4. Fotoğraf Yarışması

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... > YARIŞMA > 4. Fotoğraf Yarışması
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... > YARIŞMA > 4. Fotoğraf Yarışması
Anket
Soru: 4. Fotoğraf Yarışması {konu: DOĞA}
1. Fotoğraf
2. Fotoğraf
3. Fotoğraf
4. Fotoğraf
5. Fotoğraf
6. Fotoğraf
7. Fotoğraf
8. Fotoğraf
9. Fotoğraf

Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: 4. Fotoğraf Yarışması  (Okunma Sayısı 23239 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
narcicegi
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #30 : 09 Eylül 2009, 09:09:02 ÖS 21 »

vesair
Alıntı
ablacım resim cidden muhteşem ama evinin balkonunun böyle bi manzara bakması haksız rekabete girer sanki 
ellerine sağlık ...arşivlerimize girecek kadar güzel bi fotoğraf ....
rabbim baktığın her yeri böylesine cennet eylesin AMİN

Allah razı olsun vesair.

Balkonda çay içmeye her zaman beklerim Smiley
kutbay
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #31 : 09 Eylül 2009, 09:41:58 ÖS 21 »

Yarışma 2. lerinin puzzl ları

1 Nolu Fotoğraf - İndirin -

6 Nolu Fotoğraf - İndirin -

Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #32 : 09 Eylül 2009, 11:03:11 ÖS 23 »

yaa buna inanabiliyormusun sevinççç

derdi ihsan abimiz

hakikaten buna inanabiliyormusun..!!!
ben bu yarışmada da oy kullanmaya yetişemedim.
eyy ehli site ahalisi
please lütfen oy verme süresi bitmeden biri beni dürtüklesin arasın çağırsın da bende oy kullanayım.
tamam biliyorum nasıl olsa benim oy kullandığım seçilemeyecek ama olsun içime dert oldu yahu...

narçiçeği abla bu arada kıskandım seni...
birinci olduğun için değil öyle bir balkonu olan evde oturduğun için.
valla biz beton ankarada yaşıyoruz bir tutam ot görsek orman diye geviş getiriyoruz....
bu arada itiraf etmem gereken bir husus var;
yarışmaya katılan resimlerin kalitesi arttı ben de kıl tüy bulup muhalefet edemiyorum
lütfen ama bu kadar güzel resim çekmeyin Smiley

bu eğlenceli ve güzel yarışmayı düzenleyen yönetici arkadaşlara teşekkür eder;
yarışmaya katılan katılımcıları da (katılan katılımcı cümleye bak hele ) tebrik ederim

AhKaff
Daimi Üye
**

« Yanıtla #33 : 09 Eylül 2009, 11:31:02 ÖS 23 »

tebrik ederim narçiçeği, aslında fotonda sis yüzünden bişey göremesemde başka bir ifadeyle foton benimki kadar iyi olmasa da fena değildi.

not:kıskanmak mı ?yooo, yok öyle bişey  Grin

Önümde iki yol vardı ben az kullanılmış olanı seçtim..
AhKaff
Daimi Üye
**

« Yanıtla #34 : 09 Eylül 2009, 11:34:44 ÖS 23 »

sayın max,sonuçlara yön vermek için son anı beklersen böyle olur.yani vereceğin oyun kritik teşkil etmesi bakımındn beklemekle hata ettin ve sonucunda da öyle halukvari tepkiler verirsin ancak  Cheesy

KeRRa
Üye
*

« Yanıtla #35 : 09 Eylül 2009, 11:37:53 ÖS 23 »

Hayırlı olsun narçiçeği. Tebrik ederim. Smiley Güzel bir paylaşımdı. Bu güzel organizasyon için herkese teşekkürler.

Puzzlelar için de teşekkür ederiz.
AhKaff
Daimi Üye
**

« Yanıtla #36 : 09 Eylül 2009, 11:38:48 ÖS 23 »

şunuda ekleyim; bana oy veren yani bu forumda sanattn anlayan birkaç kişi olduğunu bilmek beni sevindirdi.. Tongue

vesâir
Süper Aktif Üye

I'm muslim don't panic

« Yanıtla #37 : 09 Eylül 2009, 11:45:10 ÖS 23 »

valla biz beton ankarada yaşıyoruz bir tutam ot görsek orman diye geviş getiriyoruz....

abi beni güldürdün ALLAH senide güldürsün  Cheesy

narçiçeği ablam rabbim nasip ederse inşeallah gelmeyi çok isterim

bu arada bende yarışmayı organize eden talia ve ayşegül (bildiğim kadarıyla ) arkadaşlara teşekkür ederim ..rabbim razı olsun

son olarak sevgili ahkaf klişe bi söz var zevkler renkler tartışılmaz diye ama ben polemik yapmıyayım sağlık olsun bi dahaki yarışmada başarılar dilerim  Smiley

"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"
ilayda
Daimi Üye
**

тÜм zαliм νє zulÜм dÜzєηlєяiηє " ﻻ " diуoяuz

« Yanıtla #38 : 09 Eylül 2009, 11:48:13 ÖS 23 »

bizde oyumuzu SİS e vermiştik..
birinciliği hak eden bir çalışmaydı..

narçiçeği kardeşim tebrik ederim..
hayırlı olsun..

Kıyam gününe hazır bekletilmeli güller ve yapraklar..!!
lacivert
Daimi Üye
**

« Yanıtla #39 : 09 Eylül 2009, 11:59:46 ÖS 23 »

Narçiçeği, tebrik ederim. Güzel bir fotoğrafla birinciliği hakettin. Dereceye giren diğer fotoğraflar da güzeldi. Sahiplerini toptan kutluyorum.
Arkadaşlar yalnız bir dahaki sefere doğa konulu bir yarışma olmasın. Haksızlık oluyor Smiley
Sanıyorum bir Bolu fotoğrafı vardı sonra bu Trabzon fotoğrafı filan.
Ben fotoğrafımı Amasra kale içinde çekmiştim mayıs ayında. Yarışma için değil yani. Yeşillik fışkıran bir bahçe duvarına konulmuş bu çizmeler çok hoşuma gitmişti. Saksı olarak değerlendirilip içerisine çiçekler dikilmiş. Yanında otomobil lastiği. Yine içerisine çiçekler dikilmiş. Doğayı ne çok seven insanlar diye düşünmüştüm.
Pek puan alamadı fotom ama yarışmaya katılmak çok keyifli gerçekten.
Katkısı olan herkese teşekkürler Smiley

Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #40 : 10 Eylül 2009, 12:39:50 ÖÖ 00 »

“Tuz Gölü’nde Güneşin Secdesi”

Aslında DOĞA konulu yarışmaya bu başlıkla katılmayı düşündüm. Ve o fotoğrafı çektikten sonra o gün bende uyandırdığı etkiyi dile getiren (aşağıda zikredeceğim)ayetler ve hadis-i şerif ‘i de altına not düşmeyi isterdim. Tabii yarışmanın formatı buna uygun olmadığından hitamında bu satırları paylaşırım diye düşündüm.

Oy bile kullanmadığım yarışmanın birincisi olan narçiçeği kardeşimi tebrik ediyorum. Diğer kardeşlerimin de emeklerine yüreklerine sağlık. Hepsinin de katkıları güzel, anlamlı ve baktıkları zaviyeden yakaladıkları karelerin hepside “bir İNCİ ”.

“Ama adı üstünde bu bir yarışma” diyen kardeşlerimi duyar gibiyim:) Haklısınız.

Oy kullanmamama bir açıklama getirirsem; kesinlikle yarışmayı önemsememek, değerli bulmamak değil. Önemli olan güzellikleri paylaşmak düşüncesinden hareketle çekilen resimlerden birine oy vermeyi gönlüme sindirememek diyebilirim.

Evet! Güneşin Tuz Gölü’n de batıp gittiğini seyrederken aslında kendisine verilen emre secde ettiğini hatırlatan ayetler ve hadis aklıma geldi ve derinden etkiledi bu manzara. İşte sizlerle paylaştığım bu fotoğrafın benim yüreğimdeki, beynimdeki tefsiri…

Selam ve muhabbed ola..

(duaekseni)

Ayet-i kerimeler:

Muhammed Esed

İsra-44. Yedi gök 52 ile yer ve onların içinde yer alan her şey O'nun sınırsız kudret ve yüceliğini anmaktadır; O'nun yüceliğini, aşkınlığını övgüyle yankılamayan bir tek nesne yoktur: ne var ki siz onların yücelemelerini anlayamıyor, kavrayamıyorsunuz! 53 Yine de, hem çok bağışlayıcı, hem de halîm olan O'dur!

53 Yani, kainattaki her şey sınırsız ilim sahibi Yaratıcı bir İrade'nin varlığına tanıklık ederken, yalnızca insan, her zaman var olan, her yerde varlığını hissettiren Allah'ın mutlak kudretinin bu karşı konulmaz, görmezlikten gelinmez tecellilerine, belirtilerine karşı çoğu zaman kör ve sağır kalmaktadır.
------
Hacc-18. [EY İNSANOĞLU,] göklerde ve yerde var olan her şeyin, -güneşin, ayın, yıldızların, dağların, ağaçların ve hayvanların- Allah'ın (kudret ve yüceliği) önünde yere kapandığını görmüyor musun? 21 Ve insanlardan bir nicesi [Allah'a bilinçli olarak baş eğmektedir]; 22 ama niceleri de [O'na karşı geldikleri için öte dünyada] kaçınılmaz biçimde azabı hak edecekler; 23 ve Allah'ın [Kıyamet Günü'nde] alçalttığı kimseyi de onurlandırabilecek kimse yoktur; çünkü, Allah dilediği her şeyi mutlaka yapar.

21 Secde teriminin bu anlamı için bkz. 13:15, 16:48-49 ve ilgili notlar. Men zamiri için bu anlam örgüsü içinde benimsediğimiz “var olan her şey” ifadesi 13:15 hk. 33. notta açıklanmaktadır.

22 Zemahşerî ve Râzî'ye göre, “bilinç” şartına dikkat çeken bu açıklayıcı ilave önceki isim cümlesinin öznesiyle (mübtedâ) bağlantılı olan dolaylı olarak îma edilen bir yüklem (haber) durumundadır; burada belirtilmek istenen husus, evrende var olan her şeyin/herkesin isteyerek ya da zorunlu olarak Allah'ın kudret ve yüceliği önünde secde etmesine rağmen (karş. 13:15), insanların hepsinin bu eylemi bilinçli olarak yapmadığı hususudur.

23 Lafzen, “oysa birçokları için [öte dünyada] azap kaçınılmaz olacak” (hakka ‘aleyhi); yani hayattayken yapıp-ettiklerinin bir sonucu ya da ürünü olarak; yoksa, terimin günlük dildeki anlamıyla keyfî bir “cezalandırma” olarak değil.

------

Rad-15. Göklerde ve yerde var olan her şey ve herkes isteyerek yahut zorunlu olarak Allah'ın önünde eğilmektedirler; 33 onların gölgeleri de sabah akşam bunu yapmaktadır. 34

33 Yescud (“yere kapanır” yahut “yere kapanırlar”) ifadesi, Zemahşerî'ye göre, yaratıkların Allah'ın iradesine, yani O'nun kendi bünyelerinde ve içinde yer aldıkları çevrede, âlemde geçerli kıldığı tabii ilke ve yasalara mutlak manada bağlı olduklarını dile getiren mecazî bir ifadedir. Müfessirlerin çoğuna göre, Allah'a gönüllü ve isteyerek (yani, bilinçli olarak) baş eğenler melekler ve müminlerdir; hakkı inkar edenlere gelince, bunlar O'na baş eğmeye “istekli” olmasalar da, bir yaratık olarak bağlı oldukları fiziksel ve toplumsal ilke ve yasalar bakımından, farkında olmadan Allah'ın iradesine boyun eğmek zorundadırlar. Öte yandan, ayetin devamındaki “gölgeler” atfı da gözönünde bulundurulacak olursa, ayette geçen men ilgi zamirinin bu anlam örgüsü içinde sadece akıl sahibi varlıklarla değil, fakat canlı cansız bütün öteki fiziksel varlıklarla da, yani “göklerde ve yerde var olan her şeyle ve herkesle” alakalı olduğu, ister istemez anlaşılacaktır. (Ayrıca bkz. 16:48-49 ve 22:18.)

34 Yani, herhangi bir fiziksel nesneden düşen gölgenin güneşin dünyaya göre aldığı duruma bağlı olarak değiştiği bilinmektedir; imdi, dünyanın güneş etrafında dönmesi, evrendeki diğer bütün olaylar gibi, sadece Allah'ın yaratıcı iradesinin bir sonucu olduğuna göre gölgelerin sabah ve akşam uzayıp öğlen vakti kısalması onların da Allah'a bağlı olduklarının görünür ifadesidir.

-----

Nahl-48. ÖYLEYSE, [hakkı inkar edenler] Allah'ın yarattığı nesneleri 54 görmüyorlar mı? Onların gölgeleri, [Allah'ın iradesine] bütünüyle boyun eğerek 55 bir sağa bir sola dönüp Allah için saygı ve tazimle [nasıl] yere kapanmaktadırlar.

49. Ayrıca göklerde ve yerde olan her şey-bütün canlılar/hayvanlar ve melekler- 56 kendilerini büyüklük duygusuna kaptırmadan Allah için saygı ve tazimle yere kapanmaktadırlar:
50. Üstlerinde (egemen) bulunan Rablerinden korkuyor ve kendilerine ne buyurmuşsa onu yapıyorlar. 57
54 Sonraki ayette hayvanlardan ve meleklerden ayrıca söz edildiği gözönünde bulundurulursa, burada, “şeyler” ya da “nesneler” tabiri, öyle anlaşılıyor ki, cansız şeyleri ve belki bitki türünden canlıları işaret etmektedir.
55 Lafzen, “ve mutlak şekilde tâbi olarak” yahut “teslim olarak”. “Boyun eğme” (secde) terimi burada, açıktır ki, yaratılmış canlı cansız her şeyin Allah'a karşı ya da Allah'ın koyduğu doğal yasalara karşı fıtrî, içsel boyun-eğmişliğini dile getiren sembolik bir tabirdir. Ayrıca bkz. 13:15 ve ilgili notlar 33-34.
56 Yani, en aşağı türlerden en yüksek yaratıklara kadar bütün varlıklar. Dâbbe terimi, kendi kendine hareket edebilen ve bir bedeni ya da gövdesi olan canlılar için kullanılır; dolayısıyla fiziksel bir bedeni olmayan ve “melek” diye adlandırılan fizik ötesi varlıkları kapsamaz, hatta onlarla bir karşıtlık belirtir (Râzî).

------

Yasin-37. Ve [bütün evren üzerindeki hakimiyetimizin bir parçası olan] gecede de onlar için bir işaret vardır: Biz ondan gün [ışığı]nı çekip alırız; ve birden karanlıkta kalıverirler

Yasin-38. Ve güneş[te de onlar için bir işaret vardır]: o, kendine ait bir yörüngede 19 akıp gider; bu, kudret sahibi ve her şeyi bilen [Allah]ın iradesinin bir sonucudur;

39. ve ay[da da bir işaret vardır ki] Biz onu, kuru ve eğik bir hurma dalını 20 andırır hale gelinceye kadar çeşitli safhalardan geçirdik
40. ne güneş aya erişebilir, ne de gece gündüzü yok edebilir, 21 çünkü hepsi uzayda [yasalarımız doğrultusunda] hareket ederler.

19 Çoğunluğun üzerinde birleştiği kıraat şekline göre yukarıdaki şekilde çevrilebilen bu ifade li-mustekarrin lehâ olarak okunur veya, alışıldığı şekilde, “duracağı/istikrar bulacağı noktaya”, yani günbatımı zamanına (yahut noktasına) doğru (Râzî) şeklinde çevrilebilir. Ancak güvenilir kaynakların rivayetine göre Abdullah b. Mes‘ûd, bu ifadeyi lâ mustekarra lehâ şeklinde okumuştur ki (Zemahşerî) anlamı, “O hiç ara vermeden (yani, hiç durmadan) [kendi yörüngesinde] hareket eder” şeklindedir.

----

Tirmizi’de geçtiği şekliyle Hadis-i Şerif;

Güneş battığı bir sırada mescide girdim  Rasulullah (sav) oturuyordu 
Bana:” Ey Eba Zer! Şu güneş nereye gidiyor, biliyor musun?”  dedi

Ben, ‘Allah ve Rasulü daha iyi bilir’ dedim 

Rasulullah (sav) ; “Secde yapmak için müsaade almaya gidiyor ve kendisine müsaade ediliyor  Sanki bir gün ona ‘Buradan Doğ!’ denilecek, o da battığı yerden doğacaktır ”
 Rasulullah (sav) daha sonra “Güneş, kendisine tayin edilmiş bir yere doğru akıp gider ”(Yasin/38) ayetini okudu ”(Tirmizi, Fiten, 22 )

Yine Buhari’de geçen aynı mealdeki hadis-i şerifte;

“Rasulullah (sav), Ebû Zer’e Güneş batınca nereye gittiğini sordu. O, Allah ve Rasûlü daha iyi bilir, diye cevap verdi. Bunun üzerine Rasûlullah (sav) söyle buyurdu: “Arşın altına gidip secde eder, izin ister, izin verilir... Sonra geldiği yere gitmesi emredilir. Bunun üzerine yeniden doğar.” Bu, Allah’ın şu sözünün ifade ettiği husustur diyerek şu ayeti okudu: “Güneş kendisine ait yörüngesinde hareket eder.” (Yasin/38)

-------

Evet Dostlar!

İsra-44, Hacc–18, Rad-15, Nahl-49 Yâsin.038 ve yukarıda ki hadis-i şerif’i birlikte düşündüğümde,

Cezayı gerektiren suç ya da azabı gerektiren günahın “fıtratın” /yaratılış gayesinin dışına çıkmak, Allah’ın koyduğu bu kanunlara tabi olmayı kabul etmemekten kaynaklandığını görüyorum.

Kâinattaki tüm varlıklardan statik kadere tabi iradesiz olanlarından güneş, ay, bulut, melek, hayvan, dağ, ağaç vb yaratılmışlar kendilerine verilen görevi hiç aksatmaksızın biteviye yerine getirmekteler.

Oysaki kâinattaki görünür ve görünmez tüm yaratıkların emrine muhassar kılındığı, kinetik kadere tabi, seçme hakkı ve yetisiyle donatılmış iradeli tek varlık olan insanların bazısı secde etme/ verilen görevi yerine getirme/yaratılış gayesine tabi olma yükümlülüğüne ters bir yaşamı devam ettirmektedirler.

Kâinattaki ahenk üzere kurulu bu korada “çıkan çatlak sesleri” sebebiyle dengenin bozulmasına sebep olduğundan bu cürümleri, suçları neticesinde cezayı hak etmektedirler.

O halde;

Ey İnsan! İradesiz varlıklar bile kendilerine çizilen kadere, yaratılışlarına kodlanan emre secde edip, boyun bükerken,

Sen ki, Allah’ın tenezzül nazarıyla baktığı, kendisine muhatap kabul ettiği, konuştuğu, yaratılışında var ettiği iradene “saygı duyup” seçiminde özgür bıraktığı, hakk ve batıl yolunu türlü çeşitli örneklerle defaatle açıklayıp, vurguladığı, saptığın her anda elçileri vasıtasıyla rehberler gönderdiği halde yine de sonuçta senin yararına olan emirlerine secde etmezsen, boyun eğmezsen sonucundaki azap kendi seçimindir bilesin.

Hacc.018 Göklerde ve yerde olanların, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanların ve insanların birçoğunun Allah'a secde ettiklerini görmüyor musun? İnsanların birçoğu da azabı hak etmiştir. Allah'ın alçalttığı kimseyi yükseltebilecek yoktur. Doğrusu Allah ne dilerse yapar.

En doğruyu şüphesiz Allah bilir…

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
lacivert
Daimi Üye
**

« Yanıtla #41 : 10 Eylül 2009, 12:51:34 ÖÖ 00 »

Ne güzel bir tefekkür örneği.
Paylaştığınız için teşekkürler Duaekseni kardeşim.

Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #42 : 10 Eylül 2009, 02:20:36 ÖÖ 02 »

evet arkadaşlar bundan sonraki yarışmamızda konu başlığı "İNSAN" şimdiden fotoğraflarınızı hazırlayın derim.. Smiley
narcicegi
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #43 : 10 Eylül 2009, 09:05:31 ÖÖ 09 »

Teşekkürlerime devam edeyim:)
Oy kullanmaya yetişemeyen ve "beton Ankara" da yaşayan Max'a teşekkürler.Sen de çay içmeye gelebilirsin:)
Teşekkür ederim AhKaff...Senin fotoğrafın da güzeldi ama benim fotom kadar değil Smiley

Teşekkür ederim KeRRa...Senin çektiğin fotoğrafı  çok beğenenlar arasındaydım ben de:)

Teşekkür ederim İlyada...Beğendiğinize sevindim:)
Teşekkür ederim Lacivert...Senin işlediğin tema da güzeldi:)
Teşeşekkür ediyorum Duaekseni...Ayetler ışığında yaptığınız yorumlar çok güzel...

Organizasyonda yer alan Sevgili Ayşegül e de teşekkür ederim Smiley
eliflamra
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #44 : 10 Eylül 2009, 10:53:27 ÖÖ 10 »

savulun..
açılın...
çekilin annem birinci olmuş tebrik edeyim.

yarışmaya katılan bütün arkadaşları tebrik ederim.cesaret edebilirsem diğer yarışmaya bende katılacam (inşallah)

not:ben gelirsem çaya değil yatıya gelirim. Wink

Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: