Efendi demek caizmi?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Efendi demek caizmi?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> PEYGAMBERLER ve Örnek Şahsiyetler (Bilgi Platformu) > Peygamber Efendimiz S.A.V > Hadisler > Efendi demek caizmi?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Efendi demek caizmi?  (Okunma Sayısı 12203 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
iktibas
Cengiz sarsmazelsoy
Aktif Üye

« : 14 Nisan 2013, 04:05:36 ÖS 16 »

Sizler bilmeden de olsa birilerine EFENDİ diyor musunuz. Mesala
Allah'ın son nebisi ve elçisi ve bizimde onunla gönderilene uydugumuz ve ona iman ettiğimiz kişi olan Hz Muhammed'e (s.a.s) PEYGAMBER EFENDİMİZ mi diyorsunuz?
Bilmeden Aslında ona RAB diyor ve ona iftira atıyorsunuz! Halbuki nekadar masumane nekadar yaldızlı bir söz gibi geliyor değil mi insana! Bilmeden ne diyoruz!

Eğer sizde bu hata içerisinde olanlardan iseniz Gerçek ve Tek Efendiniz Olan ALLAH'a yonelip ona halis kullar olmanızı tavsiye ediyoruz.
Çünkü Türkçe deki bu EFENDİ kelimesinin Arapça Karşılığı RAB evet yalnıs duymadınız RAB kelimesidir. RAB kelimesi Kuran'da da EFENDİ anlamında kullanılmaktadır. Ve maalesef eğer birilerine EFENDİ diyorsanız aslında onlara RAB diyorsunuz farkında olmadan.

Falan filan EFENDİMİZ mi diyorsunuz? Aslında falan filan RABBİMİZ diyorsunuz.
Birine HocaEFENDİ mi diyorsunuz? Aslında ona HocaRAB diyorsunuz.
Birine adıfalanca EFENDİ mi diyorsunuz? Aslında ona adıfalanca RAB diyorsunuz.
Peygamber EFENDİMİZ mi diyorsunuz? Aslında Elçi RABBİMİZ diyorsunuz!

Eğer Kuran gelmeden önce yaşıyanlardan olsa idiniz ve siz birilerine EFENDİ diyerek hitap ediyorduysanız ve Kuran'da sizin kıssanız anlatılıyor olsa idi sizin dediğiniz bu söz Falanca Filanca'ya RABBİM diyor diye gececek idi! Bir düşünsenize aslında farkında olmadan bu zamana kadar ne diyormuşsunuz!
Ve unutmayın Kuran'da bu kelime boyle geciyorsa siz HESAP GUNU ALLAH kim EFENDİNİZ dediğinde ne diyeceksiniz dusunun! Efendi kelimesinin aslında RAB kelimesi oldugunuda unutmayın!

Ve maalesef bu bu zamana kadar birilerinin işine gelmedigi için şirin gosterildi ve bilmeden bizi küfre suruklediler!
Şimdi Kuran'ı okuyalım ve görelim Yaptığımız hatayı

İlk olarak Allah'ın dinini Zindan arkadaslarına tebliğ eden Hz Yusuf 'ın onlarla konusmasına bakalım.

Yusuf 36       
Onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. Onlardan biri dedi ki: Ben şarap sıktığımı gördüm. Diğeri de: Ben de başımın üstünde kuşların yemekte olduğu bir ekmek taşıdığımı gördüm. Bunun yorumunu bize haber ver. Çünkü biz seni güzel davrananlardan görüyoruz, dedi.

Yusuf Suresi   37. ayet 
قَالَ لَا يَأْتِيكُمَا طَعَامٌ تُرْزَقَانِهِ إِلَّا نَبَّأْتُكُمَا بِتَأْوِيلِهِ قَبْلَ أَنْ يَأْتِيَكُمَا ذَلِكُمَا مِمَّا عَلَّمَنِي رَبِّي إِنِّي تَرَكْتُ مِلَّةَ قَوْمٍ لَا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَهُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ كَافِرُونَ

Dedi ki: Size yedirilecek yemek gelmeden önce onun yorumunu mutlaka size haber vereceğim. Bu, Rabbimin bana öğrettiklerindendir. Şüphesiz ben Allah'a inanmayan bir kavmin dininden uzaklaştım. Onlar ahireti inkar edenlerin kendileridir.

Hz Yusuf  burda Zindan arkadaşlarına RABBİ yani EFENDİSİ olan Allah'a yöneldiğini ve RABBİNİN yani EFENDİSİNİN lutfundan bahsediyor.

Yusuf 38       
Atalarım İbrahim, İshak ve Ya'kub'un dinine uydum. Allah'a herhangi bir şeyi ortak koşmamız bize yaraşmaz. Bu, Allah'ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.

Allah'a ortak koşmadıgından ve bunun Allah'ın bir lutfu oldugundan bahsediyor.

Yusuf Suresi   39. ayet   
Ey zindan arkadaşlarım! Çeşitli tanrılar mı daha iyi, yoksa gücüne karşı durulamaz olan bir tek Allah mı?

Yusuf 40       
Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, sizin ve atalarınızın taktığı birtakım isimlerden başka bir şey değildir. Allah onlar hakkında herhangi bir delil indirmemiştir. Hüküm sadece Allah'a aittir. O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.

Ve tebliğine devam ediyor.

Yusuf Suresi   41. ayet   
يَاصَاحِبَيِ السِّجْنِ أَمَّا أَحَدُكُمَا فَيَسْقِي رَبَّهُ خَمْرًا وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِنْ رَأْسِهِ قُضِيَ الْأَمْرُ الَّذِي فِيهِ تَسْتَفْتِيَانِ   

Ey zindan arkadaşlarım ! Biriniz efendisine şarap içirecek; diğeri ise asılacak ve kuşlar onun başından yiyecekler. Yorumunu sorduğunuz iş kesinleşmiştir.

İşte hz Yusuf  un rüya yorumu. Burda Allah'tan baska RAB yani EFENDİ edinen zindan arkadasına onun kendi RABBİNE yani EFENDİSİNE şarap içireceğini söylüyor.
İşte burda çok açık şekilde RAB kelimesinin EFENDİ olduğunuda açıkça goruyoruz.

Yusuf Suresi   42. ayet   
وَقَالَ لِلَّذِي ظَنَّ أَنَّهُ نَاجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْنِي عِنْدَ رَبِّكَ فَأَنْسَاهُ الشَّيْطَانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنِينَ

Onlardan, kurtulacağını bildiği kimseye dedi ki: Beni efendinin yanında an. Fakat şeytan ona, efendisine anmayı unutturdu. Dolayısıyla birkaç sene daha zindanda kaldı.

Burdada goruyoruz ki aynı bir onceki ayette oldugu gibi Hz Yusuf'un Allah'tan baska RAB yani EFENDİ edinen arkadaşına  RABBİNİN yani EFENDİNİN yanında beni an diyor. İki kere burda RAB kelimesinin EFENDİ kelimesi oldugunu acıkca goruyoruz

Bir diğer kanıt ayet şudur.

Yusuf Suresi   50. ayet
وَقَالَ الْمَلِكُ ائْتُونِي بِهِ فَلَمَّا جَاءَهُ الرَّسُولُ قَالَ ارْجِعْ إِلَى رَبِّكَ فَاسْأَلْهُ مَا بَالُ النِّسْوَةِ اللَّاتِي قَطَّعْنَ أَيْدِيَهُنَّ إِنَّ رَبِّي بِكَيْدِهِنَّ عَلِيمٌ

Kral dedi ki: "Onu bana getirin!" Elçi, Yusufa geldiği zaman, dedi ki: "Efendine dön de ona: Ellerini kesen o kadınların zoru neydi? diye sor. Şüphesiz benim Rabbim onların hilesini çok iyi bilir."

İşte burdada goruyoruz. Burda açık yeşil ile yazdıgımız hukumdar anlamına gelen Meliku kelimesi.

Mavi ile yazdıgımız ise RESULU kelimesi yani aslında PEYGAMBER diye dediğimiz kelime. Bu ayettende anlıyoruz ki Aslında Bu kelimenin aslı ise YALNIZCA ELÇİ'dir.
Biz türkçede Peygamber kelimesini Allah'ın elçisi olarak kullanıyoruz. Ama Kuran'da boyle bir kelime yoktur. Elçi kelimesi vardır sadece. Arapça Resuldur buda.
Peygamber kelimesi Kuran'da geçmez. Eğer burda biz bu kelimeyi PEYGAMBER ona gelince diye kullanırsak Kralın Hz Yusuf'a bir peygamber gönderdiğini söylemiş oluruz! Bakın nekadar yalnış bir etmiş oluruz ozaman bir dusunsenize. Biliyoruz ki Kuran'da çelişki yoktur. Hali ile burdan RESUL kelimesinin ELÇİ kelimesi oldugunu açıkça goruyoruz. Bu da bir başka uzun konu. Allah dilini eğip bukenleri islah etsin.

Kırmızı ile yazdıgımız kelime ise RAB yani EFENDİ kelimesidir. Hz Yusuf'un Kral tarafından gönderilen Elçiye RABBİNE yani EFENDİNE sor diyişini görüyoruz.
Burdanda Anlıyoruz ki Hz Yusuf'a gonderilen arkadası Kralın elçisi olduguna gore Hz Yusuf'unda ona dön RABBİNE sor dediğine gore arkadaşı Hukumdarı RAB yani EFENDİ edinmiştir.

İkinci Kırmızı kısımda ise Hz Yusuf kendi RABBİNDEN yani EFENDİSİNDEN yani ALLAH'tan bahsediyor.

Burdada açıkça goruyoruz ki RAB kelimesi Kuran'da da EFENDİ anlamına geliyor.

Şimdi sizde umarım Artık birilerine EFENDİ demekten Yani bilmeden onlara RAB demekten vazgecersiniz. Çünkü Bizim RABBİMİZ yani EFENDİMİZ sadece ALLAH'tır.
İlahımız bir tek olan Allah'da RABBİMİZ yani EFENDİMİZ çeşit çeşit mi? Hayır RABBİMİZ yani EFENDİMİZ bir tek ALLAH'tır. Yusuf suresi 39 u hatırlayın.

Ve işte Başta Mealciler olmak uzere bu zamana kadar bunu saklayan Ağzını eğip buken Allah'ın kelimeleri ile oynayan bu utanmazların Ayetleri kendi çıkarları veya korkuları! yuzunden nasıl çarpıttıgının kanıtı. Ve maalesef dinimize bulaşan her köşe bucak yayılan bu EFENDİ GİZLİ ŞİRKİ!
Sizin tek EFENDİNİZ Allah'tır! Eğer müslümansanız birine EFENDİ demekten korkkun!

Şimdi Arapça RAB kelimesinin EFENDİ kelimesi oldugunu oğrendiniz. Kuran'dan ayetlere bakalım şimdi bize Allah'ımız tek ilahımız tek EFENDİMİZ ne emrediyor

En'am Suresi   1. ayet   
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ثُمَّ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ

Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı var eden Allah'a mahsustur. Sonra kafir olanlar Rab'leri ile denk tutuyorlar.

Efendimiz sadece Allah'tır. Onun dısında Efendiler edinen ona denk koşanlar ise kafir.

Enam 48       
Biz, peygamberleri ancak müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak göndeririz. Kim iman eder ve kendini düzeltirse onlara korku yoktur. Onlar üzüntü de çekmeyecekler.

Bakın Allah'ın elçileri bile sadece ve sadece müjdeleyici ve uyarıcı. Allah onları sadece bunun için gondermiş ve bizim Efendimiz sadece ve sadece Allah.

Enam 49       
Âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, yoldan çıkmalarından dolayı onlar azap çekeceklerdir.

Eğer bu ayeti yalanlarsanız yoldan çıkmış olursunuz ve basınıza ne gelecegi açık.

Enam 50       
De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

Bakın burda Allah elçisine neler dedirtiyor. Sebep nedir? Çünkü iki ayet yukardada gordugumuz gibi Allah'ın elçisi sadece müjdeleyici ve uyarıcıdır. Ne hazineler onun yanındadır ne gaybı bilir nede melek. Sadece o kendisine vahy olana yani Kuran'a uyuyor.
Ve soruyor size kör ile gören bir olur mu hiç dusunmuyor musunuz diye. Görün bu ayeti. Allah'ın elçiside sadece ve sadece kendisine vahy olana uyuyor. Oda bir beşer.

En'am Suresi   51. ayet   
وَأَنْذِرْ بِهِ الَّذِينَ يَخَافُونَ أَنْ يُحْشَرُوا إِلَى رَبِّهِمْ لَيْسَ لَهُمْ مِنْ دُونِهِ وَلِيٌّ وَلَا شَفِيعٌ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar.

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar.

Burdada sadece bir yerde rab kelimesi geçiyor işte meal olayı! kanıyan yara neyse ...
Efendimizden başka toplamma gununde ne bir dostumuz olacak nede bir aracımız olacak. Çok açık ve net. Allah hem ben efendiyim sadece diyor ve ekliyor benden baska ne bir dost nede bir aracı bulamazsınız diyor.

Al-i İmran   79           
Hiçbir insanın, Allah'ın kendisine Kitap, hikmet ve peygamberlik vermesinden sonra insanlara: Allah'ı bırakıp bana kul olun! demesi mümkün değildir. Bilakis okutmakta ve öğretmekte olduğunuz Kitap uyarınca Rabbe halis kullar olunuz.

Buda diğer bir  ayet. Bir insana Allah elçilik verdikten sonra insanlara Allah'ı bırakın bana kul olun demesi mumkun değil. KUL yani her dediğimi yapın ben ne dersem odur o olur! demesi mumkun değildir. Siz elçiye değil Efendinize yani RABBİNİZE halis kullar olun sadece. Sizde elçi ile birlikte indirilene uyun sadece yani. Zaten elçide size kendisiyle indirilenin aksine kalkıp birşey ekliyemez çıkaramaz kendi basına kural koyup kendine sizi kul edemez!

Benim yaptıklarımı yaparsanız daha cok sevap kazanırsınız! diyemez. Benim sözlerim Allah'ın sözlerini tamamlar! benim yaptıklarımla din daha guzel diyemez.
Ben böyle yapıyorum hadi sizde beni TAKLİT edin diyemez! Benim her sözüm her uygulamam Allah'dandır diyemez. Sizde Allah'ın resulune bu İFTİRAYI ATAMAZSINIZ Allah hesap sorar.

Enam   76           
Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü, Rabbim budur, dedi. Yıldız batınca, batanları sevmem, dedi.

Enam   77           
Ay'ı doğarken görünce, Rabbim budur, dedi. O da batınca, Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yoldan sapan topluluklardan olurum, dedi.

Enam   78           
Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira bu daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki: Ey kavmim! Ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.

Enam 79       
Ben hanif olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

İşte burdada Hz İbrahim'in basından gecenleri goruyoruz. Kendisi sırası ile bir yıldızı ayı ve güneşi Kendi Efendisi zannediyor. Bakın ilah değil Rab yani Efendi.
Ve biri batınca kendi kendine diyor ki Rabbim bana dogruyu gostermezse elbette sapanlardan olurun diyor. Sonuç olarak Efendisinin kendisine yol gosterecegini umud ediyor. Bir Efendisi oldugunu biliyor yani! Ama onun Allah oldugunu henuz bilmiyor.

En sonunda Efendisinin Asla batmayacagını onun ise TEK İLAH olan ALLAH oldugunu anlıyor ve Herşeyi yok ike yaratan bu EFENDİSİ sandıgı şeyleride yaratan goklerin ve yeri yaratan TEK İLAH ALLAH oldugunu anlıyor. Ve diyorki Benim EFENDİM ne ay ne güneş ne yıldız ne yer ne gök sadece ALLAH ve ben ona herhangibi birseyi biraz dahi olsa ortak koşanlardan değilim! Yani mürşiklerden

Burdanda Anlıyoruz ki kavmi Allah'ı biliyor ama Allah'a ortaklar koşuyor. Ayetlerin devamını okumanızı tavsiye ederim.

Enam 148       
Putperestler diyecekler ki: "Allah dileseydi ne biz ortak koşardık ne de atalarımız. Hiçbir şeyi de haram kılmazdık." Onlardan öncekiler de aynı şekilde yalanladılar ve sonunda azabımızı tattılar. De ki: Yanınızda bize açıklayacağınız bir bilgi var mı? Siz zandan başka bir şeye uymuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz.

Burda ki putperestler şirk koşanlar. Diğer meallerede bakmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca burda goruyoruz ki bu kişiler Allah'ı biliyor ve ona iman ediyor. Gucununde farkındalar. Ama anlamadıkları şirklerinin mesuliyeti kendilerine ait.
Bu kişiler ATALARINIDA ortaya atarak ne ATALARIMIZ ne de biz Allah dilese idi ona ortak koşmazdık diyorlar. Bir nevi kendilerinden oncekilerede gonderme yaparak onlardan boyle ogrendiklerini soyluyorlar. Allah diyor ki oncekilerde Atalarını one surdu ve Allah dilese idi ona ortak kosmazdık dediler ve azabımızı taddılar.
Siz sadece ZAN a uyuyor ve yalan konusuyorsunuz. Yanınızda ise açıklayacagınız bir bilgi yok. Sadece rivayetler kulaktan dolma seyler.

Enam 149       
De ki: Kesin delil, ancak Allah'ındır. Allah dileseydi elbette hepinizi doğru yola iletirdi.

Kesin olan delil ise SADECE Allah'ın yanındadır ve elbette dilese idi hepinizi dogru yola iletirdi.

Enam   150           
De ki: Allah şunu yasak etti, diye şehadet edecek şahitlerinizi getirin! Eğer onlar şahitlik ederlerse, sen onlarla beraber şahitlik etme; ayetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar.

Ve de diyor Allah şunu yasak şunu yani aynı zamanda HARAM etti diyecek şahitlerinizi getirin. Eğer onlar şahitlik ederlersede sen sakın onlarla şahitlik etme onların arzularınada uyma diyor.
VE işte can alıcı nokta.

ONLAR RABLERİNE EŞ TUTUYORLAR. Yani onlar EFENDİLERİ tek ALLAH'a eşler koşuyorlar. Yani burdanda anlıyoruz ki eğer sizler birilerine EFENDİ der iseniz Allah'a eş koşmuş olursunuz. Ve onlar Allah'ın size bildirdiği dısında herhangibi birseyi Allah Yasak etti veya Haram Etti der ve buna şahitlik edip yemin ederlerse işte ozaman onlar Allah'a eş koşanlardan olmuş oluyorlar. Çunku onlar kendilerine Başka EFENDİLERİNİ kaynak gostererek şahitlik ediyorlar!

Nahl   54           
Sonra da sizden o zararı giderdiğinde, içinizden bir zümre, hemen Rablerine ortak koşarlar!

Rum   33           
İnsanların başına bir sıkıntı gelince, Rablerine yönelerek O'na yalvarırlar. Sonra Allah, katından onlara bir rahmet tattırınca, bakarsınız ki onlardan bir gurup yine Rablerine ortak koşuyorlar

Kehf   14           
Onların kalplerini metin kıldık. O yiğitler ayağa kalkarak dediler ki: "Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir. Biz, O'ndan başkasına tanrı demeyiz. Yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz.

Enam   164           
De ki: Allah her şeyin Rabbi iken ben ondan başka Rab mı arayacağım? Herkesin kazanacağı yalnız kendisine aittir. Hiçbir suçlu başkasının suçunu yüklenmez. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. Ve O, uyuşmazlığa düştüğünüz gerçeği size haber verecektir.

Araf   172           
Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Adem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? Evet şahit olduk, dediler.

Hesap gunu bunu soracak unutmayın

Yunus   32           
İşte O, sizin gerçek Rabbiniz olan Allah'tır. Artık haktan sonra sapıklıktan başka ne kalır? O halde nasıl döndürülüyorsunuz?

İsra   2           
Biz, Musa'ya Kitab'ı verdik ve İsrailoğullarına: "Benden başkasını dayanılıp güvenilen bir rab edinmeyin" diyerek bu Kitab'ı bir hidayet rehberi kıldık.

İsra   46           
Ayrıca, onu anlamamaları için kalplerine bir kapalılık ve kulaklarına bir ağırlık veririz. Sen, Kur'an'da Rabbinin birliğini yadettiğinde onlar, canları sıkılmış bir vaziyette, gerisin geri dönüp giderler.

Meryem   65     
Göklerin, yerin ve ikisi arasındaki şeylerin Rabbidir. Şu halde O'na kulluk et; O'na kulluk etmek için sabırlı ve metanetli ol. O'nun bir adaşı olduğunu biliyor musun?

Taha   12           
Muhakkak ki ben, evet ben senin Rabbinim! Hemen pabuçlarını çıkar! Çünkü sen kutsal vadi Tuva'dasın!.

Fatır   13           
Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar; güneş ve ayı emri altına almıştır. Her biri belirtilmiş bir süreye kadar akıp gider. İşte Rabbiniz Allah'tır. Mülk O'nundur. O'nu bırakıp da kendilerine taptıklarınız ise, bir çekirdek kabuğuna bile sahip değillerdir.

Casiye   36           
Hamd, göklerin Rabbi, yerin Rabbi bütün alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

İşte size guzel bir ornek. Okuyun.

Cin 1       
De ki: Cinlerden bir topluluğun dinleyip de şöyle söyledikleri bana vahyolunmuştur: Gerçekten biz, harikulade güzel bir Kur'an dinledik

Cin   2           
Doğru yola iletiyor, ona iman ettik. Kimseyi Rabbimize asla ortak koşmayacağız.

Cin   3           
Hakikat şu ki, Rabbimizin şanı çok yücedir. O, ne eş ne de çocuk edinmiştir.

Cin 4       
Doğrusu bizim beyinsiz olanımız Allah hakkında pekaşırı yalanlar uyduruyormuş.

Cin 5       
Halbuki biz, gerek insanlar gerekse cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler, sanmıştık.

Ve işte guzel bir örnek daha. Okuyun ve düşünün lütfen

Cin 18       
Mescidler şüphesiz Allah'ındır. O halde, Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın

Cin 19       
Allah'ın kulu, O'na yalvarmaya kalkınca, neredeyse onun etrafında keçe gibi birbirlerine geçeceklerdi.

Cin 20       
De ki: Ben ancak Rabbime yalvarırım ve O'na kimseyi ortak koşmam.

Cin 21       
De ki: Doğrusu ben size ne zarar verme ne de fayda sağlama gücüne sahibim.

Cin 22       
De ki: Gerçekten Allah'a karşı beni kimse himaye edemez, O'ndan başka sığınacak kimse de bulamam.

Dostlarım kıyamet gunu EFENDİ dediklerinizin yanına gittiğinizde size boyle derse ŞAŞMAYIN.
Buna Allah'ın elçisi Hz Muhammed (s.a.s) de dahil.
Allah size haber veriyor. Dunyada nasıl yasadı ise Allah'ın elçiside elbette ahirettede oyle olacak!
Dunyada bunu Allah dedirtiyse kıyamet gunu elbette aynı şeyi size soyleyecek.

Şimdi siz bunu gore gore hala daha LAF ile RİVAYET ile gelene inanıyor birde Allah dısında Efendiler ediniyor ve Allah'ın indirdiği kesin delil dısında birseye şahitlik ediyorsanız birkez daha dusunun derim.

Şimdi bugun birilerine efendi diyorsanız Allah size sordugunda  BEN DEĞİL MİYİM SİZİN EFENDİNİZ diye ozaman sizde evet sensin bizim EFENDİMİZ dediğinde sorarsa ŞU ŞU SİZİN EFENDİNİZ Mİ DİYE siz ozaman ne diyeceksiniz? Unutmayın Kullandıgınız EFENDİ kelimesinin karşılıpı Kuran'da RAB kelimesidir
Kuran'a bakalım.

Enam 22       
Unutma o günü ki- onları hep birden toplayacağız; sonra da, Allah'a ortak koşanlara: Nerede boş yere davasını güttüğünüz ortaklarınız? diyeceğiz.

Enam 23       
Sonra onların mazeretleri, "Rabbimiz Allah hakkı için biz ortak koşanlar olmadık!" demekten başka bir şey olmadı.

Enam 24       
Gör ki, kendi aleyhlerine nasıl yalan söylediler ve uydurdukları şeyler kendilerinden nasıl kaybolup gitti!

Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2013, 04:48:15 ÖS 16 »

Rab kelimesinin bir çok anlamından birisi olan EFENDİ kelimesini kullanmanın ŞİRK olarak telakki etmeniz sizin kendi vehminizden kaynaklanıyor. Kur'an'da RAHİM kelimesini Allah, Peygamberimiz için kullanılıyor:
Ey inananlar! And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli(RAHİM) bir peygamber gelmiştir.(9/Tevbe-128)
Sana göre Allah haşa şirk mi işliyor?

EFENDİ kelimesi günlük hayatta kullanılan ve saygıyı ifade eden bir kelimedir. Bu kelimenin ardında kasıt aramanın mantığı yoktur. İnsanları şirk ile itham etmek hoşunuza mı gidiyor?
Bırakın bu işleri artık

iktibas
Cengiz sarsmazelsoy
Aktif Üye

« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2013, 05:45:49 ÖS 17 »

Herşeyden önce ne sahabilerin nede ona tabii olanların böyle bir ifadesi olmamış.Arabça ya bir göz artarsanız efendi kelimesinin rab kavramının bir anlamı olduğunu görürsünüz ayrıca yusuf a.s. kıssasında bu konuyu işlemiştik.Yusufun efendim bana ne güzel baktı ifadesi vezir hakkında değil cenabı Allahtan sözetmektedir.Ama insanlar bunu anlamadıkları için vezirden sözettiklerini sanmışlar.

Şunu unutmayın şirk peygamberlere hürmetten ve sevgiden doğmuştur.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2013, 05:53:42 ÖS 17 »

EFENDİ kelimesinin karşılığının tek başına RAB olduğunu söylüyorsan yanılıyorsun
Türkçe'deki EFENDİ kelimesi Arapça'daki "SEYYİD" kelimesinin karşılığıdır. Rabb kelimesinin bitr çok anlamı vardır. Fakat bu anlamlarından bazısının  insanlar için kullanılmadığı fikrine nereden kapıldınız?
Mevdudi "Kur'an'a Göre Dört Terim" kitabında Rabbın kelime anlamlarını veriyor:

1.Mürebbi,gereksinimleri karşılayan,terbiye veren ve yetiştiren;

2.Kefil,gözetici,koruyup kollayan,ıslahla sorumlu olan;

3.Çeşitli kimselerin oluşturduğu bir toplulukta merkezi bir sıfata sahip olan;

4.Kendisine bağlananların efendisi,sözü geçen,üstünlüğü ve yüceliği kabul edilen ve tasarruf hakkına sahip,itaat ve boyun eğilen efendi,güç ve egemenlik sahibi reis;

5.Malik,efendi

iktibas
Cengiz sarsmazelsoy
Aktif Üye

« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2013, 06:24:42 ÖS 18 »

evet 4 terimde mevdudi açıklamış bu anlamlarıda başkasına veremeyiz.

şimdi kalkıp peygamber murebbidir diyebirmiyiz resulullah allahtan aldığı vahyi talim buyurduğundan dolayı Allah mürebbidir.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2013, 06:30:23 ÖS 18 »

Ama Allah, Peygamberi için RAHİM sıfatını kullanıyor Smiley

Mürebbi kelimesine gelince, Arapça'yla biraz aşinalığın varsa çocukları terbiye eden kadınlara da mürebbiye dendiğini  bilirsiniz herhalde
Bir kelimenin çok anlama gelmesi farklı bir şeydir , bu farklı anlamların birisinin Allah'tan başkası için kullanılması farklı bir şeydir.Biraz Arapça'nın inceliklerine dikkat edelim

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2013, 06:32:40 ÖS 18 »

Ayrıca Kur'an'da Allah'ın isimleri arasında "EFENDİ " anlamına "SEYYİD " kelimesi hangi ayette kullanılıyor?
Allah'ın isimleri arasında "SEYYİD" diye sıfat kullanılmaz

iktibas
Cengiz sarsmazelsoy
Aktif Üye

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2013, 06:45:04 ÖS 18 »

direk rububiyyetle ilgilidir.

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2013, 06:50:44 ÖS 18 »

O zaman dualarında "Allahumme salli ala seyyidina muhammed" diye söyleyen müslümanlar şirk mi işlemiş oluyorlar?

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2013, 06:54:06 ÖS 18 »

Bence iş cıgrından cıkıyor ...
Artık komik durumlara düşüyoruz , isterseniz direk mizah bölümüne taşıyalım konuları ...
Efendi dersen şirk , resmi nikah kıyarsan  şirk ne bu Allah aşkına ...
Birde buna ciddi ciddi bir hava verilmiyor mu gelde gülme yani ...
Gözünü seveyim başka işiniz yokmu sizin ?

Not font kurbaa
Ezhattım
Aktif Üye

« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2013, 08:24:19 ÖS 20 »

İktibas bir kounu hakkinda fikir beyan ederken neden biraz daha sağlam delillere daynmiyorsunuz bunu anlamakta güçlük çekiyorum....

Sağlam sarih naslara uygun böylesine hayati kavramları oturtturmadığımız takdirde bu kavramlardan rahatsız olanlara ancak magazin konusu olursunuz....,

Daha evvelde resmi nikah şirktir diye çıkış yaptınız fakat bunu tam anlamıyla açıklamadınız aynı efendi kelimesi gibi..

Kafirde olsa müşrikte olsa budist olsa kendi dinine göre nikah kıyması şirk olmadığı gibi tam tersi kuran tarafindan onay görmüştür...Aksini söylemek şu anlama gelmezmi "MÜslümanlar hariç dünyadaki tüm insanlar "çip"tir......Böyle bir anlayış olabilirmi.....

İster resmi nikah olsun ister örfü nikah tüm nikahlar sahihtir...Çünkü nikah akdi yapmak bizatihi küfur değildir....Eğer bu amel bizatihi küfür olsaydı o zaman sizin dediginiz gibi olurdu....Fakat helal olan bu nikah akti bazi ülkelerde bigayri küfür kapsamına girer....

Böyle meseleri işlerke  bigayri küfür amelleri insanı nasıl şirke götürdüğü açıklanır.....

Efendi meselesine gelince.....Bazı kavramlar birden fazla anlamda kullanilir...Örneğin kafir kelimesi gibi ben bir arap olsam ve babamda bir çifti ben babama kafir olarak hitap ettiğimde bunu ıstalahi manada değil topraği eşeleyip tohumu saklayan manasında soylemiş olurum...

Şimdi efendi kelimesini bu anlamda kullanmak neden akideye zarar verir onu açiklamaniz lazim.........Fakat inşeallah ben bir daha kullamayacağim...Çünkü anlamlarina bakarsan tehlikeli gözüküyor........

Şimdi benim anlamakta acze düştüğüm bir baska mevzuda şu bazi arkadaşlarımız islam dininin temelini oluşturan şirk küfür kavramlarindan bu kadar rahatsizlik duymaktadirlar....Tüm kötülüklerin anasi şirk ve şirkperestler değilmidir......

Yeryuzunde  ve Allah katinda bundan büyük bir mesele varmıdır....yoksa Her yere islam hakim olduda şirkin kökü kurududa bizim mi haberimiz yok.....

Adam çıkmış laik kemalist demokrasi gibi batil inançlarina kurandan alimlerden delil sunacak kadar ileri gidecek ben ona hala müslüman diyecem öylemi.....Yeryüzünde en büyük zulüm şirk olmasına rağmen bizim incik cincik meselerle zaman kaybetmemiz acı bir durumdur......

iktibas
Cengiz sarsmazelsoy
Aktif Üye

« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2013, 10:18:06 ÖS 22 »

Daha detaylı anlatırız Allahın izni ile.Yaptığımız derslerimizde nikah ve mahkemeye müracaatın hukmunu sorulmuştu verilen cevabı burda paylaştım.Daha detayına girilmesi için soru üretilirse bunun üzerinde yazışılır.İnsanların her bilgisi aynı derecede değildir.Seviyeleri çeşit çeşittir.

Nikah konusunda ise her nikah caizdir demek büyük vebal getirir.Cahiliyye döneminde Aişenin rivayetine çeşitli nikah çeşitleri vardı bunun yaygını 4 tane olduğunu ifade etmiştir.Şimdi kalkıp müslüman elbette budizme göre nikah kıaybilir diyebilirmiyiz.Herşeyin islami ve la islamı vardır.Müslümanın talebi ise islami olandır.

Efendi kelimesini kullanmaktan bile tedirgin oldunuz bunu iyi düşünmemiz lazım.

Nikah meselesini müslümanlar hafife alıyor.Müslümanlar ne zaman islami devlet kurulacak diye feryat eder ancak nikah gibi meselelerde dahi tağutun hukukunu işletir hiçte rahatsızlık duymaz.Bunuda iyi düşünmeliyiz.Tağutun hukuku işletildiği sürece islam hukukuna geçiş yapamayacağız bu böyle biline inş.

Crypto
Üye
*

« Yanıtla #12 : 16 Nisan 2013, 11:32:02 ÖS 23 »

Ben ilkokuldayken öğretmenlerim benim hakkımda babama "Çok efendi bir çocuğunuz var demişlerdi"  Azn
Ne olacak şimdi onların bu hali? Ben de duyunca sevinmiştim bir de  Huh?
Ya bunun altında da Amerikanın ılımlı islam projesine ait tuzakları varsa ?  Cool
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2013, 09:10:59 ÖÖ 09 »

Efendi kelimesini kullanmaktan bile tedirgin oldunuz bunu iyi düşünmemiz lazım.

Tedirgin olan biz değiliz sensin Smiley
Efendi kelimesini kullananları müşrik konumuna oturtan yine biz değil yine sensin Smiley
Düşün düşün ama Haniflerin gazına gelip de insanların kafalarını bulandırma

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2013, 09:15:04 ÖÖ 09 »

Ben ilkokuldayken öğretmenlerim benim hakkımda babama "Çok efendi bir çocuğunuz var demişlerdi"  Azn
Ne olacak şimdi onların bu hali? Ben de duyunca sevinmiştim bir de  Huh?

Sevinmeye devam et, Efendi olmaya da devam et Smiley

Ya bunun altında da Amerikanın ılımlı islam projesine ait tuzakları varsa ?  Cool

Her taşın altında Amerika aramaya mı başladın yoksa Smiley
Eskiden her taşın altında Yahudi aranırdı?

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: