Ümmetin Gençlerine Düşenler!

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Serbest Kürsü (Moderatör: Yonetim) > Ümmetin Gençlerine Düşenler!
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Serbest Kürsü (Moderatör: Yonetim) > Ümmetin Gençlerine Düşenler!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Ümmetin Gençlerine Düşenler!  (Okunma Sayısı 1541 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ebu_cendel
Daimi Üye
**

EY İMAN EDENLER İMAN EDİN...

« : 16 Ekim 2007, 12:47:49 ÖÖ 00 »

Ümmetin Gençlerine Düşenler!

Kendimi genç sayabilir miyim?
Gencin tanımına bağlı.

Gençlik yaşa bağlı ise genç olup olmadığım tartışılır.

Fakat gençlik; üzerine düşen her türlü görev ve sorumluluğu bedeni herhangi bir eksiklikle karşılaşmadan yerine getirebilecek fiziki ve/veya ruhi güce sahip olmak ise, evet, ben de kesinlikle gencim. Ümmetimizin büyük çoğunluğu gibi.

Herkesçe malumdur ki İslam ülkeleri ve yabancı ülkelerdeki Müslüman azınlıklar kendi toplumları içerisinde en fazla genç nüfusa sahip topluluklardır. Bunun sosyo-kültürel birçok nedeni vardır elbette. Asıl önemli olan bunun bir vakıa olarak ortada durmasıdır.

Bu Müslümanlar adına çok önemli bir avantajdır. Fakat en önemli avantaj bile kullanmasını bilmezseniz sadece olumlu bir sıfat olarak boynunuza asılır. Boynunuzun bir borcu olur çıkar.

Böylece dünyadaki en önemli kaynağı heba eden bir topluluk olur çıkarsınız. En önemli kaynaktır çünkü harekete başlangıç veren ve momentum olarak adlandırılan güçtür gençlik. Uçurumun kenarında duran ve yuvarlanmak üzere bekleyen kayanın sahip olduğu kinetik enerjidir gençlik.

Onu harekete geçirerek, hendek kazmak için Ashabın sahip olduğu o muazzam kinetik enerjiye çeviremezseniz-ki İslam ümmeti, kısmi olanlar hariç, bunu topluca başaramamıştır- o zaman bu statik enerji hesap gününde hepimize sorulacak bir kambura dönüşür.

Bu satırların sahibi de dâhil olmak üzere, içine düşülen bu yılgınlıktan nasıl kurtulabileceğimiz sorusu hesap gününde mazeret olması ve belki de bu kurtuluş gerçekleşirse meydana geleceklerin göz kamaştırıcılığı yüzünden hepimizin sorması vacib olan bir sorudur.

Peki ne yapılmalı?

Evet, sorunun cevabı teorik olarak bellidir; Rabbi’mizin Hz. Kur’an da bize olan buyruklarının gölgesinde, Rasullullah’ın ve tüm Mürseliyn’in örnekliğinde, Hz Huseyin ve diğer Salihlerin yolunda, çağımız âlimlerinin izlerinde ve bizden olan emir sahiplerinin emirleri doğrultusunda yürümek.

Bu müthiş teorik cevaba rağmen- cevab benim tarafımdan verildiği için değil, cevab içerisinde geçen öğelerin müthiş olmasından dolayı cevap müthiştir-yine de bugün tüm İslam âleminde hâkim olan temel sorun çözülmeden ortada kala kalır. Sözle güzel olan bu teorik cevap -ve diğer sözel çözümleri bulunmuş sorunlar aşılarak- nasıl olacak da gerçek dünyaya, fiili uygulamaya geçirilecek.

İşte asıl er meydanı burasıdır. Ümmetin genelinde ve Türkiye özelinde, fiiliyata geçirme/Salih ameller ortaya koyma satırı hep boş bırakılır sınavlarda. Ümmete yol gösterme ve onu harekete geçirebilme salahiyeti ve yükümlülüğü olanların en çok sınıfta kaldıkları konuda budur zaten. Aslında daha da vahimi yol gösterecek âlim ve emir sahiplerimiz dahi genel kabul gören ve takip edilen bir zümre olamamıştır, böyle bir Salihler topluluğu oluşturulamamıştır.

İşte gençliğimizi ele alırken dahi ümmetin tüm problemleri ortaya dökülmektedir. Zaten ümmetin problemleri birbirinden bağımsız bir şekilde ele alınamaz. Bu deneme boyunca, sorunlar yumağı içerisinde bizim ele alacağımız konu gençliğimiz olduğu için ümmetin diğer sorunları bu konuya etkileri bağlamında ele alınacaktır.

Sizlerin de önerilerinizi ve katkılarınızı canı gönülden bekleriz.

Selamlar!

yusuf huseyn

( Yazınız çok güzel, Allah (c.c.) razı olsun. Kural ve saygı unsurları çerçevesinde girdiğiniz adres bilgisi silinmiştir.)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: