bir soru

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > bir soru
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > bir soru
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: bir soru  (Okunma Sayısı 4612 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hatice-tul Kubra
Daimi Üye
**

« : 31 Aralık 2008, 11:52:26 ÖS 23 »

esselamun aleykum, abilerim, ablalarım bir sorum olacak:

Allah düşmanı ayrıca müslümanlarla bilfiil savaşan onları öldüren bir devletle askeri, politik, ekonomik ve istihbari anlaşmalar yapan birinin,yahut bir devletin veya bir devlet görevlisinin 
konumu, Kur'an'ın, sünnetin, islam fıkhının yani kısacası islamın nazarında nasıldır?
bunu çok merak ediyorum lütfen ilmi olarakta destekleyerek cevap verebilirmisiniz.
teşekkürler.

خديجة سلطان
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2008, 11:55:17 ÖS 23 »

Arkadaşım peygamber tebuk seferindeyken çok sayıda münafıkla karşılaştı. hatta münafıklıkları ayetle sabit olanlar oldu. ama onlarla asla uğraşmadı.
benc eaklına bu tür soruları şeytan sokuyor.

ŞU AN YAPMAMIZ GEREKEN TEK ŞEY DUA
AMA FİİİLİ AMA KAVLİ.
BİR ŞEKİLDE CEHD İLE FİLİSTİNE DESTEK OLALIM
GAYRİ BÜTÜN HERŞEYDEN SOYUTLANALIM..
BİZ DEĞİL ALLAHTIR HESAP SORACAK OLAN

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2009, 12:05:54 ÖÖ 00 »

ilmi yönünü bilmem o iş üstadların ama bencileyin şöyledir ;
güncel deyimi ile satılmış diyebilirsin
klasik deyim ile zındık
şerefsiz
adi
dönek
say sayabildiğin kadar

hud 113

Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz!
Müderriscevadmazhar
Üye
*

« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2009, 01:10:06 ÖÖ 01 »

Yani anlamıyorum burası istişare platformu değil mi? Kardeşimiz bi soru sormuş gayet güzel bi üslupla! Ama serender isimli üye ise keskin bir kılıç gibi kesmiş bu zerafeti... Ne demek oluyor şimdi bu? Cevaplamnızda ki sakınca nedir? Gayet merak edilecek bir soru bence, yerinde, zamanında ve hatta fazlasıyla makuldür! Serender nikli üyenin yaptığı ise aynen şudur; " ya kerdeşim ne konuşuyorsun, burda 3 gündür maillerle uğraşıyom, oyalama beni, soru mu bu şimdi, kalk gece dua et yeter, soruya ne hacet, hem burası soru yeri mi(!) vs vs vs"

Allah'ım ya! Bilmiyorsan yorum yazma! biliyorsan söle! hem bilip hem kendini bilmiyorsan topyekün sus! Ya da ne bileyim mail işine odaklan kardeşim. Zerafetten uzak bir tavırdı yorumunuz, kelimeleriniz. Soru sahibi nasıl anladı bilmiyorum ama ben çok rahatsız oldum.

Neyse altta başka bir kardeş kendince cevap vermiş, işte bu beklenen bir tavırdır zira burası istişare platformu, konuşulmalı, sorulmalı, fikirler beyan edilmeli.Tşk kardeş...

Bu kadar can sıkıcı zamanlarda sıkmayın canımızı, mail mi yolluyonuz onla meşgul olun heryere yetişmeyin off...
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2009, 01:24:24 ÖÖ 01 »

müderris allah sana selamet versin
hayır elbette burası istişare platformu fakat: şu an müminler tek yürek halinde duaya durmalı.  ortalıkta bir çok haber dolaşıyor şucular bucular
rahmeti bölmeme. motivasyonu dağıtmama adına
nolur birilerine leke -kir -sataşma yapmadan .. zafere kadar tek yürek olmayı becerelim..

benim yaptığım bunalma filan değildi. duymuyormusunuz. ayrışmaları. prim vermeyelim dedim
hemde tebuk seferinde rasulün duruşunu anlattım..

valla bilen biliyor bildiğimi bu uslüpta söylerim .. kırılanda kendi bilir...

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
Hatice-tul Kubra
Daimi Üye
**

« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2009, 01:39:03 ÖÖ 01 »

güzel bir cevabım olmalı.
vebal almak istemiyorum, bunun için, direk kendi görüşüm yerine, kur'an ve sünnet kaynaklı bir cevap olsun istedim.
tşk.

خديجة سلطان
halid
Yeni Üye

« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2009, 03:37:19 ÖÖ 03 »

Allahın selamı onun salih kullarının üzerine olsun
                          Hamd ,Alemlerin Rabbi olan Allah'a ,Salat ve selam onun Rasulüne aline, ashabına ve inanaların üzerine olsun
                         Kıymetli kardeşim vaktimin azlığından ve meşekkatimin çokluğundan dolayı çok ayrıntılı yazamayacağım. Ancak sorunuzu cevapsız kalmasına vicdanım el vermedi.
                        Kıymetlikardeşim: ilk olarak bu sorunuz çok yönlü bir sorudur. ve gerçekten çok kıymetli bir sorudur.uzunca ilmi açıklamalara muhtaçtır.
                        Allah düşmanı ayrıca müslümanlarla bilfiil savaşan onları öldüren bir devletle askeri, politik, ekonomik ve istihbari anlaşmalar yapan birinin,yahut bir devletin veya bir devlet görevlisinin 
konumu, Kur'an'ın, sünnetin, islam fıkhının yani kısacası islamın nazarında nasıldır?
bunu çok merak ediyorum lütfen ilmi olarakta destekleyerek cevap verebilirmisiniz.
teşekkürler... diyorsunuz.
                         El cevap. sorunuzun konusu; kafirler ile dostluk ve müslümanlara karşı kafirlere yardım konularının içine girmektedir. sorunuzda bunun dışında iki mesele daha verdır. bunlardan ilki bu dostluk ve yardımda bulunanın bir fert olması ve diğeri ise bunun bir devlet olması. Devlet görevlisinin makamı ne olursa olsun fert olarak hareket ettiği sürece yani devlet politikası değilde kendi eylemi ise o kimsede fert olarak Kafirlerle dostlukta bulunmuş ve onlara yardım edenler olarak adlendırılırlar. Bu konuya iki cepheden ve ve iki ayrı katagoriden bakmak gerekmektedir.şöyleki;
                            "ilk olarak devlet bazında ele almamız gerekmektedir. kafirlere karşı sizin yokarıdaki sorunuzda açık bir biçimde belirttiğiniz üzere dostlukta bulunan onlarla islamın ve müslümanların aleyhine anlaşmalar düzenleyen ve beşeri kanunlar ile yönetilen her devlet ve o devlet yöneticileri kafir olmuşlardır. bu maide suresinde 44. ayette açıktır .kimde allahın indirdiği ile hükmetmez ise işte onlar kafirlerin taa kendileridir buyrulmaktadır.
                                Bu kafir devlet yöneticileri; Ayrıca kafirler ile dostlukta bulunmaktadırlar. Halbuki Şanı yüce Allah cc Kitabında " sizden kim (her kim) Onları( kafirleri dost edinirse O'da onlardandır.(onlar gibi kafirdir) buyurmaktadır. ve yine daha pekçok ayet ve Rasulullahın hadisleri ve sünnetlerindede bunlara dair hükümler pek çoktur.
                                  Bu dedevletler Müslümanlara  ve islama karşı olan diğer hırıstıyan ve yahudi yahut budist vb her ne sıfatı taşıyor olursa olsun Allahın ve onun dininin ve müslüman mücahidlerin düşmanları olanlar ile yardımlaşmaktadırlar ki buda kafirlere yardım konusuna girmektedir. Allah cc Firavn dan bahsederken , firavna yardım eden askerlerden ve onun bunların dışındaki yardımcılarındanda bahsetmiş ve firavn ve alisi için; Onlar yakinen Allahı bildikleri halde kafir olanlardır buyurmuştur.... Burada alisi Firavn un yardımcılarıdır ve Allah cc firavnuda Ona yardımcı olan alisinide küfür üzere olarak nitelemiş ve kafir olarak isimlendirmiştir. daha pekçok ayet buna delildir. kısaca özetlemeye çalışıyorum hakkınızı helal edin inşeallah. Buna göre; Allahın ve müslümanların düşmanları olan devletler ile iş birliği yapan ve mücahitlere dahi teröris demekten çekinmeyen devletler bu hangisi olursa olsun farketmeksizin . kafir devletlerdir. yöneticisi kim olusa olsun adı abdullah , muhammed tayyib , esat. ne olursa olsun kafir olmuşlardır. bu iki durumu kafirleri dos edinenler ve yardım edenler olarak açıklamaya çalıştım. açıklama az oldu lakin arzu ederseniz daha çok açıklaya bilirim inş. Kısaca; "Kim onları dost edinirse oda onlardandır.(kafirdir(..."      "Kimde müslümanlara karşı kafirlere yardım ederse oda onlardandır"  vesselam.   
                         Bir diğer yönü ise bunu yapanın bir fert olması. Ki bu ister devlet görevlisi olsun yada sivil bir vatandaş olsun farketmeksizin. Kafirler ile dost olan ve müslümanlar aleyhine kafirlere yardım eden ( casus) yada (mit) Bu kimseler de kafir olmuşlardır ve islamda kafirlerle dosluk kurmanın müslümanı dinden çıkaracağında Alimler arasında ihtilaf yoktur. bu hususta rasulullahın mekkeyi fethe çıkacağını mekkedeki akrabalarını  korumak için onlara bir kadının saçları arasında mektup yollayan Hatı bin Ebi belta hadisesini delil olarak göstere biliriz. hatıb ın yaptığı fiil küfürdü yani casusluk.
                            Bir başka hadisede müseyleme ( yalancı peygamber) ortaya çıkınca Rasulullah s.av in yazıcısı ( katibi) birisi vardı o rasulullaha kuranı yazardı .Rasulullah s.a.v onu müseylemeyi yalanlaması icin göndermişti Katip müseylemenin yanına varınca müseylemeye söylemesi gerekeni söylemedi ve ihanet ederek müseylemenin peygamber olduğunu söyledi. Rasulullah s.a.v Onu kabenin örtüsüne yapışıp ağlar halde dahi olsa onu öldürün emrini vermiştir.........
                             Yine Firavn ve yardımcılarından bahseden ayette verdiğimiz misalde (delilde) olduğu gibi, kafirlere yardımda küfürdür buna dairi ilim ehlinden oldukça çok fetva ve nakiller vardır.
                              Kısacası bu kimselerde kafirleri dost edinmek ve onlara müslümanlara karşı yardımda bulunmakla kafir olmuşlardır.
                              Sözlerimi oldukça sade ve basit yazmaya çalıştım inş faydalı olur ve amacınıza ulaşır ve sorunuza cevap bulursunuz.
                              Ben ehli sünnet vel cemeat alimlerinden öğrendiklerimi ister eski ister yeni ( muasır) alimler olsun onların sözlerinide arada naklettim ve ehli sünnet vel cemeatın bir taraftarı ve o yolun yolcusuyum. Kitap ve sünnetten delil ile olmak üzere bu konuyu istediğiniz kimse ile konuşabilirim.
                               Şunuda belirtmek isterimki benim kişiliğimin şahsımın bir önemi yoktur.!! Önemli olan hak nereden gelirse gelsin almaktır . "Size nasihatım budur.
                                Sormuş olduğunuz sorunun kısaca izahı ve sonucu budur. inşeallah. ENDOĞRUSUNU BİLEN YALNIZCA ŞANI YÜCE  OLAN ALLAHTIR. YANILMA VE HATALARIMIZDAN KAHHAR VE AZİZÜN ZÜNTİKAM OLAN ALLAH'A SIĞINIRIZ.
                                 Allah'a emanet olun
                               Allahın selamı onun salih kullarının üzerine olsun. vesselam

Biad edenleriz Muhammede,Kıyamete kadar cihadüzere
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #7 : 02 Ocak 2009, 05:24:28 ÖS 17 »

Alıntı
bunu çok merak ediyorum lütfen ilmi olarakta destekleyerek cevap verebilirmisiniz

SORU PEK AÇIK ve MUHTEŞEM SORULMUŞ

DİKKAT! Allah düşmanı demişsiniz ve ayrıca bu düşmanlığı apaçık teyid eden müslümanlarla savaşan devlet ile anlaşma yapan bir devletin VEYA ONUN YÖNETİCİSİ olan birininin islamdaki yeri ve konumu nedir diye sorulan soruya VERİLECEK EN TUTARLI CEVAB ONA KAFİR VEYA MÜNAFIK VEYA FASIK VEYA ZALİM DAMGASINI VURMAKTIR.

Maxpayna kardeşimiz çok güzel bir ayetle cevab vermiş

hud 113

Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz

BU VE BUNA BENZER PEK ÇOK AYET KURANDA MEVCUTTUR

DİKKAT ! BU KAFİR OLMA DURUMU SAHISLAR İÇİNDİR. DEVLETİ YÖNETENLER İÇİNDİR.
DEVLET KAFİR DEĞİLDİR

NOT: Halid kardeşimizin yazısı da çok güzel Daha geniş açıklamalarda bulunacağım İnşallah
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2009, 04:36:35 ÖS 16 »

Alıntı
Alıntı
bunu çok merak ediyorum lütfen ilmi olarakta destekleyerek cevap verebilirmisiniz

Alıntı
Abdulhamit
DİKKAT! Allah düşmanı demişsiniz ve ayrıca bu düşmanlığı apaçık teyid eden müslümanlarla savaşan devlet ile anlaşma yapan bir devletin VEYA ONUN YÖNETİCİSİ olan birininin islamdaki yeri ve konumu nedir diye sorulan soruya VERİLECEK EN TUTARLI CEVAB ONA KAFİR VEYA MÜNAFIK VEYA FASIK VEYA ZALİM DAMGASINI VURMAKTIR.

EVET, VERİLECEK EN TUTARLI CEVAB ONA KAFİR VEYA MÜNAFIK VEYA FASIK VEYA ZALİM DAMGASINI VURMAKTIR.

Yalnız bunun bir istisnası var. Bu anlaşmaları yapanlar ne amaçlı yapar ve Nasıl yapıyor ? . Eğer yaptığı anlaşmada müslümanların bir zarar görme tehlikesi varsa veya kafirin daha da güçlenip müslümanlar üzerindeki tahakkümünü artırıyorsa vereceğimiz cevab yukarıdaki gibidir.

Fakat yaptığı anlaşma müslümanların haklarını korumaya yönelik ise o zaman iş değişir. VEYA ZARURETTEN yaptığı bir anlaşma varsa, bu yaptığı anlaşma sonucu eğer yine müslümanlar zarar görmeyecekse bu anlaşmaları yapmanın dinen bir sakıncası yoktur.

VEYA VEYA KAFİRİN ŞERRİNDEN VE ZULMUNDAN DOLAYI KORUNMAK AMAÇLI İSE MÜSLÜMANLARI KORUMAK AMAÇLI OLSA...Ancak olabilir. Aksi düşünülemez bile .

AL-İ İMRAN 28: -Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kâfirleri dostlar
edinmesinler.(ONLARLA DOST İLİŞİKİLER VE ANLAŞMALAR İÇİNDE BULUNMASINLAR ) Kim böyle yaparsa, artık onun için Allah'tan hiçbir
şey yoktur. Ancak onlardan korunma gayesiyle sakınmanız başka.
Allah, sizi kendisinden sakındırır. Dönüş yalnız Allah'adır.

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #9 : 03 Ocak 2009, 04:59:59 ÖS 16 »

ALINTI
VEYA VEYA KAFİRİN ŞERRİNDEN VE ZULMUNDAN DOLAYI KORUNMAK AMAÇLI İSE MÜSLÜMANLARI KORUMAK AMAÇLI OLSA...Ancak olabilir. Aksi düşünülemez bile .

AL-İ İMRAN 28: -Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kâfirleri dostlar
edinmesinler.(ONLARLA DOST İLİŞKİLER VE ANLAŞMALAR İÇİNDE BULUNMASINLAR ) Kim böyle yaparsa, artık onun için Allah'tan hiçbir
şey yoktur. Ancak onlardan korunma gayesiyle sakınmanız başka.
Allah, sizi kendisinden sakındırır. Dönüş yalnız Allah'adır.

hud 113

Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz

BU VE BUNA BENZER PEK ÇOK AYET KURANDA MEVCUTTUR

Nisa 144
 Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?

Maide 51
 Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez

Nisa 139
 Onlar, mü'minleri bırakıp kafirleri dost edinen kimselerdir. (ONLARLA DOST İLİŞKİLER VE DOST ANLAŞMALAR İÇERİSİNDE BULUNAN KİMSELERDİR ) Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Halbuki bütün izzet ve şeref Allah'a aittir.

MAİDE-55- Sizin dostunuz ancak Allah, O'nun peygamberi ve namaz kılan, zekat veren rükua varan müminlerdir.

MÜMTEHİNE-8. İnancınızdan dolayı size karşı savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan sürmeyen [inkarcılara] gelince, Allah onlara iyilik yapmanızı, nezaketle ve adaletle davranmanızı yasaklamaz:  çünkü Allah adil davrananları sever.

( "Allah... yasaklamaz" ifadesi, bu bağlamda, olumlu bir tavsiyeye işaret eder . Bu düşmanlık ve saldırının olmadığı zamanlarda ise iyiliği hak edenlere iyiliğin yapılabileceğini, ilişkilerde ise dürüstlüğün ve adaletin ilke DOSTÇA ANLAŞMALAR YAPILABİLECEĞİNİ olacağını belirtiyor)

MÜMTEHİNE-9 Allah, yalnızca, inancınızdan dolayı size karşı savaşan ve sizi anayurdunuzdan süren veya başkalarının sizi sürmesine yardım edenlere dostlukla ( HER TÜRLÜ İLİŞKİ VE ANLAŞMALAR YAPARAK ) yaklaşmanızı yasaklar; ve [içinizden] onlara dostluk (DOST ANLAŞMALAR VE İLİŞKİLER )gösterenlere gelince, GERÇEK ZALİMLER işte onlardır

Hatice-tul Kubra
Daimi Üye
**

« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2009, 01:29:06 ÖÖ 01 »

ayetler açık ve net..
açıklamalar için çok teşekkür ederim..
vesselam veddua..

خديجة سلطان
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2009, 03:18:10 ÖS 15 »

Alıntı
ayetler açık ve net..
açıklamalar için çok teşekkür ederim..
vesselam veddua..

Ben de size teşekkür ederim. Böyle önemli bir konuyu soru şeklinde gündeme getirdiğiniz için
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: