selamun aleykum kardeşlerim

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
  İslami Düşünce Platformu > HOŞGELDİNİZ > Hoşgeldiniz (Moderatör: Yonetim) > selamun aleykum kardeşlerim
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

İslami Düşünce Platformu > HOŞGELDİNİZ > Hoşgeldiniz (Moderatör: Yonetim) > selamun aleykum kardeşlerim
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: selamun aleykum kardeşlerim  (Okunma Sayısı 8481 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Biz
Daimi Üye
**

Birlikte balık tutacaksak eğer oltada yem olurum..

« Yanıtla #15 : 16 Mayıs 2017, 11:27:22 ÖÖ 11 »

Dalışta ilk altın kural..yalnız dalmak yasaktır..Ne yapalım artık, dalacağız...İnsan nereden başlayacağını bilemiyor..Ama Mevlananın bir sözü vardı aklıma geldi..Nereden başlayacağını bilmiyorsan, ''bismillah'' ile başla demiş..Bende öyle yaptım ve ''iman'' dan başlamaya karar verdim...Çok sağlam, sarsılmaz güçte bir iman,işin yarısını hatta daha fazlasını hallediyor gibi geliyor bana..İmanın kalbimizde kökleşmesi çok önemli galiba..Ağacın kökü nekadar güçlü olursa, dalları kesilse bile yeniden sürer ve meyve vermeye devam eder..İnsan yaşadığı sürece İmanını güçlendirmek için düşünmeli..Hele ki, günümüzde..İnsanların büyük çoğunluğunun imandan yoksun olduğu çağımızda...Ben küçük bir anadolu şehrinde yaşıyorum..Burada bile çevreme baktığımda gerçek imana sahip insan görmekte zorlanıyorum..Bazen hiç yokmuş gibi geliyor bana..Güçlülerin, zalimlerin,Allahın kanunlarını bir kenara bırakıp, insanlara kendi kanunlarını dayattığı, bu şekilde yaşamaya mahkum ettiği bu günler, inananlar için tam bir zulüm..Kıyamete şunun şurasında ne kaldı ki?..Düşünen, aklını kullanan her insan, kıyamete yakın olduğumuzun farkına varacaktır..Artık gerçek dinin yaşanması imkansızlaşmıştır..Yapılacak tek ve yegane şey İmana sahip çıkmaktır..
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2017, 11:36:00 ÖÖ 11 Gönderen: Biz » Logged
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #16 : 16 Mayıs 2017, 11:46:49 ÖÖ 11 »

Müslümanlar inandığı gibi yaşamıyor..Sadece yaşamak için çaba sarfediyor..Ama her defasında çabaları sonuçsuz kalıyor..Çünkü dünyayı şeytanlar ve onların köleleri yönetiyor..Artık çocukları ebeveynleri yetiştirmiyor..Bilgisayar ve cep telefonları ile internet üzerinden onlar yetiştiriyor..Çocuk, kafasına takılan soruyu önce google hazretlerine soruyor ve oradan cevap alıyor..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #17 : 16 Mayıs 2017, 11:50:29 ÖÖ 11 »

Sevgili Max..Biraz içimi döktüm kusura bakma..
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #18 : 16 Mayıs 2017, 12:03:14 ÖS 12 »

Sevgili Max..Biraz içimi döktüm kusura bakma..

Dök dök sıkıntı yok abi,
Ama okuyamadım daha, acelem var.
Müsait olunca okurum.
Döncem ben sana  Cheesy
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2017, 12:42:44 ÖS 12 »

Tamam..Sorun şu..Yaşamaya mahkum edildiğimiz yaşam şekli ''ben'' olmayı gerektiriyor...Dolayısı ile ''ben '' olan insan, bu konuda kimseyi sorumlu tutamıyor..Sorunun kaynağındaki sebebi farketmiyor ve topu ''Allah''a atıyor..Bu durumdan Allahı suçluyor..Çağımızın vebası bu..öyle bir hastalık..Öyleki müsnasebette bulunduğunuz insan bencil ise, önünüzde iki yol var..Birincisi büyük bir özveriyle münasebete devam etmek..Sömürülmeye, kullanılmaya göz yummak..Ama bir süre sonra o bencil insanın sizin bütün değerlerinizi, kişiliğinizi, hatta hayatınızı yok ettiğini, kendi hayatınızı değilde, onun size yaşattığı hayatı yaşamak zorunda kaldığınızı farkedersiniz...İkinci yol münasebeti kesmek...onunla kes, bununla kes, şununla kes..Sonra tek başınıza yapayalnız..Sonra birde ne diyolar..Antisosyal..içine kapanık..Geçimsiz..Sevimsiz..Asık suratlı...Hatta hasta o..Evet evet onun problemi var..Sıkıntılı o..Öyle sinsi bir ruh hastalığıki bu...İnanan inanmayan herkesi sarmış bitirmiş..Başına gelen her iyi şeyi kendinden bilir..Ben yaptım, ben başardım der..Başına gelen her kötü şeyden hiç üzerine alınmaz..Bencillik işte...Hep başkalarını suçlar, çevresinde suçlu bulamazsa en nihayet Allahı bu durumdan sorumlu tutar...Bencil insanın saygı ve sevgisi, karşısındakinin kendine sağladığı menfaat ölçüsündedir...Yani kalıcı değildir..Her an saygı ve sevgisi bitebilir..Nitekim öyle oluyor maalesef..Bu insan durumundan hoşnut olduğu, istediklerini kazandığı sürece Allaha karşı saygı ve sevgi duyar..Bu hastalık tedavi edilemez, önlenemez bir şekilde yayılmış sarmış ve olayın sonuna gelinmiştir..Kıyamet gelmiştir..Allahın madde alemini yeniden yaratması için dua etmekten başka yapacak birşeyimiz yok..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2017, 07:38:58 ÖS 19 »

Bencil insan hiçbir zaman samimi ve içten olamaz..Peygamberimize din nedir diye sorduklarında ''din samimiyettir'' demiştir..İhlaslı olmamız istenir..İhlaslı olmanın temeli samimi olmaktır..Takva sahiplerinden bahsedilir..iyi ve güzel olan herşeyin temelinde yatan samimiyettir..İçtenliktir..İşte benciller samimi ve içten olamadıkları için inançlarında da ileri gidemezler..Namazları, oruçları, iyilikleri, konuşmaları, çalışmaları din adına yapmış oldukları bütün herşeyleri menfaat icabıdır..içtenlik ve samimiyetten uzaktır..Dolayısı ile kendilerine bakıldığında müslüman zannettiğimiz bu insanlar, aslında dinden çok uzaktırlar...O kadar çoklarki etrafıma bakındığımda hep onları görüyorum..Girmediğim topluluk, cemaat kalmadı...her yer aynı..menfaat odaklı işler güçler..Sanırsın Allah için çalışıyorlar..Ama nerde öyle insanlar..Öyle insanlar gözden uzak mekanlarda...Menfaat bulamayanların hiç uğramadığı neredeyse terk edilmiş yerlerde...Çoğu evine kapanmış, dünya ile irtibatını en aza indirmiş bile...
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #21 : 17 Mayıs 2017, 08:44:02 ÖÖ 08 »

Dinimizin bu konuda ne kadar hassas olduğunu anlamak hiçte zor değil...Kuran'da ''ben'' kelimesi sadece ve sadece birkaç yerde, farklı kullanımlarda karşımıza çıkar..Kuran ''biz'' der..Biz şöyleyiz, biz böyleyiz, biz şöyle yaparız, biz böyle yapmayız...peygamberimizin hadislerinde de aynı şey söz konusudur..Kuranda şeytan ile Allahın konuşmasında, şeytan ''ben' demektedir..ben olmak, islamın temeli olan biz olmanın karşısında olmaktır..Dolayısı ile Allahın ve dininin karşısında olmaktır...Günümüz kişisel gelişim kitapları, ruhsal gelişim kitapları, mutluluğun ''ben'' olmaktan geçtiğini savunmakta ve  hep bu yönde insanlara tavsiyeler vermekte, yol göstermektedir..Doğru..Günümüz şartlarında mutlu olmak için bencil olmak gerekir..Buna rağmen, ne pahasına olursa olsun, gerçek inançlarında kalan, bu konuda taviz vermeyen, ama mutsuz ve problemlerle dolu bir hayatı kabullenen, ahiretlerini az bir dünya nimeti karşılığında satmayan gerçekten taş gibi imana sahip insanlar var..gerçek iman sahipleri..Hayatları boyunca zulüm altında yaşamaya mahkum edilenler..Biz olmayı hiçbir şeye değişmeyenler..Şehitler, şahitler, fedakarlar, özverili olanlar, kimsenin yapmak istemediği en zor, en pis işleri yapanlar, tankların altına yatanlar, yemesinden içmesinden fedakarlık gösterenler, eğlenmeyenler, dinlenmeyenler, zaman öldürmeyenler hep ''biz'' dendir..Ve Allah katında asıl şan ve şeref onların olacaktır..Bu dünyanın en değersiz ve dışlanmış insanları olan ''biz''ler, ahiretin sultanları olacaktır..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2017, 10:54:50 ÖÖ 10 »

Bizler öyle insanlarız ki, farkında olmadan bir menfaat sahibi olmaktan korkarız..Bu yüzden sakal bırakmayız, elimizde tesbih dolaşmayız, dinin simgesi haline gelmiş her türlü şeyden uzak dururuz...Kendimizi gizleriz, saklarız..Meydanlarda abdest almayız, namaz kılmayız...Kimseye müslümanlık taslamayız..Hiçbir zaman taraf olmayız..Bir gruptan topluluktan yana olmayız..Bizler hep Allahın yanındayız..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2017, 11:10:40 ÖÖ 11 »

Öyle benciller var ki, hep onun istediği yere gidilir, hep onun istediği yenir, hep onun istedikleri yapılır..Zamanını onun programına göre ayarlarsın...Daha doğrusu o hayatını yaşar sende onun etrafında tavaf edersin..Allahın yerine kendisini koymuştur artık..Merkezde o vardır...Diğer menfaat severler, çevresinde menfaatleri ölçüsünde bir yörüngede onu tavaf ederler..O en bencil ve en çok menfaat elde edendir..Diğerleri kendilerine sağladıkları menfaat ölçüsünde yerlerini alırlar..Ve Allah artık hayatlarının merkezinde değildir..Onlar hayatlarının merkezinde olanlara tapınırlar...Etrafınıza bakın birçok Tanrı görebilirsiniz..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #24 : 17 Mayıs 2017, 11:38:21 ÖÖ 11 »

Görüldüğü gibi insanları birbirine düşman yapan, huzuru ve güveni baltalayan, insanların inançlarından uzaklaşmasını sağlayan sorun ''ben''cilliktir...Bugün gerçekten iman etmiş, emaneti yüklenmiş insanlar olarak ne yapmamız gerekir diye düşündüğümüzde, bencillik ile mücadele etmek, savaşmak her iman sahibinin önceliği olmalıdır..Unutmayın..Nasıl olsa ben inanıyorum, iyi kötü inançlarımın gereklerini yapabildiğim ölçüde yapıyorum deyipte bizde bencil olmayalım...Bu şeytani hastalığın önüne geçmek için ne yapabiliriz?...Ben bu konuda oldukça karamsarım...Niye derseniz...Bir topluluk içinde münferit şekilde ortaya çıkmıyorki, önlem alınsın..İnsanın bu hastalıktan kurtulması için tedavisi yapılsın...İnsanların büyük çoğunluğu bu hastalığa yakalanmış..İnsan çocuğuna bile aman ha sakın bencil olma diyemiyor...İnsanın içindeki acıma ve merhamet duygusu, yavrusuna böyle bir uyarıda bile bulunmayı maalesef engelliyebiliyor...Çünkü onun mutsuz olmasına gönlü razı gelmiyor..Samimiyetin,inancın ve Allahın düşmanı olan bu hastalıktan insanlar nasıl kurtulacak...Yayılmasını nasıl önleriz...Ne yapabiliriz?...Bir yolunu bilen varsa söylesin...Bu konuda fikri olan var mı?..Bu hastalık kıyamet sebebi olacak gibi geliyor bana...
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #25 : 17 Mayıs 2017, 12:10:47 ÖS 12 »

Allah diyor ki, şeytandan uzak durun..Ha şeytan ha bencil..ikisi birbirine çok benziyor.....Siz onlardan bana sığının diyor...Dolayısı ile buradan şu sonucu çıkarıyorum...Bu hastalık konusunda yapabileceğimiz hiçbir şey yok..Zaten mantıklı olarak düşünürsek, ona karşı yapılacak en küçük hamle sizi ''ben'' yapar..onunla mücadele etmeye başladığınızda ''ben'' olursunuz...Zaten şeytanın istediğide budur..Tuzağına düşmüş olursunuz..Allah bu yüzden ondan uzak durmamızı istemiştir...Allahın korumasına ancak ve ancak ''biz'' olarak girebiliriz..Orada bencillere yer yoktur..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #26 : 17 Mayıs 2017, 12:20:21 ÖS 12 »

Bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok maalesef...Ama bunu kabullenemiyorum..İçime sindiremiyorum..Öfkem o kadar büyük ki..üzüntü, öfke bazen patlayacak gibi oluyorum..Şurada bile paylaşımda bulunan değerli arkadaşlarımız arasında da aynı koku geliyor burnuma..Şeytanın kokusu bu..Yazık yazık...Gerçekten kendimize yazık ediyoruz..İşte benim derdim, tasam bu sevgili Max..
Biz
Daimi Üye
**

« Yanıtla #27 : 18 Mayıs 2017, 08:19:04 ÖS 20 »

Bayaa derdimi dökmüşüm sağolasın  Max..Dostlar böyle durumlarda belli olur...Ama şundan eminim ki, yukarıda yazdıklarım şeytandan ve onun beden bulduklarından bahsediyor..Birazda bizden...Allahtan bir dileğim var..O şeytanı bu dünyada değilde, ahirette benim elime ver Allahım...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #28 : 21 Mayıs 2017, 09:32:40 ÖS 21 »

.Artık gerçek dinin yaşanması imkansızlaşmıştır..Yapılacak tek ve yegane şey İmana sahip çıkmaktır..

islam da iman ve amel bütündür abicim.
iman etmek başlangıçtır, imanını amelin ile ispat etmek gerekir.
kuranda birçok yerde "iman edenler ve salih amel yapanlar" der.

en çarpıcı ayet ise şudur:

İnsanlar, (yalnızca) «İman ettik» diyerek, sınanmadan bırakılıvereceklerini mi sandılar?
ankebut 2

başka bir ayette ise , allah insanı gücü üstünde yük yüklemez der.
yani gücümüz neye yetiyor ise onu yapmalıyız.

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #29 : 21 Mayıs 2017, 09:38:16 ÖS 21 »

Dinimizin bu konuda ne kadar hassas olduğunu anlamak hiçte zor değil...Kuran'da ''ben'' kelimesi sadece ve sadece birkaç yerde, farklı kullanımlarda karşımıza çıkar..Kuran ''biz'' der..Biz şöyleyiz, biz böyleyiz, biz şöyle yaparız, biz böyle yapmayız...peygamberimizin hadislerinde de aynı şey söz konusudur..Kuranda şeytan ile Allahın konuşmasında, şeytan ''ben' demektedir..ben olmak, islamın temeli olan biz olmanın karşısında olmaktır..Dolayısı ile Allahın ve dininin karşısında olmaktır...Günümüz kişisel gelişim kitapları, ruhsal gelişim kitapları, mutluluğun ''ben'' olmaktan geçtiğini savunmakta ve  hep bu yönde insanlara tavsiyeler vermekte, yol göstermektedir..Doğru..Günümüz şartlarında mutlu olmak için bencil olmak gerekir..Buna rağmen, ne pahasına olursa olsun, gerçek inançlarında kalan, bu konuda taviz vermeyen, ama mutsuz ve problemlerle dolu bir hayatı kabullenen, ahiretlerini az bir dünya nimeti karşılığında satmayan gerçekten taş gibi imana sahip insanlar var..gerçek iman sahipleri..Hayatları boyunca zulüm altında yaşamaya mahkum edilenler..Biz olmayı hiçbir şeye değişmeyenler..Şehitler, şahitler, fedakarlar, özverili olanlar, kimsenin yapmak istemediği en zor, en pis işleri yapanlar, tankların altına yatanlar, yemesinden içmesinden fedakarlık gösterenler, eğlenmeyenler, dinlenmeyenler, zaman öldürmeyenler hep ''biz'' dendir..Ve Allah katında asıl şan ve şeref onların olacaktır..Bu dünyanın en değersiz ve dışlanmış insanları olan ''biz''ler, ahiretin sultanları olacaktır..

güzel bir bakış açısıydı hoşuma gitti burası.
Allah bile biz derken
insanoğlu hep; ben, ben, ben....

sohbet ederken karşımda konuştuğum kişide dikkat ettiğim bir husus da sohbetinde ben kelimesini ne sıklıkta kullandığıdır.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.096 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu