Gün Gün Kabe İzlenimleri...

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Gün Gün Kabe İzlenimleri...
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Gönül Muhabbet ister... (Moderatör: Yonetim) > Gün Gün Kabe İzlenimleri...
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Gün Gün Kabe İzlenimleri...  (Okunma Sayısı 38555 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
maxpayna
Genel Yönetici
*

« : 25 Ocak 2014, 09:59:59 ÖS 21 »

24 ocak cuma 2014

öğle saat 14:00 kayseriden kalkış
akşam     17:00 cidde iniş
akşam     22:00 otele giriş
gece       01:00 kabeye giriş
gece       03:30 tavaf say bitimi ve ihram çıkışı
sabah      05:00 sabah namazı
saat oldu sabah 7-8 bırakında bi uyuyak gardaş yoldan geldik tamam heyecan meyecan ama bu da insan  Cheesy

öncelikle umre (veya hacc. şu anda umrede bulunduğum için umre zikredilecektir)
öncelikle umreye giderken gideceğiniz yol arkadaşlarınızı ve turizm şirketini iyi seçiniz.
aynı bakış açısına sahip olmadığınız kişiler zehirlenme etkisi yapabilir...

ha benim tavsiyem tercihim yalnız gidin birader. tanıdık kimse olmasın hele türk hiç olmasın.
ya allah ile başbaşa takılın ya diğer milletten insanlarla. bu konuyuda açacam kısmet olur ya da unutmazsam (doluyum hacılar tutmayın içimi ancak buraya akıtırım kusura bakmayın çekeceksiniz ya da sağ üst köşedeki çarpı tuşuna basıp görmeyeceksiniz)

kayseri havaalanından başlayan umre yolculuğumuzda önce uçakta din simsarı kılıklı bir vaiz amcadan yalan dolan uydurma bir sürü hikaye dinledik. tam kayseri şivesi ile de konuşuyor ki 3 gulhü bir elham okutturuyor...!!!
niye din simsarı dedin diye kızacak olursanız diyeyim konuşması bitince popüler olduğunu düşünüp ön yüzünde mevlana öğütleri arka yüzünde telefon numarası bulunan kartımsı şeyleri dağıtıp bana buradan ulaşabilirsiniz demesiydi.

geçelim uçaktan cidde hava alanına indiğimizde arap kardeşlerimizin ne kadar misafirperver olduklarını ve bizleri hasretle beklediklerini gördüm. giderken söylemişlerdi cidde hava alanında saatlerce bekletebiliyorlarmış (keyfii)

gümrük işlemlerini yapan polis/asker kılıklı arkadaşlar öyle bir bakıyorlar ki sanki aynen " ne işiniz var burada niye geldiniz size gel diyen mi oldu" der gibi bakıyorlar. bir de işlemleri o kadar yavaş yapıyorlar ki sanki sizin sabrınızı deniyorlar. hatta benim işlemi yaparken durdu....durdu...durdu...duruyor yahu. noluyor diyordum (içimden) acaba ezan okunuyor ezan okununca iş yapmıyorlarmı dedim ezan bitmeden devam etti. bir yürüyüşleri var mabadlarını kaldıramıyorlar. insanlar sıra olmuş yoldan gelmiş yorgun kabeyi görmek için hevesliler heyecanlılar hiiiç umurlarında değil. bunları sopa ile dövmek lazım. yatmaya iyi alışmışlar ama onlarda kabahat yok. allah vermiş petrolü kabeyi yattıkları yerden geliyor akıyor paralar
bunllar da bi taraflarını devirip yatıyorlar. hadi yattınız misafirlerine saygı olsun o da yok...

hava alanından çıkınca ılık  nemli akdeniz havasına benzer bir hava karşılıyor insanı. otobüsler ile 80-90 km yolu bir bir buçuk saatte geçiyoruz ve cidde den mekkeye ulaşıyoruz...

ama ikinci bir eziyet o 1-2 saatlik otobüs yolculuğunda tur rehberi kılıklı hiç de rehber görevi görmeyen kişi otobüste % 90 yalan dolan hikaye kıssalar anlatarak iyice afyonladı bünyeleri. sayelerinde hiç durmadan la havle çekmekteyiz. hele havva anamız adem babamızın aklını çeldi den yola çıkarak kadınları fitne olarak gösterince bizim bayan kuzenler ateş püskürüyorlar mehmet görmeze şikayet edeceğiz diyorlar fena kızmışlar  Cheesy

zaten hele oraya varalım bu sürü benim umrumda değil zinciri kırıp free takılacam ama hele bi varak.
ne demişler ; hacı sabır...

otele gelinir eşyalar atılır ve ve heyecan içinde gooo to kaba (ben de heyecan yok o başka. duygusuz ruhsuz adamımya ondan. ha fransız turist gelmiş ha ben)  Cheesy şaka şaka o kadar da gömmeyin beni yer yer hislendim ama yer yer geçti toparladım en fazla toz kaçmıştır gözüme... Cry

nerede kalmıştık;
otele eşyaları attık servislere bindik  tabii her kademe ilerlemede fatih terim heyecanı ile taktik ve direktifler anlatılır.
kabenin dış avlusundayız önce yatsı kılalım diyorlar. ula namazı evde de kılıyom sal bizi kabeyi görelim ne erikliğe tutuyorsun insanları didim (kibarca) Smiley vakit geçebilir didi.

çin seddi modunda duvarın içinden geçeceğiz ve taa ta taaamm kabe görecez de onu da süslemişler püslemişler kılıfına geydirmişler öyle kafana göre girmek yoooook.

bu lafı muhterem duaekseni de ettiya o dediyse doğrudur diyecem olmuyor. yanlıştır desem duaekseni nasıl kullanabilir diyom. artıkın cevabını kendisi versin bekliyoruz...

rajon şu imiş

o çin seddi gibi duvarın içinden geçerken  kafalar öne eğilir karşıya (kabeye) bakılmaz baş önde huşu içinde ilerlenir
ve tavaf alanına gelindiğinde birden başını kaldırıp kabeyi görecekmişsin ve bu süreçte edilen dua da kesin kabul olunurmuşmuşmuş....

bana göre bu işin tatavası.
işin aslı (yine bencileyin) insanlar aradan dereden kıyıdan köşeden kabeyi görmesin gitsin gitsin bir anda şakkadanak karşı karşıya kalsın ki ver coşkuyu modunda heyecana gelsin heybetinden titresin diyorlardır.
da yemişim sizin heybetinizi gelecem gelecem o konuya çok pis gelecem hem de tutmayın coştum çünkü...

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2014, 10:47:50 ÖS 22 »

tam heyecanlı yerinde kalmışız, kabe ilk karşılaşma (hele romantizme bak hele) (max dan kabeyi dinlerseniz böyle geyik olur)

zaten aralarda yatsıyı kılarken kıyısından köşesinden gördüm ben dururmuyum gözler radar gibi çalışıyor zaten kim nerede kiminle ne zaman neyi niçin diye diye velfecir okur gibi bakınıyorum  Cheesy

neyse gece saat1-2 girelim artık kabeye veee hiç heyecan yapmayın girdik ahanda kabe. bildiğin taş duvar kare ev.düz.
dümdüz yalın. bi örtü örtmüşler süslemişler  okadar. tamam dedikya o kadar da robot olmadık az biraz heyecan geliyor tam ben de coşkuya kapılacam diyom ama ....ama...

ya allah dedik daldık insan selinin içine .... olaya çok mu yalın girdim ne. kusura bakmayın hacılar ben mustafa islamoğlu değilim edebiyat parçalayamam duygu tellerinizden saz çalamam daldım napayım yalan mı  Cheesy

ve tavaftayız... insan seli içinde...
dedim
allahım bu insanlar neden burada neden böyle dönüyorlar dertleri ne aradıkları ne...
noluyoruz dedim. (ulan bi de huşu ile dua et bişi de sorma sorgulama dedim kendime ama olmuyor yapamıyorum)
az mola hele

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2014, 12:35:55 ÖÖ 00 »

eveet nerde kalmıştık en civcivli yerinde tavafta dönüyoruz gece saat 2....
kabeyi inceliyorum
insanları inceliyorum
sağımı solumu inceliyorum (derken biri kafama vurdu ağzını açma hacı yürrü dedi) bak işte tam huşu ile düşünsel girizgah yapacam araya geyikler giriyor. tabiki kimse vurmadı dönüyoruz pervaneler...

inceliyorum gözlemliyorum yani...
haa bu arada
erkekler tavafın ilk 3 şaftında ( turunda) sağ omuzlarını açarlar ve remel yaparlar (heybetli yürürler) bu sünnettir peygamber yapmıştır. ama ben taa gitmeden 2 ay önce niyet ettim ki yapmam arkadaş ben bunu. ne kadar kararlıyım görüyonuz mu 2 ay önce yapmam diye niyet Smiley ama bi sor niye
çünkü 2 ay önce umreye niyet edince araştırdım ne nedir ne edilir. hatta bir önceki sayfaya bakınız tecrübeli üstadım ağabeyim baba sevecenliğinde babacan insan RAHMETLİ abiye sordum tellemedi kınım kınım kınıyorum onu.
ben de google hazretlerine sordum oh olsun...

neyse niye omuz açmıyorsun niye çalımlı yürümüyorsun arkadaş herşeye muhalefet herşeye itiraz illa bir marjinal duruş yakışıyor mu ? valla haklısınız ama allaha didim ki allahım böyle olmak istemiyorum ben sadece doğruya ve senin rızana ve hikmetlerine talibim. ne doğru ise göster nedenini bileyim yardırayım gideyim. sırf kılçıklık olsun insanlara gıcık vereyim diye farklı olmayayım diye dua ettim amma ben hala benim

neyse konuya dönelim sağ omzumu açmadım çalımlı da yürümedim NEDEN ?
ben de onu sordum peygamber neden bunu yapmış ? nedenini illetini bilmek önemli ezberi sevmem
mevzu şu imiş;
peygamber ve müminler hacc (aslında mekke fethimiydi yoksa) için mekkeye giderken çölden geçiyorlarlarya.
mekkeli müşrikler dedikodu yaymışlar peygamber ve müminer çölde çöl humması hastalığına yakalanmışlar hasta olmuş alayı. zayıflamışlar güçsüz düşmüşler. tabii bu laf peygambere gelmiş . peygamberde öyle mi böyle demiş ve mekkeye geldiğinde  ki müşriklerde peygamberi izliyorlar yani aynı ortamdalar . kabeyi tavaf edeceği zaman ihramının sağ omzunu açmış ve açtırmış ki pazularını müşriklere göstermiş bakın temel reis gibi pazu var koduk mu oturturuz mesajı vermiş bir de remel adında heybetli çalımlı (güncel deyimle artizzz ) yürüyüş yaparak taşşş gibi olduklarını göstermek istemiş. yani mesaj şu = yıkılmadık ayaktayız alayınızı daa ... ona göre.
mantık güzel mesaj güzel ok.

ben de sordum peki aga bugün havan kime ? bugün kabenin etrafında bi tene (o dönemdeki anlamda) müşrik yok düşman yok havanız kime ? ordakilerin hepsi müslüman hepsi kardeş kim kime çalımlı yürüyecek ?
bana göre gerek yok. şöyle var benim düşmanım türkiyede ankarada var müşriklerin peygamberi gözleri ile devirecek gibi baktıkları gibi düşmanlarımda ankarada bana öyle bakıyor (biliyom lan alayınızı) ben de onlara karşı daha bi dik remellli yürüyorum hatta saçı sakalı dağıtıyorum babamın deyimi ile ticanii geziyorum. maksat düşmana göz dağı ...

imdi diyeceğiniz ki ne ayak ne düşmanı ankarada.
 yok arkadaşlar işin benzetmesi idi ama yalan yok mübalağa var hakikat daha da çok var.
ama hasımmıydı hısımmıydı hah hasımdı ondan var . adamın tipinde meymenet yok diyecem la havla konuya dönelim

tavafta dönüyoruz gencin biri omzumu gösterdi vücut dili ile açmam gerektiğini ifade etti bende tebessüm ederek eyvallah gardaş söylediğin için teşekkür ederim ama bırak bu da böyle kalsın dedim. bu cümleyi vücut dilim ile nasıl söyldim ise anlayın artık vücut vücut değil kiril alfabesi  Cheesy

elinde şaft tesbihi olanları görünce gülmüştüm 7 yi saymak için özel tesbih yapmışlar diye
gülme komşuna gelir başına
arkadaş kaçıncı turdayım bitti mi geçtim mi 5 mi 7 mi 10 mu oldu, bi ara rakamlar kaydı. malumunuz benim hafıza da balık hafıza anında unutan cinstenim .zor gücün bela toparladım. zaten dön dön bitmiyor uzun geldi.

insanların kabeye olan ilgilerini inceledim. hele hacerül esved...!!!
kabeye yapışıyorlar mübalaga değil hakketten duvara yapıştırıyorlar kendilerini.
hele hacerül esved. zannedersin o deliğin içinden cennete geçiş tüneli var kafanı sok gir ordan cennete.
bu neyin hengamesi arkadaş bi desturun dölek durun.
youtube bulamadım faceden video veriyorum

https://www.facebook.com/photo.php?v=158565514335308

tıklayınız izleyiniz.
not : fotoğraf çekmek için alet edevatım olmadığı için resim video paylaşmıyorum o yüzden internetten konuyu destekleyici ya da sulandırıcı resim video koymaya çalışacağım. gözlerim yiter dostlar  her yeri tarıyorum ki detaylı tasvir edeyim size...

öze dönelim,
allah insanları hacc-umre için kabeye çağırmasındaki amaç neydi ?
kabe nedir hacerul esveed nedir
oraya gitme bulunma ibadet amacımız nedir neye geldik ne yapıyoruz
diye sordum kendime ve allaha...
çünkü kusura bakmayın ama hacerul esved zaten putlaştırılmış ama
kabe bile putsallaştırılıyor gibime geliyor.

kabe nedir ?  dümdüz kare duvardan bir oda-ev amacı nedir faydası nedir ?
insanlar tamam allahın evine ziyarete geliyor ama evin sahibini bırakıp evin taşına duvarına mı sürtünmeye başlıyorlar ?
sanki allah beni ankarada duymayacak ya da az duyacak ya da ilgilenmeyecekmiş gibi beytin oldğu yerde hele dualar kabul olur iddiası ve günahların sıfırlanması ..vb vaadleri kim kimin adına veriyor merak ediyorum ?

ve izdiham...
üstteki videoyu izleyiniz lütfen sonra burdan devam;
o izdiham nedir yaa ? hacerul esvede ulaşmak dokunmak için 40 tane insanı tepelemek çiğnemek ittirmek kaktırmak nedir ?
hele ki o tavaf kalabalığı kadın erkek karışık. ben çekiniyorum kadınlara dokunacağım diye amma maşallah kadınlar çekinmiyor ben mi edeb kavramını abarttım onlar mı bu kavramı gömeli çok oldu ?

ben önümdekini rahatsız etmeyeyim dokunmayayım hele bayan ise yaklaşmayayım diye hassas davrandıkça arkamdaki insan seli beni kaktırıyor ittiriyor istemesemde o sel beni de çer çöp gibi sürüklüyor... (zaten kalabalığı sevmeyen bir insanım kalabalıklardan kaçarım allah için daldık insan seline ama o insan seli de insan olsun lütfen)

neyse selin içinde çer çöp gibi bir sağa bir sola savruluyorum. daha önce uyarıldığım için birileri ile ortak dönmüyorum. yalnızım ki zaten birini takip etmek birlikte yürümek imkansıza yakın... her dönüşümde farklı milleten insanlara dahil oldum.
dünyanın her yöresinden (batıyı yok diyecek kadar sayabilirsiniz)

ve o millet öbeklerini izledim.napayım baktım kabe taş duvar bari insanlara bakayım dedim ( ki huyumdur insanları izlemeyi severim hareketleri tavırları yüz ifadeleri nasıl tepki verdikleri ilgi alanımdır) ....

insan seli..........

ne demiştik insan seli akıyor sen de o selde bir damlasın iradeli iradesi akıyorsun dönüyorsun...
haa bu arada diyeyim bazı grupların amigosu var bagırıyor grubuna dua ettiriyor. eğer türk olsa yani dilini bilsem git stadyumda amigoluk yap ne böğürüyon milleti bağırttırıyorsun diyecem ama (o kadar uzun boylu ) dil yok. senin dilin uzun diyeninizi görüyorum. arkadaşım o mecazi uzunluk; karıştırma onu  Cheesy

ilerde patlatacağım bombanın ipucunu vereyim; insanlar ilgimi çekti...
insanlar.... her milletten insanlar....

ve tavaf bitti say için safa merveye yollandım. kendi grubumdan zinciri kırmıştım zaten artık yalnızım.
bir de tez canlıyım önden hızlıca gidiyorum... (bana mabadı agır diyenler utansın)

bilmiyorum neresidir ama tabelayı gördüm safa yazıyor start yazıyor cart curt yazıyor insanlar akıyor zaten...
ha o arada ibrahim makamı arkasında 2 nikat (rekatın dedemcesi) tavaf namazı kılınıyor ama boş bulduğun yerde kıl denk getirmen zor...

safa merve dediğiniz uzunnnn ve kavisli bir koridor düşünün.
istanbul ankara arası otoban genişliğinde gidiş geliş olarak ortadan ayrılmış ortada da tekerlekli sandalye ile yaşlı ve hastalar için daha ufakça koridor onlar ordan tekerlerk ve görevli ittiricileri ile yardır babam koşuyorlar...
ve orta koridor kenarlarında zemzem çeşmeleri var insanlar yürürken durup su içiyorlar...

bayır aşağı hafif inen bir rampa ortasında yeşil ışıklı bölümde hacer anne koşmuş o yüzden erkekler koşuyormuş ama kadınlar koşmazmış. bak şimdi benim beyin çarkları dönüyor ve yine soruyor iyi de aga hacer anne koştu ise kadınlar koşsun biz erkekler neden koşuyoruz ? hem o niye koşmuş biz niye koşuyoruz Huh?

neyse ben koşmadım usul usul ortamı ve insanları inceliyerek yürüyorum (dua da ediyoruz o kadar da robot değilik ha belirteyimde sen ne odun insansın diyenleriniz çıkar kesin)

rampa indikten sonra çıkılıyor ve merveye geliyoruz u dönüşü ve devam safaya gidiyoruz. toplam 7 tur. ve en başından (tavaf) en sonuna yalın ayak. seviyorum yalın ayak yürümeyi şap şap (annem çok kızar şap şap yere basma diye.anam ayğım yanıyor betona basayım ki ateşi sönsün cos etsin derim)

ve yine soruyorum
allahım bu insanlar neden yürüyor burada
hacer ana su aradı gitti gitti geldi
biz neyi kimi arıyoruz neyin arayışındayız...
amaç ne hedef ne . semboller ne anlamlar ne...

ve insanları izliyorum...
insanları izledikçe taş kesilmiş kalbim çatlamaya hamurlaşmaya başlıyor...
ya yumuşuyorum ya sorularıma cevap buluyorum...

bombaya az kaldı. ufak ufak mı girsem yoksa pat diye mi söylesem. pat diye söylemeyi severim ama ufak ipuçları verdik.
an be an anlattığım için vermem lazım gizli saklı yok anlık yaşanmışlıklar ve gözlemleri aktarıyorum...
bomba dedim diye şok şok şok flaş flaş flaş girizgahında büyük birşey söylemeyeceğim panik yok. tanıyorsunuz beni artık max yine ne kılçıklık yapacak diye tellemiyorsunuz...

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2014, 01:15:43 ÖÖ 01 »

nerdeyiz safa merve git gel . say bak yine karıştıracan dedim kendime. allahtan git gel olduğu için kaç gittim kaç geldim
sayması kolay...

insanlar arada zemzemden içiyor. sanırım benim de ağzım kuruyor...
diyorum içmeyeceğim. hacer anne nasıl burada susuz kaldı yanarak su aradı ise ben de yanayım ki öyle hakk edeyim zemzemi... son dönüşlerimde grup arkadaşlarımla karşılaşıyorum (grup arkadaşlarım dediğim kendi sülalem. kuzenler falan)
napıyorunuz dedim daha yeni başlayacaklarmış diğerlerini bekliyorlarmış.  ohoo diyorum vitesi arttırıp gaza basıyorum yürümeye devam. say'ı bitirdiğimde onlara  takılıyorum bitti ama sizinle yürümeye devam edeyim diyorum yarenlik edeyim

ortalarda su molası veriyoruz zemzem içiyoruz. ve orada görevimi buluyorum. plastik bardakların bardaklıktan çıkarılması zor insanlar çekiştiriyor da çekiştiriyor fazla zorlarsan plastık bardak kırılıyorr ...hele elinde çocuk olan çanta olan tek elle musluğu açamaz bardağı tutamaz. bir de kalabalık...
ben zaten bitmişim okeye dönüyorum (pardon say bitmiş arkadaşları bekliyorum)
vee başladım pıt pıt pardakları çıkarıyorum hızlıca doduruyorum ve su almaya gelene dayıyorum bardağı. ilk başta afallıyorlar ama hiç uğraşmadan zemzem bardakta ellerine gelince yüzlerindeki tebessüm bana kabe kadar değerli geliyor.
bir adım daha ilerletiyorum. orta koridor tekerlekli sandalyeliler için demiştikya. ordan geçenler çeşmelerin sırtından geçtikleri ve ara kapalı olduğu için su alamıyorlar. bardaklara su doldurup aradan ordan yürüyen insnlara uzatıyorum.
bakıyorlar noluyor diye zemzem diyorum ilk şaşkınlığı atlatan teşekkür tebessümü ile alıp devam ediyorlar...
ben bu işi seviyorum. insana hizmet. fetullahın dalavere hizmeti değil. hacılara su taşıma olarak tanımlanan ve önem atfedilen güzel bir hizmet. tamam abartmayalım altı üstü bir bardak su ve kutsal yanı yok.

ama benim için insana hizmet kutsaldır. üstümde ihram olmasa otomatiğe bağlayacağım ama ihram lavaboya değiyor ben rahatsız oluyorum hem açılmasın frikik vermeyelim diye fazla hareket edemiyorum. Huh?
elimden geldiğince su dağıtıyorum onun zevki mutluluğu en güzel ibadet oluyor bana....
diyorum ben hergün geleyim insanlara su dağıtayım. deli gibi dönene kadar kabe etrafında...
kuzenin biri gördü de sen ne yapıyorsun hadi gidiyoruz diye koluna taktı çekti götürdü yoksa çakılı kalırdım orada ...

tavaf bitti say bitti otele döndük saçtan ufak ufak kestik ve ihramdan çıktık yasaklar bitti
yasak bitti diye vur patlasın çal oynasın mekke gece hayatlarına aktık.... Clap diye istedim ama hiç kafa dengi yok ki alayı kabeci bunların...  Cheesy

tabii saat oldu 3-4 sabah namazına ne kaldı yatılır mı abdest al doğru kabeye....
bir de ilk günün heyecanıya, kimsenin yatmaya niyeti yok (biz yeniyiz galiba)  Cheesy

sabah namazı için en üst kata çıkıyoruz havadar ferah kabeye bakıyorsunuz
ama arkanıza bir dönüyorsunuz o da ne zemzem tower (bişi demiyorum. zira az sonra bu konuyu açacam ve kusura bakmayın kabenin ortasından sövecem. muhterem duaekseni kabeye girerken o duaların kabul olduğu yerde dilimi düzelt diye dua etmemi tavsiye ettin. valla kusura bakma bazıları küfürü hakk ediyor. küfüre günah diyenler utansın. zaten millet kabeye günahlarından arınmaya geliyor ben ise günahımı artırıp dönecem. ama nasreddin hoca demişya; iyi de agalar hırsızın hiç mi suçu yok) valla kapak gibi cevap...

sabah ezanı okundu. namaz kılındı gözlemler tam gaz...
misal bana göre kabe müezzininin ve imamının sesinde öyle ahım şahım güzellik yok.
ama hoparlör tesisatı muaazzzam. tesisat o kadar güzel kalite döşenmiş ki kargaya gak dedirtseniz örovizonda birinci olur.
yani keramet hoparlör sisteminde. gökyüzünde boşluukta yankılanırmı bir ses berrak berrak yaaaa...
tipik türk tepkisi ; ne diyoruz: gavur yapmış aaabiii

namaz bitti cenaze namazı = hergün öleni gördüm de her vakitte öleni görmedimdi. her vakit namazı arkasına cenaze namazı. kabe duvarına yapışacak sinekler için tüyo : cenaze namazı kılınırken kabeye yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşın çünkü namaz bitince zinciri  kıran tavafa dalıyor giremezsiniz...

sabah namazı da bitti ehh hadi gidek uyuyalım gari otele git yat demeye saat sabah 8 civarı. ama bende dert başka
acil internete girmem lazım. benim için su hava gibi ihtiyaç. otelin prizleri değişik 3 lü türk usulü değil olmuyor.
olan yer var akımı sorunlu notebook şarj bitiyor olmuyor beni delirtiyor.

o yüzden 1 gün gecikmeli yazıyorum sizlere (bugün ikinci gün gece)

otele geldik kahvaltı ve uyku modu.
bu araya ek yapayım; otellere ücretsiz otel servisleri ile gidiliyor.parayı bastırırsan otelinden kabeyi bile izlersin o ayrı.neyse  ama kabeden namazdan çıkan cemaati düşünürseniz o serviscik minibüslerine binmek isteyen insan popülasyonunu tahayyül edebilirsiniz...
bakmayın burada lan lun dan dun konuştuğuma kibarımdır pek (gülmeyin hakket)  Cool
servis geliyor şu bayandır diyorum buyur ediyorum bu yaşlıdır diyorum yer veriyorum
bunlarda kabeye gelmiş mümin kardeşler diyorum iltifaten birkaçına buyur diyorum
lan delirtmeyin adamı 4 adet servis gitti ben hıyar gibi bekliyorum.
ne yani efendi kibaar olmayayımmı. hiç sevmem insanları iten kakan öne geçmeye çalışan tipleri
öyle olmayınca böyle oluyor. mekan da bir güzel bir güzel
mekkenin imar işleri ile uğraşan belediyemidir kral mıdır onların yedi sülalesinin kulaklarını çınlatıyorum.
düzensiz pis dağınık kimin nerde durduğu belli olmayan yol kenarı yerde insan yığınları çakallaşmış dolmuş şoförlerini takip ediyor ki oteline gide. ulan dürziler şuraya güzel güzel duraklar yapın grup grup ayırın isimlerini yazın insanları sıraya girmeyi öğretin temiz ve düzgün iş yapın. sözün özü ulan müslümanlar bi işinizde avrupalılardan iyi olsun. ne olur...
melih gökçek i salın mekkeye ihya eder ihyaa. melih i sevmeyenler utansın.  Cheesy

bir ek daha yapayım. bir genç bayan ve iki kızı yanlışlıkla bizim otele gelmiş kendi otelleri arkalarda biryerde imiş ama
adını tam bilmiyorlar yolunu bilmiyorlar sabah saat 4-5 civarı bizim bulunduğumuz gruptan yardım istediler. (türkler)
ben sizinle arka sokağa eşlik edeyim birlikte gidelim bakın oradamı oteliniz. korkuyorlar haklı olarak karanlık ara sokaklaar.
kadın kızları ve ben düştük karanlık dar dolambaçlı arka sokaklara (arka sokaklar dizisi başlıyo. illet olurum o diziye. dikkat edin kameramanları sürekli gereksiz zoom yapar ve göz yorar.sadistmi ne) konu neydi:
birlikte gittik evet orası imiş dönüyoruz yolun kenarında karanlıklar içinde bir genç oturuyor.
koşeyi döndük bi araba geliyor bayanları görünce camı açtılar 3-4 genç it kopuk camdan sarkacaklar öne çıktım remel yaptım  Cheesy hiç güleceğim yoktu nerden aklıma geldi neyse ürküttüm itleri gittiler.
yani diyesim o ki aman diyeyim bayanlar yalnız takılmayın hele ara arka sokaklar tekin değil. ne demiş şarkıda : arka sokaklarda neler oluyorrrrr....

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2014, 01:23:10 ÖÖ 01 »

2. gün

ögle namazına hadi kabeye dediler
siz gidin biz sonra geliriz dedik savdık... ögle sonra önce zemzem tower gittik ardından kabe ikindi namazı kıldık ve
akşam namazı için yine en üst kat en öne konuşlandık erkenden yoksa giremeyiz.

bir bardak zemzem aldım fondip yapıyorum (alışkanlık işte, uçaktada hostes ne içersiniz dedi buzu görünce alışkanlık viski dedim kızcağız kilitlendi) tamam şaka yapmayyım ama yalan yok yaşadıklarımı anlatıyorum viskiyi bile  Cheesy

sol elimle zemzem yudumluyorum ayaktayım. tam zındığım, hem ayakta hem sol el hem kıbleye dönmeden  Lips Sealed
beyefendi bir adam arkadaş kişi (sıfata bak) geldi bişi dedi elimi gösterdi. tahmin ettim no left yes right dedim yes dedi
çaktım ben köfteyi. türk olsan hastır derdim ama yabancısın kardeşsin kırarmıyım seni köfte dedim vücut dilimle (kıvırıyormuyum neyim bu nasıl vücut dili)

yes yes dedi. nirelisin gadasını aldığım dedi hiç sevmemya napak mecbur türküm dedim (ben niye türkleri sevmiyorum arkadaş yaaa)

sen nirelisin didim (aksan aynen böyle kayseri aksanı) ne olacak ingilizce konuşuyorz tamam itiraf edeyim tarzanca
parçalıyoruz dili yani  pakistanlıyım dedim. o arada ben türküm deyince tayyip dedi .....

yok yok sövmedim zira karambole geldi. laf araya kaynadı. sözün özü bu sefer uyarıyı dikkate aldım o da sırf onu kırmamak için sağ elime aldım kabeye doğru kadeh kaldırdım  Azn  demiyorum tabiki içtik gittik.
ingilizce biliyormusun dedi ufak ufak dedim gülüştük gittik. kıssadan hisse yolunuz düşerse kabeye güllü yasin kitabı okumayı bırakın da iki dil den accık accık öğrenin tavsiye. arapça ingilizce bilin ki konuşun. iletişim şart.

ne demiştik
akşam namazı için yine en üst kat en öne konuşlandık erkenden yoksa giremeyiz. beklemedeyiz
oturdum izliyorum....

karşıma bakıyorum kabe insanlar pervane
arkama dönüyorum zemzem tower
kabenin karşı tarafı vinç denizi...
sert girecem bi ara verin gece bir oldu yatsı kılmadım . mola...

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2014, 03:12:00 ÖÖ 03 »

sıfır noktasından başlayalım;

beytullah
allahın evi, sembol dedikya. hepsi birer sembol

2 bakara 158
(O halde) unutmayın, Safa ve Merve, Allah tarafından konulmuş sembollerdendir; böylece hac veya umre için Mabede gelen birinin bu ikisi arasında gidip gelmesinde bir mahzur yoktur. Zira, eğer kişi, yapılması gerekenden daha çok iyilik yaparsa bilsin ki Allah, şükre bol karşılık verendir, her şeyi bilendir.

ama allahın evi denilerek yüceltilmiş bir sembol. ne haddini aşırt putlaştır ne yer taşlaştır. hürmet et geç...

hacerul esved

tavaf başlama işaret taşı. bir taş nasıl böyle kutsanır. lat menat uzza ile hacerül esved arasında ne fark vardır ? yeni latımız uzzamız menatımız...

ömer

saçının her teline rahmet olsun peygamber taklitçisi değil tahkikçisi işin hikmetini bilen kişi ne demişti on numara söz :

Alıntı

Hz. Ömer kendi hilafeti döneminde bir gün Kâbe'yi tavaf ederken Hacer'ul Esved'i öptükten sonra O'na dikkatle bakarak:
"Senin taş olduğunu, senden fayda ve zarar gelmeyeceğini biliyorum. Allah'a yemin ederim ki Hz. Muhammed (s.a.v)'in seni öptüğünü ve sana saygı gösterdiğini görmeseydim, sana saygı gösterip seni öpmezdim" demişti.

ömer kalksın gelsin bilin ki yapacağı ilk iş hacerul esvedi söküp atmak olacaktır. taşa hürmet başka şeydir ama fetişleştirmek hele o taşa dokunmak için 40 mümin kardeşini tepelemek ezmek eziyet vermek bambaşka birşeydir.
ve bu iş bizden değildir. kanaatim odur ki o taşın bir an önce yok edilmesi gerekmektedir.

beytullah bölgesi
arkadaşım burası allahın evinin olduğu yer buraya dünyanın her yanından insan akıyor. kıssadır kıssaları sevmem ama kendi kuralımı çiğneyip istisnai haller oluyor ;

allah ibrahim atamız ve ismaile beytullahı yap dediğinde yapıp bitirince
hacc 27
"İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler."
diyor.

Sahabe-i kiramın önde gelen alimlerinden biri olan Abdullah İbn Abbas (r.a.)’tan gelen bir rivayete göre Hz. İbrahim (a.s.) Beytullah’ın binasını bitirince, Cenab-ı Hak ona:

“- İnsanlar içinde haccı ilân et, onları hacca çağır”, buyurdu. Hz. İbrahim:

“- Yâ Rabbî, benim sesim nereye ulaşır?” dedi. Cenab-ı Hak:

“- Sen ilân et, insanları çağır, sesini ulaştırmak bana aittir” buyurdu.

Hz. İbrahim Halilullah da Ebû Kubeys dağının üzerine çıktı ve:

“- Ey insanlar?. Allah sizi cennetle mükafatlandırmak ve cehennemden korumak için bu Beyti haccetmenizi emretti, gelip haccediniz” diye insanları hacca çağırdı.

ve bu çağrıya tüm dünya lebbeyk sesleri ile binlerce yıldır cevap verip akmaktadır.
pekiyi bu arap akıllılar neden beytullaha hürmet adı altında çakallık etmektedirler...
etrafına demirden bir halka geçirmişsiniz sanki boğazına demir tasma takmışsınız
etrafına çin seddi gibi duvar örmüşsünüz ki ne görünsün ne ulaşılsın. o çin seddini osmanlı mı yapmış araplar mı ?
her sene genişletme çalışmaları yapıyorlar. ula fındık beyinliler anlayın işte buraya insan akacak. gelmeyecek akacak.
bu işi maximum sınırlarda yap. beytullahı ortaya çıkar etrafını çoook geniş alan yap.

inanın gelin bir bakın beytullahın ihtişamı ile kalpler titrer lafları hikaye
beytullah esir edilmiş. bıngıldak beyinli araplar hizmet ediyoruz ayağına mundar etmişler.
üst kata çıkıyoorum kabe etrafını dairesel düşünün , dairenin yarısında benim sayabildiğim 40 adet civarı fazlası var eksiği yok DEVVV vinçler var. zannersin her biri bir canavar eli kapıp götürecek beyti. sarmış etrafını.

zaten demir tasma(köprü) ve çin seddi duvar boğğuyor karşında da DEVASA vinçlar saf tutmuş kabeyi boğmuş.
bari bu taraftan hava alsın diğer yarıda ne var diyeceksin...

gelin gelin diyecem ben diyecem la havleyi bozdum

ahanda bu var.

namı meşhur zemzem tower.

resimdeki absürdlüğü gördünüz mü. göremedi iseniz boşverin yazdıklarımı. gördü iseniz gördükleriniz burada gerçeğinin yanında fosss fısssss.

insan değil bunu yapan zihniyet tamamen şeytanın uşakları onun bunun evlatlar tövbe allahım ama hakk ettiler...
öyle bir yapı yapmışlar öyle bir yapı yapmışlar görenler hayretler içinde. tabii bizim insanımız ihtişamından yarılıyor oraya ayrı gelecem.

kusura bakmayın benim okumam şöyledir
ağırdır hafiftir ama o binayı oraya öyle diken yaratıktan başka zihniyet sadır olmaz.
yani adam pardon mahluk zemzeem tower e oraya dikerek diyor ki

sen koskoca allahsın gücün yete yete güççücük kutu gibi bir oda yapmaya mı yetti. dümdüz basit ve küçük bir ev.allahın evi.

gör bak ev nasıl yapılır ihtişam öyle olmaz böyle olur insanlara öyle baş döndürülmez böyle döndürülür...vs...vs

diye bir bina dikmiş hürmetsizlik etmemiş yaratık artığı zihniyet resmen allaha meydan okumuş. hatta ezmeye kalkmış
ulan (küfür yazarsam yönetim editlesin) ... senin ne haddine allahın evinin dibine, uzak değil dibi dibi
dibine o devasa yapıyı dikersin. senin derdin ne beytullahı ezmek mi
yoksa o kulenin tepesindeki dairene oturup balkonda çay eşliğinde kabe manzarası izlemek mi
tepesine de saat koymuş kılıf uyduracak. ulan o kılıfı baban takaydı da sen olmayaydın bunu yapmayaydın...

sözün özü o zemzem towers denilen garabet yapı müslümanların kalbi olan kabeye saplanmış bir hançer değil baltadır.

tebbet suresi niye gelmiş. merak ederdim. allah bir insanı isim(yada sıfat ) zikrederek neden bin yıllarca lanet ettiriyor diye.
hele allahın bir insana kafayı takması lanet etmesi nedendir derdim. sağolsun celalettin vatandaş abimiz peygamberin siyeri kitabında olayı anlatmış öğrendik hikmetini. kabaca şöyle;

peygamberimiz tüm akrabalarını toplar ve sorar : "şu dağın arkasında düşman var desem inanırmısınız ?"
 - "evet senden yalan hiç çıkmadı sen diyorsan inanırız. "
   bunu duyan peygamberimiz onları islama davet eder. bu sefer tereddüt yaşarlar hatta ebu leheb bunun için mi çağırdın bizleri diye hakaretler eder taş atar. peygamber cehennem azabından ve hiçbir ücretin kurtaramayacağından bahseder.
ebu lehebde ben çok zenginim eğer onun dediği cehenneme gidecek olursak hepimizin ücretini ödeyecek kadar servetim var öder kurtarırım sizleri der.

işte bu meydan okuması sonucu tebbet suresi gelir. aynı ebu lehebler kabenin etrafında dolaşmakta ve müslümanları zehirlemektedir.
diğer tarafta da kral misafirhanesi diğer tarafta kral malikanesi sarmış.
amaç ne kabeyi rahat koltuklarında oturup izleyecekler huşu içinde
sövme diyorsunuzda ama (ağladığım belli olmuyor dimi yazarken bile gerildim patladı patlayacam)

ulan kıç kafalı yaratıklar. kafası içinde beyin yerine bok taşıyan mahlukatlar.
sen kabenin dibinde o devasa malikanelerde keyif içinde koltuğuna kurul
hemen o kulelerin dibinde yerlerde uzak doğudan gelmiş mümin kardeşlerimiz yerlerde betonda yatsın
bu mu insanlık bu mu müslümanlık. hadi ortalama otelleri geçtim. herkes betonda yatsın demiyorum.
ama beytullahın dibinde  allaha allahın evine misafir olarak gelmiş ve belki otele bile gidemeyen betonda kıyıda köşede yatan müminler ve kabeyi gölgesi altında ezmeye kalkan binalardan kabeye bakanlar mümin kardeşlermidir ?

gelecem gelecem az kaldı kardeşlere de gelecem insanlara da gelecem ama yüreğim dayanmıyor dün akşam namazında koptu sazımın teli........... Cry Cry

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2014, 04:21:12 ÖÖ 04 »

zemzem tower fiziki olarak beyte olan meydan okuması insanların gözünde ve gönlünde yer etmiş ki hedefine ulaşmış görünüyor. zira;

insanın dibinde iken kafasını kaldırıp baktığında takkesini düşürecek kadar yüksek olan yapı gönüllerdeki kabeyi de tahtından düşürmeye başlamış. kabe tavaf alanı üst katlar. insanlar üst kattan beyti ve tavaf edenleri izlemek için çıkıyor temaşa ediyorlar (osmanlıca kelime kullandım hava olsun dimi hep küfür yok)

zaten herkesin elinde akıllı telefon (samsun ağırlıkta iphone yok gibi icelediğim şeye bak arkadaş)
herkes bir resim çekme derdinde bir beyte dönüyorlar resmini videosunu çekkiyorlar
bir zemzem towere dönüyorlar resmini videosunu çekiyorlar.
bir onun önünde poz veriyorlar bir bunun önünde poz veriyorlar.
bir kabeyi haşyet içerisinde temaşa ediyorlar dönüyorlar
bir de zem zem towere  ihtişamı karşısında etkilenerek izliyor ve inceliyorlar.
bir kabeyi tavaf ediyorlar bir zemzem towere

al sana ikilem
diyorduya fasulye
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zWACKfhV2JE" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=zWACKfhV2JE</a>

ha bu arada poz vermek demişken zaten poz vermem vereni de sevmem
ama kabenin etrafında tikky selin gibi kırıtarak ve süslü olaraktan poz vermeyin (özellikle) bayanlar...!!!
hoş ve etik olmuyor. tam tersi de var. burkalılar...
insanların tercihlerine saygı duyuyorum eyvallah da kardeş sen o simsiyah örtünün arkasından ne görüyorsun nasıl görüyorsun.
kadınların tek deliği yok hava alsın görsün. kimisinin ki tülümsü az buçuk görür ama bazılarının bezi de kalın ben içeriyi göremiyorum o dışarıyı nasıl görüyor ( sen nerelere bakıyon hoop demeyin gözlemciyim ben. sosyolojik analiz yapıyorum diyen zekeriye beyaz üstadımdan öğrendim. yok be şaka tövbe şakası bile hoş olmadı)

hayır daha da merakım evin erkeği olan beyefendi karısını nerden tanıyor. burkalı bir sürü kadın var hepsi aynı. ambalajlanmış gibi duruyor. içinde kim var ne var belli değil birini kendi hanımı zannedip tutup eve götürecek
eve gidince bi açacak süpriiizz hale jale lale ne çıkarsa kısmetine... yatmadı yani aklıma.
bununla ilgili komik bir resim vardı face de paylaşıyorlardı. adamın biri foto çekiyor 4-5 tane burkalı kadın da poz vermiş resim çektiriyorlar. ironik bir resimde buraya koymam lazım ama bulamadım google hazretleri bulamadı...

beytten başlayarak çevresini analiz ettik son olarak mekke
şehirlerin anası mı derler ( diyordum ki ayetmiş. eee okumazsan kitabı bilmezsin laklak çenebaz max efendi)  Afro

42 şura 7

Şehirlerin anası (olan Mekke'de) ve onun çevresinde bulunanları uyarman ve asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları korkutman için, sana böyle Arapça bir Kur'an vahyettik. (İnsanların) bir bölümü cennette, bir bölümü de çılgın alevli cehennemdedir.

şehirlerin anası olan mekke bana göre şehirlerin yetimi olmuş.
harem-haram kavramını yanlış anlamışlar ve hatta işlerine geldiği gibi yontmuşlar.
daha çok gezmedim görmedim. otel kabe arasında git gel yaptım. (ben yeniyim abiler 2 günlüğüm)
ama görünen şu mekke pis düzensiz dağınık sahipsiz atıl. sadece gelen hacılardan nasıl daha iyi para söğüşleriz derdinde.
aynen bizim sultanahmet esnafı ve taksicileri gibiler. turist avcıları.
bari hizmet yapın. tamam beytin içi etrafı 24 saat kesintisiz bakımlı (yinede eksiklik var)
ama şehrin uzakları değil beyte 1000 metre mesafe hatta beytin dibi servis durakları....gibi yerler...

arkadaşım petrol sizde para sizde maddi sıkıntı yok.
beytullahın etrafını dümdüz edin. dağ taş yıkın geçin 500 metre bin metre dümdüz geniş bir alan yapın tavaf ve ibadet alanı.geniiişş ve temiz olarak beyt bir ortaya çıksın.göstersin ihtişamını. bakın istanbulun silüetini bozuyor die istanbuldaki dev gökdelenleri yıkma kararı alıyorlar. istanbul daha mı değerli beytullahtan ?

sonra bir düzen içinde sosyal alanlar ihtiyaç odaklı tesisler ve sonra ne lüks ne kötü ortalama oteller.
yap bunları ama düzenli ama tek seferde. her sene genişletme çalışması yapma .
vay mekkenin dağı taşı yıkılırmı düzlenirmi haram bölge demeyin vallaah o otelleri zemzem toweri yapmak için beytin etrafının anasını bellemişler...

ırkçılık yapmak istemem (zaten kendi ırkımı hiç sevmem)
ama bu araplarda akıl kıt gibi. allah peygamber vermiş beyt vermiş petrol vermiş ne varsa onlara vermiş ama bir akıl vermemiş o yüzden burunları kob dan çıkmıyor...

hiç mi iyi birşey yok ne muhalefet adamsın diyorsanız hakkınız var doğru dediniz.
dedim ama
allahım kıl kılçık olmak istemiyorum farklı olmak diye bir derdim yok zaten göze batmayı insanların bakmasını sevmem.
ama sormadan sorgulamadan içselleştirmeden de benimseyemiyorum mekanizme ters işliyor.
kimseye anlatamıyorum tek dert küpüm burası var gelip gelip buraya döküyorum içimi.

ama güzel şeyleri en sona sakladım. güzellikleri...
zaten daha 2. gün bitti şu an 3. gün sabah saat 4 ( 5-6 saattir sizlere bunu yazmak için gece vakti yatmadım oturdum yazıyorum okumazsanız dallılım ha)

aaaa dalılılım

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gEJp6dfVp6U" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=gEJp6dfVp6U</a>

kutbay
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2014, 12:35:48 ÖÖ 00 »

Bizlere dua edersen sevinirim.
Ayrica anlatimlarinin devamini da bekliyorum...
Allah niyetlerini ve dualarini kabul etsin...

Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2014, 02:32:11 ÖÖ 02 »

inşallah dua edeceğim abi.
son bir yazacağım mesajım vardı ama gazım bitti. bir çalkalayayım kendimi çıkarsa yazarım.bundan sonrasi rutin ama medineye vardığımda yine olumsuz görüp olumsuz şeyler yazabilirim.
neyse güzel bakalım güzel görelim diyecemde kimi kandırıyorum...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2014, 02:30:14 ÖS 14 »

4. gün pazartesi
(diyeceksiniz ki ilk günü anlat anlat bitiremedin 2.3 günde tık yok. eee gazımızı aldık ilk gün coşkusu geçti Smiley )

turistik gezi organizasyonları

turistlik bana göre değil hele gezelim görelim işleri de ilgimi çekmez.
ama sabahın 7 sinde hadi geziye diye yataktan cebr ile kaldırıldım.
zorla dayak kötek yataktan kaldırılarak gezdiren turizm organizasyonuna da tebrik koyuyorum.
eee emminin oğlu ile takılırsan olacağı bu.
neyse kahvaltı bile yapmadan apar topar attık sokağa ...

bu sefer mihmandarımız (nasıl kelime ama  Wink ) kaliteli adam.  yani öncekilere göre 3-5 gömlek üstün. işin kabuğuna değil özüne bakın diyenlerden. ismini de vereyim şaban karasakal (akrabamız olur)

http://ilahiyat.ibu.edu.tr/index.php/tr/2012-08-14-10-40-13/akademik-kadro/itemlist/user/485-yrddo%C3%A7dr%C5%9Fabankarasakal

reklamı geçelim

ilk hedef sevr mağarası

peygamberin hicret esnasında saklandığı mağara. pek popüler değil sanırım çıplak yalın sade...

sırada arafat

geniişşş dümdüzzz bir alan. sanki melih gökçek in ankarada yaptığı parklara benziyor. kıraç ama ağaçlandırılmış. melihinkiler daha kalite. ama düşününce 10 milyon insanın orada buluştuğunu... böyle bir organizasyon ve hizmet kolay değil. allah araplara kolaylık versin. (ne oldu araplara hakk vermeye mi başladın dün sövüyordun) demeyin. kaç yüz yıl geçti artık işin profesyoneli olmaları lazım her yer hala inşaat hala inşaat.

neyse; arafat
geniş düzlükler içinde taş kaya yığıntısından oluşan tepe-cik. yani ahım şahım büyük değil.
 rivayette adem  baba ile havva ana nın buluşma noktası (romantik mekan yani) 

trekking tırmanma sevenler için çok güzel. profesyonel gözü kapalı çıkar amatör için tam idman yeri seke seke çık çık in.;
insanlar merdivenimsi aralıklardan çıkarken ben keçi gibi sekerek taş kaya üstlerinde vardım bile tepeye.
herkes (müslim turist) orada. zaten küçük tepe gelmiş 3-5 tane tesbihçi bilezikçi tezgah açmış dar yeri iyice darlandırmış.
bana hemen daral gelir. zabıta görevi gören ama tipi de kılık kıyafeti de berduş gibi olan abi ayakları dile depti tespihlere kovdu aşağı seyyyarları. evet haklı , da abicim kibar olsak. depe depe yallah noluyor...

bir de arafat taşlığını çeviren duvarda bir delik var yatay insan girecek kadar. çer çöp pislik (müslümanlar temizya gelecem onada) nerde kaldık delik dedik.
pislik demek ilgi alanım demek (hijyene alerjim var)  Cheesy
usulca sokuldum baktım ( niye derseniz grubu coşkuya verecek hocanın anlattıkları ilgimi çekmiyor sağı solu inceliyorum)

delikte mektup zarfları var temiz ve 3 adet zımbalı...!!!  (gel de max merak etme)
aldım bir zarfı hiçbirşey yazmıyor ama açılmasın diye 3 zımba çakılmış. 2-3 tane öyle zarf var.
elime aldım arasından göz attım bilin bakalım hangi dilde yazılmış ? =
bildiniz , türkçe
yurdum insanı sanırım allaha mektup yazmış. hatta karıştırdım (çöplüğü karıştırıyorum ne güzel Hayret  )
araya ek koyayım orası çöplük değil duvardaki deliği çöplüğe çevirmişler dilekler çöpler harman olmuş...
arkası yazılmış resimler var, vesikalık...
artık aldı beni bir merak.
duvarlarda kayalarda yazılar var zaten. inceliyorum.
dayanamaadım (şeytan dürtüyor yine) zarfın zımbalarını açıyorum.
kuzenler ayıptır açma dediler ama cevap yazarız belki cevap bekler didim.
benim korkum iş eş ev arabaa gibi dünyalık istemesi korkumdu ama yine iyiydi allahtan hayır dilemiş.
biz de duasına amin dedik kapattık koyduk. resim koyanları anlamadım neden resimlerini koyuyorlar. bazıları sadece isim yazıyor bazıları uzun bişi yazıyor ama yabancı garip bir dil anlamıyorum. türkçe olsa yine okunmaz el yazısı iyi değil
kuzen resimlerini çekti olsa da paylaşsam ama  Sad bende yazıp duvarlara sokuşturacam allahım bi akıllı telefonum yok herkeş resim çekiyor video çekiyor watsapp diye bi icat var ücretsiz konuşuyor ben iyice mala bağladım teknoloji sever max kör cahil max oldum. ama iyi yanından bakın resim çekebilyor olsam sizi resimlere boğardım günde en az 100 resim çekerdim burada)

konuya dönelim biz orada iken iki doğlu müslüman kardeşimiz geldi biri taş aldı kayaya sürtmeye başladı (sanırım ilk yazıyı icat etmeye çalışıyor ama haberi yok duvarlar orhun abideleri gibi zaten) onu da takip ettim...
ve sanırım niyetleri anladım...

oraya gelen müsli-turistler allaha bir mesaj gönderiyorlar. " allahım bizde arafata geldik bizi de burada bulunanlardan say bizi unutma" anlamında isimlerini yazıyorlar taşa kayaya. yada kağıda resme yazıp koyuyorlar. ama resim niye onu anlamadım. allah seni isminden çıkaramayacak mı ? hımmm kimlerden olur bu rackumari ( prenses demekmiş hintçede) çıkarmadım demiyecektir ama öyle yapılmış...

ve bir başarı hikayesi (allah allah biz müslümanlardan beklenmeyecek şey neyi başarmışız dimi)  Roll Eyes
10 milyon insanın sığdığı arafat alanında şu anda 100-200 turist insan var veee
biz yine başarmışız ortalığa pislemeye. yaa arkadaş sünnetmidir vacipmidir merak ediyorum elinizdeki çöpleri yere atmaktan zevk mi alıyorsunuz. bu müslümanlar neden pis ? 100 kişi o pisliği çıkarıyor ise 10 milyon insan oradan geçtiğindeki hali görmek istemem. zaten o dilek kutumsu delik dilekler ile çöplerin karıştığı yer olmuş. hatta deliğin dibi pilav tavuk kemiği döküntüleri var. ve pratik max zekası Smiley  ( yine ne haltlar çevirdim)

yerde duran wc tabelası gördüm tam açık laptop büyüklüğünde. (ölçü birimide pek şık oldu)
o tabelayı aldım doğal dilek kutusu olan deliğe kapadım. tam oturdu haa Smiley dilek mevzuuunu kapatmış oldum ama
ama korkum o ki tabelayı görüm duvarın dibine niyetlenen olmaz inşallah...

ama arafattaki o mahşerii kalabalığı kenardan uzaktan görmek isterdim. tam mahşer.
ha bu arada
mihmandarların yalancısıyım. hacc yapan hacılar arafat vakfelerine durmaları şartmış. ölümüne hemde
eğer hastalanır hastaneye kaldırılırsa sedye ile ambulans ile hatta helikopter ile arafat alanını sınırları içine getirilirmiş ki haccı kabul olsun yoksa olmazmış...  Azn Azn Azn

kusura bakmayın ama
sayın müslümanlar ya dininiz çok fantastik
ya bu abimiz olayı fazla abartıyor. hastayı helikopter ile buraya taşımak ne demek. mübalağayı da aşmış.

bu arada arafatta iken arabistan sıcakları ile tanıştık.
tabii ohh klimalı otelde serin serin yayıl kabe zaten klimalı ve esiyor paşa max keyif yapıyor.
anam serv dağına arafata bir gittik herkes koyun gibi kafasını sokacak gölgellik arıyor.
kış ayının ortası ocak ayında  böyle olursa yazın ne oluyor buralar. hele  10 milyon insan burada nasıl ibadet ediyor...  Huh?

allahın bazı ayetlerini daha iyi idrak etme fırssatları çıkıyor.
Alıntı
furkan suresi
45,46Rabbinin o gölgeyi nasıl uzatmış olduğuna bakmadın mı? Dileseydi onu elbet hareketsiz de yapardı. Sonra Biz güneşi, ona delil yaptık. Sonra da onu kolay bir çekişle Kendimize doğru çektik.

47Ve O, sizin için geceyi elbise, uykuyu da rahatlık yapandır. Ve O, gündüzü yayılış yapandır.

48,49Ve O, rüzgârları rahmetinin önünde müjdeci olarak gönderendir. Ve Biz ölü bir beldeye can verelim, oluşturduğumuz nice hayvanlara ve insanlara su sağlayalım diye gökten tertemiz bir su indirdik.

gölgenin yağmurun suyun nasıl önemli nimet olduğunu ve rüzgarın da onun müjdecisi olduğunu anlıyoruz...
rahmana te-şükür ediyoruz....

yola devam...

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2014, 02:45:05 ÖS 14 »

ve hira...
peygamberimizin mekkeden kaçıp sığındığı düşüncelere daldığı ve ilk vahyin geldiği dağdaki mağara...

yalnız arafat ne kadar minyatür ve sevimli ise hira o kadar görkemli büyük ve zorlu.
kabeye yürüme ile uzak bir mesafe. ve dağ...
demin arafatta sek sek oynayan ben burada bakakaldım. oraya çıkmak için 3 günlük azık almanız lazım yanınıza.
düzz dik yalçın dağ.

dağa kenardan bakıyorum ve soruyom;

eyy muhammed yaşadığın şehir mekkede seni bunaltan dertlendiren düşündürten toplumdan kaçıp buraya getiren ne idi ?
ashabı kehf gençlerini toplumdan koparıp mağaraya sığındıran dertleri ne idi ?
pekiyi bizim hiramız neresi ? (çok klasik laf oldu be bana yakışmadı ama soru güzel)

istanbulda ankarada izmirde o devrin mekkesinden çok mu daha insanii ve islamii bir hayat var ki bizler hiralarımı oluşturup çekilip düşünmüyoruz. demekki düşünmek gibi bir derdimiz yok. kafa yormuyoruz.
eyy insanlık nerden geldik nereye gidiyoruz. ne bu hal. muhammed bunun arayışında idi. sorguluyordu herşeyi. düşün düşün çözüm arıyordu hirada. ve allah vahyin ışığını yakıyordu arayan kuluna.

tamam kestik.(yönetmen gibi oldu)
fazla ajitatif oldu abartmayalım anlayın işte kaba yazıyorum dan dun yazıyorum ama
içinde bulunduğumuz toplumda bizi rahatsız eden şeylere alıştık mı kaçıp sığınmak istediğimiz hiramızı inşaa ettik mi...

notcuk : dün birisi genişletme çalışmaları kapsamında üstte bol miktarda sövdüğüm beytuşşeytan mekanın yıkılacağını söylediler üzüleyimmi sevineyimmi bilemedim. be insan evladı daha yeni yaptınız niye yıkarsınız. yıkacaktınız niye yaptınız. ona ettiğiniz paradaki sıfırları yan yana dizseniz yorulursunuz. yapmadan önce akıl nerede idi ?

yukarıda zikrettiğim tasma demir tavaf köprüsü de geçici yapılmış. inşaat çalışmaları bitene kadar.
burada genişletme çalışması bitermi merak ediyorum.allahın evini değil şantiye şefini tavaf ediyoruz sanki
her yer inşaat...
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2014, 05:37:20 ÖS 17 »

selam üzerinize olsun dostlar,
birazdan akşam ve yatsı namazlarını kılmaya kabeye gidiyorum.
sizlerede isim isim dua etmektir niyetim.
ama ismini unuttuklarım olursa kızmasın zira kendini unutturmasın bilader gözden uzak olan gönülden de uzak olurmuş.
 tabiatın (tabiat dediğin sünnetullah) kanunu bu
Verda Naz
Aktif Üye

« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2014, 06:15:49 ÖS 18 »

Yaşasın duaya yetiştim   Clap

Allah kabul etsin Max yaşadıklarını bizimle paylaşman çok güzel..

Bu dünyası olmayan dinin, öteki dünyası da yoktur..!
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2014, 09:22:59 ÖS 21 »

Yaşasın duaya yetiştim   Clap

Allah kabul etsin Max yaşadıklarını bizimle paylaşman çok güzel..

sen yetiştin ama ben yetişemedim...  Huh?
insanlar neden yollarda kaldırımlarda kuytu köşelerde saf tutarlar namaz kılarlar diye  düşünürdüm.
tecrübe ettim  blush
sömestr tatili etkisimidir nedir bilinmez bi acayip kalabalık var. zaten kalabalık şu an duble kalabalık
bırakın kabeyi izleyerek namaz kılmayı, o çin seddine bile yaklaşamadım
araba yolunda asfaltta seccadesiz kıldım. hadi akşamı orada kıldım yatsıya içeri girem dedim
amanin o ne izdiham. üst kat havadar ferah manzaralı (favori mekan) ama dolu olduğu için polisler kapısını tutuyor geçirmiyor
giriş kata girdim içeriler dolu tavaf halkası bir genişlemiş, nerede ise tavaf edenler oturanların ayaklarına basacak
tavaf yapmak bile dert çile. bu izdihamda bi de kadın erkek karışık. ittirmeye kaktırmaya kıl olurum zaten. hadi yoğunluk var neyse diyorum la havle; ama elinin tersi ile dokunana tümden ayar oluyorum. tamam geçecen elini sırtıma koy bir pozitif enerji ver bana yol iste ki olsa ben gidecem zaten. ama yok elinin tersi ile kaktırıyor benim şalter atıyor ulan senin.... diyecem .

sözün özü avucumu yaladım döndüm dostlar. kısmetiniz yokmuş bir dahaki sefere inşallah.
inşallah  da böyle kalabalık olursa nasıl olacak. akşam namazı için ögle namazından yola çıkalım o zaman....
zaten kalabalıktan yine darlandım sövmeye başladım ulan gıç kadar yer yapmışlar
vallahi de billahi de tillahi de allahın evi böyle daracık yere sığar mı ?
ondan sonra hacılara kota konuluyur herkes gidemiyor.
umrede böyleyse haccı düşünemiyorum...  Azn

maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #14 : 28 Ocak 2014, 08:47:42 ÖS 20 »

5. gün...

havada acayip bir toz bulutu var. gökyüzünü göremiyorsunuz.
öyle ki servis aracı havalandırmayı-klimayı çalıştırdığında içeri kum püskürdü   Cheesy
inşaatlerin mi çölün mü tozu kumu bilemiyorum...

dün başaramamıştım bu sefer vakitlice çıktık ve içeri girebildik.i
görmeyeli vinçlerde tavafa başlamış. benim önceki gün 40 diye saydığım vinç doğurmuş ve kabeye biraz biraz daha yaklaşmış.
sözün özü şu anda kabe çevresinin yarısı inşaat/işgal altında. sanırım izdihamın bir nedeni de o.

kabeyi izleyerek namaz kılmak başka bir güzellik. en üst kat açık hava karşı da kabe ve gökyüzünde yankılanan kuran tilaveti...

rabbim hepinize nasip etsin ki akşam namazı öncesi aklıma gelen hepinizi tek tek isim isim zikretttim (qani bile, unuttuklarım olabilir işi garantiye aldım alayının dedim Smiley ) hem hayır duada bulundum hem sizlerinde buraya gelebilmeniz için "allahım onları da misafirin kıl" diye dua ettim. inşallah görmeyeniniz de gelir. ama gelmek istiyorsanız bakın da şu inşaatler bitmiş olsun siz de benim gibi hayal kırıklığı yaşamayın.
diyecem de burada inşaat bitmiyorki. otelin birini yıkıyorlar diğerini yapıyorlar. kabe genişletme çalışması da her sene 5 er santim yapılıyor sanırım. kabe ve etrafı bildiğiniz şantiye sahası. yıkılanlar yapılanlar...

tam bak ne güzellikler var ne kadar huşuu içinde namazımı kıldım manevi atmosfere gark oldum diyerek ayrılıyorum
hadii çıkış kapısında başlıyor izdiham, girenler çıkanlar muharabesi...
yüksek sesle söyleniyorum izdihamı yapan sizlerde değil suç bu kapıyı böyle küçük yapanın ........... diyerek la havle ile kurtarıyorum işi...

kabe güzel;
kutu gibi olması mı
siyah örtüsü mü
altın işlemeleri mi
tavaf eden insan seli mi
bilinçaltındaki kutsiyeti mi

bilemiyorum...

zemzem
hiç bahsetmedik değil mi...

rivayete göre hacer anne suyun yerden fışkırdığını görünce koşmuş...
su fışkırıyor ve yerde akıyormuş.
su akıp gitmesin diye eli ile önünü kapatıyor ve zem  zem zem zem diyormuş. yani dur dur dur gitme anlamında...

zemzem hizmetinde sıkıntı yok gibi heryere çeşmeler ve bidonlar konulmuş plastik bardaklar ile. ve bir tane boş bidona denk gelemezsiniz sürekli devir daim halinde.

ben normalde bir bardak su içsem karın ağrıları çeken anormal bir cinsim. o yüzden kuru kuru su içmem.
zemzem ise;
içiyorum...içiyorum...içiyorum...içiyorum
içiyorum yahu biri durdursun artık. bir bardağı bile karın ağrıtan su 5 bardak oluyor  sıkıntı yok.
şüpheleniyorum acaba mideye gitmiyor yolda yok mu oluyor başka yollara mı sapıyor...
yok, hissediyorum  mideye yollanıyor.
ter ile çıkar diyorlarda. ne terliyorum ne lavabo ihtiyacı hissediyorum. o su nerede merak ediyorum.

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: