Gün Gün Kabe İzlenimleri...

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Gün Gün Kabe İzlenimleri...
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Gün Gün Kabe İzlenimleri...
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Gün Gün Kabe İzlenimleri...  (Okunma Sayısı 38554 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #15 : 29 Ocak 2014, 12:34:54 ÖÖ 00 »

selamun aleykum max kardeşim.

ilk canlı yayına başladığınızdan beridir okuyorum yazdıklarınızı,çokca da küfürlü yorumlarınızı.bu gün yani en son yazdıklarınız da normal bir usluba (nihayet) ulaştığınız için ses vermek istedim.gideceğiniz de (haddim olmayarak),samimiyetinize sığınarak verdiğim kardeşce öğütleri de kulak arkası ettiğinizi üzülerek okudum.Allah'ın misafiri olan kulların ev sahibinin Allah olduğunun bilinç,şuur ve idrakiyle söyleyip,eyleyip,tertemiz bir uslupla dillendireceği aktarımların muhatabında çok etkili olacağı kanısındayım.bu gün yazdıklarınızı okuyunca derinlerdeki Allah sevgisini ve sapasağlam imanı gördüm.

bir hacc,2 ramazan umresine davet edilmiş,o güzellikleri yaşama bahtiyarlığına,ayrıcalığına nail olmuş biri olarak düşündüm.acaba max kardeşimi bu kadar çileden çıkaran,sabırsızlığa sürükleyen,hiç bir manevi duyguyu devreye sokmayan nedir? diye.sanırım ilk KABE ziyaretinde insanın o sadelik,o kalabalık,o farklı iklim,binbir desendeki islam kardeşlerinin farklılığının şaşkınlığı,tüm bunlara eklenen yorgunlukla beraber olsa gerek diye düşündüm.

lütfen, artık eksiklerden bahsetmeyin.bu gün paylaşımlarınız doğrultusun da güzelliklerden bahsedin.en başta kendiniz,eşiniz,çocuğunuz,akrabalarınız,ümmet ve bizler islami düşünce ailesi için bol bol dua ediniz.bırakın oradan canlı yayını.zaten çok kısa sayılı günler.dolu dolu oraların ruhunu içinizde taaa yüreğinizde hissedin.buralara bağlandıkça oralardan koparsınız.benim için özel dua lütfen.çok özledim oraları.Hz.İbrahimi,ismaili,Efendimizi(sav),mus'abı,hamzayı,haticayi,ayşeyi,ebubekiri,ömeri,aliyi,osmanı,hanzalayı.......Allah'ın selamı hepisinin üzerine olsun.

Hakkınızı helal edin.kızmayın,sizin mümeyyiz aklınıza şahidim.ama şunuda unutmayalım.akıl atı her menzile ulaşamaz.aşkın olan makamlara aşk atıyla varılabilir ancak.(herhalde ilahi aşktan meşkten bahsetmediğim anlaşılır)

neyse sizin birlikte gittiğiniz ehlinizin ve orada bulunan her renk,ırk ve cinsten kardeşlerimin umreleri makbul mebrur olsun inşallah.hayırla,sağlıkla ,anasından doğmuş kadar tertemiz olarak dönün duasıyla.
Rabbime emanet kalın kardeşim. Sürçü lisan ettikse af ola.

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #16 : 29 Ocak 2014, 07:46:00 ÖÖ 07 »

Smiley örtmenim gelmiş; saygılar.
   vallahi öğretmenim uyarınız kulağımda küpe idi ikinci uyarı da diğer kulağıma takıldı deli deli küpeli oldum iyice.
   yani uyarınızı hiç unutmadım ve daha da doğru olabilme adına allaha sığındım rica ettim dua ettim...
   hani derlerya itin duası kabul olsa kemik düşer. ben allahım sabır dedikçe kulları sanki boşver sabrı hadi söv der gibi davranıyor.

bu gece tekrar ihrama girdik ve kabeye gittik.
bakınız tavaf esnasında herkes aynı anda hareket etse durgun dingin ama debisi yüksek nehir gibi aksa çok güzel birşey
ama aklı evveler bellemiş bir remel bellemiş hızlı yürüme bellemiş grup halinde gideceğiz bellemiş koro halinde papağan gibi ne dediğini bilmeden bişiler okuyacağız...vs..vs..vs başlıyor itişmeler kakışmalar bağrışmalar...

hele o hacerül esved taşı varya; acilen kaldırılmalı yok edilmeli. hakikaten insanların şirazesi kaymış.
arkadaşlarım o tavafın başlangıcını belirleyen işaret taşıdır. semboldür. ama o sembol o kadar fetişleştirilmiş o kadar kutsanmış o kadar putlaştırılmış ki ona dokunmak öpmek için insanlar biribirini ezer mi ?
yahu kadının başörtüsü sıyrılıyor gidiyor ona varacam diye adamın alt ihramı çözülüyor.... kaynıyorlar alt alta üst üste
bakınız la havle diyorum havayı bozmayayım ben de bu güzel insanlara karışayım bu denizde bir damla olayım diyorum.
ama kusura bakmayın idrak yolları tıkanmış ve allahı bırakıp taşa duvara beze yönelen insanlara şaşıyorum.

safa merve arası say güzel bakınız. aynı insanlar orada gayet sakin gayet muniss yürüyorlar volta atıyorlar git git gel.
sıkıntı yok. neden ? çünkü fetişleştirecekleri  hürmet etmeyi tapınmak olarak algılayacakları bir nesne yok.

sizin de isminizi zikrederek dua ettim diğer arkadaşları zikrettiğim gibi muhterem öğretmenim.

ne akıl tek başına kardır ne kalp tek başına yardır.
akıl kalp bilek birlikte işlemezse insan hep sakattır (anam kafiye yaptım)  Grin

aslında güzel, en güzel anlatacaklarımı sona saklamıştım. belki yazarken gözüme toz bile kaçardı.
lakin gazım kaçtı. son 5 gün...
gece bitti sabah oldu istirahat vakti...

Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2014, 11:04:42 ÖÖ 11 »

max yazini dun gormus aslinda uzun yazilari okumamazlik etmem ama moralim bozuk oldugundan sonra okurum demistim, hele hele max yazmissa o bilindik uslubunu sevdigimden umre izlenimlerini mutlaka okumaliydim ve az once bitirdim.

Okurken aklima babam geldi, elestirmistik ama demek ki dogruymus, o da senin anlattigin seylerden sikayetciydi.

Uslubunu elestirenler olabilir ama ben seviyorum "icinden geldigi gibi " yazanlari. Riya yok, yapmacik yok, suslu kelimeler yok.

Herkese tek tek isim vererek dua etmissin bizi de unutmadin ins. Devamini bekliyoruz azizim.
Rahmetli
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2014, 12:17:16 ÖS 12 »

Köpek leşi gören Peygamberin köpeğin çürüyen vücuduna ve yayılan pis kokusuna rağmen dişlerindeki güzelliğe dikkat çekmesi anlatılır.. Şu an çukurun en dibinde bulunan insanlık ve bizim o çukurun halkında kusur arama çabamız.. Bu bakış açısı çukurdan çıkmaya insanları bırak ikna etmeyi, çıkmak için çırpınanları da görmezden gelmeye sevkeder.

Umre Hacca göre daha nezih ve daha tertipli ve düzenli. Ben sadece Haccı gördüğüm için, her ikisini de kıyas edemem. Ama Arafata çıkmadan günler öncesi başlayıp son şeytan taşlama zamanına kadar durdurulan belediye temizlik hizmeti sebebiyle heryer çöplük. Ve o çöplükler içinde koşuşturan insanın görünümü hiç hoş değil. Bu arka fon dolayısıyla mı böyle yoksa gerçekten orada toplaşanlar mı "PİS" anlamak hakikaten zor. Ve tüm bu görünenler müşriklerin hem o dönem hem de bu dönemdeki görüntülerinden daha pis ve kirli değil. Böyle bir malzeme içinde yürüttü Peygamber Rahmet yürüyüşünü..

Malzeme bu. Oraya buraya darmadağın serpiştirilmiş, birbiriyle iletişimi imkansızlık derecesinde olan bu milyonlarca insanı keyfiyet açısından, nitelik ve kalite açısından iyileştirmek, bu yığınlardan sağlam bir bina oluşturmak hakikaten imkansız mı? Hacerül Esvedi öpmek için türlü meşakkati göze alan bu insancıklar, yaptıklarının ne kadar abes bir şey olduğunu bilseler o meşakkate katlanırlar mı? Ya da Allah'a içten bir yakarışın yerini asla tutmayacak olan o dua mecmualarıyla tavaf etme saflığında bulunurlar mı? Hep o gözle baktım. Bu insanlardaki artı değerler neler ve bu değerlerle neyi başarabilirler.

Öncelikle, tıpkı müşriklerin İbrahim tutkusu gibi bir tutkuyla bu insanların Allah ile ilintilendirdikleri tutkuları var. İslamın sembolik anlam yüklediği değerleri put haline getirmek elbette sakıncalı. Ama bu sakıncayı tıpkı Safa ve Merve'ye bakışı değiştiren ilahi öğretinin yaptığı gibi bertaraf etmek, olması gereken anlamlarını tekrar kazandırmak gerekli.

Mescidi Nebi'de namaz kılarken yanıbaşımdaki Afrikalının sümüğünü eteğine silerken kalkan yüreğim, onu asla küçümsemeye ya da hor görmeye itmedi hamdolsun beni. Ve ben bu çukurun insanlarını anca Rahmet ve merhamet ile bulundukları çukurdan çıkarabileceğime inanıyorum. Onlar çıktıkça biz çıkabiliriz bu dipsiz çukurumuzdan. Suudluların ne zemzem toweri ne sarayı ne ihtişamı, ne ilgimi çekti ne de nefret duymama neden oldu.

Sahi sen en son ne zaman bir göz mütehassısına göründün Max..

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
duaekseni
Aktif Üye

« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2014, 02:13:31 ÖS 14 »

Köpek leşi gören Peygamberin köpeğin çürüyen vücuduna ve yayılan pis kokusuna rağmen dişlerindeki güzelliğe dikkat çekmesi anlatılır.. Şu an çukurun en dibinde bulunan insanlık ve bizim o çukurun halkında kusur arama çabamız.. Bu bakış açısı çukurdan çıkmaya insanları bırak ikna etmeyi, çıkmak için çırpınanları da görmezden gelmeye sevkeder insanları.

Umre Hacca göre daha nezih ve daha tertipli ve düzenli. Ben sadece Haccı gördüğüm için, her ikisini de kıyas edemem. Ama Arafata çıkmadan günler öncesi başlayıp son şeytan taşlama zamanına kadar durdurulan belediye temizlik hizmeti sebebiyle heryer çöplük. Ve o çöplükler içinde koşuşturan insanın görünümü hiç hoş değil. Bu arka fon dolayısıyla mı böyle yoksa gerçekten orada toplaşanlar mı "PİS" anlamak hakikaten zor. Ve tüm bu görünenler müşriklerin hem o dönem hem de bu dönemdeki görüntülerinden daha pis ve kirli değil. Böyle bir malzeme içinde yürüttü Peygamber Rahmet yürüyüşünü..

Malzeme bu. Oraya buraya darmadağın serpiştirilmiş, birbiriyle iletişimi imkansızlık derecesinde olan bu milyonlarca insanı keyfiyet açısından, nitelik ve kalite açısından iyileştirmek, bu yığınlardan sağlam bir bina oluşturmak hakikaten imkansız mı? Hacerül Esvedi öpmek için türlü meşakkati göze alan bu insancıklar, yaptıklarının ne kadar abes bir şey olduğunu bilseler o meşakkate katlanırlar mı? Ya da Allah'a içten bir yakarışın yerini asla tutmayacak olan o dua mecmularıyla tavaf etme saflığında bulunurlar mı? Hep o gözle baktım. Bu insanlardaki artı değerler neler ve bu değerlerle neyi başarabilirler.

Öncelikle, tıpkı müşriklerin İbrahim tutkusu gibi bir tutkuyla bu insanların Allah ile ilintilendirdikleri tutkuları var. İslamın sembolik anlam yüklediği değerleri put haline getirmek elbette sakıncalı. Ama bu sakıncayı tıpkı Safa ve Merve'ye bakışı değiştiren ilahi öğretinin yaptığı gibi berteraf etmek, olması gereken anlamlarını tekrar kazandırmak gerekli.

Mescidi Nebi'de namaz kılarken yanıbaşımdaki Afrikalının sümüğünü eteğine silerken kalkan yüreğim, onu asla küçümsemeye ya da hor görmeye itmedi hamdolsun beni. Ve ben bu çukurun insanlarını anca Rahmet ve merhamet ile bulundukları çukurdan çıkarabileceğime inanıyorum. Onlar çıktıkça biz çıkabiliriz bu dipsiz çukurumuzdan. Suudluların ne zemzem toweri ne sarayı ne ihtişamı, ne ilgimi çekti ne de nefret duymama neden oldu.

Sahi sen en son ne zaman bir göz mütehassısına göründün Max..

yüreğinize sağlık Rahmetli kardeşim.buna ilaveten;hacca gittiğimde hintli,pakistanlı,bengaldeşli kardeşlerimin kuru ekmeğe bile nasıl hucum ettiklerini,poşetlere biriktirdiklerini hayretle izlemiştim.o kadar herbir şeyi biriktiriyorlardı ki (mesela:karton kağıt) anlamakta zorlanıyordum.ne işlerine yarar acaba ?diye.Rabbim nasip etti bir kurban bayramın da Pakistanda İHH görevlisi/gönüllüsü olarak 10 gün kaldım.gözyaşlarıyla,içim yana yana,utançla hacdaki davranışlarının nedenini çözdüm.kendim 150 metrekare evde,kaloriferli,sınırsız su sarfiyatıyla,sıcacık evimde,yediğim önümde yemediğim ardımda hayatımı gözden geçirince ''yer yarılsa da ,içine girsem ''diye tevbeler ettim.iyiki hacc ve umreler var.yoksa fildişi kulelerimizde ümmetten bi haber rahat yaşayıp gidiyoruz.haa ,birde orda ümmetin pür melalini gördüğümüzde ,nedenini sorgulamak,ben ne yapabilirim,benim bu durumdaki dahlim nedir diye sorgulamadan,kızmalarımız,aşağılamalarımız,ayıplamalarımız var.elbette her şeyin ucunu bırakalım demiyorum.sorunun parçası değil çözümün parçası olmayı şiar edinmemiz gerekir diyorum

yine iranlı hacıların sert mizaçlarına karşın,tertemiz üst baş,hemen hepsinin ingilizcelerinin olması,dağıtılan hiçbir yiyecek içeceğe tenezzül etmedikleri,organize hareket etmeleri,kendilerinden emin tavırları da dikkatimi çekmişti.yine Rabbimin izniyle 10 gün kadar da 010 yılında irana ziyaretim olmuştu.bu davranışlarının kodlarını da onları iranda ,ülkelerinde,yaşamlarının içinde gözlemle fırsatı bulduğumda çözdüm (sanırım)

yani ümmetin mazlum kullarını yaşadıkları sosyal.ekonomik.siyasi,dini yaşam biçimi,...çevrelerinden soyutlayarak anlamaya çalışmak yanıltıcı oluyor.

NOT:Hacc'da ihramlıyken 3 kez kefaret ödemek zorunda kalan ablamın kulakları çınlasın:)) max kardeşimin bakış açısını bir nebzecik gördüm:)) ama o'n da küfür yoktu elhamdulillah.

selam ve dua ile..

"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #20 : 29 Ocak 2014, 02:21:55 ÖS 14 »

bak müslüman kardeş kendini unutturmuşsun sanki; daha sık görüşelim buralarda. birazdan ikindi için kabeye gideceğiz inşallah
bu zındığın duası kabul olursa dua edeceğim inşallah...

rahmetli abi çok güzel yazmışsın. abi sen hep yaz ki benim dan dun lan lun söylemeye çalıştığım kafa göz yardığım cümlelerim yerine daha şık cümleler ile ifade ediyorsun meramımı.

insanlar aynı şeye bakarlar ama hepsi birbirinden farklı şeyler görürler. zira baktıkları pencereler benzese bile hep farklıdır.
bu da benim bakış açım. sanırım sen kendi içinde yolculuk yapmış ortamın manevii havasını ciğerlerine çekmişsin hakkını vermişsin

ben ise başından beri diyorumya gezelim görelim programı yapan fransız turist gibi o öyle bu böyle diye geziniyorum.

evet gözlerim bozuk hatta gözlüğün derecesi arttı ama akıl ve kalp gözü ile bakmaya çalışıyorum. uyur gezer afyonlanmış sürü gözü ile değil. o göz ile bakarsam kafamı hacerül esved taşına sokmam lazım. düşünüyorum bunun ne insanlığa ne islamlığa sığmadığına kanaat getiriyorum. bu gerçeği görmek istemiyorsanız siz de afyonlanmış bir dine doğru yol alıyorsunuz demektir.

hep birlikte soralım sorgulayalım;
yaptığımız işi kimin için nasıl ve en önemlisi NEDEN yapıyoruz diye soralım
şu an ki örnek : kara kutu bir evi dönmek için milyonlarca insanın binlerce yok katetmesindeki hikmet nedir ?
allah heryerdedir bizi heryerden duyar dualara sadece o giriş kapısında değil moskovada da los angeleste de icabet eder
ama milyonlarca insanı tek bir noktada toplanmasının biz insanlara kazandırdığı nedir ne olmalıdır ?
neden geliyoruz hacc ve umreye ?

bu sorulara cevap aramaz isek;
 günde 10 kez okeye döner gibi tavaf döneriz kafamızı hacerul esvede sokar çıkarırız
dönüşte bir bidon zemzem on kilo hurma alırız
eve dönünce gelen misafirlere ikram eder nasıl çok tur attığını anlatır kafayı hacere sokma "başarısını" anlatırız

bana göre bu "din afyondur" tanımlamasının ta kendisidir.
ama allah kuranda 40 defa düşünün akledin der. peygamber hirada kafasını çatlatıyordu düşüne düşüne
neyse kabeden sizleri soğutmayayım. daha önce tavsiye ettim herkes gelip burayı görmeli. küstürmeyin güzel şeyleri yazmadım daha
Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #21 : 29 Ocak 2014, 04:59:16 ÖS 16 »

Max elestirilere cok fazla takilma abim, herkesle ayni dusunmek zorunda degiliz.

Mesela zemzem tower Rahmetli kardesin ne ilgisini cekmis ne de nefretini celbetmis. Halbuki sen meseleyi cok guzel ortaya koymussun. İlgi cekmemesi ve nefret duyulmamasi mumkun mu? Elbette mumkun degil.

Tamam guzel bakalim guzel dusunelim ama izin verin birileri de leşe dikkat ceksin canim ne var bunda.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #22 : 29 Ocak 2014, 09:48:21 ÖS 21 »

ikindi akşam yatsı namazlarını kabede kıldım geldim şu an.
kabede iken çok güzel şeylerden bahsedecektim sizlere
ama otele gelene kadar dinden imandan çıktım

ben bu yaratıklar ile aynı dine iman ettiğim için aynı tür yaratık olduğum için utanıyorum
yazsam çok ağır olur üstteki hakaretler yanında iltifat kalır.
bi lahve diyeyim sonra anlatırım.
müslümanlardan
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #23 : 29 Ocak 2014, 09:55:48 ÖS 21 »

max şunu düşün veya başarmaya çalış,orda bi sen,bide kabe var ve kabenin Rabbi ile başbaşasın....

kendi hidayetin,için geri kalmış günlerinde ne yapacaksan yap....eğer sen hidayet üzerinde olursan sapanların sana bi zararı olmaz...
müslümanlardan
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #24 : 29 Ocak 2014, 10:02:14 ÖS 22 »

ayrıca,max dünki mesajını ulaştırdım.....
Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #25 : 30 Ocak 2014, 01:44:17 ÖÖ 01 »

Allah’ın adı ile

İslam dini başkalarının kusurlarını araştırmak başkalarının kusurlarını görüp kendi kusurlarının farkında olmamayı ve sürekli insanları eksik yönleriyle değerlendirmeyi yasaklamıştır.Ancak islam dini bunu ortaya koyarken diğer taraftanda da Allah’tan başkasına ibedet etmeyide yasaklar ve bunun çirkin bir şey olduğunu ifade etmekle birlikte bu çirkin şeyi en çarpıcı şekilde teşhir eder.

Allah’tan başka ibadet edilen putları ve bu putlara ibedetlerini ifa eden putperestleri ifşa etmek onlarda kusur aramak anlamına gelmez.Tam tersi bu Rabbani bir hareket metodunun hayata yansıması demektir.

Allah Rasulu (s.a.s) insanları islama davet ederken bu davete yüz çevirenlerin bu tutumunu kendisine sıkıntı yapar hatta bazen bunlacak derecede rahatsızlıklar içerisine girerdi.Bu sebeple Allah (c.c) Rasulunu şu ayetlerde olduğu gibi   görevinin ne olduğunu kendisine hatırlattı.

“Eğer yüz çevirirlerse (bilesin ki), biz seni onlara bekçi göndermedik. Sana düşen, sadece tebliğdir......”Şura/48

Şeytan zaman zaman insanları farklı hislere doğru sürükler,sürüklerde insanı ya azap görücü olarak hisettirir yada kendisini hidayet kaynağı olarak zan ettirir.

Halbuki hidayet veren de Allah’tır azap edecek olanda yine Yüce Allah’tır.Müslümana düşen görev adaleti ayakta tutmak ve Hakkı olduğu şekliğiyle yani tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktır.
Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır.

“Onlara va’dettiğimiz azabın bir kısmını sana göstersek de, (göstermeden) senin ruhunu alsak da senin görevin sadece tebliğ etmektir. Hesap görmek ise bize aittir.”Rad/40

“Ey Muhammed! Eğer yüz çevirirlerse, artık sana düşen açık bir tebliğden ibarettir.”Nahl/82

Din adına dinden olmayan onlarca belkide yüzlerce şeyleri ve bu şeylerin bazı yönleri şirke küfre kadar uzandığını düşünürsek ve tüm bu şeyleri  hayatlarının merkezine inşa eden bireyleri yada toplumları yeniden yaradılış fıtratına devet ederken kendimizi asla, ama asla hidayet dağıtan el olarak görmemeliyiz.Bu anlayış şiddetle Kur’an tarafından red edilmiştir.

"(Ey Rasulüm) Sen o kâfirlerin hidayete ermelerini ne kadar istesen de Allah, saptırdığı kimseyi hidayete erdirmez. Onların hiçbir yardımcısı da yoktur."Nahl/37

Davetçi şunu asla unutmamalıdırki Allah kötüyü yani habis olan şeyleri haram, temizi yani güzel olanı helal kılmıştır.Bu habis olan şeylerden biride davetçinin kendi yakınlarını yada yakın sevdiklerinin habis olan işlerini gördüğünde onun kendisinden uzaklaşacağı hissine kapılarak o sevdiğinin habis olan günahlarına sessiz kalmasıdır.Buda şeytanın insana vahy etmiş olduğu kuru bir yalanından ibarettir ancak.

"(Rasulüm!) Sen sevdiğini hidayete eriştiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir."Kasas/56

Selam ve dua ile max.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #26 : 01 Şubat 2014, 12:01:23 ÖÖ 00 »

selam güzel insanlar nasılsınız (tur yöneticimiz böyle hitap ediyor hoşuma gidiyor  pozitif bir eneji ve saygı katıyor)
evet güzel insanlar nerede kaldık. bir üstte kaldığım yeri boşverin polyanna modunda geldim her zaman bulamazsınız bunu
sanırsınız içime cemalnur sargut kaçtı  Cheesy

max şunu düşün veya başarmaya çalış,orda bi sen,bide kabe var ve kabenin Rabbi ile başbaşasın....

kendi hidayetin,için geri kalmış günlerinde ne yapacaksan yap....eğer sen hidayet üzerinde olursan sapanların sana bi zararı olmaz...

valla müslümanlardan kardeş, allah ile başbaşa romantik takılmak isterim ama ortam bi milyon insandan yıkılıyor.
başbaşa takılacak isem evde dursam daha evla idi. ki zaten genelde allah ile birebir sohbet ile takıldık. hoş hep ben konuşuyorum ama olsun  o anlıyordur. ya da sen hele bi gel o zevzekliklerin hesabını soracam diyordur. olsundu varsındı tek tutunduğum dal allahı seviyorum. cehenneme de atsa turşu mu da kursa derdim onu razı etmek. ettim ise ne mutlu edemedim ise kendim ettim yine de rabbime teslim oldum...

ayrıca,max dünki mesajını ulaştırdım.....

belli oldu allah razı olsun teşekkür ederim  Grin

ezhattım abicim hoşgeldin sevindim seni görmeye.

bugün cuma ( gün itibari ile bir haftamızı doldurduk)
cuma demek cuma namazı demek cuma namazı demek ekstra yoğunluk demek.
2-3 saat önceden yola koyulduk ki ancak yer buluruz.
herzamanki gibi en üst kata geçtik yalınız öğlenin tam ortası tepede güneş ve 2-3 saat beklemek var...  Azn
asfaltta pişen yumurtaya dönmemiz kaçınılmaz
herkes koyun sürüsü gibi kafasını bir gölgeliğe sokuyor sığınıyor ama güneş döndüğü için biraz sonra gölge oluyor güneş.
dön dön derken namaz anında  güneşe kaldık ki zaten benim için no problemo accık ısınırız ...

namazda tişörtü çıkarıp kafaya serdim ki kafa pişiği olmayalım diye. (biraz da bronzlaşalım diye)  Cheesy
otururken güzel bir insan mümin bir kardeş bir bardak zemzem getirdi verdi bana.
teşekkür ettim ben de yanımdaki kardeşe ikram ettim o da yanındakine o da ön saftaki ihramlıya

umrenin(haccının) en fair play hareketini toplu yapmanın verdiği mutluluk çok güzeldi. ben içmeyeyim kardeş içsin. hiç tanımadığım aramıza sınırlar çizdikleri ama mümin kardeş....  Cry ( toz kaçtı yahu)

o esnada arabistan sıcağını hissettim ve konu döndü dolaştı aklımda sarık takke başörtüsüne geldi... (hadi bakalım kemerleri bağlayın başlıyoruz uçuşa geçiyoruz)

sarık takke
düşünün arabistan sıcağını; başınızı örtmeden sokakta dolaşmak intihara meyletmek gibi birşeydir.
bu nedenle arab kültüründe sarık takke şapka fotör...vb baş örtüsü kullanılmakta.kullanılmak zorunda. ihtiyaç...
soru şu :
 yöresel/bölgesel bir tabiatın şartları nedeni ile kullanılan araçların din ile ilgili bulunabilir mi ?
sarık ve takkenin dini bir imge olması hele sünnet olması nasıl izah edilebilir ?
peygamber 2014 yılında fransada ya da moskovada dünyaya gelse yine sarık mı takardı ?
fransada olsa fular takardı herhalde (çok entel oldu be) o zamanda fular takmak sünnet olacaktı
rusyada olsa kalpak takardı ve kalpak sünnet.
bu dinsel bir öğemidir yoksa kültürel ve doğal şartlara karşı bir ihtiyaç mı ?
bu sorgulamaları düşünelim derim... veeee

bayanlara gelelim;

başörtüsü
erkekler sarık takarda bayanların başı kel mi onlar başı açık mı çıkacak sokağa ?
kadınlarda başlarına geniş bir örtü koyarak güneş ışınlarından korunmaya çalışmaktadırlar...
yani başörtüsü allahın emri değil doğal şartlar gereği zaruri ihtiyaç (durun itiraz etmeyin vahiy gelmeden önceki süreci tasvir ediyorum)

şunun gibi düşünün. sokağa çıkarken ayakkabı giymeden çıkarmısınız ? çıkarsınız ne olacak ki yalın ayak yürüyün.
ama bir yürürsünüz iki yürürsünüz üç yürürsünüz dördüncüde ayağınızda yaralar oluşur kirlenir kışın üşür yazın yanar ve doğal ihtiyaç olarak bir ayak-kabı takma ihtiyacı hissedersiniz. allah size ayakkabı takın demez.

allah ne der ?
ayakkabılarınızın bağını bağlayın diyebilir
ayakkabılarınızı boyayın diyebilir
kışın boğazlı ayakkabı giyin diyebilir

yani; ayakkabı giyin demez istersen giyme ama kış olduğunda KALIN giymezsen hasta olursun der kalın giymemizi ister

işte allah bayanlara başörtüsü ayetlerinde başlarınızı örtün demez. çünkü başı açık insan yok ki açsa başı pişik olacak (takıldık pişik olmaya ama anladınız siz onu) doğal şartlar gereği herkes başına bir örtü atıyorki baş güneşte pişmeye...

allah ne diyor;
(yukarıda ayakkabı örneğinde olduğu gibi)
zaten kullanmakta olduğunuz aracınız başörtülerinizi yakalarınıza vurun ki göğüs bölgeniz örtünsün zinetleriniz kapansın.
çünkü başlarına güneşten korunmak için örtüyü atıyorlar sarmıyorlar tam tesettür olarak örtmüyorlar. misal göğüs bölgesi açık oluyor. allah da o bölgeyi murad ederek uçları ile kapatın diyor...

daha önce bu konuda iddialarımı resimli olarak dile getirmiştim şu linkten başa nasıl örtü atıldığını bizim anadolumuzdan örnek görebilirsiniz (hayır olsun anadoluyu bizim diyerek sahiplendim arapları göreli türklere sempati mi duymaya başladım ne oldu)

halukgta abi ve ozan_er kardeşimizin tesettür tartışmasına da buradan bir selam çakayım katkı da bulunayım...

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,11178.msg70500.html#msg70500

başörtmek konusunu geçtikten sonra başka bir marjinal konuya daha değinelim.
cuma namazı demek hutbe demek. kabe imamı heyecanlı heyecanlı coşkulu anlattı söyledi etti ama
ama ben fransız. benim gibi binlerce türk doğulu batılı fransız. arapça bilen anladı bilmeyen horladı

hani ben türkçe namaz dediğimde türk olmayanlar nasıl anlayacak diye itiraz ettinizdiya o konuya selam ediyorum tıklayınız okuyunuz

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,8803.msg60263.html#msg60263

kabede yaşayan bir türk abimize sorduk mevzu neydi diye aile sevgisi falanmış.
hutbe sonunda filistin surye için dua etmiş AMAAAA mısır için etmemişşşşşşşş

bir iki arkadaşımın kabe imamının arkasında (hiçbir) namazı kılmayı  reddetmelerinin haklılık payı var mı sizce ?

güzel insanlar, kardeşler
maalesef yanlış bir zamanda gelmem nedeni iledir olumsuz görmelerim.
şu anda kabenin en az % 60 bölümünde inşaat var. uzak değil dibi etrafı inşaat alanı.
izdihamın kalabalığın sebebi de o aslında. inşaaat olmasa gayet güzel bir yer (arkadaş sanki nemrut heykellerini anlatan gezelim görelim programcısı gibi oldum. kabeyi güzel bir yer diye tanımlıyorum)
ama önceki yorumlarıma göre gelişme var dimi Smiley

tamam yahu cemalnur sarguta bağladık diye önceki fikir iddia ve görüşlerimizden vazgeçtiğimi mi sandınız.

vallahi bir ara o kadar dellendim ki
şeytan dedi git israil ordusuna gönüllü asker ol gel ne kadar ARAP BEYİNLİ YARATIK varsa öldür gebert kurtul.

hakikaten arkadaşlar aranızda arap olan varsa alınmasın ben ırkçılığı sevmem zira kendi ırkımı da sevmem.

araplarda bir sorun var; ya güneş sıcağından beyinleri sulanmış, ya allah fındık beyinli yaratmış ya da bunların müslümanlara gıcığı var eziyet ediyorlar

hani şu üstte paylaştığım beytulşeytan vardıya zemzem tower. hah onun en üstünde hilal var resme bile sığmamış görünmüyor. düşünün ne kadar yukarıda.

o zemzem tower denen kulenin ucundaki kocaman hilalin içinde kralın dairesi varmışşşşşşş ( ve bu da insanmış)

o beytulşeytanın dibinde de tozun toprağın pisin inşaat harfiyat yıkıntılarının dibinde olmayan dolmuş durağında
aynı anda dağılan yatsı namazı cemaatinin izdihamı eşliğinde servislere binip oteline gitme savaşı veren müslümanlar var.
dengesizlik öyle böyle değil. iki gündür boykottayım servise binmiyorum yürüyorum.

hatta boykotu abarttım arapa kızdım 24 saat ağzıma tek lokma koymadım. napayım gücüm bir kendime yetiyor.

akşam namazı sonrası lübnanlı genç çocuklarla sohbet ettik
türkiye dedik ne dediler dersiniz ?

aşkı memnu
kurtlar vadisi
fatmagül
galatasaray

evet türkiyem başarınla öğünebilirsin kendi toplumunu ifsaad ettin dizilerinle arap halklarını da ifsaad etmeyi başardın.
zaten (ak parti güdümündeki) türkiyenin amacı ne idi ki ? ortadoğuya ROL MODEL olmak.

bu aralar otelin internetinde sorun var ya da faturayı ödememiş keratalar giremiyorum internete Smiley

mekkede havalar böyle
durun bakalım medineye geçince neler olacak...!!!

peygamberin kabri başında ne şenlikler göreceğiz ne çığrından çıkmış düşünce yapıları göreceğiz.

selam olsun ebubekire. adam gibi adam ne diyor peygamber vefat ettiğinde;

kim muhammede tapıyorsa bilsin ki muhammed ÖLMÜŞTÜR, kim ki ALLAHA tapıyorsa bilsin ki ALLAH ölümsüzdür...

bu kafaya ihtiyacımız var peygamberin kabrinin yanında böyle haykırasım var (da biz yine güzel öğüt ile ufak ufak çevremizden başlayalım düzeltmeye)

ek konu;
kabedeki temizlik görevlilerine bahşiş vermek dini bir ritüel gibi algılanmaya başlanmış.
kabe hizmetkarı oldukları için mi çok mağdur oldukları için mi bilemiyorum.
yalnız şu hilalin içinde evi olduğu iddia edilen yaratık kafasını bulutların içinden çıkarıp bu garibanlara
sahip çıksa iyi olur. bu suudlular parayı harcayacak yer bulamıyor 500 TL ye koku alıyorlar ...
neyse ne diyorduk; görevliler...

görevliler de bu ritüele ayak uydurmuşlar yanlarından geçerken gözünüzün içine bakıyorlar beklemedeler
hatta abartıp peşinizden gelmeye başlıyorlar alenen isteyebiliyorlarda...

o garibanları köleleştiren hilalin içine saklanan yaratıklara veyl olsun...

otel odalarda interneti kesmiş diyorlar
lobiye indim üşenmedim kucağımda laptop
benim gibi var 3-5 kişi
yılmak yok internete devam...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #27 : 04 Şubat 2014, 11:05:56 ÖÖ 11 »

selam güzel insanlar,  Grin
 hiç soran yok noldu bu max'a ya fenafillaha erdi gitti ya mekkenin arka sokaklarına düştü gitti....
 sussun da nere giderse gitsin diyorsunuz değil mi Afro duanız kabul olmuş susasım geldi...
 ama tam da cemalnur sarguta bağlamışken polyanna takılıyor iken yazmak daha güzel olurdu.

pazar günü 3. çinko yaptım.3 çinko yapınca tombala mı diyorduk  Azn
 3. umreyi ifaa eyledim yani anlayın siz. artık sinir neyim kalmadı. her bir öncekinde bir daha yapmayacam diyorum
dayanamıyorum (dayanılmaz bir çekimi var sanırım) hadi yapayım be diyoruum atlıyorum insan havuzuna.
ama kalabalık daha daha daha da kalabalık...

tavaf esnasında güllü yasin ve hatta said nursi risalesi bile okuyan var da tepki vermiyorum. allah kabul etsin devam...

hacerul esvede bir ortak yol buldum :

yok edelim diyordumya, bu müslümanların ne yüreği ne aklı kaldırır bunu. onun yerine yüksekliğini  1 metreden 6-7 metre yukarıya kaldıralım. kaldıralım ki kimse el sürecem öpecem koklayacam yalayacam sürtünecem diye eziyetlenmesin. yukarıda artık kimse elleşemez . tabii insanlar görmek isteyecek o yüzden ateistlerin laf attığı o hacerul esvedin dış kabından çıkarsak açıkta duvara monte etsek de taaa öteden beri görünse uygun olmaz mı ?

bir de tavafda dikkat edilecek hususlar diye başlık açalım tüm hacılara gacılara;

- grup halinde ya da başka biri ile eşlik halinde tavaf etmeyelim. hem ekibi veya kişiyi takip edecem diye huşuyu bozuyoruz allahı takip etmek yerine aman herifimi kaybetmeyeyim diye çırpınıp duruyor onu gözlüyoruz hem de ekipten kopmamak heriften ayrılmamak için çabaladıkça diğer mümin kardeşlere eziyet veriyoruz çarpıyoruz ittiriyoruz. o yüzden çıkışta atatürk heykelinin altında buluşuruz diyerek anlaşın ve tek başınıza dalın havuza...

- lütfen yüksek sesle grup halinde dua etmeyiniz ettirmeyiniz. dün amigonun birini kibarca dürttüm adam o kadar coşkuya gelmişki adamı dürtüyorum da hissetmiyor. merkep derisimi var ne. şşşş işareti yaptım sesini kıs dedim ama anlayacak gibi değildi. herkes öyle kendine ya da grubuna bağırmaya başlarsa ordaki ses gürültüsü huşuyu bozuyor. yapabiliyorsanız tüm dönen insanları ortak dua ettirin ama o da mümkün olmadığına göre insanları rahatsız etmeyin ettirmeyin...

- her şaftta (turda) başlarken hacerul esved selamlanıyor. insanlar bunu yaparken  yürüyüşü durduruyor hacerul esvede dönüyor hazır olda selamlıyor öpücük veriyor...!!! zaten insanlar oraya sığmıyor ve dönüyorlar bir de hacerde durmaya başlayınca kitleler yığılıyor. yığılınca arkadakiler ittirmeye başlıyor hadi bakalım ittirmece kaktırmaca sıkışma başlıyor...
hızınızı düşürmeden durmadan dönmeden verin öpücüğü devam edin (öpücük vermek ney arkadaş selamlama diyelim...)

- peygamberimiz yaptı diye REMEL yapacam diye kasmayın ezber iş yapmayın. zaten o insan selinde remel memel yapamazsınız. yapsanız da anlamı yok. yapacam diye insanlara eziyet vermeyelim güzel insanlar.

sözün özü durgun dingin bir nehir gibi toplu şekilde akalım dön baba dönelim...

geçen sabah namazında koluma kuş pisledi. hemen milli piyango alayım dedim aradım aradım bulamadım.
fecr abi vekilim ol milli piyangomu çek olur mu. sol koluma pisledi sol elin ile çek. bak kabenin kuşu pisledi vardır bi hikmeti...

Cheesy

kabeye veda vakti.................
şu anda otobüs bekliyoruz medineye geçeceğiz. bakalım orada neler göreceğiz...
hani derlerya bir gelen hep gelmek ister. bekliyorum o duyguya gark olacakmıyım Huh? beklemedeyim... şimdilik umut yok.
bence her gelen bir kez gelsin. bir daha geleceğine hiç gelememiş bir mümin kardeşini göndersin.
her müslümanın görmesi bulunması yaşaması gereken bir yer burası. allahın evi.
açık havada kabeyi izleyerek namaz kılmanın tadını hiçbir yerde bulamazsınız...

inşallah inşaat hali bitmiş şekilde görürsünüz de benim gibi olumsuz izlenimler görmezsiniz. bunların bu hızı ile de zor biter inşaat. ben diyorum aga; verin melih gökçek e 3 ayda ihya eder ... yiğidi öldürelim hakkını verelim...

aslında tek bir mesaj yazacaktım en sona sakladım ama beklettikçe havası kaçtı büyüsü bozuldu o yüzden içime dert kaldı.
ama şairler der ya ilham gelmedi hah ondan oldu...

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #28 : 05 Şubat 2014, 09:05:33 ÖÖ 09 »

Medine....
medeni şehir....
mekkeden sonra Paris gibi gelir

bbetull
bbetull
Emektar Yönetici
*

« Yanıtla #29 : 06 Şubat 2014, 01:07:56 ÖS 13 »

hacc/ umre... çok farklı bir ibadet müminin kalbinde...(bence )
max ın  okumaları gerçekten bir boyut oldu diğer herkesinkiler gibi..
düğümlendim resmen...
Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: