Bay Müflis!

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Köşe Yazıları > İlyas UÇAR > Bay Müflis!
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > GENEL (Bilgi Platformu) > Köşe Yazıları > İlyas UÇAR > Bay Müflis!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Bay Müflis!  (Okunma Sayısı 2438 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Evvâh
idp yazarı
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 211


İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)


WWW
« : 14 Mart 2010, 05:03:11 ÖS 17 »

Hamd Alemlerin Rabbine,  salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman  ve Rahîm olan ALLAH'ın adıyla...

Müflis, dilimizde batmış,  bitmiş, tükenmiş, iflas etmiş kişi manasına gelmektedir. Zaten halk  arasında da "falanca iflas etmiş" gibi bir kullanım mevcuttur. Herşeyi  materyalist bir mantalite ile anlatmaya ve açıklamaya çalışanlara yine  her konuda olduğu gibi bu konuda da en iyi cevabı dinimiz veriyor.  Gerçek müflis kimdir veya esasında bir insan nasıl müflis hale gelir  bakalım, hep beraber öğrenelim:

Ebü Hüreyre radıyALLAHu  anh'den  rivayet edildiğine göre, Rasülullah sallALLAHu aleyhi ve  sellem:
"Müflis kimdir, biliyor  musunuz?" diye sordu. Ashab:

       - Bizim aramızda  müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler. 

Rasülullah sallALLAHu  aleyhi ve sellem:

"Şüphesiz ki ümmetimin  müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekat  sevabıyla gelip, fakat şuna sövüp, buna zina isnad ve iftirası yapıp, şunun  malını  yiyip, bunun kanını döküp, şunu dövüp, bu sebeple iyiliklerinin  sevabı  şuna buna  verilen ve üzerindeki kul hakları bitmeden  sevapları biterse,  hak sahiplerinin günahları kendisine  yükletilip sonra da cehenneme atılan  kimsedir" buyurdular. [1]

Kurân'ı Kerim'de birçok ayette vurgulanan, ibadetlerin  ve amellerin boşa gitme tehlikesi, kendisine yazık edenlerin ve  kendisini ibadetleri ile kandıran kimselerin varlığından bahsedilmesi  burada bahsi geçen müflis kelimesi ile eşdeğer manayı ihtiva etmekte  sanırım. Kutsal kitabımızı hem ruhu hem de bedeni ile taşıyan ve  ahlakıyla büsbütün Kur'an olan Efendimiz (s.a.v.) buradaki söylemi ile  hem ashabına birşey öğretiyor hem de kendinden sonra gelecek ümmetine  bir mesaj, bir ikaz yolluyor. Sakın müflis olmayın, sakın doğuştan  müslüman bir anne-babadan, müslüman bir coğrafyada doğdum,  "elhamdulillah müslümanım" deyip ibadetlerinize güvenerek cenneti  garantiledim gözüyle yaşamayın diyor bir nevi. Ayet-i kerimenin  ifadesiyle yüzümüzü doğuya, batıya çevirmek erdemli, ahlaklı olmak için  yeterli değil, müslümanı aldatan, kötü meziyetleri ile çevresine zarar  veren, elinden ve dilinden tüm müslümanların emin olmadığı bir insan  yüzünü kıbleden ayırmasa, beş vakit camiiden kopmasa, yürüyerek hacca  gitse, ramazanda otuz gün boyunca aç kalsa da müflis olup,  kaybedenlerden olabilir. -hafizanALLAH- Hem böyle insan toplumda da  sevilmez, hem böyle insanların olduğu toplum da sevilmez.
 
Mesela, dışarıdan çok enfes  görünen bir zeytin düşünün, içi çürük olduktan sonra o ancak insana  acılık verir ve böyle bir  zeytin insanlar tarafından tercih de edilmez,  görünüşüyle yok olmaya, çürümeye terk edilir. İşte müslüman asla böyle  olmamalıdır, dışardan hacı-hoca, çalışkan bir müslüman gibi görünüp  içerden türlü türlü fesatlıklar yapan, işlerinde hilekâr olan bir kişi,  toplum tarafından farkedildiğinde yalnız kalmaya mahkum edilir. Böyle  bir kişinin ahiretteki hesabı da ALLAH tarafıdan müflis olarak  cezalandırılmak olacaktır. O halde özüyle, sözüyle, davranışlarıyla ve  yaşantısıyla sapasağlam müslüman olmak, müslümanca ölebilmek ve hakiki  bir müslüman olarak yaratan karşısına çıkabilmek için olanca gücümüzle  çalışmalı, maddi-manevi herşeyi bu yolda heba etmeli, ibadetlerine  düşkün olduğu kadar, yaşantısında müslümanca bir tavır sergilemeye de  düşkün olmalı insan. Ancak o zaman kendisinden razı olunmuş ve ancak o  zaman her iki cihanda da kazananlardan olmuş olacaktır.

Mevla  bizleri amelleri boşa giden, yaşantısıyla esfel-i safilin mertebesine  düşen, nimetlerine karşı nankörlük eden ve ümmetin müflislerinden  olmaktan muhafaza buyursun.

[1] Müslim,  Birr 59. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyamet 2

Yazının orjinali: Bay Müflis! - İlyas Uçar Kişisel Sitesi


İlyas  Uçar  - Evvâh   - Ebu   Rudeyha
14.03.2010 - 15:26
Logged

vesâir
Süper Aktif Üye
****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 680


I'm muslim don't panic


WWW
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2010, 11:44:39 ÖS 23 »

hocam çok güzel bi açılım olmuş hadisi şerifi çok güzel izah etmişsiniz

ALLLAH RAZI OLSUN
Logged

"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"
Evvâh
idp yazarı
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 211


İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)


WWW
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2010, 09:44:24 ÖS 21 »

Amin inşaallah sağolun kardeşim.
Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.194 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu