Son Mesajlar

Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
anasayfa anasayfa ara giris kayit
   > Son Mesajlar
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla?
Şifre:

   > Son Mesajlar
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
 1 
 İSTİŞARELER (İstişare Platformu) / Serbest Kürsü / HAC SURESİ 72. AYETTEN DERS ALMAYANLARIN SONU CEHENNEMDİR.
 : 19 Mayıs 2019, 07:15:26 ÖS 19 
Başlatan halukgta - Son mesaj Gönderen: halukgta
Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek isterim. KUR’AN IN GENEL ÇOĞUNLUĞU, ALLAH A İMAN ETMEYENLERİ İMAN ETMEYE DAVET İÇİN DEĞİL, ALLAH A İMAN ETTİĞİNİ SÖYLEDİKLERİ HALDE, ALLAH IN YOLUNDAN BATILA SAPANLARI, DOĞRU YOLA DAVET İÇİN GÖNDERİLMİŞTİR. Allah ın sünnetini/yolunu din ve iman adına yeterli görmeyip, beşeri sünnetler yarattıklarından dolayı Allah, kullarını sürekli elçi ve kitaplarla uyarmıştır ve YALNIZ GÖNDERDİĞİM KİTABA SARILIN DEMİŞTİR. Önce konumuzla ile ilgili Allah ın uyarı ayetini yazalım, daha sonra üzerinde birlikte düşünelim.

Hac 72: AYETLERİMİZ AÇIK AÇIK KENDİLERİNE OKUNDUĞUNDA, İNKÂRCI/KÂFİRLERİN SURATLARINDA HOŞNUTSUZLUK SEZERSİN. Onlar, kendilerine ayetlerimizi okuyanların neredeyse üzerlerine saldırırlar. De ki: Size bundan (bu öfke ve huzursuzluğunuzdan) daha kötüsünü bildireyim mi? CEHENNEM! Allah, onu kâfirlere (ceza olarak) bildirdi. O, ne kötü sondur! (Diyanet vakfı meali)

Önce hatırlatmak isterim. Allah inkârcı/kâfir dediği kişiler Allah a iman etmeyenler değil, tam tersine Allah a iman ettiğini söyledikleri halde, Allah ın kitabının sınırlarının dışına çıkan, batılı ve hurafeyi din diye yaşayanlar. Allah cahiliye toplumunu, öyle bir nedenden dolayı uyarıyor ki,  BU YAPTIĞINIZ KÂFİRLİKTİR, İNKÂRCILIKTIR, BENİM YOLUMDAN SAPMAKTIR DİYOR. Peki, cahiliye toplumu ne yapmışta Allah bu sözleri söylüyor olabilir ona bakalım.  Allah Elçisi tarafından, ayetlerini gönderip tebliğ edildiğinde, bu insanlar kendi batıl ve hurafe inançlarını Kur’an da göremediklerinde, Allah ın elçisine karşı tavır almışlar, karşı çıkmışlar, bu davranışlarının suratlarından belli olduğunu söylüyor. Hatta Kur’an da istediklerini göremediklerinde, neredeyse Elçimizin üstüne saldıracaklardı diyor.  Allah ın elçisi kanalıyla gönderdiği Kur’an ı yeterli görmeyip, kendi inançlarını da dinde yaşayabilmek adına, Allah ın gönderdiği kitapta hüküm verdiklerini yeterli görmeyenlere Allah, çok net ve kesin bir cevap veriyor.  ONLARIN SONLARI CEHENNEMDİR.

Bu ayette geçen konuyu daha iyi anlayabilmemiz için, Ehli kitabın Peygamberimize nasıl ve hangi konularda itiraz ettiklerini ve Allah ın bu itirazlarına karşı nasıl cevaplar verdiğini, Kur’an ın diğer ayetlerinden örnek vererek daha iyi anlamaya çalışalım. Ehli kitap tan bir kısmı, Kur’an ı kabul edebileceklerini ama kendilerinin atalarından intikal eden inançlarının da olduğunu, onları da yaşamak istediklerini söylüyorlardı. Bakın bu istekte bulunan Kitap ehline Allah, nasıl cevaplar veriyordu hatırlayalım.

KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KITABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU? (Ankebut 51)

O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Araf 185)

ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Casiye 6)

Günümüzde İslam ı yaşarken, yalnız Kur’an yeterli değildir, Kur’an hüküm verir detay vermez diyerek, adeta Allah ın sınırlarını aşarak, Kur’an ı rivayet ve sanı bilgilerle cemaat ve tarikat eksenli yaşayan arkadaşlarımızda aynı yanlışları yaptıklarında, bu ayetleri örnek gösteriyoruz. Aldığımız cevap çok düşündürücüdür. “Siz bu ayetlerin nüzul sebebini biliyor musunuz, bunlar cahiliye toplumuna söylenmiştir” diyerek, hiç üstlerine alınmayarak ders ve ibret almamakta ne yazık ki ısrar ediyorlar. Hac suresi 72. ayeti daha iyi anlayabilmek için, gelin bir öncesindeki ayete bakalım. Allah ın uyardığı bu insanlar neler yapıyorlarmış da, Allah onlara inkârcı/kâfir oldunuz diye uyarıyor.

Hac 71: ALLAH'TAN AYRI OLARAK, HAKKINDA O'NUN HİÇBİR KANIT İNDİRMEDİĞİ ŞEYE KULLUK EDİYORLAR. KENDİLERİNİN DE ONUNLA İLGİLİ BİR İLMİ YOKTUR. O zalimlerin yardımcısı olmayacaktır. (Yaşar Nuri meali)

Bu ayetle yapılan yanlışlar, çok net anlaşılıyor. Allah Ehli kitaba, daha önce gönderdiği kitapta hiç bahsedilmeyen, hüküm verilmemiş konularda, kendilerine hurafe, rivayet inançlar edinerek, Allah ın emri diye yaşadıkları için uyarıda bulunuyor. Bu yanlışları yapanlara Rabbimiz İNKÂRCI/KÂFİR OLDULAR, yani Allah ın apaçık ayetlerini tebliğ alıp, iman edeceklerini söyledikleri halde, ayetleri görmezden gelip hayatlarına tam tersini geçirdiler diyor.  ALLAH BÖYLE YAPANLARA, ZALİM DİYOR HATIRLATIRIM. Allah korusun hangimiz böyle bir yanlışı yaparak, Allah ın huzuruna gitmek ister? Demek ki cahiliye toplumuna Allah, tıpkı bizlere de Kur’an da emrettiği gibi, benden başkasına kulluk ederek onlardan yardım istemeyin, onları veli edinmeyin, onlardan şefaat dilemeyin dediği halde, bu insanlar Allah ın kitabında haklarında hiçbir kanıt indirmediği onca konuları, bunlarda Allah ın emridir diye inanıp yaşayanları şiddetle uyarıyor.  Konuyu daha iyi anlayabilmemiz için, Hac 72. ayetin bir sonrasına da bakalım.

Hac 73: Ey insanlar! Size bir örnek verildi; onu dinleyin. O ALLAH'IN YANINDA YAKARIP DURDUKLARINIZ VAR YA, HEPSİ BİR ARAYA TOPLANSALAR BİR SİNEK BİLE YARATAMAZLAR. Sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu bile ondan geri alamazlar. İsteyen de âciz, istenen de... (Yaşar Nuri meali)

Sanırım, Allah ın Ehli kitaba inkârcı/kâfir oldunuz demesinin asıl nedenleri, şimdi daha net ortaya çıktı. Bu insanlar Allah a ve onun gönderdiği kitaba inandığını söyledikleri halde, Allah yalnız gönderdiğim kitaba sarılın, emin olmadığınız sözleri/hadisleri din diye yaşayarak hayatınıza geçirmeyin dedikçe, sözde kitaba uyarak, özünde tam tersini yaşıyor kitap ehli. Kendilerine Allah ın yanında yardımcı veliler, efendiler, şeyhler edinip, onlara yalvarıp yakararak, onlardan da yardım istemeleri, onlardan şefaat bekledikleri için Allah, onlara KÂFİR/İNKÂRCI oldunuz diyor. Allah ın berisinden yalvarıp yakardıklarınız, bir sinek bile yaratamadıklarını, bu durumda onlardan nasıl yardım istersiniz diye Allah, şiddetle uyarıyor. Allah ın ayetin sonunda verdiği örnek çok dikkat çekici ve uyarıcı, ders alabilene ne mutlu. Bakın ne diyor, Allah dan başka veli edinip, yadım isteyen o kişiler için. “İSTEYEN DE ACİZ, İSTENEN DE.”

Sanırım bu üç ayeti okuduğunuzda,  cahiliye döneminde Kitap ehlinin yaptığı O çok büyük yanlışı, günümüzde biz Müslümanların genel çoğunluğunun, hala yapmaya devam ettiğini, bu ayetlere iman ettiğini söyledikleri halde, bu uyarılardan ders almayıp, bugün bizleri ilgilendirmiyor, bu ayetler bizlere hitap etmiyor, cahiliye toplumundan bahsediyor diyerek, ders almadığımız anlaşılıyor. HATIRLATIRIM BU YANLIŞLARI YAPANLARA ALLAH, İNKÂRCI/KÂFİR OLDULAR, ONLARIN YERİ CEHENNEMDİR DİYOR. Bu örnekleri Allah boşuna vermiyor bizlere, aynı yanlışları yapmayalım, ders alalım diye veriyor.

Ne yazık ki günümüz İslam toplumu, cahiliye dönemini aratmıyor. Hatta onlardan daha ileri giderek, Allah ın yanında VELİLER, ŞEYHLER, EFENDİLER EDİNMEYEN İSLAM I DOĞRU YAŞAYAMAZ, KUR’AN I ANLAYAMAZ, HATTA CENNETE GİDEMEZ DİYECEK KADAR, ALLAH IN YOLUNDAN SAPTIK. Böyle olunca da İslam toplumunda ne huzur var nede mutluluk. Acı ve keder kol geziyor aramızda. Dualarımız karşılık görmüyor, çünkü Allah bizlere gönderdiği Kur’an da ne emrediyorsa bizlere, bizler adeta tam tersini din diye yaşıyoruz. ÇÜNKÜ ARTIK KUR’AN HER BİLGİNİN OLMADIĞI, HATTA AÇIKLANMAMIŞ, HERKESİN ANLAYAMAYACAĞI BİR KİTAP İLAN EDİLDİ. PEYGAMBERİMİZİN MAHŞER GÜNÜ SÖYLEYECEĞİ GİBİ, “BENİM ÜMMETİM KUR’AN I TERK ETTİ.” NE YAZIK Kİ İNKÂRCI OLDUĞUMUZUN, FARKINDA BİLE DEĞİLİZ.

Değerli din kardeşlerim. Örneklerini verdiğim ayetler gibi, inanın yüzlerce ayet bizleri yalnız Kur’an a sarılmamızı emrediyor. Kur’an ın bahsetmediği hiçbir şey, bizleri din ve iman adına bağlayıcı olamaz. Allah da bu uyarıyı yapıyor ve HAKKINDA HİÇ BİR KANIT İNDİRMEDİĞİM KONULARI, DİN DİYE SAKIN YAŞAMAYIN DİYOR. Allah sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim dedikten sonra, sizce Kur’an da olmayan bir bilgiden de sorumlu tutar mı? Her şey çok açık, karar sizin.

Allah ın uyarılarından dersler alıp, batıldan ve sanı inançlardan uzak, yalnız Kur’an ın ipine sarılana ne mutlu. Dilerim cümlemiz, Allah ın ikaz ve uyarılarından dersler alan, ALLAH IN AZINLIK HALİS, KULLARINDAN OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

 2 
 GÜNDEMDEKİLER / GÜNDEM / İNTERNET GÜNLÜĞÜ
 : 19 Mayıs 2019, 03:53:47 ÖS 15 
Başlatan İSRA - Son mesaj Gönderen: İSRA

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde kimliği Meçhul Bir Hayırsever, bakkalın 6 bin 857 lira alacağı bulunan veresiye defterini satın alarak 20 Ailenin Borcunu Ödedi.

Teklif karşısında, çok şaşırdığını söyleyen Bakkal Kadir Alaç: “Veresiye defterini almak için ısrar etti. İçinde 6 bin 857 lira alacağım vardı. Pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında, veresiye defterini satın aldı. Bunu bizim atalarımızın yaptığını biliyordum, Osmanlı’da bu işler vardı. Halâ bu geleneği sürdüren insanlar varmış meğer.. Kendisini tanımıyorum, kimdir bilmiyorum ama çok güzel bir hayır işledi. Bu 20 hane de gerçekten dar gelirli, ihtiyaç sahipleriydi. O, onları sevindirdi. Ben de buradan, 'o aileler adına' ona çok teşekkür ediyorum.” dedi.

[Alıntı]

 3 
 GÜNDEMDEKİLER / GÜNDEM DIŞI / Sıradışı, İlginç, Pozitif Haberler
 : 19 Mayıs 2019, 02:49:39 ÖS 14 
Başlatan İSRA - Son mesaj Gönderen: İSRA

Elektrik parası ödemekten bıkan Çoban, bisiklet dinamosu ile Elektrik Üretti.

Bursa'nın Büyükorhan ilçesi Düğüncüler köyünde çobanlık yaparak geçimini sağlayan Zekeriya Demir, yaşadığı yerde yıllarca elektrik parası ödemekten bıkınca, köyde oturduğu evin yanından akan dereden geliştirdiği sistemle elektrik üretmeyi başardı. Akan suyun kuvvetiyle dönen çarktan elektrik üreten Demir, bu elektriği kablolarla evine çekmeyi başardı.


Hayatını çobanlık yaparak sağlayan ve pek bir geliri olmayan Zekeriya Demir, artık elektriğe para vermeden rahat rahat kullanıyor.

Hayvancılık yaparak geçimini sağladığını ifade eden Zekeriya Demir: "Köyde, eşimle birlikte yaşıyoruz. Ben bu sistemi, bisiklet dinamosuyla denedim. Sonra geliştirip bir arkadaşımla birlikte bu sistemi uygulamaya başladık. Burada akan sularımız var. Niye, bu sular boşuna aksın? diye düşündüm. Sudan elektrik üretmeyi başardım. Evimin ihtiyacı olan birçok işte, bu elektriği kullanabiliyorum. Burada baktığım keçilerimin sütleriyle, peynir yaparak geçimimi sağlıyorum" dedi. (Alıntı)

 4 
 GENEL (Bilgi Platformu) / Sağlık / Eklem Tedavisi için Sıvı Ürettiler
 : 19 Mayıs 2019, 02:00:54 ÖS 14 
Başlatan İSRA - Son mesaj Gönderen: İSRA


Dünya genelinde sadece yengeç, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen "glukozamin", Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden (DPÜ) bir grup bilim insanının 4 yıl süren çalışmaları sonucu, frenk üzümünden sıvı olarak elde edildi.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Bülbül ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Dönmez, 4 yıl süren çalışmalar sonucunda, Frenk Üzümünden kimyasal içermeyen bitkisel "glukozamin" sentezledi.

AA'nın haberine göre; elde edilen ürünün, Türkiye'nin Çin'den yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek gerçekleştirdiği ithalatı bitirmesinin yanı sıra, ülkeye döviz girdisi de sağlanması öngörülüyor.

Prof. Dr. Bülbül, gündelik aktivite ve yaşam standartlarını ciddi manada olumsuz etkileyen eklem rahatsızlıklarının, insanların en çok karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de eklem rahatsızlığı yaşayan kişi sayısının 15 milyon civarında olduğunu belirten Bülbül, şöyle devam etti: "Bu yaygın hastalığın tedavisi konusunda uzun yıllardır birçok çalışma yapılmış ve birçok tedavi yöntemi bulunmuş. Bilim dünyasında kanıtlanmış en etkili yöntem ise, glukozamin takviyesi. Glukozamin, normal şartlarda insan vücudunda kıkırdak ve kemikler arası dokuyu oluşturan temel maddedir. Sağlıklı bir bireyde, vücut tarafından doğal olarak üretilir ancak ilerleyen yaşlarda ve vücudun deformasyona uğramasıyla kıkırdak dokuda glukozamin üretimi durur. Bunun neticesinde de, çeşitli eklem rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıkların tedavisi için ise, dışarıdan glukozamin takviyesi yapılması gerekiyor."

Bülbül, glukozaminin yıllardır Avrupa'da eklem romatizması, kireçlenme ve kıkırdak doku rahatsızlıklarında kullanılan, klinik çalışmalarla etkisi ispatlanmış bir madde olduğu bilgisini verdi.

Prof. Dr. Muhammet Dönmez ise, ürettikleri bitkisel sıvı glukozaminin hiçbir katkı maddesi ve şeker içermemesinden dolayı, haricen kullanıma da uygun olduğu bilgisini paylaştı.

Türkiye'de satılan glukozaminin yurt dışından ithal edildiğini dile getiren Dönmez, "Bu sayede hem ülkemizin ihtiyacını karşılayacak hem de ihracat yapılabilecek konuma gelindi. Gelinen noktada, bugüne kadar yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek ithal ettiğimiz bir ürünü yerli olarak üretebileceğiz. Daha şimdiden başlangıç olarak, Japonya'dan 50 tonluk bir glukozamin ham maddesi talebi aldık." dedi.

Glukozaminin, gıda takviyesi grubunda dünya genelinde yüzde 14 ile en çok tercih edilen ürün olduğunu söyleyen Dönmez, şöyle konuştu: "Araştırmalara göre, dünya genelinde insanların yaklaşık yüzde 10'unun eklem rahatsızlığı yaşadığını ve nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak buna olan ihtiyacın önümüzdeki 10 yıl içinde iki katına çıkacağını öngörüyoruz."

-Alıntı-

 5 
 HOŞGELDİNİZ / Duyurular / Siretu'l Kur'an 16. Ders; Canlı Yayın
 : 17 Mayıs 2019, 10:02:57 ÖS 22 
Başlatan İSRA - Son mesaj Gönderen: İSRA
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5qN9X8XfOOk" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=5qN9X8XfOOk</a>

 6 
 GENEL (Bilgi Platformu) / Mizah / Ynt: Absürd Oruç Soruları
 : 17 Mayıs 2019, 06:00:21 ÖS 18 
Başlatan abdulhamit - Son mesaj Gönderen: İSRA
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NYEyIvRY1nE" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=NYEyIvRY1nE</a>

 7 
 İSLAMİ BİLGİLER (Bilgi Platformu) / İslami Bilgiler ve Konular / Yeni bir Kuran mucizesi daha
 : 15 Mayıs 2019, 03:34:53 ÖÖ 03 
Başlatan Emre_1974tr - Son mesaj Gönderen: Emre_1974tr
Kargaların cenaze töreni düzenlediğinin keşfedilmesi bilimadamlarını şaşırtmış

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-zekasiyla-bilinen-kargalar-olulerine-cenaze-toreni-yapiyor-40800174

"Anekdotal raporlarda bazen cesedi gömercesine üstüne çeşitli nesneler, mesela dallar örttükleri söyleniyor."

Ama Kuran bunu asırlar önce haber vermişti:

-Derken, Allah, kardeşinin cesedini nasıl saklayacağını ona göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. O dedi ki: "Vay be! Şu karga kadar bile olamıyor muyum ki, kardeşimin cesedini saklayayım." Bu arada, pişmanlık duyanlardan olmuştu. (Maide Suresi 31. ayet)

Selam ve sevgiler

 8 
 GENEL (Bilgi Platformu) / Videolar / Ynt: Video - Klip - Fragmanlar
 : 14 Mayıs 2019, 04:50:42 ÖS 16 
Başlatan Rahmetli - Son mesaj Gönderen: Hêja
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Gx_r6RDo5h0" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Gx_r6RDo5h0</a>

Hoca (haklı olarak) fena kızmış Roll Eyes

 9 
 HOŞGELDİNİZ / Duyurular / Ynt: Acı Kaybımız
 : 14 Mayıs 2019, 04:22:09 ÖS 16 
Başlatan maxpayna - Son mesaj Gönderen: Hêja
Allah, rahmetiyle sarmalayıp yakınlarına sabr-ı cemil ve inşirah nasip eder inşâAllah Huh?
....
...
..
,

 10 
 İSTİŞARELER (İstişare Platformu) / Sorular ve Cevaplar / Ynt: İslamoğlu'ndan İddialara Cevap
 : 14 Mayıs 2019, 04:14:30 ÖS 16 
Başlatan maxpayna - Son mesaj Gönderen: Hêja
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=EcGPmNkukPs" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=EcGPmNkukPs</a>

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.425 Saniyede 17 Sorgu ile Oluşturuldu