Murat Ülker Bedri Baykam'ın boş çerçevesini satın aldı

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
  İslami Düşünce Platformu > GÜNDEMDEKİLER > Ülkemizden > Murat Ülker Bedri Baykam'ın boş çerçevesini satın aldı
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

Sayfa: [1]   Aşağı git
Cevap Yaz Yeni Konu Haberdar Et
Gönderen Konu: Murat Ülker Bedri Baykam'ın boş çerçevesini satın aldı  (Okunma Sayısı 6704 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
04 Nisan 2013, 10:50:07 ÖS 22
Üye Bilgileri
ozanca
Genel Yönetici
*

« :»

Fena halde kanıma dokunuyor ama belli etmemeye çalışıyorum ....
Belli edersem edep sınırlarını aşacagım sanırım ..
Bedri amcan öpsün seni ne diyim ...

Radikal'den Müge Akgün'ün o iddiaları

BURHAN DOĞANÇAY'IN TABLOSUNA 2.2 MİLYON DOLAR VERMİŞTİ
Yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü ressam Burhan Doğançay'ın 'Mavi Senfoni' adlı resmini, iki yıl önce 2.2 milyon dolara aldığından beri gözler Murat Ülker'in üzerinde. Bir galeriye, bir sanat fuarına gitmeye, bir resmin önünde duraklamaya görsün hemen spekülasyonlar başlıyor.

Şubat ayında Piramit Sanat'taki Bedri Baykam'ın 'Tarihin Röntgencisi' sergisine gittiğinde Twitter'da duyurulmuştu. Ardından da 'Patronların Dünyası' adlı internet sitesinde haber oldu. Sonrasında da herkes merak etmeye başladı Murat Ülker'in Bedri Baykam'dan resim alıp almadığını.

"İFLAH OLMAZ KEMALİST"
Bedri Baykam bir dönem sanatından çok, iflah olmaz bir Kemalist olarak politik kimliğiyle konuşulur olmuştu. Son dönemde daha az politik çıkışlar yapıyor gibi. Baykam yeni sergisini 3 Nisan'da New York'ta 'The Proposition Gallery'de açıyor. Serginin başlığı her zamanki gibi çok kışkırtıcı ve bu kez kavramsal sanatın öncüsü Marcel Duchamp'a gönderme var. 'Duchamp Would Have Been Damn Jealous/ Duchamp Kıskançlıktan Çatlardı'.

Baykam'ın resmi web sitesinde "Baykam, yine New York'ta açacağı olağan dışı kavramsal sergiyle sanatın sunumunu provokatif bir bakış açısıyla yeniden sorguluyor" deniyor.

Tabii sanat çevrelerinde, ne gibi işler var, Duchamp yaşasaydı hangi yapıt, sanat dünyasına 'pisuar-çeşme' gibi bir yapıt sunan, 20. yüzyıla damgasını vurmuş sanatçıyı kıskançlıktan çatlatırdı, büyük merak konusu. Hatta bir değil iki merak üst üste. Murat Ülker eğer resim aldıysa hangi eseri kaça aldı?

BOŞ ÇERÇEVEYE 125 BİN DOLAR FİYAT
Taraflar bu konuda konuşmak istemese de duyduğuma göre Murat Ülker, Bedri Baykam'dan 125 bin dolarlık fiyatla boş bir çerçeve almış. Ve bu eser yarından itibaren New York'ta sergilenecekmiş.

Boş bir çerçevenin tek başına ne gibi bir anlamı var, içi hangi kavramlarla doldurulur bilemem. Ama bu yakınlaşma ilginç. Bedri Baykam'ın 125. kişisel ve Amerika'da açtığı 8. kişisel sergisi heyecan verici olacak ve ses getirecek gibi görünüyor...

05 Nisan 2013, 08:30:28 ÖÖ 08
Üye Bilgileri
Rahmetli
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #1 :»

Bedri Baykam’ın “boş çerçeve”si

Davut Şahin

Gazete haberlerini okuyunca, bir başlık dikkatimi çekti:

“Baykam’ın boş çerçevesi’ni Murat Ülker satın aldı”

Haberin spotunda ise:

“Ülker’in patronu Murat Ülker, şubat ayında sergisini ziyaret ettiği Bedri Baykam’dan yaklaşık 100 bin dolara bir boş çerçeve satın aldı.”

Bir diğer spotunda ise:

“Baykam, yeni sergisini yarın New York’ta The Proposition Gallery’de açıyor. Boş çerçeve burada sergilenecek.” (Müge Akgün’ün haberi, Radikal)

Boş çerçevenin sanatsal açıdan ne gibi değeri var, bilemem. Aklımı kurcalayan; acaba Murat Ülker, bu boş çerçeveden ne gibi anlamlar çıkarıyor?

Daha da önemsediğim… Acaba sayın Ülker, “boş çerçeve” ile ilgili sanatsal düşüncelerini daha “ucuza” mal edemez miydi? Yani herhangi bir camcıdan camsız bir çerçeve sipariş ettirip, salonunun en mutena köşesine koyabilir ve saatlerce boş boş bakabilirdi.

Benim merak ettiğim husus:

CHP’den daha CHP’li olan bir “sanatçı” ile muhafazakârlığı ile bilinen bir firmanın prensini buluşturan saik ne olabilir?

Sanat mı? “Sanat aşk”ı bu ülkede çok nadir görülen bir özellik, sayın Ülker’i kutluyorum. Ama bu ülkede tablo alacak –pardon boş çerçeve- alacak başka “sanatçı” yok muydu?

Çünkü;

Bedri Baykam denince akla, “harika çocuk” filan gelmiyor nedense.

Hani şu, bir türlü hafızalardan silinmeyen “peçete” haberi var ya… İşte o “skandal” haber geliveriyor nedense.

Bir otobiyografi kitabının tanıtımı için, “Dünyada ‘erkekler böyle yaşardı’ diye bir belge” bırakan ve o peçete için, “Sanatsal yaşam alanımda değeri olan bir kağıt parçasıdır” diyen biri geliyor. (11 Eylül 2006)

Çünkü;

Bedri Baykam denince aklıma, “28 Şubat yaşanmasaydı Türkiye bugün ya İran olmuştu, ya iç savaşa girip Lübnan veya Cezayir gibi bir kan gölüne dönüşmüştü, ya da RP’nin başlattığı siyasal kuşatma demokrasiye ve 1923 Cumhuriyeti’ni tamamen nefes alamaz bir şekilde köşeye sıkıştırmıştı” diyen biri geliyor.

Bununla kalmıyor Baykam… 28 Şubat için, “gerici ivme”(!)nin önündeki set diyordu.

Devamında, “28 Şubat, 27 Mayıs 1960 devrimi ele de birçok açıdan kıyaslanabilir. Her iki müdahalede birbirinden çok farklı şekillerde gelişseler de yüzyılın ortalarında ve sonunda laik, demokratik hukuk devleti kavramına ve Kemalist ideolojiden sapmalara karşı bir ‘balans ayarı’ yapmıştır. Ancak 60, 71 ve 80 darbelerinin haksız şekilde aynı sepete konması ve ordunun saygınlığının bu şekilde yıpratılmaya çalışılmasına karşı silahlı kuvvetler bu defa 2. Cumhuriyetçilerin bile büyük ölçüde susturmayı başaran bu yöntemi bulmuş, devreye sokmuştu. “

Böyle buyuruyordu Baykam ve 28 Şubat’ı hazırlayan güçlerin “Kemalistler” olduğunun altını çiziyordu. Atatürkçü yazarlar yurdu bir baştan bir başa taradıklarını ve sayısız konuşma yaptıktan sonra gezmedikleri il bırakmadıklarını da hatırlatarak ne kadar vatanperver olduklarını cümle aleme “kanıtlıyordu.”

Peki 28 Şubat’ta Ülker’in başına neler geldi? Bilmeyen yok.

Hatta, dönemin Ekonomi Bakanı Güneş Taner’in Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na Ülker grubuyla ilgili anlattığı “teşvik”le ilgili enteresan hikayesi vardı.

Bir de Ülker’in Basketbol takımıyla ilgili haberler yansıdı gazetelere… Asker, o dönem Ülker grubuna teşvik vermiyor ya... Ülker de çareyi, seyircilerin eline Türk bayrağı verip, tribünlerde dalgalandırmakta buluyor. Yani ne kadar “vatanperver” olduklarını ispat etmek için.

Yine o dönem Ülker grubu, bayram öncesi hem işçilere hem de devlet erkânına jest kabilinden “bayram koli”si gönderiyor. Paşaların tümüne koliler gidiyor ancak Çevik Bir, hediyeyi iade ediyor.

Bir de gönderdiği kolinin yanına bir not yazarak… Notta; “Hediyeyi alamıyoruz, karargâhta böyle bir kararımız var. Yalnız yanındaki adamlara dikkat edin” diye yazmış. Meğer kolileri götüren adam, askerlere Ülker grubunu ihbar eden not yazmış.  Adamı gönderiyorlar.

Bir de “Aydınlık” gazetesinde çıkan yazılar, irticai şemalar… Ülker grubu, dergiyi mahkemeye veriyor. Aydınlık ise, “Biz bunları Genelkurmay’dan aldık” gibi iddialar ortaya atıyor. Genelkurmay’dan gelen cevap ise, böyle bir bilginin olmadığı yönünde. (Nuriye Akman’ın röportajı, 05.08.2012-Zaman)

Yani böyle sıkıntılı bir dönem geçiriyor Ülker grubu.

Ama demek ki, zaman her şeyi alıp götürüyor. Köprünün altından çok sular akıyor. Geleceğe bakıp yeni ufuklar çiziliyor.

Demek ki, “sanat aşkı” Bedri Baykam ve Murat Ülker’i boş bir çerçevede buluşturuyor.

Hani bir Yeşilçam filminde “Boş çerçeve” filmi vardı ya… Şarkının son iki paragrafında şöyle diyordu:

Aşkların en güzelini

Yalnız sende bulmuştum

Son defa seyredeyim

O yaşlı gözlerini.

Artık bülbül ötmüyor

Gül dolu pencerede

Yalnız hatıran kaldı

Ah boş kalan çerçevede!

alıntı

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...
05 Nisan 2013, 10:04:55 ÖÖ 10
Üye Bilgileri
FECR
Genel Yönetici
*

WWW Offline
« Yanıtla #2 :»

Bedri Baykam ile Murat Ülker boş çerçevenin arkasında resim çektirerek resmi doldurmuşlar Smiley

Kırım göçmeni olan Sabri Ülker'in oğlu Murat Ülker'in o çerçeveyi 100.000 dolara alması bizim açımızdan çok abes görülüyor. Ama onlar açısından olay farklı olabilir. Mesela; ( fikir jimnastiği yapıyorum sadece)
Murat Ülker, o çerçeveyi 100.000 dolara almakla, kendini burjuva,sosyete ve sanat çevrelerine kendini kanıtlamış oldu. Kendini kanıtlamanın da elbet bir bedeli olur. Bunlar daha başlangıç. Farklı yer ve ortamlara da kendini kabul ettirebilmenin yollarını da bulur herhalde. Zaten Türkiye'de muhafazakar kanata kendini yıllardır tescil ettirdi. Bu muhafazakar görünümüyle 28 Şubatta her ne kadar askeriye bölgelerine giremediler ise de muhafazakar cenahta epey güçlendiler, yani malları çok satıldı. Kriz ortamlarında en çok kazanan Ülker olmuştur.Ülker muhafazakar kanatta nasılsa kendini kabul ettirdiğini düşündüğünden "helal gıda sertifikası" almak için başvuruda bulunmaya bile tenezzül etmemiştir.
Bedri Baykam da boş çerçeveyi Murat Ülker'e satmakla kendi aralarına girmek isteyenlere mesaj veriyor. Bizim tarafımızdan kabul edilmemiz için öncelikle havadan sudan şeylere , boş çerçeveye bedel ödemeniz gerekir deniyor gibi.

06 Nisan 2013, 12:47:04 ÖS 12
Üye Bilgileri
FECR
Genel Yönetici
*

WWW Offline
« Yanıtla #3 :»

Murat Ülker'in 2009 yılında da Ressam Burhan Doğançay'ın rekor bir fiyatla 2,2 milyon TL'ye satılan 'Mavi Senfoni' adlı tablosunu aldığını biliyor muydunuz?

06 Nisan 2013, 12:54:54 ÖS 12
Üye Bilgileri
Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #4 :»

Boykot listesine Ülker'i de ekleyelim mi?  Afro

Ne yiyeceğiz?
06 Nisan 2013, 08:59:31 ÖS 20
Üye Bilgileri
ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #5 :»

Kansiz adam.....

16 Nisan 2013, 11:07:50 ÖÖ 11
Üye Bilgileri
FECR
Genel Yönetici
*

WWW Offline
« Yanıtla #6 :»

BEDRİ BAYKAM'DAN 125 BİN DOLARLIK BOŞ ÇERÇEVE İTİRAFI

Murat Ülker'in boş çerçevesine 125 bin dolar ödediği Bedri Baykam, Ülker'le ilgili çarpıcı itiraflarda bulundu.

Ülker'in Sahibi Murat Ülker'in 125 bin dolar ödeyerek boş çerçevesini satın aldığını Bedri Baykam "Ülker yemiyordum" itirafında bulunduhttp://www.aktifhaber.com/bedri-baykamdan-125-bin-dolarlik-bos-cerceve-itirafi-769771h.htm.

Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlayan Bedri Baykam, "Eskiden Ülker ürünleri yemiyordum" dedi.

MURAT ÜLKER'LE NASIL TANIŞTI?

Murat Bey benimle tanışmak istedi. Bir ortak arkadaşımız aracılığıyla beni davet etti. Ben de demokratik bir insan olarak herkesle tanışırım. Gittim, gayet medeni bir çalışma ortamıydı. Öte yandan Ülker birçok farklı siyasi görüşte gazetelere ilanlar veriyor, farklı televizyonlarda reklamlarını yayınlıyordu. Benim takımım Fenerbahçe'nin de sponsoru. Orada iki seçeneğiniz var: Ya “hayır, benim böyle bir düşüncem vardı” ya da “O zaman ben kendi gözlemlerimden, hislerimden gideyim” diyeceksiniz.

Biz Murat Bey'le bu alışveriş olmadan önce de birkaç kez görüşmüştük. Aramızda hiçbir alışveriş olmasa da ben zaten önyargılarımı rafa kaldırmıştım. Ben toplumun bana zerk ettiği önyargılarımı rafa kaldıracağım dediğimde herkesin diyalogtan ve demokrasiden bahsettiği bir ortamda kötü bir şey mi yaptım? Ben bunu bilerek yaptım. Şu mesajı veriyorum: Önyargılarınızla değil, gözlemlerinizle hareket edin.

"ESKİDEN ÜLKER ÜRÜNLERİ YEMİYORDUM"

Öyle köşe yazıları çıkıyor ki sanki bu ülkede Eti-Ülker ayrımını ben yaptım. Sanki Türkiye 1990'lar ve 2000'de bunu yaşamamış, böyle bir ayrım yokmuş da ben bunu kafadan uydurmuşum gibi bir hava yaratıldı.

Doğruyu söyleyeyim ben eskiden Ülker ürünleri yemiyordum. Çünkü toplumda size zerk edilen önyargılar ister istemez bir iz bırakıyor, şüphe uyandırıyor, genel bir toplumsal algı oluşuyor. Çevrenizde güvendiğiniz insanlarda da benzer fikirleri gördüğünüzde bu kalıplaşıyor. Bu dialog daha önce olabilirdi ama Türkiye'nin genel kutuplaşmalarına baktığınızda yaptığımın çok öncü bir hamle olduğunu düşünüyorum.

BOŞ ÇERÇEVEYİ 125 BİN DOLARA SATIN ALMIŞTI

Ülker'in sahibi Murat Ülker, Bedri Baykam'ın "boş çerçevesini" 125 bin dolara satın almıştı.

KAYNAK[/list]
    « Son Düzenleme: 16 Nisan 2013, 11:13:04 ÖÖ 11 Gönderen: FECR » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
    Cevap Yaz Yeni Konu Haberdar Et
    Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.17 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
    Bu Sayfa 0.267 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu