İslam karşıtı film internette

(1/1)

HiLaL:Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, İslam'ı şiddetle yeren filmini internette yayınladı.
         
 17 dakikalık kısa filmin adı 'Fitne'.

Görüntüler Kuran'daki surelerden alıntılar ve bunların arasında radikal Müslüman din adamlarının konuşmalarından bölümler, şiddet olayları ve 11 Eylül saldırıları gibi eylemlerin görüntülerinin bir kolajı şeklinde.

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, ulusal televizyona çıkarak yaptığı konuşmada filmi kınadı.

Balkenende, filmin İslam'ı şiddetle eş gösterdiğini ve Müslümanları incitmekten başka bir işe yaramadığını söyledi.

Bununla birlikte "incinmek, şiddet ve tehditlere başvurmayı haklı göstermez" uyarısında bulundu.

Filmin sonunda ise yırtılan bir kağıt sesi eşliğinde, 'nefret dolu sözleri Kuran'dan çıkarmak Müslümanlara düşer" deniyor ve film "İslamileşmeyi durdurun. Özgürlüğümüzü savunun." sloganıyla bitiyor.

İslam'ı yeren bir filmin yapılıyor olduğu haberleri bile bazı Müslüman ülkelerde protesto eylemlerine yol açmıştı.

44 yaşındaki Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, daha önceden aldığı ölüm tehditleri nedeniyle polis koruması altında.

Hollanda hükümeti uzun süre Wilders'i bu filmden vazgeçirmeye çalıştı. Hollandalı yayıncılar böyle bir filmi televizyonlarda yayınlamama kararı aldılar.

Bazı internet servis sağlayıcıları da filmi yüklemeyi kabul etmediler.

Filmi yayınlayan İngiltere merkezli LiveLeak.com sitesinin yetkilileri ise amaçlarının tarafsızca ifade özgürlüğüne ortam yaratmak olduğunu savundular.

Hollanda'da bir yargıç, bugün Bir Müslüman derneğinin filmin nefreti kışkırtmayı suç sayan yasaları ihlal ettiği yolundaki başvurusunu ele alacak.

Wilders'in filmi sadece Hollanda'da değil uluslararası alanda da kaygı yaratmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'in İslam dini hakkındaki filminin Afganistan'daki ittifak askerlerine zarar verebileceğini söyledi.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), İslam korkusunu yayan tutumların dünya güvenliği ve asayişi açısından tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Haberin İngilizce metni için bakınız

http://www.newstime7.com/haber/20080327/Dutch-MP-posts-provocative-film.php

bbc
 

murat:
Endonezya'da 'Fitne'ye karşı protesto
Endonezyalılar, Hollanda'da yapılan ve yayımlanan Fitne adlı İslam karşıtı filmi bir kez daha protesto etti.

Endonezya'da, İslam karşıtı "Fitne" adlı filme yönelik protestolara bugün de devam edildi.

Hollanda'da yabancı karşıtı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından yapılan kısa film, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da Hollanda Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Büyükelçilik önünde toplanan yaklaşık 50 kişi Wilders'in öldürülmesi çağrısında bulundu.

Dün yine büyükelçilik önünde toplanan 40 kişi filmi protesto etmiş ve Wilders'in öldürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Wilders'in 17 dakika süren filminde, "günümüzde yaşanan terörün kaynağının İslam ve Kuran-ı Kerim'den kaynaklandığı" öne sürülüyor. Filmde, "İslam'ın Batı uygarlığını yok etmek istediği" iddia ediliyor.

Kaynak: AA

murat:
İran'dan 'Fitne' filmine misillemeİran'da bir sivil toplum örgütü, Hollanda'da bir parti liderinin hazırladığı "Fitne" adlı İslam karşıtı filme misilleme için harekete geçti.

İran'da bir sivil toplum örgütü, Hollanda'da bir parti liderinin hazırladığı "Fitne" adlı İslam karşıtı filme misilleme için harekete geçti.
Farsça ve İngilizce yayımlanan İran gazetesinin haberine göre, İran'da faaliyet gösteren "İslam ve Hristiyanlık" adlı sivil toplum örgütü, "Fitne" filmine karşılık, Hristiyanlık'taki "şiddet unsurlarını" göz önüne sermek için "Fitneden Öte" adlı bir film çekecek.

Gazetenin haberine göre, yapılacak filmde, "tahrif edilen İncil'e dayanarak Orta Çağ'da milyonlarca insanın öldürülmesi, tutuklu kadın ve çocukların başlarının kesilmesi, ateşte yakılması" gibi konular işlenecek.

"Aşırılık yanlısı Hristiyanların cinayetlerini belgelemeyi" amaçlayan film, aynı zamanda, "İslam'ın şiddet ve sertlik dini olduğunu" söyleyen Papa 16. Benediktus'a da tepki niteliğinde olacak.

Hollanda'da yabancı karşıtı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından yapılan 17 dakikalık filmde, terörün kaynağının İslamiyet olduğu ve İslamiyet'in Batı uygarlığını yok etmek istediği iddia ediliyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

murat:
Wilders, 'Fitne' için fikir hürriyeti kararı verilmesinden sonra yeni bir film daha yapıyorDünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da sağ kanat politikacı Geert Wilders'ın, fitna filminin devamı mahiyetinde yeni bir film yapacağı bildirildi.

Yerel günlük De Telegraaf gazetesinin haberine göre, Hollanda Adalet Bakanlığı'nın İslam dini ve kitabı Kur'an-ı Kerim'e iftiraların atıldığı Fitna adlı filmi sebebiyle Wilders'in yargılanması gerekmediğine karar vermesi ardından Hollandalı politikacı, filmin bir devamını daha çekme kararı aldı.

Hollanda, Fitna filmi aleyhinde Müslüman ve Müslüman olmayan 40 kadar örgüt tarafından dava açıldı.

TaŞRa:
hey laik medya duydun mu
sana iki aylık iş çıktı ısıt ısıt önümüze koy
bizim kendini müslümün zanneden zevatlarımızda bu görüntüler için yahudi ve hıristiyanlardan özür yarışına girer şimdi :'(

Navigasyon

[0] Mesajlar