Sıcaklarla gelen uykusuzlukla başetme yöntemleri

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Sıcaklarla gelen uykusuzlukla başetme yöntemleri
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

> GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > Sıcaklarla gelen uykusuzlukla başetme yöntemleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Sıcaklarla gelen uykusuzlukla başetme yöntemleri  (Okunma Sayısı 1812 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TaLiA
Emektar Yönetici
*

« : 08 Ağustos 2012, 05:58:23 ÖÖ 05 »

Sıcaklarla gelen uykusuzlukla başetme yöntemleri

Sıcaklarla gelen uykusuzluk, geceleri uykuya dalamama, uykuya daldıktan kısa bir süre sonra uyanıp tekrar dalmada güçlük, yastığın sürekli soğuk tarafını çevirmeye çalışmaktan uyuyacak zaman bulamama gibi sorunlar yaşıyorsunuz değil mi?

Peki bu uykusuzluk başınıza ne işler açıyor biliyor musunuz?

Uykusuzluk, en sık rastlanan uyku bozukluklarından birisidir. Hele yaz sıcakları devreye girince daha da fena. Yaşanan stres dolu günler, sıkıntılı olayların devreye girmesiyle birlikte uykusuzluk, psikolojik bir sorunun uzantısı olarak da yaşanmaya başlanmış olur. Stres faktörlerinizin veya hava şartları gibi dönemsel tetikleyicilerin devreden çıkmasıyla birlikte, uyku sorununuzun geçmesi gerekir. 3-4 haftayı geçen uyku bozukluklarında mutlaka uzmanlardan yardım alınması gerektiğini bilmelisiniz. Sizi uyutmayan fiziksel veya ruhsal sorunlar çözümlenmeli, sizler mışıl mışıl uyumalısınız.

Uykusuzluk günlük hayatı yaşam kalitesini bozar malesef. En belirgin sonuçları;

1. Gece iyi uyunmadığı için, gün içine sarkıntılık yapan uyku halleri oluşur. Garip ifade ama hemen açıklayayım; evde veya işyerinde sürekli uykulu uykulu gezinme, esneme hali. Bazen bu o kadar abartılı olur ki karşınızdaki kişi sizinle konuşup muhatap olmaktan rahatsız olur. Örneğin benim böyle bir tanıdığım var, adam sürekli esniyor. Ve inanın sevdiğim bir arkadaşım olmasına rağmen, onunla oturup konuşmaktan rahatsız oluyorum. Malum esneme grip gibi geçici. Kulakları çınlasın sevgili arkadaşımın...

2. Gece uykusuzluğunun yaşandığı dönemlerde kişiler gündüz şekerleme yaparlar. Bu da gece devreye girmesi gereken uykuya sekte verir.

3. İyi uyuyamama nedeniyle en kolay bozulan özelliğimiz "dikkatimiz"dir. Özellikle araba kullanırken, dikkat gerektiren iş ve meslek gruplarında ciddi riskler yaşanabilir.

4. Uyuyamama halinde kalp sürekli pır pır eder. Hepimiz biliriz, birkaç gün üst üste uykusuzluk yaşarsak sinir sistemimiz olumsuz etkilenir. Sinirlilik hali veya gerginlik hissederiz. Bunlara ilaveten kalp ritminde bozulmalar devreye girer. Sanki yaramaz bir kuş gelmiş de kalbinize oturmuş gibi rahatsızlık hissedersiniz.

5. Enerjimiz düşer. Solgun yüzlü, gergin ifadeli bir hal alırız. Sesimiz bile yorgun çıkar. Ev hayatımızda olumsuz etki yapan bu düşük enerjili hal, hele bir de çalışıyorsanız iş hayatınızda daha fazla sorun çıkarır.

6. Kendini doğrulayan kehanet misali, yeni gece geldiğinde "Acaba bu gece de uyuyamaz mıyım?" endişesi devreye girer. Kaygı ve endişenin kol gezmeye başlaması, tekrarlayan uyku sorununu beraberinde getirir elbet.

7. Muntazaman devam eden uyku sorunu, kişinin genel düşünme tarzında negatif özelliklerini öne çıkarmasına neden olur. Ajitasyon duyguları artış gösterir. Kendisine acımayla karışık kızmaya başlar. Özellikle yakın çevresinde kolay uyuyan kişilere karşı öfke biriktirir. "Ben dön dön uyuyamıyorum, eşim gıcık... yastığa kafası bir karış kala uyuyor adam, sinir oluyorum..." şeklinde yarı şaka yarı ciddi ifadelerle bu duygusunu dile getirir.

...

Sıcaklarla gelen uykusuzluk için neler yapabilirsiniz konusuna gelince;

1. Öncelikle kendinizi uyumak için zorlamayın. Çünkü uyku, zorlanarak yaşanacak bir süreç değil malesef.

2. Genel olarak niçin uyuyamadığınızı anlamaya çalışın. Uyku saati düzeninizin değişmesiyle mi, iş yoğunluğunuzun artmasıyla mı, stres yaşamanıza neden olacak olaylarla mı ilgili...vs gibi. Gerekçesini bildiğiniz uykusuzluğunuzla başetmeniz her zaman kolaydır. Süreci kontrol altına alır, uykunuzu düzene sokabilirsiniz.

3. Sıcaklarla ilgiliyse ılık duş alarak uykuya dalmaya çalışın. Duşla beden ısınız düşer, uykuya geçmeniz kolaylaşır.

4. Karanlıkta uyumaya özen gösterin.

5. Uyumadan en az 3 saat öncesinde ağır yiyecekler yemeyin. Mümkünse rahatlatıcı bitki çayları için.

6. Uyumak için yatağa girdiğinizde mümkünse sadece uyuyun. Günün muhasebesi, ertesi günün planları, falanca bana niye öyle söyledi, gibi kişiyi uykudan uzaklaştıracak düşüncelerle yoğrulmak teknik bir uyku hatasıdır. İllaki aklınıza bir şeyler geliyorsa, kendinizi ılık tatlı bir ortamda, harika bir manzaranın ortasında, mutlu ve rahat olarak hayal edin. Ben kendi adıma bu yöntemi uyguluyorum. Ilık rüzgar, arkada harika bir orman manzarası, yanında deniz... orada yeğenlerimle oynuyorum, eğleniyorum... süper oluyor... bir bakmışsınız uyuyakalmışım.

7. Neredeyse her evde var ve galiba olmalı, klimalar veya vantilatörler! Ortalama bir ısıyı muhafaza edecek şekilde ayarlanmalı. Klima üzerinize gelecek şekilde yatmamaya, sadece ortalama serinliği muhafaza etmeye özen göstererek uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz.

8. Gece hemen uyku öncesi ağır egzersizler, vücudunuzun adrenalin salgısını harekete geçirecek çılgınlıklar da yapmamaya gayret edin. Çünkü bedende adrenalin yükselince, vücut onu dengelemek için zamana ihtiyaç duyar. Yüksek adrenalinle uykuya dalmak zordur malum. Önce sükunet... ardından uyku...

9. Aile ve sizin için önemli konuları uyku öncesi konuşmayın! Zaten zor uyuyorsunuz, uykunuza sekte verecek meseleleri gündüze bırakın. Gece sadece uyuyun. Sabah nasılsa halledersiniz sorunlarınızı merak etmeyin.

...

Son olarak hatırlatayım;

Terapötik bir dille söylemek gerekirse uykusuzluk; kişiyi uyutacak bir takım güzelliklerin yaşamda olmaması, demektir. Sizi uyutacak güzellikler varsa hayatınızda uyursunuz. Uyuyamadığınızda, uyku sorunu yaşadığınızda, uykuya zor dalıp çok kolay uyanabildiğinizde ruhsal hayatınızın zedelenmeye başladığını düşünüp hemen psikolojik destek alsanız iyi olur sevgili okurlar!

Psikoterapi desteği ile, yaşam becerilerinizi artırır, sizi ego düzeyinde güçlendirir, geçmişinizle barıştırır, geleceğinize umutla bakmanızı sağlamaya çalışırız.

Mevsimsel ve günlük sıradan uykusuzluklar, yukarıda saydığım bir takım tedbirlerle zaten yoluna girer.

Ancak ciddi biçimde uyku sorunu yaşıyorsanız; doktor doktor gezdiniz, gece uykusuzluğunuza fiziksel bir gerekçe bulamadıysanız, geriye tek bir uykusuzluk nedeni kalıyor: HAYATINIZDA BİR ŞEYLER TERS GİDİYORDUR!

Mehtap Kayaoğlu(Psikolojik Danışman &Psikoterapist)
islamitayfun
Üye
*

« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2018, 04:47:15 ÖS 16 »

Genellikle vantilatörün altında uyuyup sabaha hasta kalkıyorum Cheesy
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: