Milan İslam Merkezine bombalı saldırı

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GÜNDEMDEKİLER > Dünyadan > Milan İslam Merkezine bombalı saldırı
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GÜNDEMDEKİLER > Dünyadan > Milan İslam Merkezine bombalı saldırı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Milan İslam Merkezine bombalı saldırı  (Okunma Sayısı 1876 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
esedullahmurat
Ziyaretçi
« : 07 Ağustos 2007, 03:52:33 ÖS 15 »

İtalya'da, içinde cami ve çeşitli binaların bulunduğu bir İslam Merkezine bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

M.Hasan UNCULAR / Dünya Bülteni

İtalya'nın Milan kentinde bir İslami merkez ve cami bombalı saldırının hedefi oldu. Merkeze ait bir araba yanarken, merkezin duvarları da zarar gördü.

İtalyan polisi soruşturmanın sürdüğünü belirtirken, gece yarısı meydana gelen bu olayın ilk incelemelere göre bir kaza sonucu olabileceğini söyledi.

Caminin Faslı imamı Hamid Zariate ise olayı "aylarca devam eden tehditlerin bir sonucu olan dini sebepli bir olay " olarak nitelendirdi. Saldırganların birinin elindeki yanıcı bir maddeyi fırlatırken gördüğünü söyleyen Zariate, "Gece yarısı ilk patlamayı duydum, pencereden baktığımda arabam yanıyordu ve sonra patladı" diyen Zariate, arabadan geriye hiçbirşeyin kalmadığını söyledi.

Yaklaşık 700 kişinin ibadet edebildiği ve bir kültür merkezi olarak da kullanılan caminin imamı Zariate, "Ben buraya geleli sadece birkaç hafta oldu. Saldırganların beni hedef alabileceklerini düşünmüyorum." dedi.

Olay sonrası konuşan İtalyan Milletvekili Isabella Bertolini " İslami camilerin çoğalmasından dolayı oluşan korkular tehlikeli tepkileri doğuruyor, durum hoşgörünemez bir hal aldı ve bu istilaya bir son vermemiz lazım" dedi.
esedullahmurat
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2007, 10:05:09 ÖÖ 10 »

İtalya'da Müslümanlara yönelik şiddet eylemleri artarken dün de bir camiye bombalı saldırı düzenlendi.

M. Hasan UNCULAR / Dünya Bülteni

İtalya'nın kuzeyindeki sanayi kenti Brescia yakınlarında bir camiye Çarşamba gecesi  bombalı saldırıda bulunuldu.

İtalya Müslüman Cemaatler ve Dernekler Birliği (UCOII) Başkanı Hamza Piccardo, "Bu ciddi saldırıyla İtalya'da İslami ibadethanelere karşı başlatılan, giderek artan ciddi bir şiddetle karşı karşıya kalmaktan dolayı kaygılıyız" dedi.

Brescia yakınlarındaki camiye akşam saat 9.45 sularında iki patlayıcı yerleştirildi. Bu cami, sanayi şehri olan Brescia'da göçmen Müslümanların çok gittiği bir yer.

Bu ayın başında benzer bir saldırı Milan'da bir camiye olmuş, olayda can kaybı olmazken, caminin duvarında ve imamın aracında hasar meydana gelmişti.

Müslüman cemaatlerine yapılan saldırılar karşısında Müslümanlar serin kanlı olup, tahriklere kapılmamaları konusunda uyarıldı.

Ülkedeki köklü Müslüman cemaatlarının temsilcileri olaylarla ilgili kaygılarını dile getirirken, İtalyan terörle mücadele polisi Milan'da gerçekleştirilen saldırılarla kuzey İtalya'daki altu Müslüman hedefe yapılan saldırılar arasında bir bağalntı olup olmadığını inceliyor.

7 Ağustos günü Milan yakınındaki Segrate'deki bir İslami merkeze yapılan saldırıyla alakalı konuşan Segrate cami imamı Ali Abu Shweima, " Nefret ikliminde yaşıyoruz. Camilerin terörist kitlelerini barındıran yerler olduğunu iddia ediyorlar." diye konuştu.

Muhtelif zamanlarda İslami noktalara yaıpılan saldırılar İtalya?da Müslümanları tedirgin etmeye devam ediyor.

Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. İtalyan Polisi saldırılarla alakalı soruşturmayı sürdürüyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: