İLK YARATILAN İNSAN KİM ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > İLK YARATILAN İNSAN KİM ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > İLK YARATILAN İNSAN KİM ?
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: İLK YARATILAN İNSAN KİM ?  (Okunma Sayısı 65517 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« : 10 Kasım 2008, 05:50:21 ÖS 17 »

İLK YARATILAN İNSAN KİM ?

Evet şaşırdınız değil mi ? Bu konunun başlığının böyle olmasına. Çoğunuzun Adem ( as )diyebileceğinizi tahmin ediyorum.. Ve Ben de öyle diyorum. Ünlü müfessir ve alimler de.

Peki o halde bu konu başlığını neden ve niçin açtım ...?

İDDİALARA CEVAB VERMEK ÜZERE

Kimin ve hangi iddiasına ?

Dua ekseni kardeşimizin ilettiği yazısından ilahiyatçı Prof. İsmail Yakıt'ın ''Kuran'ı anlamak'' isimli eserinden alıntılan iddalara ve aynı zamanda ihsan eliaçıkının görüşüne Cevab olsun diye.

BANA GÖRE BU GİBİ İDDALARIN PEŞİNDE OLANLAR YORUMDA OLSA

Yanlış mesaj ve tehlikeli sinyaller vermektedirler

İddia edilen İlk yaratılan insan Adem değilse cevablarını kuranda asla bulamayacağımız akıl ve mantık sınırlarını zorlayan beraberinde birçok soruyu beraber getiriyor demektir.

DEVAM EDECEĞİM.

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008, 06:46:46 ÖS 18 »

Engin Noyanında bu konuda farklı bir yaklaşımı var Abi ...
Adem a.s. şuur sahibi ilk insandı diyor özetle ...
Kitabını bulabilirsem ordan alıntı yapıyım inş.
Adem a.s. dünyaya inmeden evvel dünyada fiziken insan ama sorumluluk almamış yani akıl ile donatılmamış bir tür vardı diyor ...
Sanırım dayanaklarıda var sadece kendi teorisi degil ...
Ve Adem a.s. da yasak meyvayı yediginde ayıp yerlerinin kendilerine görünmesini yani bunu farketmelerini  , şuur ve bilinçe sahip oldular olarak yani kabaca insanlaştılar diye yorumluyor...
Ki buraya kadar olabilir dersek önümüze evrim teorisinin islami açılımı geliyor ...
Yani tür içinde evrim ..
Yani evet ilkel insanımsı canlılar vardı ama onlarda insanımsı -veya akıl sahibi olmayan insan- olarak yaratıldı ...
Ve antropologların buldugu o fosiller onlara ait olabilir gibi ...
İrdelenmesi gereken bir konu ..
takipteyim ..
Selamlar ...

Not font kurbaa
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2008, 06:54:20 ÖS 18 »

Alıntı
Adem a.s. şuur sahibi ilk insandı diyor özetle ...

SORU: ŞUUR SAHİBİ OLMAYAN CANLIYA İNSAN MI DENİR HAYVAN MI ?

Alıntı
Kitabını bulabilirsem ordan alıntı yapıyım inş.

SABIRSIZLIKLA BEKLERİM

Alıntı
Yani evet ilkel insanımsı canlılar vardı ama onlarda insanımsı -veya akıl sahibi olmayan insan- olarak yaratıldı ...
Ve antropologların buldugu o fosiller onlara ait olabilir gibi ...
İrdelenmesi gereken bir konu ..

İNSAN ÖNCESİ VARLIKLARIN VAR OLDUĞU ZATEN BİLİNEN GERÇEK. İNSANIN KENDİ TÜRÜNDE EVRİM GEÇİRMESİ OLANAKLI MI ? VE BİZ BU DEĞİŞMEYE EVRİM DİYEBİLİR MİYİZ ?

İREDELİYORUM BU KONU BAŞLIĞI ALTINDA
sülfile
Aktif Üye

حركة المقاومة الاسلامية

« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2008, 06:59:42 ÖS 18 »

Hz. Peygamber'in (sav) risâlet ve nübüvveti temelde, diğer bütün peygamberlerden önce idi. Nitekim O, bir hadislerinde: "Allah'ın ilk yarattığı şey, benim nûrumdur" buyurmaktadır. Diğer bir hadislerinde de; "Hz. Adem henüz çamur ve balçık arasında debelenirken, Ben peygamber idim" ferman etmektedir. Demek ki, O'nun peygamber olarak planlanması, herkesten önceydi. Bu mesele, tasavvufçularca "hakikat-ı Ahmediyye" ünvanıyla ele alınmış ve uzun uzun üzerinde durulmuştur. Onların bu mevzudaki mülahazalarında, hakikat-ı Ahmediyye, aynı zamanda kainatın da hakikatı olarak işlenmiştir ki, bununla da, Hz. Peygamber'in (sav) büyüklüğü ve en büyük risâlete mazhariyeti anlatılmak istenmiştir.

Necip Fazıl, O’nu ifade için “O ki, o yüzden varız” derdi. Bu yaklaşım, hadis kriterleri açısından tenkid edilse de, mânâsı doğru olan “Sen olmasaydın, âlemleri yaratmazdım” hadis-i kudsîsinden mülhemdir. Evet Allah, kâinatı O’nun için yaratmıştır. Kâinat, Allah’ı anlatan bir kitapsa -ki, öyledir- bu kitabın tercümanı Hz. Muhammed (s.a.s)’dir. O olmasaydı, kâinat kitabı okunamayan, anlaşılamayan bir sır olarak kalacaktı. Dolayısıyla onun içinde yaşayacak ama, onunla Allah’ı tanıyamayacak ve O’na ulaşamayacaktık. Oysa ki, Allah, Kur’ân-ı Kerim’de beyan ettiği üzere, varlığı, kendisine ibadet etsinler, İbn Abbas’ın tefsirine göre de, kendisini tanısınlar diye yaratmıştır. Bu itibarla denebilir ki, Hz. Muhammed olmasaydı, varlık bilinmeyecek ve dolayısıyla Allah da tanınmayacaktı. Öyle ise O’na varlığın ille-i gaiyesi, yani, yaratılış sebebi denebilir.

O’nu, kendinden önce gelen her peygamber, misyonu ölçüsünde ve çerçevesinde anlatmış ve haber vermiştir. Meselâ, Endülüslü büyük alim Kadı Iyaz’ın Şifa-i Şerif’inde geçtiği üzere, Hz. Âdem, kendisine yasaklanan meyveden yedikten sonra Cenâb-ı Allah’a O’nu şefaatçi ederek yalvarmış; “Muhammed hürmetine beni affet!” demiştir. Cenâb-ı Allah’ın, “Sen Muhammed’i nereden biliyorsun?” sorusuna karşılık da, “Ben, Cennet’in kapısında ‘Lâ ilâhe illallah, Muhammedün rasûlüllah’ yazısını gördüm. İsmi, Senin İsm-i Şerifi’nin yanında anılan biri, Sen’in yanında en kıymetli olmalıdır” şeklinde cevap vermiştir. En son Hz. İsa da O’ndan çok bahsetmiş, İncillerin eldeki nüshalarında “Size daha çok söyleyeceklerim var; fakat, şimdi siz bunları kaldıramazsınız. Ben gideyim, ta ki, dünyanın Efendisi, gerçeğin ruhu, hakkı bâtıldan ayıran Zât gelsin ve size bütün hakikatleri anlatsın” (Yuhanna, Bab 16/12-14) demiştir.

Nurullah Sönmez

Ya kalkın direnin cemaat çocuklar ölmesin, yada susun saklayın korkuları çocuklar görmesin!!!
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2008, 07:07:13 ÖS 19 »

ÖZÜR DİLERİM SÜLFİLE KARDEŞİM İLETİNİZİ İRDELEMEYE HİÇ NİYETİM YOK OLMADIĞI GİBİ ZAMANIM DA YOK. İLK YARATILAN İNSAN ADEM Mİ DEĞİL Mİ TARTIŞMASI İÇİN AÇTIM BU KONUYU. PEYGAMBERİMİZ İLE İLGİLİ DEĞİLDİR
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2008, 07:07:49 ÖS 19 »

Nurullah Sönmez'in yukardaki yazısının Kur'ani hiç bir dayanağı olmadığını söylemek gerekir.
Alıntılan hadisler hadis otoriteleri ve cerh ve tadilcileri tarafından uydurma kabul edilen hadislerdir.
İnancımızı uydurma şeyler üzere kurarsak ortaya hurafeler dini ortaya çıkar ki Allah muhafaza etsin.

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2008, 07:24:02 ÖS 19 »

HİCR-28- Hani Rabbin, meleklere dedi ki; "Ben kara çamurdan oluşmuş kuru balçıktan bir insan yaratacağım. "

29- "Ona biçim verip içine kendi ruhumdan bir soluk üflediğimde önünde secdeye kapanınız
. "

EVET ÖNCE BU AYETİ AÇALIM. VE SORALIM KİMİN İÇİN BU YARATILIŞ OLACAK ? ÖNCEKİ VAR OLAN İNSAN TÜRÜNDEN Mİ ? EVET İSE NASIL ? KİMİN İÇİN RUH ÜFLENİP VE KİME MELEKLER SECDEYE VARACAK ?
erva
Daimi Üye
**

« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2008, 08:00:24 ÖS 20 »

2gün önce okulda fen bilgisi öğretmeni arkadaş sordu bana, benim de kafamı karıştırmıştı,araştırmaya başlıcaktım ki başlığı görünce şaşırdım, çok da sevindim..

merakla takiip ediyorum..
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2008, 08:26:22 ÖS 20 »

Değerli Abdulhamit Bey Kardeşim;

İLK YARATILAN İNSAN ADEM (AS) DIR. KURANDAKİ AYETLERİN HEPSİ BU GÖRÜŞÜ İFADE EDER.

Lütfen yorum yapmadan net olarak “İlk yarattığımız insan Âdem’dir.Ondan eşi (olan kadını)  yarattık.Daha sonra onlardan kadın ve erkekler türettik.Ve hiçbir aşama/evre /gelişim süreci geçirmeksizin kemal bulmuş olarak “yeryüzünün Halifeleri” kıldık” meailinde ki tüm ayetleri alt alta aralarına hiçbir yorumunuzu ve hiçbir müfessirin yorumunu katmadan yazabilir misiniz?

Bu ayetleri bir bütün halinde (ama önce sadece ayetleri) astıktan sonra, Eğer yorum yapacaksanız daha sonra altına ayrıca asmanızı rica edebilir miyim?

KURAN, ADEMDEN ÖNCE VAR OLAN İNSAN VEYA İNSAN TOPLULUKLARINDAN HİÇ BAHSETMEZ. ADEMDEN ÖNCE YARATILAN İNSAN OLSAYDI KESİN BAHSEDERDİ. DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Yukarıdaki açıklamanız çerçevesinde rica etsem şu ayetleri lütfen yorumlar mısınız?
(-İnsan ve beşer kavramları çerçevesinde,
-yaratmak veya başka bir fiil ayette hangi fiil geçiyorsa onu göz önünde bulundurarak yani sadece alıntıladığınız mealin verdiği anlamla değil,
-şahıs zamirlerini de ayet bütünlüğü içinde dikkate alarak lütfen)

Kehf37. Kendisiyle tartışmaya girdiği komşusu ona: “Seni tozdan topraktan, 44 sonra bir damla döl suyundan yaratıp da [eksiksiz] bir insan şekline sokan Allah'a karşı nankörlük mü yapıyorsun?” dedi

İsra61. HANİ, meleklere, “Âdem'in önünde yere kapanın” demiştik ve bunun üzerine İblis'in dışında onların hepsi yere kapanmışlardı. 75 [İblis]: “Balçıktan yarattığın (bu) yaratığın mı önünde eğileceğim?” demiş,

Saffat11. VE ŞİMDİ, o [hakikati inkar ede]nlerden sana cevap vermelerini iste: onları yaratmak, Bizim yarattığımız bu [sayısız mucizelerden] daha mı zordur? Nitekim Biz onları [basit] bir balçıktan yarattık! 7

Hicr26. GERÇEK ŞU Kİ, Biz insanı ses veren balçıktan, biçim verilebilir, özlü, kara bir balçıktan 24 yarattık.
27. Görünmeyen yaratıkları ise, ondan [çok] önce, yakıcı/bunaltıcı yellerin ateşinden yaratmıştık.
28. Ve hani, Rabbin meleklere: “Haberiniz olsun, Ben biçim verilebilir özlü kara balçıktan bir ölümlü varlık yaratacağım” demişti,
29. “Ona belirli bir biçim verip de ruhumdan üflediğim zaman onun önünde yere kapanın!” 26
33. “Ses veren bir balçıktan, biçim verilmiş özlü bir çamurdan yarattığın ölümlü bir varlığın önünde yere kapanmak bana yakışmaz!” diye karşılık verdi [İblis].

Rahman14. O, insanı çömlek gibi pişmiş çamurdan yarattı,

Secde7. O, yarattığı her şeyi en mükemmel şekilde yapandır. 6 Nitekim Allah, insanın yaratılışını balçıktan başlatır;
8. sonra basit bir sıvı özünden soyunu sürdürür;
9. sonra ona [yaratılış] amacına uygun bir şekil verip Kendi ruhundan üfler; 9 ve [böylece, ey insanoğlu,] sizi hem işitme ve görme [melekeleri] hem de düşünce ve duygularla 10 donatır: [Buna rağmen] ne kadar da az şükrediyorsunuz!

Hicr 26. GERÇEK ŞU Kİ, Biz insanı ses veren balçıktan, biçim verilebilir, özlü, kara bir balçıktan 24 yarattık 
28. Ve hani, Rabbin meleklere: “Haberiniz olsun, Ben biçim verilebilir özlü kara balçıktan bir ölümlü varlık yaratacağım” demişti,
29. “Ona belirli bir biçim verip de ruhumdan üflediğim zaman onun önünde yere kapanın

Sad71. [Nitekim] o zaman, 54 Rabbin meleklere demişti: “Ben balçıktan bir insan yaratacağım;
72. ona en uygun biçimi verip Kendi ruhumdan kattığım zaman onun önünde yere kapanın!”
Saffat11. VE ŞİMDİ, o [hakikati inkar ede]nlerden sana cevap vermelerini iste: onları yaratmak, Bizim yarattığımız bu [sayısız mucizelerden] daha mı zordur? Nitekim Biz onları [basit] bir balçıktan yarattık!

Mü’minun12. İMDİ, GERÇEK ŞU Kİ, Biz insanı balçığın özünden yaratıyoruz
13. ve sonra onu döl suyu damlası halinde [rahimde] özel bir koruma altında tutuyoruz;
14. sonra bu döl suyu damlasından döllenmiş hücreyi yaratıyoruz; sonra bu döllenmiş hücreden de cenini ve ceninden kemikleri yaratıyoruz; ve sonra da kemiklere et giydirip onu yepyeni bir yaratık halinde 5 var edip ortaya çıkarıyoruz: öyleyse, yaratanların en iyisi, en ustası 6 olarak Allah ne yücedir!

Enbiya 30. PEKİ, hakkı inkara şartlanmış olan bu insanlar, göklerin ve yerin [başlangıçta] bir tek bütün olduğunu ve Bizim sonradan onu ikiye ayırdığımızı 38 ve yaşayan her şeyi sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Hâlâ inanmayacaklar mı?

Furkan54. Ve insanı [işte bu] sudan yaratan 43 ve onu soy-sop ve evlilik yoluyla kazanılan yakınlık, bağlılık [duygusuyla] donatan O'dur: 44 (evet,) çünkü Rabbin sınırsız kudret Sahibidir

Nur45. Ve bütün canlıları sudan yaratan Allah'tır; 63 öyle ki, kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayağı, kimi de dört ayağı üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır; çünkü O, gerçekten de her şeye kâdirdir.

Nuh14. sizi peşpeşe aşamalardan geçirerek yaratanın  O olduğunu gördüğünüz halde?

İnfitar7. seni yaratan ve varlık amacına uygun olarak şekillendiren, 4 tabiatını adil ölçüler içinde oluşturan
8. ve seni dilediği şekilde bir araya getiren (Rabbinden)?

Nisa1. EY İNSANLAR! Sizi bir tek can(lı)dan yaratan, ondan eşini var eden 1 ve her ikisinden pek çok kadın ve erkek meydana getiren Rabbinize karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun. Kendisi adına birbirinizden [haklarınızı] talep ettiğiniz Allah'a karşı sorumluluk bilinci duyun ve bu akrabalık bağlarını gözetin. Şüphesiz Allah, üzerinizde daimî bir gözetleyicidir. (ayrıca Araf 189,Zümer 6)

Nahl78. Ve sizi analarınızın karnından, hiçbir şey bilmez bir halde çıkarıp size, şükredesiniz diye işitme duyusu, görme duyusu, duyma-düşünme yetisi bahşeden Allah'tır.

İnsan1. İNSAN[ın tarih sahnesinde görünmesin]den önceki dönem, sonsuz bir zaman kesitinden ibaret [değil] midir; 1 insanın henüz dikkate değer bir varlık olmadığı 2 [bir zaman kesiti]?
2. Şüphesiz, [sonraki hayatında] denemek için insanı katışık bir sperm damlasından 3 yaratan Biziz: Biz, onu işitme ve görme (duyuları) ile donatılmış bir varlık kıldık.

Araf 11. Evet, gerçekten de sizi yarattık, sonra size biçim verdik; 9 ve sonra meleklere: “Âdem'in önünde secde edin!” dedik. Bunun üzerine, İblis'in dışında, onlar[ın hepsi] secde ettiler; (bir tek) o secde edenlerin arasında yer almadı

Bakara 28. Cansız iken size hayat veren ve sizi ölüme götüren, sonra tekrar hayata kavuşturan ve (sonunda) Kendisine döndürüleceğiniz Allah'ı nasıl inkar edersiniz?
29. Ve dünya üzerinde ne varsa sizin için yaratan, plan ve tasarımını göklere uygulayıp onları yedi gök 20 şeklinde düzenleyen O'dur; ve yalnızca O'dur her şeyin tam bilgisine sahip olan.
30. İŞTE O ZAMAN 21 Rabbin meleklere: “Bakın, Ben yeryüzünde ona sahip çıkacak birini yaratacağım!” 22 demişti. Onlar: “Seni övgüyle yüceltip takdîs eden bizler dururken, orada, bozgunculuğa ve yozlaşmaya yol açacak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. [Allah:] “Sizin bilmediğiniz (çok şey var, onları) Ben bilirim!” diye cevapladı.

BU KONUDA YAPILAN YORUMLAR SADECE ŞAHSİ GÖRÜŞTEN ÖTEYE GEÇMEZ. YORUMLARA DAYANAK ARARSANIZ KARŞINIZA KOSKOCA BİR EVRİM TEORİSİ ÇIKAR Kİ, SONUÇTA DİNİNİZİ DAHİ SİZE İNKAR ETTİREBİLİRLER.

Zaten tüm yapılan yorumlar şahsi görüşten öteye geçmez. Bu görüşü yazan benim gibi sıradan bir mü’minde olsa, müfessirde olsa..Sakın yanlış anlaşılmasın bu uğurda ömrünü vermiş alimlerle kendimi eş tuttuğum sanılmasın. Kaldı ki sizin yazacağınızda yorumlarınızdan ibaret olup, inanıyorum ki doğuya hakka isabet ettirebilme kaygı ve duasıdır.
Demem o ki Allah’ın ne murat ettiğini kendisinden başka tam olarak hiç kimse bilemez. Niyetim; Samimiyetle ” Rabbim bana eşyanın hakikatini göster, hayretimi arttır. Hayırlı ilmimi arttır ki Salih amele dönüştüreyim” duasıdır.
Çok soru sorarak helake uğrayan kavmin izleyicisi olmaktan Rabbime sığınırım.

Bundan sonra bir ilavede bulunmayacağım. Zira düşüncelerimi belirttim.

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php?topic=6195.0

Sizin aktarımlarınızı takip edeceğim. Rabbim inşallah size hakka/doğruya isabet ettirebilmeyi nasip etsin. Ki yanlışınız varsa düzeltin, yanlışımız varsa hep beraber düzeltelim. Bunca zaman harcamamızın ve bilgi aktarmamızın gayesi de bu elbet.

Forumun amacı da bu değil mi zaten?

Dua ile..

Not: Bir küçük anekdot. Okulda evrim teorisinin anlatıldığı dersin sonunda eve koştum. Babama” Hani bizim atamız Âdem’di. Biz maymunlardan türemişiz dedim.
Babacığım da; Bizim babamız Âdem, Anamız Havva. Git öğretmenine söyle. Onlar yanlış biliyor dedi.
Okula gittiğimde Öğretmenim; Bizim Babamız Âdem, Annemiz Havva. Babama da sordum öyle söyledi. Siz yanlış biliyormuşsunuz dedim. Cevabı;
 Bilimsel olarak kanıtlanmış şeyi inkâr mı ediyorsun?
Peki, o zaman şimdide maymunlar var neden insana dönüşmüyorlar?
İnsan Evrim’ini tamamladı, o süreç bitti artık.
Benim Annemde Babamda belli öğretmenim. Ben maymunluğu kabul etmiyorum. Sizinkini bilmem o sizin sorununuz. demiştim.

Yani o zaman çocukken bile kabul etmediğim bir safsatayı bu gün kabul etmem elbette söz konusu olamaz. Balıkken karaya çıkıp sürüngen olmak. Solungaçları yitirip evrilip ayaklar oluşması. Yetmedi üstüne üstlük bir sonraki evrimle de maymun olmak!
Türler Arası Evrim teorisini savunmak; Rabbinin terbiyesinden geçip yaratılmışların en şereflisi olduğu bilincine ulaşamayıp, maymunlar misali taklit edip her safsatanın peşine düşüp, hayvanlar misali daldan dala atlayanları işi olsa gerek.

(Bu anekdotu bak sende Adem’in ilk insan olduğunu kabul ediyorsun diye delil olarak kullanmayın lütfen Smiley Zira o zaman çocuktum. Öğretilen doğrultusundaydı söylemlerim. Kendi araştırmalarım sonucunda bu gün geldiğim nokta yazılarımda belirttiğim gibidir.)

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
sülfile
Aktif Üye

حركة المقاومة الاسلامية

« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2008, 11:17:44 ÖS 23 »

ÖZÜR DİLERİM SÜLFİLE KARDEŞİM İLETİNİZİ İRDELEMEYE HİÇ NİYETİM YOK OLMADIĞI GİBİ ZAMANIM DA YOK. İLK YARATILAN İNSAN ADEM Mİ DEĞİL Mİ TARTIŞMASI İÇİN AÇTIM BU KONUYU. PEYGAMBERİMİZ İLE İLGİLİ DEĞİLDİR

Kopyaladığım yorum tasavvufi bakış açısının ilk insan yorumudur, farklı pencerelerden bakabilmek daha rahat kavramayı sağlar diye düşünmüştüm. Madem irdeleme niyetiniz yok, madem kurani dayanağı yok zaman kaybetmeğede gerek yok.
Eyvallah...

Ya kalkın direnin cemaat çocuklar ölmesin, yada susun saklayın korkuları çocuklar görmesin!!!
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2008, 12:14:39 ÖÖ 00 »

Alıntı
Kopyaladığım yorum tasavvufi bakış açısının ilk insan yorumudur, farklı pencerelerden bakabilmek daha rahat kavramayı sağlar diye düşünmüştüm. Madem irdeleme niyetiniz yok, madem kurani dayanağı yok zaman kaybetmeğede gerek yok.
Eyvallah...

ANLAYIŞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM DEĞERLİ SÜLFİLE KARDEŞİM
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2008, 12:22:29 ÖÖ 00 »

Ayrıca Ozan kardeşimizin sorusuna cevab olabilecek aşağıdaki ayetin açılımı da çok büyük önem arzeder. Noyandan aktardığı görüş olarak

Alıntı
Adem a.s. dünyaya inmeden evvel dünyada fiziken insan ama sorumluluk almamış yani akıl ile donatılmamış bir tür vardı diyor ...
Sanırım dayanaklarıda var sadece kendi teorisi degil ...
Ve Adem a.s. da yasak meyvayı yediginde ayıp yerlerinin kendilerine görünmesini yani bunu farketmelerini  , şuur ve bilinçe sahip oldular olarak yani kabaca insanlaştılar diye yorumluyor

ARAF-189: Allah, sizi bir tek nefisten yaratan ve kendisi ile huzur bulsun diye eşini de ondan var edendir. (İnsan) eşiyle birleşince eşi hafif bir yük yüklenir (gebe kalır) ve (bir müddet) onu taşır. Gebeliği ağırlaşınca her ikisi de Rableri Allah’a, “Eğer bize iyi ve sağlıklı bir çocuk verirsen, elbette şükredenlerden olacağız” diye dua ederler.

BU AYETİN AÇILIMINDAN YARATILAN İLK İNSANIN ŞUUR SAHİBİ OLUP OLAMAYACAĞI SÖYLENİR Mİ SÖYLENEMEZ Mİ ?
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2008, 12:37:09 ÖÖ 00 »

Alıntı
Dua ekseni
Bundan sonra bir ilavede bulunmayacağım. Zira düşüncelerimi belirttim
.
Lütfen gerektiğinde ilavede bulunun ki,  hangi ayetlerde nasıl yanlış düşündüğümüzü beni ikaz ederek anlatın ve açıklayın ki nerede hata yapmışım veya ayeti anlayanlar veya tefsir edenler nasıl hatalı anlayıp tefsir ettiklerini TEK TEK AYET AYET bize gösterin ki, bu sizin hakka hizmetiniz olsun

Saygılar

DEVAM EDECEĞİM
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2008, 12:47:57 ÖÖ 00 »

Alıntı

Ve Adem a.s. da yasak meyvayı yediginde ayıp yerlerinin kendilerine görünmesini yani bunu farketmelerini  , şuur ve bilinçe sahip oldular olarak yani kabaca insanlaştılar diye yorumluyor

Önce Ozan kardeşimizin aktardığı bu görüşünün eleştrisini yapalım.

Ne diyor ? Adem yasak meyvayı yedikten sonra ancak şuur sahibi olabilmiştir.

O halde el akıl ve el insafla söyleyecek olursak Adem ve havvanın hiçbir suçu yoktu. Şuursuz bir varlığı alt etmek hele hele karşınızda şeytan gibi bir varlık varsa çok kolay olacaktır.

O HALDE ÇIKAN SONUÇ ŞUDUR : ALLAH BU ŞUURSUZLUĞUN CEZASINI ADEME VE HAVVAYA ÇOK ACI ÖDETMİŞTİR

Sanırım mesaj anlaşılmıştır. O halde gelelim diğer görüş sahiplerine

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #14 : 11 Kasım 2008, 01:12:24 ÖÖ 01 »

EN SON VERMEM GEREKEN AYETİ ŞU ANDA VERMEK İSTİYORUM.  BUYRUN

Kur'an'ın muhtelif ayetlerinde geçen "Adem" ifadesi ilk yaratılan insanın adıdır. Bunun en açık delili İsa (a.s)ın dünyaya mucizevi bir biçimde getirilişine hayret eden İsrailoğullarının ve tüm insanlığın hayretlerini gidermek için:

"şüphesiz Allah katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra da "ol" demesiyle o da hemen oluverdi."

"Gerçek Rabbinden gelendir. Öyleyse şüpheye kapılanlardan olma." (3/59-60) ayetidir.

DİİKKAT ! AYETE DİKKAT ! ADEM NASIL YARATILMIŞ İSE İSA DA ÖYLE YARATILMIŞTIR. YANİ İLK YARATILAN İNSAN ADEMİN DE BABASI YOKTU.

Burada İsa(as) Adem (a.s) ile kıyas yapılarak ilk insan olan Adem'i anasız ve babasız topraktan yara-tan Allah, babasız olarak da bakire Meryem'den İsa (a.s)ı yarattığını ve hayrete düşecek, şüpheye ka-pılacak bir durumun olmadığını devamındaki ayette vermektedir.

İlk insan olan Adem insanlığın atası (ARAF-189) ve Allah'ın yeryüzüne gönderdiği halifesi (BAKARA-30) ve onun ilk elçisidir.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: