Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/islamid/public_html/forum/arsiv.php on line 174

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/islamid/public_html/forum/arsiv.php on line 174
İslami Düşünce Platformu (Arsiv Ana sayfa) => Sorular ve Cevaplar

Konu: HANGİ HAYVANLAR CENNETE GİDER ?

Sayfa: [ 1 ]
2

abdulhamit 07.01.2009 18:14:44
Evet yanlış okumadınız, soru üstteki gibidir. Hangi hayvanlar cennete gidecek denmiş ?

Şimdi biz insanları bıraktık da hayvanların ne olacağına cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğini söylüyoruz. Merak mı ettiniz bunlar hangi hayvanlar diye  ! O halde söyleyeyim. Hem de kaynak vererek

maxpayna 08.01.2009 11:38:12

ben kedi olmayan yere girmem ona göre
varsa tamam
yoksa ayarlayın bir iki kedi yoksa gelmem haa Smiley

FECR 08.01.2009 12:31:47
Maxpayna Cennete girecek hayvanların içinde kedi yokmuş Smiley

maxpayna 08.01.2009 12:44:05

yapma....
şaka de
dünya gözü ile bi kedim olmadı
öte tarafta da kedim olamayacak Sad
(ülen sanki girdim de kedi derdine kaldım)  Cheesy

neyse ben gireyimde benden sonra hangi hayvanın girdiği mühim değil. ben varımya daha ne soruyorsunuz Cheesy Cheesy Cheesy

FECR 08.01.2009 12:50:03
Cennete girecek hayvanları Allah değil de insan tespit etmeye çalışmışlar.

Cennete girecek olan hayvanlar şunlardır:
1- Salih aleyhisselamın devesi,
2- İbrahim aleyhisselamın danası,
3- İsmail aleyhisselamın koçu,
4- Musa aleyhisselamın sığırı,
5- Yunus aleyhisselamın Yunus ismi verilen balığı,
6- Üzeyr aleyhisselamın merkebi,
7- Süleyman aleyhisselamın karıncası,
8- Belkıs'a gönderilen hüdhüd,
9- Eshab-ı Kehfin Kıtmir isimli köpeği,
10- Muhammed aleyhisselamın devesi.
Bu hayvanların, Cennete koç şeklinde gireceği bildirilmiştir. (Mişkatül-Envar, Şir'at-ül-islam şerhi)
(Peygamberimizi Müşriklerin ele geçirmesine engel olan örümceği unutmuşlar Smiley)

SİZ SİZ OLUN;BU HURAFELERE İNANMAYIN
BU BİLGİLERİN KUR'AN VE SÜNNETTE HİÇ BİR DELİLİ YOKTUR:

duaekseni 08.01.2009 14:25:17
Selamun Aleykum

Bir kısa anektod;

Tefsir dersindeyiz.Bildik hikayeler anlatılıyor.İşte (bu arada karine kardeşimizin listesine katkı olsun: ) .. )

-Rasulullah'ı miraca götüren "Burak" atlı at,
-Rasulullah' ın devesi "Kusva"
-Yine Medine dönemi ilk günlerinde üzerine çıkıp hutbe okuduğu, daha sonra işlevini yitirdiği için ağlayıp-inleyen "Kütük",
-Sevr Mağarası kapısına yumurtlayan "Güvercin"
.... bir dolu liste dillendiriliyor.Cennete giricekler kategorisinde..

Bir kaç kez yeltendim bunun hurafe olduğunu, Kur'an ve Kur'an'la örtüşen Sahih Sünnet'te bu tür uydurmalara yer olmadığını söylemeye.Yok bir türlü dinletemedim sözümü.

Bu kez bu hikayelere/uydurmalara inanmamızla bize katkısının ne olacağını sorgulayalım dedim yine sonuç alamadım.

En sonunda  konuya biraz absürt yaklaşarak ;" Arkadaşlar, Ben cennete gidebilmek için bunca çaba sarf ediyorum.Nefsime hoş gelen şeyleri Rabbim benden razı olsun,cennetindeki nimetlerini ödül olarak versin diye terk ediyorum/etmeye çalışıyorum.

Sosyal hayatta Halifelik görevimi yerine getirebilmek için mücadele ediyorum/etmeye çalışıyorum.

Boşuna mı bunca uğraşım? İradesi,seçimi olmayan,kendisine biçilen rolün dışına çıkmayan/çıkamayan bir kadere sahip "Develerle,Güvercinlerle,Kütüklerle.. vs yani kısaca öyle otlarla,çöplerle,atlarla,itlerle özlemle beklediğim cenneti paylaşmak istemem" dedim.

Tabi bu kadar keskin sözler olunca nihayet dinlediler.Hem sonra bize ne oluyor da Allah'ın cennetine şunları şunlarıda dolduruyoruz, ya da (benim söylediğim-hayvanlarla ilgili- ve haddi aşmaktan Rabbime sığınırım) şunlar şunlar girmesin diyoruz? dedim .

Bizi ilgilendiren yönü: Cennetin sahibi, din gününün Malik'i/Melik'i bizi inşallah mutluluk üretim merkezi olan cennette memnun ve mutlu edeceğini vaad ediyor.İster max kardeşimin mutluluğunun artmasına katkı sağlayacak ona bir "KEDİ" verir,ister çok yoruldum yan gelip yatmak istiyorum diyene kuş tüyü yatak verir.. Ben bilmem o Allah'ın bileceği bir mevzu diyorum.

Biz inşallah cennetin kapısında " Rabbinizin size selamı var" diyenlerle birlikte karşılananlardan oluruz. (amin)

Dua ile..

abdulhamit 08.01.2009 14:26:17
Alıntı
Merak mı ettiniz bunlar hangi hayvanlar diye  ! O halde söyleyeyim. Hem de kaynak vererek

Teşekkürler, karine kardeşim evet bu yazdığınız ve yazının kaynağını belirtiğiniz hayvanlar cennete gidecek denmiş.

ALLAH BİLİR EN DOĞRUSUNU DEYİP GEÇELİM.

abdulhamit 08.01.2009 14:37:21
HAYVANLAR DA İNSANLAR GİBİ MAHŞERDE DİRİLECEK Mİ ?

Böyle bir ayet var mıdır kuranda ?

Varsa nasıl bir yorum getirelebilir
?

FECR 08.01.2009 15:12:03
Yerde yürüyen hayvanlar ve kanatlarıyla uçan kuşlar da ancak sizin gibi birer toplulukturlar. Kitap'da Biz hiçbir şeyi eksik bırakmadık; onlar sonra Rablerine toplanacaklardır.6/En'am-38

Gökleri, yeri ve bunların içine yayıp ürettiği canlıları yaratması da O'nun delillerindendir. O dilediği zaman bunları biraraya toplamaya da kadirdir.42/Şura-29

abdulhamit 08.01.2009 15:29:59
Mahşer; toplamak, bir araya gelmek, tekrar yaratılanların toplanılacağı yerdir. Kur'ân-ı Kerim'de birçok âyetlerle anlatılan Mahşer, Ba'stan yani tekrar dirilişten sonra bütün mahlû-kâtın bir araya toplandığı yerdir.

"Bütün insanların toplanacakları gün" (Hud, 11/103)

"Onların hepsini bir gün toplarız..." (Yunus. 10/28 )

"Sûra üflenince, kabirlerinden Rablerine koşarak çıkarlar." (Yasin, 36/51)

Kur'ân ve hadislerin bildirdiğine göre mahşer, bütün mahlûkâ-tın tekrar dirilip toplanacakları yerin ve zamanın adıdır.

HAYVANLAR DA DİRİLTİLECEKTİR

"Yerde yürüyen hayvanlar ve kanatlarıyla uçan kuşlar da ancak sizin gibi birer toplulukturlar. Kitapta biz hiçbir şeyi eksik bırakmadık, onlar sonra Rablerine toplanacaklardır." (Enam, 6/38 )

Yabani hayvanlar bir araya toplandığı zaman (Tekvir-5 )

abdulhamit 08.01.2009 15:41:25
ENAM-38 : Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar, sonunda Rableri önünde haşredilirler.

TEKVİR- 5: Yabani hayvanlar bir araya toplandığı zaman

MERYEM-93- Göktekilerin ve yerdekilerin tümü rahmeti bol olan Allah'ın huzuruna kul olarak geleceklerdir.

94- Allah, onları bir bir sayarak hesaba geçirmiştir.

95-Kıyamet günü hepsi O'nun huzuruna teker teker geleceklerdir.

BU AYETLERDE ALLAH TÜM YARATTIKLARINI BİRER BİRER SAYMIŞ MAHŞER GÜNÜ TÜM MAHLUKATIN ,HAYVANLARIN DA DİRİLTİP, ÖNÜNE GETİRECEĞİNİ İFADE ETMEKTEDİR.

YORUM YAPABİLİR MİYİZ ? ŞAYET, ONLAR İÇİN CENNET VEYA CEHENNEM SÖZ KONUSU DEĞİLSE BU DİRİLİŞ NEDENDİR DİYE SORALIM.

FECR 08.01.2009 17:56:56
Aldulhamit Kardeşim
Bu ayet;mahşerde olacak bir durumu değil de kıyamet dehşeti anındaki durumu anlatan bir ayet olması lazım.Ayetin siyak ve sibakına baktığımızda rahatlıkla görülebilir.

abdulhamit 08.01.2009 17:59:53
Alıntı

Aldulhamit Kardeşim
Bu ayet;mahşerde olacak bir durumu değil de kıyamet dehşeti anındaki durumu anlatan bir ayet olması lazım.Ayetin siyak ve sibakına baktığımızda rahatlıkla görülebilir.

OLABİLİR . AYETE TEKRAR BAKIP TEFSİR EDECEĞİM

TEŞEKKÜR EDERİM

abdulhamit 08.01.2009 18:13:00
TEKVİR
1- Güneş dürüldüğü zaman
2- Yıldızlar kararıp dağıldığı zaman
3- Dağlar sökülüp dağıldığı zaman
4- Gebeliğinin onuncu ayındaki develer kendi haline bırakıldığı zaman
5- Yabani hayvanlar bir araya toplandığı zaman
6- Denizler kaynatıldığı zaman
7- Nefisler çiftleştiği zaman
8- Ve sorulduğu zaman o diri diri toprağa gömülen kıza;
9- "Hangi suçtan ötürü gömüldü?" diye
10- Siciller açılıp yayıldığı zaman
11- Gök kubbe yıkıldığı zaman
12- Cehennem kızıştırıldığı zaman
13- Cennet yaklaştırıldığı zaman
14- Herkes ne getirdiğini öğrenecektir

AYETLERİN siyak ve sibakına baktığımızda

8-Ve sorulduğu zaman o diri diri toprağa gömülen kıza;

12- Cehennem kızıştırıldığı zaman

13- Cennet yaklaştırıldığı zaman

14- Herkes ne getirdiğini öğrenecektir

AYET İFADELERİ AHİRET SAHNESİNİ VE AHİRETTE MEYDANA GELECEK OLAYLARI ÇAĞRIŞTIRMAKTADIR

DİĞER AYETLERDE KIYAMET SAHNELERİNDEN BAHSEDİLİR.

YANİ 5- Yabani hayvanlar bir araya toplandığı zaman AYETİNİ HER İKİ DURUMDA YORUMLAMAK MÜMKÜN.

YABAN HAYVANLARIN AHİRETTE TEKRAR BİR ARAYA GETİRLMESİ OLARAK DA VEYA KIYAMET GÜNÜ BİR ARAYA GELMESİ OLARAK DA ANLAŞILABİLİR

DİKKAT EDERSENİZ 11 AYETTEKİ GÖK KUBBENİN YIKILMASI BİR KIYAMET SAHNESİ İKEN

8-Ve sorulduğu zaman o diri diri toprağa gömülen kıza;

ONDAN ÖNCEKİ BU AYETLER AHİRET SAHNESİ AYETLERİDİR

abdulhamit 09.01.2009 16:43:34
Alıntı
BU AYETLERDE ALLAH TÜM YARATTIKLARINI BİRER BİRER SAYMIŞ MAHŞER GÜNÜ TÜM MAHLUKATIN ,HAYVANLARIN DA DİRİLTİP, ÖNÜNE GETİRECEĞİNİ İFADE ETMEKTEDİR.
YORUM YAPABİLİR MİYİZ ? ŞAYET, ONLAR İÇİN CENNET VEYA CEHENNEM SÖZ KONUSU DEĞİLSE BU DİRİLİŞ NEDENDİR DİYE SORALIM.

Evet, önceki iletimlerimde verdiğim ayetler tıpkı insanların tekrar dirileceği gibi hayvanların da dirileceğini ifade ediyor.
Demek ki, Onlar da yeni bir kalkışla, kalkarlar. Demek ki, onlar da dirilip yaşatılacaklar.

Amaç ne olabilir. Kuran insan dirilmesi için amacın apaçık ifade ediyorken hesap için der.

NAHL- 39- İnsanlar arasındaki tartışmalı konular Allah tarafından açıklığa kavuşturulsun ve kâfirler, yalan söylediklerini öğrensinler diye ölüler tekrar diriltilecektir.
BAŞKA BİR MEAL
Oysa, Allah ölüleri diriltecektir) ki, üzerinde ayrılığa düştükleri gerçeği onlara bütün açıklığıyla göstersin ve o hakkı inkara kalkışanlar da kendilerinin yalancı olduklarını görüp de anlayabilsinler.

VE Hesap Sonunda cennet veya cehennemi tarif eder. Ve orada sonsuz bir hayata tabii olunacağını, cehennemdekilerin ise böyle bir sonsuz hayat istemediklerini, ölüp bir daha dirilmemek üzere toprak olmak istediklerini ifade eder.

VE BU DÜNYADAKİ YAŞAMIN ESAS GAYESİNİN AHİRET OLDUĞUNU BEYAN EDER.

Bu ifadeler hayvanlar için geçerli olabilir mi ?

Kuran bize bu konuda yorum yapmaya hiç ipucu vermez. Yani hayvanların dünya yaşamdaki gayelerinin ne olduğunu, ahirette ise hangi halde bulunacağını, tekrar dirildikten sonra daha ne kadar süre yaşayacakları, onlara da sonsuz hayat verilip verilmeyeceğini beyan etmez.

FAKAT BU KONUDA ÇEŞİTLİ GÖRÜŞLER HATTA HADİS BİLE VAR

Sayfa: [ 1 ]
2