KURANDA DİŞİ BÖCEKLER

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > KURANDA DİŞİ BÖCEKLER
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > KURANDA DİŞİ BÖCEKLER
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: KURANDA DİŞİ BÖCEKLER  (Okunma Sayısı 2474 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 5127WWW
« : 07 Ağustos 2007, 12:05:48 ÖÖ 00 »

DİŞİ BÖCEKLER

Kuran’da bazı böceklerden söz edilirken özellikle dişi olanlarına vurgu yapılır. Bu böceklerin dişi olanına vurgu yapılmasının sebebi böcek bilimi gelişmesiyle anlaşılabilmiştir. Kuran’da kendisinden bahsedilen dişi böceklerden birisi arıdır.

Rabbin dişi bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır.(16 Nahl Suresi 68)

Bu ayette vahyedilen tüm arılar değildir. Erkek ve dişi arı ayrımı yapılmış, yuva yapması ve bal yapması için dişi bal arısına vahyedildiği bildirilmiştir. Peki ama neden dişi bal arası? Neden erkek değil yada neden ikisi beraber değil? Bunun sebebini bize bilim adamları söylemektedir.

Arılar üzerinde yapılan araştırmalarda; işçi arıların dişi bal arıları olduğu bunları kovandaki her şeyi yaptıkları ortaya konmuştur. Erkek bal arılarının bu tarz hiçbir görevi yoktur. Onların görevi sadece kraliçe arıyı dölleyerek arı neslinin devamının sağlanmasıdır. Tüm evreni yaratığı gibi arıları da yaratan yüce Allah, insanların arılar hakkında böyle bir bilgiye sahip olmalarının imkansız olduğu bir dönemde ayette bu ayrımı yaparak insanlara doğru bilgiyi ulaştırmıştır.
Allah’ın Arının dişisinin görevlerini bu şekilde Kuran’da belirtirken, dişi örümceğin evinin ise en güvenilmez ev olarak göstermektedir.

Allah’tan başka dostlar edinenlerin örneği, kendisine ev edinen dişi örümceğin örneğine benzer. Gerçek şu ki, evlerin en çürüğü (en güvensizi) dişi örümceğin evidir. bir bilselerdi ! (29 Ankebut Suresi, 41)

Burada da görüldüğü gibi en güvensiz ev dişi örümceğin evidir. Böyle bir detayın verilmesinin nedeni dişi örümceğin evinin gerçekten kendi türü için hatta kendi erkeği için bile güvensiz olmasıdır.
Örümceğin evi aynı zamanda avlanma alanıdır. Buraya yanlışlıkla gelen diğer böcekler av olurlar. Aynı zamanda dişi örümcek kendisini döllemeye gelen erkeğini de, dölleme işleminden sonra yer. Dişi örümcek kendi erkeğine karşı bile bu kadar acımasızdır. Bunun için Allah dişi örümceğin evinin en güvensiz ev olduğunu ayette söylemiştir.
alıntı
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.058 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu