Vergi Zekat Yerine Geçer mi ?

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Zekat > Vergi Zekat Yerine Geçer mi ?
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) > İslami Bilgiler ve Konular > Zekat > Vergi Zekat Yerine Geçer mi ?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Vergi Zekat Yerine Geçer mi ?  (Okunma Sayısı 3546 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kutbay
Genel Yönetici
*

« : 01 Mart 2013, 02:38:14 ÖS 14 »

Alıntı
ezhattım
Sana birşey daha söyleyeyimmi bra...Bırakın şirk küfürü zekat vermek istemeyenlere dahi ölüm fermanı çıkarılmış malı ve canı helal kılınmıştır...Öbür bölümde bunların delillerini sana vereceğim inşallah..................

bu konuda da sana kısmen katılıyorum (bakarmısın üçtür sana hak veriyorum)  Cheesy
peygamberimizin vefatı esnasında hz ebubekirin zekatını vermeyen bir topluluğa karşı sefere çıktığı söylenir.
teferruatı hakkında bilgim yok ama bu  tekfir edildiler anlamında değildir. bu bir devlet meselesidir.
zekatı devlet toplar kim ki zekatını vermezse devlete karşı geliyor demektir gereken müdahale yapılmalıdır ama nedir bilemem.
ama malı ve canı helal kılınmıştır diyemem.

Vergi Zekat Yerine Geçer mi ?

Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed
maxpayna
Genel Yönetici
*

« Yanıtla #1 : 02 Mart 2013, 12:01:00 ÖÖ 00 »

islam devleti olan bir ülkenin müslüman vatandaşı kendi zekatını/vergisini islam devletine vermesine zekat denilir (mi)
yoksa islamdışı olan ülkelerdeki vergiler değil.

yaa kutbay abi ortalama bir arabanın taşıt vergisi olmuş 180 TL böyle zekat-vergi mi olur basmayın yarama... Angry
böyle yüksek vergilerin olduğu diyarda vergi-zekat vermeyen kabile mi haklı o kabileye savaş açan ebubekir mi haklı ?
konular karıştı mı çapraz bağlar mı attık...  Roll Eyes

müslümanlardan
Süper Aktif Üye

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2013, 01:55:23 ÖS 13 »

İslam ile yönetilen bi ülkede,müslümanlardan BİZZAT ZEKAT MEMURLARI TARAFINDAN,tahsil edilen VERGİNİN ADIDIR zekat...

Bu zekat memurları islam devletinin belirlediği kişilerdir,zekatın ne kadar olacağınıda İSLAM DEVLET REİSİ[başbakanı,cuhurbaşkanı] VE KABİNESİ şartlara göre belirler,alınan zekat[vergi]yi..ve bu vergiyi CEBİNEDE İNDİRMEZ ,İNDİREMEZ CUK DİYE Smiley,İNDİRİRSE SALMANLARIN KILICIYLA YA DÜZELTİLİR,yada kellesi alınır....yani islam idaresine soyunanın KELLESİ KILIÇLAR üzerindedir.... Smiley

müslüman olmayıp islam beldesinde yaşamayı kabul edenlerden ise yine ADİLCE,CİZYE VERGİSİ ALINIR....

İSLAM DEVLETİNİN OLMADIĞI BU DÖNEMDE MÜSLÜMANLARIN ZEKAT DİYE YAPTIĞIDA İNFAKTIR...

Allahın hükmüyle hükmetmeyen devletlerde alınan vergide HARAÇTIR,zulum olmamasıda beklenmez tabiki...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: