Peygamberimizin sünneti

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Serbest Kürsü (Moderatör: Yonetim) > Peygamberimizin sünneti
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSTİŞARELER (İstişare Platformu) > Serbest Kürsü (Moderatör: Yonetim) > Peygamberimizin sünneti
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin sünneti  (Okunma Sayısı 20550 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #30 : 24 Temmuz 2017, 11:12:56 ÖÖ 11 »

facebook da bi arkadaşla  cuma namazını ele aldık.
cuma namazı, cuma günü öğlen namazı vakti kılınır.
bu allahın emri mi ? hayır

Cuma namazı Allah 'ın emridir. Cuma günü kılınmasından dolayı adına Cuma namazı denilmiştir.

Diğer namazlar için böyle bir emir, böyle bir çağrı, var mıdır.? Sabah namazına, öğlen namazına, ikindi, akşam, yatsı namazına çağrı  yapıldığında Allah 'ı anmaya koşun, alış verişi bırakın buyruğu var mı.? Sizin için bu çok daha hayırlıdır ayrımı yapılmış mı.?

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.
Cuma suresi 9

Namaz kılındı mı artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lutfundan nasip arayın. Allah’ı da daima çok anın ki kurtuluşa eresiniz.
Cuma suresi 10

Cuma namazına bu ayetler ışığında bakacak olur isek, Cuma namazı Allah 'ın emri ve farz namaz değil midir.?

Zaten öğlen namazı vaktinde kılınıyor olması farz namaz olduğu anlamını taşımaz mı.?  Cuma namazını kılan bir kimse, öğlen namazını yerine getirmiş sayılıyor. Ayrıca öğlen namazı kılmasına gerek kalmıyor.

Halbuki, Cuma namazını kılmayan kimse, sonradan kıldığı öğlen namazı sonrasında, Cuma namazını kılmış sayılmıyor. Bu nasıl açıklana bilir.?

yanlış anlaşılmasın şöyle izah edeyim,
cuma namazı dediğiniz şeyi daha allah emretmeden zaten kılınıyor.
zamanı mekanı şeklini belirleyen emreden Allah değildir insanlardır.
zaten kılınan bir namazda sonradan bazı sorunlar doğuyor, ticaret kervanı geldi diye bazıları peygamber hutbede iken terkediyor.
Allah da kızıyor ve diyor ki mecazen mealen,
madem başlattınız bi namaz, adam akıllı kılın, ticaret için namazı terketmeyin peygamberi de ortada bırakmayın.
işi bırakın namazı kılın sonra yine işinize dönersiniz.

diyor.  zamanı mekanı vb detayı allah belirlemiyor görüldüğü gibi.
ama peygamber ve ashabı istisnasız her zaman aynı zamanda kılıyor o başka.

ama peygamber istisnasız hep o gün o saatte yapıldığı için o vakte çivilenmiş değiştirilmesi akla getirilemez bile.
ama günümüzde mesai denilen bir kavram var ve gündüz iş yoğunluğu var.
akşam mesai bitimine alınamaz mı
?
almaya gerek yoksa niye alasın, keyfi olarak.
ama zaruri şartlar hasıl olursa değişmesi olanaksız mı ?[/color][/size]

Değişmesi olanaksız.. Hz. Resulullah 'ın sünnetini tartışıyorken, yukarıda ifade ettiğiniz bu cümleler, düşünmeden yazılmış zannedersem. Cuma namazı günümüze hangi zamandan gelmiştir.?

Hac zamanını, oruç, kurban zamanlarını kendiniz belirlediğinizde buna ibadet diyebilir misiniz.?

Yani sizin belirlemiş olduğunuz vakit, rekat, her ne olursa olsun, sizin belirlediğinizdir, şahsınıza aittir. Peygamber efendimizin Sünneti, uygulaması, yaşantısı değil.

Hem, Allah 'ın emrettiği, peygamberinin tebliğ ve tarif ettiği üzere yaşamak maksadımız.. Hem de, zamanını kendimizin belirlediği bir ibadete yönelmek.. Bu durumda insan, sünnetlere ne kadar yakın olabilir, sünnetlerin ne kadar yakınında kalabilir.? 

yapılabilir mi diye soruyorum. zaten amacımız da istişare.
kafamıza göre değiştirme söz konusu değil.
Allahın emri olmadığı sürece, peygamberin uygulaması olsa bile geçerli mazeret ve sebepler doğarsa olabilir mi bunu değerlendirelim diyorum.  bu noktada şu aklıma geliyor:
hz ömer  kendi döneminde  müslüman olanlar arttığı için zekat kalpleri islama ısındırılacak olanlara verilir ayetini uygulamıyor.
adam, ayeti neshediyor dönemsel olarak!  ayetin bile uygulamasının kaldırılabilebilmesi olası mı derken sünneti neden konuşmayalım ?

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #31 : 24 Temmuz 2017, 11:23:22 ÖÖ 11 »

Cuma namazı Allah 'ın emridir. Cuma günü kılınmasından dolayı adına Cuma namazı denilmiştir.

Merhabalar,

Teknik bir düzelti yapmalıyım.

Cuma Namazı, adını kılındığı günden almamıştır. Zira müslümanlar bu namazı Arube günü kılmışlardır. Eğer kılındığı günden almış olsaydı adı Cuma Namazı değil Arube Namazı olurdu. Ayrıca zaten Cuma diye bir gün de yoktu. Ayette yevmul cumua derken toplanma günü demektedir. Daha sonra bugüne isim olarak Cuma denmiş. Şunu da söylemeliyim ki ayette Cuma Namazı diye bir terkip de yoktur. Toplanma/toplantı günü yapılan bir çağrı vardır.

Cuma Namazı Allahın emridir denmiş osisko tarafından. Yine sureden anlaşılan bu gün zaten toplanıldığı ve Allahın zikredildiği anlaşılıyor. Yani müslümanlar bu sureden önce zaten toplanıyorlardı. 11.ayetten anlıyoruz ki gelen ticaret kervanı müslümanlardan bir kısmını kendine çekiyor, rasul ayakta kalıyor. Surenin çağrısı, kervana değil Allahın zikrine koşun şeklinde anlaşılıyor.

haklısın chamdali ama ufak bir detay var gibime geliyor,
o günün adı yevmül aruba (aruba günü)
ama müslümanlar daha ayet gelmeden bu günde o namazı kılmaya başlayıp uyguluyorlar ve demekki epey bi zaman oluyor ki,
artık o günün ismi aruba günü değil toplantı günü (yevmül cuma) olarak anılıyor.
yani ayet gelmeden önce de artık zamanla isim değişikliği yerleşmiş cuma günü (yevmul cuma) olarak bilinir olmuş.
sonra dediğin gibi bir sorun yaşanınca da allah ayet göndererek toplantı günü salat için çağrıldığınızda işi gücü bırakın gidin denilerek altı çiziliyor. ( burada peygamber kuranı mı takip eder kuran peygamberi mi sorusu geldi aklıma. ve burada net olarak kuran peygamberi takip ediyor. peygamber uyguluyor kuran da onaylıyor, pekiştiriyor.)

güncel dil ile mantık şu,
lideriniz, patronununz, müdürünüz, önderiniz toplantı tertiplemişse,
eğer toplantı varsa toplantı günü işi ticareti  bırakın o toplantıya mutlaka katılın.
toplantı bittikten sonra işinize kaldığınız yerden devam edin ama toplantı esnasında iş için vb sebepten bölmeyin.

görüyoruz ki liderimiz peygamberimiz bu toplantı işlerini hep aynı gün aynı saaatte aynı yerde yapmış. bu nedenle bu uygulama istisnasız hep aynı şekilde devam etmiş, etmekte. eğer peygamber bu konuda esnek ve geniş davranmış olsaydı elimizde geniş bir ruhsat bulunurdu ama maalesef öyle bir ruhsat yok. ama zorunlu şartlarda değişiklik uygulanabilir bi işte benim merakım o.

bu arada konu ile ilgili detaylı bir makaleyi tavsiye ederim :
Cuma Namazı Ercümend Özkan

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,852.0.html
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #32 : 24 Temmuz 2017, 11:28:41 ÖÖ 11 »

Buraya kadar yaptığınız konuşmalardan ben şunu anlıyorum..Yanlışım varsa düzeltin lütfen..Müslümanlar toplanmalıdır..Toplanmaktaki amaç, görüşmek, konuşmak, paylaşmak, istişare etmek, hasret gidermek, dertlenmek, sıkıntılarını dile getirmek, yardımlaşmak..İyilik ve güzellik için biraraya gelindiğinde ne yapılması gerekiyorsa onları elimizden geldiğince yapmak..Birbirimizi unutmamak..Gözden uzak olmamak....Bu haftanın herhangi bir günü yapılabilirdi..O günkü gelenek ve alışkanlıklar dahilinde, bugün adına cuma dediğimiz birgünde yapılmaktaymış..Böyle birgün belirlenmiş..Ve bunu böyle yapıyorlardı..Biz bir toplantı yapıyoruz...Birşeyler konuşuyoruz..Bir konuyu samamimiyetle ve o konuyu olaması gereken ciddiyetle..Bir arkadaşımızın telefonu çalıyor..Telefonuna cevap veriyor yada dışarı çıkıp konuşma yapıyor..Böyle bir durumdan rahatsız olmayan yada kendisin kulak vermediği için üzülmeyen bir Allahın kulunu gösterin bana..
             Belirlenmiş bir gün var..Buna uyalımmı yoksa gününü, günümüzün şartlarına göre yeniden değerlendirelim mi?..Yada toplantı saatini günün uygun saatine alalımmı?..Çünkü bir toplantı yapıyoruz..Belkide saatlerce sürecek bir eylemden bahsediyoruz....Öğlen saatinin darlığında bir toplantıda gerçekte yapmak istediğimizin ne kadarını yapabiliyoruz?..
             Bu gibi ve benzeri olumsuzluklara rağmen, bunu böyle sürdürelim mi?..Çünkü ben, Cumaya gittiğmde belirlenmiş bir konu üzerinde bir konuşma yapılıyor..Bunu dinlemesemde olur çünkü aynısı kitaplarda yazıyor..Ha, o günlerin şartlarına göre gündem belirleniyor ve konuşma ile insanların gündemine getiriliyor..Bugün yapılan sadece bu..Nerde hasret giderme, konuşma, görüşme, paylaşma...
            Bölgedeki yada çevredeki müslümanlar bir araya gelmişler..Bu ne güzel birşey..Hep birlikteler..Müslümanlar birliktebaşka ne yapar?..Namaz kılar..Hep birlikte ibadet edebilme imkanı bulmuşlardır..Ve hep birlikte toplanıp, namaz kılarlar...Buda çok güzel ve anlamlı birşey..Burada namazı, toplanan müslümanların birlikte kılması esastır..Yoksa namaz her yerde kılınır..Kılınan namaz kaç rekat olacak?..Benim için namazda rekat sayısı değil, kıldığım namazdaki motivasyonun derecesi, derinliği, kendimi Allaha ne kadar yakın hissettiğim önemlidir..

Ahhhhhhhh ah ki ahhhhh
Biz abi bastın yarama kanırtma bari!!! Cry

ben bi ara cuma namazını bırakıyor, terkediyordum, ramak kaldı, çok araştırdım.
bırakmanın eşiğine geldim ordan döndüm, bırakmadım kılıyorum ama allahın emri olduğu için.
içime sindiği, hakkını verebildiğimiz için değil.

şunu okumanı öneririm. güzel izah  ediyor belki birkaç şerh düşülebilir.
ama mantık bu.

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,852.0.html

cuma konusunu da olmazsa oradan devam edelim. belki dökerim içimi  Wink Smiley Cheesy

Maveraî
Haymatlos..
Genel Yönetici
*

Elhamdulillâhi alâ kulli hâl sivel kufri veddalâl

« Yanıtla #33 : 24 Temmuz 2017, 04:26:31 ÖS 16 »

Ehad: 1, Yevmul Ehad: 1.gün. Bundan ve tablodan anlaşılan: Araplarda haftanın başlangıcı Pazar... Bu durumda, Cuma altıncı gün oluyor. Bazı kaynaklarda da vurgulanıyor: "جمع C'M'A: toplanmak kökünden gelir. Cuma sözcüğünün kökünün Arapça olduğu varsayımına göre, Kur'anın, bu günü haftalık toplantı günü sayması örtüşüyor. Kur'andan önce bu gün için Araplar 'Arûbe, Yewmül Arûbe يوم ال عروبة' ya da altıncı gün anlamında 'Yewmüs Sâdis يوم ال سادس' derlerdi." (alıntı)

Bundan çıkan sonuç: Araplarca 'Yewmul Arube' olarak anılan gün Muhammed peygamberin Ashabıyla topluca salat etmesi sebebiyle Mushaf'ta 'Yewmul Cumua' olarak anılmış ve bu sebeple de 'Yewmul Arube' diye o güne kadar anılan gün ismi de değişip 'Cuma' olmuş(tablodaki gibi).

Araplarda 6.gün olan Cuma, Miladi takvimin kullanıldığı ülkemizde 5.gün.
6.gün ise C.tesi ve hafta sonuna tekabül ediyor. Cuma günü kılınan topluluk salatı memur olup mesaiden ötürü kılınamamasına binaen pekala diyanetçe C.tesi ya da Pazara alınabilir. Tabii bu reformu gösterme bilincine ve cesaretine sahip biri çıkarsa...

Bu bağlamda bunu vurgulayan chamdali'nın yazdıkları da, topluca kılabilmek için uygun olan gün ve zaman diliminin çağa uyarlanabileceğine vurgu yapan ve bunun mümkün olup-olamayacağını düşünen maxpayna'nın değinileri de oldukça yerinde ve makul. Cuma'nın nasıllığına ve içeriğinin nasıl olması gerektiğine dair Nebevi unsurları içeren Biz'in tespitleri de hatırlatıcı ve çarpıcı mahiyette.

Karadeniz TV'de İhsan Eliaçık'ın 'Cuma namazı ve Camilerin işleyişi' konulu programına denk gelip dinlemiştim. Çok hoşuma giden güzel isabetli önerileri olmuştu, cami cemaatinin o civarda bulunan mahallelerde tespit ettiği yoksul muhtaç kişilerden her cuma namazı sonrası belirledikleri bir haneye topluca yardım sağlamaları gibi(Ashabı Suffa). Vb. daha başka Nebevi alternatifler..

Topluca camide kılanlar olduğu gibi, kendi aralarında küçük topluluklar halinde(kadın veya erkeklerden) oluşturulan cemaatlerin uygun gün ve zaman dilimi ayarlayıp toplanmaları, namaz kılıp gündem ve durum değerlendirmesi yapmaları Cuma ruhuna uygun olanıdır. Toplanma salatını Perşembe akşamları yapan, akabinde çevrelerinde olup bitenleri gündem eden ve sıkıntıda olan kardeşlerine yardım belirleyen bir topluluk tanımıştım.. Bu bilinç ve ruh bereketlenir, yayılıp çoğalır inşaAllah...

Aynayım, bakanlar beni değil ancak kendini görür..
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #34 : 24 Temmuz 2017, 04:36:36 ÖS 16 »

Yaa ben söylemeyi unuttum şimdi Aklıma geldi.
Cuma namazı öğle namazı vaktinde kılınır.
Ama kışın Türkiye'de öğle namazı saat 11:30 civarında olduğu ve memurlar saat 12 de öğle molasına çıktığı için kışın cuma namazları yarım saat kaydırılarak saat 12 ye sabitlenir.

Yani, devlet ufak da olsa oynama yapıyor,
Örnek mevcut elimizde.

Amacına uygun halde kılmak isteyen devletten bağımsızlaşacak!
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #35 : 24 Temmuz 2017, 09:59:33 ÖS 21 »

Şeytan bu; perde gerisinden iş görür kendini belli etmez  Smiley
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #36 : 30 Temmuz 2017, 12:41:30 ÖÖ 00 »

Sevgili dostlar, bir selam vereyim dedim..ben girmediğimde buralar iyice sakinleşiyor..Belki bir mevzu olurda katılım olur..Aklıma geldi..

aleyküm selamlar abi
buralardayız  Smiley Wink Cheesy
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #37 : 30 Temmuz 2017, 02:20:18 ÖS 14 »

Platformun sözcüsü gibisin maşallah..Mesajımı hemen aldın....Arkadaşlarımızdan biri nebevi düşünce demişti..Aklıma geldi de,..Bu bir akımmı?..Yada mezhep mi?..İslam içinde farklı bir durumumu var?..Yada nebevilik diyorlar..Biraz bilgi verirmisin?..

nebevi (sıfat)     Hazreti Muhammet’e değgin, Hazreti Muhammet’le ilgili.

Diyor sözlük.

peygamber örnekliği diyebiliriz kısaca.

mesela bir konuda bir eylemde herkes farklı çıkarımlar ile farklı yol yöntem usul belirleyebilir.
ama bazıları da o konuda peygamber ne yapmış diye bakarak onu örneklerler.
bu nebevi yöntem olarak adlandırılır.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #38 : 24 Ağustos 2017, 09:42:22 ÖS 21 »

Merhaba max...Birşey yazmıyacağım, sadece selam vermek istedim..Böylede çok anlamsız oldu..İdare et..Hayatta neleri idare etmiyoruz ki..

merhaba biz abi nerelerdesin yaaaa
ara sıra böyle selam ver ki iyi olduğunu bilelim
ne var ne yok ?
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #39 : 30 Ağustos 2017, 10:02:06 ÖÖ 10 »

Allah iyilik versin.
Hayır olsun yaşadıkların.
Mübarek olsun bayramın Smiley
Ağyar
Üye
*

« Yanıtla #40 : 31 Ağustos 2017, 03:32:35 ÖS 15 »

Teşrik tekbirini unutma Biz
Kimi fakihlere göre sünnettir..
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #41 : 12 Eylül 2017, 05:36:03 ÖS 17 »

Merhaba millet..bu bir cepten mesaj yazma denemesidir..

Merhaba abi,
Başarılı bir deneme.
Devam...  Smiley Grin
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #42 : 12 Eylül 2017, 08:24:27 ÖS 20 »

Abi bu dünyada bu kadar ilim başımı döndürüyor..Öbür tarafta çok daha fazlası ne yapar insanı..

Cehenneme düşersek kaynar kazan, ateş var.
Cennete düşersek pınar başında şarap yudumlamak var.
Fazla bi ilim yoktur abi orda  Smiley
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #43 : 14 Eylül 2017, 12:10:07 ÖS 12 »

abi canımız hurma isteyecek,
hurma ağacı eğilecek hurma elimize gelecek
canımız üzüm isteyecek asma ağzımıza üzüm verecek

şarapı zaten huri, nuri gibi hizmetliler ikram edecek

bu hizmetin arka planında teknoloji mi var ilim var bilmem bilemem Cheesy

maxpayna
Genel Yönetici