vücudumuz nasıl işliyor..

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > vücudumuz nasıl işliyor..
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > GENEL (Bilgi Platformu) > Sağlık (Moderatör: Yonetim) > vücudumuz nasıl işliyor..
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: vücudumuz nasıl işliyor..  (Okunma Sayısı 1810 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
FuRKaN
Üye
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 43


« : 25 Ağustos 2007, 04:41:40 ÖÖ 04 »

SAAT 06.00: Vücut çalışmaya hazırlanıyor:
Vücut uyanma moduna girmiştir. Bu uyanma vücut için kendini yavaş yavaş kalkmaya hazırlama işaretidir. Metabolizma hareketlenir ve o günün isleri için enerji ve protein hizmete hazır olur.

SAAT 07.00: Kahvaltı saati:
Kortizon salgılamasıyla organizma uyanır. Ancak Vücut hala zayıf bir safhadadır. Kasların sıcaklığı en düşük seviyededir. Bu yüzden vücudunuzu katılaşmış, eklemlerinizi bükülmez gibi hissedersiniz. Kramp da en çok bu saatlerde girer. Bu nedenle bu saatte spor yapmaktan kaçının. Çünkü kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenmiş olursunuz. Spor yerine güzel bir kahvaltı edin, çünkü sindirim organları bu saatte iyi çalışır. Karbonhidratlar bu saatte bizim için yararlı olacak enerjiye çevrilir.

SAAT 08.00: Nabız ve tansiyon yükseliyor:
Romatizması olanlar uzuvlarındaki ağrıyı gün boyu daha kuvvetli hissederler. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla daraltır. Ayrıca Uyurken dakikada 60 olan kalp atışı uyandığınızda 72-78 arasına çıkar. Bu hızlanma ve kan basıncının artması kriz riskini yükseltir. Bir de "Pazartesi Sendromu" yüzünden pazartesi sabahı kalp krizi riski yüzde 40 artar.

SAAT 09.00: Vücudun dinç ve kuvvetli olduğu saat:
Acı hissini en aza indiren adrenalin hormonunun zirvede olduğu bu saatlerde iğne yaptırmak gibi işlemlerin sırasıdır. Her hangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu saat en doğru zamandır. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülür, vücudumuz röntgen ışınlarına karşı daha dirençlidir. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı sabah saatlerinde vücut yediklerinizi depolamak yerine enerjiye çevirir..

SAAT 10.00: Verimliliğimiz en üst düzeyde:
Organizma simdi faaliyete, harekete hazır durumdadır. Fazla enerjiktir, vücut en fazla ısısına ulaşmıştır, verimliliğimiz en üst düzeydedir. "Kısa Süre Belleği" iyi durumdadır. İnsan yaratıcı ve dinamik olur. Fakat dikkat edilecek nokta sudur; saat 10.00 ile 12.00 arasında enfarktüs olaylarına sık rastlanır. Sınava girmek ya da toplantı yapmak için en uygun zamandır. Konsantrasyon ve mantıklı düşünebilme yeteneği vücudun bu saatlerde salgıladığı glikoz sayesinde en yüksek seviyededir.

SAAT 11.00: Verimliliğimiz en üst düzeyde devam ediyor:
Vücudumuzun tam formunda olduğu bir saattir. Kalp ve dolaşım o kadar zinde durumdadır ki, yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Verimli olmaya programlanmışızdır. Hazır cevaptır ve özellikle hesap isleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan yapılabilir. Bağışıklık sisteminizi ayakta tutan akyuvarların en az aktif olduğu bu saatte hastalanma riski en yüksek seviyededir.

SAAT 12.00: Yorgunluk baş göstermiştir:
Vücudun dinlenmeye ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Dikkat azalır ve insanı uyku basar.
Midedeki asit miktarı fazlalaşır (Hatta bir şey yemesek bile). Beyindeki kan akımı azalır. Çünkü kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılır. Kan basıncının en yüksek düzeyde olması yüzünden damar tıkanıklığına bağlı felç riski çok fazla. Felç, sabah 6 ile öğle 12 saatleri arasında diğer saatlerden yüzde 50 daha fazla görülür. Öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanır.

SAAT 13.00: Vücut formdan bir hayli düşmüştür:
Verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısındadır. Bütün organlar en alt düzeyde çalışır, sadece safra kesesi öğle yemeğini hazmettirmek için faaliyettedir. Vücudunuzda üre oluşumunun da en fazla olduğu saattir. Böbreklerin en çok çalıştığı bu saatte zehirli maddeler atılır.

SAAT 14.00: Dinlenme zamanı:
Öğle yemeğinin ardından ağırlık bastırır. Konsantrasyonun düştüğü bu saatte küçük kazaların yaşanma riski de en yüksek seviyededir. Kendimizi bitkin hissederiz. Çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşmüştür. Diş doktorundan korkan kişi doktora bu saatte randevu almalıdır. Çünkü bu saatte acıyı daha az hissederiz. Lokal anestezi uzun süre devam eder (30 dk.). Sabahları bu süre 12 dk., akşamları ise 19 dk.'dır.

SAAT 15.00: Günün en mutlu saati:
Yeni işler için enerjimiz geri gelmiştir, belleğimiz tam formundadır.İkinci kez verimliliğe yaklaşırız ama bu verimlilik sabahkinden azdır. Araştırmalar en az diş ağrısı yaşanan saatin öğle 3 civarları olduğunu gösteriyor. Çünkü mutluluk hormonu endorfin zirveye ulaşır.

SAAT 16.00: Adrenalin tavan seviyesinde:
Spor faaliyetleri için en iyi saattir. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumdadır. Antrenmanlar için de en iyi zamandır. Asit önleyici ilaçların etkisi bu saatte çok iyidir. Vücut ısısının ortalama olduğu bu saatte adrenalin seviyesi de zirve yapar. Olimpiyat rekorlarının en çok bu saatte kırıldığı tespit edilmiştir.

SAAT 17.00: Kaslar güçlenir:
Organların faaliyeti üst düzeydedir. Kuvvetimiz artar, oksijenin harcanması fazlalaşır. Böbrekler ve mesane özellikle çok çalışır. Tırnakların ve saçın en çabuk uzadığı zaman bu saattir. Fakat mide ülseri olan hastalar için durum kritiktir. Öğleden sonra geç saatlerde ve akşamın ilk saatlerinde midedeki asit miktarı fazlalaşır. Saat 17.00'ye doğru mide kanamasından dolayı hastaneye gelenlerin sayısı artar. Parmaklarınızdaki küçük kasların gün içinde aralıksız çalışmasından sonra en güçlü olduğu saattir.

SAAT 18.00: Yorgunluk başlar:
Vücudumuzun yorulmaya başladığı bu saatte kaslarımız güçsüzleşir. Midemiz en çok bu saatte asit salgılar. Bu nedenle ülser ağrıları da artar. Akşam yemeği için iyi bir saattir. Pankreas bu saatte özellikle aktiftir.

SAAT 19.00: Hayat tatlanır:
Havanın kararmaya başlamasıyla vücudumuz uyku hazırlığı yapar ve melatonin hormonu salgılar. Vücudun rahatladığı bu saatler tat alma hislerinizin en kuvvetli olduğu zamandır.Kan basıncı ve nabız genellikle bu saatte tembelleşir. Bu nedenle kan basıncını düşüren ilaçlar konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu ilaçlar tehlikeli olabilirler. Sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçların tesiri de bu saatte fazladır.

SAAT 20.00: İlaç içme zamanı:
Karaciğerdeki yağ düzeyi düşer ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akar. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalıdırlar.Etkisi hemen görülür. Antibiyotiklerde az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde olur.

SAAT 21.00: Yemek yemenin tehlikeli olduğu saat:
Sindirim organlarının günlük görevi sona ermiştir. Davetleri sevenler dikkatli olmalıdırlar. Gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır ve bu durum tehlikelidir. Kalan yemekler barsak sahasındaki mukozaya hücum derler. O yüzden bu saatte özellikle kilolu olanlar yemek konusunda dikkatli davranmalıdırlar.En çok acı hissettiğimiz saattir. Vücudumuzdaki acıyı önleyen endorfin hormonları çok az salgılanır.

SAAT 22.00: Bağışıklık artar:
Bağışıklık sisteminin en iyi çalıştığı saattir. Bu sistemi ayakta tutan hormonlardan "Interflukin 1" artmaya başlar. Bu saatte vücudumuzun polisi akyuvarlar özellikle aktiftirler. Dozu
azaltılması gereken ilaçlar için bu çok elverişli bir saattir. Bu ilaçlar yanlış zamanda alındığı takdirde enfeksiyon tehlikesi fazlalaşır. Sigara içenler de son sigaralarını içmelidirler. Çünkü bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri daha zor atar.

SAAT 23.00: Tam dinlenme saatidir:
Organizma gün boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durdurur. Bu saatte sakinleşiriz, rahatlarız, gevşeriz. Tam dinlenme saatidir. Metabolizmanın faaliyeti en alt düzeydedir. Tansiyon, kalbin atımı ve vücut ısısı düşer. Gebelerde doğum sancıları çoğunlukla bu saatte olur. Çünkü sancıya neden olan gebelik hormonlarının salgılanması üst düzeydedir. Alerjiye karşı en duyarlı olduğunuz saattir. 23.30 civarında uyku getiren melatonin hormonunun çok fazla salgılandığı görülür. Uykuya daldıktan 10 dakika sonra kalp atışlarımız ve beynimizin çalışması yavaşlar. 25 dakika sonra ise derin uykuya geçeriz.

SAAT 24.00: Vücut yenilenir:
Gece yarısı biz uyurken vücudumuz gün içinde aldığımız yağları parçalar. Bu saatlerde saçımız uzar, hücreler de kendini yeniler. Uyuduğumuz sırada deri hücreleri durmadan çalışır, gündüz olduğundan daha sık bölünürler. İlk rüya safhası başlar, yarım saat içinde rüya örmeye başlarız.

SAAT 01.00: Verimliliğimiz en alt düzeydedir:
Bu saatte hâlâ çalışanlar hata yaparlar, dikkat son derece azalır. Çünkü vücut kendini uyumaya programlamıştır, kısa zamanda en derin uykuya dalınır.Bu saatte günün yorgunluğu daha fazla hissedilir. Ayaklarda görülen bir tür romatizma rahatsızlığı olan gut hastalığına yakalanmış biri en çok bu saatlerde ağrı çeker.

SAAT 02.00: Dikkat en alt düzeydedir:
Araba kullananlar bu saatte çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü görme zayıflar, tepkiler yavaşlar. Bu nedenle trafik kazaları bu saatte daha fazla olur. Vücut soğuğa çok hassastır, çabuk üşür. Fakat derimiz acıya karşı fazla hassas değildir. İdrar torbası aktivitesini azaltan "vasopresin" hormonu vücutta arttığı için tuvalet ihtiyacının en az olduğu saattir.

SAAT 03.00: Metafizik yoğunluk safhası:
Bedensel ve ruhsal olarak karanlık bir safhadır. Melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapar. İntihar edenlerin sayısı fazlalaşır. Nefes almak zorlaşır. Bu saatte astım hastalarında günün diğer saatlerine oranla 300 kez daha fazla astım krizi yaşama riski vardır. Yatmadan önce B ve C vitamini almak nefes almayı kolaylaştırır.

SAAT 04.00: İçe yönelik saatler:
Stres hormonundan enerji kazanırız. Enfarktus krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında özellikle fazladır. Çünkü kan basıncı oldukça yükselir, damarlar gerilir. Gebe kadınlar için de doğum yapma olasılığının en yüksek olduğu zamandır.

SAAT 05.00: Güne hazırlanma saati:
Büyüme hormonlarının en yüksek seviyede olduğu bu saatte vücut, kemiklerin güçlenmesi için çalışır. Bu saatte vücuttaki erkeklik hormonu salgılanması artar. Stres hormonun konsantrasyonu bizi faaliyete geçirmiştir. Bu hormon gündüz değerinin tam altı katına çıkar. Vücudumuz harekete geçer kaybolan enerji yeniden geri gelir. Artık yeni bir güne başlamak için hazırızdır.

alıntıdır...
Logged

Sadaka, belâyı önler. Ama duâ, kaderi değiştirir!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.046 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu