Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim (Moderatör: Yonetim) > Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran'daki 50 Bin Yıldan Oluşan Günlerin (Mearic 4. ayet) Sırrı ve Yeni Mucize-2  (Okunma Sayısı 15505 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2008, 02:15:44 ÖÖ 02 »

Alıntı
Umarım açıklamalarım sizin için ikna edici olmuştur

O zaman ayetlerle nasıl bağlantı kurmamız lazım.

YUNUS-3:  Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri alti gün içinde yaratan, sonra da Arş'a kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah'tır. Onun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah'tır. O halde Ona kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz?

FURKAN-59: Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde yaratan sonra da Arş'a kurulan Rahmân'dır. Sen bunu haberdar olana sor
.

Her iki ayette de göklerin ve yerin 6 günde yaratılma işleminin sona erdiğini ve sonradanda arşa kurulduğunu ifade eden ayete göre yer ve göklerin yapı taşlarının hazırlandığını fakat şekilsel ve fiziksel olarak yaratılmanın hala şu ana kadar devam ettiğini söylemek zorundayız

abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #16 : 12 Temmuz 2008, 02:52:27 ÖÖ 02 »

FURKAN-59: Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde yaratan sonra da Arş'a kurulan Rahmân'dır. Sen bunu haberdar olana sor .

FURKAN 59- O gökleri, yeryüzünü ve ikisi arasındaki tüm varlıkları altı günde yarattı, sonra Arşa kuruldu. O rahmandır. Onu bir bilene sor

İŞTE NE MÜTHİŞ BİR AYETTİR Kİ FURKAN 59 AYETİ BUNU SEN BİR BİLENE SOR DİYOR. YANİ BU GÖKLERİN VE YERİN YARATILIŞININ NASIL 6 GÜNDE NASIL VE HANGİ ZAMAN DİLİMİNDE UYGUN OLARAK YARATILDIĞINI BİLENLER BUNDAN HABERLERİ VE BİLGİLERİ OLANLARDIR.

İŞTE SEN BUNLARA SOR DERKEN. BU MUCİZE AYET GÜNÜMÜZE IŞIK TUTMAKTADIR NASIL  6 GÜNDE YARATILDI VE 6 GÜN HANGİ ZAMAN DİLİMİNE KARŞILIK GELİYOR. BUNDAN BİLGİSİ OLANLAR İLİM ADAMLARI İLE KURANI İLME GÖRE YORUMLAYANLAR OLACAKTIR
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #17 : 12 Temmuz 2008, 03:03:34 ÖÖ 03 »

Sayın Abdulhamit arkadaşım,
Evet, şekilsel olarak yaratılma yani form değiştirme halen devam etmektedir ve kıyamete kadar da devam edecektir.Ayette de vurgulandiğı gibi ;Rahman(29) Göklerde ve yerde bulunanlar, (her şeyi) O'ndan isterler. ''O, her an yeni bir ilahi tasarruftadır''.
 Yani olayların sıralaması şöyle: En son bilimsel verilere göre 13,7 milyar yıl önce Büyük Patlama (Big Bang) ile yaratılış başladı ve varlık diye tanımlayabileceğimiz maddenin temel taşları patlamadan sonraki 300 bin yıl içinde oluştu.Bundan sonra da günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl önce daha önce yaratılmış atomlardan bir kısmı Yüce Allah'ın emriyle biraraya gelip 100 bin yıllık (Kuran'ın tabiriyle herbiri 50 bin yıldan oluşan iki günde) süreç içinde de Yerküre oluştu daha doğrusu yaratıldı. Ki bundan sonra da yeni yıldızlar ve gezegenler oluşmuştur ve gelecekte de oluşacaktır.Ancak bunların yapıtaşları hep 300 bin yılda yani 6 günde oluşan atomlar ve parçacıklarıdır.Tekrar dikkatinizi çekmek için yineliyorum, 6 günde yaratılmanın geçtiği yedi ayetten hiç birinde yıldızların,gezegenlerin, dünyanın ya da ayın bu altı günde yaratıldığından bahsedilmez.Sadece genel olarak maddeyi tasvir etmek için yer,gökler ve ikisi arasındakiler kavramları kullanılır.Siz olsaydınız genel olarak maddenin tümünü tasvir edebilmek için nasıl bir tanımlama yapardınız? Kuran'da yapılan tanımlama yerinde değilmidir? Kuran'da yer ve göklerden bahsediliyor diye ''yer'' ile kastedilen Yerküre'dir diyerek o da bu altı gün yani 300 bin yılda yaratılmıştır diye düşünmek bence mantık olarak hatalı olur.Yerden göklere kadar gördüğünüz ve algıladığınız herşeyin yani onların yapı taşları olan atomların( hatta ben bunun atomları oluşturacak tüm parçacıkların oluşumu şeklinde anlamak gerektiğini düşünüyorum)yaratıldığını anlamak gerekir.
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #18 : 12 Temmuz 2008, 03:15:47 ÖÖ 03 »

Sayın Abdulhamit arkadaşım, son mesajınızdaki ''bunu bir bilene sor'' sözüyle ilgili yorumlarınıza tamamen ve aynen katılıyorum.Zaten ben de yazımda bu incelikten bahsetmiştim.Aynı düşünceleri paylaştığımız için de ayrıca mutlu oldum.Teşekkür ederim.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #19 : 12 Temmuz 2008, 03:27:42 ÖÖ 03 »

Alıntı
Sayın Abdulhamit arkadaşım, son mesajınızdaki ''bunu bir bilene sor'' sözüyle ilgili yorumlarınıza tamamen ve aynen katılıyorum.Zaten ben de yazımda bu incelikten bahsetmiştim.Aynı düşünceleri paylaştığımız için de ayrıca mutlu oldum.Teşekkür ederim.

ASIL BEN TEŞEKKÜR EDİYORUM, BÖYLE KIYMETLİ BİR ÇALIŞMA İÇİNE GİRMİŞİNİZ.

NOT: YAZILARINIZI İNCEDEN İNCEYE TETKİK ETMEYE DEVAM EDİYORUM. ESERİN DOĞRULUĞU ADINA SORULARIM VEYA ANLAYAMADIĞIM YERLER OLACAKTIR.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #20 : 14 Temmuz 2008, 09:17:14 ÖS 21 »

Alıntı
KURAN'DA YERKÜRENİN 2 GÜNDE YARATILDIĞINDAN SÖZEDİLİR.BİLİM İSE DÜNYAMIZIN BİR GAZ VE TOZ BULUTU HALİNDEYKEN,BÜZÜLME EVRESİNE GEÇİP KENDİ İÇİNE ÇÖKEREK YOĞUNLAŞMASI VE BUGÜNKÜ BİLDİĞİMİZ ANLAMIYLA BİR GÖKCİSMİ HALİNİ ALMASININ 100 BİN YIL SÜRMÜŞ OLACAĞINI KEŞFEDİYOR.KURANDA BAHSEDİLEN 50 BİN YILDAN OLUŞAN 2 GÜN(DEVİR)100 BİN YIL EDER

Eğer Bilimsel keşifler bu yönde doğrulanıyorsa kuran ayeti de doğrulanıyor demektir

DEVAM EDİYORUM
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #21 : 14 Temmuz 2008, 10:01:18 ÖS 22 »

Sayın Abdulhamit kardeşim,yazımın ilerleyen bölümlerinde zaten bahsettiğinin 100 bin yıl ile ilgili bilimsel verileri kaynaklarıyla açıkladım.100 bin yıl hem Yerküre hem güneş sistemi hem de diğer yıldız ve yeni gezegen oluşumları için de veriliyor.Özellikle de verdiğim yabancı kaynakları incelerseniz bu gökcisimlerinin ilk oluşumlarında hep 100 bin yıldan en başta bahsediliyor.
 İlginiz için tekrar çok teşekkür ediyorum.Elimden geldiğince forumu ve mesajlarınızı takip etmeye çalışacağım.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #22 : 15 Temmuz 2008, 03:54:46 ÖÖ 03 »

Alıntı
KURAN'DA  DÜNYADAKİ TALEP EDEBİLECEK CANLILAR İÇİN 4 GÜNDE GIDALARIN TAKDİR EDİLDİĞİNDEN BAHSEDİLİR.BU DÖRT GÜN DE HERBİRİ 50 BİN YILDAN 200 BİN YILA TEKABÜL EDER.ASTRONOMİ BİLİMİ DE DÜNYAMIZIN YÜZMİLYONLARCA YIL ÖNCE GALAKSİMİZDEKİ BİR MOLEKÜL BULUTUNUN İÇİNDEN GEÇTİĞİ VE BU GEÇİŞİN 200 BİN YIL SÜRDÜĞÜ BULGUSUNA ULAŞIYOR.Kİ BU GEÇİŞTEN ÖNCE DÜNYADA CANLILARIN ÇEŞİTLENMESİ VE ONLARIN DEVAMLILIĞI İÇİN GEREKLİ OLAN GIDALARIN OLUŞUMUNU SAĞLAMAYA YETERLİ MOLEKÜL ZENGİNLİĞİ YOKTUR.MÜMİN SURESİ 13.AYETTEKİ ''SİZİN İÇİN GÖKTEN RIZIK İNDİREN O'DUR'' SÖZÜ DE ASLINDA BU OLAYA İŞARET  EDİYOR OLABİLİR.ÇÜNKÜ ‘RIZIK’ ,YAĞMUR VE GÜNEŞTEN DAHA GENİŞ BİR KAVRAMI İFADE EDER
.

SORU:

DÜNYA YANİ YERİN YARATILIŞI 2 GÜNDE=100 BİN YILDA OLUŞMUŞ İSE VE SONRASINDA 4 GÜNDE DE= 200 BİN YILDA GIDALARIN OLUŞUMU BU YÖNDE GERÇEKLEŞMİŞ İSE O HALDE TOPLAM 6 GÜN ETMİYOR MU ? VE BU OLUŞUM KURAN AYETLERİNE NASIL UYUMLUDUR ?

FUSSİLET SURESİ
9- De ki: "Siz mi yeryüzünü iki günde yaratana nankörlük ediyor ve O'na ortaklar koşuyorsunuz? O alemlerin Rabb'idir."

10- Yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Onda bereketler yarattı ve orada rızıklarını arayanlar için dört günde düzene koydu.

11- Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi, ona ve yeryüzüne: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin" dedi. "İsteyerek geldik" dediler.

12- Böylece onları, iki gün içinde yedi gök var etti ve her göğün görevini vahyetti. Yakın göğü ışıklarla donattık ve bozulmaktan koruduk. İşte bu bilen, güçlü olan Allah kanunudur.

ŞİMDİ BU AÇIKLAMALARINIZ KURANA VE TEFSİRLERİNE NE KADAR UYAR ?

BU İKİ GÜNE SONRADAN İLAVE EDİLEN 4 GÜN MÜ VAR. YOKSA BU 4 GÜN İÇİNDE BAŞLANGIÇTAKİ 2 GÜN DE DAHİL MİDİR ?

AYETLERİ TEFSİR EDENLER BU SON 4 GÜNÜN İÇİNDE 2 GÜNÜ DE DAHİL EDERLER. YANİ TEFSİRLERİNDE DERLER Kİ, DÜNYANIN YARATILIŞI İLE BİRLİKTE
 RIZIKLARIN YARATILIŞIN HEPSİ 4 GÜNDE OLUP BİTMİŞTİR.

Fussilet suresindeki bu ayetleri (9-12) Kuran’a saldırı amacıyla kullananlar verilen süreleri ardı ardına toplayarak 8 gün sonucunu elde etmekte ve Kuran’ın başka ayetlerinde göklerin ve yerin yaratılışı için verilen 6 günle uyuşmadığını söyleyerek bir çelişki olduğunu iddia etmektedirler.

Bu saldırıya karşı Müslümanların geliştirdiği mantık ise şudur: Azıkların takdir edildiği 4 gün önceki 2 günü de içine almaktadır. Dolayısıyla aslında toplam süre yine 6 gün etmektedir
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #23 : 15 Temmuz 2008, 04:03:32 ÖÖ 04 »

BENİM DE ANLADIĞIM AYETTEN ÇIKARDIĞIM SONUÇ

2 gün, yerin yaratılması 2 üzerindekilerin(dağ ova ağaç gıda.....v.b)=4 iki gün de gökyüzünün yaratılması 4+2=6 gün. Yani yeryüzü herşeyiyle birlikte toplam 4 gün gök ise 2 günde yaratılıyorsa toplam 6 gün olur

Alıntı
T.TAŞPINAR
ASTRONOMİ BİLİMİ DE DÜNYAMIZIN YÜZMİLYONLARCA YIL ÖNCE GALAKSİMİZDEKİ BİR MOLEKÜL BULUTUNUN İÇİNDEN GEÇTİĞİ VE BU GEÇİŞİN 200 BİN YIL SÜRDÜĞÜ BULGUSUNA ULAŞIYOR.Kİ BU GEÇİŞTEN ÖNCE DÜNYADA CANLILARIN ÇEŞİTLENMESİ VE ONLARIN DEVAMLILIĞI İÇİN GEREKLİ OLAN GIDALARIN OLUŞUMUNU SAĞLAMAYA YETERLİ MOLEKÜL ZENGİNLİĞİ YOKTUR.
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #24 : 16 Temmuz 2008, 10:28:25 ÖS 22 »

Sayın Abdulhamit kardeşim,
benim yazımda bahsettiğim olaylarla ilgili kronolojik sırayı şöyle açıklayabilirim:
1- Sıfır noktası,Büyük Patlama (Big Bang) gerçekleşiyor.
2-Büyük Patlama'dan 300 bin yıl (yani 6 gün) sonra evrenin yani yer ve göklerde gördüğümüz ya da algıladığımız tüm maddenin yapı taşlarını oluşturan atomlar oluşuyor.
3-Şimdi,günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl öncesine gidelim.Bu tarih en son bilimsel verilere göre 13,7 milyar yıl önce Büyük Patlama gerçekleştiğinden sıfır noktasında yaklaşık 9,2 milyar yıl sonrasıdır diyebiliriz.İşte yaklaşık bu zamanlarda Yerküre oluşmaya başlıyor ve bu oluşum süreci 100 bin yıl (yani 2 gün) sürüyor.
4-Şimdi de günümüzden  yaklaşık 545-600 milyon yıl öncesine gidelim.Çünkü Kambriyen Dönemi en son bilimsel verilere göre 545 milyon yıl öncesinde oluyor.Dünyamızda yaklaşık 250 milyon yılda bir( bu değer yakşaşık bir tahmin olduğu için günümüzden 545-600 milyon yıl öncesine denk geleblir ve dünya belki de bu olaydan sonra bir kez daha molekül bulutundan geçmiştir fakat tersinme dönemiyle çakışmamış ve aynı olay oluşmamıştır ), yazımda bahsettiğim şekilde, molekül bulutunun içine girme ihtimali var. Aynı zamanda da molekül bulutunun içine girmesiyle manyetik kutupların tersinmesi çakışacak ve 200 bin yıllık süreç içinde  (yani 4 gün) gıdaları oluşturacak moleküller yerküreye geçecektir.
  Olayları bu sıralamayla düşünürsek hepsi yerli yerine oturur ve kafamızda soru işareti kalmaz.Özellikle de yerkürenin oluşum süresi olan 2 gün ile gıdaların takdiri için geçerli olan süre olan 4 günün toplanıp,ilk atomların  oluşum süresi olan 6 gün ile karıştırılması oluşan tereddütler yukardaki açıklamalarımla sona erecektir diye umut ediyorum.
 İnşallah açıklamalarım hem sizin için hem de bu konuya ilgi gösteren diğer arkadaşlar için aydınlatıcı olmuştur.
  Saygılarımla..
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #25 : 17 Temmuz 2008, 01:39:11 ÖÖ 01 »

Alıntı
Olayları bu sıralamayla düşünürsek hepsi yerli yerine oturur ve kafamızda soru işareti kalmaz.Özellikle de yerkürenin oluşum süresi olan 2 gün ile gıdaların takdiri için geçerli olan süre olan 4 günün toplanıp,ilk atomların  oluşum süresi olan 6 gün ile karıştırılması oluşan tereddütler yukardaki açıklamalarımla sona erecektir diye umut ediyorum.
 İnşallah açıklamalarım hem sizin için hem de bu konuya ilgi gösteren diğer arkadaşlar için aydınlatıcı olmuştur.

AMA BÖYLE BİR AÇIKLAMA AYETLERİN TÜMÜNÜ AÇIKLAMAYA YETMİYOR SANIRIM
Pek Tatmin olduğumu söyleyemem. Kafamdaki soru işaretleri dağılmadı, hala devam ediyor. ve hala sizin bilimsel açıklamanızın ayetlerle bağlantısını düşünmekteyim
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #26 : 17 Temmuz 2008, 02:58:12 ÖÖ 02 »

Yerin yaratılması ve göklerin yedi gök olarak düzenlenmesi ise son 2 günde gerçekleşmiştir. Göğün yedi gök olarak son 2 günde düzenlenmesi, tüm göklerin son 2 günde oluştuğu anlamına gelmez. Bununla vurgulanmak istenen yedi gök halini almanın (yedi gök olarak tamamlanmanın) son 2 günde olduğudur.

Bu durum mevcut kozmolojik bilgi ile mükemmel bir şekilde örtüşmektedir. Dünyanın yaşı olan 4,5 milyarı kâinatın yaşı olan 13,5 milyara bölerseniz elde edeceğiniz sonuç, 2 günü 6 güne bölerseniz elde edeceğiniz sonuç ile aynıdır. Ayrıca bu açıklamayı doğru kabul ederseniz dünyanın big-bang’ten bu yana fiziksel olarak var olması sorunundan da kurtulmuş olursunuz.

Güneş sisteminin yaşı da dünyanın yaşıyla aynıdır. Bu durum “son 2 günde yedi gök halini alma” sürecinin gerçekten de doğru olduğunu göstermektedir.
Bu açıklama yaratılışla ilgili diğer Kuran ayetleriyle de uyumludur. Kuran “yaratmaktan” bahsederken bunu topyekûn bir olay olarak ele alır. Aşağıdaki ayetler bu durumu açıklamaktadır:

Hadid/4
O'dur ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı. Sonra Arş üzerine hükümranlığını kurdu. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni ve ona yükseleni bilir ve her nerede olsanız sizinle beraberdir. Allah bütün yaptıklarınızı görür.
Kaf/38
Andolsun ki, Biz , o gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık, Bize bir yorgunluk da dokunmadı.

İlk ayette göklerin ve yerin altı günde yaratıldığı, ikinci ayette ise göklerin, yerin ve aralarındakilerin de altı günde yaratıldığı söylenmektedir. Bu iki farklı anlatımla söylenmek istenen yaratmanın bir bütün olduğu ve sadece yoktan var etmeyi değil aynı zamanda tasarlamayı/düzenlemeyi de içerdiği vurgulanmaktadır. Bu iki değişik ifade tarzı ile yüce Allah, bir şeyi belli bir sürede yarattım derken, ondaki her şeyi yarattığını söylemek istediğini vurgulamaktadır. Dolayısıyla Fussilet/9’da yerin 2 günde yaratıldığı söylendiğinde bunu da bir bütün olarak ele almak gerekir. Yeryüzünde yaratılan her şey bu 2 günde yaratılmış olmalıdır.

Bir diğer delil de Naziat suresidir. Bu surede yerin yaratılış aşamalarından şöyle bahsedilmektedir:

Naziat/27-33
Siz mi yaratılışça daha çetinsiniz, yoksa gökyüzü mü? Onu O "Allah" bina etti.
Boyuna yükseklik verdi, nizamına koydu.
Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı.
Ondan sonra da yeryüzünü döşedi.
Ondan suyunu ve otlağını çıkardı.
Ve dağlarını oturttu.
Sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için.

Bu ayetlerde yerin (yerkabuğunun) döşenmesi ve dağların oturtulmasının gece ve gündüzün oluşumundan sonra olduğu açıkça bildirilmektedir. Bu durumda yerin döşenmesi ve dağların oturtulmasından ve otlağın (azıkların!) çıkarılmasından önce güneş var ve gök duman halinde değil demektir.

Yüce Allah Fussilet suresinde duman halindeki göğe son 2 günde (ilk 4 günden sonra) yöneldiğini bildirmektedir. Bu da bizim güneşimizin ancak son 2 günde var olduğunu gösterir. Bunu Naziat suresindeki ifadelerle birleştirdiğimizde yerkürenin yaratıldığı 2 günün de bu son 2 gün olduğu anlaşılmaktadır. Güneş sisteminin yaşı olarak yaklaşık 4,5 milyar yılın hesaplandığını da tekrar belirtelim.

Fussilet suresinde verilen bir diğer bilgi de yere ve duman halindeki göğe Allah tarafından “birlikte gelin” dendiği ve yer ve göğün bu emre uyduklarıdır. Bu ifadeler yer ve göğün (güneş sisteminin) birlikte ve son 2 günde oluştukları savımızı desteklemektedir.
Ancak bu konuyla ilgili olan ve açıklanması gereken bir ayet daha var:

Bakara/29 (Hamdi Yazır)
O öyle bir yaratıcıdır ki, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı; sonra iradesini göğe yöneltip onları yedi gök olarak düzenledi. O, her şeyi pek iyi bilendir.

Bu ayette yüce Allah yerde ne varsa hepsini yarattığını (yeri değil!) ve sonra yedi göğü düzenlediğini söylemektedir. Oysa biz yukarıda yerin yaratılması ve yedi göğün düzenlenmesinin son 2 günde gerçekleştiğini iddia etmiştik.

Eğer bu ayet dikkatle incelenirse yerin değil yerde ne varsa hepsinin yaratıldığının söylendiği fark edilecektir. Peki, yerde neler var? Madde var, bu maddenin oluşturduğu yapılar var, canlılar var ve daha nice şeyler…
Daha fazla devam etmeden önce aşağıdaki 3 ayeti vermek istiyorum:
Hadid/25
Andolsun ki, Biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik; beraberlerinde kitap ve mizan (terazi, ölçü) indirdik ki, insanlar adaletle tutunsunlar. Bir de demiri indirdik ki, onda hem çetin bir sertlik, hem de insanlar için birçok faydalar vardır. Çünkü Allah kendisine ve peygamberlerine gıyabında yardım edenleri belli edecektir. Şüphesiz Allah çok güçlüdür, üstündür.
Zümer/6
O, sizi tek bir nefisten yarattı. Onun esini de ondan meydana getirdi. Sizin için yumuşak başlı hayvanlardan sekiz çift indirdi. Sizleri analarınızın karınlarında üç türlü karanlık içinde yaratılışdan yaratılışa yaratıp duruyor: işte Rabbiniz Allah O'dur, mülk O'nundur, O'ndan başka tanrı yoktur. O halde nasıl (haktan) çevrilirsiniz?
Araf/26
Ey Adem oğulları, size çirkin yerlerinizi örtecek ve süs olacak giysi indirdik; fakat takva elbisesi hepsinden hayırlıdır. İşte bu, Allah'ın ayetlerindendir. Gerek ki, düşünüp ibret alırlar.
İlk ayette demirin, ikinci ayette sekiz çift büyük baş hayvanın indirildiği söylenmektedir.

İlk ayet bize dünyadaki tüm maddenin aslında dünyanın var olmadığı ilk 4 günde yaratıldığını ve yere indirildiğini söylemektedir ki bu kesinlikle doğrudur. İkinci ayet ise yeryüzündeki yaşamın da “indirildiğini” vurgulamaktadır.

Bazı meallerde bu ayetteki “indirdi” kelimesi “yarattı” olarak çevrilmiştir. Ancak ayette açıkça Arapça “indirdi” anlamına gelen “enzelna” kelimesi kullanılmış. Üçüncü ayette giysi indirmekten bahsedilmektedir. Yine “indirmek”, “yaratmak” değil!
İlk ayette yerdeki ham madde için, ikinci ayette canlılar için ve nihayet üçüncü ayette mamul madde için “indirmek” kelimesinin kullanıldığını görüyoruz. Bu kelime ilk ayette gerçek manasında kullanılmış olsa da diğer iki ayette bahsi geçen şeylerin “bir şekilde” daha önce var olduklarını ve sonradan yere indirildiklerini vurgulamaktadır. Bunun “ne şekilde” olduğunu anlamak için Kuran’ın “yaratmak” ile ne kastettiğini anlamak gerekiyor.
Kuran’da yaratmak kelimesi sadece yoktan var etmek değil, aynı zamanda tasarlamak anlamında da kullanılmıştır:

Son olarak, Fussilet 9/12 ayetleri ile Naziat 27/33 ayetlerini birlikte değerlendirdiğimizde dünyanın, yaratılışın 6 gününün son 2 gününde var edildiği muhkem bir hal almaktadır. Bakara/29’daki ifade ise müteşabihtir.

EVET, BU GÖRÜŞLERE KATILIR MISINIZ ? BU GÖRÜŞLERDEN TEZİNİZ İLE İLGİLİ OLANLARI NE KADAR UYUŞUR. UYUŞMAYANLARI İSE HANGİLERİDİR.
T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #27 : 17 Temmuz 2008, 01:27:34 ÖS 13 »

Alıntı
Bu durum mevcut kozmolojik bilgi ile mükemmel bir şekilde örtüşmektedir. Dünyanın yaşı olan 4,5 milyarı kâinatın yaşı olan 13,5 milyara bölerseniz elde edeceğiniz sonuç, 2 günü 6 güne bölerseniz elde edeceğiniz sonuç ile aynıdır. Ayrıca bu açıklamayı doğru kabul ederseniz dünyanın big-bang’ten bu yana fiziksel olarak var olması sorunundan da kurtulmuş olursunuz.
diyorsunuz.
      PEKİ ŞÖYLE BİR DURUMU BU MANTIKLA NASIL AÇIKLAYABİLİRSİZ? KAİNATIN YAŞI KIYAMETİN KOPMAYIP ÖRNEĞİN 20 MİLYAR YAŞINA GELDİĞİ ZAMAN,YANİ BUNDAN 6,5 MİLYAR YILSONRA DÜNYANIN YAŞI 11 MİLYAR YIL OLACAK KAİNAT İSE 20 MİLYAR YAŞINDA OLACAKTIR.BU DURUMDA 11 MİLYAR YILIN 20 MİLYAR YILA BÖLÜMÜ 2 GÜNÜN 6 GÜNE BÖLÜMÜNE EŞİT OLAMAYACAKTIR. KURAN'DAKİ 6 GÜNÜ KAİNATIN YAŞIYLA ÖZDEŞLEŞTİRİRSENİZ KURAN'DA BELİRTİLDİĞİ İÇİN HİÇ BİR ZAMAN DEĞİŞEMEYECEK OLAN BİR SÜREYİ,SÜREKLİ DEĞİŞECEK OLAN BİR SÜREYLE ÖZDEŞLEŞTİRMİŞ OLURSUNUZ.AYRICA BU MANTIKLA SADECE İNANÇSIZLARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMÜŞ OLURSUNUZ!..
  DEVAMI VAR...(YANLIŞ ANLAMAYIN TEPKİM SİZE DEĞİL)

T.TAŞPINAR
Üye
*

« Yanıtla #28 : 17 Temmuz 2008, 02:41:19 ÖS 14 »

Alıntı
Hadid/4
O'dur ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı. Sonra Arş üzerine hükümranlığını kurdu. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni ve ona yükseleni bilir ve her nerede olsanız sizinle beraberdir. Allah bütün yaptıklarınızı görür.
Kaf/38
Andolsun ki, Biz , o gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık, Bize bir yorgunluk da dokunmadı.

İlk ayette göklerin ve yerin altı günde yaratıldığı, ikinci ayette ise göklerin, yerin ve aralarındakilerin de altı günde yaratıldığı söylenmektedir. Bu iki farklı anlatımla söylenmek istenen yaratmanın bir bütün olduğu ve sadece yoktan var etmeyi değil aynı zamanda tasarlamayı/düzenlemeyi de içerdiği vurgulanmaktadır. Bu iki değişik ifade tarzı ile yüce Allah, bir şeyi belli bir sürede yarattım derken, ondaki her şeyi yarattığını söylemek istediğini vurgulamaktadır. Dolayısıyla Fussilet/9’da yerin 2 günde yaratıldığı söylendiğinde bunu da bir bütün olarak ele almak gerekir. Yeryüzünde yaratılan her şey bu 2 günde yaratılmış olmalıdır.
Özellikle şu cümlelere dikkatinizi çekmek istiyorum :''Bu iki farklı anlatımla söylenmek istenen yaratmanın bir bütün olduğu ve sadece yoktan var etmeyi değil aynı zamanda tasarlamayı/düzenlemeyi de içerdiği vurgulanmaktadır. Bu iki değişik ifade tarzı ile yüce Allah, bir şeyi belli bir sürede yarattım derken, ondaki her şeyi yarattığını söylemek istediğini vurgulamaktadır. Dolayısıyla Fussilet/9’da yerin 2 günde yaratıldığı söylendiğinde bunu da bir bütün olarak ele almak gerekir. Yeryüzünde yaratılan her şey bu 2 günde yaratılmış olmalıdır.''
 PEKİ 2 GÜNDE YARATMA OLAYI İÇİN ''DÜZENLEMEYİ'' YANİ OLUŞABİLECEK HER TÜRLÜ DEĞİŞİKLĞİ DE BU 2 GÜNÜN İÇİNDE SAYARSANIZ VE BUNUN GÖKLERİN DE İKİ GÜNDE YARATILDIĞI DÜŞÜNCESİN DEN GİDERSEK ,HALA GÜNÜMÜZDE DE YENİ YILDIZLARIN VE GEZEGENLERİN OLUŞMASINI NASIL AÇIKLAYACAĞIZ.ÖYLE YA 2 GÜN İÇİNDE BÜTÜN DÜZENLEMENİN DE BİTMİŞ OLMASI GEREKİR.BENİM YAZIMDA İSE SADECE YERKÜRENİN VE DİĞER GÖKCİSİMLERİNİN OLUŞUM SÜREÇLERİNİN (100 BİN YIL YANİ 2 GÜN) SÜRMÜŞ OLACAĞINI İDDİA EDİYORUM.(SADECE BUNLARIN YEDİ KAT GÖK HALİNİ ALMASI TAMAMLANMIŞ OLMALIDIR.AMA BU YEDİ KAT GÖK ARSINDAKİ DEĞİŞİMLER VE YENİ OLUŞUMLAR DEVAM EDECEKTİR) BUNLARININ HERBİRİNİN OLUŞUMU FARKLI ZAMAN DİLİMLERİNDE BAŞLAMIŞ VE BİTMİŞ OLABİLİR.BUGÜN HALA YENİ GEZEGENLERİN OLUŞTUĞUNA VE BUNLARIN OLUŞUMUNUN 100 BİN YIL SÜRMÜŞ OLACAĞINA DAİR YENİ BİLİMSEL VERİLER VARDIR.BUNLARI KAYNAKLARIYLA BİRLİKTE YAKINDA AÇIKLAYACAĞIM.AYRIVA DÜNYA ÜZERİNDE DE SÜREKLİ ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER OLMUŞTUR.SÜREKLİ GÖKTAŞLARIYLA DÜNYAYA YENİ MADDELER GELEBİLMEKTE VE İÇERDİĞİ MADDE MİKTARI DA DEĞİŞEBİLMEKTEDİR.( TABİ BU GIDLARIN 4 GÜNDE TAKDİRİ KONUSUNDAKİ MOLEKÜL BULUTU OLAYI KADAR YOĞUN DEĞİLDİR VE DAHA ÖNCE BULUNMAYAN MOLEKÜLLERİ SAĞLAMIYORLAR).AYRICA KITALAR DA SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.
 SAYGILARIMLA..
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #29 : 17 Temmuz 2008, 09:21:42 ÖS 21 »

Alıntı
EVET, BU GÖRÜŞLERE KATILIR MISINIZ ? BU GÖRÜŞLERDEN TEZİNİZ İLE İLGİLİ OLANLARI NE KADAR UYUŞUR. UYUŞMAYANLARI İSE HANGİLERİDİR

Demiştim, Dikkatinizi çekerim bu görüşlerin sahibi ben değilim, alıntı görüşlerdir ve bu görüşleri aldım ki, sizin iddia ettiğiniz tez görüşleriniz ile ne kadarı uyuşur ne kadarı çatışır görmek istedim.

Alıntı
PEKİ ŞÖYLE BİR DURUMU BU MANTIKLA NASIL AÇIKLAYABİLİRSİZ? KAİNATIN YAŞI KIYAMETİN KOPMAYIP ÖRNEĞİN 20 MİLYAR YAŞINA GELDİĞİ ZAMAN,YANİ BUNDAN 6,5 MİLYAR YILSONRA DÜNYANIN YAŞI 11 MİLYAR YIL OLACAK KAİNAT İSE 20 MİLYAR YAŞINDA OLACAKTIR.BU DURUMDA 11 MİLYAR YILIN 20 MİLYAR YILA BÖLÜMÜ 2 GÜNÜN 6 GÜNE BÖLÜMÜNE EŞİT OLAMAYACAKTIR. KURAN'DAKİ 6 GÜNÜ KAİNATIN YAŞIYLA ÖZDEŞLEŞTİRİRSENİZ KURAN'DA BELİRTİLDİĞİ İÇİN HİÇ BİR ZAMAN DEĞİŞEMEYECEK OLAN BİR SÜREYİ,SÜREKLİ DEĞİŞECEK OLAN BİR SÜREYLE ÖZDEŞLEŞTİRMİŞ OLURSUNUZ.AYRICA BU MANTIKLA SADECE İNANÇSIZLARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMÜŞ OLURSUNUZ

Doğrusu Mükemmel bir görüş sunmuşsunuz tebrik ederim sizi.
Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: