YEDİKLERİMİZ NE KADAR HELAL

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > YEDİKLERİMİZ NE KADAR HELAL
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > YEDİKLERİMİZ NE KADAR HELAL
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: YEDİKLERİMİZ NE KADAR HELAL  (Okunma Sayısı 2166 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mutaahhiri
Üye
*

"Desem Öldürürler Demesem Öldüm"

« : 26 Şubat 2014, 12:22:38 ÖS 12 »

YEDİKLERİMİZ NE KADAR HELAL

dr. Ali Akben

Sağlıklı beslenme yâda sağlıklı yaşam günümüz insanının miti haline getirildi. Öyle ki yazılı yâda görüntülü basınımız da her dakika her saniye konu ile ilgili çok sayıda kaynak bulmak mümkün. Yediklerimizle alınan kaloriler ve alınan kalorileri nasıl alt edeceğimiz en ince ayrıntılarına kadar biliniyor birçoğumuz tarafından…

Aldığımız gıdaların helal mi haram mı olduğu meselesi ise maalesef pek önemsenmeyen üzerinde kafa yormadığımız bir durum. Halbu ki yediklerimizden içtiklerimizden kazandıklarımızdan ve harcadıklarımızdan hesaba çekileceğimizi bize açık ve seçik olarak haber veren ilahi bir kitab yani Kur’an-i Kerim’ i de biliyoruz okuyoruz. Kur’an-i Kerim’de birçok ayette kıssada üzerinde hassasiyetle durulmasına rağmen bu umursamazlığımızı anlamak pek mümkün değil.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul CNR de helal gıda fuarı vardı. Fuarda ki stantlar geçen yıllara göre biraz daha dolu ve katılan firma sayısının fazlalığı da dikkatimizi çekti. Özellikle Almanya Hollanda gibi müslümanların sayıca çoğaldığı ülkelerde helal sertifikalı gıdalara ilginin artması ve ülkemizde de konunun öneminin daha iyi algılanmaya başlaması önümüzdeki yıllarda benzer fuarların çoğalacağını ve katılımının da daha da artacağı gerçeği ile karşılaşacağız ümidi içerisindeyim.

Fuarda seminerler ve konferanslarla hatta sinevizyon ve broşürlerle katılımcılara helal gıdanın önemi ve tüketiciler olarak dikkat edilmesi gereken önemli konular verilerek bilinçlenme sağlanıyor.

Bir tıp doktoru ve hassas olmaya çalışan bir müslüman tüketici olarak bu fuar benim ezberlerimi bozmama ve daha hassas olmam gerektiği konusunda dik durmam hususunda beni heyecanlandırdı. Ne yersen o olursun yâda can boğazdan çıkar veya yedikleriniz ilaçlarınız olsun gibi özlü sözlerle. Anlatılmak istenen şeyde bu olsa gerek.

Boğazımızdan girenleri sansürleyip dizginlemedikten sonra hastalıklara karşı direncimiz sağlıklı olamaz. Huzur ve saadeti de bir türlü bulamayız. Ruh ve beden sağlığımız için aile içi huzur için eş ve çocuklarımızla mutlu huzurlu ve sağlıklı yaşamak istiyorsak lütfen boğazımızdan haram lokmanın geçmesine müsaade etmeyelim. Dualarımızın kabulü iç huzur sağlıklı uyku muhabbetli yaşam hepsi ama hepsi ne yediğimizle yakından ilgili aman dikkat… 

''FELAKETİN ORTASINDAYIZ.KAPİTALİZMİN BİZİ ULAŞTIRDIĞI YERDEYİZ.LAİK DEMOKRAT VE NEŞELİYİZ!'' İ.ÖZEL
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2014, 12:34:25 ÖS 12 »

Yediklerimizin genetiğini değiştirdiler, içtiklerimize bir çok katkı maddesi kattılar, hormonlu gıdaları yedirdiler. Bunun sonucu olarak da hastalıklar arttı, ilaç piyasası da bundan rant elde etmiştir.

islamcıderen
Üye
*

« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2018, 05:52:12 ÖS 17 »

Tamamen katılıyorum. Yedirdikleri şeyler hastalıkları çıkardı. Hasta olduk ilaçlarını aldık. Traji komik.
islamitayfun
Üye
*

« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2018, 12:58:16 ÖS 12 »

Yediğimiz doğal bir besin kalmadı ki piyasada. Ne yesek içerisinde katkı maddesi dolu.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.054 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu