ŞEYTAN'A DAİR

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur'an Kavramları > ŞEYTAN'A DAİR
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur'an Kavramları > ŞEYTAN'A DAİR
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ŞEYTAN'A DAİR  (Okunma Sayısı 41884 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« : 12 Aralık 2009, 01:27:50 ÖÖ 01 »

Es Selamu Aleykum ,

İş bitirilince , yani cennet ehli cennete yerleşip  , cehennem ehli de cehenneme doldurulunca , herkes dehşet içinde ağlaşıp bağırışırken birbirlerini suçlarken ,  Şeytan cehennemdekilere konferans vermek üzere kürsüye çıkacak.
Zaten  Şeytan'ı dinlemeleri ;  O'na tapmaları , O'nu  bir dost  ve bir veli edinmeleri sebebiyle cehenneme düşmüş olan cehennem ehli '' Aa şeytan gelmiş , bakalım ne diyecek ? '' diye toplaşırlar. Zira , Şeytanı dinlemek ve O'na tabi olmak adeta  iliklerine işlemiştir.
Şeytan da diyecek ki , '' Allah size vaadde bulundu ve vaadinde durdu '' , ''yani iyilik yapanları , kendine kul peygamberlerine ümmet olanları , ibadet yapanları , salih amel işleyenleri , haramdan kötülükten uzak duranları , muhlis/muhlas ve muttaki kimseleri , v.b. cennetine , kafir , müşrik , münafık v.b. her kim varsa onları da cehennemine koydu ''. Cehennem ehli de ,  '' Farkındayız ey Şeytan !  görüyorsun burdayız işte ! biliyoruz ,  senin yüzünden düştük buraya zaten , bize bilmediğimiz bir şey söyle , bize yardım et de nasıl buraya girmemize sebep olduysan öyle çıkar bizi burdan '' diyecekler. Şeytan , devam edecek ve diyecek ki '' ben de size vaadde bulundum yani ey insanlar , yiyin, için,azın , gezin , eğlenin , yaşamanıza bakın , harammış , helâlmiş , yeniden dirilmekmiş , cennetmiş , cehennemmiş yok öyle bir şey , bırakın yobazları , yobaz hocaları ! , dinlemeyin onları , çağdaş olun , müslümanlık , Kuran, namaz , oruç zekât , tesettür bunların hepsi gerici takımın uydurduğu şeyler , sizi geri bırakan şeyler , yaşamanıza bakın yiyin için eğlenin '' dedim. Cehennem ehli de '' evet dedin , iyi yaptın ve bizi de buraya doldurdun '' diyecekler. Şeytan devamla '' geçmiş olsun ey insanlar ama ben sizi kandırdım '' diyecek. Cehennem ehli de ''  sen bize bunu söylemek için mi geldin buraya , lânet olsun sana !  '' diye feveran edince Şeytan , '' Susun be susun ! ne bağırıyorsunuz ? Sizi  zorla mı Allah'a isyan ettirdim ? Zorla mı zulüm yaptırtdım ? Zorla mı kanunlar çıkarttırıp Kuran öğrenimini yasaklattırdım ? Zorla mı kızların başını açtırttım ? zorla mı herne pislik varsa işletip haramı helâl kıldırttım , zorla mı Allah'ın indirdiği ile hükmettirmedim ? Hayır hayır  öyle değil ! aslında benim sizi zorlayacak hiçbir gücüm yoktu , hiçbirşeyi zorla yaptırmadım size , iple çekmedim sizi '' diyecek ve devam edecek '' ben sadece sizi davet ettim , siz de hemen bana geliverdiniz '' çünkü bana tabi olmak isteyen, bana meyilli  pis nefisleriniz vardı sizin , '' şeytan gelse de bana şeytanlık öğretse '' der beklerdiniz. '' O halde beni lânetlemeyin kendi nefsinizi lânetleyin , artık ben sizi kurtaramam siz de beni kurtaramazsınız işte burdayız çıkış yok burdan azap göreceğiz , şüphesiz ki ben daha önce sizin , beni Allah'a ortak koşmanıza küfr etmiştim ,reddetmiştim ; kabul etmemiştim;tuhaf karşılamıştım , bunlar ne yapıyor akıllarından zorları mı var ? demiştim , ( Bağrışmalar , çığlıklar , hıçkırıklar , feryatlar  !! ) şüphesiz ,zalimlere elem dolu bir azap vardır ''


'' xxxx ''  İbrahim suresi 22. ayet


Allah (cc)'na emanet olunuz.

Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
FECR
Genel Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 4697


Selam Hidayete Tabi Olana


WWW
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2009, 11:07:01 ÖÖ 11 »

(Hesapları görülüp) iş bitirilince, şeytan diyecek ki: «Şüphesiz Allah size gerçek olanı vâdetti, ben de size vâdettim ama, size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben, sadece sizi (inkâra) çağırdım, siz de benim davetime hemen koştunuz. O halde beni yermeyin, kendinizi yerin. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Kuşkusuz daha önce ben, beni (Allah'a) ortak koşmanızı reddettim.» Şüphesiz zalimler için elem verici bir azap vardır.14/İbrahim-22

Allah razı olsun.Ayetlerin arasını güzel bir şekilde doldurmuşsunuz.
Logged

Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2009, 12:28:44 ÖS 12 »

ES SELAMU ALEYKUM


MUBAREK İBRAHİM SURESİ 22. AYET MEÂLİ İLE  ŞAHSİ TAHMİNLERİMİ OLUŞTURAN İFADELERİN OLASI BİR KARIŞIKLIĞINI ÖNLEDİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İNCE MESAJINIZ İÇİN SİZDEN DE ALLAH (CC) RAZI OLSUN FECR KARDEŞİM. TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ALLAH (CC)'NA EMANET OLUNUZ.
Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Aysegul
Emektar Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 3128WWW
« Yanıtla #3 : 12 Aralık 2009, 01:27:17 ÖS 13 »

Allah razı olsun.
Ben de okudum.
Bu dialog nefislere model olsun da! duracağı yeri belirlesin Adem!
Selamlar..
Logged
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2012, 03:51:45 ÖS 15 »

Şeytan'ın en mühim iki desisesi  -  Ali Ünal  


Şeytan'ın en önemli hilelerinden biri, kendine tâbi olanlara kendisini inkâr ettirmektir.

Maneviyata, varlığın madde ötesi boyutuna, dolayısıyla şeytanın da varlığına inanmayan insan, şeytanın peşinde gidiyor olmayı kabûl etmez ve bu sebeple şeytanın her türlü oyununun, her türlü hile veya desisesinin oyuncağı olur.

Şeytan'ın diğer çok önemli bir desisesi, insana kusurunu itiraf ettirmemektir. Ta ki, istiğfar ve kendisinden Allah'a sığınma yolunu kapasın.

İnsan, Allah sever gibi kendi nefsini sever ve kendisini her türlü ayıptan ve hatadan uzak görür. Bu sebeple, muvaffak kılındığı her güzel işi kendinden, başına gelen belâ ve musibetleri ve başarısızlıklarını ise başkalarından, zaman, zemin ve şartların elverişsizliğinden bilir. İnsanın bu aldanışıdır ki, ona Allah'ı göstermez. Allah'a inansa bile, ben-sevgisinden ve enaniyetinden kurtulamayan bir insan, Allah'a kapalı yaşar. Böyle bir insan, başarılarını kendinden bilmekle Allah'a şükür ve hamdde de bulunamaz; başkalarından bir yardım veya iyilik görse, onlara da teşekkür edemez. Allah'a şükredemeyen, insanlara teşekkür edemez, etse de içten edemez; bir başka sebeple veya menfaati için eder. İnsanlara içten teşekkür edemeyen, Cenab-ı Allah'a da şükredemez. Hamd ve şükür, İslâm'ın bir kanadıdır; derecesi ve derinliği nisbetinde insandaki tevazu, mahviyet ve Allah ma'rifetini gösterir.

Kişinin Müslümanlığı, imanı, Allah ile münasebeti ve insanlığı, bir diğer açıdan, kusurlarını kabûllenebilmede belli olur. Şeytan'ı dinleyen bir nefis, kusurunu görmek istemez; görse de, yüz te'vil ile te'vil eder. "Hoşnutluk gözü, her ayıba karşı kapalı" olduğu için, nefsinden hoşnut olan insan, nefsinin ayıplarını görmez. Görmeyince itiraf etmez; itiraf edemeyince kusur ve günahlarından dolayı Allah'tan bağışlanma dilemez; şeytandan ve hilelerinden de Allah'a sığınmaz. Neticede şeytana maskara olur. Hz. Yusuf (as) gibi kadri yüce bir rasûl, hem de hiç kusuru olmadığı bir meselede, "Ben, nefsimi temize çıkarmam; çünkü nefis, daima ve ısrarla kötülüğü emreder, meğerki Rabb'im, hususî rahmetiyle muamele ede!" derken, nefse nasıl itimat edilebilir?

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir

İfadesinden dolayı , yazının  devamı için  :  

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1340378&keyfield=

Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2012, 05:58:25 ÖS 17 »


ES SELAMU ALEYKUM

DEĞERLİ KARDEŞLERİM

APAÇIK DÜŞMANIMIZ OLAN ŞEYTAN’I  ASLA UNUTMAMAK ,DAHA DOĞRUSU GÖZARDI ETMEMEK
GAYESİYLE ETTİĞİM RİCAM ÜZERİNE DEĞERLİ FECR ÜSTAD'IN OLUŞTURDUĞU BU  BÖLÜMDE ,  
SADECE ŞEYTAN ALEYHİLLÂNE İLE İLGİLİ YAZILARA DEVAM EDEREK ŞEYTAN’I 
HEP GÜNDEMDE TUTUP DEVAMLI  TEYAKKUZ HALİNDE OLALIM İNŞAALLAH.
[/b]
ŞEYTAN’ A  KARŞI ANINDA VE KESİN MÜDAHALE
( Bu,kısmen mükerrer ve revize edilmiş bir mesajdır )

BİLİNDİĞİ ÜZERE ŞEYTAN ŞEKİLSİZ OLARAK DEVAMLI İÇİNE GİRER VE
İNSANLA UĞRAŞIR. ŞÖYLE Kİ , İÇİMİZDE :

- GÜNAHA DAVET EDEN DÜRTÜ
- HASED,KİN,GIYBET YAPMA VB DUYGULARINI OLUŞTURAN+ARTIRAN DOKUNDURMALAR
- UYKU KAÇIRAN UZUN KURUNTULAR, SUİ ZANLAR, TÜKENMEZ PLANLAR
- GECE/SABAH NAMAZINA KALKILDIĞINDA YATAKTAN ABDEST ALMAYA YA DA
  CAMİYE CEMAATE GİTMEYİ ENGELLEYEN VE DİĞER TÜM SALİH AMELLERİN
  ÖNÜNE ANSIZIN KOYULAN SAPTIRMALAR , ERTELEMELER.
- DEVAMLI SURETTE AKLA GETİRİLEN ‘’ KEŞKELER ‘’ YA DA UZUN VADELİ EMELLER,
- NEFSİN HOŞUNA GİDEN ‘’ İŞTE SEN BUSUN ! ÇOK İYİSİN, SÜPERSİN , VB ‘’ ŞEKLİNDE
  DOLDURUŞLAR.
- NEFSİN DÜNYA HAYATINA YÖNELİK HEVA VE İSTEKLERİNİ ( MAL,PARA SEVGİSİ,MAKAM
  TUTKUNLUĞU VB ) UYARICI VESVESELER.
- KUR’AN OKUNMAYA BAŞLANIRKEN VEYA OKUMA ESNASINDA ANSIZIN BASTIRAN UYKU.

VE BENZERİ NİTELİKTE DURUMLAR OLUŞTUĞUNDA , ÖNCE HEMEN DÜŞMANIMIZI
AÇIĞA ÇIKARTALIM , ‘’ BU ŞEYTANDANDIR ‘’ DİYELİM VE ŞEYTANI HEDEFE KOYUP ,
TÜM SAMİMİYETİMİZLE RABBİMİZE YÖNELEREK :

BİR KAÇ KERE  AMA KESİNLİKLE MANASINI BİLEREK,TEFEKKÜR EDEREK :

'' EUZÜ BİLLAHİ MİN EŞ ŞEYTANİRRACİM ‘’ ( TAŞLANMIŞ ŞEYTANDAN ALLAH’A SIĞINIRIM )
DİYELİM VE HEMEN ARKASINDAN BESMELE ÇEKEREK AŞAĞIDAKİ 2 AYETİ OKUYALIM :

…RABBİ EUZÜ Bİ KE MİN HEMEZAT İŞŞEYATİN

( …EY RABBİM ! ŞEYTANLARIN VESVESELERİNDEN SANA SIĞINIRIM )

VE EUZÜ BİKE RABBİ EN YEHDURÛN
( VE ONLARIN YANIMDA BULUNMALARINDAN DA SANA SIĞINIRIM EY RABBİM ! )

( MUMİNÛN SURESİ 97-98 )

BİİZNİLLAH VE İNŞAALLAH KESİNLİKLE HEMEN RAHATLIYACAKSINIZ VE ŞEYTAN(LARI)N
SİZİ DERHAL TERKETTİĞİNİ BELİRGİN BİR ŞEKİLDE HİSSEDECEKSİNİZ.

RABBİM HEPİMİZİ ŞEYTAN'IN ŞERRİNDEN MUHAFAZA EYLESİN.AMİN.


Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2013, 06:23:33 ÖS 18 »


İNSANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI

HER KİM OLURSANIZ OLUN SONSUZ BİR AZAP ÇEKMENİZİ İSTEYEN,
BÜTÜN VARLIĞINI BUNA ADAMIŞ OLAN, SON DERECE TEHLİKELİ BİR DÜŞMANINIZ VAR: ŞEYTAN.
BİR BAŞKA DEYİŞLE, ALLAH'IN LANETLEDİĞİ VE HUZURUNDAN KOVDUĞU İBLİS VE ONUN TAKİPÇİLERİ.

O EN BÜYÜK DÜŞMANINIZ. BİR EFSANE YA DA BİR MASAL DEĞİL, GERÇEĞİN TA KENDİSİ.
İNSANLIK TARİHİNİN HER AŞAMASINDA VAR OLDU. YAŞAMIŞ VE ÖLMÜŞ MİLYARLARCA İNSANI
ATEŞİN İÇİNE ÇEKTİ VE HALEN ÇEKİYOR. HİÇBİR ZAMAN AYIRIM YAPMAZ.
GENÇ, YAŞLI, KADIN, ERKEK, DEVLET BAŞKANI VEYA DİLENCİ FARK ETMEZ. HER İNSAN BU DÜŞMANIN HEDEFİDİR.

BU YAZIYI OKURKEN DE SİZİ GÖZLÜYOR VE PLANLAR YAPIYOR. TEK ARZUSU VAR; OLABİLDİĞİ KADAR
ÇOK İNSANI -SİZ DE DAHİL- KENDİSİYLE BERABER CEHENNEME SÜRÜKLEMEK.


ZAFER KAZANMASI İÇİN İNSANLARIN KENDİSİNE TAPINMASI VEYA ÇOK UÇ SAPKINLIKLAR
YAPMALARI GEREKMİYOR. İNSANLARDAN MUTLAKA ALLAH'I İNKAR ETMELERİNİ DE İSTEMİYOR.
ZATEN ALLAH'I KENDİSİ İNKAR ETMİYOR Kİ, İNSANLARDAN ÖZELLİKLE BUNU İSTESİN.
ONUN TEK İSTEĞİ İNSANLARI ALLAH'IN DİNİNDEN VE KURAN'DAN UZAK TUTMAK,
HALİS OLARAK ALLAH'A İBADET ETMELERİNİ ENGELLEMEK, BUNUN SONUCUNDA SONSUZ AZAP
ÇEKMELERİNİ SAĞLAMAK. HATTA KİMİ ZAMAN SAHTE BİR DİNDARLIK MASKESİ ALTINDA,
ALLAH'IN ADINI KULLANARAK İNSANLARI GERÇEK DİNDEN UZAKLAŞTIRIP, SAPTIRIYOR.
BU DA İNSANLARI KENDİSİYLE BERABER CEHENNEM ÇUKURUNUN İÇİNE ÇEKMEK İÇİN YETERLİ.
HANGİ VESİLEYLE OLURSA OLSUN, ONU TAKİP EDENLERİN SONU HİÇ DEĞİŞMİYOR:

HAC SURESİ , 4 :
ONA YAZILMIŞTIR: "KİM ONU VELİ EDİNİRSE, ŞÜPHESİZ O (ŞEYTAN) ONU ŞAŞIRTIP-SAPTIRIR VE
ONU ÇILGIN ATEŞİN AZABINA YÖNELTİR."
+++


ALINTI – HARUN YAHYA 
 

Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #7 : 15 Mart 2013, 07:42:20 ÖS 19 »

ES SELAMU ALEYKUM


BİR TÜRLÜ SEVMEDİĞİMİZ / SEVEMEDİĞİMİZ , GÜNBEGÜN ARAMIZDA HUSUMET VE
DÜŞMANLIK OLUŞAN , ÖRNEĞİN :

- KENDİSİ ÇOK RAHAT YAŞADIĞI HALDE , 3 AYDIR MAAŞIMIZI ÖDEMEYEN PATRONUMUZ !
- KIZIYLA / OĞLUYLA ARAMIZA NİFAK SOKMAK İÇİN DURMADAN UĞRAŞAN KAYINVALİDEMİZ !
- ÇIKARDIĞIMIZ EN UFAK BİR SESTE DAHİ ALT KATTAN BAĞIRAN ÇAĞIRAN ;TAVANA VURAN KOMŞUMUZ !
- İŞYERİNDE AYAĞIMIZI KAYDIRMAYA ÇALIŞAN İŞ ARKADAŞIMIZ / ŞEFİMİZ !
- MİRAS KAVGASI/İHTİLAF İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ KARDEŞİMİZ,YENGEMİZ , ELTİMİZ VESAİR AKRABAMIZ !
- BORCUNU ÖDEMEYEN VEYA ALACAĞI İÇİN ACIMASIZCA SIKIŞTIRAN BORÇLUMUZ/ALACAKLIMIZ !
 
  VE BENZERLERİ

HİÇBİR ZAMAN AKLIMIZDAN ÇIKMIYOR DEĞİL Mİ  ?

GÜN GEÇMİYOR Kİ  ONLARDAN YAKINMAYALIM ; ŞİKÂYETTE BULUNMAYALIM ;
YAPTIKLARI KÖTÜLÜKLERİ GÜNDEME GETİRMEYELİM !!

ONLARA KARŞI HERAN TETİKTE VE TEYAKKUZDAYIZ DEĞİL Mİ  ? 


PEKİİ ,

 
APAÇIK DÜŞMANIMIZ OLAN ŞEYTAN’I EN SON NE ZAMAN GÜNDEMİMİZE GETİRDİK ?

SON YEDİ GÜN İÇİNDE KAÇ DEFA  HİSSETTİK ; ANDIK ; HATIRLADIK ? BİR ?  İKİ ?  HİÇ  ?

YOKSA ARAMIZDA HUSUMET YOK MU ,  DOST MUYUZ ONUNLA ?
‘’ NE ALÂKA , DOST DA DEĞİLİZ , DÜŞMAN DA !! ‘’ DİYEBİLİR MİYİZ ? ALLAH (CC) ONU
BİZE DEFALARCA ‘’ APAÇIK DÜŞMAN ‘’ OLARAK DEKLERE ETMİŞKEN ?

YOKSA UYUTUYOR MU BİZİ ?  DÜNYA MEŞGALESİNE DALDIRDI , KURUNTULARA BOĞDU,
AYAĞIMIZI SIRAT-I MÜSTAKÎMDEN KAYDIRDI VE BİZİ GÖRMEDİĞİMİZ
YERDEN SEYREDİYOR/EĞLENİYOR DA HABERİMİZ Mİ YOK ?

ACABA , DAİMA OKŞANMAK İSTEYEN NEFSİMİZE İSTEDİĞİNİ VEREREK VE
KENDİMİZİ  ‘’ DAİMA/DAHA HAKLI ’’ HİSSETTİREREK , DİĞER İNSANLARA
KARŞI HEM DE  HAKSIZ YERE DÜŞMANLIK,HASED VB BESLİYORUZ DA
CİDDİ  VEBÂLE Mİ GİRİYORUZ ? BÖYLELİKLE BİZİ ‘’ YEMLİYOR  ‘’ DA
HEDEF Mİ SAPTIRIYOR ?  ESAS DÜŞMANIMIZI GÖREMİYOR FARKEDEMİYOR MUYUZ ?

MAAZALLAH , ACABA BİZ ZATEN ‘’ ŞEYTANA PABUCU TERS GİYDİREN ‘’
AZGIN FASIKLARDAN VE FACİRLERDEN Mİ OLDUK DA İBLİS BİLE 
BİZDEN KÖŞE BUCAK KAÇIYOR ?

‘’ HIRSIZ KUYUMCUYA DADANIR , BOŞ EVDE NE YAPSIN ? ‘’  MİSÂLİ , YOKSA
ŞEYTAN’IN BİZDEN KOPARACAĞI BİR ŞEY , ÖRNEĞİN ERTELETECEĞİ / BOZACAĞI
BİR NAMAZIMIZ , OKUTMAYACAĞI BİR KURAN’IMIZ ZATEN YOK MU ?

YA DA VARDI DA , ‘’ YARIM DOKTOR CANDAN ,YARIM HOCA DİNDEN EDER ‘’
MİSÂLİ , BAZI YARIM HOCALARA UYDUK VE  BEYNİMİZ ŞEK VE ŞÜPHE İLE
DOLDU ; ŞAŞIRDIK ; BUNALDIK ; KALBİMİZ KARARDI ; ARDI ARKASI GELMEZ
SORULAR ,SORGULAMALAR VE TARTIŞMALARLA  DİNDEN SOĞUYUP
İBADET EDECEK ŞEVKİMİZ KALMADI  MI ?

YA DA TAM AKSİ , ACABA YARIM YAMALAK YAPTIĞIMIZ İBADETLER Mİ 
BİZİ ‘’ UCBA ‘’ SÜRÜKLEDİ DE HAVALARA GİRDİK , YUKARILARDAN BİR TÜRLÜ
İNEMİYOR MUYUZ ?  O KADAR Kİ , İBLİS RÜYAMIZA ‘’ NURANİ BİR UNSUR ‘’
OLARAK GİRİYOR VE BİZ DE BU RÜYAYI ‘’ TECELLİYE MAZHAR OLMAK (!) ‘’
ŞEKLİNDE YORUMLAYACAK KADAR SAPITIYOR MUYUZ ? ( MAAZALLAH ! )

LÜTFEN DİKKAT !!  TEKRAR EDİYORUM ,

EĞER ŞEYTAN GÜNDEMİMİZDE YOKSA , VARLIĞINI HİSSETMİYORSAK ; HİÇ
AKLIMIZA GELMİYORSA ,YANİ BİZİM İÇİN VARLIĞI İLE YOKLUĞU BİRSE ,

EMİN OLUN Kİ O ,MUTLAKA BİZİ  EN AZ BİR YÖNDEN KANDIRMIŞ ; SAPTIRMIŞ ,
ONU GÖREMEZ OLMUŞUZ  VE O ,

HELÂKİNİ İSTEYİP UÇURUMA YÖNLENDİRDİĞİ BİR AMÂ’NIN YÜRÜYÜŞÜNÜ
ÜRKÜTMEDEN SEYREDEN BİR SERİ KATİL MİSALİ  HAİNCE ,SESSİZCE VE
KIS KIS GÜLÜYORDUR.

SON OLARAK YÜCE KİTABIMIZ KUR’AN , FÂTIR SURESİ 6.AYET  :

ŞÜPHESİZ ŞEYTAN SİZİN İÇİN BİR DÜŞMANDIR. ÖYLE İSE (SİZ DE) ONU DÜŞMAN TANIYIN.
O, KENDİ TARAFTARLARINI ANCAK ALEVLİ ATEŞE GİRECEK KİMSELERDEN OLMAYA ÇAĞIRIR.


NOT : YUKARIDAKİ  ‘’ BİZ-Z ‘’ LERE  , BAŞTA KENDİM OLMAK ÜZERE MUHTEMEL BİR KISIM MÜSLÜMANI
          DEĞİŞİK HİSSELERİ NİSPETİNDE DAHİL ETTİM. KENDİSİNİ HARİÇ TUTANLAR LÜTFEN
          ÜZERLERİNE ALINMASINLAR.


ALLAH (CC)’NA EMANET OLUNUZ.


Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Rahmetli
Emektar Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1058« Yanıtla #8 : 15 Mart 2013, 08:37:27 ÖS 20 »

ŞEYTAN...

İkiyüzlülerin, gerçek yüzüdür şeytan...2/14

Paylaşmayı bilmeyen, bencil ve çıkarları için aldatan, kaybeden ve kaybettirendir şeytan...2/36

Düşmandır, dost bilinip peşinden gidilmemesi, verilen nimetlere şükrün gereğidir. 2/168

Şeytan; savaşın, korkunun, şiddetin ve isyanın adıdır... Allah’a teslim olana apaçık düşman olandır.2/208

Fakirlik korkusu aşılayarak paylaşımı engelleyen, cimriliğin adıdır şeytan...2/268

Haksız kazancın da adı şeytan...2/275

Çağlar ve nesiller boyu karşı durulması gereken, sadece Allah’a sığınılarak şerrinden emin olunacak bir düşman...3/36

İnsanlara ben kazandım dedirterek ayaklarını kaydıran...3/155

Sadece kendisine kulak verenleri etkileyen, müminlere ve tam bir teslimiyetle Allaha teslim olanlara zarar veremiyen...3/175

İnfak etmeyi gösteriş aracı haline getirenlerin en kadim dostudur şeytan...4/38

Şeytan tarafından sapkınlığın en uzağına itilen kişiler Tağut’un hükmüyle hükmolunma zilletine razı olanlardır.4/60

Ve Allah için yapılan her mücadelede karşı safta yer alan her varlığın adı tağuttur, şeytanın dostu olan. 4/76

Dedikoduyu sever, korku ve yalan onun beslenme kaynağıdır.4/83

Fıtratı bozmayı emreder, yeryüzünü ifsat etmeyi salık verir... 4/119-120

Allah’ın kullarını namazdan alıkoyan içki, kumar, büstler ve kehanet şeytanın pislikleridir..5/90-91

Yapılan her yanlışı şeytan süsler...6/43

Şeytan unutturur.6/43

Şükür, şeytanın adımlarını takip etmemektir...6/142

Yalan vaatte bulunan ve vesvese verip kandırandır...7/20

İnsanın fücurunu açığa çıkartan, takvadan uzaklaştırandır...7/27

Peşine takılanları azgınlaştırandır...7/175

Şeytanın vesvesesinden uzaklaşmak, Allah’ı anmakla mümkündür...7/200-201

Kur’an şeytanın pisliklerini temizleyen bir rahmettir.8/11

Kandırır ve kandırdığı insanı yapayalnız bırakır...8/48

Şeytan unutturur...12/42

İnsanların arasını açandır...12/100

Verdiği sözden dönendir...14/22

Hataları çekici gösterendir...16/63

Kur’an okurken bile, Allah’a sığınılması gereken bir varlıktır....16/98

Müsrifler kardeşidir...17/27

Arayı açandır... 17/53

Yaygaracıdır, kuru gürültü ile sindirmeye çalışır....17/64

Şeytan unutturur...18/63

Kendisine kulluğu emreder...19/44-45

Şeytan çirkin ve kötü şeyleri emreder...24/21

Kur’an’dan uzaklaştırandır... Kur’an’ı anlamalarına engel olandır...25/29

Hataları süslü ve çekici gösterendir.27/2429/38

Geleneğe sığınandır...31/21

Ateşe çağırandır...35/6

Kötülüklerin ana sebebidir. Şerrin kaynağıdır...38/41

Uzun vadeli vaatlerle doğru yolda olanları bile yoldan çıkarabilendir...47/25

Arka bahçe kulislerinin baş mimarıdır...58/10

Çepeçevre kuşatıp, sarıp sarmalayarak Allah’ı anmayı unutturur...58/19

İnkar ettiren sonra yalnız bırakandır...59/16

Allah’ı bırakıp başkasına boyun eğenler,  Şeytana boyun eğerler...4/117

Zikri görmezden gelenlerin kabuğudur ŞEYTAN...43/36
Logged

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
Rahmetli
Emektar Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1058« Yanıtla #9 : 15 Mart 2013, 08:51:10 ÖS 20 »

bulat-elif-din-egitimi-acisindan-kuranda-seytan-kavrami-musbe-yay-doktora-tezi-ist-2006.pdf

Logged

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #10 : 12 Nisan 2013, 04:36:11 ÖS 16 »

SELAMUN ALEYKUM

AŞAĞIDA LİNKİNİ VERDİĞİM FİLMDEN :


  ‘’ EFENDİM İNSAN HAYRET EDİYOR ,
    KÜÇÜCÜK BİR GÜLÜŞ , BİR İKİ KELİMELİK İLTİFAT , AZ BİR REKABET HİSSİ
    NİCE SELVİ BOYLULARI NASIL YERLE BİR EDER !  ‘’

  ‘’ İŞTE ŞEYTANIN FİTNESİ BÖYLEDİR SALİH.
    GERÇEKTE ÇOK KÜÇÜK VE ZAYIF BİR HİLEDİR AMA KURU OTLARA
    DÜŞEN BİR KIVILCIMDIR.
    KIVILCIM ŞEYTANIN FİTNESİ , KURU OTLAR DA İNSANIN ZAAFLARIDIR.

++

   ‘’ SONUNDA AKIL EDEBİLDİN KUR’AN’A BAKMAYI !
      KUR’AN RAFTA DURUNCA BEN GÖRÜLSEM BİLE ANLAŞILMAZ OLUYORUM
      DEĞİL Mİ ?  ‘’


http://www.kure.tv/dizi/8-besinci-boyut/besinci-boyut-marid/130-Bolum/49709/Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2013, 05:16:51 ÖS 17 »

Şeytan insanla nasıl konuşur ?
Şeytanın vesvesesi ile nefsin vesvesesi nasıl ayırtedilir?
Şeytan insan suretine girer mi ?


CEVAP :


Değerli kardeşimiz;
Şeytanlar, hayra hiçbir kabiliyeti olmayan, sırf şer işleyen ruhani bir varlık nev'idir. 'Nar-ı semum'dan, yani dumansız ve harareti çok şiddetli bir ateşten yaratılmışlardır. (Hicr, 15/27)

Melekler insandaki ulvi duyguları harekete geçirir, ona iyiliği telkin ederler. Şeytanlar ise, insandaki süflî duyguları körükleyerek onu her dâim kötülük işlemeye sevk ederler.

Hadîs-i şerifte bu husus şu şekilde belirtilmiştir:

"İnsan kalbine iki yönden baskı ve telkin gelir. Birisi melektendir ki, hayırı söyler, hakkı tasdik eder. Kalbinde bunu bulan kimse bilsin ki, bu, Allah'tandır. Ve Allah Teâlâ'ya hamdetsin. Diğer telkin ise, Şeytandan gelir; şerri teşvik eder, hakkı yalanlar ve insanı hayırdan meneder. Kalbinde bunu bulan kimse, derhal Şeytanın şerrinden Allah'a sığınsın."(İbn-i Mes'ud)


Hem insanın nefsi, şehvet ve gazap gibi his ve duyguları da, şeytanın her türlü telkin ve desiselerine karşı alıcı durumunda olduklarından, bazan şeytanın ufak bir vesvese ve desisesi, insanı hemen tesiri altına almakta ve manevi pek büyük felaket ve zararlara atabilmektedir. Şeytan insanda bulunan duyguları kullanarak insanı kötülüğe sevketmektedir. Nefsimiz de bunlardan biridir. Nefis, şeytanın insanı kötülüğe sevketmek için kullandığı duygularımızdan biridir.

Müminlerin en büyük düşmanlarına karşı mücadeleleri ömür boyu sürer. Bu savaş sırasında şeytan çok kurnaz yöntemler kullanır. İnsana hiçbir zaman gerçek yüzünü göstermez, karşısına çıkıp "Ben şeytanım, ve senin cehennemde yanmanı istiyorum." demez. Onun yerine, "sinsice göğüslere ve kalplere vesvese vererek" (Nas, 114/4-5) kendi varlığını ustaca gizler. Şeytanın farkında olmayan bir insan, onun telkinlerini kendi kafasından geçen düşünceler zanneder. Dahası şeytan bu fikirlerin doğruluğuna onları inandırır. Bu sayede birçok insanı —kendileri şuurunda değilken— tamamen kontrolü altına alır.

Ancak müminler, göğüslere ve kalplere kadar girip fısıldayabilme yeteneğine sahip bu düşmanı, Kur'an sayesinde saf dışı edebilirler. Mümin öncelikle, kalbinden gelen bu sesin, şeytana mı yoksa kendi vicdanına mı ait olduğunu teşhis edecek bir nur ve feraset sahibidir. Şeytanın oyununun farkına vardıktan sonra, Kur'an'da emredilen hareketi yapar, Allah'a sığınır. Çünkü Allah'ı anan bir mümin karşısında şeytanın vesvesesinin hiçbir etkisi kalmaz. Allah bu önemli sırrı Kur'an'da şöyle bildirir:

"Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir."

"(Allah'tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah'ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir." (A'raf, 7/200-201)Dünya hayatının bir imtihan yeri olması nedeniyle gün içinde insanın karşısına birçok farklı durum ve değişik ortam çıkabilir. Şartlar ve ortam ne olursa olsun, şeytan hep pusuda bekler. Bunlardan herhangi birinde müminin gösterebileceği en küçük zayıflık, şeytan için büyük bir fırsattır. Ve şeytan bu fırsatların hepsinde şansını dener. Ancak kendi varlığını hiçbir şekilde farkettirmemeye çalışır.

( Devamı var )

KAYNAK  : ‘’SORULARLA  İSLAMİYET ‘’ = www.sorularlaislamiyet.com

Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #12 : 28 Kasım 2013, 01:00:44 ÖS 13 »

Devam :


Eğer mümin, içinde bulunduğu ruh halinde veya ortamda bir şeylerin ters gittiğini, sıkıntı verdiğini veya vicdanını rahatsız ettiğini hissediyorsa —ki bu sıkıntı genelde vicdan yoluyla yapılan rahmani bir uyarıdır— hemen durup düşünmesi gerekir. Bunun için en kolay yol, insanın kendisine dışarıdan tarafsız bir yabancı gözüyle bakmasıdır. Böylece karşısındaki insanı —yani kendisini— şu sorular yardımıyla inceleyebilir:


- O an için kafasından geçen düşünceler Kur'an'a uygun mu?

- Allah'ı anmada gevşeklik mi gösteriyor?

- Kur'an'ın sınırlarını korumada, hükümlerini gözetmede gevşek mi davranıyor?

- Planları Allah'ın rızası ve ahireti dışında bir amaca mı yönelik?

- O an için kendi çıkarı diğer müminlerden daha mı ön planda?

- Kendisine veya bir başka mümine yönelik kuşkusu, zannı mı var?

- Müminler içinde kendisinin özel bir konumu olduğunu, yerinin doldurulamayacağını mı düşünüyor?

- Olaylar karşısında tevekkülsüz davranıp haksızlığa uğradığını mı düşünüyor?

- Yaptığı fedakarlığın diğer insanlar tarafından bilinmesini, bunun konuşulmasını mı istiyor?

- Sevdiği bir maldan fedakarlık etmesi gerekiyor da, bunu bir bahane bulup yapmamaya mı çalışıyor?

- Herhangi bir dünya malına karşı hırsı mı var?

- Gelecek korkusu mu taşıyor?

- Kendisine Kur'an doğrultusunda yapılan bir uyarıya karşı tahammülsüz mü?

- Allah'a ve dine düşman bir kimseye karşı içinde bir sevgi, bağlılık mı oluştu?

- Kur'an okumayı, dua etmeyi veya salih amellerde bulunmayı geçersiz mazeretlerle erteledi mi?


Eğer içindeki sıkıntı burada sayılanlar veya bunlara benzer bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu insana şeytan o an için musallat olmuş demektir. Kendinizin zannetiğiniz bu düşüncelerin hepsi de, şeytanın kalbinize fısıldadığı sözleridir.

Şeytan farklı insanlar için farklı taktikler kullanır. Örneğin dinden uzak, Kur'an'dan gafil yaşayan bir kimseyi, bu hayat tarzına devam ettirecek taktikler izler. Onları tamamen dünya hayatına yöneltir, dünyanın gelip geçici süsüne iyice daldırır, böylece ömür boyu hak dinden uzak tutar.

Dine yeni yeni ilgi duymaya başlayan kimseyi, çevresi tarafından dışlanacağı, dinin hayatını kısıtlayacağı, eğer dini uygulamaya başlarsa bunu devam ettiremeyeceği gibi boş ve yersiz endişelere düşürerek dinden uzaklaştırmaya çalışır.

Şeytan müminlere karşı da faaliyetini sürdürür. Örneğin bir müminin her hangi bir mümine karşı sinirlenmesi veya Kur'an okumayı aklından geçirdiğinde önemsiz bir bahane bulup bundan vazgeçmesi bu fısıltıların etkisindendir. Ancak şeytan mümine doğrudan "Kur'an okuma", "Allah'ı anma" diye fısıldamaz. Çünkü bunun etkisiz olacağını bilir. Onun yerine insanın kafasını boş ve uzun emellerle oyalamaya çalışır. Eğer insan bu fısıltıların etkisinde kalır, ahireti unutup dünya hayatına dalarsa, bu gafletin etkisiyle doğal olarak Kur'an'ın emrettiği yaşam biçiminden uzaklaşır. Bu tuzağa düşmemenin tek yolu şeytanın fısıltılarını zamanında teşhis edip Allah'a sığınmaktır.

Sağlıklı bir teşhis ise şeytanın özellikleri, taktikleri ve insan üzerinde oynadığı oyunlar bilindiği takdirde yapılabilir. Bunun için de tek yol gösterici Kur'an'dır. İlerleyen sayfalarda Kur'an ayetlerine göre şeytanın taktikleri, insanları Allah yolundan saptırmak için kurduğu tuzaklar ve müminlerin hareketlerine hata olarak yansıyan hileleri incelenecektir.

Şeytanın, insan suretine girip insanlara görünmesi her zaman mümkün olmasa bile, zaman zaman vuku bulmuştur. Özellikle Asr-ı saadet döneminde ve ondan önce çokça örülmüştür.

"O zaman şeytan, onların yaptıklarım kendilerine güzel göstermiş "Bu gün insanlardan sizi yenecek hiçbir kimse yoktur. Ben de mutlaka sizin yanınızdayım." demişti, İki topluluk birbirine görününce de geri dönüp "Ben, sizden uzağım. Ben, sizin görmediğiniz şeyleri görüyorum. Ben, Allah'tan korkuyorum. Allah'ın cezası pek şiddetlidir." demişti." (Enfal, 8/48)


"Ey müminler, o zamanı hatırlayın ki şeytan, kâfirlere, Allah'ın Resulü ve müminlere karşı savaşmalarını süslü göstermiş ve onlara şöyle demişti: "Bu gün, insanlardan kimse size galip gelecek değildir. Müsterih olun, sevinin. Şüpheiz ki ben de sizin yardımcınızım. Onlara engel olurum. Muhammed'den ve arkadaşlarından korkmayın."

"Fakat ne zaman ki Allah erleriyle şeytanın güruhu karşılaştı, birbirlerini gördüler. Şeytan, gerisin geri dönüp kaçıverdi. Bu defa da müşriklere şöyle de¬meye başladı. "Ben, size yardımcı olabilirim." diye verdiğim sözden caydım. Zira ben, sizin görmediğiniz şeyleri görüyorum. Müslümanlara yardım etmek için gökten Melekler iniyor. Siz, bunu görmüyorsunuz. Ayrıca ben, Allah'ın ce¬zalandırmasından korkuyorum. Zira, Allah'ın, kendisine karşı gelenlere verdiği ceza pek şiddetlidir."

Abdullah b.Abbas diyor ki:

"Bedir savaşının yapıldığı gün İblis, şeytanlardan oluşan bir ordunun içinde, elinde sancak bulunduğu halde Müdlic oğulla¬rından şair, Süraka b. Mâlik'in şeklinde çıkıp geldi ve müşriklere dedi ki: "Bu¬gün insanlardan sizi yenecek hiçbir kimse yoktur. Ben de mutlaka sizin yanınız¬dayım." dedi. İnsanlar, savaş için mevzilenince Resulullah, bir avuç toprak alıp onu müşriklerin yüzüne serpti. Onlar da gerisin geri dönüp kaçmaya başladılar. Bu sırada Cebrail îblis'e geldi. İblis onu görünce elini, müşriklerden birinin eli¬ne vermiş durmaktayken elini çekip aldı. Kendisi ve taraftarları gerisin geri kaç-maya başladılar. Elini tutan adam ona: "Ey Süraka, sen bizim yanımızda olaca¬ğını söylüyordun?" dedi. İblis'te dedi ki: "Ben sizin görmediğiniz şeyleri görüyo¬rum. Ben Allah'tan korkuyorum. Zira Allah, cezalandırması şiddetli olandır."

Bu hususta Talha b. Ubeydullah diyor ki:"Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:

"Şeytan hiçbir gün Arefe günündekinden daha zelil daha tardedilmiş, daha hakir ve daha öfkeli görülmemiştir. Bu da onun Allah'ın rahmetinin indiğini ve Allah'ın, büyük günahların cezasından vaz geçtiğini görmesindendir. Ancak ona Bedir gününde gösterilen bundan müstesnadır." Denildi ki: "Ey Allah'ın Resulü, o Bedir günü ne gördü? Resulullah buyur du ki: "Dikkat edin, o Cebraili gördü, Cebrail, melekleri mevzie indiriyordu."

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyetKAYNAK  : ‘’SORULARLA  İSLAMİYET ‘’ = www.sorularlaislamiyet.com
LİNK         : http://www.sorularlaislamiyet.com/article/15668/seytan-insanla-nasil-konusur-seytanin-vesvesesi-ile-nefsin-vesvesesi-nasil-ayirtedilir-seytan-insan-suretine-girer-mi.html
Logged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Rahmetli
Emektar Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1058« Yanıtla #13 : 07 Aralık 2013, 05:16:16 ÖS 17 »

Belgeler.com yayın hayatına veda etmesi nedeniyle yayınladığım yazıyı docstok.com'a taşıdım. Oradan paylaştım.
http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,7883.msg72994.html#msg72994
Logged

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
Elemîn
Aktif Üye
***
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 279


« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2014, 12:28:41 ÖS 12 »
NEFİS VE ŞEYTAN ‘YA HEP’ E   YA   ‘YA HİÇ’ E  OYNAR...
 
BUNU İYİ BİLELİM...

DÜZELME VE İYİLEŞME ADINA BİR GAYRETİMİZİ SEZDİ Mİ, SAĞDAN YAKLAŞIR HEMEN.

HİLESİ KÜÇÜK GİBİDİR, AMA BÜYÜK OYNAR...

“YAPTIN MI TAM YAPACAKSIN, OLDUN MU TAM OLACAKSIN” DİYEREK, ŞEVKİMİZİ KIRMAYA, HİMMETİMİZİ BALTALAMAYA ÇALIŞIR...

ALACAĞIMIZ HAYIRLI KARARI ENGELLEMEYE, O DA OLMAZSA ERTELEMEYE ÇALIŞIR...SELİM GÜNDÜZALPLogged

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.617 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu