GÖĞÜSÜN DARALMASI

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > GÖĞÜSÜN DARALMASI
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > GÖĞÜSÜN DARALMASI
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: GÖĞÜSÜN DARALMASI  (Okunma Sayısı 1908 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« : 07 Ağustos 2007, 12:00:23 ÖÖ 00 »

GÖĞÜSÜN DARALMASI

2005 yılının ağustos ayında Kıbrıs Rum kesimine ait bir uçak, kabin basıncının düşmesinden dolayı pilot ve yolcuların nefes alamaması ve bilincini yitirmeleri sonucunda düşmüştü. Gerçekten de atmosferde yukarıya doğru çıktıkça insan için nefes alma özelliği de o derece düşmektedir. 3000 metreye kadar insan ek bir önleme ihtiyaç olmadan nefes almayı rahatlıkla sürdürmektedir. 300 ile 5000 metre arasında nefes alma zorlaşır, tansiyon yükselir. Nefes alma güçleştiğinden göğüste daralma hissi meydana gelir. Özellikle solunum güçlüğü çeken hastalar için ölümcül riskler bu mesafede meydana gelebilir. 7500 metreden sonra ise insanlar bilincini tümüyle yitirmekte ve nefes almak imkansız hale gelmektedir.

Yükseklik ve nefes alıp verme ilişkisi ancak teknoloji ile ulaşılmış bir bilgidir. Fakat teknolojik olarak bunun bilinmesinin imkansız olduğu bir dönemde Allah Kuran’da insanların gökyüzünde yükseldikçe göğsünün sıkıştığı hissine kapılacağını bildirmektedir:
Allah, kimi hidayete erdirmek isterse, onun göğsünü İslam’a açar; kimi saptırmak isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, iman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik çökertir. (6 Enam Suresi, 125)
alıntı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: