Pakistan'da Kurban Bayramı (İHH-2010)

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Kurban > Pakistan'da Kurban Bayramı (İHH-2010)
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Kurban > Pakistan'da Kurban Bayramı (İHH-2010)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Pakistan'da Kurban Bayramı (İHH-2010)  (Okunma Sayısı 10386 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
duaekseni
Aktif Üye

« : 25 Kasım 2010, 12:47:05 ÖS 12 »

Selamun Aleykum

Tüm forum üyesi kardeşlerimin geçmiş kurban bayramlarını tebrik ediyorum.

Bu başlık altında inşallah Pakistan'da geçirdiğim 9 günlük Kurban Bayramı ve diğer etkinliklerimize ilişkin resim ve izlenimlerimi gönlümün yettiği,kelamımın elverdiği ölçülerde paylaşımızına sunmaya çalışacağım.

Hepiniz Allah'ın emanetinde kalınız.Selam ve dua ile..

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
erbaiin
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2010, 02:03:53 ÖS 14 »

Aleykum Selam
teşekürler dua ekseni.
sizinde kurban bayramınız mübarek olsun demek isterdim ama  siz zaten, oldukça mübarek bir bayram geçirmişe benziyorsunuz.
Ne mutlu size.

daha önce ki gezi notlarınızı ilgiyle takip edenlerdenim.
gözlemleriniz ve değerlendirmeleriniz okuyucusunu hemen sarmalıyor.
{yani siz bu işi biliyorsunuz Smiley }

Bu sefer ki çalışma geziden ziyade ibadet notları olacak gibi...
İlgi ile takip edicez inşallah.

Selamlar.

Waşta erva!!
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2010, 03:57:23 ÖS 15 »

Sizinde geçmiş olan kurban bayramınız mübarek olsun.

İlk kez aşinası olacağım çalışmalarınızı merak içerisinde beklemekteyim.

şimdiden teşekkürler....
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2010, 04:04:46 ÖS 16 »

aleyküm selam duaekseni
Hoş gelmişsin foruma(uzun zaman oldu herhalde) Smiley
Geçmiş kurban bayramınız sizin de mübarek olsun
Bekleriz izlenimlerini bizlerle paylaşmanı

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2010, 10:52:23 ÖS 22 »

ve aleyna aleyküm selam muhterem duaekseni;
pakistana gideceğinizi söyleseydiniz direk size vekalet verirdik Smiley

rabbim hayır yolunda attığınız her adımın ecrini verir inşallah...
böylesi güzel bir yaşam ile örneklik gösterdiğiniz için allah razı olsun...

paylaşımlarınızı bekliyoruz (resim konusunda yardıma her daim hazırım Smiley )

saygılarımla...
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2010, 12:19:46 ÖÖ 00 »

değerli erbaiin,Waşta erva,Fecr ve max kardeşlerim.

inşallah paylaşımda bulunacağım da!
"da" sı da ne oluyor? diyorsanız.
cevabı max kardeşim bilmiş.Smiley zaten oldu bitti resim ekleme hususunda özürlüydüm, üstüne üstlük bir de foruma girmeye epey ara verdiğimden hepten unutmuşum.Bu gün bir ara denedim ayıptır söylemesi beceremedim.Zaten eklerken kullandığım siteden yüklediklerimde 3 ayda miadını doldurduğundan  resimler gidiyor yerine bir x (çarpı işareti) kalıyordu.

iyisimi ben yazılarını yazıp resimleri numaralandırıp max kardeşime göndereyim o da zahmetim olacak foruma eklesin inşallah.

Rabbe emanet.Selam ve dua ile..

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2010, 12:32:13 ÖÖ 00 »

Alıntı
duaekseni
iyisimi ben yazılarını yazıp resimleri numaralandırıp max kardeşime göndereyim o da zahmetim olacak foruma eklesin inşallah.

Smiley
estağfurullah zahmet değil zevkle yardımcı olurum. siz resimleri mail atarsınız inşallah gerisini halletmeye çalışırım.
saygılarımla...
vesâir
Süper Aktif Üye

I'm muslim don't panic

« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2010, 03:34:43 ÖS 15 »

merakla bekliyoruz inş ..durumu canlı bir şahid den dinlemek ayrıca önemli

"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2010, 02:07:14 ÖÖ 02 »

CAN PAKİSTAN !..

PAKİSTAN –İHH KURBAN 2010      

Sayın Demet Tezcan Hanımefendi telefon ederek; Pakistan’da Kurban–2010 etkinliğinde görev almamı teklif ettiğinde hiç düşünmeden memnuniyetle kabul ettim.  

Bana bu gün müsaade edin ailemle görüşüp yarın size kesin fikrimi belirteyim dedim.  

Zaten İHH Hanım gönüllüleri olarak 20 gündür Kurban’a ilişkin 5 bin el ilanı dağıtmış, belediyeden alınan izinle Kurban Bilgilendirme Çadır’ı kurmuştuk.

Rabbimin lûtfuyla böyle ulvî bir yolun yolcusu olmam teklif edildiğinde sanki umreye gidiyormuşçasına bir heyecan ve duygu hissettim.

Gideceğim kesinleşince 24 adet kurbanın bizzat vekâleti ve iki valiz dolusu giyecek ve kız çocukları için süs eşyasıyla birlikte 14 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Atatürk Hava Limanından Abu Dabi üzerinden aktarmalı olarak İslamabat’a ulaştık.

Bizim grup 17 kişiden oluşuyordu.3 Bayan 14 Bay.Beyaz TV,A.A.,TV5,Yenişafak’tan medya mensubu kardeşlerimizde bu sayıya dahildi.Pakistan’dan yapılacak ziyaret,denetim ve Kurban organizasyonunu Türkiye’ye iletmek üzere.

İslamabad’da kalacağımız otel (adı: Burjel Arap) eski bir malikâne.(1)

İç ve dış süslemelerinde kullanılan alçı ve ahşap motifler o kadar abartılı ki! İnsanın gözünü yoruyor, içine daral getiriyor. En azından bende böyle bir izlenim bıraktı. Zaten bu bölgede genellikle geniş bahçeler içinde evler var.Bahçe kapılarında adres ve oturanların adları (Doktor,mimar vb) ,unvanları yazılı.Belli ki kalburüstü zengin okumuş yazmış kesim.  

Otele yerleştiğimizin sabahı önceden yapılan plan çerçevesinde;

-Ravalpindi’deki Adaila cezaevi: İHH nın Pakistan’da ki ilk çalışmalarını başlattığı yerlerden biri olan cezaevinde 6 bin mahkum kalıyormuş. Burada değişik kurslar, dersler, eğitim faaliyetleri ile mahkûmların rehabilitasyonu sağlanmakta.(11)

Cezaevinin bazı bölümlerini gezmek üzere kollarımızda “damgalar” vurulmuş halde kalkıyoruz oturduğumuz yerlerden.

(2)Damga da nerden çıktı diyeceksiniz şimdi. İzah edeyim. Kapıdan girerken sağ avuç ayalarımıza başgardiyan elindeki sabit kalemle kendi imzasını attı. Bir diğer gardiyan da üçgen şeklinde bir mühür/damga bastı. Daha önce hiç cezaevi tecrübem olmadığından Türkiye’de de bu uygulama var mı bilemiyorum. Yada prosedür nasıl işler bilgim yok.

Önden rap-rap sert adımlarla yürüyüp giden gür sesli ama çok zayıf sırım gibi bir gardiyanın yüksek perdeden narasıyla irkildim. Daha sonraki tekmillerinde alıştım ama ilk duyduğumda ben bile nerdeyse “hazır ol”a geçecektim. Sebep yanımızda Cezaevi Müdür’ü ve biz çok önemli protokol gerektirecek kadar önemli konukların olmasıymış. Hadi canım kendinize önem addetmeyin demeyin.

Zira önemli üst düzey ziyaretçilere bilirsiniz kırmızı halı serilir. Cezaevinin kırmızı halısı da mahkûmların baharatlardan kapı girişine yapmış olduğu motiflermiş.(3) Yani kırmızı halı değil ama cezaevivari kırmızı halı yerine geçen baharat motifli doğal halıdan geçerek girdik.

Pakistan’da ki tüm ziyaret, denetim, yardım çalışması, devlet erkânıyla yapılan bilgilendirme görüşmelerinde İHH nın çok önemsendiğine ciddiye alındığına ve her türlü yardımın yapıldığına şahit oldum. Bu da beni memnun etti. Türkiye’de yaptığımız kermes, yardım organizasyonları, eylemler vb çabalarımızın samimi ve ciddi bir şekilde insanlığın hizmetine dönüştüğüne bizzat şahitlik etmem çalışma azmi ve huzur verdi.

Cezaevinde her yer dökülüyor. Sağlıklı insan bile o koşullarda dışarıya hasta çıkar. Rabbim kimseyi düşürmesin, düşecek yanlış, hata, (ola ki) iftiraya maruz bırakmasın.
Mahkûmlara; Hafızlık, Bilgisayar, Metal işçiliği, halı-kilim dokuma, spor vb eğitimler verilmekte. Bu eğitimlere katılanlarda ceza indirimi uygulanmaktaymış. Biri bayan iki de Türk mahkûm varmış.

Fatma Hn.la cezaevi yönetimi görüşmemizi sağladı.(4)Fatma Hm.Pakistan’a 25 kg eroin sokarken yakalanmış.Cezası kesinleşmiş.25 yıla mahkum olmuş ve 9 yıldır cezaevinde yatıyormuş.Aflar,iyi hal vb indirimlerle 18 yılı tamamlamış ve 7 yıl daha içeride kalacakmış.Kendisine iftira atıldığını havalimanında bagajının değiştirildiğini iddia edip Türkiye’nin sahip çıkmadığından yakındı.Bu işler başına gelmeden önce eşinden ayrılmış,dağılmış bir aileye mensup,güneydoğu Anadolu kökenli ve İstanbul’da tek başına yaşarken gezme amacıyla İslamabat’a geldiğini ve iftiraya maruz kaldığını söyledi.Uzunca bir sürede psikolojik tedavi görmüş.Zaten bizimle konuşurken de bunu konuşma ve tavırlarından çok kolay gözlemleyebiliyorsunuz.Eşinden çok öncelerde ayrılmış olmasına rağmen Pakistan yasalarına göre ayrılmış olduğu eşinin adıyla kayıtlı.Fatma Adnan. İnsanın içi cız ediyor. Muhtemelen iftira değil yakalattığı uyuşturucu. Ancak hayat hikâyesini dinleyince onu bu sonuçlara sürükleyen sonun kaçınılmaz olduğu da aşikâr. Cezası bitip buradan çıktığında gidecek yeri, evi, ailesi yok. Asıl dramın büyüğü ileride diye düşünüp dua ediyorum.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hüseyin Oruç’un Cezaevi Md.ile yaptığı görüşmeyle 10 mahkumun kefaletleri olan meblağ İHH Vakfı’nca ödenerek bayramı evlerinde geçirmeleri sağlandı.

(5)Onların ve bizlerin sevinçleri gözyaşı olup aktı gözlerimizden.

../.. (1)

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2010, 02:10:21 ÖÖ 02 »

-Faysal Camii : Eski Ankara belediye Bşk. Olan Mimar Vedat Dalokay’ın projesini çizdiği,Suud Kralı Faysal’ın finansörlüğünü yaptığı muhteşem bir eser olan Faysal Camiini ziyaretle akşam namazlarımızı eda ediyoruz.(6)

Dünyanın en büyük camilerinden Faysal Camisi  5.000 m2 üzerine yapılmış 74.000 kişi kapasiteli bir camidir.

1966 yılında Suudi Arabistan Kralı Faysal bin Abdül Aziz'in, İslamabad'ı ziyaretinde, önerisi ile gündeme gelen proje için, 1969 yılında Proje Yarışması düzenlenmiş. 43 ülkeden gelen 17 proje arasından Vedat Dalokay'ın Kocatepe Cami'si için düşündüğü proje yarışmayı kazanmış.

1976 yılında Suudi Arabistan Devleti'nden alınan 130 milyon Suud riyali ile inşasına başlanmış ve 1986 yılında ibadete açılmıştır. Dört minareli ve arap çadırlarını andıran mimari tarzında, Gines rekorlar kitabına girmiş dünyanın en büyük camisi olma özelliğine de sahip.

Caminin içi de muhteşem. Açık bir Kur’an şeklindeki mihrabı ve çok özel minberi görülmeye değer.

İç mekâna ait tüm bu güzellikleri hanımlara ait bölümden görebilmeniz mümkün değil zira nerdeyse tavana kadar kafes gibi bir blok var. Akşam namazından sonra kapılarına kilit vurulan caminin güvenlik görevlilerine Türkiye’den geldiğimi, bir daha gelmemin mümkün olamayacağını ifade edip, birazda zorlayarak girip gezdim.

Faysal Camii avlusunna girerken uçağı düşürülerek ölen Pakistan’ın devlet başkanlarından Ziya-ül Hak’ın mezarı bulunmakta.
(46)

-Azad Keşmir Cumhurbaşkanını Ziyaret: Eyalet Cumhurbaşkanı Raja Zulkarneyn’i ziyaret ediyoruz.

(7-8)

İHH ve Kardeş Kurum Hubeyb Vakfı yetkilileri görüşmelerde bulunup Kurban ve diğer etkinliklerimiz hakkında bilgi veriyor ikram edilen öğle yemeğini müteakip ayrılıyoruz.

-Müslüman Ligi Partisi Genel Başkanını Ziyaret: İHH Gönüllüleri, medya mensubu ve İHH yetkililerinden oluşan bir heyet halinde Mavi Marmara Gemisi’ne baskın yapıldığında en büyük tepkiyi ve gösterileri organize etmede etkin olan muhalefetin güçlü partisinin Genel Başkanını ziyarete gidiyoruz.
(9)

Burada A dan Z ye kadar Müslüman Ligi partisi varmış. Şaka değil arada atlayan harfler var mı bilemiyorum ancak 80 kusur partinin çoğu Müslüman Ligi adını taşıyor ve birbirinden harflerle ayrılıyormuş.

Genel Başkan; Türkiye, Başbakan Recep Tayip Erdoğan  ve İHH’nın çalışmaları hakkında övücü bir konuşma yapıyor. Teşekkür ediyor. Üç bayan milletvekillide orada bulunuyorlardı. Bir müddet sohbet ediyoruz

-RUMİ Okul-Yetimhane:Haripur’da ki Afgan Mülteci çocukları için 2003 yılında kurulmuş olan 750 öğrenci kapasiteli barınma ve eğitim veren okula gidiyoruz.Gül yaprakları,marşlar ve sevinç gösterileriyle karşılanıyoruz.Bizim için hazırlanan programı izliyor,sınıfları geziyor,öğretmenlerle hasbıhal ediyor,getirdiğimiz kurban etlerini mülteci öğrencilerin ailelerine veriyoruz.Ana okulundan orta öğrenime kadar öğrenciler mevcut.Hepsinin de gözlerinin içi gülüyor.

Afganlar Türkiye ile aynı gün, Pakistan ise bir gün sonra Kurban Bayramını kutlayacaklar. Bugün Afganlar ve bizim için arife. Kız öğrenciler ellerine kınalar yakınmış.
(9)

Bize de kına yakıyorlar. İçi kına dolu bizim pasta süslemede kullandığımız krem şanti torbalarına benzer bir torbanın ucunda (10) kalem ucu gibi bölümden usta bir ressama taş çıkartırcasına harika çiçek motifleri yapıyor.10 dakikada kurur sonra yıkayabilirsiniz diyor gülümserken kına yakan öğrenci kız.

İnşallah çok daha iyilikler, güzellikler, imkânlarda buluşmak dilekleriyle ayrılıyoruz.

../..(2)

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2010, 02:14:30 ÖÖ 02 »

-Muzaffarabad-Rara Khubaib (Hubeyb) Collece: Türk Mühendisler tarafından depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon tarzda yapılan kolej binasının çevre düzenlemesi, içi dışı, sınıfları, öğrencilerinin kılık kıyafeti, yüzü -gözü, öğretmenleri velhasıl-ı kelam her şey çok güzel, umut verici, iç açıcı. Yönetimin başarısı her alanda gözle görülür oranda her bir şeye yansımış. Kendini ülkesine, insanlığa, ümmete adamış kocaman güzel yürekli insanların emeği, duasıyla 100 ü yetim toplam 450 filizin yetiştirildiği bir ilim yuvası.(12-15)

Okula İngilizce,Urduca ve matematikten sınav yapılarak başarılı olanlar alınıyormuş.
Önceleri yetimlerle (ki Pakistan’da her ne kadar bu sistem kırılmış olsa da kültüründen gelen kırıntılarla kast sistemi zihniyeti var) normal aileler çocuklarının bir arada okumasını istemediklerinden kayıt yaptırmaktan imtina etmişler.Zamanla kolejin başarısını görünce İslamabad’dan bile paralı olarak çocuklarının kabul edilmesi için zengin ve üst düzey ailelerin müracaatları artmış.

Kolejin laboratuarını Nur Cemaatinden kardeşlerimiz yaptırmış ve adını Bediüzzaman Said Nursi koymuşlar.

Başarılı, mutlu, kendinden emin edepli çocukları gördükçe, insanın hiç buradan ayrılmasam diyesi geliyor. Bu başarının sırrını soruyoruz Okulun Müdürü ve eşi yardımcısı hanımefendiye. (13-14)

Cezaya değil ödüle dayalı bir eğitim var. Örneğin derslerinde başarılı,sorumluluk sahibi, güzel örneklik teşkil eden öğrenciler müdür ve öğretmenlerle uzun teneffüs aralarında birlikte oturup pasta meyve suyu ikramında kendi sorunlarından bahsedip çözüm önerilerinde bulunuyorlarmış.

Cuma namazları,teravih namazları hafız bir öğrencinin arkasında tüm yönetici ve öğretmenlerle birlikte kılınıyor.Tek başına bir çocuğa hediye veremiyorsunuz.Paylaşma öğretiliyor.Nitekim aramızda topladığımız bayram harçlıkları olan 3000 ABD Dolarını da eşit dağıtılmak üzere okul yönetimine teslim ediyoruz.Yetim vurgusu,acımasıyla çocukların ezik yetişmesini önlemeye yönelik önlemler alınmış.Her organizasyon çocuklar tarafından yapılıyor yönetim geri planda destek ve yol gösterici olarak yer alıyor.

Kız futbol,basketbol,voleybol,karate takımları bile var.Her karşılaşmanızda mutlaka selam veriyorlar,selam alıyorlar gülen gözler ve güzel yüzlerle.

Anlatmayla bitmez en iyisi gidip yerinde görün.17 bayan 3 erkek öğretmen var.Türkiye’den Türkçe öğretmenine ihtiyaç varmış.Gidip görev alacak şanslı kardeşlerimize ne mutlu.Kurbanlar kesiliyor.Götürdüğümüz bayramlıkları dağıtıyoruz.
Kesilen kurbanların bir kısmını yakındaki cezaevini ziyaret edip orada dağıtıyoruz.Bir kısmı kolejde kalıyor.

Birazını da orada bulunan yüksekkk dağların başındaki Afgan mülteci köylerine götürüyoruz.(41-42-43-44-45-48)

Gönlümüz Rara’da Kolej’de kalarak düşüyoruz yollara.

-Peshawar Kızılay Çadırları:Kesilen kurbanları dağıtıyoruz.Çocuklara götürdüğümüz balon,toka-küpe türü süs eşyalarını veriyoruz.Bayram olduğundan onlar zaten süslenmişler.Küçücük kızlar bile rastgele gözünü kaşını boyamış öyle tatlılar ki.(16-17-18-19-20)

../..(3)

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2010, 02:18:35 ÖÖ 02 »

-Nowshera Devlet hastanesi: selde hiçbir alet edavatı kalmayan,binasının tamamıda neredeyse çatıya yakın sular altında kalan 2 milyon kişiye sağlık yardımı sunmaya çalışan hastane içler acısı.Başhekim İHH ve Hubeyb Vakfı’nın onarım ve cihaz için yardımda bulunduklarını teşekkürleri ile birlikte belirtiyor.İHH nın yaptırdığı onarım ve yardımları gezdirerek gösteriyor,proje aşamasında olanlar hakkında bilgi veriyor.

-Nowshera Muhsin Yazıcıoğlu Köyü anahtar Teslimi:BBP tarafından Merhum Muhsin Yazıcıoğlu adına yaptırılan evlerin bulunduğu köyde sel mağduru aileler için yaptırılan evlerin anahtar teslim törenine Başkan Yalçın Topçu ve parti heyeti ile katılıyoruz.Yine coşku,yine sevinç hakim Pakistan’lı çocuk ve büyük tüm kardeşlerimizin yüzünde.(21-22-23-24)

Ayrıca Tohum ve gübre dağıtıyoruz çiftçi kardeşlerimize. (47)

-Pencap Eyaleti Muzaffargarh Bölgesi Hamzavala Köyü: İHH nın yaptırdığı çadır köye geliyoruz.İki gün burada kalacağız.Selden en çok zarar gören yerlerin başında gelen bu bölgede Bursa İHH’da iki adet (Osmanlı ve Emir Sultan) 85 haneli köy kurmayı üstlenmiş.Şu an 51  prefabrik yapılmış mağdur ailelere verilecek daha sonra kalıcı konutlar yapıldıkça bu evlere yerleştirileceklermiş.Toplam 1000 konutluk okulu,mescidi,sağlık kompleksi olan bir proje.(26)

İHH adına  yetkili Çeçen lakaplı Hacerat kardeşimiz buradaki sorumlu.Tanıdık yürekli bir mücahit.İşte bu projenin temeline dualarla vira bismillah deyip hepimiz birer tuğla ve harç koyuyoruz tüm yardımsever gönüllüler adına.

Hacerat kardeşimizden tanıdık bir sima diye bahsettim. Evet, hani 1996 yılında Çeçen cihadını dünyaya duyurmak için Trabzon’dan Soçi limanına giden Avrasya adlı feribotu kaçıran Çeçenleri hatırlarız hepimiz. Muhammed Tokcan ve arkadaşları.İşte onlardan Erdinç Tekir namı diğer Çeçen Hacerat.Ama bir türlü becerip ismini doğru düzgün telaffuz edemedik.Kimimiz ;Hucurat,kimi;mücevharat hatta; Haşarat diyenimiz bile oldu. En sonunda Türkçedeki karşılığı olan Erdinç deyin dedi böylece kardeşimizde rahatladı bizde.

(not:eylemi merak edenler için Hacerat kardeşimizle yapılmış bir röportaja ilişkin link: http://www.ebmhaber.com.tr/detay/13600/avrasya-feribotunu-kaciran-tekirden-ilginc-aciklamalar.htm)

Yine Hacerat kardeşimiz dünyanın en ünlü ve etkin aktivistlerinden diyerek ve temel atma töreni için gelmiş olan arkadaşını tanıttı. Aslen Pakistanlı olan ancak İngiltere’de doğmuş İngiliz vatandaşı olan Muhammet Şakil.Şakil ,Mavi Marmara Gemisi’nin İngiltere’de ki etkin aktivistlerindenmiş.

(29)Şapkasında mazlum konumdaki bir hayli ülkenin minik bayraklarından oluşan rozetler taşıyor.Soruyorum nedir çalışma ve ilgi alanınız diye.Cevabı zulmün olduğu yerde milleti kimliği fark etmez mazlumun yanında yer almak ve diğer insanlarında bir şekilde dikkatini çekip bilgilendirip,bilinçlenmelerini sağlayıp zalime karşı cephe oluşturmak diyor.

İslamabad’a bizimle birlikte dönüyor.Bizim minibüsü kullanıyor.Bir ara cebinden çocuklara götürdüğümüz top şekerlerden iki tane çıkarıyor.Birini yanında oturan Pakistan’da öğretmenlik yapan hocaya uzatıp diğerini kendisi yalamaya başlıyor.Habersiz fotoğrafını çekip gösteriyorum. Eliyle “süper” işareti yapıp gülüyor.(28)

Kampta yemekleri yapan Afgan Türkmeni Muhammed İsa’nın yaptığı ciğer yemeğinin tadı damağımızda kaldı. Püf noktasını sordum ve meraklıları için tarifini aldım.

Karaciğerin zarını ve temizlenmesi gereken yerlerini atıp kuşbaşı doğramış. Güzelce kanlarını yıkayıp 5 diş sarımsak ve iki orta büyüklükte soğanı doğramış. Biraz tuzla birlikte karıştırıp öğlenden pişireceği akşama kadar dinlendirmiş. Bir tencereye koyduğu sıvı yağda ciğerleri hafif kızartıp kevgirle yağdan çıkardı ve diğer bir tencerede doğradığı 7-8 tane domates ve 2 soğanı az yağla şöyle bir kavurdu.2 sivri acı biberi de kıyıp tencerede onları bir müddet ezerek kavurdu. Sonra yağlarını süzdüğü ciğerleri de ilave edip karıştırarak bir müddet daha sote etti. Nefisti, denemenizi öneririm.

../..(4)

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #12 : 02 Aralık 2010, 02:22:21 ÖÖ 02 »

-KUNAAL SHARİF KÖYÜ:İsmailağa Köyü Mahmut Ustaosmanoğlu Külliyesi:İsmailağa Cemaati mensubu kardeşlerimizin yaptırmış olduğu 25 evin bulunduğu köye gidiyoruz.Kurban eti dağıtıp kardeşlerimizle bayramlaşıyoruz.Her yer kumlarla kaplı ve yer yer hala sel sularının mevcut olduğu afet bölgesi.(30-31-32-35)

Bu güzel güneş batımı manzarasına bakıp bir gölden sanmayın. Hala çekilmemiş sel suların da batıp giden güneşin yansıması. (52)

-Darul Ulum Hakkaniye-Kasımiye Medresesi: Medresede yönetici ve öğretmenlerden bilgi alıyoruz. Bir yıl İngilizce ve Arapça dil öğreniminden sonra toplam 9 yıl süren eğitime 500 öğrenci devam etmekteymiş. Okutulan dersler arasında Hafızlık, tefsir, Hadis, fıkıh, mantık, felsefe, şeriat, akaid  var. Yine burada da kurbanlar kesiliyor.(34)

İkram edilen muz ve kolalar içilirken Pakistan İslam Üniversitesinde Hukuk okumuş Gezer Terlikleri Genel Müdürü Kardeşimin tercümanlığında müderris ve mollalara bazı sorular yöneltiyorum. Özellikle Mevdudi’ye ilişkin aldığım cevap şaşırtıcı. Benim için çok önemli bir müfessir olan merhum Mevdudi’ye aynen Türkiye’de bir kısım kesimin sapık, zındık, modernist nitelemesine burada da rastlıyorum.

Yine Lâl Mescidi çerçevesinde medreselerin sorunları,sistem tarafından üzerlerinde baskı olup olmadığını sorduğumda (ki videoya alıyordum o anda) başkalarıyla özellikle basında paylaşmamam hususunda ricada bulunarak yüzeysel cevaplar veriyor.Ben basın mensubu değilim şahsi olarak merak edip arşiv amaçlı kaydediyorum açıklamasında bulunuyorum.

-NWFP DIST D I KHAN:  Veziristan yönünde  Diyahan Bölgesinde İstanbul’dan bir iş adamı (Halit Bey) yaptırdığı  evlerin anahtar teslimi ve ev sahiplerine kap kacak ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak üzere aile başına içinde 500 ABD Doları bulunan zarfları teslim ediyoruz.

Turizm Bakanı Fazul rahman’da iştirak ediyor.(35)Anahtar telim töreni için alana giderken hepimizin boynuna çiçekler ve simlerden yapılmış rengarenk kolyeler takıyorlar.Erkeklerin başına ayrıca birer de yöresel puşi gibi bir bezi sarık misali sarıyorlar.

Biz hanımlardan hariç onların başına ayrıca birde ‘’kuş kondurdular’’ diyorum yanımdaki arkadaşa.(39)

Turizm Bakanının evinde katı bir haremlik selamlık uygulanıyor. Pakistan’ın hiçbir yerinde rastlamadığım bir hassasiyet bu. Evin hanımefendisinin ismi Abda. Bakanın ikinci eşiymiş. Sokakta burka giyiyorlarmış.(36) Görebilir miyim diyorum. Getiriyor ve izin alıp deniyorum. Alın ve göz hizasında çok sık kumaştan kafesimsi bir bölümden görmek için gayret sarf ediyorum. Benim önüme bakarak zorlukla yürüdüğümü görünce “Müşkül, müşkül” diyerek kendileri içinde çok rahat görüş alanı sağlamadığını söylüyor.

Daha sonra Veziristan yöresine özgü eteğinin 22 metre bürümcük kumaştan yapılmış son derece süslü üzerindeki gümüş süslemeler sebebiyle çok ağır bir kıyafet daha getiriyor. Gelinlik mi soruma “ Hayır, Ev kıyafeti” cevabını alıyorum. Ev için özenle hazırlanmış dikkat çekici bir elbise.(37)

Buraya gelirken kara yolunda ki ulaşım araçlarını görünce yüz yıl öncesine aitmişçesine görüntüler enteresan.Bir diğer deyişle geri kalmışlığın,yokluğun belgesi.(38)

Birde araçlar ne kadar süslü ise sahibi o kadar zengin anlamına gelen rengârenk motiflerle bezeli araçlar çok hoş.(53)

../..(5)

duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #13 : 02 Aralık 2010, 02:25:23 ÖÖ 02 »

-Pakistan Anıtı: Pakistan’ın kurucusu ve ilk devlet başkanı Muhammed Ali Cinnah ve allame İkbal’e atfen rölyeflerinde bulunduğu anıta gidiyoruz. Geniş bir arazi özerine yapılmış olan bu anıtın tam karşı cephesinde Pakistan’ın tarihini anlatan mükemmel bir müze var. Görülmeye değer. (39)

-Lâl Mescidi:yetim biriminden sorumlu ve yetkili kardeşlerimizin değerlendirme toplantısı için İHH’nın Pakistan’daki Kardeş kuruluşu Hubeyb Vakfı’nın merkezine gitmeleriyle Aktif gönüllülerden bir grupla birlikte korkunç katliamın yaşandığı Kırmızı Mescid diye de bilinen Lâl Mescide gidiyoruz.İmamdan bilgi rica ettiğimizde İngilizce bilmediğini gerekçe göstererek bir yere telefon ediyor.

Bilgi vermek üzere gelen kişi Reuters Muhabiri Selman Rao olduğunu söylüyor.2007 yılında Talibana elaman yetiştirdiği gerekçesiyle devlet tarafından operasyon yapıldığını 13 gün süren bu operasyonlarda 2 bin kız öğrencinin ve cami imamı Mevlana Abdürreşit Gazi’nin de öldürüldüğünü söylüyor.Her ne kadar mescid olarak adlanrırılsa da Medrese eğitimi verilen bu kurumda İngilizce,Bilgisayar,şeriat,hadis,hafızlık,tefsir,fıkıh,akaid vs derslerin verildiği söylüyor.(40)

ABD nin islami direnişi kırmak amacıyla işbirlikçisi General Müşerref Pervez’i maşa olarak kullandığı 2007 yılında gerçekleştirilen katliamın asıl sebebine ilişkin aşağıda ki linkteki makaleyi okumanızı öneririm.

http://haksozhaber.net/okul_v2/article_detail.php?id=5292

-Msal –Muhammadan İleri Öğrenme Afgan Yetimhanesi ve okulu:  Rawalpindi’de; 2003 yılında Kardeş kuruluş Hubeyb Vakfı başkanın evini bağışlamasıyla açılan yetimhanede 82 yetim afgan kız çocuğu yatılı olarak kalıyor.

MSAL’da kızların tüm ihtiyaçları karşılanarak zihinsel yeteneklerine göre farklı özel okullara yerleştirilmeleri sağlanmaktadır.Bursa’dan gelen iki kardeşimiz orada yetimlerini bulup fotoğraf çektiriyorlar.Ben de tek sponsoru olmayan Mehrin Raza’ya orada rastlıyorum.

Kapıdan girince hemen ilk dikkatimi çeken coçuk olması ayrıca güzel bir tevafuk.Kucağıma alıp saçlarını okşadığımda öyle güzel gülümsüyor ki! Kendimi tutamayıp ağlamaya başlıyorum.Tekrar tekrar neden ağladığımı soruyor.

Ahh Mehrin! Sana nasıl anlatayım ki duygularımı?Sözün bittiği özün devreye girdiği an benim için şu an.Yetimler Yetimi, Yetimlerin Hamisi (sav) diyor ya “Kalbiniz katılaştıysa bir yetimin başını okşayın” diye. Hani çok ta katı kalpli değilimdir ama şu an sanki yüreğim bir avuç pamuk misali uçuverecek yuvasından.

Elini sıkıp-alıp öptüğümde yutkunarak cevap vermeye çalışıyorum.”Ben Seni arıyordum.Türkiye’den gelip seni burada bulunca çok sevindim onun için kendimi tutamadım sevinçten ağlıyorum” diyorum.

Yalan değil.Babası şehit afganistan mücahidi olan Mehrin’i ilk gördüğüm anda gözlerimi alamadım ondan.Sponsoru olmayan zor durumda bir çocuk olduğunu öğrenince benim kızım olsun o çoçuk dedim.Ve çok güzel bir tevafukla o çocuk MEHRİN’di.(49-50)

Afgan türkmeni rehberimize MEHRİN’in anlamını soruyorum.”becerikli,hamarat,iffetli “ anlamlarına gelir diyor.

Bu Pakistan bana bir başka türlü ağlamayı öğretti.Her çocuk yetim,her kadın dul,her erkek mustazaf sanki. Yüreğin hassaslaşıp yumuşaması böyle bir şeymiş meğer!

Şahit olduklarımın bir tutamını,hissettiklerimden bir fiskeyi aktarabildim ancak.

Sonuç Olarak:  14-22 Kasım 2010 tarihleri arasındaki bu çalışmalarımız vesilesiyle Pakistanlı kardeşlerimi daha yakından tanıma fırsatı buldum.,İHH ve Hubeyb Vakfının birlikte yaptıkları çalışmaları bizzat yerinde görme imkanım oldu.2010 Yılında Pakistan'da toplam İHH olarak 12500 kurbanın  kesilip dağıtılmasına vesile olundu elhamdülillah.

Dönüşte İHH gönüllüsü kardeşlerime yaptıkları her çalışmanın ve her kuruşun Rabbimin izniyle birr için sarf edildiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.Ciddi ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla organize çalışan İHH Vakfı mensupları olarak,her gittiğimiz yerde üst düzey kabul ve teveccüh gördük.

Seyahatlerimizin çoğunluğunda devlet tarafından tahsis edilmiş bazen üç bazen dört minibüslük ekibimize önde ve arka da iki polis aracı ve polisler eskortluk ettiler. (39)

Bu ibadeti nasip eden Rabbime şükr,İHH’ya da teşekkür ediyorum.

Selam ve muhabbed ola..

(duaekseni)

(6.Son Bölüm)

FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #14 : 02 Aralık 2010, 11:45:55 ÖÖ 11 »

Allah razı olsun
Çok güzel anlatmışsınız.
Yazıdaki rakamlar, herhalde resimlerle yazıyı anlattığınızı gösteriyor ama resimler yüklenmemiş.(Herhalde resimleri yüklemek Maxpayna'ya kaldı Smiley )

İzlenimlerinizin devamını bekleriz

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: