivde ; normalde nida harfi öne çıkması gerekirken istisnalardan biridir: hilali gözleyenlerin önce gördüm fiilini ardından nida harfini söylemesi..
birinci gün hilal eğri hurma sapı gibidir ve 20 dak. ancak görünebilir..bilebildiğim kadarıyla hangi günün birinci gün olduğunu önceden  hesap etmek mümkün değildir.
arap devletlerinde ki uygulama özellikle suriye doğru diye kabul ederim.
ne yapamayacağımız ibadetten sorumluyuz. nede doğru bildiğimizi yaptığımız halde, yanlış çıkarsa yanlışından vebalimiz var ...
rabbim bizim halis niyetle yaptıklarımızdan bizi sorumlu tutmayacaktır.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #14 : 20 Ağustos 2007, 11:33:57 ÖÖ 11 »

orucun ramazan ayında tutulması ile ilgili ayet:

bakara 185
Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah'ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır.

ayette oruç ibadetinin ramazan ayında yapılmasını belirtmektedir.
ayın başlama ve bitiş zamanlarını ise şu hadislerde görüyoruz:

“(Ramazan) hilali görüldüğünde oruca başlayınız. (Şevval) hilali görüldüğünde orucu bozunuz. Eğer hilali göremezseniz, Şaban’ı otuz güne tamamlayınız.” (Buhari, Savm, 1776)

“(Ramazan) hilali görüldüğünde oruca başlayınız. (Şevval) hilali görüldüğünde orucu bozunuz. Eğer hava kapalı olup göremezseniz otuza tamamlayınız.” (Nesei, Siyam, 2095)

“Ay 29 gündür. Hilali görmedikçe oruca başlamayınız. Hilali görmedikçe de orucu bozmayınız. Eğer hava kapalı olursa onu takdir ediniz.” (Müslim, Siyam, 1797)

burada ise ayın başlama ve bitişlerini hilalin gözlenerek belirlenmesi tarif edilmiştir.
1400 yıl önce elbette ay çıplak göz ile gözlenecekti başka yol yoktu.
bu nedenle resulun ve ashabının uygulaması bu yöndedir.

ama 20. uzay çağında;

1- çıplak göz yerine teleskoplar..vb teknoloji ile gözlem yapılması daha isabetli olmazmı ?

2- ayın ne zaman hangi hale geleceği daha önceden bilinebilir mi ? zira takvimlerde ramazanın ne zaman başlayıp biteceği nerede ise yıllar öncesinden bilinmektedir.
ayın seyir halleri ve süreleri takip ve tesbit edildiğinde önceden bilinmesi kesin bilgi midir ?

ayrıca lepyota ve betulun fikirleri de önemli;
biz burada kendi ailelerimiz, akrabalarımız ve çevremiz ile ramazanımızı eda ve bayramımızı ihya ediyoruz. içinde bulunduğumuz topluluğa değil de diğer ülkelerdeki insanlara uymak birlik/vahdeti yakınımızdakini bırakıp uzaklarda aramak olacaktır.
Sayfa: [1] 2 3 ... 9   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: