Bu Sitenin Sakinleri

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Bu Sitenin Sakinleri
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Bu Sitenin Sakinleri
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu Sitenin Sakinleri  (Okunma Sayısı 28326 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
filozof58
Daimi Üye
**

« : 23 Şubat 2008, 08:28:32 ÖS 20 »

Abdulhamit: Ilmi konularda arastirmalarla mesgul. Şeyhul Islam Zembilli Ali Efendi gibi    “zembilli soru ve cevap kutusuna” gelen sorulari cevaplamaya calisirken diger taraftanda tefsir derslerini de buyuk bir aşkla sevkle surduruyor. Faiz… konu başligi altindaki soruya hayli odaklanmis durumdayken maxpaynanin carsaf carsaf alintilarla cevap vermesi karsisinda  sabri tasiyor; ve Max’a  dönüyor  “ bu kadar yaziyi bunu anlatmak icinmi yazdin” demekten kendisini alamiyor. Tabi maxpaynanin uzun uzun yazilari karsisinda iyice bunalan ustad, bir de ne gorsun(!)  gidisattan iyice bunalan betul’un “YYETEEEERRRRRRR YETER ARTIK BU ISIN IYICE SUYU CIKTIIIII YAZMAYINNN” isyaniyla karsilasinca. O gun bu gundur Ustad, ne haliniz varsa gorun tavriyla aliganlik gosterip faiz konusuna  yazmamaya karar veriyor. 

Ozanca: Sonradan bu sitenin sakinleri arasinda yerini alan kardesimiz. Ikinci bir maxpaynamiz olma sevincini bizlere yasatiyor. Tabi maxpayna, unvanini kaptirma endisesiyle bir suredir rolantiye verdigi mizahi ve muziplik yönünü yenıden one cikariyor ve ozanca’ya tekrar ben burdayim arkadas dercesine varligini hissettiryor.. Bu iki arkadasimizin en benzer ozelliklerinden bir taneside kullandiklari avatarlari oluyor. Ama her zaman oldugu gibi avatar konusundada Max onde gidiyor. Ozanca’yi Max’ tan ayiran en belirgin ozellik  SELAM yani “SELAMLAR” 
Diyorumki ikinizde iyiki varsiniz.

Maxpayna: Avatarina hasta olmamak elde digil. Istişare platformumuzun degerli yonetcilerinden. Zaman zaman Abdulhamit’i çarşaf çarşaf alıntı yazilariyla sinirlendirsede ilmi konularda mucadeleye devam etmekten pes etmiyor. Bazi konularda paylasimcilarin anlasmazliklari veya tartişmalari karşısında istişare paltformu yoneticiligini hatirliyor  ve tartismalari durdurmak icin firene basayim derken gaza yüklenebiliyor. Ozannca’nin zaman zaman “selamlar” diyerek selam vermeyi unutmasi bizim Max’i çileden çıkarıyor ve ondan sonra olanlar oluyor. Hemen kaşlarını çatıp  bire gafil ozannnn(!) sen nasil selam vermeme gafletinde bulunabilirsin, sen ozan degilsin, bu ozan olamaz arkadaslar diyede en aciticisindan fircasini atiyor. Diger taraftan tasavvufa karsi actigi muhalefet bayragini şimdilik elinden bırakmamaya kararlı gözüküyor. Her ne kadar elindeki bayraga göz dikenler olsada vermem Allah vermem diyorda başka bir sey demiyor.

Qani: Yerinin doldurulması zor olan site sakinlerimizden nev-i şahsına münhasır bir arkadaşımız. Hasmımda degil hısmımda.Kominist felsefede derinleşmek için yıllarini vermiş. Kargadan başka kuş dialektik materyalizmden baska ideoloji tanimam diyorda baska bir sey demiyor. Her ne kadar bizim düşüncelerimize karşı dursada bizimle bu sitenin sakinleri arasinda bulunmaktan mutlu gözüküyor. Bizde aramizda olmasindan mutluyuz.

Halukgta: Bu arkadasimiz da paylasimcilara karşi yaptigi muhalefetle nev-i sahsina munhasir bir arkadasimiz. Okunsun okunmasin çarşaf çarşaf alıntı ve yazılarıyla habire muhalefet etmeye devam ediyor. Başarilar.

Talia: Hacklenen islami siteden habire islamidusunceye gecis icin ikna çalışmalarinı sürdürüyor. Kendisi degerli ve gayretli yoneticilerimizdendir. Ozellikle Kur’an-i Kerim hatim bölümüne kendisini vakfetmis harıl harıl hatimler yapilmasi icin calışıyor. Az konuşup çok iş yapanlar zumresinden olup aramiza katilmalarina vesile oldugu ve diger uyeleri kapida karşılayıp moral motivasyonlarini saglamakla meşgul oluyor.. Hangi birini saysam... Bir de dillere destan bir gül bahçesi vardiki; Babilin asma bahcelerine es deger nitelikte. sitresmi yaşıyorsunuz, canınızmı sıkıldı girin Talia’nin gül bahçesine her şeyi uzerinizden atmış olarak çıkın. Ayrıca Gül bahçesine bütün gül severleri toplamayi başarmisti diger sitede. Simdi aynı gül bahçesinin inşaasını bu sitede bekliyoruz Talia’dan. Siz bir başlayin bizler bahçevan oluruz.  Sakin ve duygusal yonuyle taniyoruz. Basarilar diliyorum

Berfin: Degerli ve gayretli yoneticilerimizdendir. Ancak bu sitenin bir kısım erkek sakinleri arasinda  geçen nahoş tartışmaları önlemek için yaptigi arabuluculuk gayretleri hayli sinirlerini germişe benziyor. Ah birde şu erkekler kadin ruhundan anlayabilseler. En büyük hayali bir gun erkeklerin kadin ruhundan anladigi gunleri gorebilmek… Ama nerdeee durum iyice kotuye gidiyor.

Betul: Edibe, şaire ruhlu ve gayretli yoneticilerimizdendir. Kıtap kurdu tabirini kullansak tamda yerinde olur. Bu sitenin tembel sakinlerini nasil çalışkan hale getirebilirim diye gece gündüz kafa yoruyor. Sadece kafami yoruyor hayir. Bu sitenin tembel sakinleri başlıgıyla başlayip devam eden o meshur uyari yazisini kaleme alip herkese postalamayida ihmal etmiyor. Bir fobisi varki sadra şifa  oda  etle yapilmis taze bamya yemegi. Betul bir gun misafiriniz olursa sakin yanılıp şaşip etli taze bamya yemegi ikram etmeye kalkışmayın. Benden söylemesi. demedı demeyın benı dınleyın.

Aysegul: Şaire ruhlu, duygusal ve gayretli bir yonetcimizdir. Ayriliklardan yana ne soylenecekse şiirlerle söyler hepimizi duygu seline gark eder. Bunun yanında ilmi tartışmalarlada kendisini hissettiriyor. Biz onu ayrilik şiirleriyle tanidik ve sevdik. Ayriliklarin şairesi desek abartili olmaz.. Başarılar diliyorum.

Esen: Bu sitenin aktif sakinelerindendir. Guzel paylasimlariyla taniyoruz kendisini. Ancak su Osmanli imparatorlugunun yerine kurulan ulkeler baslikli harika paylasimi bir takim kişisel kavgalara kurban gidince dişlerini sıka sıka bir hal oldu. Geç olmakla beraber betul ve serender imdada yetiştilersede olanlar oldu.. Guzel paylasimlarinizin devamini dileriz.

Feyza: Degerli ablalardandir.. Henuz yeni Umre haccindan donmus olmanin feyiz ve samimiyetiyle kendisini ziyarete gelen misafirlerini agirlamakla mesgul.. Su siralarda ara sira ugrasada tam anlamiyla kendisini site hizmetlerine verebilmis degil. Allah umre haccini kabul buyursun. Tez zamanda aramiza bekliyoruz.

Vuslat sevdasi: Abla yoneticlerle arasi gayet iyi. Onlarla hasir nesir olmak ve bir seyler ogrenmenin gayreti icerisinde hizmetlere katkida bulnuyor.fenerlinin paylastigi resimlerden hayli etkilemise benziyor ki en son bahceli ev resmine bakip hayaller bile kurmus. Yani resimlerle arasi iyi. Belki bir gün senin de öyle bir evin olur. Neden olmasin azmin elinden hic bir şey kurtulmaz demisler.

Serender: Degerli ve gayretli yoneticilerimizdendir. Maxpayna’yi da yanina alarak  Hamit abisinin rahleyi tedrisinde haril haril tefsir derslerinde derinleşmeye devam ediyor Tabi sadece Max’ la bu işi götürmek zaman zaman sıkıcı olacagini düşünmüş olmaliki, bir de çagrida bulunuyor site sakinlerine. “SIZDE KATILIN BU KONUYAAA” nerdesinizzzz diyerek Hamit hocanin tefsir derslerini gelistirmek çabasında. Max’a da yavrularindan vermek istedigi kedisi ‘minnoş’ un ozelliklerini anlata anlata bitiremiyor. Kargadan başka kuş minnoştan baska kedi tanimam kararliligiyla minnoş diyorda başka bir şey demiyor. Ne diyelim Allah bir yastikta kocatsin. minnoşa selamlar.Bu arada Qani ile giriştigi olumcul fikir tartismasi mucadelsini şimdilik rafa kaldirmişa benziyor. Gün ola harman ola

Erva: Sitedeki ablalarina karsi saygili ve onlarin tavsiyelerine uymayi ihmal etmiyor. Ozellikle betul ablasinin kitap tavsiyeleri onun icin cok onemli. Kitap okuyarak hayat yokusunu tirmanmaya calisyor. Sevdigi kitabi bir kac defa okuyanlardan olmakla birlikte kendisine basarilar diliyoruz.

Nahide sultan: Bu sitenin diger genç sakineleri gibi ablalarinin arasinda kendisini oldukca huzurlu hissedenlerden. Cesitli konulara yorumlar eklemekle birlikte sicak gundeme dair konularda da guzel paylasimlari goze carpiyor. Basarilar

Fenerli: Elindeki feneriyle siir dunyamiza isik tutan, her an yasadigi duygu yogunluklarini yaziya dokarek bir cok duygusal ve edebi yazilara imza atan şair ruhlu gayretli bir arkadasimiz.

Ve bana sensizlik ağır gelir birtanem...!
Kalbimin yoğun bakımında,
Varlığına muhtaç,
Çıkmak üzere olan,
Bir can olurum...
Sevgim dayanamaz ölür avuçlarında...!!!

O’nsuzlugu dusundukce cektigi elem ve acilarla kivranan Fenerli kardesimize, umitvar olmasi dilek ve temennisiyle basarılar dılıyoruz.

Eliflamra: Sitemizin gayretli sakinelerindendir. Paylasimlari guzel. Ozellikle zamani degildir diye bir turlu tartisilmaya yanasilmayan islami cemeatlerin vahim durumu beyin firtinasi seklinde arastirilip forumda tartisilmasindan yana. Bu konuda tek derdi var o da butun cemeatlerin ne yapilip edilip birlestirilmesidir. Hayli zor bir ise girismissiniz ama dogru yoldasiniz basarilar diliyoruz.

Albatros: Bir çogumuz gibi sitemize yeni ısınanlardan. Her ne kadar yazdigi veya okudugu mesajlarinin yerini tekrar bulmakta zorluk çeksede her geçen gün alıştıgını görmek guzel. Greyfurt damak zevkine uymadigi halde greyfurtun faydalarini anlatmaya calismasida bencillikten uzak bir kisilige sahip oldugunuda ortaya koymaktadir. Ancak Maxpaynanin son yazisina üzülmüş olmaliki Max’ a şefkat ve merhamet telkininde bulunmayi da ihmal etmemis. Hizmetlerinizde basarilar diliyoruz.

Sahra: Zati muhterem dedigi serenderin tesbih çeken minnoş kedisini cok sevmis. Belkide minnoş tesbihten sonra bizide duadan eksik etme demiş olabilir ama mizah avcialarinin tuzagına düşmemek icin çalıyı dolanarak yazıya dökmemiş. Istersenız annenizin, minnoşun yavrusunu bu soguk kış gününde kapıya koymayacagına dair Serenderi ikna edin minnoşun yavrusundan bir tane alın sizinde bir tesbihli kediniz olsun. Muziklede arasi iyi olmaliki edebe ve adaba aykiri olamayan butun muzikleri dinlerim diyorda baska bir sey demiyor. Iyi dinlemler Sahra.

ATLI: Hayatta hep dengeli olmayi isteyip gayret ederken depresyon testindeki çikan sonuç kendisini hayli sevindirmişe benziyor. Benim zor bela elimi yüzümü çizdirerek diger siteden buraya taşıdıgım hamarat bayana göz koymuş ama erken davranan Max’ a bayanı kaptirarak geç kalmış olmanin şanssızlıgını yaşıyor. Sen koşmana bak ATLI başarılar diliyoruz.

LepYota: Degerli ve gayretli yoneticilerimizdendir. Gerek ismindeki zarafetiyle gerekse calismalriyla kendisini tanidik ve sevdik. Ozellikle bilgisayar tekniginigiyle ilgili olarak istifade ettigimiz tevazu sahibi ve bir o kadarda duygusal yonu olan bir arkadsimiz. O da sanki bu gunlerde kendisini rolantiye cekmis gibi gozukuyor. Yani burdan baktigimda oyle goruyorum. Ama biz ondaki cevheri biliyoruz. O kış rehavetinden kurtulup bizlerle daha guzel seyler paylasacagini umuyor ve bekliyoruz.

Kutbay: Bu sitenin sakinlerini sevki idare etme makaminda oturuyor olmanin yorgunlugunu hep hissettiriyor. Zaman zaman paylasimlarda bulunsada bu sitenin agir yuku onu daha fazla forumdaki paylasimlara katilmasina musade etmiyor. Bizlere bu guzel tanisma ve tartisma ortamini saglayan Kutbay kardesmize Mevla’ dan kolayliklar ve basarilarinin devamini diliyoruz.

Narcicegi: Eskiden tanirim gonul insanidir. Guzel paylasimlariyla ve tevazusuyla  tanidigimiz guzel yol arkadaslarimizdandir. Aysegul’un çiçek gosterisine meftun omuşa benziyor. Hani diyorumki baskasinin bahcesindeki göz kamaştırıcı çiçeklerden fayda yok kendi evinizi çiçek bahçesine dönüştürme pilanlari kursaniz. Ornegin  limon cicegi.... gerdenya gibi harika cicekleride harmanlasaniz. Neden olmasin Guzel olurdu. Basarilar diliyorum.

Haticeguney: Kendisini diger sitede angutlu bir yaziyla ve bu yazidan mutevellit angutzedelerin ortaya cikmasina sepep olmasiyla daha yakindan tanimistik. Belleklerimizdeki tazeligini korumaya devam ediyor. O angut muhabbetide hayli tutmustu. Birde sitede Haticenin angutzedeleri gurubu oluşmuştu. Bu siralar yazmayi ve paylasimlari rolantiye almisa benziyor. Tez zamanda aramiza donup bir takim zedelerin de oluşmasina meydan vermeden paylasimlarına devam etse dıyoruz.

Hilal:  Sitemizin uyumlu sakinelerinden. Bu siralar siirler okumak veya yorumlamkla mesgul. Omer Hayyamci degil ama begeniyle okudugu siirlerinden vazgecemiyor.. Ibni Arabi’nin tarifindeki ask. kendisi icin yol gosterici olmusa benziyor. Paylasimlari guzel. Sanirim bu sira cok fazla siirle mesgul oluşu onu gundelik gelişmelrden uzak tutuyor.

Murat: Bu sitenin en cok paylaşımda bulunan sakinlerindendir Kendisine masallah tebarekallah diyoruz. Gercekten paylasimlari cok guzel gundemi iyi takip eden kardeslerimizdendir. Hizmet yarsisinda kendisne basarilar diliyoruz.

Batin: Batin(gizli) olmaya kara vermis ama bu sitedeki paylasimlariyla aşikar olmaktan kendisini alamiyor. Sizi aşikar eden guzel paylasimlarinizin devamini diliyoruz.

Dideigiryan: Site sakinlerimiz icinde en gözü bugulu arkadaslarimizdandir. Kendisini eskiden taniriz. Ismiyle musemma bir arkadasimiz. Cok guzel paylasimalarindan taniyoruz kendisini ve ayni tempoyla hizmet yarisindaki calismalari icin basarilar diliyoruz

Eveeet degerli dostlar burada isimlerini zikredemedigimiz arkadaslarimiz olabilir ama onlarin icin bir kasit yok. Yine zamanimiz el verdikce bu sitenin sakinlerini tanimaya calisacagiz inseallah.

Burada maksadimiz kimseyi yermek veya gereksiz yere ovmek degildir.Bilakis muhabbet etmektir. Butun arkadaslarimizdanda degisik yorumlar bekledigimiz temennisiyle

Surcu lisan eylemissek affola.

Selam ve dua ile

Insana zehri teneke kupa icerisinde sunmazlar !
berfin
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2008, 09:24:19 ÖS 21 »

Alıntı
Berfin: Degerli ve gayretli yoneticilerimizdendir. Ancak bu sitenin bir kısım erkek sakinleri arasinda  gecen nahoş tartismalari onlemek icin yaptigi arabuluculuk gayretleri hayli sinirlerini germişe benziyor. Ah birde şu erkekler kadin ruhundan anlayabilseler. En büyük hayali bir gun erkeklerin kadin ruhundan anladigi gunleri gorebilmek� Ama nerdeee durum iyice kotuye gidiyor.

güzel analiz... Smiley teşekkürler filozof 58
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2008, 09:41:05 ÖS 21 »

ne de güzel anlatmışsınız bu sitenin sakinlerini..güzel analizler, doğru tesbitler..

çok iyi bir gözlemci oldugunuz aşikar..

güzel düşünceleriniz için teşekkür ediyorum.Allah razı olsun..

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2008, 11:04:53 ÖS 23 »

Ellerine Sağlık Azizim ...
Güzel analizler olmuş ..
Tanımadıklarımızıda tanıyoruz bu sayede ..
Velakin Muhterem Max ile benzeştirmişsiniz ama ..
Zatı ile aslında fikriyatta oldukca zıtlardayız ...
Ama genede güzellikler içindeki bu benzetmeden ben şeref duydum ..
Selamlar ...

Not font kurbaa
filozof58
Daimi Üye
**

« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2008, 11:19:11 ÖS 23 »

Guzel degerlendirmeleriniz için ben tesekkur ederım Berfın, Talia ve ozanca eksik olmayın.

eliflamra
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2008, 11:25:27 ÖS 23 »

Alıntı
Eliflamra: Sitemizin gayretli sakinelerindendir. Paylasimlari guzel. Ozellikle zamani degildir diye bir turlu tartisilmaya yanasilmayan islami cemeatlerin vahim durumu beyin firtinasi seklinde arastirilip forumda tartisilmasindan yana. Bu konuda tek derdi var o da butun cemeatlerin ne yapilip edilip birlestirilmesidir. Hayli zor bir ise girismissiniz ama dogru yoldasiniz basarilar diliyoruz.
Alıntı
Allah razı olsun güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.hakkaten beyin fırtınalarını severim ama yerim dar oynayamıyorum  :Smiley
filozof58
Daimi Üye
**

« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2008, 11:29:37 ÖS 23 »

Eksık kalan bır degerlendırmeyı ızın verirseniz tamamlayım.

Ozanca

Maxpayna

Bu sitenin sakinlerinden iki delikanlının avatarlarındaki öne çıkan benzer bebek resimleri acaba diyorum müzmin bekarlıga veda edip baba olma ozlemini giderme gösterisinemi yönelik dersiniz? Hep aklıma takılan bir soru olarak zihnimi kurcalayıp duruyor.

vuslat_sevdasi
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2008, 11:33:53 ÖS 23 »

Vuslat sevdasi: Abla yoneticlerle arasi gayet iyi. Onlarla hasir nesir olmak ve bir seyler ogrenmenin gayreti icerisinde hizmetlere katkida bulnuyor.fenerlinin paylastigi resimlerden hayli etkilemise benziyor ki en son bahceli ev resmine bakip hayaller bile kurmus. Yani resimlerle arasi iyi. Belki bir gün senin de öyle bir evin olur. Neden olmasin azmin elinden hic bir şey kurtulmaz demisler.

beni hizmete katkıta bulunuyo olarak görmeniz beni çok mutlu etti..

resimlere bakmayı resim çekmeyi çok sewerim..

acaba azmedince öle bi ewim olur mu..? :Smiley

tşkkürler çok yerinde tespitler olmuş..okurken çok keyif aldım..
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2008, 11:39:48 ÖS 23 »

Bak gene aynısı oldu ...
Yaşlanıyormuyum ne ?
Yazdım cevabı gönderdim ...
gönderdigimi gördüm ...
ama nere gitti benim mesaj ...
bende sorunmu var ?
Selamlar ..

Not font kurbaa
esen
Süper Aktif Üye

"lalüebkem"

« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2008, 12:55:28 ÖÖ 00 »

çok teşekkürler filozof
uğraşıp yazmışsınızozancanın dediği gibi herkes hakkında bilgi sahibide olduk
tekrar teşekürler

cici sözlerine karşılık çıkarıp masalarına koyacağımız bir din taşımıyoruz yüreğimizde
SuVaRi
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2008, 12:58:47 ÖÖ 00 »

Alıntı
ATLI: Hayatta hep dengeli olmayi isteyip gayret ederken depresyon testindeki çikan sonuç kendisini hayli sevindirmişe benziyor. Benim zor bela elimi yüzümü çizdirerek diger siteden buraya taşıdıgım hamarat bayana göz koymuş ama erken davranan Max’ a bayanı kaptirarak geç kalmış olmanin şanssızlıgını yaşıyor. Sen koşmana bak ATLI başarılar diliyoruz.[ /quote]

Cheesy yorumların için tşk ederim...ama o hamarat bayanı kapacam görürsünüzz... Grin
murat
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 24 Şubat 2008, 01:35:43 ÖÖ 01 »

Alıntı
Murat: Bu sitenin en cok paylaşımda bulunan sakinlerindendir Kendisine masallah tebarekallah diyoruz. Gercekten paylasimlari cok guzel gundemi iyi takip eden kardeslerimizdendir. Hizmet yarsisinda kendisne basarilar diliyoruz.

eywallah...
sahra
Süper Aktif Üye

Ruhun derdi içinde ve kaçamaz kendi kendinden

« Yanıtla #12 : 24 Şubat 2008, 03:33:29 ÖÖ 03 »

sağolasın sn Filozof da mizah avcılarına ne hacet size takılmışız. Smiley

Balçıkla karışınca,ruhun duruluğu kalmadı...
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2008, 04:19:26 ÖÖ 04 »

harikasın filozof abi cidden öyle

bi ara bizde sizi yazarız inş.

teşekkür ederim ..

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
albatros
Üye
*

« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2008, 05:12:14 ÖÖ 05 »

sevgili filozof,sakinleri kısmı dışında yazdıklarının hpsi bana uyar.bütün bir günümü sinir haliyle geçirmeme sebep olan lüzumsuz bir yazının sonunda,senin bu güzel yazınla sakinledim inşallah.teşekkürler.yavaş yavaş ısıncağız inşallah.çok emek sarfetmişsin allah razı olsun.
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: