Salavat-ı Tefriciye Duası Okumak Caiz mi?

<< < (2/3) > >>

Müslüman:
Abi ilgili Salavat hangi kitaplarda geçiyor bilginiz var mı?

FECR:
Genellikle Dua kitaplarında ve tasavvuf kitaplarında geçer.Hatta bu adla Arif Pamuk'un müstakil bir kitabı da var:
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=65597

Bu duanın faziletleri ile bir çok şey uydurulmuştur

Leyl:
M.İslamoğlu güzel açıklamışta, konunun muhatapları tarafından anlaşılma olasılığı ne derece olacak acaba? Malum geleneksel Müslüman anlayışında tefriciye neredeyse mit konumunda.Misal ,yakınlarımızda ki bir Mescitte İmam'ın namaz sonrası meal okuma önerisi yorumsuz kalırken,tefriciye okumadığı için diyanete şikayet edildiğini duymuşluğum  var.Yine de paylaşıp,anlatmak lazım tabii.Ki anlamına hiç bu kadar dikkat etmemişim şimdi farkettim, Allah razı olsun.

Gelenekselleşip,nas'dan bağımsız örfleşen kaideler bir daha fazla itibar görüyor bu algı biçimde.
Ayrıca ,Türbelerden medet umanlar için bir şeylerin Peygamber'in 'hürmetine' olma hali makul sayılabilir.Kılıfına uydur tuşuna basarsın o kadar :)

Velhasıl ,M.İslamoğlu daha çoook olmayan saçını yolar :)Düzeltme notu : Cemaat için bir şey değişeceğini zannetmesem de yine de düzeltmek isterim ki ,İmam'ı şikayet konusu tefriciyye değil 'niye namaz sonrası  salat-ı tuncina okumuyorsun ey hoca mevzusu imiş !

FECR:
Toplum okunan şeylerin/duaların anlamını bilmedikleri/öğrenmedikleri/öğrenemedikleri için her duaya "amin" demeyi alışkanlık haline getirmiştir. Cenaze'de,mezarlıkta, nikah'ta , yemekten sonra ya da farklı zaman ve mekanlarda yapılan dualarda İmam/okuyan kişi Arapça ne söylerse hemen "amin " derler. İmam, Arapça küfretse bile cemaat "amin" der herhalde :)

Müslüman:
FECR kardeş tam da bu dediklerinizle birebir örtüşen bir hikaye anlatılır


“Arap Bedevi kadınları ellerinde defler, yanık sesle türküler söylüyorlardı. Türkülerin konusu da deve etinin lezzetiydi. Bu etin kebabının, haşlamasının, kızartmasının ne kadar lezzetli olduğu yanık yanık, makam içinde anlatılıyordu. Töreni tertipleyen Osmanlı Teşkilatı Mahsusa Reisi Eşref Sencer Kuşçubaşı Bey bir de gördü ki, hazır ol vaziyetinde olan Anadolu’nun aslan yapılı Osmancık Taburu’nun erlerinden bazılarının Arapça deve eti kasidesini dinlerken gözyaşları şıpır şıpır damlıyordu. İyi Arapça bilen Eşref Bey şaşırdı, bir ere:

- ‘Oğlum ne ağlıyorsun?’ diye sordu. Hazır ol vaziyetindeki Mehmetçik durumu değiştirmeden cevap verdi:

- ‘Kumandanım bakınız ne güzel Kuran okuyor…’

Bu saf, pırıl pırıl yürekli Anadolu çocuğunun duyguları önünde gözleri dolan Eşref Bey dayanamıyor:

-’Oğlum o bedevi kadınları kendilerine dağıtılacak olan deve etinin lezzetini anlatan kasideyi makamla okuyorlar, sil gözyaşlarını…’

Nasıl?  :D

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa