ALLAHI İNKAR EDENE SAYGI DUYULUR; ONUNLA DOST OLUNUR MU ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > ALLAHI İNKAR EDENE SAYGI DUYULUR; ONUNLA DOST OLUNUR MU ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > ALLAHI İNKAR EDENE SAYGI DUYULUR; ONUNLA DOST OLUNUR MU ?
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ALLAHI İNKAR EDENE SAYGI DUYULUR; ONUNLA DOST OLUNUR MU ?  (Okunma Sayısı 31688 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #15 : 11 Eylül 2007, 12:15:53 ÖS 12 »

“Allah’tan başka taptıklarına sövmeyin ki onlar da cahillik edip düşmanlıkla sizin Allah’ınıza sövmesinler.” (En’am 108)
Onları kendi fikirleri ve davranışları ile kabul edebiliriz.Fakat saygınlığı olmayan bir şeye saygı gösterilmez.Ancak o hali ile  kabul edilebilir.Saygı duymamak ya da hoş görmemek saygısızlık yapmak anlamına gelmez ki.İman etmeyenin, cahilin düşüncesne saygım ve bunun fiiliyata geçmiş haline hoşgörüm yoktur.
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #16 : 11 Eylül 2007, 09:40:52 ÖS 21 »

maxpayna kişisel olarak tesbit ettiğim bir tecrübe bu diyeyim artık..

saygı derunidir ...içten kabul ettiğimiz bir şeye-bu şey müslümanlarda "kutsal"ı ifade eder-saygı duyulur..tazim,hürmet, saygı akraba kelimeler..
fakat bir inançsızın haksızlığa uğratılması gibi çok özel hallerde de zannımca saygı duyulur zira bizde "hak" kutsaldır...
betül anlayamadım biraz.. :osaygı ve hoşgörü tanımlarımız farklı sanırım Sad

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #17 : 11 Eylül 2007, 09:59:54 ÖS 21 »

bir gayri müslime müslümanlarla sulh halinde iken inançlarına değil kişiliğine saygı duyulamaz mı

insan olduğu için insanlığına(inancına değil)  saygı(değer) duymak uygun olmaz mı ?
sonuçda islam insana değer vermez mi ? saygı duymadan nasıl yaklaşılıp islamı sunabiliriz ?
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #18 : 11 Eylül 2007, 10:21:26 ÖS 22 »

ben kaçtım Smiley

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #19 : 10 Ekim 2007, 07:17:02 ÖS 19 »

Alıntı
ben kaçtım

Ben buradayım

Alıntı
Maxpayna
bir gayri müslime müslümanlarla sulh halinde iken inançlarına değil kişiliğine saygı duyulamaz mı

İnançla, kişilik aynı yönde birbirleriyle çatışır ki, inancınızla öyle bir yere gelirsiniz ki, artık siz insan bile değilsiniz , hatta hayvan bile ( Bakınız önceki verdiğim ilgili ayetler )
Konu detaylı incelenmiş ve kuran ayetleri ile açıklanmış iken.
Daha neyin tartışılması yapılır ,anlayamam.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #20 : 11 Ekim 2007, 01:19:38 ÖÖ 01 »

Alıntı
abdulhamit
Konu detaylı incelenmiş ve kuran ayetleri ile açıklanmış iken.
Daha neyin tartışılması yapılır ,anlayamam.

blush
1- ne yani konuşmayalım mı o zaman ?
2- siz açıklayınca bize fikir belirtmek düşmüyor mu ?
3- tartışmak abes ise forumda bulunmak da abes değil mi ?
4- anlayamamış olabilirsiniz bırakın bari anlayan konuşsun !!!
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #21 : 11 Ekim 2007, 02:23:53 ÖS 14 »

Alıntı
1- ne yani konuşmayalım mı o zaman ?
2- siz açıklayınca bize fikir belirtmek düşmüyor mu ?
3- tartışmak abes ise forumda bulunmak da abes değil mi ?
4- anlayamamış olabilirsiniz bırakın bari anlayan konuşsun

siz böyle miydiniz ? Siz böyle cümleler kurar mıydınız ? siz böyle olmazsınız, Çünkü, size ancak, kibar ve nazik uslub yakışır.
size yakıştıramadığım bu uslubunuzu kınıyor, siz böyle olmamalıydınız ,diyordum.

İŞTE SİZE CEVAPLAR

Lütfen ne demek istediğimi, ne mesaj vermek istediğimi daha aklı selim hal ile düşününüz. İthamlarınızı ona göre yapınız.

Ben kimseyi fikir belirtmesin demedim. Fikir belirtmek isteyenler kuran ayetlerini delil göstererek belirtsin.

Ne konuşmayalım mı o zaman ? Konuş konuş istediğin kadar konuş yalnız kuran ayetlerini  ile konuş, kuran ayetlerini delil gösterek konuş.

Ben neyi açıklamışım, açıkladığım tüm ayet ve konular tefsir kitaplarına uygun aksini savunan varsa buyrun yeniden tartışalım

Ben bu kadar ayeti ve açıklamaları kurana hizmet olsun ve anlamayanlar anlasın diye yazdım . Hem de inceden inceye, tefsirleri de araştıraraktan , bununla beraber hala anlayamamış olan biri varsa o da siz değil ,benimdir herhalde değil mi ?
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #22 : 11 Ekim 2007, 08:57:20 ÖS 20 »

KONU İLE YAZDIĞIM SON SÖZ AYNI ZAMANDA KONUNUN ÖZETİ NİTELİĞİNDEDİR

Alıntı
Maxpayna

İster Gayri müslüm değil isterse kafir olsunlar, Önemli şart şudur. Eğer ,sulh halinde ve müslümanlara herhangi bir zarar vermiyor inançlarımızla alay etmiyor bize sözlü ve fiili saldırıda bulunmuyorlarsa, bize iyi davranıyor ve bize iyiliklerde bulunuyorlarsa onların bu davranışlarına  neden saygı duyulmasın. Ama bu saygı nasıl olacak ?

İşte sizinle mutabık olacağımızı sandığım ayetler ve son yazım

SON SÖZ: Saygı ve saygı duymak, sevgiden gelir. İçinizde Sevginiz varsa saygı duyarsınız. Sevginiz yoksa saygınız olmaz. Niçin olsun ki ? Allahıı tanımayan, allahı sevmeyen, bir topluluğu veya bir kişiyi siz sevemezsiniz, sevmeyeceksiniz de , Hem de allah için sevmeyeceksiniz, buğz edip, ondan uzaklaşacaksınız.

Çünkü, onlar allahı hiç sevmediler ve hiçte saygı göstermediler ve üstelik inkar da etmişken ve  Allah ta onların yaptıkları tüm iyilikleri boşa çıkarmış, onları  hiç sevmemiş iken, biz mi onları sevip, saygı duyacağız? Biz ancak allahın sevdiğini seveceğiz, Allaha saygı gösterene saygı göstereceğiz. Allahın sevmediğini  sevmeyip, ondan uzaklaşacağız. Onlarla içli dışlı samimi ilişkiler içinde olmayacağız. Hatta ana ve babamız bile olsa onlar inkarcı kafir iseler, Onları kendimize sırdaş ve dost edinmeyeceğiz. Bunların hepsi Allahımızın bize olan emirleridir ve bizden istedikleridir, İşte bu konuda bize allahımız  hz ibrahimi ve onun beraberindekileri en güzel örnek gösteriyor. Onlar da yurtlarından allah için hicret etmişlerdi.

Mümtehine-4- İbrahim'den ve onunla beraber olanlarda, sizin için gerçekten güzel bir örnek vardır. Onlar kavimlerine demişlerdi ki, "Biz sizden ve sizin Allah'tan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi tanımıyoruz. SİZ BİR TEK ALLAHA İNANINCAYA KADAR SİZİNLE BİZİM ARAMIZDA SÜREKLİ BİR DÜŞMANLIK VE NEFRET BELİRMİŞTİR demişlerdi. Yalnız, İbrahim'in babasına: "Andolsun ki, senin için mağfiret dileyeceğim, fakat sana Allah'tan gelecek herhangi birşeyi savmaya gücüm yetmez"sözü bu örneğin dışındadır. Ey inananlar deyin ki: "Rabbimiz, sana güvendik, sana yöneldik, dönüşümüz sanadır.

"Bazı müslümanlar Hz. İbrahim'in müşrik olan babası için dua etmesini kendi bastırılmış duyguları ve kendilerini müşrik olan yakınlarına bağlayan hislerini dile getirdiğini söylerler.

Hz. İbrahim bu sözü babasının şirk üzere ısrar ettiğine kesin kanaat getirmeden önce söylemişti. Bunu söylerken onun inanacağını umuyor, iman edeceğini ümit ediyordu: "Babasının bir Allah düşmanı olduğunu kesinlikle anlayınca onunla ilişkisini kesti." (Tevbe suresi, 114) Nitekim başka bir surede bu konu izah edilmektedir
.
.
 Fakat onlarla da kavga edip, haksızlık etmeyeceğiz ve iyi geçinmeye çalışacağız.

Fakat, onlara saygı duymayacağız, saygı göstermeyeceğiz, derken şu önemli hususu gözardı edemeyiz. Mümtehine suresinde bu konuyla ilgili açık ve net ayet vardır
.

Onların kişisel haklarını çiğnemeyeceğiz, onlara eziyet edip, haksızlık etmeyeceğiz, onlara kötü söz söyleyip, onların da bize kötü söz söylemelerine tahrikte bulunmayacağız. Onlarla dikkatli olmak şartı ile her türlü alışverişte bulunabiliriz.

Eğer, iman etmemiş olan topluluk veya kişi eğer, bize savaş açmamış, dinimizi kötülememiş ve bize iyi davranıyor ve iyiliklerde bulununyorlarsa onların bu davranışlarına saygı duyabilir, onlarla iyi geçinebilir, hatta onlara iyilik bile yapabiliriz. İşte ancak saygımız bu gibi kişilere olabilir , fakat allaha iman etmedikleri müddetçe  yine de onları dost edinemeyiz.  Çünkü..İşte açık açık, apaçık ayetler

MAİDE-55- Sizin dostunuz ancak Allah, O'nun peygamberi ve namaz kılan, zekat veren rükua varan müminlerdir.

MÜMTEHİNE-8. İnancınızdan dolayı size karşı savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan sürmeyen [inkarcılara] gelince, Allah onlara  iyilik yapmanızı, nezaketle ve adaletle davranmanızı yasaklamaz:  çünkü Allah adil davrananları sever.

( "Allah... yasaklamaz" ifadesi, bu bağlamda, olumlu bir tavsiyeye işaret eder . Bu düşmanlık ve saldırının olmadığı zamanlarda ise iyiliği hak edenlere iyiliğin yapılabileceğini, ilişkilerde ise dürüstlüğün ve adaletin ilke olacağını belirtiyor)

MÜMTEHİNE-9 Allah, yalnızca, inancınızdan dolayı size karşı savaşan ve sizi anayurdunuzdan süren veya [başkalarının] sizi sürmesine yardım edenlere dostlukla yaklaşmanızı yasaklar; ve (içinizden) onlara dostluk gösterenlere gelince, gerçek zalimler işte onlardır

eliflamra
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #23 : 11 Ekim 2007, 09:27:44 ÖS 21 »

isterseniz konuyu biraz somut örnekler üzerinden konuşalım Qaniye saygınız var mıydı yok muydu? varsa sevgide mi var yoksa sadece hoşgörü mü?
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #24 : 11 Ekim 2007, 09:35:01 ÖS 21 »

Çok değerli eliflamra, sanırım 3 bölümden ve tamamıyla kuran ayetlerinin açıklaması ile oluşan ilk bölüm yazımı okumadınız galiba !
İşte alıntı yazılarım

Alıntı
Allaha ve ayetlerine inanmayanlarla en güzel bir biçimde mücadele etmemiz allahın emridir. Onlarla bu fikirlerinden dolayı hemen onlara düşman kesilmek, onlara sert davranmak ve onlara saygı duymamak olmaz.Bu şekilde davranmak yanlış olur ve aynı zamanda islami de değildir. Onlarla en güzel bir biçimde, gerektiğinde dost olarak da, saygılı bir biçimde diyalog halinde ilişkilerimizi sürdürmemiz şarttır.
Bakın ayetlere, Müminun 96 ve Fusilet 34, ne der ? Kötülüğü en güzel bir şekilde sav ( Onu deffet, Bu işlemi güzellikle dene ve yap )

NAHL-125- İnsanları Rabbinin yoluna hikmetle (maharetli bir yöntemle) ve güzel öğütlerle çağır, onlarla en güzel şekilde mücadele et. (üslupların en güzel, en etkilisi ile tartış.) Hiç şüphesiz Rabbin, yolundan sapanları herkesten iyi bildiği gibi, doğru yolda olanları da herkesten iyi bilir.

İSRA-53- Mü'min kullarıma de ki; konuşurken en güzel sözleri söylesinler. Şüphesiz şeytan aralarını bozar (aralarındaki havayı gerginleştirir. )Hiç kuşkusuz, şeytan insanın açık düşmanıdır.

MÜMİNUN-96- kötülüğü en iyi davranışla karşıla.( En güzel bir şekilde sav ) Biz onların asılsız yakıştırmalarını herkesten iyi biliyoruz
( Ne var ki, Mekke döneminde inen bu surenin inişi sırasında uygulanan davet metodu; kötülüğü iyilikle savmak, Allah'ın buyruğu gelene kadar sabretmek ve işi Allah'a bırakmak şeklindeydi)

FUSSİLET-34- İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel bir tavırla sav O zaman bakarsın ki seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost oluvermiştir

Bu kesin ayetlerden anlıyoruz ki, Allaha inanmayanlara karşı onlarla diyalog yöntemimiz ,onları aşağılamak,kötülemek, alay etmek, sert davranmak, saygı göstermemek olmayacaktır.

TAHA-44- Ona yumuşak tatlı sözler söyleyiniz. Belki aklı başına gelir ya da kötü akıbete uğramaktan korkar.

TAHA-43- Firavun'a gidiniz. Çünkü o gerçekten azıttı.

TAHA-44- Ona yumuşak tatlı sözler söyleyiniz. Belki aklı başına gelir ya da kötü akıbete uğramaktan korkar.

ALİ İMRAN-159- Allah'tan gelen merhamet sayesinde onlara yumuşak davrandın. Eğer sert, katı kalpli biri olsaydın, kuşkusuz çevrenden uzaklaşırlardı. Onları bağışla, kendileri için Allah'tan af dile, yapacağın işler hakkında onların görüşlerini al, ama karar verince artık Allah'a dayan. Hiç kuşkusuz Allah kendisine dayananları sever

Evet, sert ve katı kalbli olmak , Kötü davranışlı, sert usluplu,olmak, insanlara nazik ve kibar yaklaşmamak, insanları değil allahın yoluna biraraya getirmeyi, onları tamamıyla uzaklaşmalarına bile sebeb olur.

İşte qani ile ilgili tutumumuz bu olmuştur. Fakat bu saygı ve sevgi nereye kadar ve  ne zamana kadar devam eder ,sürer ?

eliflamra
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #25 : 11 Ekim 2007, 09:52:30 ÖS 21 »

tabiki okudum Abdulhamit abi
sadece formda bu konuyla ilgili canlı bir örnek var konuya dahil etmek istedim.
formda duruşuyla seviyeli tartışmalarıyla en çok dikkatimi çeken isimlerden biriydi Qani.
bir ara gündemin baş maddesi olduğu için bu soruyu sordum
verdiğiniz ayetler ışığında somut olarak değerlendirme yapılabileceğini düşünmüştüm......
neyse bilgilendirmeniz için teşk
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #26 : 11 Ekim 2007, 10:08:03 ÖS 22 »

Alıntı
İşte qani ile ilgili tutumumuz bu olmuştur. Fakat bu saygı ve sevgi nereye kadar ve  ne zamana kadar devam eder ,sürer ?

Çok değerli kardeşim eliflamra, istiyorsanız alıntı sorumuza yine kuran ayetleri ile cevap verelim.

MÜMTEHİNE-8. İnancınızdan dolayı size karşı savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan sürmeyen [inkarcılara] gelince, Allah onlara iyilik yapmanızı, nezaketle ve adaletle davranmanızı yasaklamaz:  çünkü Allah adil davrananları sever.

("Allah... yasaklamaz" ifadesi, bu bağlamda, olumlu bir tavsiyeye işaret eder . Bu düşmanlık ve saldırının olmadığı zamanlarda ise iyiliği hak edenlere iyiliğin yapılabileceğini, ilişkilerde ise dürüstlüğün ve adaletin ilke olacağını belirtiyor)

MÜMTEHİNE-9 Allah, yalnızca, inancınızdan dolayı size karşı savaşan ve sizi anayurdunuzdan süren veya [başkalarının] sizi sürmesine yardım edenlere dostlukla yaklaşmanızı yasaklar; ve (içinizden) onlara dostluk gösterenlere gelince, gerçek zalimler işte onlardır

İşte bu iki ayet tüm konuyu ve  tüm sorulan soruları cevaplar.

Peki ,gerçek zalimler kim ? Ayet gerçek zalimler işte onlardır ile bitiyor
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #27 : 21 Ekim 2007, 05:34:31 ÖS 17 »

Alıntı
abdulhamit 
siz böyle miydiniz ? Siz böyle cümleler kurar mıydınız ? siz böyle olmazsınız, Çünkü, size ancak, kibar ve nazik uslub yakışır.
size yakıştıramadığım bu uslubunuzu kınıyor, siz böyle olmamalıydınız ,diyordum.

ben de diyorum ki sayın abdulhamit siz ne zaman değişik cevaplar verince bende o seviyede değişik konuşmaya başlıyorum.
yani siz kibar ve çok hoş üslup ile açıklamada bulunduğunuz zaman aynı üslup ile karşılık verebiliyorum.
ama ne zaman ki siz sizden ummayacağımız bir üslup kullanınca ister istemez size ayak uyduruyorum affediniz ben küçük olarak büyüğümü taklid ediyorum.

Alıntı
abdulhamit 
Lütfen ne demek istediğimi, ne mesaj vermek istediğimi daha aklı selim hal ile düşününüz. İthamlarınızı ona göre yapınız.
lütfen siz de yanlış anlaşılmaya neden olacak şekilde sizden beklenmeyecek cümleler kurmayınız.
yazılı ortamlarda yanlış anlaşılmalar çok fazla olmaktadır. bu nedenle daha açıklayıcı ve titiz bir üslup kullanırsak inşallah birbirimizi istemeden    kırmayız.

Alıntı
abdulhamit 
Ben kimseyi fikir belirtmesin demedim. Fikir belirtmek isteyenler kuran ayetlerini delil göstererek belirtsin.
Ne konuşmayalım mı o zaman ? Konuş konuş istediğin kadar konuş yalnız kuran ayetlerini  ile konuş, kuran ayetlerini delil gösterek konuş.
Ben neyi açıklamışım, açıkladığım tüm ayet ve konular tefsir kitaplarına uygun aksini savunan varsa buyrun yeniden tartışalım

sayın abdülhamit ben sizin gibi konu hakkında çalışma yapıp uzun yazılar eklemiyorum. önce aklıma takılan soruyu soruyorum. sonra kendi fikrimi belirtiyorum ve sonra kurandan veya resulden örnekler sunmaya çalışıyorum. yani amacım yavaş yavaş konuşarak ilerlemek.
sizin gibi herşeyi bir anda ortaya döker isem ne konuşulacak konu kalır ne okumaya göz !!!

Alıntı
abdulhamit
Ben bu kadar ayeti ve açıklamaları kurana hizmet olsun ve anlamayanlar anlasın diye yazdım . Hem de inceden inceye, tefsirleri de araştıraraktan , bununla beraber hala anlayamamış olan biri varsa o da siz değil ,benimdir herhalde değil mi ?[/color]

size ilk cevabımda şunu demiştim:

Alıntı
maxpayna
sayın abdulhamit metin çok uzun geldi ben direk başlığa fikirmi belirteyim;

kusura bakmayın o kadar uzun metinler okuyamıyorum zira gözlerim ağrımaya başladı. sizden de ricam yavaş yavaş konuşarak ilerleyelim. bir anda uzun metinlerin eklenmesi benim açımdan zor geliyor.

zaten sereder ile olan farklı fikrimiz nedeni ile konu üzerine konuştuk sizin metninize itiraz etmedim.

yaptığınız tekrar açıklama için allah razı olsun okudum evet.
sulh halinde ve düşmanlık halinde gayri müslime karşı tavırdaki farklılık konusunda hem fikiriz orda sorun yok

ama siz saygı sevgiden gelir demişsiniz ve bu noktadan hareketle saygı duyulmaz anlamında sonuca bağlamışsınız.
benim farklı düşündüğüm yer de burası.

sanırım saygı kavramının muhtevasında ortak değiliz. bu konuda kesin konuşmuyorum sadece benim fikrim böyle. konuşarak en doğruya ulaşacağız inşallah.

Alıntı
eliflamra
isterseniz konuyu biraz somut örnekler üzerinden konuşalım Qaniye saygınız var mıydı yok muydu? varsa sevgide mi var yoksa sadece hoşgörü mü?

allah razı olsun eliframra konuyu somutlaştırarak çok iyi etmişsin.
bir de hoşgörü kavramı var.  SAYGI  ve HOŞGÖRÜ...... aynısımı farklımıdır kime hangisi hangi şartta uygulanır ?....

somut örnek olarak ben qani'nin inkarcı olmasına rağmen inanca saygılı ve kibar olması nedeni ile şahsına, insan olması ve saygılı olması nedeni ile saygı duyuyorum. ama onun allahı inkar olan inancına saygı duymuyorum zira allahı inkar eden bir fikri adam yerine koymuyorum saymıyorum.

ve sayın abdulhamit mümtehine 8 ayetinde gösterdiğiniz gibi  Allah onlara iyilik yapmanızı, nezaketle ve adaletle davranmanızı yasaklamaz ibaresinden saygı duyma anlamı çıkarıyorum. bu ifadeler ile saygılı olmanın farkı nedir ki ?

yanlış anlamama ve anlaşılmama temennisi ile allaha emanet ediyorum sizleri saygı hürmet ve muhabbetlerimle.........
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #28 : 22 Ekim 2007, 01:55:45 ÖS 13 »

Değerli kardeşim maxpayna , konumuz inkar edene saygı olur mu, olmaz mı tartışmasını yaparken kendimizi mi unuttuk ? unutmayalım. Yani sizin ifadenizle inkar edene bile saygı duyabiliyorsak, ya bize  bize karşı !

İnananlar olarak biz allahın emri müminler birbirinin kardeşidir ayetini hiçe sayıp, birbirimize saygı duyup ,saygılı davranmayacak mıyız ? Birbirimize sert cümleler kurup , birbirimize hakaret mi edeceğiz ? Bu mudur ? Müslümanın uslubu ?

Dikkat edin ve bir daha okuyun, benim cümlelerimde size bir hakaret ve aşağılayıcı uslup göremezsiniz. Belki ifadeyi öyle algılamış olabilirsiniz , belki de ifadelerimden size öyle gelen bir anlam çıkarmış olabilirsiniz.

Benim ifadem çok net ve açık, hala şaşarım demişim neye ? Bunca ayet tefsirlerine rağmen hala konu tartışılıyorsa, işte asıl şaştım taraf bu noktadır ? Konu neye tartışılıyor ? Hangi ayet üzerine tartışılıyor ? İşte şaştığım taraf budur

siz de, sormayalım mı, konuşmayalım  mı ifadelerinize  üzüldüğüm nokta ise uzun ve titiz çalışmalarım sonucu, hemen hemen kuranın bu konu ile ilgili bütün ayetlerini inceden inceye ortaya çıkarmış ,tefsir etmişken , ayet hakkındaki soru ve görüş belirtmeden, kendi fikrinizi beyan etmiş olmanızdır, dilerdim ki, şu şöyle olsun . Şöyle olmasını beklerdim

Bakınız sayın abdulhamit bakın şu ayet, şöyle diyor siz ise yalnış tefsir ettiniz, O halde bu ayete göre saygı duyulabilir demeniz gerekmez miydi ?. Şeklindeki ifade

Alıntı
ama siz saygı sevgiden gelir demişsiniz ve bu noktadan hareketle saygı duyulmaz anlamında sonuca bağlamışsınız.
benim farklı düşündüğüm yer de burası.

Çok değerli maxpayna, gerçek saygı tabii ki, Kalb sevgisinden ileri gelir.
Siz düşmanınıza dahi yeri geldikçe saygı duyarsınız nasıl ?  Ama, İçten mi ? Kalben mi
?

Bizim inanmayanlara olan sevgimiz asla olamaz, fakat inanmayanları 2 kısma ayırdığımızda bize saldıranlar( BUnlara karşı ne sevgi ne de saygı duyulabilir ) ve bize saldırmayan ve bizlere iyilikte bulunanlar( İşte bunlara karşı bu davranışlarından dolayı kendilerine saygı duyar ve onların bize yaptığı iyiliklere karşılık iyilik yapar, kibar ve nazik de davranabiliriz ama unutmayın ki bu saygı onları kalbten sevmekten ileri gelmemektedir. Bakınız

MÜMTEHİNE-4: İbrahim'den ve onunla beraber olanlarda, sizin için gerçekten güzel bir örnek vardır. Onlar kavimlerine demişlerdi ki, "Biz sizden ve sizin Allah'tan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi tanımıyoruz. Siz bir tek Allah'a inanıncaya kadar sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve nefret belirmiştir"demişlerdir........

Yanlış anlamama ve anlaşılmama temennisi ile sizleri allaha emanet ediyorum .
sizleri saygı ve allahın kelamı ile selamlayor, hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #29 : 22 Ekim 2007, 02:09:05 ÖS 14 »

hamit abi afedesin bizim yaptığımız muhabbet sadece
daha evvelde başka bir yerde max la bu konuyu tartışmıştık sorun elbette ayetlerde değil sorun "saygı" kvramına yüklediğimiz anlamlarda yani her belleğin hemen her kavrama karşı özgün bir yaklaşımı varya sorun burda işte aslında sorun da değil muhabbet sadece

ayetlerin tefsirlerde ki yorumuna gelince hemen hiç bir ayet bütünüyle kapsamlı olarak açıklanmış değil her ayetin incelikleri herkese farklı olabilmektedir bu anlamın genişliğinden ve arapçanın zengin bir dil oluşundan kaynaklanmaktadır ..hani nuzül süreklilik arzeden bir kavram ya ...
ayrıca meşru dairede ayetleri kendi zihnimizde ve düşüncemizde tekrar yorumlamamız da islamın ısrarla önerdiği "tefekkür" kapsamına girer. hani ben açıkladım siz niye tekrardan tartışıyorsunuz aslında bana da biraz abes göründü belki de anlamamışız dimi burası tartışma platformu..
neyse emeğiniz için Allah razı olsun..evet haklısınız kardeşlik hukukunu ensar ve muhacir gibi titizlikle ve dikkatle korumadan hiiç bişeyi başaramayız ...kesinlikle haklısınız muhakkak müminler kardeştir!!!

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: