seferi namazı kısaltılır mı ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Namaz > seferi namazı kısaltılır mı ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Namaz > seferi namazı kısaltılır mı ?
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 7   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: seferi namazı kısaltılır mı ?  (Okunma Sayısı 70983 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2012, 11:57:42 ÖÖ 11 »

Seferilikte akşam namazının sünneti dışında sünnet namazları kılınmaz. Mesele bu kadar basit.

Bunun kaynağı nedir acaba?. Akşam namazının sünneti değil de sabah namazının sünneti Rasulullah'ın seferde ve hazarda terk etmediği bir sünnet idi.

kaynağı yok FECR kardeş nedendir bilmem sallamışım işte, herkesten özür diliyorum FECR kardeş de düzeltmeme vesile olduğu için ayrıca kendisine duacıyım.

Mesajı siliyorum

Sallamak bir Müslümana yakışmıyor ama Smiley

Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2012, 12:15:39 ÖS 12 »

Seferilikte akşam namazının sünneti dışında sünnet namazları kılınmaz. Mesele bu kadar basit.

Bunun kaynağı nedir acaba?. Akşam namazının sünneti değil de sabah namazının sünneti Rasulullah'ın seferde ve hazarda terk etmediği bir sünnet idi.

kaynağı yok FECR kardeş nedendir bilmem sallamışım işte, herkesten özür diliyorum FECR kardeş de düzeltmeme vesile olduğu için ayrıca kendisine duacıyım.

Mesajı siliyorum

Sallamak bir Müslümana yakışmıyor ama Smiley

doğrudur ne diyeyim şimdi aklımda öyle kalmış, hayati bir mesele olmadığı için de gerekli özeni göstermemişim, özür de dilemişim... daha ne yapsaydım : )
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #17 : 06 Ağustos 2012, 12:31:29 ÖS 12 »

Özürde sallamak tabiri hoş durmamıştı. Neyse konu kapandı Smiley

Bu arada seferde namazların kısaltılması gerektiğine inanıyorum ve bu konuda ayetlerle konuyu araştırıyorum. Bitince foruma da aktaracağım inş.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #18 : 11 Ağustos 2012, 11:35:18 ÖÖ 11 »

Alıntı
FECR

Bu arada seferde namazların kısaltılması gerektiğine inanıyorum ve bu konuda ayetlerle konuyu araştırıyorum. Bitince foruma da aktaracağım inş.

geç de olsa bekliyorum abi....
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #19 : 11 Ağustos 2012, 11:41:53 ÖÖ 11 »

Bu konudaki ayetleri (25 tane ayet) çıkardım, onları tek tek irdeliyorum. Uzun olacak gibi  Smiley

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #20 : 11 Ağustos 2012, 12:00:14 ÖS 12 »

Alıntı
ramiksan

Sevgili kardeşlerim birde sizlere şunu sormak istiyorum affınıza sığınarak.Farz namazlardan önce sünnet kılıyoruz,Farz namazından sonra gene sünnet kılıyoruz.ALLAH ın emrinden önce peygamberimizin sünneti olan namazları kılıyoruz,sonra ALLAH ın emri olan namazı kılıyoruz,sonra gene peygamberimizin sünneti olan namazı kılıyoruz.Acaba namazı ALLAH ın emrinden çok peygamberimizin sünneti için mi kılıyoruz?Acaba ALLAH bizi ahirette kendi emirlerini yerine getirdiğimiz içinmi yoksa bizim gibi kulu olan Yüce peygamberimizin sünnetine daha fazla değer verdiğimiz içinmi sorguya çekecek? 

sayın ramiksan sorunuza İSTEDİĞİNİZ cevabı geç de olsa ben vereyim inşallah....

biz müslümanlar dinimizi sorgulamadan nedenini niçinini öğrenmeden olduğu gibi "atalarımızdan gördüğümüz gibi " aldığımız için kalıp halinde alıp uygulamaya devam ediyoruz. böyle olunca da hangisi doğru hangisi yanlış hanisi zorunlu hangisi gönüllü karışıyor gidiyor...

sorgulamak üzerine mutlaka TIKLAYINIZ OKUYUNUZ

şu noktada haklısınız ki sünnet namazları adı üstünde farz olmayan nafile olan ibadetlerdir. güncel deyimi ile extralardır bonuslardır. kılmazsanız bonus alamazsını niye bonusunuz yok diye ne allah ne kulları hesap sormaz. allah sadece kredi kartı borcunu öde yeter der. (teşbihte hata olmasın) bonuslar kendi keyfiyetinize kalmıştır.

bu örneği daha önce de vermiştim peygamber döneminde insanların boş vakti çok olduğu için müslümanlar ve özelde peygamberimiz farz namazın önünde arkasında ya da sair zamanlarda nafile (bonus) namaz kılmışlardır. ve en sık kıldıkları farz namaz etrafında olanlar olduğu için sünnet adı altında oturmuştur. zaten sünnetin anlamı da budur.

ama günümüzde hayat şartları o kadar agır ve hayat temposu o kadar hızlı akıyor ki nafileleri geçtim sünnetleri geçtim farzı kılmak için bile özel çaba sarfetmek gerekmektedir. bu nedenle farzların dışındaki nafile/bonus/sünnet namazlarını kılmadan farzı kılarak ibadetimizi yerine getirmiş olabilmeliyiz. ama din kalıp halinde alındığı için bu fikri halka çıksan söylesen seni sünnet/peygamber düşmanı ilan ederler . beni ediyorlarda...  Smiley

başka bir ama daha var ki ;

namazları yemeğe benzetirim. yemek vücudun namaz ruhun imanın besinidir.
nasıl yemeğin kazası olmadığı gibi namazın da kazası olmadığı gibi;

gözlerinizi kapayın ve kendinizi bir yemek sofrasında hayal edin. hele oruçsunuzudur ki neler neler vardır sofrada.

yemek yerken ekmek soğan yerine en mükellef sofrayı tercih ediyorsak
allaha karşı kulluğumuzu sunduğumuz namaz sofrasını neden ekmek soğan yer gibi kuru yavan farz namazından ibaret edelim.

bir misafir geldiğinde en mükellef sofrayı kurmaya özen gösterirken allaha namaz kılarken neden namazımızı süslemeyelim.

az önce gözlerimizi kapattık güzel sofra hayal ettikya. şimdi de gözleri kapayın güzel namaz nasıl sunarız hayal edelim;

güzel ve özenle abdestimizi alırız. güzel ve temiz elbiseler giyeriz temiz sessiz ve sade bir mekan buluruz önce niyet ederiz. sonra bir kaç nafile namaz, ardından farz namaz. ardından birkaç nafile daha. üstüne de gerçek manada tesbih ibadeti ve dua edersek.

nasıl olur ? bence mükemmel olur. işte tam namaz budur. yemeği yedik üstüne tatlısını bile yedik hemdolsun...

haa
ekmek soğan yersin karnın doyar. simit yersin yine doyar eksiksiz lüks sofraya oturursun yine doyar yine doyar.
sonuçta doymuş olursun. ama bu yemeğe olan sevgin saygın ilgini muhabbetini gösterir. ve allah da gördüğünü yazar....

çok dağınık yazdım anlayan beri gelsin lütfen....

günah çıkarmak isterim ki bu yazıyı yazan kişi kuru ekmeğin yanında soğan bile bulundurmamakta.  Cry

son söz olarak ;

sünnetler zorunlu /farz gibi dayatılması anlayışı yanlıştır isteyen kılar isteyen kılmaz farz kılınır görev yerine getirilir.

sünnet/nafile namaz yoktur anlayışı da yanlıştır bunlar allaha olan sevgi ve baglılığımız oranında allah rızası için gönülden ve isteyerek yapılan bireysel ibadetlerdir. dengede kalalım inşallah...

Elemîn
Aktif Üye

« Yanıtla #21 : 12 Ağustos 2012, 07:30:41 ÖÖ 07 »

Mesajı siliyorum

SELAMUN ALEYKUM

'' MÜSLÜMAN ''  KARDEŞ , SİZİ  TEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ZİRA ANILAN İFADENİZDE ;

'' ÇEVİR  KAZI YANMASIN ! ''  YOK ,
'' MANEVRA  ! '' YOK ,
'' BİN DEREDEN SU GETİRME !  '' YOK ,
'' GEÇİŞTİRME , BAŞKA MECRALARA ÇEKME , HEDEF SAPTIRMA  !!!  '' YOK ,
'' SAVUNMA AMAÇLI KARŞI SALDIRI  ! ''  YOK,
'' ENÂNİYETİN  E' Sİ - ENE' Sİ  !  ''  HİÇ  YOK ,

GÖRDÜĞÜM KADARIYLE KAPASİTENİZ VAR VE BUNLARIN EN AZ BİRİNİ KOLAYLIKLA GERÇEKLEŞTİREBİLİRDİNİZ.

SESSİZLİĞİ DE TERCİH ETMEYEREK AKSİNE YALIN VE NET BİR ŞEKİLDE HATANIZI KABUL ETMİŞ ; GERİ ADIM ATMIŞ  VE ÖZÜR DİLEMİŞSİNİZ.  HATTA FECR KARDEŞ'E DUA ETMEYİ DE İHMÂL ETMEMİŞSİNİZ.

ZAMAN ZAMAN BENZER, HATTA DAHA VAHİM HATA ,SÜRÇ-İ LİSAN, VB YAPABİLEN BİRİ OLARAK SONRASINDA NE YAPILMASI GEREKTİĞİ İLE İLGİLİ ŞAHSIM ADINA  GÜZEL BİR DERS ALDIM SİZDEN.TEKRAR TEŞEKKÜRLER.

HENÜZ ÇOK AZ SAYIDAKİ YAZINIZI OKUYABİLMİŞ OLSAM DA SİZ BENİM İÇİN  '' ÖRNEK BİR MÜSLÜMAN '' SINIZ.

ALLAH (CC) , SİZE VE YAKINLARINIZA DÜNYA VE AHİRET SAADETİ BAHŞETSİN , NE HAYIRLI MURADINIZ VARSA VERSİN. AMİN.

ALLAH (CC)'NA EMANET OLUN.

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri
ramiksan
mavikuş
Üye
*

« Yanıtla #22 : 13 Ağustos 2012, 12:47:29 ÖÖ 00 »

değerli kardeşim maxpayna.Cevabın için teşekkür ederim.Benim asıl sormak istediğim şu idi.Ben namazları sünnet veya farz diye ayırmıyorum.Çünki namaz kılmak Allah ın huzuruna çıkmak diye biliyorum.Ama farz namaz lar Allah ın emri olan namazlar,Yani kuluna randevu verdiği huzuruma gel dediği namazlar.Ama sünnet olan namazlar kulun istediğinde huzura çıkmak istediği namazlar. Yani demek istiyorum ki sünnet namazlarımızı farz namazlarımızdan ayrı mesela evde kılıpta farzı camide cemaatle kılsak diyorum.Çünki sizde dikkat ederseniz sünnet namazları camide pek dikkatli kılınmıyor.Sünnet namazı iki dakika bile sürmüyor.Namaz namazdır sünnet te olsa farz da olsa aynı dikkat ve öneme haiz dir diye düşünüyor,saygılarımı sunuyorum.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #23 : 14 Ağustos 2012, 02:00:27 ÖS 14 »

Alıntı
chamdali
selam,
niyetiniz elbette bu değildir ama farkında mısınız 'farz' olanı kuru ve yavan diye nitelediniz maxpayna kardeşim.
kanaatim odur ki farz olanı yerine getiren mükellef bir sofra kurmuştur/mükellef bir sofrada doymuştur. nicelikten ziyade niteliğin önemli olduğunu düşünüyorum. kaç rekat kıldığımız değil nasıl kıldığımız daha önemlidir sanırım. rabb en iyisini bilir elbette. övgüler Ona..

aleyküm selam,
niyetimin o olmadığını isabet buyurmuşsunuz ama ne olduğunu da isabet buyurmalısınız...

farz olan yemek yemektir, karın doyurmaktır.
simit ya da kuru ekmek yersende bu vazifeyi yerine getirmiş oluruz
bol çeşitli sofrada yersek de yerine getirmiş oluruz.
ama allaha hangisini sunmak istersiniz bu kıyas önemli...

evet dediğiniz gibi rekat sayısının anlamı yok. hızlı hızlı yat kalk 10 rekat kılınacagına her kelimesini idrak ederek düşünerek kılınan 2 rekat daha evladır.

tamam dağınık yazdım dedim ama siz de leb demeden leblebiyi anlarsınız değil mi  Grin

saygılar....

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #24 : 14 Ağustos 2012, 02:07:02 ÖS 14 »

Alıntı
ramiksan

değerli kardeşim maxpayna.Cevabın için teşekkür ederim.Benim asıl sormak istediğim şu idi.Ben namazları sünnet veya farz diye ayırmıyorum.Çünki namaz kılmak Allah ın huzuruna çıkmak diye biliyorum.Ama farz namaz lar Allah ın emri olan namazlar,Yani kuluna randevu verdiği huzuruma gel dediği namazlar.Ama sünnet olan namazlar kulun istediğinde huzura çıkmak istediği namazlar. Yani demek istiyorum ki sünnet namazlarımızı farz namazlarımızdan ayrı mesela evde kılıpta farzı camide cemaatle kılsak diyorum.Çünki sizde dikkat ederseniz sünnet namazları camide pek dikkatli kılınmıyor.Sünnet namazı iki dakika bile sürmüyor.Namaz namazdır sünnet te olsa farz da olsa aynı dikkat ve öneme haiz dir diye düşünüyor,saygılarımı sunuyorum.

sünnet namazlar nafile /gönüllü/isteğe bağlı olduğu/olacağı için evde camide yolda kırda bayırda kılınmasında sakınca yoktur. elbette sünnetleri evde kılıp farzı camide kılabilirsiniz ki ben de bazen yapmışımdır. ezan okunduğunu duyunca evde nafile/sünnet kılıp farza camiye yetişmişimdir....
istediğiniz yerde istediğiniz kadar kılarsınız ya da kılmazsınız. aynı dikkat ve öneme haiz kısmında tabiki haklısınız sünnet diye lakayt davranılmaz tam tersi gönülden istekle gelen bir ibadettir ....
diye düşünürüm naçizane fikri kanaatim odur....
saygılar bizden...

ramiksan
mavikuş
Üye
*

« Yanıtla #25 : 14 Ağustos 2012, 10:29:27 ÖS 22 »

Selam sevgili kardeşler.Cevaplarınıza teşekkür ederim..
bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #26 : 18 Ekim 2012, 07:06:04 ÖS 19 »

bu soru herzaman kafamı kurcalamıştır.farklı görüşleri ve sebeplerini araştırsamda ruhsat kullanmak hususunda bir türlü ikna olmadım.çünkü açıklamalarda hareket noktası bana eksik gibi geliyor.yani bir kolaylık olarak algılandığında taşlar yerine oturmuyor.o yüzden fecr abi birde sizin araştırmanızı bekliyorum. Grin
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #27 : 19 Ekim 2012, 10:38:55 ÖÖ 10 »

Çalışmamı 1-2 gün içinde tamamlamaya çalışıyım inş.

ezfer
Yeni Üye

« Yanıtla #28 : 19 Ekim 2012, 11:38:34 ÖS 23 »

Şeyhulislâm İbn Teymiyye rahimehullah’a soruldu:

Soru: Yolcu bir yere konakladığında, on gece veya daha fazla kalacağını biliyorsa, namazı kısaltması ve birleştirmesi câiz midir yoksa tam kılması mı gerekir?

Cevap: Yolcu hakkında sünnet olan, akşam namazı müstesnâ namazları ikişer rek’at olarak kısaltarak ve ihtiyaç duyuyor ise namazları birleştirerek (cem‘ ederek) kılmasıdır. Eğer yolcu bir yerde konaklamış ise, namazı kısaltması, ama ihtiyaç duymadıkça birleştirmemesi sünnettir. Eğer ne kadar ikâmet edeceğini bilmiyorsa, ne kadar kalırsa kalsın sürekli olarak kısaltarak kılar. Eğer beş gün veya on gün ya da on beş gün kalacağını biliyorsa âlimlerin bu konuda iki görüşü vardır. İki görüşten daha zâhir olanı, onun da aynı şekilde devamlı kısaltacağıdır. Allah en iyi bilendir.

Câmiu‘l-Mesâil (4/359)

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #29 : 20 Ekim 2012, 01:16:19 ÖS 13 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zTk7Kh2f2eY" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=zTk7Kh2f2eY</a>

Mehmet Okuyan'ın seferde namaz ile ilgili görüşü
Mehmet Okuyan Hoca'nın dikkate almadığı noktalar var

Abdülaziz Bayındır Hoca'nın görüşü:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=i3d1JVlpJsM" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=i3d1JVlpJsM</a>

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 7   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: