Şer Allah’tan mı gelir?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > Şer Allah’tan mı gelir?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > Şer Allah’tan mı gelir?
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Şer Allah’tan mı gelir?  (Okunma Sayısı 19184 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #30 : 10 Mart 2017, 09:00:51 ÖÖ 09 »

Düşünceler kafamda uçuşup duruyor...Aslında neyin hayır, neyin şer olduğuna biz karar veremeyiz gibi geliyor bana...Örneğin hastalandım diyelim..Bu şer bir durum gibi görünüyor...Ama ben, bundan sonra sağlığıma daha çok dikkat etmem gerekir dersem ve öyle yaparsam...Benim için hastalanmış olmam hayırlı olmuş olur...Bir trafik kazası geçirdiğimi düşünelim...Bu olay, benim trafikte daha dikkatli olmamı sağlarsa hayırlı olmuş olur...Örnekleri çoğaltabiliriz...Tam tersi örneklerde verebiliriz...Yani Allah bilir, biz bilemeyiz...Bilemediğimiz şeyler üzerinden konuşmakta yanlış olur diye düşünüyorum...Zaten yıllardır öyle yapmışız ve birçok konuda birçok fikir ayrılıkları yaşamışız...Sanki Allahın işine karışıyormuşuz gibi hissediyorum kendimi..

Haşa kardeşim Biz kardeşim Allah elbetteki kullarını mallardan, canlardan imtihan etmektedir.Sizin bahsettiğiniz şeylerin ve yaşayacağımız her şey de, hepsinde hikmetle bakmalı ibret almalıyız.Şu var ki şer diye bir şey yok yaratıcı ,şer sandığınız şeylerde hayır vardır  diyor.Şer dediğimiz şeylere Allah'lı bakınca hayır olduğunu görüyoruz adeta insan yaşarak, görerek,terbiye oluyor.Şüphesiz bilmediğimiz şeyi istemekten,Allah hakkında bilmediğimizi sorgulamaktan,haddi aşmaktan, cahillerden olmaktan  Allah'a sığınırım.Bizler yaratılışımız amacımızı öğreten doğru yola sevk eden, birliğinin ve tüm  mükemmeliğin yegane sahibi ,sahibimizi ,muciizleri delilleri ile Allahın kendini tanıttığı gibi tanımak, acizliğimizi bilerek verilen nimetleri akletmek,arka plandaki muhteşemliği üzerinde yoğunlaşmaktır.
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #31 : 10 Mart 2017, 10:21:49 ÖÖ 10 »

Ebedi cehennem hayır mıdır ?

Not font kurbaa
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #32 : 10 Mart 2017, 10:45:43 ÖÖ 10 »

Allah her insana yaptıklarının neticesi olan karşılığını tastamam verecek,haksızlıkta edilmeyecek.NEYİ TERCİH ETMİŞSE karşılğı görecek zalimlere  vaad edilenler  bundan güzel hayır olurmu
Yunus 10/100 ,Hem Allah'ın akıl ve irade vermek suretiyle gerçekleşen izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi.Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.
وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَن تُؤْمِنَ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَيَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يَعْقِلُونَ
Ve mâ kâne li nefsin en tu’mine illâ bi iznillâh(iznillâhi), ve yec’alur ricse alâllezîne lâ ya’kılûn

Sebe 34 / 50 De ki: “Ben eğer sapmışsam, ancak kendi aleyhime sapmış olurum. Eğer hidayete ermişsem, bu da Rabbimin bana vahyettiği sayesindedir. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, kuluna çok yakındır.”
Biz
Daimi Üye
**

Birlikte balık tutacaksak eğer oltada yem olurum..

« Yanıtla #33 : 10 Mart 2017, 11:03:38 ÖÖ 11 »

Kısmi cehennem hayırdır diye düşünüyorum...Ebedi cehennemde kalacak olanların çok az olduğunu tahmin ediyorum..Belkide sadece şeytana kalacak orası...
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #34 : 10 Mart 2017, 11:23:38 ÖÖ 11 »

Sayın ve Aydın Zeynep Abla ...
Aldığın nefesi kendinden bilebiliyor musun ?
Seçim ile yaratmayı aynı kefeye koymayınız ...
Seçim hakkı bir yaratma eylemi değildir!!!
Şer vardır seçerseniz bu seçimin hesabını verirsiniz , tıpkı hayır gibi ....

Not font kurbaa
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #35 : 10 Mart 2017, 11:59:16 ÖÖ 11 »

Enfal 42 O vakit siz vadinin beri yamacında , onlar öte yamacında, süvarileri de sizden tam aşağıda bulunuyordu. Şayet onlarla önceden sözleşmiş olsaydınız, kesinlikle buluşma vaktinde görüş ayrılığına düşerdiniz; fakat Allah, yapılması gereken bir işi yerine getirmek için yok olacak olan açık delil ile yok olsun, yaşayacak olan da açık delil ile yaşasın diye, böyle yaptı. Çünkü Allah herşeyi işiten, herşeyi bilendir.
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #36 : 10 Mart 2017, 04:18:01 ÖS 16 »

Mutluluklar dilerim efendim..

Not font kurbaa
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #37 : 10 Mart 2017, 04:43:21 ÖS 16 »

Gerçekten güzel insanlarsınız....
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #38 : 14 Mart 2017, 09:42:52 ÖS 21 »

Kısmi cehennem hayırdır diye düşünüyorum...Ebedi cehennemde kalacak olanların çok az olduğunu tahmin ediyorum..Belkide sadece şeytana kalacak orası...

Hayalimi yazmışım...
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: