Dost'tan, Şems-i Tebrizi'ye

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Edebiyat > Nükteler (Moderatör: Yonetim) > Dost'tan, Şems-i Tebrizi'ye
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Edebiyat > Nükteler (Moderatör: Yonetim) > Dost'tan, Şems-i Tebrizi'ye
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Dost'tan, Şems-i Tebrizi'ye  (Okunma Sayısı 3141 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hêja
Üye
*

« : 18 Nisan 2013, 05:00:06 ÖÖ 05 »

Kainat yek vücut, tek varlıktır. Herkes ve her şey görünmez iplerle birbirine bağlıdır.
Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının, hele hele senden zayıf olanın canını yakma!
Unutma ki; dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi, tüm insanlığı mutsuz edebilir.
Ve bir kişinin saadeti, herkesin yüzünü güldürebilir...

Aranızdaki bütün perdeleri tek tek kaldır ki, Tanrı'ya saf bir aşkla bağlanabilesin....
Kuralların olsun; ama kurallarını başkalarını dışlamak, yahut yargılamak için kullanma!
Bilhassa putlardan uzak dur dost ve sakın kendi doğrularını putlaştırma!
İnancın büyük olsun ama inancınla büyüklük taslama!

İşimiz ALLAH'a Kalmışsa, Olmuş Bil!

Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir.
Bu sebepten, ”ne yapalım, kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir.
Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir...
Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir.
Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresiz...

Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol!
Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın!
Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme!
Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?...

Birini ne kadar çok aşağılar yahut dışlarsan, onun durumuna düşme ihtimalin o kadar artar.
Kainatın matematiğidir; bir koyar, bir alır insan. Bilmeden kendi hesabını dürer diyor DOST....
Hiçbir konuda emin olma diyor DOST.... Kendini ayrıcalıklı sayma; konumuna ya da mevkine, ismine veya şöhretine güvenme! Şu hayatta tüm zahiri kisveler sabun köpüğünden ibarettir...

Nazlı nazlı yükselir köpük, derken pat diye sönüverir. Her zaman başkalarından öğrenmeye açık ol!
En iyi bildiğin konularda bile köşeli düşünme, büyük konuşma!
Cümlenin sonuna nokta değil, ünlem değil, virgül yahut üç nokta koy; açık bir kapı bırak daima!
Ne kadar bilsen de hiçbir zaman yeterince bilemeyeceğini unutma; tevazudan şaşma!
Ancak o zaman kurtulabilirsin bilginin cehaletinden diyor DOST....

Aradığın şey o kitaplarda değil, aradığın şeyi okuyarak bulamazsın....
Sende eksik olan şeyi gözlerinle tamamlayamazsın... Aradığın şeyi Dünya’da arayacaksın, aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları, sayfalarca laflar, sevginin yerini tutmaz. Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın.

Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil..! Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil... Nefsini bilenlerden ol; silenlerden değil...

Yaşarım mutlu olurum, yaşarım mutlu ederim. Tabi ki mutsuz da olurum ama yaşadığım sürece umutsuz, şükürsüz olmam. Aldatmaya çalışanlar aldanırlar, güvenim kaybedilir hep ama ben hep kazanırım....

Söylediklerimin hepsinden vazgeçtim, pişman oldum.... Çünkü ne sözde mana, ne de mana da söz kaldı...

Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet!
Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir....

Anladım ki: İnsanlar; susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar.... Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..!

Hayatta her şey olabilirsin; fakat mühim olan hayatın içinde "İNSAN" olabilmektir.

Diyorlar ki; Dost acı söyler. Acıyı söyleyene Dost denilmez ki! Seni sevmeyen acı söyler...
Dostun sana söyleyeceği acı dahi olsa, senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler...

Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme!
Unutma; sevgi yürekli olana yakışır....

Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma!
Birine öyle bir söz söyle ki; ya yaşat, ya da öldür. Ama asla yaralı bırakma!

Ey İnsan, Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün...
Unutma, her şeyin bir hesabı var; üzdüğün kadar üzülürsün....

Ancak Hayata Katlanabilenler, Ölüme Katlanabilirler..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.054 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu