İNSANIN KULLUK GÖREVİ NEDİR?

(1/1)

irsad83:
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
30.      Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada BOZGUNCULUK yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler, Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.     
31.    Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, "Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.    
32.    Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.    
33.    Allah şöyle dedi: "Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle." Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, "Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi. (BAKARA)

İnsanın kulluk görevi
Bozgunculuk ve kan dökmek değil bunun zıddı olan Islah etmek ve Adaleti tesis etmek

Peki ADALET nedir?
Her hak sahibine hakkının verilmesidir

Peki hak nedir?
HAK Rabbinden (gelen)dir. Şu halde sakın kuşkuya kapılanlardan olma.(BAKARA147)

kişinin rabinden gelen ile kendi üzerinde ,içinde bulunduğu toplumda,yeryüzünde hükmedilmesi  için rabınden gelen metot üzere  Allahın ona verdikleriyle mücadele etmesidir kişinin kulluk görevi

Ve elbet insan bu mücadeleye namazla oruçla zikir ile tefekkür ile girebilir ve sabit kalabilir.
ve yine elbet tüm bunları yaparken hiçbir kimseden karşılık beklemeden yanlızca  onun rızasını kazanmak için onun kulu olduğu bilinciyle yapmasıdır.

insanın kulluk görevi namaz kılması rabbini bilmesi değildir kulluk görevi budur.

Navigasyon

[0] Mesajlar