Günün Hadis-i Şerifi..

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Günün Hadis-i Şerifi..
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Günün Hadis-i Şerifi..
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Günün Hadis-i Şerifi..  (Okunma Sayısı 78865 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #90 : 13 Ekim 2008, 11:17:22 ÖS 23 »

Smiley islamoğlundan kopyamı çektin serender? Smiley

bu ne senin, ne de sadece bu hadisin sorunu serender. bu hadis literatürünün sorunudur.
aynı şeyi m. kemale de yaptılar. çoğu meşhur insanlara yaparlar zaten.
hayatın içinde bir yeri olan sözü yerinden koparırlar ve o söz artık zamansız mekansız muhatapsız anlamsız bir şekilde gezinir ortalıkta. ama unuttukları bir şey var ki; zamanı zemini mekanı muhatabı şartları bilinmeyen söz bir anlam ifade etmez.

o yüzden hadis diyerek peygamberin hayatından koparılan sözler hep sorun olmuştur müslüman kültüründe. ve bu sorun üzerine doğmuştur hadis tartışmaları...

bektaşi fıkrası bu noktada güzel gider:

Bektaşiye demişler:

Niçin namaz kılmıyorsun?
-Allah, Kuran’da “namaza yaklaşmayınız” diyor, demiş
-İyi ama demişler, ayetin devamını okusana (Ey inananlar, sarhoş iken namaza yaklaşmayınız ki ne dediğinizi bilesiniz). Neden öyle yarım okuyorsun?
-O kadarını bilmem, ben hafız değilim demiş!....

muhabbetle...saygılar
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #91 : 14 Ekim 2008, 12:43:17 ÖÖ 00 »

bu hadis üzerinde yaptığım tüm araştırmalar hadisin sıhhatinin sağlam olduğunu gösterdi bana
bende islamoğluna direkt sordum.
ayrıca hadisi okuduğum yazar henuz cevaplamadı..onu da ekleyeceğim.

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #92 : 22 Ekim 2008, 03:52:41 ÖS 15 »

Hayret nasıl olduda bu tartışma gözümden kaçtı. Söylenen söylenmiş.

Max kardeşimin fikirlerine olduğu gibi katılıyorum. Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin sözü olamaz bu hadis.
abdulhamit
ALLAH RAHMET EYLESİN
*

« Yanıtla #93 : 22 Ekim 2008, 05:43:15 ÖS 17 »

Paraya pula tapan yok olsun!
Giyim kuşam hastası olan yok olsun!
çünkü; varsa ne ala, ne hoş.. yoksa kızar köpürür...
Böylesinin burnu sürtülsün, başı devrilsin!
Ayağına diken batarsa çıkmasın!

Nakledilen hadisin ayagına diken batsın de çıkmasın ifadesi eğer kafir ve münafıklara söylenmiş söz ise bu peygamberimizin onlara olan bedduası çok hafif kalmıştır. Çünkü Allahın peygamberine açık emri var. Münafık ve kafirlere karşı çok sert ve acımasız ol onlara merhamet etme ve merhamet dileme diye. Hatta bunların cenaze namazını bile sakın kılma der. Bizlere de emir var Onlara hiç acıma duymayınız .

Paraya pula tapan nefsini ilah edinmiştir. Allaha şirk koşmuştur. O halde bu ayağına diken batarsa çıkmasın hadisi kuranla uygun bir sözdür ki, Bana göre peygamberin sözü olarak kabul edebiliriz.

İlk açıklamamı söylenen sözün yalnızca giyim kuşam üzerine yapıldığını varsayarak bu hadisin doğru olamayacağını söylemiştim. Bu sözleri birlikte ele aldığımızda ise para pula tapanın Allaha şirk halinde olduğu ve giyim kuşam hastası olduğunu kabul ettiğimizde doğrudur. Yoksa başka hallerde değil

FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #94 : 18 Aralık 2008, 11:04:39 ÖÖ 11 »

Alıntı
Paraya pula tapan yok olsun!
Giyim kuşam hastası olan yok olsun!
çünkü; varsa ne ala, ne hoş.. yoksa kızar köpürür...
Böylesinin burnu sürtülsün, başı devrilsin!
Ayağına diken batarsa çıkmasın!
(Buhari, cihad 70 Rihak10;ibni mace zühd

Dün forumda bu bölüme göz atarken bu hadis üzerindeki tartışmaları gördüm.Ben de merak ettim bu hadisi.Metnini bulayım diye internette araştırdım,bulamadım.Akşam eve gidince kütüphanemdeki Sahih-i Buhari’ye bakıp hadisin metnini buldum.Bilmediğim kelimeleri Arapça-Türkçe sözlükten araştırdım.ve bu şekilde tercümenin yanlış olduğunu fark ettim.
Genellikle İslam araştırmacıları Kuran meallerdeki çeviri/tercüme/meal hatalarını ele alan eserler veya yazılar kaleme almışlardır ama Hadis kitaplarındaki çeviri hataları üzerinde durulmamıştır.(ya da ben bilmiyorum).
Hadisin metni şu şekilde:
“teise abdul dinari ve abdul dirhemi ve abdul hamisati in u’tiye radiye ve in lem yu’ta sehita ,teise ve entekese ve iza şîke fela ntekaşa”

anlamını şöyle verebiliriz:
“Dinarın kulu,dirhemin kulu ve giyimin kulu yok oldu,yüz üstü süründü.Şayet  bu kimselere bir şey verilirse razı olurlar,verilmezse öfkelenir kızarlar yani bu durumdan hoşlanmazlar.Böyle kimselerin yüzü sürünür,ayaklarına bir diken batsa bu dikeni çıkaracak kimse bulunmaz .veya bulunmasın.”

Hadisleri okurken ya da anlamaya çalışırken eğer varsa hadisin sebeb-i vurudunu bilmek hadisi anlamamıza yardımcı olur.Bunun sebebi vurudu ile ilgili herhangi bir şey bilmiyoruz.Ama Buhari bu hadisi “Kitabul Cihad” bölümüne almasından bu hadisin sebebi vurudu hakkında tahminde bulunabiliriz.
Bu hadis büyük ihtimalle;ortada savaş ortamı veya savaş için malların infak gerekliliği gibi bir durumda söylenmiş olabilir.
Mallardan infak zamanın gerektiği bir ortamda dinar(en yüksek para birimi o zamanki-bugünkü milyon ytl gibi),dirhem (küçük para pirimi-bugünkü kuruş gibi)ve giyim kuşam peşinde koşmanın Allah’tan uzaklaştıracağını söyleyen ve bir anlamda Müslümanları uyaran bir hadis.
Bir de hadise şu açıdan baktığımızda sorun kalmaz.
Hadis usulünde “Hadislerde Tergib(teşvik,yöneltme,rağbet ettirme,müjdeleme) ve Terhib (korkutma,uyarma,ikaz etme,durumun vehametini gösterme)” diye bölüm vardır.Hadis kitaplarında bu tür hadisler çoktur.Bu hadisi de bu tür hadis olarak ele aldığımız zaman ortada sorun kalmaz,cümleler üzerinde takılı kalmamış ve işin özünü  ön plana çıkarmış oluruz.
Günlük hayatta da bu hadisin benzeri sözler yani durumunun vehametini ortaya koyan cümleler sık sık kullanılır:
“Dini imanı para olmuş adamın, bu adam iflah olmaz,bu adamdan din adına bir şey beklenmez.” “Gecesi gündüzü hep dünyalık peşinde koşan adamdan hayır gelmez ”gibi cümleler kullanılır.
Dolayısıyla bu hadisin Kur’an ayetlerine bir aykırılığını ben göremedim.

Allah en doğrusunu bilir.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #95 : 18 Aralık 2008, 12:14:46 ÖS 12 »

Alıntı
karine

anlamını şöyle verebiliriz:
“Dinarın kulu,dirhemin kulu ve giyimin kulu yok oldu,yüz üstü süründü.Şayet  bu kimselere bir şey verilirse razı olurlar,verilmezse öfkelenir kızarlar yani bu durumdan hoşlanmazlar.Böyle kimselerin yüzü sürünür,ayaklarına bir diken batsa bu dikeni çıkaracak kimse bulunmaz .veya bulunmasın.”

Dolayısıyla bu hadisin Kur’an ayetlerine bir aykırılığını ben göremedim.
Allah en doğrusunu bilir.

eğer ki sizin tercümeniz doğru ise tabiki peygamberin söyleme ihtimali vardır.
zira önceki itiraz ettiğimiz ifadeler geleceğe dair atıflar ve beddualar iken sizin tercümeniz geçmişe dair durum tespitlerinden oluşmaktadır. saygılarımla...

dönüp dolaşıp şu cümleyi yine kurmak zorunda kalıyorum :
bu ne senin ne de sadece bu hadisin sorunu serender. bu hadis literatürünün sorunudur.
aynı şeyi m kemale de yaptılar. çoğu meşhur insanlara yaparlar zaten.
hayatın içinde bir yeri olan sözü yerinden koparırlar ve o söz artık zamansız mekansız muhatapsız anlamsız bir şekilde gezinir ortalıkta. ama unuttukları bir şey var ki; zamanı zemini mekanı muhatabı şartları bilinmeyen söz bir anlam ifade etmez.

o yüzden hadis diyerek peygamberin hayatından koparılan sözler hep sorun olmuştur müslüman kültüründe.ve bu sorun üzerine doğmuştur hadis tartışmaları...

muhabbetle...saygılar
Hatice-tul Kubra
Daimi Üye
**

« Yanıtla #96 : 24 Aralık 2008, 05:36:35 ÖS 17 »

Rasulullah s.a.v. sorulur:
Biri cesaretini göstermek, diğeri milletini korumak, öteki kendine yiğit adam dedirtmek için savaşan kimselerden hengisi Allah yolundadır?

Efendimiz s.a.v:
''Kim, İslamiyet daha yüce olsun diye savaşıyorsa, o Allah yolundadır.''

Buhari, Müslim, İbni Mace, Tirmizi

خديجة سلطان
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #97 : 25 Aralık 2008, 12:28:27 ÖÖ 00 »

Rasulullah s.a.v. sorulur:
Biri cesaretini göstermek, diğeri milletini korumak, öteki kendine yiğit adam dedirtmek için savaşan kimselerden hengisi Allah yolundadır?

Efendimiz s.a.v:
''Kim, İslamiyet daha yüce olsun diye savaşıyorsa, o Allah yolundadır.''

Buhari, Müslim, İbni Mace, Tirmizi

Allah yolunda ölenlere şehid denildiğine göre, buradan, sulandırılan şehid kavramının gerçek anlamını içeriğini ve nasıl kazanılacağını tesbit edebiliriz... teşekkürler...
vesâir
Süper Aktif Üye

I'm muslim don't panic

« Yanıtla #98 : 13 Haziran 2009, 03:36:16 ÖS 15 »

"İnsanlar bize iyilik yaparsa, biz de iyilik yaparız. Eğer haksızlık yaparsa, bizde haksızlık yaparız" diyen şahsiyetsiz insanlardan olmayın! Tam tersine, kendinizi, insanlar iyilik yaparsa iyilik yapmaya, kötülük yaparlarsa da haksızlık yapmamaya alıştırın.(Tirmizi - Birr 62)"

"HAK İLE MEŞGUL OLMAZSAN ,BATIL SENİ İŞGAL EDER"
Leyl
Daimi Üye
**

« Yanıtla #99 : 15 Şubat 2010, 08:28:33 ÖS 20 »

Ey insanlar! Sözlerin en güzeli Allah’ın kitabının sözleridir.Allah kimin kalbini Kur’an’la süsler ve onu küfürden sonra İslam’a mensup kılarsa ,O da Kur’an’ın sözlerini insanların sözlerine tercih ederse;işte o kimse felaha erer,kurtulanlardan olur.Allah’a ve Rasülüne uyan doğru yolu bulmuştur.Allah’a ve Rasulüne karşı gelen de azgınlık ve taşkınlığa saplanmış,sapıklığa düşmüştür.Allah’ın sizi sakındırdığı şeylerden sakının.Bundan daha üstün bir hatırlatma ve bundan daha değerli bir nasihat yoktur.

Ey insanlar! Sadece  Allah’a ibadet edin.O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın.O’ndan sakınılması gerektiği gibi sakının.Allah’ı sevin,Allah’ın sevdiğini sevin.Allah’ın kitabından usanmayın.O’nun zikrinden kalbinize darlık gelmesin.O’nun kitabı,yaratılan her şeyin üstününü seçip ifade eder.Amellerin hayırlısını,kulların seçkinlerini,kıssaların iyisini anlatır.Haram ve helalleri bildirir.Güzel sözlerinizle Allah’ın söylediklerini tasdik edin ve söyleyin.Allah’ın ihsan ettiği rahmet ve sevgiyle birbirinize karşı muhabbetli olun.

Ey İnsanlar! Allah’tan başkasında kuvvet ve kudret yoktur.Allah’ın düşmanlarına düşman olun.O’nun yolunda gereği gibi cihad edin.

Ey insanlar!Kendinizi ahirete hazırlayın.Ahiret azığınızı önceden gönderin ki oraya gittiğiniz zaman hazır bulabilesiniz.Şunu bilin ki, hepinizi öleceksiniz ve malınız sahipsiz ,sürüleriniz çobansız kalacak.Rabbiniz  size ‘’Benim Elçim size gerekli şeyleri bildirmedi mi? Ben sana mal verdim,ihsan da bulundum.Sen bunlardan kendine aihret payını ayırdın mı? ''diye soracak.Eğer azığınızı önceden göndermemişseniz sağınıza bakacaksınız,solunuza bakacaksınız ve cehennemden başka bir şey göremeyeceksiniz.Öyle ise yarım hurma ile de olsa,kendinizi cehennemden uzak tutun.Gücü yeten hayır işlemeyi ertelemesin.Onu bulamayan da güzel sözle kendini cehennemden korusun.

Mescid-i Cuma ‘da Rasulullah (s.a.v) tarafından verilen Cuma hutbesinden bir bölüm.

Taberi,Tarihu’r-Rusul ve’l mülük,II/255,256; İbn-i Kesir,El-Bidaye ve’n –Nihaye,III/259; Kurtubi,El-Cami’u li Ahkami’l Kur’an.XVIII/98

Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8
gecenin_rengi
Üye
*

« Yanıtla #100 : 15 Şubat 2010, 09:17:47 ÖS 21 »

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ:

ثَلَاثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ وَجَدَ حَلَاوَةَ الْإِيمَانِ أَنْ يَكُونَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِمَّا سِوَاهُمَا وَأَنْ يُحِبَّ الْمَرْءَ لَا يُحِبُّهُ إِلَّا لِلَّهِ وَأَنْ يَكْرَهَ أَنْ يَعُودَ فِي الْكُفْرِ كَمَا يَكْرَهُ أَنْ يُقْذَفَ فِي النَّارِ.

Hazreti Enes b. Malik (radiyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz Efendimiz (sallalahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

Üç haslet vardır ki, kimde bulunursa o kişi imanın tadına ermiş sayılır: İlki, Allah’ı ve Rasulü’nü her şeyden daha çok sevmesi; ikincisi, sevdiklerini sadece Allah için sevmesi ve üçüncüsü, bir kere imanı vicdanında duyduktan sonra küfür bataklığına düşmekten ateşe atılmaktan ürperdiği gibi ürperti duyması.

(Sahih-i Buhari, 1/14)
Leyl
Daimi Üye
**

« Yanıtla #101 : 26 Şubat 2010, 01:09:40 ÖÖ 01 »

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“İşlerin en kötüsü sonradan ihdas edilenler / ortaya çıkarılanlardır.   Müslim, Cuma, 43

“Sonradan ihdas edilen her şey bid’attir”.  Nesâi, Îdeyn, 22; İbn Mâce, Mukaddime

“Her bidat dalalettir, her dalalet de ateştedir.”  Müslim, Cuma, 43; Ebu Davud, Sünnet, 6

Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #102 : 30 Eylül 2010, 01:20:29 ÖS 13 »

Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre (r.a.} tarafından bir rivayette;
Peygamberimiz, giyindiği halde açık olan, yani ince ve şeffaf elbise ile dolaşan kadınların Cehennemlik olduklarını, Cennetin kokusunu bile alamayacaklarını bildirirler.

{Müslim, Libas,125}
müslümanlardan
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #103 : 19 Aralık 2010, 12:15:22 ÖS 12 »

Hamd Allah'a özgüdür. Salât ve Selam O'nun kulu ve Rasulü'nün üzerine olsun.

İmam Ahmet Müsned'inde, Tabarâni, İbn-i Hibbân, El-Hakim Müstedrik'inde, Ebu Umame el-Bahili (radıyallahu anh)'dan Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şu hadisini rivayet etmişlerdir:

"İslam'ın düğmeleri birer birer çözülecektir. Her bir düğme çözüldükçe insanlar onu takibenden diğer düğmeyi çözmeye teşebbüs edeceklerdir. İlk çözülecek düğme HAKiMiYET, sonuncusu ise NAMAZ olacaktır."
Verda Naz
Aktif Üye

« Yanıtla #104 : 27 Aralık 2010, 02:35:01 ÖS 14 »

Hz. Enes'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Rasûlullah (s.a.) ahlâk yönünden insanların en güzeli idi. Ben çocuk­luğumda kendisine hizmet ettiğim sıralarda bir gün beni bir ihtiyâç için bir yere göndermişti. Ben de o günkü çocukluğun verdiği bir sorumsuzlukla:

Vallahi ben bu işe gitmem; dedim, oysa içimde Allah'ın Peygam­berinin emrettiği işe gitmek niyyeti vardı. Derken çıktım bu iş için yo­la koyuldum. Sokakta oynaşan çocuklara tesadüf ettim, onlarla birlikte oyuna dalıp işimi unuttum. Bir süre sonra bir de baktım ki; Rasûlullah (s.a.) arkamdan başımı tutmuş gülümseyip duruyor. Bana:

Ey Enescik, sana dediğim yere gitsen ya" dedi. Ben de:

Evet ya Rasûlullah şimdi gidiyorum, dedim. Hz. Enes (rivayetine devam ederek) dedi ki: "Allah'a yemin olsun, ben kendisine yedi ya da dokuz yıl hizmet ettim. Yaptığım bir işten dolayı -niye böyle yaptın- yapmadığım bir işten dolayı da -niye böyle yapmadın?- dediğini bilmiyorum..

Müslim, Fedâil 54. Sünen-i Ebu Davud kitabul edep 4773

Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: