Kuran-ı Kerim Ayet Ayet Soru Cevap 1.Bölüm

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
  İslami Düşünce Platformu > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim > Kur'an Soruları > Kuran-ı Kerim Ayet Ayet Soru Cevap 1.Bölüm
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

İslami Düşünce Platformu > KUR´AN-I KERİM (Bilgi Platformu) > Kur´an-ı Kerim > Kur'an Soruları > Kuran-ı Kerim Ayet Ayet Soru Cevap 1.Bölüm
Sayfa: 1 ... 9 10 [11]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran-ı Kerim Ayet Ayet Soru Cevap 1.Bölüm  (Okunma Sayısı 22138 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
suçiçeği
Yeni Üye

« Yanıtla #150 : 18 Mayıs 2017, 11:27:27 ÖÖ 11 »

Aleyküm selam ablacım,

1- Her türlü o hamde, övgüye ve şükre layık olandır.

1- Fatiha 1/1 Hamd, alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.

2-Kehf 18/1 Hamd, Kitabı kulu üzerine indiren ve onda hiç bir çarpıklık kılmayan Allah'a aittir.

3-Fatır 35/1 Hamd, gökleri ve yeri yaratan, ikişer, üçer ve dörder kanatlı melekleri elçiler kılan Allah'ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır. Şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.

4-Sebe 34/1Hamd, göklerde ve yerde bulunanların hepsinin sahibi olan Allah´a mahsustur. Ahirette de hamd O´na mahsustur. O, hikmet sahibidir, (her şeyden) haberi olandır.

Sebe 34/2 Yerin içine gireni, ondan çıkanı; gökten ineni ve oraya çıkanı bilir. O, esirgeyendir, bağışlayandır.

5-En'am 6/1Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı (nuru) kılan Allah'adır. Bundan Sonra bile, inkâr edenler, Rablerine (bir takım varlıkları ve güçleri denk tutuyorlar.

2-  El hamid kelime türevleri  Muhammed =Hâmidûn =Makam-ı mahmûd=''Ahmed. Kelimeleri bu köktendir

3-Muhammed Kelimesi: Son nebinin ismi, hamd kökünden türeyen bir kelime olan , çok övülen anlamındadır.

1-Tin 95/4 Doğrusu, biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.

2-Mülk 67/14 Hiç, yaratan bilmez mi?

3-Mülk 67/14 ....O, en ince işleri bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

4-Kamer 54/ 49 Hiç şüphesiz, biz her şeyi kader ölçü ile yarattık.

<<-@Allah razı olsun ablacımmm Azn

Biz
Daimi Üye
**

Birlikte balık tutacaksak eğer oltada yem olurum..

« Yanıtla #151 : 18 Mayıs 2017, 01:27:35 ÖS 13 »

Çalışmalarınızı bende yakından ve ilgiyle takip ediyorum değerli ablalarım...Gerçekten oldukça faydalı bir iş yapıyorsunuz..Ama kafama takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum..Tesettür konusunda, Müminun suresinin 53ncü ayetini referans alıyorsunuz anladığım kadarıyla...Ben müminun suresini okurken, bu ayeti insanların inançları konusunda bölük bölük olduklarını anlıyorum...Yani din konusunda..Hristiyan, yahudi, müslüman,ateist, budist gibi..Bir inanç içerisindeki tesettür gibi, ibadet gibi herhangi bir konuda bölünmeden bahsetmiyor..Zaten Kuran böyle bir bölünmeye yol vermez zannediyorum...Kurana göre Müslümanlar birdir..Gerçekte olması gereken budur..İstenen budur..Ha günümüzde geçmişten gelen görüş ayrılıklarından bahsedebiliriz ama bunları bölünme olarak kabul edemeyiz..
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #152 : 18 Mayıs 2017, 10:55:00 ÖS 22 »

Çalışmalarınızı bende yakından ve ilgiyle takip ediyorum değerli ablalarım...Gerçekten oldukça faydalı bir iş yapıyorsunuz..Ama kafama takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum..Tesettür konusunda, Müminun suresinin 53ncü ayetini referans alıyorsunuz anladığım kadarıyla...Ben müminun suresini okurken, bu ayeti insanların inançları konusunda bölük bölük olduklarını anlıyorum...Yani din konusunda..Hristiyan, yahudi, müslüman,ateist, budist gibi..Bir inanç içerisindeki tesettür gibi, ibadet gibi herhangi bir konuda bölünmeden bahsetmiyor..Zaten Kuran böyle bir bölünmeye yol vermez zannediyorum...Kurana göre Müslümanlar birdir..Gerçekte olması gereken budur..İstenen budur..Ha günümüzde geçmişten gelen görüş ayrılıklarından bahsedebiliriz ama bunları bölünme olarak kabul edemeyiz..

Allah tüm elçilere ne emretmişse ,vahiy ettiği din İslamdır
Şura 42/13Allah Nuh'a ne emretmişse onu,sizin için bu dinin kuralı yapmıştır , Sana vahyettiğimiz , İbrâhim’e, Mûsâ’ya ve İsâ’ya emrettiğini şudur '' Dini dosdoğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin. Fakat senin kendilerini çağırdığın İslâm dini, Allah’a ortak koşanlara ağır geldi. ,Allah, dilediğini buna seçer ve içten kendisine yöneleni hidayete erdirir“

Teşekür ederiz .Desteğinz için, Öncelikle şunu belirtelim Rabbimizin izniyle bizim çalışma dosyalarımız var .Beraber çalışıyoruz buraya hepsini veremiyoruz.Burada daha çok ayetleri veriyoruz.Asıl gayemiz  kuran ahlakı hayatımıza alabilmek  ayetlere Beraber dokunmak,anlamak içselleştirmek .Her birimizden bu güzel bilgileri harmanlıyoruz Bunları derliyoruz.Şimdiye kadar anlamı üzerinde yoğunlaşmamış kardeşlerimiz öğrendikçe mutlu oluyor.Eksiklerimizi  rabbimiz başka ayetle tamamlıyor.Rabbimiz elçisiyle ilettiği vahiyleri üzerinde saf duru okumadır.Meallerde kavramlarla ilgili kelimeler türkçede sözcüklerin açılımı kısa kalıplaşmış iken , arapça  kök anlamları baktığımızda edebi mucize sistemine sahip  her  kelime pek çok kök anlamıyla kuranın bütününde o konuyla ilgili çok yönlü bilgiler elde etmemizi sağlıyor.Kuranın mesajları evrenseldir.ilahi kitabımız derlenmiş,toparlanmış  vahyin çiçek bahçesi gibi.Önceki inananlar,sonraki muhattablar, elçiler gönderilerek tüm vahiylerin Allah tarafından indirildiğine, Kur'an-ı kerim birlikte iman ederler,tüm insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkartan tek  nuru verir.

Ali-imran 3/19-Gerçekte Allah katında din, İslam'dır. Ancak kitab verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki ihtirastan dolayı ayrılığa düştüler. Kim, Allah'ın ayetlerini inkar ederse; şüphesiz ki Allah, hesabı çabuk görendir

Müminun suresinin 53 ayeti ile geçmişten günümüze islam adına isim vermiyorum.tüm ibadetlerde fırkalar,cemaat grubları şucu bucu her biri ibadetlerde fikir ayrılıkları görüyoruz.Farklı fikirleri olan islam'da ekol olmuş alimler kendini Kuran’a adamış,Kuran’ı ezbere ana dili gibi arapça bilenler arasındada ayrılıklar var.Abdest oruc namaz  vb  bazı yasaklamalar İslamın emri gibiymiş ,okumadan sorgulamadan uygulayanlar aslında kuranı okuyarak değil, belli görüşlerin peşinden giderler.. pek çok örnekleri var. bu  fırkalaşma değilmidir.Tesettür de asıl amaçından saptırılmış bilgileride araştırdık.Bu ayet sadece kitap ehli için değil ,din adına helal haram koyanlar arasında güvendiği begendiğine inanması anlamında
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #153 : 19 Mayıs 2017, 08:06:45 ÖÖ 08 »

Dinimizde birçok konuda, islam alimleri arasında bile görüş ayrılıkları varken, bizlerinde bu görüş farklılıklarından etkilenmememiz mümkün değil...Ancak bu görüş farklılıkları üzerinden gruplaşma ve bölünmelerin altında yatan asıl mesele görüş farklılığı değil, karşılıklı sevgi ve saygı noktasında azalma, karşılıklı kin ve nefret duygusundaki artıştan kaynaklandığını zannediyorum...Geçenlerde bir cemaate mensup iki ayrı grubun(şaka gibi), umrede kavga ettiklerine şahit şahit olduk..Yada iki ayrı grubun önde gelenlerinin birbirlerini bu görüş aylılıkları üzerinden suçladıklarını birbirlerine saldırdıklarını görüyoruz...Bence asıl mesele görüş ayrılıkları değil...Bu tür görüş ayrılıkları bir müslümanın başka bir müslümana karşı bu kadar kin ve nefret duymasına yol açmaz..Bu imkansız birşey...Başka faktörler var gibi...Bunlar birbirlerini çok iyi tanıyorlar...Çok iyi biliyorlar...Konumları aynı..Yapıları aynı..kendi gruplarından yola çıkarak, karşı benzer grubun yaptığı işleri güçleri faaliyetleri, yapılanmaları çok iyi biliyorlar...Aslında, çoğunun kendine duyduğu kin ve nefreti, kendisi gibi olan karşısındakine kusmasından ibaret bir durum var gibi...Başkasını aşağılamanın tek nedeni bencilliktir..Haklı çıkmak için bıkmadan usanmadan savaşmanın altında yatanda budur..Kendisi gibi düşünmeyen insanları suçlamanın altında yatanda budur...Onların hayatı hep başkaları ile münakaşa, kavga, dargınlık, küskünlük, düşmanlıklar ile didişme ile geçer...Ve bunları hep görüş ayrılıkları üzerinden yaparlar..Çünkü münakaşayı asıl mevzular üzerinden yaptıklarında kendilerini deşifre etmiş olurlar..Ama dindeki görüş ayrılıkları üzerinden dine ne kadar zarar verdiklerini, onu nasıl tahrip ettklerinede şahit oluyoruz...
            Bana kalırsa inanç konusunda kişiselleşmek, manevi açıdan derinleşmenin en güzel yolu gibi..İnsan böyle olduğunda bal yapan arı gibi her çiçeğe konabiliyor...Aldığı bilgileri düşünüyor, tartıyor, ölçüyor, biçiyor ve kendi iradesi ile aklı ile bir karar veriyor..Neyse..İnşallah çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edersiniz...Saygılarımla..

Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #154 : 19 Mayıs 2017, 08:56:30 ÖÖ 08 »

Bu konuda aklıma gelen birşeyi daha paylaşmak istiyorum..Peygamberlerimizin hayatlarına bir bakın...Onlara bu görev verilmeden önceki hayatlarına...Onları peygamberliğe götüren sürece...
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #155 : 19 Mayıs 2017, 05:55:41 ÖS 17 »

Bu konuda aklıma gelen birşeyi daha paylaşmak istiyorum..Peygamberlerimizin hayatlarına bir bakın...Onlara bu görev verilmeden önceki hayatlarına...Onları peygamberliğe götüren sürece...
Eyvallah bizimde hedefimiz budur.İlk derse başladığımda sorulan soru şuydu siz kimlerdensiniz
Bende sizde,müslüman değilmisin evet dediler. Öyleyse modelimiz kim Rasulullah aleyhisselam ve tüm elçileri  eğiten terbiye eden sahibimiz,malikimiz  Rabbimiz yetmezmi dedim.Elhamdüllah 7 yıldır  20 kadar kişi olan ders grublarımızda hiç bir sorun yaşanmadı.
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #156 : 19 Mayıs 2017, 06:01:32 ÖS 18 »

Aleyküm selam ablacım,

1- Her türlü o hamde, övgüye ve şükre layık olandır.

1- Fatiha 1/1 Hamd, alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.

2-Kehf 18/1 Hamd, Kitabı kulu üzerine indiren ve onda hiç bir çarpıklık kılmayan Allah'a aittir.

3-Fatır 35/1 Hamd, gökleri ve yeri yaratan, ikişer, üçer ve dörder kanatlı melekleri elçiler kılan Allah'ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır. Şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.

4-Sebe 34/1Hamd, göklerde ve yerde bulunanların hepsinin sahibi olan Allah´a mahsustur. Ahirette de hamd O´na mahsustur. O, hikmet sahibidir, (her şeyden) haberi olandır.

Sebe 34/2 Yerin içine gireni, ondan çıkanı; gökten ineni ve oraya çıkanı bilir. O, esirgeyendir, bağışlayandır.

5-En'am 6/1Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı (nuru) kılan Allah'adır. Bundan Sonra bile, inkâr edenler, Rablerine (bir takım varlıkları ve güçleri denk tutuyorlar.

2-  El hamid kelime türevleri  Muhammed =Hâmidûn =Makam-ı mahmûd=''Ahmed. Kelimeleri bu köktendir

3-Muhammed Kelimesi: Son nebinin ismi, hamd kökünden türeyen bir kelime olan , çok övülen anlamındadır.

1-Tin 95/4 Doğrusu, biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.

2-Mülk 67/14 Hiç, yaratan bilmez mi?

3-Mülk 67/14 ....O, en ince işleri bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

4-Kamer 54/ 49 Hiç şüphesiz, biz her şeyi kader ölçü ile yarattık.

<<-@Allah razı olsun ablacımmm Azn

Elhamdüllah canım hepimizden tüm inanlardan razı olsun  Smiley Grin
1-Hamd niçin Allah'a mahsusdur ? sorusunun cevabı buydu suçiçeğim  Smiley

Hamd Niçin Allah'a Mahsusdur..?
Fâtır 35/15 Ey insanlar! Siz Allah’a muhtaçsınız. Allah ise her bakımdan sınırsız zengin olandır, övülmeye hakkıyla lâyık olandır.
يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ
Yâ eyyuhân nâsu entumul fukarâu ilâllâhi, vallâhu huvel ganiyyul hamîd
 bir önceki konuda ayetimizi pekiştirelim istedim .niçin Allaha mahsusdur dediğimizde ilk düşünmemiz gereken kendimizin aciz Allahın sınırsız aşkın ganiyyul hamiddir anlamındaydı

« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 06:02:34 ÖS 18 Gönderen: Zeynep Abla » Logged
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #157 : 20 Mayıs 2017, 07:26:56 ÖS 19 »

Selamun aleykum canım
Hamd konusu hamid kelimesinin kök anlamlarını belirtmiştik
Muhammed Kelimesi: Son nebinin ismi  hamd kökünden türeyen bir kelime olan , çok övülen anlamındadır.
Ahzab Suresi 33/40: Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat Muhammed, Allah'ın rasulu ve nebilerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilmektedir.
مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا
Ma kane muhammedün eba ehadim mir ricaliküm ve lakir rasulellahi ve hatemen nebiyyin ve kanellahü bi külli şey´in alıma
1.)Muhammed a.s Nebilik görevine  Allah tarafından seçilmiştir.Ne soyu ne makamı değil .Muhammed Allah katında değerli övülecek bir ünvana sahiptır.Allah'ın izniyle takvasıyla ilim hikmet verilmiştir .Öyleyse muhammed ne değildir.?

2-)Muhammed aleyhisselam  kendisinden önce gelen Allah'ın Nebilerden sonra muhammed a.s nebiliği hangi sıradadır

3-)Allah'ın bildiği nedir.?

Örtünme, İlk İnsan İle Başlayan Bir Uygulamadır.

[/u]
İnsan ister inanan olsun, isterse inanmayan, her insanda çıplaklıktan utanma ar ,haya duygusu Allah tarafından var edilmiştir.Öncelikle Kur'an'da haya duygusunun ortaya çıkışı Adem ve Havva kıssasıyla başlar.Kur'anda Allah'ın yaklaşma emrine karşılık ,Şeytanın bir ayartması sonucunda çıplak kalan Hz. Âdem ve Havvâ, bu durumdan dolayı haya ile utanıp mahcub olması ve hemen çıplak yerlerini örtmek için ağacın yapraklarını örtü olarak kullanmışlardı. Çıplaklığa maruz kalmaları ya da çıplaklıklarını fark etmeleri,Allah'ın bir emrine aykırı hareket etmelerindendi.Yani çıplak kalmaları bir ceza oldu. Olay Kur’an’da şu şekilde anlatılır.
Araf 7/ 19 Allah, “Ey Âdem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğinizden yiyiniz. Ancak şu ağaca yaklaşmayınız! Sonra zâlimlerden olursunuz” buyurdu.
وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلاَ مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ
Ve yâ âdemuskun ente ve zevcukel cennete fe kulâ min haysu şi'tumâ ve lâ takrabâ hâzihiş şecerete fe tekûnâ minez zâlimîn
Araf 7/20 Derken Şeytan, kendilerinden örtülüp gizlenen ayıp yerlerini' açığa çıkarmak, ,için onlara vesvese verdi ve sonra da şöyle dedi: “Rabbiniz siz ikinizin melek olursunuz veya orada ebedî kalanlardan olursunuz, diye sizi bu ağaçtan menetti
فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِن سَوْءَاتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ
Fe vesvese lehumuş şeytânu li yubdiye lehumâ mâ vuriye anhumâ min sev'âtihimâ ve kâle mâ nehâkumâ rabbukumâ an hâzihiş şecereti illâ en tekûnâ melekeyni ev tekûnâ minel hâlidîn
Şeytan İnsanı Hayasızlığa Sevk,Ederken,Dini motiflerle süsleyerek Yapar
Araf 7/21 Ve: "Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim" diye yemin de etti.
وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ
Ve kâsemehumâ innî lekumâ le minen nâsıhîn.

Sorular
ARAF 7/19
1-Yüce Allah hz ademden cennette( yeryüzündeki bahçeler)  neyi yapmasını istedi
2-Yüce Allah hz ademe  yaklaşmasını dahi yasakladığı nedir
3-Bu yaklaşma uyarısı  Allahın emrini çiğnerlerse ne hale geleceklerini önceden haber vermektedir
---------------------
ARAF 7/20
1-Adem aleyhisselamın ve eşinin  kendilerinden gizlenen yerler nedir
2- vesvese lehumuş şeytânu yani onlara vesvese veren şeytan neden vesvese verdi
3-Ayete Göre Şeytan onlara ne vaad etti.?
4-Şeytan Allah hakkında nasıl aldattı 

Çalışma ayeti
İsra 17/ 32 Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o iğrenç bir iştir; yol olarak da çok kötüdür.
وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً
Ve lâ takrebûz zinâ innehu kâne fâhışeh, ve sâe sebîlâ

1-Yaklaşılmaması  gereken nedir
2- Zina nasıl bir iştir
3- Zina yol olarakta nedir

öncelik  iki ayeti işleyelim  bir iki kavram var onuda öğrenelim.. devam decek inşALLAH
suçiçeği
Yeni Üye

« Yanıtla #158 : 22 Mayıs 2017, 11:35:55 ÖÖ 11 »

Allah razı olsun ablacım 
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #159 : 22 Mayıs 2017, 11:51:19 ÖÖ 11 »

''Her türlü övgüye sahip olan Allahtır''
            ''hamd alemlerin Rabbinedir''
            ''hamd Allaha mahsustur''

Buradan hareketle, ''Muhammed'' isminin kelime anlamı övülen mi, öven mi?...
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #160 : 01 Haziran 2017, 04:14:42 ÖÖ 04 »

''Her türlü övgüye sahip olan Allahtır''
            ''hamd alemlerin Rabbinedir''
            ''hamd Allaha mahsustur''

Buradan hareketle, ''Muhammed'' isminin kelime anlamı övülen mi, öven mi?...

Muhammed =Hâmidûn =Makam-ı mahmûd=''Ahmed. Kelimeleri bu köktendir
Muhammed :Son nebinin ismi olarak bilinen sıfatıdır hamd kökünden türeyen bu kelime , Övgüye değer bütün güzellikleri ve iyilikleri kendinde toplayan kişi anlamında

Ahmed :Kur'an'da bir yerde geçmektedir ,Övülmüş hasletleri bulunan, Allah'a çok hamdeden öven anlamlarına gelir Allah'ın en çok methini yapan kişi anlamında

Her işi mükemmel yapan ,Allah'a neler aittir hamd hepsini anlatır.Kulun da Alemlerin Rabbi,Sahibinin övgüsüne layık olmayı anlatır .Ayrıca Kur'an'ın bütününde Allahı övmek hayatımızda  başka Rab’leri, başka efendileri  öve, öve hayat tarzını  kabul etmez.gerçekten teslim olan  iman edenler   24 saati her anı Rabbimiz Allah'a kulluk hamd demektir cünki
1-Lehu’d-Din- Din O’na attir.
2-Lehu’l-Hukm -Karar Allah’ındır.
3-Lehu’r-Rızk:-Rızık Allah’ındır
4-Lehu’l-Esma’ül Hüsna Güzel isimler O’na attir
5-Lehû kun fe yekûn- Ol deyince olmak O’na aittir
6-Lehu’ş-Şefaat:- Şefaat O’na aittir.
7-lehü'l-hamdü yuhyî ve yümît.-Yaşam ve ölüm O’na aittir,
8-Lehu’l-Hamd ,işte pek çok  saymaya kalksak sayamayız.İşte bu yüzden Şüphesiz ki O Allah Hamîd’dir, Övülmeye layık sadece Allah’tır.
Muhammed isminin  semantik, Dil biliminde beklenen özlenen anlamında olduğuda söylenmektedir
kısaca  biz neyi översek Allahı övmüş oluyoruz elçi ,kitap ,hikmet tümü hidayete götüren Allahın övülmeye layık aynı zamanda  Allahın övdükleri hepside Allaha mahsusdur.
Hamd sadece dil ile ile değil onun gösterdiği hayata uymaklada onu övmüş oluruz

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2017, 04:20:54 ÖÖ 04 Gönderen: Zeynep Abla » Logged
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #161 : 01 Haziran 2017, 05:45:12 ÖS 17 »

Ablacım çok güzel açıklıyorsunuz..Teşekkür ederim...Ben aslında din eğitimi almış biri değilim...Türkçeden başka dil bilmem..onuda tam olarak bildiğimi söyleyemem..Kendi kendime yuvarlanıp gidiyorum..İnsanın kafasında bazen sorular oluşuyor...Bir sorunun cevabını ararken, yığınla kaynağın içinde buluveriyor insan kendini....Sonra bilgisayarın donması gibi bir durum oluşuyor insanın beyninde...Birde güven meselesi var...Ama, karşılıklı sohbet ederken durum çok farklılaşıyor ve basitleşiyor...sohbet ederken, insana takıldığı yerde müdahele edilebiliyor...Kitap okurken takıldığın yerde kalıyorsun...beni ümmi kabul ederseniz sevinirim, ki öyle sayılırım....soru sorarsam bilinki altında öğrenmekten başka amaç yoktur...Sağlıcaklakalın...Bak şimdide ümmi kelimesine takıldım..Çünkü kimi kaynaklar okumayazma bilmeyen anlamında, kimi kaynaklar okumayazma bilen fakat kendilerine kitap verilmemiş veya peygamber gelmemiş anlamında açıklıyor..ben ikinci anlamında kullandım..
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2017, 06:30:28 ÖS 18 Gönderen: Biz » Logged
Zeynep Abla
Daimi Üye
**

« Yanıtla #162 : 02 Haziran 2017, 05:06:06 ÖÖ 05 »

Ablacım çok güzel açıklıyorsunuz..Teşekkür ederim...Ben aslında din eğitimi almış biri değilim...Türkçeden başka dil bilmem..onuda tam olarak bildiğimi söyleyemem..Kendi kendime yuvarlanıp gidiyorum..İnsanın kafasında bazen sorular oluşuyor...Bir sorunun cevabını ararken, yığınla kaynağın içinde buluveriyor insan kendini....Sonra bilgisayarın donması gibi bir durum oluşuyor insanın beyninde...Birde güven meselesi var...Ama, karşılıklı sohbet ederken durum çok farklılaşıyor ve basitleşiyor...sohbet ederken, insana takıldığı yerde müdahele edilebiliyor...Kitap okurken takıldığın yerde kalıyorsun...beni ümmi kabul ederseniz sevinirim, ki öyle sayılırım....soru sorarsam bilinki altında öğrenmekten başka amaç yoktur...Sağlıcaklakalın...Bak şimdide ümmi kelimesine takıldım..Çünkü kimi kaynaklar okumayazma bilmeyen anlamında, kimi kaynaklar okumayazma bilen fakat kendilerine kitap verilmemiş veya peygamber gelmemiş anlamında açıklıyor..ben ikinci anlamında kullandım..
YOK BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ, ÜSTÜNLÜĞÜMÜZ ALLAH KATINDA SAF AKIL SAHİBİ OLMAK
Hucurat 49 : 13 Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler şeklinde kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün kerim olanınız, ırk ya da soyca değil takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır.
ümmi olmamızı ister yaratan, öğrendiğin ne varsa önyargı ,zan, kibir üzerine, hepsi bir tarafa bırakmayı kitapsız Allah kelamı olmadan bilgi olmaz bu bilgiyle hayata bakmayan kördür
Nahl 16/98 Kur'an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın!
Alak 96 /1 Yaratan Rabbinin adiyla oku
Alak 96 /4 Ki O, kalem ile öğretti.
Alak 96 / 5 İnsana bilmediği şeyleri öğretti.
Rahman süresi 55/1-4
1- Rahmân,,
2- Kur’an’ı öğretti.-
3. İnsanı yarattı.
4. Ona beyanı öğretti.
Yusuf 12/76 her bilgi sahibinin üstünde her şeyi bilen Allah vardır.
Abese 80/ 5 Ama kendini her şeye yeterli görene gelince,
Furkan 25/43 Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilâh edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?
biz beşeriz
Kehf 18/110 De ki: "Şüphesiz ben, ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın."
yanılabiliriz şaşarız ancak teslim oluruz doğruya iletecek olana mükemmelik tek sahibi  bizi yaratan sahibimiz Allah'a

« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 05:09:28 ÖÖ 05 Gönderen: Zeynep Abla » Logged
Sayfa: 1 ... 9 10 [11]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.052 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu