Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor  (Okunma Sayısı 3820 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serender
Emektar Yönetici
*

Dosdoğru ol!

« : 18 Temmuz 2013, 04:41:59 ÖS 16 »

Geçmiş konuşulanlara dalmışken denk geldiğim şu konuya http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,4612.30.html İthafen

Bu yazı moral olur diye düşündüm Smiley

Alıntı
Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor

Kitap okumayı film ya da dizi izlemeye tercih eden, bazen kitapların içinde kaybolup gerçek hayattan koptuğunu düşünen kitap kurtlarına iyi bir haberimiz var.

Neurology dergisinin Temmuz sayısında yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, kitap okumak, yazı yazmak gibi zihinsel aktiviteler insanı yaşlılıkta oluşabilecek beyin hastalıklarından koruyor. Chicago Rush Üniversitesi’nden araştırmacı Robert Wilson, “Çalışmamız okumak, yazmak, yapboz yapmak gibi çocukluktan yaşlılığa kadar aralıksız sürdürülen aktivitelerin yaşlılıkta zihin sağlığını koruyabilmek açısından çok önemli olduğunu gösteriyor,” diyor.

Araştırma için altı yıl boyunca iki yüz doksan dört yaşlı insan düşünebilme ve hafıza konularında onları ölçen bilişsel testlere girdi. Deneye giren kişiler aynı zamanda ne sıklıkla kitap ve gazete okuduklarını, sudoku ya da satranç gibi oyunlar oynadıklarını, müzeye, tiyatroya gittiklerini belirterek beyinlerini nasıl aktif tuttuklarını gösterdiler. Ölmeden hemen önce bu teste giren iki yüz doksan dört kişi, öldükten sonra da beyinlerini araştırılmaları için Chicago Rush Üniversitesi’ne bağışladı. Zaten bugün de Alzheimer gibi bir beyin hastalığını araştırmanın tek yolu ölümden sonra beyni incelemek ve hastalığın oluşturduğu farklılıkları not etmek.

Araştırmanın sonucu ise şöyle: Deneye katılanlar arasında okuyan, yazan ya da yapboz yapanların yaşadıkları bilişsel rahatsızlıklar çok daha az, özellikle de Alzheimer.

Bilişsel rahatsızlıkların çok daha az olmasının yanı sıra, beyninde Alzheimer hastalığının fiziksel belirtileri bulunanların davranışlarında bu belirtilere rastlanmıyor. “Buna bakarak diyebiliriz ki, yapılacak her türlü okuma asla küçümsenmemeli,” diyor araştırmacı Robert Wilson.

Okuma alışkanlığınız pek yok mu? Asla geç değil. Araştırmaya göre ömür boyu bu alışkanlığa sahip olmayıp sonradan başlayanlar da zihinsel rahatsızlık riskini yüzde 32 oranında azaltıyor. Kötü haber ise yapılan araştırmaya göre söz konusu zihinsel aktivitelerde bulunmayanlarda bu rahatsızlıklar yüzde 48 oranında daha hızlı gelişiyor.

Notosoloji.com

'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8
islamitayfun
Üye
*

« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2018, 01:00:51 ÖS 13 »

Günde yarım saat okumanın bile kafaya inanılmaz faydaları var. 30 dakika ya Cheesy Koca günde 30 dakika ayırıp okuyamıyoruz kitap. Vallahi bu teknoloji hepimizi mahvetti ne yapacağız böyle bilmiyorum -_-
Telefona bakmak varken kitap okumak zor geliyor tabi Cheesy
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.14 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu