selamun aleykum kardeşlerim

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
  İslami Düşünce Platformu > HOŞGELDİNİZ > Hoşgeldiniz (Moderatör: Yonetim) > selamun aleykum kardeşlerim
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

İslami Düşünce Platformu > HOŞGELDİNİZ > Hoşgeldiniz (Moderatör: Yonetim) > selamun aleykum kardeşlerim
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: selamun aleykum kardeşlerim  (Okunma Sayısı 9289 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #30 : 21 Mayıs 2017, 09:46:24 ÖS 21 »

kafayı ne zaman çekiyoruz  Smiley Wink Cheesy

(yöneticiler silinen mesajları depodan okuyabiliyor, bilgine)  Cool Cheesy
Biz
Daimi Üye
**

Birlikte balık tutacaksak eğer oltada yem olurum..

« Yanıtla #31 : 22 Mayıs 2017, 06:04:39 ÖÖ 06 »

Zaten tahmin etmiştim..Vay hainler vay...Birgün kafaları çekeceğiz inşallah...Birgün..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #32 : 22 Mayıs 2017, 06:11:45 ÖÖ 06 »

.Artık gerçek dinin yaşanması imkansızlaşmıştır..Yapılacak tek ve yegane şey İmana sahip çıkmaktır..

islam da iman ve amel bütündür abicim.
iman etmek başlangıçtır, imanını amelin ile ispat etmek gerekir.
kuranda birçok yerde "iman edenler ve salih amel yapanlar" der.

en çarpıcı ayet ise şudur:

İnsanlar, (yalnızca) «İman ettik» diyerek, sınanmadan bırakılıvereceklerini mi sandılar?
ankebut 2

başka bir ayette ise , allah insanı gücü üstünde yük yüklemez der.
yani gücümüz neye yetiyor ise onu yapmalıyız.

Bir başka yazındada konuştuğun kişinin ''ben'' kelimesini ne sıklıkla kullandığına bakarım diyorsun..Neden?..Bencillik hayatta menfaat ve çıkara dayalı düzene, bu düzende güven ortamının yok olmasına neden olur...İnsanların dürüstlüğüne ve samimiyetine olan güvensizlik, bizleri amel yapmaktan alıkoyar..Diye düşünüyorum...Ama üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm bir husus var ki, bazı durumlarda hiçbirşey yapmamak, yapmaktan hayırlı olabilir...Bir konuda birşey yapmamakta bazen salih amel hükmünde olabilir..
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2017, 06:59:44 ÖÖ 06 Gönderen: Biz » Logged
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #33 : 22 Mayıs 2017, 11:36:17 ÖÖ 11 »

Salih amel, zamana ve şartlara göre değişiklik gösterebilir...Bazen bir topluluğun içinde olmayı, bazende bir topluluğun dışında olmayı gerektirebilir..Bazen barışa hizmet ederken, bazen savaşmak olabilir...Bazen susmak, bazen konuşmak gerekebilir..İnsanın kendi inanç dünyasındaki konumunu kaybetmemek için verdiği mücadele olabilir..Ameli sadece başkalarına iyilik yapmak, yardım etmek, onlara hizmet etmek olarak algılamak yanlış olur kanısındayım...Bir insan kendine zulüm yapabiliyorsa, kendine iyilikte yapabilir..Kendine ve ailesine yada dostlarına iyilik yapmak için, imkan bulduğu halde birçok şeyi yapmamakta amel kapsamına girebilir...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #34 : 22 Mayıs 2017, 11:41:20 ÖÖ 11 »

..Birgün kafaları çekeceğiz inşallah..

İnşallah kelimesi ile kafa çekmek tabiri yanyana bi garip oldu.

Kafa çekmek demişken,
Daha önce söylemişmiydim,
Kafa çekmek genetik olabilir mi?
Hiç içmedim içmem de ama meyhane ve rakı kültürüne meylim var. Hele bazı şarkıları dinleyince kadeh şişe kırasım geliyor  blush

Misal şu parça kadeh parçalatıyor bana

(grup 27 sokak lambası isimli şarkı)

https://youtu.be/6QWhlVT1BJ8

(bende silsem mi bu mesajı)  Huh?
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #35 : 22 Mayıs 2017, 11:48:54 ÖÖ 11 »

Salih amel, zamana ve şartlara göre değişiklik gösterebilir...Bazen bir topluluğun içinde olmayı, bazende bir topluluğun dışında olmayı gerektirebilir..Bazen barışa hizmet ederken, bazen savaşmak olabilir...Bazen susmak, bazen konuşmak gerekebilir..İnsanın kendi inanç dünyasındaki konumunu kaybetmemek için verdiği mücadele olabilir..Ameli sadece başkalarına iyilik yapmak, yardım etmek, onlara hizmet etmek olarak algılamak yanlış olur kanısındayım...Bir insan kendine zulüm yapabiliyorsa, kendine iyilikte yapabilir..Kendine ve ailesine yada dostlarına iyilik yapmak için, imkan bulduğu halde birçok şeyi yapmamakta amel kapsamına girebilir...

Yav bizim abi,
Doğru zamanda doğru tavrı gösterebilmektir salih amel.
Yerinde hareket etmek,
neyi ne zaman nasıl yapılmasını bilinçli şekilde bilmek ve uygulamak  da diyebiliriz.

Ezbere, otomatik sürekli iyilik periliği yapmak değil.
Hikmetli hareket etmektir. Hikmetin ne olduğunu iyi bilmektir....

Dediğin gibi şartlar neyi gerektiriyorsa, belki hiçbirşey yapmamayı gerektirir...

Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #36 : 22 Mayıs 2017, 12:15:03 ÖS 12 »

..Birgün kafaları çekeceğiz inşallah..

İnşallah kelimesi ile kafa çekmek tabiri yanyana bi garip oldu.

Kafa çekmek demişken,
Daha önce söylemişmiydim,
Kafa çekmek genetik olabilir mi?
Hiç içmedim içmem de ama meyhane ve rakı kültürüne meylim var. Hele bazı şarkıları dinleyince kadeh şişe kırasım geliyor  blush

Misal şu parça kadeh parçalatıyor bana

(grup 27 sokak lambası isimli şarkı)

https://youtu.be/6QWhlVT1BJ8

(bende silsem mi bu mesajı)  Huh?

Dalış yapanlar bilir..Belli derinlikte, bellibir süre kaldığında, yüksek basınç altında, soluduğun hava içindeki azot sıvılaşır ve akciğer yoluyla kana karışır..Kanda belli bir seviyeye ulaşınca azot sarhoşlulğu oluşur..Bu duruma azot sarhoşluğu yada azot narkozu denir...İlk başıma geldiği zaman ki ruh halimi hiç unutamıyorum...Dalışa devam edersen sızıp kalabilirsin..Daha sonraki yıllarda bira içmeye başlamıştım..Bir iki tane...arada sırada..Aynı ruh hali...Madde bağımlılığı her geçen gün dahada artıyor..Bir çok önlem alınmasına rağmen...Ama asıl sebeb üzerinde konuşulmuyor, düşünülmüyor...Mutsuzluk...Manevi boşluk...manevi yalnızlık..
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2017, 12:17:09 ÖS 12 Gönderen: Biz » Logged
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #37 : 22 Mayıs 2017, 12:27:34 ÖS 12 »

Genetik yatkınlık önemli tabi...Hiçbir konuda genetik yatkınlığı gözardı edemeyiz..Bu bilimsel gerçektir...
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #38 : 23 Mayıs 2017, 08:39:26 ÖÖ 08 »

Bağımlılık yapan bütün maddeler, aslında insanı aynı duygu durumuna sokar..Yani aslında bağımlılık yapan madde değil, duygu durumudur...gerçekte olan duygu bağımlılığıdır..Sadece elde ediliş yolu yanlıştır..İnanç konusunda ne kadar doğru noktada olursa insan, bu maddelere o kadar gereksinimi azalır..
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.12 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu