Böcek Boyası İçeren Ürünlerin Listesi

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Böcek Boyası İçeren Ürünlerin Listesi
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Böcek Boyası İçeren Ürünlerin Listesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Böcek Boyası İçeren Ürünlerin Listesi  (Okunma Sayısı 6537 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
FECR
Genel Yönetici
*

Selam Hidayete Tabi Olana

« : 20 Mart 2013, 12:49:06 ÖS 12 »

Böcek Boyası İçeren Ürünlerin Listesi

Gıda sektöründe arka arkaya gelen olumsuz haberler tüketicilerinin güvenini zedelerken, günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı maddelerin bulunması tüketicilerin tedirginliğini arttırıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önce sahte bal üreten firmaları, ardından da insan sağlığına zararlı gıda maddesi üreten firma ve markaları açıkladı. Geçtiğimiz günlerde ise Starbucks'ın, çilekli Frappuccino içeceklerinde böcekten elde edilen boya maddesi olan karmini kullandığını kabul etmesiyle farklı gıda maddelerinde kullanılan Karmin yeniden tartışmaya açılmış oldu. Rotahaber, sahte bal başta olmak üzere insan sağlığına zararlı maddeleri ve böcek içren ürünleri tek tek açıklıyor. İşte o markalar ve ürünleri..

KAYNAK: ROTA HABER
--------------devam edecek-------------------

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #1 : 20 Mart 2013, 01:29:09 ÖS 13 »

Devam etsin elbette ...
Benim anladıgım şu carmin böcek boyası muhabbetinden ...
Yerli yabancı tüm ürünlerde kırmızı rengi elde etmek için bunu kullanıyorlar ...
Hasılı çilek esaslı çoğu üründe bu var ...
İşin ilahiyat tarafı böcekden elde edilen boya caizdir diyenler oldu , ki dayanakları vardı hatırladıgım ...
Birde işin "ıyyy amannn böcekmi " kısmı varki bence komik kalıyor ...
Çunku yedigimiz pek çok şeyin içinde böcekten beter o kadar çok şey varki ...

Şunuda demeden geçemeyeceğim ...
Türkiyenin değişiyor olmasının en bariz yönleridir bunlar ...
Yanında pek çok noktada eleştiri getiriyoruz ama yıllarca bu topluma nelerin yedirtildiğini hayal bile edemeyiz ...

Not font kurbaa
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #2 : 20 Mart 2013, 01:38:46 ÖS 13 »

-------------devam edecek------------

Müslüman
Süper Aktif Üye

Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.

« Yanıtla #3 : 20 Mart 2013, 02:26:13 ÖS 14 »

ozanca illa herşeye bir şerh koyacan yani, CHP'liler gibi muhalefet senin damarında var abi.  Cheesy

FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #4 : 20 Mart 2013, 02:28:18 ÖS 14 »

Bazen nasıl şerh koyarım diye sesli düşünüyor Smiley

Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #5 : 20 Mart 2013, 02:30:26 ÖS 14 »

Vay be AKİPOĞLU'da listeye girmiş , ÇOKOMEL'e de elveda (bizim minikler hapı yuttu)
Müslüman
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #6 : 20 Mart 2013, 02:37:24 ÖS 14 »

ilk defe bu sitede bir konuda 2 üye 15 ziyaretçi görüyorum

ee konu gıda ve sağlık olunca
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #7 : 20 Mart 2013, 02:41:14 ÖS 14 »

-------------------devam edecek-----------------

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #8 : 20 Mart 2013, 02:46:09 ÖS 14 »

Gene ne yaptım yahu ..

Gene şerh koyuyum madem ısrar ettiniz ...
Abilerim ablalarım , çileği sadece mevye olarak ve mumkunse doğal olanından alalım ...
Hormonu en guzel absorbe eden bir meyve , dilediğin kadar daya ucubeleşmiyor fazlaca ...
O yuzden mevsiminde ve hormonsuzunu bulmaya çalışalım ...
Elbette işlenmiş tüm çilek türevlerinden de uzak duralım böcüklü hepsi ...Smiley

Not font kurbaa
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #9 : 20 Mart 2013, 02:49:57 ÖS 14 »

http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,11885.msg73026.html#msg73026

Buradaki sözüne binaen söylemiştim Smiley

ozanca
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #10 : 20 Mart 2013, 02:55:04 ÖS 14 »

Yok abi oraya şerh düşeceğim aklımda ama toparlamam hazmetmem lazım ...
açık kapı bıraktım girmesi kolay olsun diye ...

Not font kurbaa
FECR
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #11 : 20 Mart 2013, 03:34:50 ÖS 15 »

---------bitti---------------

Maveraî..
Haymatlos..
Genel Yönetici
*

Elhamdulillâhi alâ kulli hâl sivel kufri veddalâl

« Yanıtla #12 : 21 Mart 2013, 01:24:53 ÖÖ 01 »

Şikayet olunca incelemeye tabi tutulup da sahte olduğu anlaşılıp ifşa edilince, farklı isim altında üretim yapıp tekrar piyasaya sunuyorlar.
Çünkü, yine yasal işlem başlatılıp tespit yapılana kadar, zaten epey bir satış yapıp köşeyi dönmüş ve adres değişikliğiyle de izini kaybetmiş oluyorlar(yetkili ve etkili bir ağızdan).

Güven telkin etsin diye de 'Stv. Kanal 7, Tv 5, Berat' gibi (bilemediğim daha birçok ulusal ve yerel) muhafazakar kanalları tercih etmekteler. Sağlık bakanlığı onaylı diyorlar; oysa gıda sektörü Tr.de Tarım Bakanlığına bağlı.

Zaten Sağlık Bakanlığını aradığınızda da: 'Bizimle ilgili değil, Tarım Bakanlığını arayın' deyip yönlendiriyorlar.

Tarım Bakanlığını arayıp sorunca birçoğundan haberdar değil; 'Hepsini teker teker denetleme imkanımız da adamımız da yok' deyip, topu tüketiciye atıyorlar ve 'Siz şikayette bulunup bizi haberdar edin, açık adresini de bize verin ki o şekilde gerekli incelemeyi başlatabilelim' diyorlar.

RTÜK şikayetlere rağmen: 'Yasal işleyişte her zaman yayımdan kaldırma söz konusu değil, bazen sadece uyarı veya parasal ceza uyguluyoruz' deyip yayımdan kaldırmadıklarından 'onlar hâlâ o kanal benim, bu kanal da benim' der gibi elini kolunu sallaya sallaya geziniyorlar.

Tüketici hakları ise: 'Kendi ilinizin Kaymakamlığına başvurup şikayet dilekçesi verin ve yasal süreci başlatın' diyorlar.
Ki; bu sürecin de ne kadar sürdüğünü mahkemelerdeki Tv.ye yansıyan davalardan ve tonlarca biriken dosyalardan, yılları alan ağır aksak işleyişten herkes az-çok haberdardır.

Halkın çoğunluğunun tercihe zorlandığı ve çoğunlukla duyduğumuz 'Allah'a havale! Allah'ından bulsunlar! Zehir zıkkım, haram it kanı olsun, boğazlarına dizilsin! diyerekten 'En Yüksek Merci'ye müracaatla/beddualarla yetiniliyor.

Deveyi bağlayıp akabinde gerçekleşmesi gereken tevekkül için bilinç, sıkı bir araştırma şart, mağduriyetleri engelleme adına.
Neti olanlar için bir nebze de olsa kolay ve mümkünse de yerel kanallar aracılığıyla köylerdeki saf topluluklar, yaşlılar, okur yazarlığı olmayanlar, bilinçsiz tüketiciler sıklıkla düşebiliyor bu umut tacirlerine. Hoş, bazen bilinçte yetmiyor...

İnternet'teki şikayet yorumlarından ötürü pahalı bir ürünü almaktan son an da kurtulduysam da, acillik durumum nedeniyle bal tüketmem gerektiğinden ve memleketten has balı getirecek bir akrabanın da yolu yaşadığım şehre o sıralar düşmediğinden, fiyat olarak da piyasadaki rakama eşdeğer ve fahiş bir rakam olmadığından, ayrıca eve teslim/kapıya kadar getirilmesinin de cazibesine kapılarak 6 kavanoz bal siparişi vermiştim. Ailece olunca hızla tüketildiğinden henüz 3. ay,ı bulmuşken son kavanozda bir de ne görelim!... Kavanozun altı tamamen toz şeker kaplı ve petek olanı da tamamen şekerleme olmuş. Anlayacağınız, sahte bal yüzümüze nanik yaptı.
İncelemeyi başlatmışlarsa yakında o listeye 'Bal Dünyası' da eklenecektir inşaAllah!

Yorumlarıyla kurtarıcım olanlara yorumumun ve ihbarlarımın da bir katkı sağlaması ümidi ile!....

Aynayım, bakanlar beni değil ancak kendini görür..
islamcıderen
Üye
*

« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2018, 03:07:54 ÖS 15 »

Bir böcekten neden boya çıkartılır aklım almıyor  Huh?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: