Bana Hadisini söyler misin?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Bana Hadisini söyler misin?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Bana Hadisini söyler misin?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Bana Hadisini söyler misin?  (Okunma Sayısı 35634 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
siyahî
Aktif Üye

« : 16 Mayıs 2009, 08:44:29 ÖS 20 »

Bana Hadisini söyler misin?

Birçoğumuzun düşüncelerine yön veren, ağızlarından çıkan cümleleri yıllarca heybemizde taşıdığımız, hallerini seyre daldığımız isimler ile;  kimi zaman kendi köşelerinde üfledikleri nefeslerin yanından geçip gitsek de farkına varamadığımız, haberdar dahi olamadığımız, bir selam bile veremediğimiz isimleri altalta sıraladık beyaz bir kağıtta. Sonra tek tek kapılarını çaldık. Sorduğumuz tek bir soruydu. Ancak cevaplar biriktikçe beyaz kağıtlar birleşip bir koca uçurtma oldu. İpin ucunu sımsıkı tutarken ellerimizde, gökteki uçurtmaya diktik gözlerimizi: bizi de alır mı ki yanına?

"Hayatınıza etki eden, aklınızda kalan yada aklınızda tuttuğunuz bir Hadis-i Şerif söyler misiniz?" dedik onlara. İşte cevapları:

İlhami Atalay (Ressam):

"Yarın kıyamet kopacağını bilseniz, yine de elinizdeki son fidanı dikiniz."

İhsan Kabil (İBB Kültür A.Ş'de sinema etkinlikleri yönetmeni):

"Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecek gibi de ahiret için çalışınız."

Hasan Basri Sarıçam (Vefa'da Nur Berber'in ustası):

"İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edendir."

(70 küsür yaşında olan berber amcanın hayatını bu hadis üzerine devam ettirdiğini, o sırada orada bulunan eski bir müşteri arkadaşı özellikle belirtti.)

Alev Erkilet (Sosyal Bilimci):

"Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi âhiret için çalış" diye bilinen hadis, Suyûtî'nin Câmiu's-Sağîr'inde (2:12 Hadis No:1201) şöyle geçmektedir: "Hiç ölmeyeceğini zanneden kişi gibi (dünya için) çalış, yarın öleceğinden korkan kimse gibi de (dünyaya bağlanmaktan) kaçın."

Bu hadisi önemsememin nedeni üretim, emek ve çaba dolayımıyla insanı doğanın bir parçası ve tarihin aktif öznesi olmaya çağırırken, ölüme gönderme yaparak tarihselliğin insana dayattığı tüm hırsları elinin tersiyle itmesinden kaynaklanıyor. Dünyaya itibar etmeden onu imar etmeyi ve dönüştürmeyi sağlayacak ideal dengeye atıfta bulunuyor. Bu dengenin üzerine kurulacağı bireyler, sınıflar ve toplumlararası ilişkilerde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Sorusuna cevap olarak da aşağıdaki ilkeleri hatırlatmak isterim:     

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz(Buhârî, İlm, 12; Müslim, Cihâd, 6).

Mümin, bir  delikten iki defa sokulmaz.(Mümin, iki defa aynı yanılgıya düşmez)(Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63).

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir(Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, 248).

Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir(Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.).

İnsanı helâk eden şu yedi şeyden kaçının. Onlar nelerdir ya Resulullah dediler. Bunun üzerine: Allah'a şirk koşmak, sihir, Allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu(Buhârî, Vasâyâ, 23, Tıbb, 48; Müslim, Îmân, 144).

Ramazan Gül (Üsküdar Davet Kitabevi Sahibi):

Efendimiz bir hadisinde buyuruyor ki: "Cebrail(a.s) komşu hakkından bana o kadar bahsetti ki, komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."

Bu hadis beni çok etkiler. İnan olsun gece yattığımda uykularımın kaçtığı anlar vardır, acaba komşumu incittim mi? diye. Hakk mevzuu çok önemli. Kimse benden alacaklı olmasın da, ben herkesten alacaklı olmaya razı gelirim.

Azâd Tekin Ulutaş (Boğaziçi Tarih Mezunu, Üsküdar Mekan Çınaraltı Sahibi):

"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır."

90'lı yıllardaki İslâmi mücadeleye, cemaatlerdeki hareketliliğe, hatta bizzat kendi iç dünyamızdaki değişimlere baktıkça bu hadisi düşünürdüm. Fakat şuanda müslümanların genel haline baktığımda, bizim bu hadisi yaşamadığımızı düşünüyorum. Bazen elimiz yettiği halde dokunmuyoruz, dilimiz yettiği halde konuşmuyoruz. Hatta o hâle geliyor ki; olan olayları, acıları, sıkıntıları, zulümleri o kadar yadsıyoruz ki, kalbimizle bile artık buğz edemiyoruz.

Ferhat Kalender (Yazar/Şair):

Peygamber; "Din nasihattır/samimiyettir" buyurdu. "Kime Yâ Rasûlallah?" diye sorduk. O da; "Allah'a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara" diye cevap verdi.

Bu söz karşısında bize yalnızca sükût etmek düşer; şairin dediği gibi "sükût suretinde/ çok koyu düşer ses!"

Şeref Akbaba:

"Müslüman, elinden ve dilinden insanların emin olduğu, huzur bulduğu kimsedir."

Münire Danış:

Bir değil aynı güçlü etkiyi taşıyan bir çok hadis var tabi. Bana derin bir tefekkür boyutu sunan, ufkumu açan hadislerden biri;

"İnsan uykudadır ölünce uyanır; siz ölmeden evvel uyanın."

Bir de şu hadis: İbn Mesud (ra)dan; "İlim kaynakları, hidayet kandilleri, evlerin çulları, gecelerin lambaları olun! Yepyeni kalplere, eskimiş elbiselere sahip olun ki gök ehlince tanınasınız ve yer ehlince de bilinmeyesiniz." 

Murat Çelik:

"İnsanların en hayırlısı, insanlara hayrı en çok dokunanıdır".

Münib Engin Noyan:

"Din kolaylıktır. Kim bu dini kendi yaptığı ilavelerle zorlaştırırsa din ona galip gelir"(Buhâri).

Bir de bunun kardeşi sayılacak bir hadis var ki, Müsnedi Şihab'da geçer:

"Bu din çok sağlamdır. Onu yaşamada kendini zorlama ve aşırı zorlayarak Allah'a kulluk etmekten ikrah eder hâle gelme. Yorgun ve bitkin bir insan ne yol alabilir, ne de ihtiyaçlarını karşılayabilir".

Bu hadisler son zamanlarda çokça andığım ve aklımda tuttuğum hadis-i şeriflerdir. Bir de şuandaki sorunlarımızın baş müsebbibi gösterilebilecek bir konuya işaret eden bir hadis var: "Kim ki kendini bir kavime benzetirse, o kavimden olur". Buradaki benzeme hâli sadece şeklen değildir tabii. Beklentileri, hayalleri, amaçları, düşünce biçimini de yöneltmektir. Sakınmak lâzım.

Şükrü Gökmen (Üsküdar'da bir güzel tespihçi):

1986 yılında hidâyete kavuştuğum zaman, eşim Ziraat Bankası'nda, ben Yapıkredi Bankası'nda çalışıyordum. Cuma namazına gidemiyordum, göndermiyorlardı. 1988 yılında birazdan söyleyeceğim hadis-i şerif, benim hayatımı değiştirerek bankadan istifa etmemi sağladı. Ve 1988 yılından bu yana, Üsküdar Mihrimah Sultan Camii'nin duvarı dibinde tespih satarak geçimimi temin ediyorum, Allah'ımın izniyle ve Sâdat'ın himmetiyle. Nedir hadis-i şerif? Cuma namazına gitmek istiyordum müsade etmiyorlardı. Oysa âyet-i kerime, "yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz" diyordu. Ama ben namaza git diyen Allah'a değil de, namaza gitmeyeceksin diyen banka müdürüne kulluk etmek yolunda ilerliyordum. Bankanın müdürü gitmeyeceksin diyordu ve ben bankanın müdürüne itaat ediyordum. İmanım da zayıftı demek ki. İşte o zaman bir hadis-i şerif imdadıma yetişti: "seni kullara kulluk etmekten Allah'a kulluk etmeye, kulların dostluk ve himayesinden Allah'ın dostluk ve himayesine davet ediyorum". Rasûlallah, Allah'ın emirleri karşısında başkalarının emirlerine itaat etmekten, Allah'a kulluk ve itaat etmeye çağırıyor bizi. Başkalarına itaat etmekte kazancımız ne olabilir? İşte olsa olsa iki ev, bir araba. Peki Allah'a itaat etmekte kazancımız ne olur? Onu ben bilemem, Allah bilir. Bizim yolumuz aşktan geçer, bizim yolumuz sevdadan geçer. Biz ancak mü'minlerin ayağının altının çamuru olmakla ilerleriz... Soran sormayan bütün kardeşlerime selam ederim.

Mustafa Nazif (Fotoğraf Sanatçısı):

''Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin. Eğer eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle, ona da gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Ona da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Ki bu da imanın en zayıf noktasıdır.'' 

Yeryüzüne ezilenler varis olacak(Kasas;28/5)
siyahî
Aktif Üye

« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2009, 08:46:56 ÖS 20 »

Rasim Özdenören:

"Ya Ebu Zer! Çorbanı yaptığında suyunu bol koy ki, komşunla paylaşasın."

Şuanda ilk aklıma gelen, hayatımda beni etkileyen hadis-i şerif bu. Fakat tabii her hadis bir belagat şaheseri. Hangisinden yola çıkarsak çıkalım bizi aynı yolda, aynı adalet dergâhına götürmekte...

Abdurrahman Dilipak:

"İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş sayılmazsınız".

Müslümanlar birbirinin kardeşi ve velisidir..

Aramızda işlerimiz istişare ve şura iledir..

Farzı ayn ın dışında bir de farzı kifaye olan işler vardır ve bu da ancak cemaatla mümkündür. Birbirimizi temsil etmek, iş bölümü yapmakla..

Bugün Müslümanların en temel sorunu iman ve vahdet sorunudur diye düşünüyorum.... Bilmeden iman edemeyiz, iman etmeden onu eyleme dönüştüremeyiz, eyleme dönüştürmeden tebliğ edemeyiz, tebliğ etmeden cihad edemeyiz ve cihad etmeden cennete giremeyiz.

Hakan Arslanbenzer:

Çocukken yaz kuran kursunda arkadaşlarla tartışıyorduk: Peygamber Efendimiz acaba sağcı mıydı, yoksa solcu mu? Bu tartışmadan herhangi bir sonuç çıkarabildiğimizi hatırlamıyorum. Fakat tartışmanın bende izi kalmıştır. Daha sonraki yıllarda, ilk gençliğimde şunun farkına vardığım için bilhassa: sağcılar Peygamberimizi kendi Amerikancı ılışmışlıklarına uydurarak fazla barışçı biri olarak resmediyorlardı. Solcular da aynı resimden yola çıkarak ondan tamamen uzaklaşıyorlardı. Çünkü sağcılar hiç dövüşmüyor, solcularsa sadece dövüşüyorlardı. Peygamberi ve Peygamber ümmetinden bütün milletleri seven basit bir çocuktum ben. Bu yüzden de bu uyuşmazlığı bir türlü içime sindiremiyordum. Kafam karışıyordu ve Peygamberin kendi zamanındaki uyuşmazlıkları çözme özelliğinden de haberim olduğu için, onun gerçekte nasıl olduğunu merak etmeye devam ediyordum.  Bir gün vaizden duyduğum şu hadis, meseleyi benim kafamda önemli oranda halletmiştir: "Ben rahmet peygamberiyim, ben harp peygamberiyim." Demek ki sadece dövüşerek olmuyor, hiç dövüşmeden de olmuyor. Mesele bu. Vaizden duyduğum bu hadis bir anlamda hayatımı kurtardı.

Ümmühan Atak:

"Müslüman elinden ve dilinden emin olunandır."
Bunu hatırlayınca rahat bir nefes alıyorum. Ve rahat nefes alınası bir insan olma hevesim artıyor.

Mevlâna İdris:

"Esselamu kablel kelam" (Önce selam, sonra kelam).

Bu hadisi çok seviyorum. İnce ve şiirsel geliyor.

Sibel Eraslan:

Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Bir gün sahabeler: "Ey Allah`ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dediler. Efendimiz şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman`ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

Âdil Dönmez (Emekli ilkokul öğretmeni):

"Ya öğrenen, ya öğreten, ya dinleyen ya da seven ol. Beşincisi olma helâk olursun".

Boşa vakit harcamamak lâzım. Boş işlerle, eğlenceyle, çiçekle papatyayla ömür tüketmemek lâzım. Vakti çok iyi değerlendirip çok öğrenmek, bildiklerimizi de öğretmek lâzım. "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" buyurmuş Hz. Ali. Vakit kısa, iyi değerlendirmeliyiz...

Mehmet Serhan Tayşi (Tarihçi Yazar, Millet Kütüphanesi eski müdürü):

"Sabreden zafere erer." ve "Sabır dinin yarısıdır." hadislerinin özellikle Asr suresiyle çok güçlü bir bağı vardır. Sabırla alakalı hadisleri destekleyen bir çok ayet vardır. Bu sûrede de Allah-u Teala kuluna şöyle seslenir:

1 - Asra yemin olsun ki,

2 - İnsan mutlaka ziyandadır.

3 - Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler müstesna.

Yani üç grup insan kurtulacaktır; salih amel işleyen, hakkı ve sabrı tavsiye eden...

İlmin başı, kazanmanın ve bilgiyi korumanın başı daima sabırdır. Tabiri caizse eşek gibi sabredeceksin.

Yusuf Kot:

Bir çok hadisi aklıma getirmek veya orada tutmak için özel bir çaba sarfetmiyorum. Vereceğim kararların öncesinde kendileri aklıma geliyor veya karşıma çıkıyorlar. Herhalde en sık hatırladığım hadisler gündelik işlerimizle ilgili olanlardır. Bir de "İki günü müsavi olan ziyandadır." hadis-i şerifi çalıştığım yerde sürekli görüş alanımda durur. Çektiğim sıkıntıların günahlarıma kefaret olacağını ve bu dünyada midemden daha şerli bir kap doldurmayacağımı da unutmamaya çalışıyorum. Oralarda çok yanılıyoruz.

Hasan Aycın:

"El-müslimü men selime'l-müslimûne min lisânihî ve yedihî",

"Müslüman, elinden ve dilinden Müslümanların güven içinde olduğu kimsedir."

Yeryüzünde Müslüman kardeşliğinin gerçekleştiğini görmek ümidiyle.

Nurdal Durmuş (Radyo Programcısı):

Ne vakit kötü olduğunu düşündüğüm bir şey yapmaya kalkışsam, Efendimiz bana;

-Utanmadıktan sonra dilediğini yap! Diyerek seslenir. (Buhari).

İslâm'la gerçek anlamda tanışmama vesile olan hadis-i şerif ise;

-İnsanları memnun edecek paranız pulunuz yoksa; güleryüz ve tatlı dilinizde mi yok? uyarısıdır.

Bu hadis-i şerifi ilk duyduğumda benim peygamberim bu olmalı demiştim.

Vedat Aydın:

Her hatırlayışta ürperdiğim, beni derin düşünceye sevkeden hadis-i şerif şudur:

''Benim dünya ile alakam bir ağacın altında oturup dinlendikten sonra kalkıp o gölgeliği terk eden atlının durumu gibidir''.

Selahattin Yusuf:

"Bana eşyanın hakikatini göster" Peygamberimizin bu sözleri bana çok dokunaklı gelmişti ilk okuduğumda. Hala çok etkilenirim. Evrene ve yaşama derinliğine bakmayı denemenin ilk harfleri, ilk cümleleridir bunlar.

Esra Türkan.

Sorguya katkıda bulunanlar: Mehlika Toyga, Hatice Büşra Gülcan.

Yeryüzüne ezilenler varis olacak(Kasas;28/5)
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2010, 02:54:43 ÖÖ 02 »

Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa,

Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.”

Tirmizi
ZeyNelabidiN
Üye
*

« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2010, 01:56:25 ÖS 13 »

. Ukbe İbni Âmir radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, aradan sekiz yıl geçtikten sonra bir gün Uhud şehidlerini ziyarete gitti. Yaşayanlara ve ölenlere vedâ eder gibi onlara dua etti. Sonra (konuşmak üzere) minbere çıktı ve şunları söyledi:
“Ben âhirete sizden önce gideceğim ve sizin için hazırlık yapacağım; sizin Allah yolundaki hizmetlerinize şâhitlik edeceğim. Buluşma yerimiz Kevser havuzunun yanıdır. Ben şu bulunduğum yerden Kevser havuzunu görmekteyim. Ben sizin Allah’a şirk koşmanızdan korkmuyorum. Ama dünya hırsıyla birbirinizle didişip çekişmenizden korkuyorum.”
Ukbe sözüne şöyle devam etti: Bu benim Resûlullah’ı son görüşüm oldu

محمود*~*züMrütüaNka*~*محمود
eylül
Üye
*

« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2010, 12:50:38 ÖÖ 00 »

Oldukça hoş bir çalışma olmuş.
Katkıda bulunanlardan Allah razı olsun...
Aysegul
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2010, 10:57:29 ÖÖ 10 »

bu başlığı/düşünceyi/uygulamayı çok sevdim doğrusu..
ama hadis deyince islamoğlu'nun sıkça kullandığı bir hadisi kendime yakın buluyorum.. (tek'le de sınırlamamak da lazım ama bazen insanın hayatında köşe taşı olanlar vardır..)

tam metni şuan sunamayacağım ama mantık aklımda..

"beni kime bırakıyorsun Allah'ım" derken Peygamber'imiz.. anında bir u dönüşü yaparak.. ama sen istiyorsan gerisi ve yaşadıklarım, acılarım hiç önemli değil.. gibi..

çoğu kez düşüyorum herhalde ondandır köşe taşlarımdan olması..

bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum..

selam ve dua ile..
mutaahhiri
Üye
*

"Desem Öldürürler Demesem Öldüm"

« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2014, 06:11:51 ÖS 18 »

Rivayet edildiğine göre saçı başı dağınık bir adam Hz. Peygamber’e gelerek, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah’ın beni yükümlü tuttuğu orucun miktarını söyle” demişti. Peygamberimiz “Ramazan ayını oruçlu geçir” buyurmuş, adam bu defa “Bunun dışında başka oruç tutmam gerekiyor mu?” diye sormuş, Peygamberimiz de “Hayır, yükümlü olduğun başka oruç yoktur, fakat nâfile olarak tutabilirsin” cevabını vermiştir. Adam aynı şekilde sorularına devam ederek zekât, namaz ve hac konusunda bilgiler aldıktan sonra “Sana ikramda bulunan Allah’a yemin olsun ki, bu söylenenlerden fazla bir şey de yapmam, eksik de bırakmam” diyerek çekip gitmiş, Peygamberimiz de arkasından şöyle demiştir: “Şâyet dediğini yaparsa bu adam kurtulmuştur.” (Buhârî, Savm 1; Müslim, İman 9)

''FELAKETİN ORTASINDAYIZ.KAPİTALİZMİN BİZİ ULAŞTIRDIĞI YERDEYİZ.LAİK DEMOKRAT VE NEŞELİYİZ!'' İ.ÖZEL
kalemşör
Daimi Üye
**

« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2014, 04:48:29 ÖS 16 »

Hadislerden hadis seçmek perspektifi daraltır.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2014, 11:09:55 ÖÖ 11 »

Hadislerden hadis seçmek perspektifi daraltır.

sizce nasıl yaklaşmalı nasıl kullanılmalı ne yapmalı hadisleri ?
Leyl
Daimi Üye
**

« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2014, 01:38:59 ÖS 13 »

Perspektif daralmasının nasıl olduğuda benim merakımdır?

Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8
kalemşör
Daimi Üye
**

« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2014, 11:15:05 ÖS 23 »

Demek istediğim her bir hadisi diğer bir hadis ile anlamak. Hadisleri atomize ettiğimiz de anlamadaki zaviye kısıtlanıyor. Bu nüansa dikkat çekmek istedim. Her insanı etkileyen favori hadisi elbette olabilir bunun yanlış olduğunu söylüyor değilim fakat her bir sahih hadisin insan hayatının  bir bölümünü teşkil etmesi açısından bütünsel bir algılamanın daha yararlı olacağını düşünüyorum. Şunu da belirteyim yukarı da zikredilen mezkur hadislerin bazılarının isnatları sahih olmadığı gibi metin açısından da sıkıntıları var.
Mesela ''Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecek gibi de ahiret için çalışınız." Bu hadis denen söz kapitalist bir algıya hizmet eder.

Atlas
Aktif Üye

« Yanıtla #11 : 07 Şubat 2015, 04:14:42 ÖÖ 04 »

Alıntı
Mesela ''Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecek gibi de ahiret için çalışınız." Bu hadis denen söz kapitalist bir algıya hizmet eder.

HİÇ BU AÇIDAN BAKMAMIŞTIM..

ben bu hadisi her duyduğumda yada okuduğumda..süresi -sonu olmayan bir sermayeye sahip olduğuma göre dünya ile çok fazla meşgul olmam..üstelik hadisin devamında yakın çok yakın bir süre verilerek yarın ölme tehlikesini kulağıma küpe yapar dünyaya dair meşguliyetimi sıfıra bile indiririm...

kim yapmaz ki..yarın (faraza) kesin ölecek biri..dünya hayatına ne derece kıymet verebilir..

bu hadisi dünya hayatına dair gereklilikleri ihmal noktasında tembellik aşılamakla itham eden görmüştüm ama kapitalist çağrışımlara dair görüşe ilk kez şahit oluyorum..

Cheesy her neyse ben beni dumura uğratan yoruma sebeb hadisi ekleyip çıkayım..

Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45)

bir alimin bu hadisin şerhinde ettiği sohbet tabiri caizsse kanımı dondurdu..

şöyle demiş : kişinin en yakın ve ayrılmaz dostu nefsidir..olay yani hadisin öğütlediği mana sadece bundan ibaret değil ..bu bakış açısına hapsedilemez ancak..ne yazık ki bu bakış açısıda doğru..

ehh  nerede ise kahir ekseriyetimiz ..ya nefsi levvamenin emmareye bakan yönünde yada emmarede..emmarenin dininden ne hayır gelir ki..

levvame ise eh nispeten..ehveni şer..oysa ayetlerde  belirtildiği üzre Allahın razı olduğu ve muhattab aldığı nefs mutmainne..işimiz zor..hastayız ve tedavi şart

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)
ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

adalet ve özgürlük dinimdir

« Yanıtla #12 : 07 Şubat 2015, 02:22:22 ÖS 14 »

Allah katında din Kimin Allahın mı Peygamberinmi ?

Dinin kaynağı nedir

Hadisleri nasıl okumalı

Resul Allahtan bağımsız söz söyler mi söylese değeri nedir

Hadisler sözlü gelenekten ulaşması anlam kargaşası

Hadisler evrensel olabilir mi

MİŞNALAR LA  hadislerin benzerliği ne

Atlas
Aktif Üye

« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2015, 04:50:56 ÖS 16 »

dinin ve peygamberinde sahibi Allahdır

dinin kaynağı vahiydir ..2 türde vahiy vardır

2 türde vahyin olduğunu bize kuran söyler (tahrim 3.ayet ) sünnet yani hadis kurana rakip değildir !!

peygamber hevasına göre görüş bildirmez din temelli konularda görüş bildirir..bildirdiği görüşler desteklenme-ekleme  gerektirirse ayet nazil olur..mesela nisa 34. ayet buna misaldir..

bir müslime gelip kocasının kendisine tokat attığını ve karşılık olarak ne yapması gerektiğini sorar ..kısas hükmü gereği peygamberimiz kadının da kocasına vurmasını bildirir..ancak kısa süre sonra nisa 34. ayet nazil olur..

http://ahmednazif.blogspot.com.tr/2014/07/misna-hadis-ve-sunnet-aleyhine-yazlms.html

bu çalışmayı dikkatlice okuyun lütfen..

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)
ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

adalet ve özgürlük dinimdir

« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2015, 10:53:45 ÖS 22 »

Tarih boyunca Allahın dinine tabi olmak istemeyenler yeni bir din ve otorite peşine düşmüşlerdir.Allaha rakip olarak peygamber,olmadı şeyhyer efendiler hadisler sünnetler ve son olrakda Kuran dişi vahiy.Nerden gelmiş nasıl gelmiş kayıtları ne imiş Peygamber bu vahyi neden insanlara iletmemiş

Allah risaletinden herhangi bir şeyi gizlemesi, duyurmaması halinde Allah'ın elçiliğini yapmamış olacağını duyurmaktadır (5/67). Allah'a karşı herhangi bir şey uydurması halinde ise Peygamberin can damarını koparırdık şeklindeki ilahi tehdidi ile Hz. Peygamber'in nasıl bir vazife ile tavzif edildiğine dikkat çekilmektedir (69/44-46).

“Bu Kuran bana, kendisiyle sizi ve ulaştığı herkesi uyarmam için vahiy olundu.” (6:19)

Sana ağır bir söz vahyedeceğiz" (73/5), "...Seni gönderdik ki sana vahyettiğimizi onlara okuyasın" (11/30) buyuruyor, İsra/88, 89. Şura/7, Bakara/2 gibi ayetlerde Kur'an'ın ne için gönderildiği ve Kur'an'ın önemi vurgulanmaktadır. Bu ayetlerdeki vurgudan, Peygamber'e vahyedilen şeyin yalnız Kur'an olduğunu anlamak mümkündür. Kur'an'ın nüzulü döneminde de inanan Kur'an'a inanmakta, reddeden Kur'an'ı reddetmektedir. Hz. Peygamberle Mekkelilerin arasını açan Kur'an'dı (10/16).

BU kayıt sız vahiy??? Allahın dinine paralel bir din oluşturmak için uydurulmuş bir durumdur biraz incelediğiniz zaman asılında  Kuran ayetlerini birileri tarafından yamultarak oluşturdukları sözlerdir

Nedense Hz peygamberin enzor zamanlarında mesala İFK olayında  ve bazı peygamberin zor anlarında imdadına yetişmemiş bazı genel konuları bildirmiştir Huh??

Kuran karşı bir kuran dine karşı bir din  Kuranı bütünsel bir okuma yaparsanız böyle bir vahyi imkansız olduğunu görüsünüz,O da bir beşerdi ve ancak kendisine vahyolunan Kur'an'a tabi olmaktaydı. Bu gerçek 6/50. ayette çok net bir biçimde ifade edilmektedir. Ayrıca bir başka ayette, müşriklerin Hz. Peygamber'e "Ya bu Kur'an'dan başka bir Kur'an getir, ya da bunu değiştir" dediklerine yer verilir. O ise bunun mümkün olmadığını, zira ancak kendisine vahyolunana uyacağını söyleyerek cevap vermektedir (10/15).

Tahrim 3 iyi incele gerekirse çözümleme yaparız
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: