?...Evlensek, Evlensek...?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > ?...Evlensek, Evlensek...?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Sorular ve Cevaplar (Moderatör: Yonetim) > ?...Evlensek, Evlensek...?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ?...Evlensek, Evlensek...?  (Okunma Sayısı 7376 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aysegul
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #15 : 21 Temmuz 2007, 06:06:47 ÖS 18 »

sevgiye ölçü nasıl koyulur ki? ben anlamam Smiley

sevgi gerçek sevgi ise karşılıksızdır. beklenir, sevilir, çekilir vs. sevgi olmadan sabır olmaz.

Karşılık görme kısmına hiç girmeyeyim Smiley  zira anlayamadım da, hitap eden bir kesim olabilir.

Allah evlenenlere yardım etsin İnşallah.

konuyu sadece izleyeceğim. bakalım daha neler gelecek.

şimdilik benden bu kadar  Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed

bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #16 : 22 Temmuz 2007, 11:09:57 ÖÖ 11 »

Bir soru da benden...
Yakın bir zamanda çıktığım bir seyahat esnasında yaşça büyük hanımların sohbetlerini dinleyerek sormak istedim.
Birçok bayandan duyduğum bir anlayış demek daha doğru olacak;
En çok sevenle (seni senden fazla sevsin) ile evlenilmeli...
Evet şimdi bundan yola çıkarak sorularım?
-Seni senden fazla sevsin evliliği?
-Mantık evliliği dediklerinden mi?
-Ya da gençlerin peşinden koştuğu aşk-sevgi evliliği mi?

Ayşegül böyle soruların varda nedne bana da sormuyorsun ki beraber düşünelim.Bir aydır ben bu soruların cevaplarının peşindeyim.Bİr aydır geceli gündüzlü düşünmeme rağmen herhangi bir cevap bulabildim mi?HaYıR Tongue
-Seni senden fazla sevsin evliliği?
Sebeb bu olarak seni seven biri ile olmak o insana haksızlık ve ondan istifade etmek değil mi?Bence öyle o yüzden sırf birileri seni seviyor diye evlilik iki taraf içinde haksızlıktan başka bir şey olmaz.
-Mantık evliliği dediklerinden mi?
İnsna olarak salt mantıktan müteşekkil olduğumuz düşünülebilir mi ki mantık yürüterek evlilik yapılsın.Ayrıca mantık denilen şeye neye göre ve kime göre mantık?Yoksa bahsedilen mantık şumu;Hayta her şey rutine bağlanmıştır.Her şeyin bir zamanı vardır.E evlenmenin zamanıda geldiğine göre mantıken evlenmek gerekir. ???Bunuda geçiyorum

-Ya da gençlerin peşinden koştuğu aşk-sevgi evliliği mi?
En zor itiraz edeceğim şık bu olmasına rağmen bunada bir itirazım var.Aşk yada sevgi ayrımı bir türlü yapılamayan  o şeyin peşine düşmek;hayatımızda ailemize, çevremize,kendimize vs. olan sorumluluklarımızı gölgeliyorsa bu şıkta kendi kendini imha eder.

Peki o zaman ne olmalı.Şıklar arasında seçimler yapılmamalı.Bu şıkların hepsini kapsayacak biçimde kişiler hayatlarına yön vermeli.Evlenmekteki gaye nedir?Bu sorunun cevabı düşünülmeli.Her insanın hayatını şekillendirdi bir inanç düzeni vardır.Kendinizi inşa ettiğiniz harçtan başkasını kullanmaya başlarsanız o yapı çöker altındada sadece siz kalmazsınız.İslamda evlilik aile olabilmek içindir.Aile denen yapıda ise eşler ve çocuklar arasında fertler olarak gayemiz olan Allaha kullukdaki sorumluluklarımızı o yapı içinde de var edebimek olmalıdır.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: