"ABDULKADİR GEYLANİ" hazretlerinden öğütler..!

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Dinler Tarihi > "ABDULKADİR GEYLANİ" hazretlerinden öğütler..!
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Dinler Tarihi > "ABDULKADİR GEYLANİ" hazretlerinden öğütler..!
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: "ABDULKADİR GEYLANİ" hazretlerinden öğütler..!  (Okunma Sayısı 27791 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atlas
Aktif Üye

« Yanıtla #15 : 01 Mart 2015, 11:42:43 ÖS 23 »

Geylaninin ne dediği önemli değil Alemlerin Rabbi nin ne dediği önemli

ama sen önüne konan ayetleri analiz edip duruyorsun  Cheesy  analizinden çıkardığın sonuç alemlerin rabbinin muradı mı ?

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)
ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

adalet ve özgürlük dinimdir

« Yanıtla #16 : 01 Mart 2015, 11:48:06 ÖS 23 »

1.   ve lev terâ   : ve görseydin
2.   iz yeteveffâ   : vefat ettirirken, öldürürken
3.   ellezîne keferû   : inkâr eden kimseler
4.   el melâiketu   : melekler
5.   yadribûne   : vururlar
6.   vucûhe-hum   : onların yüzlerine
7.   ve edbâra-hum   : ve onların arkalarına
8.   ve zûkû   : ve tadın
9.   azâbe el harîki   : yakıcı azabı

Buradan böyle bir anlam çıkarmak zor şöyleki  yeteveffâ fiilindeki zamirin meleklere ya da Allah'a izafe edilmesine göre değişiyor. Meleklere izafe edilirse: "Onların canlarını aldıkları zaman ..." anlamına; Allah'a izafe edilirse: "Onları ölüme sürüklediği zaman ..." anlamına geliyor Günahkarların yüzlerine, sırtlarına vurulması,onların bu dünyada yaşarken hakkı inkar etmelerinin bir sonucu olarak ahirette karşılarına çıkacak olan azabı ifade eden temsîlî bir anlatımdır: mesela "Bunların arkalarında da kopkoyu bir karanlık vardır, önlerinde de kopkoyu bir karanlık ...", "Melekler onların yüzlerine ve sırtlarına vuracaklar" sözünden kasıt da budur diye düşünüyorum

EN DOĞRUSUNU ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH BİLİR
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #17 : 01 Mart 2015, 11:55:28 ÖS 23 »

Abdulkadir Geylani 'k.s hz.lerinin söyledikleri Allah 'ın söylediklerinin dışında değildir. Evliya 'yı, Veli 'yi, Mürşid-i Kamil 'i kabul edemediğinden karşı çıkıyorsun.

Kibrin buna müsaade etmiyor. Hz. Allah Kuran 'da kabirle ilgili ne diyor bak;

“Allah o mümini, onların kurdukları tuzakların kötülüklerinden korudu. Firavun’un adamlarını ise, o kötü azap kuşattı. Onlar, sabah akşam ateşe arz olunurlar. Kıyamet kopacağı gün de: “Firavun hanedanını azabın en şiddetlisine tıkın!”.
(Mü-min  .45-46)

“Biz onları iki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba sevk edilirler.”
(Tevbe 101)

Hatâlarından dolayı boğuldular, ateşe sokuldular, kendilerine Allah'tan başka yardımcılar da bulamadılar.
(Nûh .25)

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilakis onlar diridirler ve Rab’leri katında rızıklanmaktadırlar
(Al-i imran .169)

"Kul 'a bela gelmez Hak yazmayınca,
Hakk bela yazmaz, kul azmayınca"..
ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

« Yanıtla #18 : 02 Mart 2015, 12:00:59 ÖÖ 00 »

Bu ne şimdi söylediklerinle ne anlatmak istiyorsun açık açık söyle anlayalım  

Kabir azabı ile ilintiyorsan geç bunları alakası yok ayetler gayet açık söyleyeceğin önemli bir şey varsa söyle DÜKKANI KAPATACAĞIM yarın pazertesi malum
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #19 : 02 Mart 2015, 12:03:47 ÖÖ 00 »

Bu hangi din anlayamadım  SÜLÜK BÖCEK ,KABİR AZABI FALAN  bilgisi olan varsa  ben hatırlayamadım da Huh?Huh?Huh?Huh?Huh?Huh???

Bu mesaj senin değil mi.? Anlamadığın (iman etmediğin) bir konu hakkında birşeyler karaladığın kesin.

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #20 : 02 Mart 2015, 12:06:47 ÖÖ 00 »

‘‘Ey iman edenler!.. Allah’ın kendilerine gazaplandığı topluluğa tabi olmayın ki onlar, kabir hayatına iman etmedikleri gibi öldükten sonra dirileceklerine de inanmazlar, onlar kâfirlerdir.
Mümtehine 13

ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

« Yanıtla #21 : 02 Mart 2015, 12:08:57 ÖÖ 00 »

Bunlarmı geç bunları sülükle böcekli işim olmaz Ben Rabbimi bilir ona uyarım selamlar zamanımı harcama hacıabi

Ayetleri yanlış kullanıyorsun analiz et zulmun büyüğü bu  Ayeti yeni gördüm yanlış kullanıyorsun
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #22 : 02 Mart 2015, 12:12:52 ÖÖ 00 »

İbni tevmiyyeden bahsediliyor olsaydı büyük keyif alırdın değil mi.?

ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

« Yanıtla #23 : 02 Mart 2015, 12:15:35 ÖÖ 00 »

İbni tevmiyyeden bahsediliyor olsaydı büyük keyif alırdın değil mi.?

Haci abi benim bunlarla işim olmaz yorma beni akşam akşam musait bi ara konuşuruz bunları Allah rahatlık versin  43/44 oku uyu iyi gelir

Bir de ayetleri rastgele kullanma etimolojisine dikkat et bağlamlamasını unutma
Atlas
Aktif Üye

« Yanıtla #24 : 02 Mart 2015, 12:21:21 ÖÖ 00 »

nuzül sebebine baktın mı..büyük ihtimalle senin dağarcığında nüzül sebebi yer almıyor ..zor demişsin kolay olanı atıp imkansızı başarmışsın

temsili anlatım demek..ama azabı anlatan..ancak ahiretteki..azabı..kim söylüyor bunu ..kimin yorumu bu senin mi ..yoksa ayette bu yönde mana çıkarmamıza yarayacak bir ifade varmı..

kişisel yorumunu sabitleşmiş ön kabulünle harmanlayıp  esed mealinden alıntı yapmışsın ..eyv tamam da neden tam metni alıntılamadın..bedr de öldürülen kafirlerin  hali resmediliyor ayette..

ve elbette sadece bedirde öldürülenlere has bir durum değil bu manzara ..onlar gibi olanların tümü ölüm esanasında bu manzaraya kavuşacak..ve son derece açık şekilde ölüm esnasındaki azab gözler önüne konmuş..

bak ..hoşuna gitmese bile ..hak namına bir şey eline geçtiyse onu kırpma..bütün halde sun..velevki yanılmış ol ne olacak..

ben belkide 50 kere yanılıyorum günde..ne olmuş yani..biri bana doğruyu öğretirse nefsime ağır gelsede kabul ederim..itiraf edemem belki ama reddetmem..

din bu ya ..ciddiyet ister ..güvenilir olmak lazım..

"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)
ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

« Yanıtla #25 : 02 Mart 2015, 12:26:38 ÖÖ 00 »

Kendine olmayan bir şeyi uydurup üzerine ayetleri koyma öyle inanıyorsan senin problemin kurana Allaha ve vahye  bakış açın çok sağlıklı gözükmüyor.Bunu bir müslüman olarak söylüyorum Bu düşünceler tevhidi bozar Unutma ahiret hayatı var.BizKurandan hesaba çekileceğiz Yalnız Rabbimize karşı sorumluyuz cezayıda mükafatı da Allah verecektir Gerisi boştur.Tek ölçümüz Kuran Tek İlahımız Allah gerisi Teferruat

Yanlış Allah tasavvuru ,yanlış ahiret tasavvurunu .ve yanlış algıyı getirir .Önce Allahı Allah gibi tanımalı ortakları yardımcıları yoktur onun Kuranı /vahyi kafamızda doğru oturtmalıyız bu işin şakası yok .Kafandan herşeyi sil ve Kuranı baştan sona bir oku
osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #26 : 02 Mart 2015, 12:32:51 ÖÖ 00 »

"ABDULKADİR GEYLANİ" (k.s) Hazretleri ne diyor bir bak;

İçi Düzeltmek

Ey sofilere mahsus elbiselere bürünmüş kişi!

O elbiseyi önce özüne, sonra kalbine, sonra nefsine, en sonra da bedenine giydir.

Zühd ve takva özden başlar, bâtından başlar, içten başlar.

Zahire doğru gider. Zahirden başlayıp bâtına doğru gitmez.

İlk düzeltilecek şey, evin içidir.

Evin içinin düzeltilmesini tamamladığın zaman, kapısının düzeltilmesine yönelebilirsin.

Bâtınsız zahir olmaz. Yaratansız yaratılan olmaz. Ev olmadan kapı olmaz.

Önce İslam’ı olduğu gibi ve doğru olarak anla, gör. Sonra al.

İslam, istislam’dan türemedir. Bu, “kayıtsız şartsız teslimiyet ve itaat” demektir. Kendisinde ihlas, içtenlik bulunmayan her amel, içi boş bir cevizdir, özü bulunmayan bir kabuktur, kurumuş bir ağaçtır, ruhsuz bir cesettir, mânâ’sız bir surettir. Bu, münafıkların amelidir.

Lafsız amel ol. Riyasız ihlas ol. Lafını edeceğine amel işle. İnsanlara gösteriş yapacağına Allah için yap. Şirksiz tevhid ol. Sessiz zikir ol.

Tasavvuf kelimesi, safa’dan türemedir. Yani bu kelimenin aslı, safadır ki bu, halis, safî, temiz demektir.

Atlas
Aktif Üye

« Yanıtla #27 : 02 Mart 2015, 12:33:45 ÖÖ 00 »

aa  olaya bak  Cheesy  arkadaşım sen rivayet kültürüne laf edip beğenmez kabul dahi etmezsin ama geçmiş müfessirin yorumlarından sadece işine gelen kısmı alıp ki buda rivayet zincirine dahildir.. Wink meseleyi sonlandırıyorsun benide tevhide halel getirmekle vahyi çarpıtmakla suçluyorsun.. Cheesy

bişi diyeyim mi..ya o alıntıladığın bölümdeki düşünceler..uydurma ise..ya razi senin alıntıladığın türde bir yorum getirmemişse..

hem raziye güvenilir mi..necmeddin kübranın müridi idi..

düşün koca alim ve müfessir bir garip dervişin dizi dibinde ona biat etmiş idi..

bence sen bi daha düşün  Wink

osisko
Derviş
Süper Aktif Üye

Edep ya Huuu..

« Yanıtla #28 : 02 Mart 2015, 12:40:09 ÖÖ 00 »

"ABDULKADİR GEYLANİ" (k.s) Hazretlerinden..

Sabırlı ol. Allah’ın emirleri ve yasakları doğrultusunda hareket etmekte tahammül göster.

Eğer sabrın tam ve kâmil olursa, rızan da tamamlanır, kemâle erer. Olumsuz hareket ve davranışlardan sıyrılmışlık halin ortaya çıkar. Senin yanında, her şey güzel olur.

Her hareket ve davranış, Allah’a şükre dönüşür. Allah’a uzaklık, yakınlığa dönüşür. Allah’a şirk koşma, ortak tanıma halleri, tevhide dönüşür. Artık insanlardan ne zarar görürsün, ne de fayda. Senin için zıtlıklar kalmaz. Tersine, kapılar ve yönler birleşir.

Sadece bir tek yön görürsün. Bu nokta öyle bir haldir ki, insanların büyük çoğunluğu onu anlayamaz, idrak edemez. Diyebiliriz ki bu seviye, ancak milyonda bir insana nasip olur. Ve son nefesine kadar devam edebilir.

Allah’ın huzurunda, bu seviyeye erişmiş olarak ölmeye çalış. Daha ruhun bedenden çıkmadan önce, sen nefsini öldürmeye gayret et. Onu, sabırla ve hevai isteklerine karşı gelerek öldür. Yakında, böyle hareket etmenin faydasını ve güzelliğini göreceksin.

Sabrın biter. Yani sabretme zamanları sınırlıdır. Sabretme süresi tamamlandıktan sonra, ardından mükâfatını toplama faslı başlar.

Sabrın mükafatı bitmez.

ozan_er
ozaner
Daimi Üye
**

« Yanıtla #29 : 02 Mart 2015, 12:43:23 ÖÖ 00 »

Bak arkadaşım düşüncemle uyuşan bölümleri doğruluğuna inandığım bölümleri alırım kullanırım hatta senin doğrularınıda alırım sıkıntı yok  sen düşüncenin doğruluğuna veya yanlışlığına bak Hz Peygambere ait olduğu söylenen sözler kurana uyduğu sürece sorun yok Derdin yenmek yenilmekse dükkanı kapat seninle işim olmaz benim derdim Rabbime vereceğim hesapla ilgili  geçmiş müfessir lerin doğrularıda benim için değerlidir

Bana bel altı yapma konuyu saptırma  geylaniylede sülüklede mistik düşüncelerde işim olmaz kendin hiç düşünmüyorsun ve beni düşünmeye davet ediyorsun

Kim doğru söylerse kuran uyarsa sorun yok şirkcilerle hurafecilerle işim olmaz Rabbim korusun
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: