ŞEYTAN'A DAİR

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur'an Kavramları > ŞEYTAN'A DAİR
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur'an Kavramları > ŞEYTAN'A DAİR
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ŞEYTAN'A DAİR  (Okunma Sayısı 41365 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2014, 03:30:08 ÖS 15 »ŞEYTANIN ORGANİZE ORDUSU

 

Şeytanın en büyük hedefi, insanları Allah'ın yolundan saptırmak ve cehenneme sürüklemektir. İnsanların en büyük düşmanı olan şeytan, onları olmadık kuruntularla meşgul ederek, akıllarını karıştırmaya ve sağlıklı düşünmelerini engellemeye çalışır. Bunu yaparken de kendi dostları, kardeşlerinden ve itaatli askerlerinden oluşmuş organize ordusunu kullanır.

 

Yüce Allah, Kuran'da "...Gerçekten şeytanlar, sizinle mücadele etmeleri için kendi dostlarına gizli-çağrılarda bulunurlar." (Enam Suresi, 121) ayetiyle, şeytanın insanlara yaklaşmak için kendi taraftarlarını ve dostlarını kullanacağını bildirir. Bu bilgi şeytanın tek başına hareket eden bir güç olmadığını gösterir. Allah Kuran'ın "Böylece her peygambere, insan ve cin şeytanlarından bir düşman kıldık. Onlardan bazısı bazısını aldatmak için yaldızlı sözler fısıldarlar. Rabbin dileseydi bunu yapmazlardı. Öyleyse onları yalan olarak düzmekte olduklarıyla baş başa bırak." (Enam Suresi, 112) ayetiyle ‘ins ve cin şeytanların’ varlığına dikkat çeker. Şeytan, insanlardan ve cinlerden kendisine uyanlarla birlikte hareket eder ve onları diğer insanları saptırmak amacıyla kullanır. Bu kimseler de şeytanın sinsi karakterine sahip olurlar ve insanların kalplerine kuşku vererek onları Allah’ın dosdoğru yolundan uzaklaştırmaya çalışırlar.

 
Şeytan bu kimselerden kendi adına faaliyet gösterecek sadık ve itaatli bir ordu oluşturur ve hedefleri doğrultusunda onları istediği gibi yönlendirir. Bu kişiler aracılığıyla büyük insan kitlelerine ulaşır, insanlara telkin etmek istediği sözleri onlara söyletir ve güç kazanır. Böylece insanlara sessizce, sinsice ve sezdirmeden, kendi engebeli yoluna çağırır. Bu kimseler şeytanın verdiği buyruklara itaat ederek, çevrelerindeki insanları da şeytanın ordusunun erleri yapmaya çalışırlar.

 
Kur’an’daki ”…Allah'ı bırakıp şeytanları veli edinmişlerdi. Ve gerçekten onları doğru yolda saymaktadırlar. (Araf Suresi, 30) ifadesiyle doğru yolda zannettikleri şeytanların ahlakını benimseyen insanlar, yavaş yavaş birer ‘ins şeytan’ haline gelirler. Böylece şeytanın, inançlarını tebliğ edecek binlerce ağzı, bedeni ve insanları doğru yoldan saptıracak binlerce askeri olmuş olur.

 
Şeytanın kumandası altındaki bu kişiler, vicdanlarının doğruyu fısıldayan sesini de duymazdan gelir, ne denli azap dolu bir sona doğru sürüklendiklerini göremez, yaşamları boyunca şeytanın hizmetkarı olurlar. Akıllarını, vicdanlarını, düşüncelerini, her şeylerini şeytan tutsak almıştır.

Şeytanın fısıldadıklarının, kendi düşünceleri olduğunu zanneden bu insanlar, hiç duraksamadan buyruklarını uygularlar. Zamanla şeytanın fikirlerini şeytanın kendisi kadar benimser, tamamen onun diliyle konuşurlar.


Kusursuz yaratılmış bir imtihan ortamı olan dünyada, iman eden ya da etmeyen herkes imtihana tabidir. Bu nedenle, şeytan bütün insanları etkilemeye çalışır. İmanı gereği gibi yaşamayan insanlar, Allah'a tam teslim olmamaları ve Allah korkusunu içlerinde hissedememeleri nedeniyle şeytanın fısıltılarını dinlerler. Şeytandan ve oyunlarından etkilenmeme yollarını bildikleri halde, şeytanın sözlerini dinlerler.

 
Bu kişiler Kuran'ı çok iyi bildikleri ve şeytanın kendilerinin apaçık düşmanı olduğunu, büyük zararlar verebileceğini bildikleri halde, ondan yeterince sakınmazlar. Sonuç olarak ortaya, bir yandan ibadetlerini yerine getiren bir yandan da davranışlarıyla şeytanın sözcülüğünü yapan kimseler çıkar. Ancak ne ilginçtir ki bu kimseler, yaptıkları hatalara kendileri şahitken, şeytandan ve kötülükten dikkatle uzak duran ve Kur’an ahlakıyla yaşayan kimseler olduklarını iddia ederler:

Gerçekten bunlar (bu şeytanlar), onları yoldan alıkoyarlar; onlar ise, kendilerinin gerçekten hidayette olduklarını sanırlar. (Zuhruf Suresi, 37)

 

Şeytan, bu kimselere yaptıkları iyiliklerin yeterli olduğunu ve gizlice yaşadıkları kötülükleri ise önemsememeleri yönünde telkinlerde bulunarak,  onları din ahlakından uzaklaştırmaya çalışır.

Allah'ın Kuran'da bildirdiği tek bir mümin karakteri vardır. Kur’an ahlakının sadece bir kısmını uygulamak ve din dışı farklı bir karakter geliştirmek, insanı sonsuz azaba sürükleyebilir. Tek doğru yol vardır; o yol Allah’ın Kuran’da tarif ettiği dosdoğru yoldur, Bu, Allah'ın hoşnut olacağı, kişiye cenneti kazandıracak, onu cehennemden uzaklaştıracak olan yoldur; tali yollar şeytana çıkar… Allah’ın yolunda yaşamıyorsa insan,  o zaman şeytanın yolunda yaşıyor demektir.

…Allah bizi hidayete erdirdikten sonra, şeytanların ayartarak yerde şaşkınca bıraktıkları, arkadaşlarının da: "Doğru yola, bize gel" diye kendisini çağırdığı kimse gibi topuklarımız üzerinde gerisin geri mi döndürülelim?" De ki: "Hiç şüphesiz Allah'ın yolu, asıl yoldur. Ve biz alemlerin Rabbine (kendimizi) teslim etmekle emrolunduk." (En'am Suresi, 71)

 
ALINTI

LİNK : http://www.enfal.de/ea10.htm
Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Atlas
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 263« Yanıtla #16 : 18 Aralık 2014, 03:16:06 ÖÖ 03 »

laneti ceza günü kalkar  Cheesy ...
Logged

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #17 : 09 Mart 2015, 06:45:55 ÖS 18 »


SELAMUN ALEYKUM


SORU 1   :   APAÇIK DÜŞMANINIZ OLAN VE DEVAMLI  ALEYHİNİZE SİZİNLE UĞRAŞAN ŞEYTAN’LA  SON YEDİ GÜN İÇİNDE KAÇ DEFA
                 TEMASINIZ OLDU  VE VARLIĞINI FARKEDİP ‘’ AA ŞEYTAN BU ! ‘’ DEDİNİZ ?

SORU 2  :   YİNE SON YEDİ GÜN İÇİNDE – BİR NEVİ ALIŞKANLIK/REFLEKS  HALİNDE DİLLENDİRİLEN EUZU BESMELELER HARİÇ -   
                KAÇ KERE ŞEYTAN’DAN ALLAH (CC)’NA SIĞINDINIZ ?ANILAN İKİ SORUYA CEVAP OLARAK BİR RAKAM TELÂFFUZ EDEMİYOR VE HATTA  BELKİ DE  ‘’ BU ELEMİN DENEN KİŞİ DE KAFAYI
ŞEYTAN’LA BOZMUŞ , NEDEN BU KADAR İSRAR ! ‘’  NEV’İNDEN  DÜŞÜNÜYORSANIZ , KUSURA BAKMAYIN , DOST ACI SÖYLER : 


SİZ  İBLİS TARAFINDAN ALDATILMIŞ VE UYUTULMUŞSUNUZ  . YEDİĞİNİZE , İÇTİĞİNİZE , AYAKTA DURDUĞUNUZA VS  BAKMAYIN ,
ASLINDA SİZ   U Y U Y O R S U N U Z .LÜTFEN UYANIN  ! KENDİNİZE GELİN !  KUR’AN VE SÜNNET ÇERÇEVESİNDE BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ / HASAR TESBİTİ  YAPIP
TEVBE EDEREK ŞEYTAN’LA MÜCADELEYE BAŞLAYIN.


RABBİM HEPİMİZİ  TEYAKKUZ HALİNDE  BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE ŞEYTAN’LA MÜCADELE  EDİP DEVAMLI GALİB GELENLERDEN EYLESİN.

AMİN.

Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #18 : 23 Temmuz 2015, 01:39:41 ÖS 13 »ŞEYTAN'IN ÖNEMLİ BİR HİLESİ  -  FATİH YAĞCI   ( VİDEO SURESİ  11:15 )https://www.youtube.com/watch?v=bZhc5aFgT5c
Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #19 : 24 Şubat 2016, 03:29:58 ÖS 15 »

ES SELAMU ALEYKUM


ŞEYTANIN  ÇOK TEHLİKELİ BİR TUZAĞINI  VE  ZÜMER SÜRESİ  53. AYETİN  LEHİMİZE NE KADAR ÖNEM ARZETTİĞİNİ

SEVGİLİ UĞUR AKKAFA KARDEŞTEN İZLEYELİM İNŞAALLAH. VİDEO SÜRESİ :  8 DK 47 SN.


https://www.youtube.com/watch?v=FQdwtlHfI9wLogged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.192 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu